Eerste jaar IJ-tunnelbouw veertien miljoen Sp vergde aanse arbeiders komen naar Noord voor luguber onderaards graafwerk I Nederlandse luchtmacht faalde in 1940 SCHIPHOLSPOORLIJN begint op Museumplein Accoord over eerste deel lijn Amsterdam—Den Haag Vlaggen-situatie in Nieuw- Guinea nog verwarrend HENSEN Eerste permanente laboratorium voor de B-faculteit HET K0MPL0T FRIES STAARTKLOKJE II INSTORTING bij Park en zeilhaven verdwijnen voor goede doel Meerpalen blijken kanonlopen Vliegmaterieel had gemakkelijk geëvacueerd kunnen worden Maatregelen tegen pokken en cholera Hoofdprijs wacht jaar op eigenaar Zestien winnaars in de toto kerkrestauratie Een arbeider gedood TOrimmèTEËffr Door burgemeester Van Hall geopend Graaf de Marchant et d'Ansembourg bij opening Concilie VALLENDE MOEREN WORDEN KOGELS V.N.-macht op Nieuw-Guinea In Monnikendam DONDERDAG 4 OKTOBER 1962 «GÏNA 2 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 2 okt. Een jaar geleden werd het werk van de IJ-tunnel na een roerige stagnatie van vier jaar hervat. De eerste spade werd weer gestoken in de door gras en riet overwoekerde oevers van het IJ. De bijna uitgestorven afdeling Tunnelbouw van Publieke Werken werd snel op peil gebracht, er werd weer reëel gedacht aan de uitvoeringsproblemen. Veel is gebeurd, al was het voor de buitenstaander weinig spectaculair zodat men sprekende over de tunnel in het vage dacht aan een plaats ergens achter het centraal station. Niettemin werken nu 280 arbeiders onder leiding van 115 deskundigen aan dit project, werd tot heden veertien miljoen gulden verwerkt en zal over enkele dagen (8 oktober) het eerste caissongeraamte aan de zuidzijde van het IJ worden volgestort met zestienhonderd kubieke meter gewapend beton. Het werk aan de tunnel wordt thans spectaculair. Verschrikkingen Vondsten Spaans dorpje Offers f 5.- per week Weinig geld in portemonnaie? Toch goed gekleed door MONTY-CO ATS f 32.50 VLAANDEREN Daarom ook zullen aan beide zUden van het roemrijke water tribunee wor den opgericht vanwaar de belangstel lende burgers het werk kunnen bekij ken. Plannen zijn er ook om in Noord een speciaal bureautje op te richten waar de bewoners van dit stadsdeel zich kunnen laten inlichten over de tun nel, de vorderingen, de consequenties, waardoor het prettiger kijken en volgen wordt. De gemeentelijke brief die in Noord van huls tot huis werd verspreid en waarin de .verschrikkingen" die de burgers stonden te wachten werden voorspeld, werd bijzonder gunstig ont vangen. Het verdriet om het verdwij nen van het fraaie Juliana- of Volewijk- park werd vergeten. Het Juliana-park verdwijnt. Bomen en struiken worden gerooid en baggermolens graven de slappe veengrond af. Reeds begin volgende maand zal be gonnen worden met het maken van de circa 80 meter lange betonnen boor- palen in het IJ waarop de tunnel zal komen te rusten. De boorinstallatie is gemonteerd op een dubbele ponton met Advertentie wortelnoten kast met 8 daags beslag- werk. Maanaanwijzing, wijzerplaat handgeschilderd, a'fgeëtst met orna menten. Maat 61 x 1914 x 12% cm. Prijs vanaf f 255, GROTE HOUTSTRAAT 49 't huis met de carillon. DEN HAAG, 3 okt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in ant woord op een vraag over berichten ter zake meegedeeld dat de Nederlandse ambassadeur bU de heilige stoel, F. R. W. H. M. J. graaf De Marchant et d'Ansembourg, bU de opening van het algemene concilie in Vaticaanstad aan wezig zal zijn. HU zal daarbij verge zeld worden door mr. R. B. baron van Lyndon, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister en cnef van de direc tie kabinet en protocol van het minis terie van Buitenlandse Zaken, en dr. J. J. Poeihekke, directeur van het Neder lands Historisch Instituut te Rome. (Advertentie) vier poten. Na verankering van de pon ton worden de poten op de bodem neer gelaten, de ponton erlangs opgevijzeld de poten in de bodem en krijgen vol doende draagkracht. De ponton wordt dan gebracht op de hoogte waarop ge werkt moet worden en het water wordt eruit verwijderd. De voorinstaüatie be staat uit een roterende spoelboor ge combineerd met een machine die tij dens het boren een stalen buis in de grond drukt en deze, terwijl daarin beton wordt gestort, weer omhoog trekt. Aan de zuidzijde beginnen de arbei ders aan de constructie van het tweede caisson-geraamte, onder de spoorba nen. Grote, bolknakvormige metalen steunen houden de met staal gepant serde wanden - waartussen de tunnel elementen worden gebouwd - uit el kaar. Het gevaar dat de wanden het zonder deze steunen zouden begeven is allesbehalve denkbeeldig. De bouw van dit tweede caisson ter-plaatse (voor het overgrote deel zal men gebruik maken van zlnkstuk- ken die over het water naar hun plaats zullen worden getrokken) ver eiste een groot ontruimingswerk. Bij het graven stuitten de grondwerkers op de onwrikbare resten van vorige, vergane of niet voltooide bouwwer ken. Men heeft vUftlenhonderd palen als kiezen moeten trekken. Een be nauwende activiteit, te meer daar de spoorbanen de vrije ruimte breken. Het zijn de restanten van een dok, woningen, een onvoltooide sluis. Bo vendien trof men er de fundering van een spoor-draaibrug: 2.000 kubieke meter beton en metselwerk. Men iMiilimmiiiiiiiumiiummiiiiiiiiiHiiimimiMivimiiuiumt iiniiiiiiiiiiitiiiiitiiitiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii deed vondsten. Meerpalen bleken af gedankte lopen van kanonnen te zijn. Een ieder die zich beroepshalve of uit pure belangstelling in de bouwput ten waagt, is verplicht een plastic helm te dragen. De helmen hebben hun dien sten reeds overduidelhk bewezen. Een stevige Engelse sleutel viel twintig me ter omlaag en trof het gehelmde hoofd van een der arbeiders. De helm scheur de, de man bleef ongedeerd. Onschul dige boutjes en moeren worden in hun val even gevaarlijk als kogels. „Toe gang bij gedogen" staat er stijlvol naar velen aannemen op borden bij toegangshekken. En daarnaast een blauw bordje met witte helm. Inter nationaal. Het zijn niet alleen Neder landers die aan de tunnel werken. Onze waterbouwkundige faam die de meest Ontechnische Hollander in het buitenland tot een held maakt, mag dit niet verhinderen. Duitse en Spaanse ingenieurs werken samen met Neder landers. In Noord zal zelfs een heel Spaans dorpje verrUzen. Woningen, eet zalen, recreatievertrekken voor hon derdtwintig Spaanse arbeiders die wor den aangetrokken voor een moellUk en luguber werk. Zij krijgen tot taak in de ruimten onder de caissons te werken om er grond weg te spitten. Totdat de tunnelstukken waterpas en op de ge wenste diepte verankerd liggen. Van water zullen zij nauwelijks last ondervinden. Dit wordt weggespoten met behulp van luchtdrukinstallaties. Hoe afmattend en vol risico's voor de gezondheid dit spitten-onder-hoge-druk is, blijkt al uit het feit dat de Spaanse arbeiders niet langer dan drie uur per dag mogen werken. Om niet al te zeer in de activiteit belemmerd te worden was het nodig dat een deel van de terreinen van Hollandia Kattenburg en van de Am sterdamse Droogdok-Maatschappij tij delijk aan de gemeente werden af gestaan. Hoe benard de situatie soms is, blijkt aan de noordzijde van het IJ. De bouwput ligt daar op nog geen vijf meter van ir. Duive's villa op de hoek van de Meeuwenlaan en de Adelaarsweg. De tuin is dan ook grondig aangetast en de dampen van hei-installaties zul len de riante villavertrekken in de toekomst vullen. De eigenaar-bewoner heeft de tunnelbouwers meegedeeld tegen die tijd zijn toevlucht te nemen tot een hotel, totdat het grootse deel - ter wille van het goede doel - geleden zal zijn. Voor hetzelfde goede doel ver- faten de zeilers hun unieke Sixhaven, e natuurgenieters hun park. Men houdt allerwegen goede moed. Tot eind 1967. Dan zal, naar de deskundigen voorspellen, de tunnel geopend worden. De afdeling tunnelbouw van Publieke Werken zal binnenkort zelfs een plan indienen voor een verder wegennet in Noord, zodat vanaf de tunnel een vlotte verbinding tot stand komt met de rijksweg die voert naar het verre Leeu warden. DEN HAAG, 3 okt. Bij de be studering van de archiefstukken komt men tot de overtuiging dat aan Ne derlandse zijde te Londen in leidende militaire kringen, noch op regerings niveau de waarde van de luchtstrijd krachten voldoende is onderkend, even min ais dit tevoren in Nederland het geval was. Dit dient dan ook onge twijfeld te worden gezien als een ge volg van de voor 1940 in Nederland heersende toestand dat geen enkele luchtvaartofficier aan het ministerie van defensie verbonden was om als adviseur inzake luchtvaartaangelegen heden op te treden". Dit schrijft kolonel-waarnemer J. Tammes van de koninklijke luchtmacht in een nabeschouwing bij zijn: „Het wapen der militaire luchtvaart in de Engelse periode 1940-1945" dat dezer dagen bij het Staatsdrukkerij- en uit geverijbedrijf is verschenen. Kolonel Tammes merkte in de na beschouwing op dat alleen de vlieg- scholen van Vlissingen en Haamstede naar het buitenlandse hebben kunnen uitwijken. „De commandanten van deze vliegparken hadden geheime aan wijzingen ontvangen al het personeel en materieel op de eerste oorlogsdag voor vertrek gereed te maken, doch nadere bevelen zijn van militaire lucht vaartzijde niet ontvangen. Het is dank zij het aandringen bij het Commando Zeeland door een dezer vliegparkcom- mandanten, dat deze scholen op het AMSTERDAM, 3 okt. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft bij de regering het plan ingediend voor het definitieve tracé van het eerste deel van de spoorlijn Amsterdam-Den Haa„: het stuk namelijk tussen Am sterdam en Schiphol. Deze beslissing was nodig omdat men bU de aanleg van de nieuwe startbanen en het nieu we verkeerscentrum van Schiphol als mede voor de omleiding Van de Haag se weg zekerheid wilde hebben over de plannen van de Spoorwegen. De spoorlijn zal, ondergronds, be ginnen op het Museumplein en van daar, via de Boerenwetering (Hobbe- makade) naar het zuiden worden ge leid. Ter hoogte van de Nieuwe RAI zal de haan bovengronds komen en via Ue ltlngspoorbaan gaan tot voorbU de Nieuwe Meer waar de aftakking zal komen naar Schiphol. De wegen en startbanen van de luchthaven zullen ondergronds gepasseerd worden. Ook het station op Schiphol zal jnder- gronds worden. De rest van het tracé tot Den Haag ligt nog niet vast. In de jong ste begroting van Verkeer en Water staat is, in tegenstelling tot vroegere jaren, niet van de nieuwe spoorlijn gerept, De begroting van de Spoorwegen heeft een eindbedrag te zien gege ven in de orde van 300 miljoen gul den. De Spoorwegen menen dat de lijn niet rendabel zal worden. Zij zoeken daarom naar mogelijkheden om het Rijk, de gemeente Amster dam en eventueel de luchthaven Schiphol mede te laten betalen. Schiphol vooral ls bijzonder geïn teresseerd in deze lijn. Als passa giersbron is Schiphol echter niet be langrijk. Jaarlijks verwerkt Schiphol ruim een miljoen reizigers. Dezelfde hoeveelheid reizigers passeert elke tien dagen de spoorwegstations in Amsterdam. In het nieuwe tracé is rekening ge houden met een station aan het eind van de Minervalaan en een ter hoogte van Osdorp. Eerstgenoemd station, dat aan de Ringspoorbaan zou ko men, zou gelijktijdig dienst doen als HOLLANDIA, 3 okt. ANP Hoewel de UNTEA hier had aangekondigd, dat van 2 oktober af de blauwe vlaggen van de VN overal in Nieuw-Guinea zou den wapperen, is in Hollandia nog steeds slechts één VN-vlag zichtbaar: die, welke maandagochtend bU het voor malige gouvernementshuis is gehesen, alle officiële gebouwen, die tot vóór de overdracht de Nederlandse vlag voer den, zU» thans geheel zonder vlag. Het voorlopig VN-bestuur (UNTEA) zal haar eigen vlaggen slechts zeer ge leidelijk verspreiden, om mogelijke moeilijkheden te vermijden. De Papoea- vlag ziet men in Hollandia alleen nog maar op auto's en fietsen. Van alle officiële gebouwen is de Papoea-vlag thans verdwenen. De Nederlandse vlag wappert alleen nog bij het paleis, op enige afstand daarvan de vlag van de VN en verder voeren alle kazernes en Nederlandse schepen ln Nieuw-Guinea de Nederlandse vlag. Ook voor de be huizing van de Nederlandse vertegen woordiging, waar de heer Goedhart re sideert, is thans de rood-wit-blauwe vlag gehesen. Woensdagochtend ls ook de eerste Indonesische vlag in Nieuw-Guinea omhoog gegaan. Tijdens een korte plechtigheid is in tegenwoordigheid van een groot aantal Indonesiërs, die het volkslied „Indonesia Raya", zon gen, de roodwitte vlag bij het kan toor van de Indonesische vertegen woordiger. de heer Soedjarwo, gehe sen. Voor de Papoea's is de situatie wel enigszins verwarrend. Velen hunner kunnen nog niet begrijpen dat, nu de VN het gebied bestuurt. Té Sorong schijnt evenwel, ondanks allerlei offi ciële instructies, de Papoeavlag offici eel te zijn uitgestoken naast de vlag gen van de VN en van Nederland. Naar hét ANP hier van een inwoner van Sorong vernam, zijn daar maan- dagöchtènd, in officiële aanwezigheid vn een detachement der Papoea-poli- tie, de drie vlaggen omhoog gegaan. Dit zou evenwel tegen de instructies van de UNTEA zijn. Het nieuwe hoofd van de gezondheids dienst in Nieuw Guinea, de Engelsman dr. J. Roberts, heeft vandaag meege deeld, dat hp in overleg met de Indone sische vertegenwoordiging in Hollandia ten spoedigste maatregelen zal nemen, opdat naar Nieuw Guinea komende In donesiërs geen ziekten naar het eiland zullen overbrengen. Vooral in Oost-In- donesië zijn op het ogenblik, aldus dr. Roberts, vele patiënten die cholera of nokken hebben, ziekten die in heel Nieuw Guinea niet voorkomen. De UNTEA zal daarom van de Indonesiërs die naar hier komen eisen, dat zp zul len zjjn ingeënt tegen pokken. Tevens zullen maatregelen worden genomen nm Nieuw Guinea vrU te houden van cho lera. Dr. Roberts verklaarde voorts erg dankbaar te zijn, dat van de 57 Neder landse artsen in Nieuw Guinea er zich 37 bereid hebben verklaard, nog enige tijd te blijven totdat zij zullen zijn ver vangen. Het probleem nummer 1, de malariabestrijding, zal op het vereiste niveau kunnen worden voortgezet en ook de lepra-centra zullen kunnen blijven functioneren. Dit is mede mogelijk, doordat een groot aantal Papoea-pleeg zusters in hét bezit is van de vereiste diploma's om dit verantwoordelijke werk te verrichten. station voor een, eveneens nog steeds begeerde maar onbereikbare spoor lijn rond Amsterdam via de Ring spoorbaan. Gezien het feit dat de Spoorwegen na meer dan 15 jaar studie het eerste plan dateert reeds uit de bezet tingsjaren nog steeds het definitieve tracé van de nieuwe verbinding tussen Schiphol en Den Haag hebben vastge steld, kan wel geconcludeerd worden dat de animo in Utrecht voor deze kostbare investering niet groot is. Opvallend is dat Amstelveen ook in de nieuwe opzet van elke spoorwegver binding verstoken blijft. Als deze ge meente in de toekomst 100.000 inwo ners zal omvatten, zal dit een unicum in het land worden. ROTTERDAM, 3 okt. De „over jarige" sportwagen, vorig jaar de eer ste prijs van de loterij van de stich ting Davos, die zich bezig houdt met het uitzenden van t.b.c.-patiënten naar Zwitserland, heeft toch nog een eigenaar gekregen. Toen de bezitter van het lot no. 279855 zich het vorige jaar niet meld de, besloot het bestuur de winnaar in de gelegenheid te stellen nog dit jaar gedurende de Femina zijn lot in te leveren en de auto in ontvangst te nemen. Eergisteren bezocht de zich Van niets bewust zijnde bezitter, de heer J. P. de Winkel uit Rotterdam, de Femina 1962 en by de stand van Davos kocht hij opnieuw een paar loten. Daar zag hij, dat de winnaar van het vorig jaar niet bekend was en nog een kans had. Hij zocht zijn oude lot op en kwam tot zijn grote vreugde tot de ontdekking dat de sportwagen van hem was. Gister avond na sluiting van de Femina reed hij zeer trots met de wagen weg. DEN HAAG, 3 okt. Zestien deelne mers aan de sporttoto van zondag j.l. die alle dertien uitslagen goed hadden, delen de eerste prijs, welke 159.039.60 gulden bedroeg. Dit betekent dat ieder een bruto 9940 gulden onvangt. De tweede prUs 88.748,90 gulden wordt gedeeld door 290 deelnemers, zo dat ieder ongeveer 30Ö gulden krijgt. Voor de extraprijs (43.374,45 gulden) wa ren 898 gegadigden, van wie twee die twee kolommen goed hadden. ZU ont vangen elk ongeveer 49 gulden. AMSTERDAM, 3 okt. De directeu ren der vrUe universiteit hébben dr. G. de Wit te Nijmegen mét ingang van 1 februari 1963 benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der genees kunde voor het onderwijs in de keel-, neus- en oorheelkunde. Voorts hebben de directeuren overeen komstig het verzoek van curatoren be sloten tot uitbreiding van het aantal leden van het college van curatoren. In verband hiermee hebben zU dr. N. G. Geelkerken te Leiden tot curator benoemd. Bij het graven van de bouwput voor de IJtunnel in Noord zijn arbeiders op wrakdelen van een Blennheim-bommen- tverper gestuit, die in het begin van de oorlog neergekomen is in het Volewljk- park. Ook werden nog enkele resten gevonden van de bemanning van het vliegtuig. De beenderen waren verbrand. Een militair bekijkt tussen de wrakstuk ken een parachute, waarvan de nylon- koorden nog geheel gaaf en netjes op gevouwen in het omhulsel zaten. (Advertentie) of 20.- per maand. (Tot f150.- geen vooruitbetaling) Wij' berekenen geen rente! Jansstraat 51-63 Haarlem Tel. (02500J-11750 HOLLANDIA, 3 okt. (ANP) Het voorlopig VN-bestuur heeft hier bekend gemaakt, dat de Pakistaanse veilig heidsmacht voor Nieuw-Guinea niet, "O- als aanvankelijk de bedoeling was, dui zend man zal omvatten, doch ruim vüftienhonderd. Hier zün thans reeds ruim tweehon derd Pakistani aanwezig. Vandaag zUn per vliegtuig op Blak zestig man aan gekomen en morgen komen er per vlieg tuig nog eens zestig aan. Het troepenschip van de V.N., de „General Blatehord" zal twaalfhonderd man naar Sorong brengen. MONNIKENDAM, 3 okt. BU restau ratiewerkzaamheden aan de Oude Kerk is vanmorgen half negen plotseling een deel van de muur naast de toren inge stort, waarbU de 58-jarlge J. C. Vlak uit Amsterdam Noord werd gedood en de 35-jarige Monnikendammer J. Visser een been brak. Laatstgenoemde is naar het Lidwinaziekenhuis in Purmerend vervoerd. De Oude Kerk Is wegens bouwvallig heid gesloten. Restauratiewerkzaamhe den zUn reeds geruime tUd aan de gang. Voor het aanbrengen van een nieuwe fundering onder de muur aan de west- zijde van de kerk naast de toren was een kuil gegraven. Vanmorgen, terwijl tweè Arbeiders in de kuil werkten, stortte plotseling een deel van de muur in. Een arbeider werd door de zware steenmassa ver pletterd. De omgeving van de kerk is onmiddellijk afgezet. Het verkeer werd omgeleid en voorzichtig werden stutten aangebracht om verdere cala miteiten te voorkomen. laatste nippertje hebben kunnen ver trekken. En dan nog alleen die van Vlissingen met de lesvliegtuigen. Maar zoveel méér personeel van de militaire luchtvaart heeft zitten popelen, om naar Engeland te worden gestuurd toen het nog kon". Er is in de morgen van 14 mei 1940 opdracht verstrekt aan de onderdelen van de militaire luchtvaart om een op gave op te maken van het vliegend en voornaamste grondpersoneel dat eventueel naar het buitenland geëva cueerd kon worden. Op Schiphol ston den een aantal jachtvliegtuigen be stemd voor de aflevering aan Finland, alsmede enkele K.L.M.-vliegtuigen waarmee afvoer van een gedeelte had kunnen geschieden. Immers opleiding van luchtmachtpersoneel is langdurig en kostbaar. Maar om voor het pope lende personeel onbegrijpelijke redenen bleef de opdracht tot evacuatie achter wege en in de avond van die dag moesten de Gl-vliegtuigen worden ver brand. „Met een meer vooruitziende blik of loslating van verouderde begrippen zou de militaire luchtvaart dan, even als vele andere buitenlandse vliegers, bij de „Battle of Britain" aanwezig zpn geweest. Nu verliepen de eerste maanden in Engeland met delibereren over de verdere opleiding van de al daar aangekomen leerlingen en zelfs de kans om een eigen vliegopleiding in handen te krijgen op Newfoundland werd niet aangedurfd. En dit gebeurde allemaal in een tijd dat de strijd tus sen Engeland en Duitsland na het échec van Duinkerken in een uiterma te kritiek stadium verkeerde. Ook in een latere periode is het niet anders geworden en de enkelingen die op een niveau stonden om wat te doen, hebben tevergeefs gestreden voor een samenbundeling van de krachten op luchtmachtgebied en tegen hen die geen afstand wilden doen van eigen zeggenschap. (Advertentie) 100% wollen ZEEDUFFEl CAMEL - BLAUW en GRITS - GROEN - BLAUW - GEMELEERD. Dames en Heren- maten vanaf 50, Leeftijd 6 jaar Voor een goede keus natuurlijk... AMSTERDAM, 3 okt. Burgemees ter G. van Hall heeft vanmorgen als presitlent-curator van de Gemeentelijke Universiteit het „Chemisch Practicum- gebouw" aan de Plantage Muidergracnt officieel geopend. De B-facultelt bezit thans haar eerste permanente ïanora- torium. Tot heden moesten de chemis- ten in oude noodvertrekken, waar nau- weUlks plaats was, (1e proeven op de „sommen" nemen. Voorlopig zullen ook natuurkundigen, en eerste-jaars medi sche studenten in het nieuwe practlcum- Sebouw kunnen werken. Moesten de stu- enten tijdens de „noodtoestand" brood jes eten tussen de potjes en pannetjes, flessen en buizen, thans is er een mensa. In de collegezaal stond een ingewik keld apparaat opgesteld. Door een che- mische reactie werd stroom opgewekt waardoor lampen begonnen te branden. „Vanuit de duisternis, die behelpen heet, zijn we in het licht gekomen van het nieuwe gebouw" was de explicatie die de hoogleraar-directeur prof. dr. W. van Tongeren «af. Het waren de destijds „werkloze" tunnelbouwers die met de bouw van het practicum begonnen. Vijf miljoen gulden werd erin gestoken. Acht ton voor de aanschaf van apparatuur en de inrichting. Behalve practica zijn er een glasblazerij en instrumentenmake- rjjkamers voor directeur en conser vator, opslagplaatsen ert beveiligd» magazijnen voor brandbare oplos middelen. Op de vierde en hoogste etage is ge legenheid om proeven te nemen met gassen-onder-hoge-druk. Voor alle zeker heid heeft men een dak gemonteerd dat in geval van nood vlot los laat. De wan den zijn van staal en de deuren die naar de terrassen leiden zijn voorzien van veiligheidsgrendels. Men raakt de deu ren nauwelijks aan of zij gaan open. Veiligheidsmaatregelen zUn overal getroffen. Om de tien meter treft men in het gebouw een snelblusapparaat, staan douches waaronder «tudenten zich in geval van brand kunnen blussen. Alle licht- en gasleidingen zijn duidelUk zicht baar en niet esthetisch weggewerkt on der het plafond. Driehonderdvijftig studenten kunnen er op de verschillende zalen ongestoord proeven nemen. Dit „massale" betreur de de voorzitter van de Faculteit Wis kunde en Natuurwetenschappen prof. dr. A. W. H. van Herk. HU was bevreesd dat de individualiteit van dê studenten er onder zou lijden. Hetgeen de vreugde om het eerste permanente laboratorium echter niet mocht temperen. TOT DEBESLISSING VAN HETCOMI TÉ VALT. 15 UW LEVEN EN Dfff VRN PRESIDENT AKRAMWET IN GEVAAR. AL5 IK HET AFLUISTER APPARRAT HIERYER5T0P 15DICHT GENOEG BJ DE CONFERENTIETAFEL. MAAR OOK ik ben van me ning DAT EEN VERZOENING PLAATS MOET VINDEN WET AKRBW DE MENINGEN L0PENECHTER GOEDENDAG UITEEN.IKZALHET IK WACHT NIETOP HET BESLUIT, VAN HET COMITÉ COMITÉ DELE V00RSTEL- LENVOOR LEGGEN. DEl'JKVANU EHMET EXECUTIE DUS J haarlem gr. houtstr. 137 beverwijk breestf- 118

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2