OVERDRACHTSCEREMONIE TOT MINIMUM BEPERKT ROLZ BENNETT - tijdelijk - administrateur Boodschap van Oe Thant Kranten in België duurder V ruzie in haags cafe Zoon van caféhouder met mes doodgestoken Gouverneur Ross Barnett moet nederlaag erkennen Twee mensen gedood door woedende demonstranten Vijf gearresteerd Het Quintet John de Mol MEREDITH OP UNIVERSITEITSTERREIN i Het weer. Franstalige bladen in Brussel tot 1 december goedkoper Prinses Irene op medisch advies naar Majorca aanvallers Professor vraagt opsporing van dubbelganger" Politie op spoor daders aanslag in Sint Pieter Boekhouder van f6000.- beroofd MAANDAG 1 OKTOBER 1962 HOLLANDIA, 1 okt. Gister avond half elf Nederlandse tijd, hier zeven uur in de morgen van de eerste oktober, is de eerste vlag van de Verenigde Naties op Nieuw-Guinea gehesen. Tijdens een korte ceremonie in de tuin van het vroegere gouverneurshuis gingen achtereenvolgens de V.N.- vlag en de Nederlandse vlag om hoog. Kort tevoren was de Neder landse wacht voor „het paleis", zoals men de ambtswoning van de gouverneur wel noemde, afgelost door Pakistaanse militairen. Nu woont in het huis de heer José Rolz Bennett, de Guatemalaanse vertegenwoordiger van waarne mend secretaris-generaal Oe Thant, die zaterdag tot tijdelijk V.N. administrateur voor West- Nieuw-Guinea is benoemd. Zondagavond zes uur plaatse lijke tijd, toen de duisternis op Nieuw-Guinea reeds was ingeval len, streken twee Nederlandse militairen de rood-wit-blauwe vlag bij het vroegere gouverneurshuis. Het was de allerlaatste keer, dat twee Nederlandse militairen die vlag streken. In de ontvangstzaal van „het paleis" was gistermor gen het imposante portret van koningin Juliana, dat deze zaal zo lang heeft gedomineerd, reeds verdwenen. „Dit is het einde", zo liet een Nederlander, die de zaal binnen kwam, zich ontvallen. me. mumuo ue/oreyou vutjl Suède dames- en herenjasjes Wisselend ïT oorzien van een monstru eus gasmasker bewaakt deze politie-agent van de staat Mississippi op last van gouverneur Barnett de „cam pus" van de universiteit te Ox ford, samen met andere politie mannen. komt op de eerste dansavond met de band in de gemoderniseerde zaal van dansstudio Griffioen op zondag 7 oktober om 8 uur. OXFORD, 1 okt. (AFP, Rtr., UPD De gezagscrisis in de Verenigde Staten rond de inschrij ving van de neger James Meredith aan de staatsuniversiteit van Mis sissippi heeft een dramatisch hoogtepunt bereikt. Terwijl pre sident Kennedy vanmorgen om vier uur Nederlandse tijd een toe spraak hield voor radio en televi sie, waarin hij zei: „Niemand, hoe aanzienlijk ook, kan de wetten van dit land trotseren", werd op het terrein van de universiteit he vig gevochten. De blanke studen ten, woedend omdat gouverneur Ross Barnett vrijwel een volledige nederlaag heeft geleden tegenover de machtsdemonstratie van Washington, begonnen te muiten. Handige zet K.L.M.-stewards zetten eigen handeltje op Wegens sigarettenverkoop in vliegtuig ontslagen Recidivist aangehouden Nationale oliemij. in Irak opgericht BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie* 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmulden: Leeuweriklaan 30 J Telefoon 5790 Mrectle: W. C. H. Leijdecker* en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Or*. H. v. RUN enW. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEr 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voo» advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel 21544. Het afgelopen weekeinde zijn van V.N.-zijtle nog snel twee maatregelen genomen vóór de officiële overdracht van het bestuur. Allereerst kwam dan zaterdag de benoeming af van Rolz Bennett, een der ondersecretarissen van de Volkerenorganisatie, als tijdelijk V.N. administrateur. Oe Thant heeft meege deeld, dat met de Nederlandse en In donesische regering nog overleg wordt gepleegd over de benoeming van een permanente administrateur. In welingelichte kringen was al eer der gezegd, dat Oe Thant moeite had een geschikt iemand te vinden voor de functie van administrateur, omdat een aantal mogelijke kandidaten met voor beide regeringen aanvaardbaar was. Ellsworth Bunker, de Amerikaan se „derde man" bij het Nederlands- Indonesische overleg, dat aan de overeenkomst over West-Nieuw-Gui- nea voorafging, was weliswaar aan- A l i r rit'ni ie BARTELJORISSTR Haarlem tel 13439 LEIDSESIRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) Amsterdam m 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te U-15 uur' Opklaringen, maar ook plaatselijk een bui. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuid en zuidwest. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere Dinsdag: Zon: 6.41-18.17. Maan: 10.10-20.09. OE BILT, 1 Oktober is van morgen in ons hele land begonnen met een vrijwel wolkenloze hemel. Wel komt er nog een zwak frontje uit het zuid westen naderbij, zodat er in de komen- de vierentwintig uur noe een kleine buienkans aanwezig is. maar de tempe. ratuur blijft aangenaam. vaardbaar, maar hi) was naar ver luidt niet bereid de post te aanvaar den. Op de tweede plaats besloten de V.N.- autoriteiten zondagmiddag nauwelijks twaalf uur voor de aanvang van de overdrachtsplechtigheid, dat de ceremo nie in het centrum van Hollandia, waar bij toespraken gehouden zouden worden door Rolz Bennett en de waarne mend-gouverneur, de heer H. Veld- kamp, niet gepaard zou gaan met het hijsen van vlaggen van de V.N. en van Nederland, zoals zaterdagochtend door de officiële VN-woordvoerder in Hollan dia op een persconferentie was meege deeld. Inderdaad waren achter het spreekgestoelte twee vlaggemasten in de grond geslagen. Zondagmiddag deel de Rolz Bennett evenwel persoonlijk mee dat bij de officiële ceremonie geen vlag gen gehesen zouden worden. Op een vraag, waarom de plannen werden gewijzigd, verklaarde men, dat de V.N. moeilijkheden vreesden indien te veel aandacht aan de vlaggen zou worden besteed, omdat de Papoea- vlag niet wordt erkend. De Papoea's hebben onlangs uiting gegeven aan hun ontevredenheid over het feit, dat de Papoeavlag, die in het verleden naast de Nederlandse vlag wapperde, met langer officieel erkend zal worden. De vlag van de V.N., die nu bij „het paleis" gehesen werd, is vandaag dus de enige V.N.-vlag in Nieuw-Guinea. Van andere officiële gebouwen waait de blauwe vlag pas vanaf morgen. Ook de plechtigheden, die men in andere ste den, zoals Merauke, Fak, Fak, Biak, So- rong en Kaimana had georganiseerd, werden te elfder ure afgelast. Officieel heeft men van de zijde van de V.N. te kennen gegeven, dat eerdere mede delingen over de vlaggenceremonie in Hollandia en plechtigheden elders zon der toestemming van Rolz Bennett wa ren bekendgemaakt. De enige plechtigheid vond dus plaats vanmorgen in de tuin van het voor malige gouverne.irshuis en een uur la ter in het centrum van Hollandia, waar de officiële overdrachtsceremonie werd gehouden. Deze ceremonie bestond uit sluitend uit het uitspreken van enige redevoeringen alsmede het voorlezen van de proclamatie der overdracht en een boodschap van Oe Thant. De waarnemend secretaris-generaal der V.N. spreekt daarin zijn goede wen sen uit voor de toekomst van West-Nieuw Guinea. Hij verklaart verder te hopen, dat allen aan de administrateur en zijn collega's alle hulp zullen verlenen, die deze bij de uitvoering van de bepa. lingen van het akkoord tussen de re geringen van Nederland en Indonesië nodig zullen hebben. Oe Thant zegt ten slotte dat het tijdelijke uitvoerende or gaan van de V.N. naar beste vermogen zal trachten de welvaart van de inwo ners te verzekeren. V.N.-vlag wappert nu voor paleis in Hollandia (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 1 okt. Behalve de melk en de boter hebben de Belgen vandaag ook hun krant duurder betaald. In gevolge een accoord tussen de dagblad uitgevers hebben alle Vlaamse kranten en verscheidene Waalse provineiekran- ten hun prijs met 25 centimen ver hoogd; hij bedraagt thans dus B.fr.2.50. De oorzaak hiervan dient te worden gezocht in de toenemende productie kosten, die de uitgevers hebben te dragen. De Franstalige kranten die in J3rus- sel verschijnen, zullen de prijsstijging pas van 1 december af toepassen. Voor alsnog zullen zij a 2 frank per nummer worden verkocht. Deze ongelijkheid is te wijten aan de hardnekkigheid waar mee tot dusver het grote hoofdstede lijke avondblad Le Soir zijn veto heeft gesteld tegen iedere prijsevoiutie ten koste van de lezer. Een paar iaar ge leden reeds, toen de meeste andere kranten ingevolge voortdurend zwaar der op hun budget drukkende onkosten moesten overschakelen van 2 frank naar 2.25 frank weigerde Le Soir mee te doen, zijn directe concurrenten de Brusselse Franstalige dagbladen - ver plichtend eveneens de oude prijs te handhaven. Het zich „neutraal' noemende, doch in feite nogal conservatieve en anti- Vlaamse Brusselse avondblad kon zich zulk een „goedkope" houding permit teren dank zij zijn enorm aantal dage lijkse advertentiepagina's. Dat het nu echter heeft moeten capituleren en van 1 december af zijn prijs zal verhogen, heeft uiteraard een zeker opzien ver wekt. Insiders schrijven die onverwach te zwenking niet alleen toe aan een mogelijke vermindering van de publi- citeitsinkomsten, maar vooral aan een DEN HAAG, I okt. Prinses Irene moet op medisch advies enige tijd rust nemen. Daartoe is de prinses naar Ma jorca vertrokken, waar zy enkele weken hoopt te verblijven. In aansluiting- daar op zal de prinses nog enige tijd bij familie in Engeland doorbrengen. Het vertrek van Schiphol geschiedde in alle stilte. Met uitzondering van een vertegenwoordiger der KLM en een lid van de marechaussee was vrijwel nie mand er getuige van. Koningin Juliana kwam zelf met de prinses in de hof- auto mee naar Schiphol en nam daar afscheid van haar dochter. De prinses, die incognito reisde, nam om half elf plaats in het normale KLM-Hjnvliegtuig, dat via Nice naar Palma vloog. Naar het Franse persbureau AFP in Istanbul verneemt, zou de jongerenorga nisatie van Turkije prinses Beatrix voor een bezoek hebben uitgenodigd. De prin ses, die presidente is van de Europese jongerenorganisatie, zou volgens een communiqué van de Turkse jongeren organisatie de uitnodiging hebben aan vaard en begin volgend jaar een week naar Turkije gaan. Naar van officiële zijde wordt vernomen heeft prinses Beatrix nog geen uitnodiging ontvan gen. Wel zou een dergelijk verzoek aan de prinses zijn gedaan tijdens een jon gerenbijeenkomst te Kaub in Duitsland. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG 1 okt. Bij een wilde vechtpartij zaterdagavond in café Den Hoef aan de Hoefkade is de dertigja rige loswerkman G. H. Swart uit de Paulus Potterstraat dood gestoken. Het slachtoffer, zoon van de caféhouder, had die avond in de zaak de honneurs waargenomen voor zijn vader Toen hij probeerde een ruzie te sussen tus sen twee bezoekers ontstond een al gehele vechtpartij ij| café, waar bij alles werd vernield, wat er maar vernield kon worden. In de grote ver warring bleek - wart plotseling met mes in ac "orst te zijn gestoken. Hij zakte naast de tapkast bloedend meen en overleed ter plaatse. De aan vallers renden het café uit, maar kon den later in een ander café worden gegrepen. Het is nog „iet duidelijk wie de fatale messteek heeft toegebracht. De ruzie ontstond korte tijd nadat een 51-jarige Koopman, zijn drie zoons en twee vrienden het café waren bin nengekomen. Het was wel duidelijk, dat zij die dag ai meer cafés hadden (Advertentie) hetu bijzonder de vader bleek enigszins beschonken. Op een ge geven ogenblik kreeg hij ruzie met een van zijn zoons, een 23-jarige koop man, over een bedrag van vijftig gul den, dat de een nog van de ander te goed zou hebben. Gerard Swart. die bang was, dat er zou worden gevoch ten, kwam tussenbeide. De vader nam dat niet, greep een bi fles en daagde de ander uit hetzelfde te doen om het uit te vechten. Plotseling was het caré veranderd in een slagveld, waar biljartballen als projectielen door de lucht vlogen' bar krukken door spiegels gegooid wérden met flessen werd geslagen en al het glaswerk het moest ontgelden. Behal ve de vader en Gerard Swart waren ook de drie zoons erbij betrokken, als mede hun vriend en een 38-jarige op perman, die de zoon van de caféhou der hielp. Veel kon hij echter niet uit richten, want hij werd door een van de zoons gegrepen, die hem bijna ot stikkens toe bij de keel hield. De an dere bezoekers en een 21-jarige buffet juffrouw waren inmiddels het strijdto neel ontvlucht. Het gevecht nam pas een einde toen Swart bloedend in elkaar zakte. De aanvallers, vijf man sterk, vluchtten de zaak uit maar korte tijd later wer den zij in een andere zaak in de buurt gepakt, met uitzondering van de oud ste zoon, die nog later in weer een ander café werd gearresteerd. Alleen hij bleek in het bezit te zijn van een mes. Hij heeft verklaard het wel te hebben geopend, maar er niet mee te hebben gestoken. In het café zelf wer den op de grond nog twee tafelmes sen gevonden, die in de zaak thuis hoorden. Niemand heeft nog toegege ven te hebben gestoken. Vooralsnog wordt hen openlijke geweldpleging met vereende krachten ten laste gelegd, een misdrijf dat, wanneer dit. zoals hier, de dood tot gevolg heeft, twaalf jaar gevangenisstraf kan opleveren. Onder leiding van generaal Walker, een van de prominenten van de ultra rechtse „John Birch Society", gooiden de studenten met stenen, brandende sigaretten en flessen naar de federale troepen, die Washington naar Oxford had gezonden. De soldaten joegen de studenten rnet traangasgranaten uit een. Spoedig bleek echter dat vele niet- studenten, burgers uit Mississippi en aangrenzende staten, allen felle tegen standers van rassengelijkheid, zich on der de studenten hadden gemengd. Het waren vooral deze betogers, die steeds weer terugkwamen, telkens als de wol ken traangas waren weggedreven. Hoe de ongeregeldheden zich precies hebben toegedragen is moeilijk te ach terhalen. Feit is echter dat op een ge geven moment schoten vielen, 'n Fran se journalist, Paul Guihard van AFP, werd door een schot in de rug gedood. Ook een inwoner van Oxford kwam om het leven. Volgens nog onbevestig de berichten zou ook een studente zijn doodgeschoten. Vier andere personen werden door kogels ernstig gewond. Ten minste vijftig studenten moesten zich in het universiteitsziekenhuis lichte bles sures laten behandelen. Generaal Walker, die de demonstran ten niet meer in zijn macht scheen te hebben, riep op tot kalmte, maar op dat moment werd al niet meer naar hem geluisterd. Op een gegeven mo ment klom de generaal (die verleden jaar door de regering Kennedy werd ontheven van zijn commando wegens ongeoorloofde politieke indoctrinatie van zijn troepen) op een verhoging en gaf toen een fraai staaltje onbedoelde humor weg door te brullen: „Ophouden jongens! Dit is niet de goede weg naar Cuba!" Gisteravond laat was James Mere dith op het universiteitsterrein aange komen. Hij arriveerde in een hef- schroefvliegtuig. De leiding van de uni versiteit weigerde hem in te schrij ven „omdat het vandaag zondag is". Meredith kreeg echter wel een appar tement op het terrein van de univer siteit toegewezen, hetgeen een erken ning inhield van zijn status als student. Op dat moment bevonden zich enkele honderden federale politiemannen bij de universiteit. Een afdeling van ongeveer 1 140 man federale troepen omsingelde het registratiebureau, waar de inschrij ving moet geschieden, zonder dat de gewapende politie van de staat Missis sippi gewapend verzet bood. In Memphis 140 kilometer van Oxford, wordt boven dien een zwaar bewapende federale troe penmacht gereed gehouden om op het eerste teken naar de universiteit te gaan. Een handige zet van president Kenne dy was gisteravond dat hjj de Natio nale Garde van de staat Mississippi opriep in federale dienst. De garde ont viel toen aan het gezag van gouver neur Rost Barnett, die nu dus niet meer, zoals vijf jaar geleden zijn colle ga Faubus deed in Little Rock, de Garde kan inschakelen om de universi teit „negervrij" te houden. Vijf 0aar geleden werden in Little Rock federale troepen ingezet tegen de Nationale Garde van Arkansas. Die fe derale troepen werden toen aangevoerd door generaal Walker, de man die nu in Oxford tegen het federale gezag .strijdt. „Vijf jaar geleden stond ik aan de verkeerde kant", heeft generaal Wal ker gezegd. „Nu sta ik aan de goede kant en daar blijf ik." Nadat hij had vernomen, dat Mere dith op het terrein van de universiteit was aangekomen, verklaarde gouver neur Ross Barnett: „Ik weet, dat wij nu volledig zijn omsingeld door gewa pende troepen. Materieel zjjn wij nu meriek verpletterd. Ik weet, dat onze Beginselen waarachtig blijven, maar dat wij tot elke prijs de vrede moeten bewaren en bloedvergieten moeten vermijden. Hoewel wij van alle kan ten door gewapende troepen en de on derdrukkingsmiddelen van de federale macht zijn omringd, blijven mijn moed en mijn overtuiging ongeschokt. Mijn hart blijft „neen" zeggen, maar mijn verstand verzet zich tegen bloedver gieten dat er het gevolg van zou zijn." „Heren, gij treedt de soevereiniteit van deze grote staat met voeten. Gij berooft Mississippi van de eer en de eerbied die deze staat verdient als lid van de Unie van Staten. Gij vernietigt de constitutie van deze grote natie. Dal God onze zielen genadig zij. Mississippi zal blijven strijden, in het geval-Mere- dith en in alle soortgelijke gevallen, op dat de soevereiniteit van de staat en het fezag van de constitutionele regering ersteld worden". Waarnemers menen dat Barnett met deze verklaring feitelijk heeft toegege ven, dat hij verslagen is. SCHIPHOL, 1 okt. Twee KLM-ste- wards, een purser en een hofmeester, zijn dezer dagen op staande voet ont slagen, omdat re de vorige week tijdens een vlucht van Hamburg naar Schip hol voor eigen rekening belastingvrije sigaretten en drank aan de passagiers verkochten. Ze hadden deze tevoren op het vliegveld van Hamburg legaal bij de belastingvrije vim.els gekocht en mee aan boord genomen. De prijzen voor belastingvrije drank en sigaretten zijn op de vliegvelden over het algemeen lager dan die aan boord der KLM-vliegtuigen, aangezien de KLM op deze verkoop enige winst maakt. De twee stewards konden dus hun be lastingvrij ingeslagen waar voor een ho gere prijs aan boord kwijt en staken de winst in eigen zak. De verkoop-boxen in het vliegtuig, waarin de KLM de voor deze negotie bestemde drank en siga retten heeft, lieten zij gesloten. Arg waan behoef, e dit niet te wekken, omdat ei vluchten zijn, waarop geen der pas sagiers zich voor deze artikelen interes seert. Hun privé-handeltje kwam aan het licht, omdat de stewardess zich later beklaagde, dat zij tijdens de vlucht ai het werk had moeten doen, aangezien de purser en hofmeester voortdurend bezig waren met verkoop van sigaret ten en drank. Bij controle bleek toen echter, dat er van de officiële voor raad niets verkocht was. De purser was ai vijftien jaar in dienst van de KLM. aanzienlijke daling van de oplage. Merkwaardig is inderdaad dat Le Soir sinds 1960 nalaat zijn gemiddelde oplagecijfer - dat tot dan toe rond de 300.000 exemplaren per dag schommel de - te publiceren. Naar verluidt is dit cijfer inmiddels gedaald tot 265.000, het geen Le Soir niet alleen de eerste plaats van de Belgische pers kost - die nu wordt ingenomen door de Vlaamse avondkrant Het laatste nieuws - maar waarschijnlijk ook de tweede, waarvoor de Standaardgroep met haar zeven kopbladen zijn voornaamste concurrent is geworden. Om aan de dreigende verliezen het h.oofd te bieden verhoogt Le Soir nu niet alleen zijn prijs, maar zouden zijn uitgevers eveneens overwegen de „Standaard-politiek" te volgen en ver scheidene kleine provinciebladen in Wallonië over te nemen, teneinde zich aldus nieuwe afzetgebieden te ontslui ten. Het is een evolutie, die met veel belangstelling wordt gevolgd in Belgi sche perskringen. AMSTERDAM, 1 okt. De ook bui ten onze landsgrenzen beroemde Am sterdamse chirurg prof. dr. I. Boerema heeft een beloning van honderd gulden beschikbaar gesteld aan degene, die er in slaagt de man te identificeren, die zich nu al een aantal jaren op aller lei plaatsen en bij allerlei gelegenheden voor prof Boerema uitgeeft. Dit blijkt uit een mededeling in het „W.G.-nieuws", het contactorgaan voor personeel van het Amsterdamse Wilhel- minagasthuis. De vrijpostige dubbelganger wil in de tram niet betalen, „omdat hij prof. Boerema is", hij wordt schreeuwend uit een restaurant gezet onder protest „denk eraan, dat ik prof. Boerema ben", in de trein loopt hij rond met een zak mes, zeggend, dat hij (prof. Boerema) de passagiers daarmee wel kan opere ren en op straat laat hij dames weten, dat hfl ze aardig vindt en dat ze in geval van nood onmiddellijk naar het Wilhelmina Gasthuis kunnen komen om door hem, prof. Boerema, te wor den behandeld... De wonderlijke gedragingen van deze zonderling gaan prof. Boerema nu ver velen. Hij wil wel eens weten wi? het is, want de reputatie van zijn kliniek is hem te veel waard. De practical-joker schijnt volgens prof. Boerema een goed geklede man te zijn, die ais heer op treedt en veel haar heeft. Dit laatste heeft hem week gemaakt, want hij door ziet, dat als dames op advies van de zonderling in het ziekenhuis komen zij een felle teleurstelling zullen ondergaan, wanneer zij met hem worden geconfron teerd. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 1 okt. De bomaanslag in de Sint Pieter van zaterdag een week geleden blijkt steeds meer heel iets anders te zijn geweest dan het werk van amateurs, onder wie men uit er varing de doorsnee-psychopaat of py romaan kan rekenen. Het onderzoek van de bom en van de detonator door deskundigen van het Italiaanse leger heeft aan het licht gebracht, dat bei de van uitstekend maaksel waren, wellicht afkomstig van een munitiefa briek. Over de afkomst van de bom wordt een strikt stilzwijgen bewaard. Geruchten willen dat de politie de da ders op het spoor zou zijn. AMSTERDAM, 1 okt. In de nacht van zaterdag op zondag is in Amster dam aangehouden een 22-jarige Hilver- sumse los-arbeider, die ervan wordt verdacht dr nacht tevoren een 62-jarige boekhouder uit Halfweg op straat te hebben neergeslagen en beroofd van 6000 gulden. De los-arbeider, die ontkent, zou de boekhouder vrijdagnacht om half een ln een café op de Nieuwmarkt hebben ontmoet. De jongeman zou de boekhou der daarna in een steeg bij de War moesstraat opeens hebben neergesla gen. De boekhouder raakte buiten be wustzijn. Een uur later kwam hij het politiebureau in de Warmoesstraat bin- nenstrompelen en deed daar een ver ward verhaal. Hij bleek te zijn beroofd van zijn portefeuille, waarin zich 6000 gulden bevond Aanvankelijk bleken de hoofdverwondingen van het slachtoffer nogal mee te vallen, doch later werd een zware hersenschudding geconsta teerd, waardoor de boekhouder alsnog in een Haarlems ziekenhuis werd opge nomen. De aangehouden los-arbeider, die al eerder wegens berovingen in aanraking is geweest met de hoofdstedelijke politie, wordt ervan verdacht, dat hij ook debet is aan een diefstal en mogelijk twee roofovervallen. Hij blijft evenwel hard nekkig ontkennen. BAGDAD, 1 okt. De premier van Irak, generaal-majoor Kassem, heeft op een persconferentie te Bagdad de stich ting bekendgemaakt van de nationale oliemaatschappij, de Iraqi National Oil Company. Zij zal over een kapitaal van twintig miljoen pond sterling ruim tweehonderd miljoen gulden kunnen beschikken en zij zal zich met alle sta dia van het proces der oliewinning be- zi^ houden. James Meredith temidden van zijn beide advocaten, mrs. Constance Motley en Jack Greenberg. )e nieuwe maatschappij zal het recht tot exploratie en exploitatie verkrijgen in alle Iraakse gebieden, die niet wor gen genoemd in het contract, dat Irak in 1961 met de groep der Iraqi Petro leum Company Group heeft afgeslote:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1