Amerikaanse opgelicht voor 32.000 dollar Eva mag niet worden bloot gesteld aan spanningen 2V2 jaar voor Baarns' „Goed heertje" „MOTEN" VAN DE COENTUNNEL GROEIEN IN BOUWDOK NOORD Belangrijke bijeenkomst St. Willibrordvereniging i „Foor ontwikkelingswerk is meer nodig dan één pet. nationaal inkomen HET K0MPL0T Uit San Francisco overgevlogen voor rechtszaak Drie jaar tegen ex-echtgenoot Ex-ambtenaar van Nijmegen klaagt burgemeester aan Rode Kruis actief voor Spanje SUPERLAST in ruim „Nabob De spanning tussen bekeringswerk en oecumenische arbeid Russen lanceren satelliet VOEDSELCONGRES t rnmi I Marihuana op schip achterhaald Ter waardie van f 20.000 Afrikaanse maskers en bedden gestolen Franse kennis Ambassade fÉM I hi -.i 170 ton ineens Pastoor W. J. de Jong f Broer van kardinaal Waterman op weg naar Nieuw-Guinea mmmm NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. Promotie VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 PAGINA 9 Een zakenman vraagt.. Een vertrouwde raadsman antwoordt... 99 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 27 sept. Eva Golden, de 56-jarige Amerikaan se, die haar ex-echtgenoot Jozef v. D. heeft aangeklaagd wegens oplichting voor 32.000 dollar, is vandaag voor de Amsterdamse rechtbank verschenen. Vanmor gen is zij gehoord. Tweemaal was haar gevraagd vanuit San Fran cisco naar Amsterdam over te vliegen. Tweemaal was de zaak geschorst bij gebrek aan haar aan wezigheid. De officier van justitie mr. Bouma las vóór de komst van deze kroongetuige een dokters briefje voor. „Eva mag niet wor den blootgesteld aan spanningen". De president mr. Knottebelt acht te het voldoende om de deuren te sluiten. Tegen het protest in van de raadsman mr. Russell werd ook Jozef van D. weggeleid Eva maakte met de deurwaarder in tussen een ommetje door de gan gen van het Paleis van Justitie, want confrontatie tussen beide ge wezen echtelieden zou, zo meende „DE SILVEREN SPIEGEL" men, katastrofaal kunnen blijken. I Jn een stille uithoek van Am sterdam, de baggerbergplaats op de noordoever van het Noordzeekanaal bij de NDSM, wordt hard gewerkt aan de bouw van de Coentunnél. Er is een bouwdok gegraven, waarin de segmenten van die tuntiel, uit staal en beton worden gebouwd. Als de „moten" klaar en water dicht zijn, wordt de dijk van het bouwdok doorgegraven en u-orden de segmenten naar de plaats ge varen, waarin de diepte van het, kanaal al hun toekomstig „bed" is uitgebaggerd. -i.-. JSwrSE-ii PAUL VLAANDEREN (Advertentie) Ik overweeg de eankoop van rentespaarbrieven omdat zij Wij een uitgesteld inkomen opleveren. Zijn er nog andere factoren waarmede ik bij een eventuele aankoop rekening moet houden Ziehier een van de vele vragen waarop onze deskundigen ■U het antwoord kunnen geven. Raadpleeg voor Uw bank-, effecten- en assurantie zaken. Handel - Maatschappij H. Albert de Bary Co. n.v. Deviezenbank Herengracht 450 Amsterdam-C. Tel. 221155 Telex 12029 t Advertentie Tel. 246589 Kattegat 4 - Amsterdam VOOR UW RECEPTIES EN INTIEME DINEETJES •s ZONDAGS GESLOTEN (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 27 sept. Henri van Mil, ex-ambtenaar van de gemeente Nijmegen, heeft gisteravond bij de hoofdcommissaris van politie te Nyme- -en mr. F. Prick schriftelijk een aan klacht ingediend tegen de burgemees ter van Nijmegen mr. Ch. M. J. Hustinx. De aanklacht heeft betrekking op de uitlating van burgemeester Hustinx dat een verdwenen briefpagina uit een map van de gemeente wel eens in het bezit zou kunnen zijn van de heer Van Mil. De aanklacht werd ingediend op vrijwel hetzelfde ogenblik dat de burgemeester in de raadsvergadering deze veronderstelling publiekelijk introk, omdat de vermiste pagina inmiddels terecht was gekomen. ROTTERDAM, 27 sept. Een spe ciale opsporingsploeg van de douane heeft gisteren in de Waalhaven aan boord van het Zuidafrikaanse schip „South African Skipper", een partij van 500 gram marihuana-hennep in be slag genomen. De hennep, met een waarde van 250 a 300 gulden, was ver borgen in een luchtkoker in het achter schip. een plaats die voor alle beman ningsleden toegankelijk is. Het eerste politieonderzoek heeft geen resultaten opgeleverd. De „boutn Afri can Skipper" is gisteravond iaat ai jveer naar zee gegaan. Het schip was >n de ochtenduren in Rotterdam aange- via Las Palmas, de Canarische tele havens.enkele Britse en continen- AMSTERDAM, 27 sept. Uit een kelder aan de Oude Zyds Achterburg wal zijn 100 originele Afrikaanse zwart houten negermaskers en 8 bruin hou ten beelden gestolen voor een gezamen lijke waarde van 20.000. De maskers en beelden waren in de kelder opgesla gen door de in Amsterdam wonende Nigeriaanse koopman S. A. Thompson. Men vermoedt dat de dader een „in gewijde" is. De koopman had nog meer kisten met kostbare spullen in de kel der staan, maar men heeft kennelijk Biet meer kunnen meenemen. Eva, een kleine tengere vrouw, werd na deze theater-veiligheidsmaatregelen voor de president gebracht. Een verhoor begon. Voor wie in de gangen achter bleven restten slechts vage berichten als zou Eva lichtelijk onwel zijn geworden, hetgeen werd verholpen met suiker klontjes. Eva en Jozef waren in een synagoge te San Francisco geheel wette lijk getrouwd. In Parijs was de idylle tussen beide bedrijfsanalisten begonnen. Korte tijd later Jozef zou intussen de 32.000 dollar hebben buitgemaakt werd het huwelijk in de filmsterrenstad Los Angelos ontbonden en naar Ameri kaanse begrippen nietig verklaard. Het huwelijk had dus nimmer bestaan. Afgezien van de vraag of deze nietig verklaring voor Nederlands recht geldig is, blijft het feit dat Jozef van D. de oplichting ontkent. Eva noemt Jozef een oplichter: hij noemt haar een wraak gierige vrouw, die hem er coüte que coüte bij wil lappen. Jozef verzilverde voor zijn vrouw een chèque van 30.000 dollar. Zij wachtte in de auto voor de Paryse bank. Toen hij, met geld beladen, terugkeerde zou hij haar een „get out" hebben toege voegd. Volgens verdachte had hij haar het geld gegeven, waren zij weggereden en later ontstemd uit elkaar gegaan. Niet het geld, maar de kinderen van Jozef waren het onderwerp van discussie. Vol gens verdachte en het meisje Claudine Boutonnet dat door Jozef geëngageerd was, was er tijdens het fatale café- gesprek alleen over deze kinderen ge sproken, beslist niet over het geld. Ge tuige Eva beweert het tegenovergestelde hetgeen de president tot de uitspraak bracht: „Een van beiden liegt". Ook de kennis van het Frans van Eva was meermalen onderwerp van discus sie. Er zou in het café afwisselend in het Engels en Frans zyn gesproken. Jonkheer mr. E. Michiels van Kesse- nich, verbonden aan de Nederlandse ambassade, de man bij wie Eva zich voor het eerst had beklaagd, de man die deze affaire voor een groot deel aan het rollen heeft gebracht, verzekerde tijdens de eerste zitting op 7 september J.l. dat zij minder dan zéér gebrekkig Frans sprak. Tot deze ontdekking was hij gekomen tijdens een serie etentjes met haar in de stad. Deze toch belangrijke getuige was niet verschenen. „In verband met ver- huizingsdrukte", zoals de officier mee deelde. De officier en de verdediger hebben van deze getuige afstand gedaan. De officier van justitie eiste vanmid dag drie jaar gevangenisstraf tegen Jo zef van D., met aftrek van het voor arrest. Hij was ervan overtuigd dat verdachte het huwelijk met Eva Golden was aangegaan om opzettelijk en be- AMSTERDAM, 27 sept. Conform de eis heeft de rechtbank vanochtend een gevangenisstraf van 2»/» jaar met aftrek van voorarrest opgelegd aan de 54-jarige boekhouder-kassier A. F. uit Baarn, die van 1957 tot 1961 ten nadele van zjjn Amsterdamse werkgever, een importhandel van motoren, ongeveer- 115.000 verduisterde. De berouwvolle, nog niet eerder ver oordeelde verdachte die na een voor treffelijke staat van dienst, in 1955 by de motorenhandel in dienst trad en 18.000 per jaar verdiende, kon geen verklaring geven voor zijn knoeierijen. Hij meende in een roes te hebben ge leefd. Van het verduisterde geld, dat waarschijnlijk meer was dan de globaal getaxeerde 115.000 bleef geen cent over. De boekhouder leefde al die jaren samen met zijn vrouw in dure hotels en ga,, als een tweede „goed heertje" veel geld uit in nachtclubs. Hij had een be paalde tegenzin om naar zijn pas nieuw gemeubileerde villa in Baarn terug te keren. DEN HAAG, 27 sept. Het Neder landse Rode Kruis heeft vandaag een bedrag van tienduizend gulden overge maakt naar Spanje, bedoeld als een voorlopige bijdrage in de eerste kosten ter leniging van de nood van de slacht offers van de overstromingen in het ge bied rond Barcelona. Het jeugd-Rode Kruis is van plan vier honderd geschenkpaketten voor kinde ren in het getroffen gebied te verzen den. Deze paketten zullen onder meer enig speelgoed, schrijfgereedschap en enige toiletartikelen bevatten. Het Rode Kruis ontvangt nog steeds giften voor leniging van de nood in Perzië. Op giro 777 is tot en met van daag in het totaal een bedrag van 954.467 gulden binnengekomen. driegeljjk de 82.000 dollar afhandig te maken. „Dit is gebeurd met raffine ment. Een dag nadat verdachte het geld had geïnd reed hij rond in een nieuwe auto. Voordat hij het geld ging halen had hij zijn koffers uit het hotel gehaald. Kennelijk met de bedoeling om er vandoor te gaan", aldus de officier. Lang en uitvoerig was het pleidooi van mr. Russell, de verdediger van Jozeph van D. Hij achtte de nietigver klaring van het huwelijk naar Neder landse maatstaven niet rechtsgeldig. Derhalve kon van oplichting geen spra ke zijn. Ook achtte hij de oplichting niet bewezen. „Eva is de enige bron waaruit alle inlichtingen voortkomen. Zij heeft de ambassade ingelicht, haar advocaat op de hoogte gesteld en al degenen die tegen Van D. komen getuigen. Zij doet zich voor als een vrouw die van zaken geen verstand heeft. Maar een feit is dat zij gehuwd is geweest met een ad vocaat, jaren lang aan universiteiten heeft gestudeerd, zich voortdurend be woog in zakenkringen, en zelfs een tex tielzaak op na hield. Dit is een vrouw die wat amusement zocht in Parijs. Geen onschuldige argeloze vrouw die listiglijk en bedriegelijk door verdachte is bedrogen. Toen het haar niet gelukte haar ex-echtgenoot in Frankrijk te la ten vervolgen trachtte zij hem het land uit te krijgen, ten einde hem zijn kinde ren en zijn baan te ontnemen". Hij sprak er zijn verwondering over uit dat de vrouw niet onmiddellijk na de diefstal de politie in de arm had genomen. Een hotelbediende had de vrouw geadviseerd niet naar de politie te gaan, maar naar een advocaat omdat de politie niet kan ingrijpen wanneer een man zijn vrouw oplicht. Ook uitte hij bedenkingen tegen het optreden van de Nederlandse ambas sade in Parijs. Jonkheer mr. E. Mi chiels van Kessenich heeft tijdens de eerste zitting verzekerd dat de am bassade slechts hulp verleent aan Ne derlanders, die er bovendien -eerst om moeten vragen. Men speelde een passieve rol. De vrouw van Van D., waarvan hij gescheiden is, en de kin deren uit dit huwelijk zijn Nederlan ders. Door hen en voor hen is meer malen een beroep gedaan op de am bassade. Tevergeefs. Wel heeft de am bassade zich tot het uiterste ingespan nen voor de Amerikaanse, haar met alle égards omringd. „Het past toch niet dat de zwendelaar Van D. voor de justitie ongrijpbaar is", heette het. De officier van justitie antwoordde hierop dat het Openbaar Ministerie niet op de adviezen van de ambassade zou zyn ingegaan als de klachten ongegrond waren. De verdediger bepleitte vrij spraak en vroeg onmiddellijke invrij heidstelling. Het verzoek werd afgewe zen. De rechtbank zal maandag 8 oktober vonnis wijzen. T; tfv \i AMSTERDAM, 27 sept. Een der zwaarste stukken ooit via de Amster damse haven vervoerd, zal vrijdag 5 oktober a.s. in de Coenhaven door een drijvende bok In de ruimen van de „Nabob" worden geplaatst. Twee jaar geleden bestelde Los Angeles in Zwitserland twee turbine generatoren, die in de nieuwe cen trale Haynes, in Long Beach, zullen worden opgesteld Aangezien een complete turbine-generator 750 ion weegt, worden de installaties in on derdelen vervoerd. Het zwaarste stuk is de rotor van de generator, die 8 me ter lang, 4,60 m. breed is en 170 ton weegt. Voor het eerste agregaat werd de rotor per spoor van Zwitserland naar Hamburg vervoerd. Aan deze wijze van vervoer waren zoveel moei lijkheden verbonden de zware vracht moest telkens op de wagon verschoven worden om vrij te lopen van langs de spoorbaan staande ob stakels dat men voor deze tweede stator de weg per Rijnschip via Am sterdam koos. In de ochtend van de vijfde oktober zal een bok met een hefvermogen van 250 ton, het zware stuk uit het Rijnschip tillen en in het ruim van de Nabob" van de Norddeutscher Loyd laden. Er zijn in het verleden in de haven van Amsterdam wel eens meer zwa re stukken op het dek van een zee schip geladen, maar het is de eerste keer dat zulk een zwaar object in het ruim wordt geplaatst. In dit gevai moet een enkele bok het vrij korte, maar zeer zware stuk over het vrij- boord van het schip op zijn plaats in het ruim neerzetten. En 170 ton betekent het gewicht van twee volwaardige locomotieven, meer dan dat van een volgeladen DC 8 vliegtuig dat maar 140 ton weegt en evenveel als het toale gewicht van 2400 mensen. Dat is meer dan het hele politie- politiecorps van Amsterdam! SLOTEN, 27 sept. Gisteren is op 64-jarige leeftijd overleden pastoor W. J. de Jong van de parochie van de H. Frederifcus te Sloten in Friesland. Pastoor De Jong, een broer van wijlen kardinaal De Jong, overleed In het Sint Antoniusziekenhuis te Sneek, waar hij reeds enkele maanden werd verzorgd. 15 augustus vorig jaar vierde pastoor De Jong zijn 40-jarlg priesterfeest. BOXTEL, 27 sept. In Noordwyker- hout heeft de adviesraad van de St.- Willibrord-vereniging met een aantal priesters en enkele leken vergaderd over de verhouding van het oecume nisch werk en de opdracht van de oecumenisch-pastorale instituten als „De Open Deur", „Una Sancta", „De Hoeksteen", „Via Pacis", „Het Oecu menisch-pastorale werk van de vrou wen van Bethanië", van de paters Car- melieten, Augustijnen en Minderbroe ders in de verschillende Nederlandse bisdommen. De inleiders waren dr. R. Boon, predikant te Landsmeer en prof. F. Haarsma van het groot-seminarie te Driebergen. Onderwerp van bezinning was de spanning die zou kunnen ontstaan tus sen het bekeringswerk van de genoem de instanties en de oecumenische ar beid, tussen het gericht-zijn op de per soonlijke overgangen en de bezorgd heid voor de toenadering tussen de verdeelde kerken. Als resultaat van de inleidingen en het daaropvolgend inten sieve gesprek werden unaniem de vol gende conclusies aanva rd: De pastorele arbeid onder hen die tot de katholieke kerk komen moet steeds gericht staan op het oecume nisch naar elkaar toegroeien van de kerken. Aan deze pastorale arbeid moet daarom elke vorm van proselytisme vreemd zyn, d.w.z. iedere activiteit, die door de andere kerken als een aantasting van haar christelijke eer en als weglokken van haar leden wordt ervaren, moet als een onge oorloofde grensoverschrijding worden afgewezen. Omdat het geloof en de liefde die ons allen in Christus ver bindt op het spel staan, moet zelfs elke schijn van dit kwaad van het proselytisme vermeden worden. Deze geloofs- en liefdesverbonden heid van de kerken mag echter op geen enkele wijze tekort doen aan de fundamentele roeping van de kerk om te getuigen over de Christus en over zichzelf als de gestalte van zijn werking door de H. Geest. De arbeid die deze oecumenisch- pastorale instituten verrichten onder de reformatorische en katholieke christenen, moet zijn uitgangspunt nemen in de oecumenische opdracht om de positief-christelyke waarden van de reformatie in de volheid van de katholieke kerk te integreren. Bepaalde instituten (Open Deur, Una Sancta enz.) zijn in sterke mate werkzaam op het terrein van de ge mengde verkeringen en de gemengde huwelijken. Unaniem was men van oordeel, dat de pastorale arbeid nooit aanleiding mag zyn tot misbruik van deze uiteraard zeer precaire situatie. Het recht van de kerk is een recht van de liefde, die niet kan streven naar de handhaving van het recht als recht, doch het hei] van de mens zoekt. De vraag kwam cringend naar voren of het katholieke huwelijks recht in dit licht geen herziening be hoeft. Dr. Boon vond algemene instem ming bij zijn oproep tot gemeenschap pelijke arbeid om in deze gesaeculari- seerde wereld de christelijke bood schap met meer kracht te doen klin ken en in deze gezamenlijke geloofs- verantwoordelijkheid onze christelijke verbondenheid sterker te beleven. Hierin zag hij voor deze oecumenisch- pastorale instituten de noodzaak tot zielzorgelijk contact met de predikan ten. Het theologisch-oecumenisch ge sprek moet leiden tot een pastoreel- oecumenisch contact. - ttyfögy ROTTERDAM. 27 sept. Het door de regering gecharterde passagiers schip Waterman van de maatschappij Trans-Oceaan is gistermiddag vertrok ken naar Nieuw-Guinea, waar het mili tairen zal afhalen. Het schip heeft la ding noch passagiers aan boord. De reis gaat via Port Said. Aden en Singapore. Aangenomen kan worden dat de Water man 25 oktober in Biak is. _lind novem ber wordt het schip terugverwacht in Rotterdam. A#..«av. •- t- Z'"'" v w yy MOSKOU, 27 sept. (UPI) De Sov jet-Unie heeft vandaag opnieuw een ruimtevaartuig gelanceerd, de „Kosmos 9", aldus heeft het Russische persbu reau Tass bekendgemaakt. De ruimte schepen in de Kosmos-serie zijn onbe mande satellieten. ROTTERDAM, 27 sept. Een jonge Surinaamse schilder die eind vorige week is ontsnapt uit het huis van be waring alhier maar dezelfde avond nog is gegrepen in een onbewoonbaar ver klaarde woning aan de Honingerdijk is vanmorgen door de rechtbank wegens een serie diefstallen met braak veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met af trek. (Advertentie) zwane |rao zwaar? matador NEMEYER (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 27 sept. Hedenmor gen heeft de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid dr. G. Veld kamp in het Amsterdamse „Koninklijk Instituut voor de Tropen" het nationale voedselcongres geopend. Het congres wordt, zoals gemeld, gehouden op initi atief van het Nationaal comité van de FAO, de internationale voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. In zijn openingsrede zei dr. Veldkamp dat 'iet congres geplaatst staat tegen over twee grote wereldproblemen, nl. dat van de overschotten in de landbouw en het hongervraagstuk. Reeds de Volkenbond heeft zich, zij het moeilijk en schoorvoetend, met deze problemen beziggehouden. Een oplossing is echter nog niet gevonden. Het zal een zaak van lange duur zijn om een min of meer ideale toestand te bereiken, aldus de minister. Dr. Veldkamp constateer de dat steeds meer de mensheid als geheel, maar ook leder persoonlijk, zich bewust moet worden dat wij in menselijke solidariteit tekort schieten, wanneer wij juist bij deze vraagstukken niet beseffen dat wij inderdaad de hoe der van onze broeder,s moeten zijn. Prof. dr. J. Tinbergen kwam in zijn algemene inleiding voor het congres tot de conclusie, dat de welvarende landen méér voor het ontwikkelingswerk zullen moeten bijdragen dan een proeent van het gezamenlijk nationaal inkomen. Om alle activiteiten, die noodzakelijk zijn voor een goede start te geven, die nen de huidige bijdragen van circa zes miljard dollar te worden verhoogd tot tien k twaalf dollar. Een bijdrage van één proceF) van de gezamenlijke nationale inkomens van de ontwikkelde landen levert echter slechts acht miljard op. Dit is niet voldoende om te voorzien in de kapitaalbehoefte en de noodzakelijke kosten van scho ling en opvoeding, de twee noodzake lijke pijlers van de ontwikkelingspoli tiek. Prof. Tinbergen sprak de hoop uit dat ook de Nederlandse bijdrage als resul taat van het komende debat in het par lement naar aanleiding van de nota- Luns over de ontwikkelingshulp min stens op het peil van één procent van het nationaal inkomen zal worden ge bracht. De adjunct-secretaris van het Wereld- voedselcongres ir. A. de Jong, richtte over het hoofd van het congres heen een verzoek tot de regering om by te dra gen in de kosten van het bezoek van een of enkele deelnemers uit de min der ontwikkelde landen aan het inter nationale congres, dat in juni 1963 in Washington zal worden gehouden. Op het congres zullen naar verwach ting 1200 deelnemers zijn, waarvan 300 uit de ontwikkelingslanden zelf. Men sen van de hulp-ontvangende landen zullen tezamen met deskundigen van de hulpgevende landen de problemen moeten kunnen bespreken. Als slot van de eerste plenaire ver gadering gaf prof. Bergman uit Am sterdam enige inzichten in het wereld bevolkingsvraagstuk, dat van zeer ve le factoren afhankelijk is. In twee sec ties zullen de deelnemers de agrariseh- teehnische aspecten van de verhoging der produktie van voedingsmiddelen in de ontwikkelingsgebieden en de verbe tering van de voeding door onderwijs, voorlichting en techniek, bestuderen. ROTTERDAM, 28 sept. Tot doctor in de economische wetenschappen is ge promoveerd de heer G. K. Boon (Rot terdam) op proefschrift „Economie choice of human and physical factors in production". Promotor was prof. dr. J. Tinbergen. E5MIA? NOEMEN WU -»'8"19 DAT NIET 5T.CYR? SANDHURST EN ST.GYR HOU DEN GEZAMELUKE 0EFE NINGEN. J'JGAAT DUS NAAR ESMIA OOR OVERLEG 7 MAJOOR, MOETEN DIE JONGE ZE KNAPEN WERKEL'JK UIT VUEGTüi- DOEN GEN SPRINGEN? WAT.0N- NIETS MENSEL'JK! V LIEVER PRECIES 'EC0LE 5PE CIALE INTER- ARMES-DE FRAN SE KRUG5SCH00L JUIST. DE FRANSE JONGENS GAAN NU EEN LUCHTLANDING BOVEN ENGE LAND UITVOEREN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9