pralend in sobere maar boeiende opmaak Officieel vlootbezoek aan Haarlem FRAAIE PARKSCHOOL TUSSEN WAGENWEG EN LEIDSEVAART SCHOOL MET KARAKTER EN PERSOONLIJKHEID. CHARMANT EN TYPISCH VROUWELIJK Enige luxe: goede smaak I Vorstelijke hal als centrale I ruimte met uitwaaierend perspectief naar buiten I KLAVERJASTOERNOOI IN HAARLEM-NOORD GROEN Co. Aantrekkelijk programmawaarbij de Haarlemmers worden betrokken AT AX-TAXI VAN 11 t.m. 14 OKTOBEB ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1962 PAGINA 3 1.2.3.4.5. EEN BULLDOZER sloeg deze week nog zijn slag, toen wij een bezoek brachten aan het nieuwe meisjeslyceum „Sancta Maria", dat met een sobe re maar aantrekkelijke, zelfs boeiende opmaak stond te pralen in Eindenhout, het deels nog ruige terrein tussen Wagenweg en Leidsevaart. Enkele weken geleden zijn de eindexamenklassen begon nen, laatste maandag trokken alle bijna zes honderd leerlingen er binnen. Het nieuwe Sancta is tenslotte werkelijkheid geworden. De eerste-jaars keken wat onwennig rond, van nature, de anderen wisten niet, of zij moesten blozen van weelde of toe moesten geven aan een vaag heim wee naar het oude vertrouwde, dat schijnbaar met geen geweld weggeveegd kon worden. De blozende Weelde heeft het gewonnen. Het is allemaal nog even wennen, maar met een jeugdige enthousiasme hebben de Marianen bezit van haar school ge nomen. Het door het aannemersbedrijf Sebregts uit Bloemendaal gebouwde lyceum is een geslaagd produkt geworden van het architectenbureau Taen en Nix uit Rotterdam-Utrecht. Overigens mag in de annalen van de school met ere de naam van de voorzitter van het curatorium, de heer Th. Hoffscholte, genoemd worden als die van de bouw meester. Met hem en met de rector van het ly ceum, dr. P. Merkx, hebben wij een rondgang ge maakt door het nieuwe gebouw, dat de bezoeker met een verrassende openheid ontvangt. Het nieuwe Sancta is een schoolgebouw geworden met een eigen, vooral eerlijk karakter. Het is een per soonlijkheid. Niettemin charmant en typisch vrouwelijk. „Sancta Maria" is naar zijn sfeer en opzet onmiskenbaar een schoolgebouw voor meis jes. Niet in een sentimentele betekenis, maar op de wijze, waarop het struise Mendelcollege een specifieke jongensschool moet zijn. Het karakter en het gezicht van beide scholen liegen er niet om. Deze foto van twee klassen laat duidelijk zien, hoe dank zij een harmonieus gebruik van hout en steen aesthetisch een fraai geheel is verkregen. Deze combinatie heeft acoustisch gelukkige resultaten. CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS De vorstelijke hal van „Sancta Maria", gestoken in een zee van licht, dat van buiten naar binnen valt. Boven de brede 1 gangen, waarvan de „afzetting" 1 het geslaagde effect geeft van een ballustrade. De treden op de achtergrond leiden naar een 1 verhoging, welke zo nodig als (toneel) podium gébruikt kun- nen worden. Het podium kan met gordijnen worden afge- sloten. ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Het nieuwe meisjeslyceum ,JSancta Maria" is aan het begin van deze week in gebruik genomen. De officiële opening ge schiedt in januari. De foto geeft een beeld van het voorplein met de nu nog te zware entree tot de school. Wanneer het plein zijn geprojecteerde grootte heeft gekregen, zal de entree meer in verhouding tot het plein komen. De ingang ligt aan de oost zijde, naar de zijde van de Wagenweg toe, waar de tennisbanen geruimd zullen worden en naar een andere hoek van Eindehout zullen worden overgeplaatst. Mobilofoon service dag en nacht I1IIIIIIIIIIIIIIII1IIIIII1IIIIIIIIIIIII1II1MIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIK „Sancta Maria" in Eindenhout: MERKWAARDIGERWIJS gaat de naam van de Zusters Franciscanessen van Heythuysen, wier Congregatie in 1931 de school gesticht heeft aan de Koningstraat en haar later overplaatste naar de Dreef mee naar Eindenhout. Zij immers hebben destijds, nu veertien jaar geleden, drie hectare grond aan gekocht in Eindenhout om daar niet al leen een lyceum, maar ook een kloos ter en misschien een kweekschool voor meisjes te bouwen. Na het vertrek van de Zusters in 1954 kwam het lyceum onder beheer van de „Stichting voor r.k. Onderwijs Sancta Maria" dat van de zusters de grond in Eindenhout overnam. Van de plannen bleef alleen dat voor een nieuw lyceum gehand haafd. Door verschillende transacties waarbij de gemeente Haarlem en de Mariastichting betrokken waren, be hield Sancta één bedrag terwijl de overige grond nu spoedig geheel in handen van de gemeente zal zijn. Er kwam, een speciaal uitbreidingsplan waarin het nieuwe lyceum een cen trale plaats kreeg. Dank zij de samen werking tussen het curatorium en de gemeente is het nieuwe Sancta een ex clusieve parkschool geworden, zal het althans worden, wanneer de gemeente de aanleg van het park gereed heeft. Aan het interieur van de school, die op 8 december zal worden ingewijd en op 7 januari 1963 officieel zal worden geopend wordt nog gewerkt. Rond de school is het terrein woest en ledig. Er zal nog veel gedaan motten wor den. Het voorplein bijvoorbeeld is pas voor een derde aangelegd, waardoor de monumentale entree nu teveel do mineert. Het plein kan pas voltooid worden, wanneer de tennisbanen aan de Wagenweg, in het noord-oosten van Eindenhout, verplaatst zijn naar het zuid-westen. De afsluiting van het terrein aan de noordzijde heeft inmiddels haar be slag gekregen met de bouw van negen tien woningen, waarvan een voor de concierge van de school. Aansluitend op de cour ligt een betegeld sportveld. Drie gras-sportvelden zijn aan de zijde van de Leidsevaart in aanleg. Een er van is bestemd voor het nabij gele gen Coornhertlyceum een voor Sancta Maria en een voor gemeenschappelijk gebruik. Verreweg, de meeste leerlin gen zullen via de Van Hogendorpstraat naar school gaan. Zij kunnen dan per fiets de school bereiken. Misschien zal er ook gebruik gemaakt worden van het kwakelbruggetje over de Leidsevaart en in de toekomst zal misschien het wandelpark een dankbare weg opleve ren. De leraren die per auto komen, kunnen gebruik maken van de Fin- denhoustraat. OP HET OGENBLIK is het dus al lemaal nog rommelig rond het gloed nieuwe Sancta. De afronding van de totale bouw is nu in zicht. Het is een lange weg geweest, sedert de eerste bespre kingen, in juni 1955, op het ministerie begonnen. Pas in 1960 kwam na een sportief gevecht tussen Haarlem en Den Haag de goedkeuring af op het bouwplan. Maar nu beschikt Sancta ook over een riant schoolgebouw dat plaats biedt aan zeshonderd leerlingen, die het zesjarige gymnasium de zes jarige H.B.S. (atheneum) of de vijfja rige M.M.S. kunnen volgen. De school is reeds volgeboekt, maar indien nodig kan de maximale capaciteit via aan- uitgebreid worden tot achthon- Jfer.jngenVoor wie belangstelt In kostprijzen: in 1954, toen het plan Werd opgezet, bedroeg de ruwbouw- prijs per kubieke meter ƒ43. Bij de aan besteding was die prijs 58 en zou de school nu nog gebouwd moeten worden dan zou de prijs 75 bedragen. De nieuwbouw van Sancta werd aanbe steed voor anderhalf millioen gulden. Met de inrichting mee bedragen de kosten twee en een half millioen. Bij het opstellen der plannen is het curatorium ervan uitgegaan, dat de school niet uitsluitend voor de huidi ge generatie gebouwd moest worden maar minstens nog voor twee vol gende. De keuze viel op een zoge naamde halschool de eerste in Haarlem een school dus, waarin de hal de centrale ruimte, het hoofd moment, zou zijn. Rond die hal zou het hele schoolleven zich moeten be wegen. Willen de leerlingen zo stel de het curatorium mede door een ongedwongen omgang en een herhaal delijk elkaar treffen klaar gemaakt worden voor -het maatschappelijk le ven aan biedt een halschool daartoe de beste mogelijkheid. Advertentie BLOEMENDAAL TELEF. 54855 Die intentie proeft de bezoeker di rect, wanneer hjj de hal betreedt. Een vorstelijke ruimte van buiten af vol op in het licht gezet en door het stjjlvol gebruik van hout en baksteen een ge zellige sfeer scheppend. De gang van de eerste verdieping, in een open car ré aangebracht, geeft vanuit de aula het effect van een balustrade, die de openheid sterk markeert. De hal kan gebruikt worden als aula by grotere samenkomsten. De afwisseling van hout en baksteen en daarbij de lichte tinten, waarin de kolommen gestoken zijn, geven aan het geheel een vrien- deiyke zwier en toch ook weer een voor naam uiteriyk. Alles is harmonieus en Ze zjjn met een wenteltrap met elkaar verbonden. Via drie trappenhuizen kan men de andere verdiepingen bereiken. De eer ste heeft een directe aansluiting, ook in bouw met de hal de tweede strekt zich daarboven uit, met als centraal punt de kapel. De school beschikt zelfs over een lift, waarvan in bijzondere gevallen ge bruik kan worden gemaakt. Waar men ook dwaalt door de gangen, overal treft weer dat harmonieus gebruik van hout en steen. Niet alleen akoestisch maar ook aesthetisch geeft dat een fraai effect. Aan alles is kennelijk gedacht. Wij plukklen nu maar uit onze notities: een leeszaal annex bibliotheek voor ^IIIIHIIimillllHIIIIIIIIIIHII rustig. Enerz«ds de beslotenheid, die een school moet hebben, anderzyds het uitwaaierende perspectief naar buiten, met op de voorgrond het giy. dende verkeer van de Leidsevaart, daarachter de opstuwende kracht van Haarlem-Hoog. Die indrukken doet de bezoeker trou wens in de gehele school op. Heel de in- deing is breed opgezet: brede trappen, brede gangen en overal licht veel licht, dank zij een royaal gebruik van glas. Die breedheid is ook noodzakelijk, om dat alle klaslokalen vaklokalen zijn. Na de lesuren wisselen dus niet de docen ten, maar de leerlingen van klas. Dat betekent dat na ieder lesuur de gehele schoolgemeenschap in beweging komt. Het is een feest apart om vanuit de hal die verhuizing gade te slaan. Wanneer het sein gegeven is, stromen de meis jes uit over de gangen, een kleurige wandeling en een levendige stoffering van de school. Dank zij die brede op zet is er geen benauwd rumoer. Het wisselen van lokaal kan zonder op stootjes geschieden en wordt omlijst door een huiselijk geroezemoes. HET HEEFT GEEN ZIN de school van lokaal tot lokaal te beschrijven. Belangstellenden zullen na de opening gelegenheid krijgen de school te be zichtigen. Zij zullen verrast zyn door de efficiënte indeling en ontdekken dat hier de goede smaak de enige luxe is. In totaal zyn er 34 leslokalen, waar van twaalf voor gespecialiseerde vak ken (natuurkunde, scheikunde, biolo gie aardrykskunde, handtekenen, ïyn- iekenen handwerken (2), gymnastiek (2), muziek en handvaardigheid). De nieuwste snufjes zün toegepast. De za- toeiyke kyk demonstreert zich bqvoor- heeld in de twee werkruimten voor de amanuensis die boven elkaar liggen. de leerlingen, eenzelfde lokaliteit voor de leraren, die natuuriyk ook over een gemeenschappeiyke kamer de beschikking hebben. Verder een medische afdeling, eigen kamers voor de besturen van de schoolver enigingen, een donkere kamer. In de vleugel waarin de twee gymnas tiekzalen gebouwd zyn, wordt nog hard gewerkt. Ruime zalen, die als het ware direct aansluiten op het sportterrrein. De leerlingen komen in de school via een trap die naar het souterrain leidt. Daar kunnen zy hun fietsen kwyt in een immense stalling die plaats biedt aan zeshonderd fietsen. Vandaar komen zij in een ruime garderobe terecht, waar by regen de vochtont- trekker in werking gesteld wordt zo dat de jassen en mantels ter plaatse gedroogd worden. In het souterrain is ook het overbiyflokaal dat vooral ge bruikt zal worden voor de meisjes, die op school haar huiswerk willen maken. DE KAPEL is gebouwd op de boven ste verdieping. Zo open de hele school is, zo besloten is de kapel, die het ka rakter heeft van een bidvertrek. Die be slotenheid is met opzet nagestreefd om de aandacht op het altaar zo sterk mo gelijk te richten. De lichtval komt voornameiyk uit een glazen hoepel en bepaalt in hoge mate de stemmigheid. Banken komen er niet. Wel stoelen, van een bijzonder soort. De meisjes kunnen op de met een tapijt bedekte grond knielen en daarbij de stoel ter ondersteuning gebruiken. Zowel de vormgeving als de situering van de kapel zyn ingesteld op het moderne begrip van de gemeenschap rond en in het Misoffer. Het altaar staat centraal. Banken heeft men geweerd om als het ware de kinderen in vryheid zich rond het altaar te laten scharen. Er kunnen ongeveer 150 personen geplaatst wor den. Het ligt in dt bedoeling, de kapel op verschillende dagen voor verschil lende klassen te gebruiken. Wanneer er een H. Mis is voor de hele schoolge meenschap kan de aula daartoe ge bruikt worden. Deze biedt parterre aan 450 mensen plaats, op de „gaan- derij" aan 150. De gehele aankleding van de klapel is ontworpen door de kun stenaar Jan Elders. Zal de kapel getuigen van styi en artistieke smaak, de gehele school maakt wat de „versiering" betreft een verzorgde indruk. Men is by de inrichting voorzichtig te werk gegaan. De keuze der schilderyen en tekenin gen is met zorg gedaan. Er hangen schilderijen („Madonna", „Adam en Eva" en „De vier ruiters van de jongste dag") van Jaap Min uit Ber gen, schilderyen en tekeningen van Henk Pander uit Haarlem, voorts nog werk van Sonja Toebes uit Amster dam, Harry Bartels uit Maastricht en Frans Nix uit Rotterdam. Op het voorplein van de school komt op een sokkel van drie meter een beeld in brons, anderhalve meter hoog, van C. Hund. Het stelt een equilibrist voor, die het program van de school moet symboliseren. Op het achterterrein zal een door P. Killaers uit Maastricht ver vaardigd bronzen beeld komen, voor stellend de oud-testamentisehe Ruth. Zij is de rijpe vrouw, die na aren ge lezen te hebben, de schoof in haar ar men houdt. Hier is de oogst een sym bool. Tenslotte zal in de hal een beeld geplaatst worden van Rafael, de aarts engel, die Tobias begeleidde. Het beeld is van de edelsmid Jos van Vlijmen uit Heemstede. Het wordt vervaardigd van koperen platen, heeft een hoogte van drie meter en komt op een verhoging te staan van anderhalve meter. In het voetstuk wordt de door prof. K. Meeu- wisse gemaakte tekst gehakt: Allerwe gen ben ik Rafael Gods liefde zelf, Uw metgezel". Aan de grote wand in de hal komt een kleed te hangen, voor stellend de patrones van de school. Het wordt vervaardigd door mevrouw Er- née 't Hooft uit Amerongen. ALDUS STAAT Sancta Maria terecht te pralen in Eindenhout. Een school, ook voor de toekomst. In Dalton-sys teem gebouwd, als zodanig (nog) niet gebruikt. Wanneer het park gereed is, zullen de witte muurvlakken een fraai contrast geven met het groen. De school leeft. Zij is wat de capaciteit betreft bijna tot de op de laatste plaats bezet. Of de school uitgebreid moet worden, hangt af van de vraag, of de andere bouwplannen spoedig gereali seerd zullen worden. Hetzelfde school bestuur wil namelijk een gemengde H.B.S. bouwen in Schalkwek, waar reeds twee hectare grond gereserveerd zqn. Bovendien ligt het in de bedoeling, dat in Haarlem-Noord een M.M.S. ge sticht wordt. Daartoe is reeds een spe ciaal comité aan de slag gegaan. (Advertentie) SPEKSTRAAT 6 TELEF 16061 HAARLEM, 29 sept. Alle klaver jassers kunnen deelnemen aan een toernooi, dat in het parochiehuis aan de Lingestraat wordt gehouden. Het toernooi start op donderdag 4 oktober, 's avonds om acht uur. De andere avonden zqn op 18 oktober en 15 no vember. Er zün vele prijzen beschik baar. Bovendien is er iedere avond een verloting. HAARLEM, 29 sept. In het kader van de zogenaamde „Binnenlandse vlagvertoonreizen", welke de Konink- ïyke Marine gedurende de laatste ja ren onderneemt, zullen in de periode van donderdag 11 oktober tot en met zondag 14 oktober twee kustmijnenve- gers, behorende tot mijnenveegesqua dron 128, en vier ondiepwatermijnenve- gers, behorende tot mijnenveegesquadron 205, een bezoek aan Haarlem brengen. Het bezoek sluit als het ware aan op het concert, dat de Mariniers-kapel woensdag 10 oktober geeft in de ge meentelijke concertzaal te Haarlem ten bate van het Marine Sanatorium Fonds. Het programma van het vlootbezoek, dat is samengesteld in samenwerking met „Haarlems Bloei", begint donder dag 11 oktober, 's middags om vier uur, wanneer de schepen in Haarlem arriveren. De schepen worden afge meerd in het Noorder Buiten Spaame, langs de Spaamdamseweg tegenover de Paul Krugerkade. De esquadroncom- mandanten zullen om zes uur ten stad- huize door het gemeentebestuur wor den ontvangen. By die ontvangst zyn ook de commandanten der schepen. Vrydag 12 oktober is 's morgens om negen uur de vlaggenparade aan boord van de schepen. Om tien uur volgt een militaire mars door de stad. Het de- filé wordt afgenomen op het bordes van het stadhuis door de burgemeester van Haarlem, in tegenwoordigheid van de commissaris der koningin in de provin cie Noord-Holland en de commandant der zeemacht in Nederland. Van twee tot vier uur zyn alle schepen openge steld voor het publiek ter bezichtiging. In totaal 135 opvarenden der esqua- drons zullen een door het gemeentebe stuur van Haarlem aangeboden rondrit maken door Zuid-Kennemerland. Om vyf uur is de receptie aan boord van de schepen voor genodigden. Om half tien 's avonds is de taptoe op de Grote Markt, uitgevoerd door de Mariniers kapel met tamboers en pijpers en fak keldragers van het korps Mariniers. Om negen uur begint een dansfeest voor 100 schepelingen in de Hildebrand- zaal. Zaterdag 13 oktober zpn de schepen 's middags van twee tot vier uur weer voor het publiek te bezichtigen.' Om half zes is er een receptie ten stad- huize voor genodigden. Zondag 14 okto ber is er om kwart over negen 's mor gens gelegenheid de hoogmis by te wo nen in de kerk aan de Paul Kruger- straat. Een protestantse kerkdienst wordt gehouden om tien uur in de St. Bavokerk. Voorganger is ds. J. W. Sep- meyer, hoofdvlootpredikant. De dienst zal worden opgeluisterd door een en semble van de Marinierskapel. Het pu bliek kan 's middags van twee tot vier hur weer de schepen bezichtigen. Maandag 15 oktober, 's morgens om acht uur, vertrekken de esquadrons uit Haarlem. Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3