I»»! Minister - weggelopen bij algemene beschouwingen - gedwongen tot terugkeer „Wordt bewindsman wellicht ambassadeur in Parijs? Staalproject Rozenburg nu twijfelachtig WALTER SCHIRRA toont aan Ook V.S. tot een ruimtevlucht ZES omwentelingenmaar volgende keer achttien HONGERSTAKING BIJ BERLIJNSE MUUR langere staat TREIN VOOR PAUSELIJKE BEDEVAART „ROERIGE" DR. VONDELING AMANDEL SPECULAAS ECHTE BAKKERS! M Verf met voldoening Het weer Alleen Arbeider gedood bij kettingbotsing u ut fi« MORRIS")ieforeijou ?>uy! Plaatselijk mist keept U bij de pak m voor nog geen per week DONDERDAG 4 OKTOBER 1962 86ste JAARGANG No. 31249 DEN HAAG, 4 okt. Het grote politieke debat, dat ieder jaar aan de behandeling van de rijksbegroting vooraf gaat, is ge ëindigd in een politieke stofwolk, die door de oppositie werd opge jaagd rond de figuur van de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Minister Luns blijft een deel van het parle ment prikkelen, wellicht doordat hij nog altijd na zijn moeizame ervaringen met Nieuw-Guinea in het kabinet blijft zitten, wel licht ook doordat de K.V.P. hem zelfs kandidaat wil stellen voor de Tweede-Kamerverkiezingen en trekkracht voor de partij gaat beproeven. Men vergete niet dat over een half jaar de verkie zingen voor het nieuwe parlement zullen worden gehouden. Dit Werpt in de politiek en zeker in een echt politiek debat als dit, altijd zijn schaduwen vooruit. Bij iedere jas een passende tas REGEN- EN TWEEDJASSEN Aanwinst voor Kamer De LEKKERSTE Altijd kersvers brood in huis! 85 ct CAPE CANAVERAL, 4 okt. (AFP, Rtr, UPD Walter M. Schirra Jr is gisteravond laat met een tevoren bij de Amerikaanse ruimtevaart nog niet bereikte mate van nauwkeurigheid met zijn ruimte-cabine Sigma Vn ge land in het vooraf vastgestelde gebied in de Stille Oceaan na een al even perfecte ruimtevlucht van bijna zes omwentelingen rond de aardbol. Dank zij deze ruimte vaart kunnen de Amerikanen thans onder meer over nauwkeu- riger gegevens beschikken aan gaande het stralingsgevaar in de ruimte en de soort metaal, die het geschiktst is voor ruimtevluchten Het belangrijkst is echter dat Schirra's ruimtevaart aangetoond heeft, dat ook de Verenigde Sta ten tot langere ruimtevluchten in staat zijn. Het -Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft dan ook, gezien de resultaten van de vlucht van Schirra, besloten, dat er niet nog maals een vlucht van zes maal om de aarde gemaakt zal worden, maar dat in januari of februari van het volgend jaar de zesde Amerikaanse ruimtevaarder, Gor don Cooper geheten, tot taak zal hebben, achttien banen om de aarde te beschrijven binnen een etmaal tijds. Ook hoogte-record wm Sovjet-reacties Een produkt van de Sikkens Groep, een volmaakt 59 cm televisie- beeld! Zelfs de breedste nlmonderschriften komen er helemaal op. Een garantie van 24 maanden op ontvan ger èn beeldbuis! Materi alen en arbeidsloon voor de 24-uur service-dienst, die al tijd voor U klaar staat, wor den niet berekend. Besluit nu: zonder aanbetaling met antenne en installatie, een volmaakt t.v.-toestel voor nog géén f 10.- per week. Alléén bij: 59 cn>! (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe leider van de socialisti sche fractie, dr. A. Vondeling, wiens aanvallen op de regering zoals prof. De Quay zei wat minder luidruchtig klinken dan die van zijn voorganger, mr. Burger, overigens zonder dat de betekenis ervan een fundamenteel ver- (Advertentie) elegante tossen en byoux GR. HOUTSTR .18* TEL.204I5 - HAARLEM „De Speciaalzaak voor AL UW LEDERWAREN" naar okt. Het ziet er hoogoven- en van een in de Èuropoortliop Rozenburg niet veel zal kom,"., naaste toekomst ken uit de opening v Valt op te ma- gemeester Van \Vai«mÜ.Zaken, die bur- Rottenlamse SenieenkJ1ajdaag in de heeft. Het rapport dat dn?» kegeven tes Steel en een Frans intr^,,;1®'1 sta" is uitgebracht staat welisw!.!?ursVureau wijzend tegen de plannen "Lniet ai- Hoogovens in IJmuiden hebben aar i studering van dit rapport, te' ifa gegeven niet te zullen medewerkennnen et project. De gemeente Rotterdam heeft dit rapport aan de Hoogovens t- zonden daar het van mening Wa« dat de leiding van het op te richten staal bedrijf in handen zou moeten zijn van een Europese staalonderneming of een combinatie van internationale staalon- dernemingen. (Zie ook pagina 4) tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiLHiiHinniiiiimiimimiimiiiiiiiii 0ARTEUORISSTR HAARLEM IEL. 13439 >S[ST6AAI(BU KONINGSPltIN)' AMSTERDAMIUmW, Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met enkele opklaringen en voornamelijk in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit noor- tingerf uit zuidelijke rich- Vrjjdag: Zon: 6.46-18.10. Maan: 13.22-21.52. MR. J. M. A. H. LUNS schil vertoont, had de minister willen treffen in wat men algemeen als een van zijn zwakke punten ziet: zijn om gang met het parlement. Vaak is die omgang een bron van charme en hu mor, anderen zien achter dat uiterlijk scherm echter een zekere onverschillig heid van de minister, van wie algemeen gezegd wordt, dat hij het een beproe ving vindt om lang in de Kamer te moeten vertoeven als hij daar ter ver antwoording wordt geroepen. Deze hou ding meende dr. Vondeling te kunnen aantonen door te herinneren aan het feit, dat minister Luns destijds met de Kamer over Nieuw-Guinea heeft gede batteerd op een moment waarop het parlement nog niet afwist van het plan, dat de Amerikaan Bunker had opgesteld om overeenstemming tussen Nederland en Indonesië te bereiken. Minister Luns had dus, zoals dr. Vondeling het uit drukte, de Kamer „voor aap gezet". Hij liet de heren praten en wist maar al te goed, dat hun redevoeringen zonder kennis van het plan-Bunker evenzovele slagen in de lucht moesten blijven. De minister-president, die bij de al gemene politieke beschouwingen altijd namens het gehele kabinet het woord voert, verdedigde de minister van Bui tenlandse Zaken door erop ite wpzen, dat niet minister Luns voor dat ver zwijgen van het plan-Bunker verant woordelijk was geweest, ™af hele kabinet en dat dit laatste goede ^redenen had om op een moment, waar op de eerste mededelingen over de op zet van de heer Bunker Den Haag bereikt hadden en nog niet bestudeerd, laat staan geamendeerd waren, in het openbaar daarover te zwijgen. Dat was zelfs uitdrukkelijk geëist door degenen, die het plan hadden toegezonden. De vaste commissies van de Kamer wa ren zo spoedig mogelijk na het de bat op de hoogte gesteld. Minister Luns zat tijdens de verdedi ging naast de minister-president ach ter de regeringstafel, maar na de thee pauze', toen dr. Vondeling aan zijn re pliek begon en op de zaak terugkwam, bleek Zijne Excellentie verdwenen te zijn. De socialistische fractieleider pro testeerde in het openbaar en beriep zich op de Grondwet, die zegt, dat de koning het opperbestuur heeft over de buitenlandse betrekkingen en dat in het bijzonder de minister van Buitenlandse Zaken de eerst verantwoordelijke is, die zich over deze zaken tegenover het par lement heeft te verantwoorden. Hij voegde daaraan nog toe: „De minister, die nog wel lid van deze Kamer wil worden." Dr. Vondeling zei, dat hjj overigens verheugd is over dit voornemen van minister Luns. Hij merkte op dat de minister als Kamerlid een aanwinst voor het par lement zal zijn. Maar hij zei zich wel af te vragen, wat er waar is van wat men in Den Haag van alle daken kan horen, dat de minister ambassa deur in Parijs zou worden. Dr. Kortenhorst antwoordde dr. Von- (Advertentie) (Advertentie) deling, dat hem bekend was, dat de minister wegens ambtsbezigheden niet aanwezig kon zijn. Maar dr. Vonde ling vroeg schorsing van de beraad slagingen, totdat Zijne Excellentie terug zou zijn. Dr. Kortenhorst vond dat een billijk verzoek en ook in andere frac ties, ondermeer bij de VVD, werd on middellijk bijval betuigd. De vergade ring werd geschorst en even later kwam minister Luns met grote stap pen het Binnenhof opwandelen. Het duurde nog ruim een kwartier voor hij in de vergaderzaal was en met een niet zo heel vrolijk gezicht achter de ministers-tafel plaats nam. Dit ge schiedde, nadat dr. Kortenhorst de ver gadering reeds eerder had heropend, maar blijkbaar tegen de verwachting in toch weer zonder de minister van Buitenlandse Zaken. De president schorste opnieuw en verdween naar de ministerskamer. Na enige tijd delibe reren achter gesloten deuren werd de vergadering wederom heropend met mr. Luns achter de tafel en volgde de ver klaring: de minister had de minister president van Trinidad willen ontvan gen; dat waren de ambtsbezigheden. Mr. Luns had zich kennelijk verzet te gen zijn gedwongen terugkeer, maar zo als de Kamer-president het uitdrukte: men had elkaar kunnen vinden door te bulgen voor de courtoisie, die ministers tegenover de Kamer gewoon zijn in acht te nemen. (Zie ook elders in dit blad) Vanmorgen vroeg is de Paus in een negen wagons tellende trein vanuit Vaticaanstad vertrokken naar Loreto en Assisi om in deze twee bedevaartplaatsen te bidden voor het welslagen van het Tweede Vaticaanse Concilie. Het was de eerste maal sinds honderd jaar dat een Paus gebruik maakte van een trein. Het werd een reis met een matig tempo, want bij elk station en stationnetje dat werd gepasseerd liet de Paus de trein langzaam rijden om zijn zegen te kunnen geven aan de duizenden Italianen, die zich op al die plaatsen langs de spoorbaan hadden verzameld. Het gevolg van de Paus bestond uit 26 per sonen, onder wie vier kardinalen. De Sigma VII maakte al drie omwen telingen meer dan de Aurora VII op 24 mei met Scott Carpenter. De Ame rikaanse prestatie zinkt echter wat dit betreft in het niet bjj die van de Rus sen. Titov maakte in augustus vorig jaar al zeventien omwentelingen in zijn Vostok II; de Sovjet-„ruimtetweeling" Nikolajev en Popovitsj maakte in augus tus van dit jaar resp. 64 en 48 omwente lingen. Hier staat echter tegenover, dat de Amerikanen ook thans weer „open kaart" speelden, dat weer ontelbaar ve len via radio en t.v. de ditmaal zonder haperen verlopen ruimte- prestatie konden volgen. Schirra landde gisteravond om 22.28 uur Nederlandse tijd in het daarvoor vastgestelde gebied van de Stille Oceaan op ongeveer 440 kilometer ten noordoosten van het eiland Midway. De ruimtevlucht was gistermiddag 13.15 uur begonnen en duurde dus ne gen uur en dertien minuten. De Sig ma VII kwam op ongeveer negen, kilo meter van het vliegdekschip „Kear- sage" neer in het rustige water van de oceaan en bleef daar ongeveer veertig minuten nog dobberen voordat Sch'irra met capsule aan boord gehe sen werd. Zes minuten later kwam een breed glimlachende ruimtevaarder uit zijn capsule, waarin hij in totaal (het „aftellen" meegerekend) veertien uur en vijfendertig minuten had door gebracht en van waaruit hij tijdens zijn vlucht bij herhaling had verzekerd dat hij zich uitstekend gevoelde. De Sigma VII vloog tussen 280 en 160 kilometer boven het aardoppervlak. Ook wat dit betreft een record, niet één Amerikaanse ruimtevaarder is zo hoog geweest. Alleen Joeri Gagarin, 's werelds eerste ruimtevaarder, kwam hoger Zijn Vostok I vloog 12 mei vorig jaar tussen 306 en 177 kilometer. De Sovjet-ruimtevaarders na hem kwamen evenwel niet hoger dan 262 kilometer. Schirra hield tijdens zijn vlucht gerui me tijd de ruimte-cabine „drijvende hetgeen zeggen wil, dat hij de besturing had uitgeschakeld om brandstof te spa ren .Drifting and dreaming" meldde De achttienjarige Westberlijnse student Karl Wolfgang Holzupfelis een driedaagse hongerstakingbegonnen voor het graf van de door Oostduitsers bij een vluchtpoging neergeschoten Günter Lifting in de Britse sector van de verdeelde stad. hij tijdens zijn vlucht met een toespe ling op een bekend melodietje. Wat het laatste betreft heeft Schirra echter on derweg zeer veel gepraat met zijn ba sis onder meer ook met zijn voorgan ger Carpenter, die hem er voor alle zekerheid aan herinnerde voor het in werking stellen van de remmen de ge zichtsbeschermer van het ruimtepak te sluiten. Schirra meldde, dat hij geen last had van het „drijven", ook ai vloog hij daardoor van tijd tot tijd met zijn hoofd naar beneden, terwijl de Sig ma VII met zijn snelheid van 28.000 kilometer per uur (de gemiddelde snel heid ook van de Sovjet-ruimtevaarders) wentelend zijn weg vervolgde. Onder weg meldde Schirra aanvankelijk het zeer warm te hebben („maar ik voel më lekker"), later, dat het wat koeler werd en tenslotte, dat hij zijn thermometer niet meer kon vinden. De handelingen die Schirra bij de landing had te verrichten, verliepen alle binnen twee sec. van de vastge stelde tijd. Bij het binnenkomen van de atmoesfeer werd de lucht geïoni seerd, waardoor het radiocontact met het roodgloeiende ruimteschip zes mi nuten werd verbroken. Daarna werd het mondeling contaot weer mogelijk. Walter Schirra, de derde Amerikaans ruimtevaarder, in zijn ruimtepak. Op de „Kearsage" zag men de „Sig ma VII" zachtjes onder de geweldige parachute omlaag deinen. Nadat de capsule in zee was geland werd door twee duikers vanaf een hefschroef- vliegtuig een drijfkussen aangebracht om de „Sigma VII", die een slagzij van ongeveer 20 graden had, recht op te doen drijven. Schirra meldde dat er geen water in zijn cabine bin nendrong en dat hij pas aan boord van de „Kearsage" wilde uitstappen. Na dat de capsule aan boord was ge hesen waren er nog enige minuten nodig om het luik open te krijgen. Zowel de Russische radio als de tele visie hebben aandacht geschonken aan de Amerikaanse prestatie. Om tien uur gisteravond verscheen op de Russische televisieschermen een foto van Schirra op het ogenblik waarop hem door een helper zijn helm werd opgezet. Radio Moskou noemde Schirra „een moedig man". Tevoren had de Russische rege ring de Amerikanen laten weten, dat ze Schirra veel succes wensten en niet door kernproeven zouden hinderen. Het Sovjet-propaganda-apparaat meldde wel, dat de VS het bestaan hadden te vra- gen even met de kemproeven te stop en kSL Srijnra ongetwijfeld last zou hebben van hetgeen de Amerikanen op dit gebied aanrichtten. Het Russische E^Ur^aU,.Tass Kaf later het nieuws tear andlng zonder verder commen- riP?t'Witte Huis deelde mee dat presi- une,?7 een telefoongesprek met 1 gevoerd en hem met de Bnnkfi? tocht heeft gelukgewenst. Ke»«laanS Adenauer zond president Kennedy een gelukwenstele gram. (Advertentie) TILBURG, 4 okt. Woensdagavond om half acht heeft er op de Rijksweg Tilburg's-Hertogenbosch een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, waarbij een dode te betreuren viel, tier, zwaar en twintig licht gewonden. Bij het on geluk, dat plaats vond in een dichte mist, waren twee vrachtwagens, twee personeelsbussen en enkele personen auto's betrokken. Het wegdek was ge durende enkele uren versperd wegens de grote ravage. Een 17 ton vrachtwagen, geladen met bier, uit Gent, bestuurd door de heer Leon Laureys, remde af in de mist bank, waar hij zich wilde oriënteren op een ANWB-bord. Een personeels- bus, die vlak achter hem reed, even eens uit België, bestuurd door de heer M. Kieze Komes zag de vrachtwagen te laat en boorde zich in de oplegger, nadat hij nog getracht had naar links uit te zwenken. Bij deze botsing werd de voorman van de arbeiders in de bus, de heer W. Mues, op slag gedood. De andere arbeiders liepen been breuken en letsels aan rug en hoofd op, terwijl de chauffeur van de bus zwaar was gewond. Deze bus vervoer de Belgische arbeiders naar een vlees- fabriek m Oss. Achter deze bus reed een volgende bus, die van tevoren een vrachtauto en een personenauto had gepasseerd. De chauffeur van deze bus zag het obstakel op de weg te laat en reed op de ravage in. Daarna kwam de vrachtwagen, die zojuist door de laatste bus gepasseerd was, en reed op de gebotste wagens in. Van de an dere kant waren er nog verschillende personenauto's, die niet tijdig het ob stakel zagen en zich bij de „molshoop" aansloten. (Advertentie) 10, TELE- RAMA Nieuwe Groenmarkt 2-tel. 15220 Gen.Cronjestraat 16 - tel. 57900 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IImuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. 'H. v. RUN en W. Severliv NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voo» advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544. Politieke stofwolk rond mr. Luns in Tweede Kamer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1