Teleurstellende première van Nederlandse Opera fantasieloos en smakeloos Z1™.»».. De week in Westminster DE GOUDEN STEMMEN VAN HET ETTENS MANNENKOOR POND LICHTER IN 10 DAGEN Koor uit Gelderse Achterhoek in Nederland weinig bekend Gouden stemmen Buitenlandse pers enthousiast over Gelderse zangers Nationaal Ballet getuigt van zijn waardering voor mevrouw Gaskell Generale abt van de Norbertijnen tl bekrompen" Discriminerend Gemenebest er is geen betere! ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1962 PAGINA 7 Reeser definitief schout-bij -nacht CoSl fan tllttG'. OnOGClUtCiGnClensemble-opera is^als weinige, dan kan et is m Engeland moeilijk zich Conservatieve socialisten GaitskeU,,insulair Benoeming Examens SikS, de smakelijke manier om ge makkelijk slank te worden slank te blijven zónder honger. SikS, voedingsrijk, calorieënarm. SikS. de prettige weg naar een jeugdig figuur een jong gevoel. SikS, de maaltijd in een koekjel Maak er een goede gewoonte van... Apoteker en drogist hebben SikSI de maaltijd in een koekje Pak voor 3 d 6 maaltijden Fa AMSTERDAM, 29 sept. „Ondanks het moeilijke begin tengevolge van de tot stand gekomen tusie is het hele jaar voor het Nationaal Ballet een echt artistiek succes geweest. ,Hoewel er misschien mensen zijn die daar anders over denken". Dit zei gistermiddag de directrice van het ballet, mevrouw So- nia Gaskell, tijdens een persconferen tie. Volgens mevrouw Gaskell zjjn alle moeilijkheden nog niet opgelost, maar alles kan ook niet onmiddellijk worden geregeld. Op het tableau de la troupe komen enkele namen niet meer voor, zoals die van Mascha ter Weeme, Marianne Hila- rides en Peter Appel. Mevrouw Ter Weeme is nog wel aan het Nationaal Ballet verbonden; de overheid heeft nog geen duidelijke be 'issingen geno men wat er nu precies gaat gebeuren. Wat Marianne Hilarides betreft zei me vrouw Gaskell, dat deze wel terug zou willen komen ze heeft echter ver scheidene eisen. De kwestie is nog niet opgelost, aldus mevrouw Gaskell. Pe ter Appel gaat voor een seizoen naar Bazel. Hij gaat om ervaringen op te doen niet alleen voor zichzelf maar ook voor de troep, waaraan hij verbonden blijft. Ook de heer Waage blijft voorlo pig aan het ballet verbonden. Alles is gebeurd met zijn volledige instemming, aldus mevrouw Gaskell. Tijdens de persconferentie legden en kele medewerkers aan het ballet een verklaring af, waarin zij getuigden van hun erkentelijkheid en waardering voor het werk van mevrouw Gaskell. De danser Robert Kaesen gaf als vertegen woordiger van de commissie van advies zijn mening over bepaalde gebeurtenis sen, die zich rondom het Nationaal Bal let heboen afgespeeld. „Na een succes volle tournee door Frankrijk en Spanje", zo zei hij „keerden de leden van het ballet in Nederland terug. Verbaasd na men zij kennis van de berichten in de vaderlandse pers. Eerst toen hoorden zij van interne moeilijkheden in de schoot van het ballet. Gelukkig bleven ons, aldus de heer Kaesen, al deze onple zierige commentaren bespaard gedu rende de tournee. Van spanningen was geen sprake. Naar het ons voorkomt ont stonden en ontstaan die spanningen niet in de groep, maar worden zij ons van buitenaf opgedrongen. Het is voor de le den van de groep een vaststaand feit dat mevrouw Gaskell onmisbaar is", zo ein digde de heer Kaesen zqn verklaring, die door de talrijke aanwezige leden van het ballet met applaus werden onder streept. Voor het komende seizoen staan er weer oude en nieuwe werken op het programma, o.m. La Sylphide (muziek Schnitzhoeffer 18361, Daphnis et Chloé van Ravel (choreografie Skibine), een moderne interpretatie van het Jb'aust- ballet, twee balletten van Pearl Lang voor het Holland Festival, Massine (ba- lanchine)De Zesde Dag (Rudi van Dantzig), een tweede ballet van Rudi van Dantzig wordt opgevoerd met dan sers en acteurs, waarschijnlijk van de Nederlandse Comedie, en Illusie (Con- voor het Holland Festival, Massine (Ba- dracht van het ministerie van O. K. en W.) voorts zal er voor de televisie een ballet worden opgevoerd op muziek van Ton de Leeuw. Het seizoen zal za terdag 4 oktober worden geopend in Den Haag en op 9 oktober in Amster dam. Solisten zijn dit jaar: Sonja van Beers, Leonie Kramer, Maria Sylvaine, Irene de Vos, Panchita de Peri, Viveka Ljung, Margot Miklosy, Maria Koppers, Kathleen Smith, Conrad van de Wee tering Billy Wilson, Ronald Snijders, Sylvester Campbell, Chris Torenbosch, Ben de Rochemont, Philip Kaesen, Im- re Varady en Jan Arntz; balletmeesters Karei Shook, Roland Casenave en Mar- got van Wilgenburg; choreografen: Rudi van Dantzig en Robert Kaesen. Als mu zikaal directeur treedt op André Pres- «er. DEN HAAG, 29 sept. De kapitein ter-zee, tijdelijk schout-bij-nacht, L. E. H. Reeser is (evenals de kapitein-ter zee, tijdelijk commandeur, P. Cool) be vorderd tot schout-bij-nacht. Beiden blijven hun functie bekleden van res pectievelijk commandant strijdkrach ten Nieuw-Guinea en plaatsvervangend stafofficier materieel koninklijke ma rine. (Advertentie) F 7 7 7 7 bet wel op een principe leek. Bedenkt men zich voorstellen hoezeer het en- - semble onder deze omstandigheden is hoe de Nederlandse Opera doodge moedereerd een „Cosi fan tutte"- opvoering durft te geven, waarin een der artiesten haar rol niet aan kan, om over de rest dan nog maar te zwijgen. Men wordt er op de duur gelaten bij. Men constateert opnieuw: de eerste première van het seizoen zit er weer op. De eerste teleurstelling LEO HANEKROOT Een scène uit de voorstelling door de Nederlandse Opera van Cosi fan tutte. AMSTERDAM, 28 sept. Van de scene uit gezien wordt de nieuwe in studering van Mozarts „Cosi fan tutte", waarmee de Nederlandse Opera gisteravond het nieuwe seizoen inzette, vooral gekenmerkt door het decor, waarvan het programma do naam van degene die het bedacht heeft wijselijk verzwijgt. Het is onbeduidend en fan tasieloos en het begaat de smakeloos heid het stuk, deze lichtste en helder ste comedie die er ooit in muziek geschreven is, te laten spelen in pik zwarte gordijnen, in het nachtelijke dus. Het eerste tafereel speelt zich zelfs nadrukkelijk bij avondlicht af. Dit komt natuurlijk reeds voor ver antwoordelijkheid van de regisseur, Peter Ebert. Men zou zijn motivering wel eens willen horen. Tot zolang kan men dit toneelbeeld slechts als een bewijs van onbegrip veroordelen. Spel- technisch bezien blijkt de regisseur zich verkeken te hebben op het stuk. Het is furieus moeilijk te regisseren, juisf omdat er hoegenaamd niets spec taculairs mee te beginnen valt. De mensen die erin optreden moeten het uitsluitend maar spelen als een come die met alle nuances en schakeringen, die deze onuitputtelijk geestrijke mu ziek zelf laat horen. Een verkeerde (Advertentie) Rustig bud met OLVEH pensioen. pose stoort, een houterig gebaar heeft hetzelfde effect als een dissonant. Er treden herhaaldelijk van dergelijke visuele dissonanten op in opstellingen, die soms wel eigenzinnig maar niet overtuigend zijn, en het spel is over het algemeen niet elegant, niet licht, maar wel ongevoelig en traag. Scè- nisch beleefde men niet bij benadering een vertolking van Mozarts van licht stralende partituur. Van de muziek uit gezien hoorde men het werk onder leiding van Franz Bauer-Theussel meer braaf dan ge ïnspireerd," meer deugdelijk voorbereid dan met bezield meesterschap klinken. Niet altijd gelijk overigens, bovendien niet spits uitgewerkt in de klank, noch sterk geprofileerd als dramatische mu ziek. Een tamelijk onpersoonlijke egale verklanking. Van de solisten is Erna Spoorenbergs Ficrdiligi fraai van klank maar inner lijk koud, Luigi Alva's Ferrando, zon der een stem die innemende kwaliteiten heeft overigens, heel goed gezongen, Gorins Guglielmo zeer muzikaal en puntig, Scipio Colombo's Alfonso dank zij het uitnemende vakmanschap van deze artiest ruimschoots heengebracht over het bezwaar van zijn voor deze rol ietwat stugge stem en hoekig gebaar. De Despina van Hanny Steffel is enigszins „derb" maar helder en welluidend van zang. De Dorabella van Frances de Bossy zeer onvolkomen van klank en zo consequent vals, dat iiiiiiiiiiiiimimiiiiiMiiiHiiiiiiMiiiiiiiiiiiii' -I.J. !TY«OffO|] S e| i wie meer conservatief zijn, de Britse conservatieven of de Brit- E se socialisten. Een diplomaat, die ge- 5 regeld deelneemt aan Westeuropese E dat als bij' dergelijke bijeenkomsten E Waar is de Britse ondernemingsgeest Engelse en Westeuropese socialisten el- 5 aftijd een^^ef'ruinmre^en^meer^ntm-1- ^.iiuuuillllllllHlllllHIIIHIHIIUllinilllllllIllllllllllllinillllllllllllllll111111 nationale blik hebben op de toestand - dan hun En vaak met blik hebben pp de toestand „artü het enge voorbeeld heeft Engelse collega's en dan ook van de partij vijandige resolu- v«» laatstgenoemden overhoop gegeven en nu aOT&M wana ge esom lagen. Enige jaren geleden zagen wij t.e= on de agenda staan i g n ln de bioscoop een nieuwsfilm, waarop men een massale optocht zag van Brit se mijnwerkers. Aan de kop van de stoet zag men een enorm vaandel, een vaandel zo groot dat het gemonteerd was op een ijzeren lijst met vier wielen. Het werd voortgeduwd door een zestal mijnwerkers. Op dit indrukwekkend vaandel stond te lezen: „Arbeiders al ler landen verenigt U". De optocht vond plaats in dezelfde week waarin de mijnwerkers hadden besloten zesdui zend Italiaanse mijnwerkers, die op ini tiatief van de Britse regering naar En geland waren gekomen, met toe te la ten in de Engelse mijnen. Wij dachten aan dit alles, toen GaiJ-s- kell, leider van de Labourpartij, aan het eind van de conferentie van de premiers van het Gemenebest voor ae televisie verscheen en zich zo venijnig «n hooghartig keerde tegen het Engels toetreden tot de E.E.G. „op de huidige voorwaarden". In een hoofdartikel van He „Spectator" van deze week noemde then de toon van deze rede een van ..vermoeid conservatisme". Het blad ci teert Gaitskells bewering als zou het toetreden van Brittannië het eind bete kenen van 's lands onafhankelijkheid en „het eind van duizend jaren ge schiedenis". „In een wereld waarin Kleine nationale eenheden", aldus het commentaar van de „Spectator", i .steeds meer in bet gedrang komen en achterraken bij de tijd, spreekt dit be roep op een provinciaal chauvinisme Voor zichzelf." Dit zijn harde woorden, "taar ze zijn juist en gerechtvaardigd, en er is maar al te veel reden om te vrezen dat wij de volgende week, als Labour haar jaarvergadering houdt in «e badplaats Brighten, onthaald zullen gorden op meer uitingen van deze zelf de insulaire bekrompenheid. Want de kwestie van het lidmaatschap van de E.E.G. zal een van de hoofdpunten vor sten van de debatten, en nu de leider ties op de agenda staan tegen het lid maatschap, lal menig vertegenwoordi- £?pt* nlankpn ZSL26H V&n dit diKKG, ver- molmde hout. Kortgeleden schreef ^de auteur en ex-diplomaat Sir Harold Ni- colson in een recensie over eenboek gewijd aan de Engelse hooghartigheid tegenover buitenlanders, althans m het verleden, dat hij zich schaamde bij het lezen van het werk. Hu merkte terecht op dat de toestand aan het verbeteren is, dank zij de jongere generatie. Maar dit neemt niet weg dat xenofobie nog steeds een nationale ondeugd is en dat de Britse socialisten, ondanks hun ge waand „internationalisme", minstens even afkerig zijn van het buitenland als de meest dichtgetimmerde conser vatief. „Abroad is heil". Het was vanzelfsprekend dat Gaits- kell, evenals andere Britse anti- E.E.G.-ers, zich voor de televi sie-camera's eveneens beriep op de belangen van het Brits Gemene best. Maar dit beroep klonk des te zieliger na de vertoning van „huiche larij en onverantwoordelijkheid" (wij citeren deze woorden uit de „Specta tor") van de premiers op de Gemene best-conferentie, een vertoning welke vele Engelsen tegen de borst heeft ge stuit, zoals bleek uit ingezonden stuk ken in bladen als de Times. De Ge- menebestlanden dachten alleen maar aan hun eigen belang en niet aan de belangen van Groot-Brittannië, de eeuwige melkkoe voor het Gemene best. Alle landen van het Gemenebest achten het geoorloofd en vanzelfspre kend te discrimineren tegen Brittannië (en men moet bedenken dat het inko men per hoofd van de bevolking in de drie blanke Gemenebest-landen, Cana da, Nieuw Zeeland en Australië, hoger is dan dat van het „moederland"), maar eisen als tegenprestatie voor deze discriminatie dat Brittannië de deuren wijd openlaat, zodat alle leden van het Gemenebest verzekerd zijn van een zacht" en betrouwbaar afzetgebied. Het was triest een zo rechtschapen man als GaitskeU zijn toevlucht te zien zoeken in een zo vals argument. Ge lukkig zijn niet alle Britse socialisten zo bekrompen. De linkse dagbladen van Groot-Brittannië hebben het toetre den tot de E.E.G. ijverig en zelfs vurig gepropageerd, en in de parlementaire Labourfractie is een groep overtuigde voorstanders. Maar de laatsten zijn in de minderheid. Wat is er in 's hemelsnaam met Brit tannië aan de hand? Brittannië had in het verleden de ondernemingsgeest wel ke het in staat stelde het grootste im perium in de wereldgeschiedenis te ver overen. Het leidde de wereld in de industriële revolutie. andaag zijn de Britse spoorwegen, de Britse havens, het Britse we gennet, de scheepsbouwindustrie en de textielindustrie, de laatste twee eens de grootste en meest wel varende ter wereld, verouderd en ver- achterlijkt, en Britse ingenieurs en monteurs zoeken werk in de Nederland se vliegtuigindustrie, omdat hun eigen industrie er zo slecht voorstaat. Zijn dit alles symptomen van dezelfde kwaal welke zovele Britten en vooral de socia listen belet te zien, dat aan de over kant van Kanaal en Noordzee een machtig en historisch avontuur is be gonnen, een avontuur waarin Brittan nië een zo grote en voor Europa zo welkome rol zou kunnen spelen? En zou het niet een schande zijn voor dit trotse land en vooral voor zijn socia listen, die zich progressief noemen en zich wijsmaken dat zij internationaal denken, indien een monsterverbond van socialisten en van de laatste imperialis ten onder de conservatieven Brittan nië zou dwingen de weg te volgen, aan gewezen door meneer Khroestsjev, lord Beaverbrook en de eigenwijze maarschalk Montgomery? DAAN VAN DER VAT. NIJMEGEN, 29 sept. (KNP) De vorige week afgetreden rector magni ficus van de Nijmeegse Universiteit, prof. dr. J. H. Terlingen, hoogleraar in de Spaanse en Italiaanse Taal en Let terkunde, zal begin oktober op uitno diging van de UNESCO naar San José in Costa Rica vertrekken. Hij zal daar optreden als hoofd van een consulatie- ve missie, welke voorts nog bestaat uit een Amerikaanse hoogleraar in de exacte wetenschappen en een Franse hoogleraar in de sociologische weten schappen. De taak van de missie is om, op verzoek van de universiteiten in een zevental Centraal-Amerikaanse landen, advies uit te brengen over een toekomstige reorganisatie van de uni versitaire onderwijsprogramma's. DEN HAAG, 29 sept. Naar het ANP verneemt is binnenkort de benoe ming te verwachten van mr. G. E. baron van Ittersum directeur-gene raal Europese samenwerking ten de- partemente van Buitenlandse Zaken, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Bonn. BERGEN, (N.H.) 29 sept. St. Josephkweekschool. Geslaagd de da mes: B. Meereboer, Alphen a.d. Rijn; P. Houbaer, Alkmaar; T. Rozemeijer, Beverwijk; N. Smit, Den Burg; E. Postma, Enkhuizen; L. Kluwen, Haar lem; L. Zutt, Warmenhuizen. (afgewe zen geen, herexamens 2). LEIDEN 29 sept. Doet. ex. Ned. recht: C. W. Lunsingh Scheurleer tu trecht) H. P. Ruinen (Laren N.H.) en A.R. Zijlstra (Oegstgeest). doet. ex. vrjje studierichting in de juridische faculteit Ph. H, Maas (Amsterdam). Kand. ex. geschiedenis: H. G. Natthes (Leiden). (Advertentie) kan bereikt worden! Het heerlijk resultaat van SikS. Vraag maar na 1 Het rooms-katholiek Ettent mannenkoor. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuj ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiï Wat deed de doorsnee grensbe woner in de Gelderse Achter hoek omtrent 1910 met zijn vrije tijd. Op mom zomerse dagen wandelde of fietste hij naar Anholt, Süderwick of Bocholt, dronk er een glas bier of beleefde met vrienden en bekenden intense vreugd aan een van de talrijke liedertafel- feesten. Het lied schiep gezelligheid en feestelijk beleden vriendschap, het deed de grenzen niet voelen. Immers van Duitse kant toefde men bij tijd en wijle graag bij „die Hollander" en wfile graag bfi „die Hollander" lied er aan te pas. Slechts „böse Leute haben keine Lieder". Dat laatste moeten ze zich in stam café Koster in het Achterhoekse dorp je Etten op een gegeven ogenblik hebben aangetrokken. Goed duizend inwoners, akkoord, maar daar moest een liedertafel, een koor uit kunnen komen. Het kwam er uit. Op 13 no vember 1912 gaven dertig mannen in café Koster elkaar de hand en sticht ten het „Rooms Katholiek Ettens Mannenkoor". Er is in Etten radio en televisie ge komen, maar het koor is gebleven, sterk van stem, met de natuurlijke muzikaliteit van mannen, die dicht bij de natuur leven met haar bossen tot ver in het Duitse land; arbeiders, landbouwers, winkeliers, schoolmees ters en handelaren, die het lied krach tig minnen. Nog altijd voert het koor het oude praedicaat „rooms katho liek"; nog altijd is de blank geschuur de gelagkamer bjj Koster het tref punt en de grote zaal met de zilveren auwerkransen, de medailles en de bekers het feestpodium, nu echter niet meer voor dertig maar voor ruim honderd mannen. Ze repeteren prompt elke maan dag; sinds 1932 onder de bekwame maestro Pierre Smeets; de opkomst bedraagt het record van negentig pro cent; achterstand in de contributie is er niet en nooit. Zelfs de opvolging van de bassen, de baritons en de te noren is verzekerd sedert er op ini tiatief van voorzitter Herman Goering („geen familie van wijlen de Rijks maarschalk") een filiaal werd ge sticht in de vorm van een koor van veertig knapen. Pierre Smeets leert ze, van muziek zingen, hij leert ze trefzekerheid, samenzang en voor dracht en aldus geschoold vullen ze de opengekomen plaatsen aan. Een derde van het machtige koor bestaat uit mannen tussen twintig en dertig jaar. Honderdveertig geschoolde zan gers op een bevolking van vijftien honderd gemoedelijke zielen. Acht keer per jaar gaan ze op uitnodiging met de Muze de boet op op het Gelderse platteland, waar naar het monster der verstedelij king zijn grijpgrage klauwen nog niet heeft uitgestoken. Ze trekken tiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 29 sept. Het algemeen ka pittel van de orde der Praemonstranten- sers, ook Norbertijnen of Witheren ge noemd, heeft tot generale abt gekozen de Fransman Norbertus Calmels (56 jaar), die tot heden abt was van de St. Michaels Abdij te Frigolet (Frank rijk). Hij volgt mgr. H. Nootg op en is de zestigste generale abt van de ruim zeven eeuwen oude orde. Momenteel tellen de Norbertijnen 47 abdijen en priorijen met ongeveer 1800 leden in Europa, de Verenigde Staten, Canada, Brazilië, Australië, Congo en Zuid-Afrika. Zij hebben een missie in ïndië. Tot leden van het hoofdbestuur i (definitoren) werden gekozen de hoog waardige heren Gisquière (België), )Stoeger (Oostenrijk), Killeen (VS) en >Haselager (Nederland), tot procurator- i generaal Gommarus van den Broek, tot Jpostulator-generaal Hugo Marton, tot Ssecretaris en archivaris Leo van Djjck. overal volle zalen. De laaiende lief de tot het lied werkt als een reus achtige magneet. Meen vooral niet, dat hun succes bepaald wordt met liederen als het brombeierende „wij zjjn niet bang". Dat de Ettense zangers niet bang zijn behoeven ze niet uit te zingen, want het blijkt uit hun repertoire. Natuurlijk, daar komen de beroemde klassieken en romantici op voor, maar even goed namen als Boudijn, Oscar van He mel, Geza Frid, Badings en Paul Hindemith. Ettens Mannenkoor is bjj de tijd en allerminst een muffe liedertafel als hardnekkig, bierom- Dirigent Pierre Smeets van het koor. zetbevorderend overblijfsel uit een voltooid verleden tijd. Helaas, Nederland kent het Rooms Katholiek Ettens Mannenkoor niet. Toen van de zomer twee gemoede lijke Salzburgers op het station te Arnhem aankwamen met als reisdoel Etten en daar informeerden, hoe zij in Etten konden komen, wist men dat op het station niet te vertellen. En toen de Arnhemse VVV in het voor aar van 1962 op de Keukenhof een Jelderse Dag hield, bleek het deze instantie bij navraag niet bekend te zijn, dat Gelderland een der topkoren van Nederland bezit, gewaardeerd lid van het Koninklijk Nederlands Zan gersverbond. Tot troost van de Et tense zangers kende men hen daaren tegen in Wenen, Klagenfurt en Ams- berg des te beter. „Etten", niet ge vraagd om Gelderland te vertegen woordigen in Lisse, kreeg een uitnodi ging van de österreichische Sanger- bund, om ln 1963 bi) het Internationaal Zangersfestival te Salzburg Nederland te vertegenwoordigen tussen topkoren uit Amerika, Noorwegen, Zweden, Duitsland, Italië en Zwitserland. Na het optreden te Wenen in 1958 schreef de Wiener Abendpresse: „Hundert goldene Stimme expórtierte Holland nach Wien". „Het koor leverde onder Pierre Smeets prestaties, die nauwelijks be reikbaar moeten worden genoemd," schreef de vakkritiek in Klagenfurt ir. 1956 toen de Ettense zangers daar als gasten van de Koschatbund wa ren opgetreden. En onderschat Kla genfurt niet. Het is met zang ver wend door zijn beroemde Madrigaal koor, zijn Domkoor en het koor van de Singakademie. Zulk een buitenlands optreden is voor de Ettenaren een ontzaglijk ge beuren. Een week tevoren wordt er geen sigaar, geen pijp, geen sigaret gerookt, geen glas bier gedronken. Wie dat wel doet, stelt zich buiten d- koorgemeenschap, die dit offer van een week beschouwt als een heilige traditie en een waarborg voor succes. In vroeger jaren was dat anders, voorzitter Herman Goering geeft het grif toe, maar: „wij zijn gaan besef fen, dat de zang opvoedt tot cultuur en tot betere levensgewoonten. Onze mensen krijgen een gevoel van eigen waarde en zelfrespect en de succes sen in het buitenland geven ons het gevoel van een bepaalde artistieke standing, die verplichtingen schept, al zijn het misschien verplichtingen, din gen na te laten. Toch gaat ook in Etten niet alles zonder slag of stoot. Een compositie, die niet meteen in het gehoor ligt, wekt duidelijk weerstand. Je krijgt verloop op de repetities, zo zegt di recteur Pierre Smeets. Dat duurt net zo lang totdat de volhouders aan het werk gewend zijn geraakt en de schoonheid ervan erkennen. Dat geeft de wegblijvers vertrouwen. Ze keren terug en zingen met herwonnen ani mo. In een onbekend Achterhoeks dorpje van vijftienhonderd zielen blijft anno 1962 eenmaal per week het technisch amusementsmiddel uit. Het moet wijken voor de muziek, die in café Koster beoefend wordt met het edelste van alle instrumen ten, de menselijke stem; de vox hu- mana van het machtige orgel, waar mee een Oostenrijks blad dit koor heeft vergeleken. Wanneer dergelijke dingen nog ge beuren op een vergeten stuk platte land, behoeven wij aan de culturele fentie van het volk niet te wan- open. poi hoi Enkele leden van het Ettens mannenkoor tijdens een repetitie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7