DE GOUDEN WATERBLOEM Elk aandeel Vereenigd Bezit van 1894 een "belang "bij ca. 200 ondernemingen tegelijk Hoogovens blijven afwijzend tegenover project Rozenburg Opzet naar het rapport van U.S. Steel niet rendabel Rapp ort Telders- stichting m f, HET WOLVEN Alfredo Avontuur aan de Rivièra DAGPUZZEL HOOGOVENS Te veel onzekerheid L i m Terrein blijft beschikbaar Kredietverlening binnen de perken P k 1. ju M VIEUX Tegen werknemers- commissarissen Fictie Nieuwe papierfabriek in feestelijk Gennep De Schelde sticht bedrijf in Terneuzen DONDERDAG 4 OKTOBER 1962 PAGINA 4 door LUKACS SPINWIEL VRIjMOED DEN HAAG, 4 okt. De Prof. Mr. B. M. Teldersstichting, het met de VVD verbonden studie centrum heeft onder de titel „Open Ondernemerschap" een rapport gepubliceerd over de structuur van de onderneming en haar plaats in de samenleving. De uitvoerige en gedocumenteerde studie, uitgegeven bij Martinus Nijhoff, ls opgesteld door een com missie van vooraanstaande acade mici uit wetenschaps- en onder nemerskringen onder voorzitter schap van prof. dr. H. J. Witte- veen. „Open Ondernemerschap" legt in zijn voorstellen tot wijzi ging van het vennootschapsrecht vooral het accent op versterking van de positie van de aandeelhou ders en het publiek als „potentiële aandeelhouders" tegenover de lei ding van de N.V. In tegenstelling tot wat in rapporten als van de (socialistische) Dr. Wiardi Beck- manstichting en het C.N.V. wordt voorgesteld, acht het rapport van de Prof. Teldersstichting wette lijke maatregelen tot versterking van de positie van de werknemers niet nodig en ongewenst. Wat nu? GROTE REDUCTIE OP KLEURAFDRUKKEN VAN UW DIA'S WAARDEBON n m A ERIC DE NOORMAN 11. „Hola, makkertje," gromt Svein terwijl hij de knaap met een brede grijns bij de arm grijpt, „wou je nu al weer weg? We hebben zo gezegd nauwelijks de tijd gehad je te bekijken. Bevallen we je soms niet?" Vrijpostig kijkt Egil de reusachtige Sakser aan. „Ben jij Svein Langtand misschien?" zegt hij dan met iets van ontzag in zijn stem. „Zeker ben ik die," knikt de reus, hevig gevleid. „Heb je al van mij gehoord?" De jongen knikt zwijgend en neemt de Sakser met ogen vol bewondering op. „Hum," gromt Svein, die met zijn houding geen raad weet, „blijf nou maar lekker hier, dan... eh... worden wij zogezegd wel vrienden." Vanaf dat moment hangt de knaap als een schaduw in de buurt van de lange Sakser rond. Eric ontloopt hij echter zoveel moge lijk, maar deze maakt zich daar geen zorgen over. De jongen zal van zelf wel bijtrekken. De nacht valt en op een matige bries glijden de drie schepen zacht voort. De bemanning heeft de slaapplaatsen aan dek opgezocht en alleen de roerganger houdt de wacht. Dan, wanneer alles aan boord in diepe rust is, beweegt er iets op de plek, waar Egil zich bevindt. Geruisloos richt de jongen zich op. Scherp slaat hij even de roerganger, die op zijn plaats half zit te dommelen, gade. Dan glipt hij uit z(jn berevacht en sluipt naar de verschansing. Zeepost door W. GELDOF asa (Advertentie) ROTTERDAM, 4 okt. De vesti ging van een hoogoven- en staalbe drijf is thans wel erg twijfelachtig geworden, nu gebleken is, dat de Hoogovens te IJmuiden afwijzend blijven staan tegenover de Rotter damse plannen. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum heeft vanmiddag aan het begin van de gemeenteraadsvergadering wat hjj noemde opening van zaken (Advertentie) PER FLES F 6.70 U proaft ar da achta Franaa Cognac inl (Van onze soc.econ. redactie) Instituten al» „arbeider«commi»sarig- sen" en „commissarissen algemeen belang" worden in het rapport bestre den. Wel pielt „open ondernemerschap" voor meer en betere delegatie en com municatie binnen de onderneming, voor het méér inhoud geven aan de ondernemingsraden, een regeling van het ontslag hij tusies in Collectieve Ar beidsovereenkomsten, herstel van de (door het B.B.A. beperkte) vrijheid van arbeid en voor een uitbreiding van de voorzieningen krachtens de werkloosheidswet. Wanneer het rapport het feitelijke ri sico van de werknemer in samenhang met alin recht op medezeggenschap be schouwt, wordt geconstateerd, dat het nadeel van ontslag het grootst is in de midden- en hogere groepen van het per soneel, dat geschoold is en ervaring hegft verworven in juist die functie, die hü in de onderneming bekleedt. Daar tegenover staat dat de onderneming, die in die schóiing heeft „geïnvesteerd' er belang bij heeft de betreffende werk nemer te behouden. Ook is in deze re gionen van het personeel de feitelijke medezeggenschap in de zin van het med' invloed uitoefenen op het beleid van de onderneming door advisering en door delegatie van verantwoordelijk heden groter. „Open Ondernemerschap" meent, dat aan de communicatie tussen leiding en werknemer, ann het openstaan van de leiding voor adviezen van „onderop" en aan de delegatie van verantwoordelijk heden méér waarde moet worden ge hecht dan aan een eventueel medebe slissingsrecht door werknemersvertegen woordigers. Bij dit laatste verdwijnt óf de dynamiek in de ondernemingsleiding en neemt de mogelijkheid tot conflict binnen de onderneming toe, óf de werk nemersvertegenwoordiger» gaan sich Idertificeren met de belangen van de onderneming. Het rapport bestrijdt de opvattingen die katholieke (o.a. prof. Romme) en christelijke (het CNV-rapport) kringen over de „gemeenschap" van kapitaal en werknemer, die de onderneming zou moeten zijn. Deze beschouwing Is •en op theoretisch-ethisohe en sociolo gische zienswijze gebaseerde fictie, zo wordt gezegd. Geen werkelijkheid waarop een juridische vormgeving kan worden gebaseerd. De ingrüpende voorstellen die van deze en ook van socialistische kant zij- gedaan, zouden bovendien de practische consequentie hebben, dat geen ondernemers en ka pitaalverschaffers worden gevonden, die bereid zullen ztin risico te dragen, terwijl bovendien het open contact van het Nederlandse bedrijfsleven met buitenlandse ondernemingen wordt bemoeilijkt. gegeven omtrent de mogelijkheid van vestiging van een hoogovenbedrijf op Rozenburg. De uitgebreide en gron dige studies, die de Franse bureaus SEMA en Sofresid in samenwerking met de U.S. STEEL CORP, in op dracht van de gemeente Rotterdam hebben gemaakt over de mogelijkheid van een geïntegreerd hoogoven- en staalbedrijf hebben in elk geval niet tot de slotsom geleid, dat het nu maar beter is het denkbeeld van ves tiging in de Europoort te laten rusten. Omtrent de aantrekkelijkheid van de vestigingsplaats laat het on derzoek geen enkele twijfel bestaan, aldus de burgemeester. Het rapport oordeelt het slechts ver antwoord tot opriching van een hoog ovenbedrijf over te gaan. indien in twee etappes met een tussenruimte van vyf jaar een produktiecapaciteit van 1.675.000 ton ruw staal zal worden be reikt. De totale investeringskosten hier voor worden berekend op 1,5 miljard, terwijl de produktie betrekking zou moeten hebben op dikke platen, zware en middelzware profilen en staafstaal. Omdat de gemeente Rotterdam van mening was, dat de leiding van zulk een bedrijf in handen zou moeten zijn van een Europese staalonderneming of een combinatie van internationale staalondememingen, werden de rap porten in de eerste plaats ter beschik king van de Hoogovens te IJmuiden ge steld. De Hoogovens gaf na bestudering der rapporten te kennen, dat zij zich afzijdig wenste te houden, omdat naar haar mening het door de U.S. Steel Corp. ontworpen plan op economische basis niet kan worden geëxploiteerd; althans naar de normen, die Hoog ovens meent te moeten aanhouden. Hoogovens heeft, naar aanleiding van een suggestie van de zijde van de U.S. Steel,' in een schrijven d.d. 27 augustus van dit jaar nog de mogelijkheid ge opperd van een voortgezet onderzoek naar een tussen- of deeloplossing. Ruim een week later heeft het IJmui- dense bedrijf de gemeente Rotterdam echter in een brief doen weten, dat er uit het oogpunt van belang voor haar vennootschap bezien geen doorslagge vende importantie verbonden is aan een .eventueel onderzoek naar een tus sen of deeloplossing. Een dergelijke tussenoplossing zo deze al gevonden kan worden zo schreef de Hoog ovens, zal zeer waarschijnlijk extra kosten met zich brengen. Bovendien biedt het terrein waarover Hoogovens thans in de IJmond beschikt nog ruime groeimogelijkheden, zodat belangstel ling voor een nieuw terrein bi) haar (Hoogovens) pas over geruime tijd ac tueel zal gaan worden. Dit alles neemt niet weg, dat Hoog ovens niet bij voorbaat geacht wil wor den geen belangstelling te hebben wan neer zich de situatie zou voordoen, dat een serieuze gegadigde uiteraard op net gebied van ijzer en staal zich voor Rozenburg zou aanmelden. „Men kan het betreuren, dat Hoog ovens zich afzijdig wil houden, maar men zal deze beslissing hebben te eer biedigen. Het is zelfs niet zo moeilijk, ook wanneer men de bezwaren van Hoog ovens tegen het rapport van U.S. Steel niet zou delen, begrip op te brengen voor de houding van Hoogovens. Hoogovens immers bevindt zich midden in de uit voering van een ambitieus uitbreidings plan en dan is het te begrijpen, dat men er tegen op ziet de leiding op zich te nemen van een niet minder ambitieus plan in Europoort, dat Hoogovens zou noodzaken opnieuw de nadelen van een aanloopperiode op zich te nemen. Mis schien zijn er die wellicht desondanks Hoogovens zullen verwijten, dat zij blijk geeft van onvoldoende ondernemerszin en Toekomstvisie, maar men mag dan niet vergeten, dat Hoogovens daarop een an dere kijk kan hebben en vooral, dat zij zelf heeft uit te maken wat zij het belang van haar onderneming acht," aldus de Rotterdamse burgemeester. De vraag blijft, wat ons nu te doen staat zo vroeg mr. van Walsum zich af. Wat dit betreft zou de gemeente Rotterdam er de voorkeur aan willen geven, dat het hoogoventerrein in Euro poort nog enige tUd voor dit oorspron kelijke doel ter beschikking blUft. Op deze wijze worden andere staalonder- nemingen in ile gelegenheid gesteld zich aan te melden en hun plannen uit te werken. Wij achten het niet verant woord een vestigingsplaats, waarvan de gunstige ligging algemeen erkend wordt en welke plants biedt voor een modern uitgerust staalbedrijf, dat in de toe komst een bijzonder sterke positie zou kunnen innemen, te vroeg een andere bestemming te geven, aldus de burge meester. Maar nan de andere kant kun nen wij het terrein ook weer niet te lang blijven reserveren. De gemeente Rotterdam zal evenwel dit terrein pas voor andere doeleinden ter beschikking stellen, indien gebleken is, dat er bin nen een redelijke termijn geen andere gegadigden uit de hoogoven- en staal- wereld zijn. GENNEP, 4 okt. Het meest noor delijk gelegen stadje van Limburg, Gennep, verkeert vandaag ln feest stemming. De uit 1936 bestaande Pa pierfabriek, waar maar liefst de helft van de stedelijke beroepsbevolking werkzaam is. steil namelijk een nieu we celstof-crêpefabriek in gebruik welke als pruduktle-eenheid de grootste en meest moderne van geheel West- Europa is. De volautomatischs installa ties en de eerste elektronisch bestuur de papiermachine (500.000 kilo zwaar) van Europa, zijn afkomstig uit Ameri ka, dat op het gebied van de papier fabricage een duidelijke voorsprong bezit. Dank zü deze uitbreiding, waarmee een investering van 10 tot 12 miljoen gulden gemoeid is, kan de door de Nijmeegse industrieel P. E. M. Rtlssen- beek opgerichte papierfabriek thans een produktie bereiken, welke het vijf voudige van 1940 bedraagt. Toen 8000 ton per jaar, nu 40.000 ton. De nieuwe machine alleen al bezit een capaciteit van 24.000 ton. De directie van Hoogovens tekent by de opmerkingen van de Rotter damse burgemeester aan dat het ir. het rapport van United States Steel Corporation geschetste project voor haar een onaanvaardbare propositie is. op grond van de onbevredigende rentabiliteit, de grote te riskeren kapitalen en de vele in het rapport zelve genoemde onzekerheden. Een redelijk rendabele propositie voor Rozenburg zou zeker de belang stelling van de directie van Hoog ovens hebben gehad, ook naast en in toevoeging aan de eigen uitbreidings plannen en -mogelijkheden. Het ont breken van deze rentabiliteit en van gunstige vooruitzichten is echter voor het afwijzend oordeel ter zake door slaggevend geweest. De directie van Hoogovens heefi bovendien gezocht naar mogelijke andere belangrijke argumenten of speciale factoren die voor haar zouden kunnen gelden en die er toe zouden kunnen leiden om de bovengenoemde bezwaren terzijde te schuiven, doch deze niet kunnen vinden, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii AMSTERDAM, 3 okt. Naar wij ver nemen heeft de Nederlandsehe Bank aan de betreffende banken en landhouwkre- dletinstellingen laten weten dat de ge zamenlijke kredietverlening aan de par ticuliere sector in de drie maanden per ultimo augustus binnen de in de krediet restrictieregeling gestelde grenzen is ge bleven. Dientengevolge zal voor de pe riode 15 oktober- 15 november geen renteloos deposito behoeven te worden aangehouden. Zoals bekend ging de kredietverlening van de gezamenlijke instellingen per ultimo juli nog boven de gestelde norm uit. In verband hiermede moest voor het tijdvak van 17 sept, tot en met 14 okt. door de individuele instellingen welke niet aan de norm hebben vol daan een renteloos deposito van In to taal 81,5 miljoen worden iangehouden. Dit bedrag komt dus op 15 oktober vrij. De kredietrestrictleregeling is per 31 augustus 1961 in werking getreden. De eerste keer dat de daarin gestelde nor men werden overschreden was per ul timo januari van dit jaar. In de daar opvolgende maanden tot ultimo juli heeft deze situatie zich gehandhaafd, hoewel de laatste maanden een geleidelijke da ling van de overschrijding kon worden geconstateerd. (Advertentie) Tijdelijk: (geldig van 1 okt. '62- IS Jan. '63.) ij Bij bestelling van mlnatena 5 Agfa- j), q color CT print» (CT kopie) teg«T\jt*. (f\ y/. betaalt u oer atuk slacht» 11,50 P-v- f u£ J2 AANTAL CT PRINTS <s) Naam p Straat pi Plaat» Inlevering van dan bos an dta'a Ü1 uitaluitand vla vw fotohandelaar Een Agfaeolor CT print la: oen achitta- 8 rand» klaurafdruk op groot formaat (9x9 a of 9x13) van uw dia. Ook van niet-Agfa- g color dia'» kan Agfa prachtigs GT-prlnt» S maken. Vraag uw fotohandelaarl 51 PAAR M0C0 DEN HAAG, 4 okt. M de vol gende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het sc' vermeld. De Verenigde Staten van Amerika: ss Rotterdam (7/10), ss Soestdijk (10/10); Argentinië: mi Waterland (8/10), ms Algorab (9/10); Australië: ss Groote Beer (9/10); Brazilië: ms Kennemerland (7/10), ms Algorab (9/10); Brits-Oost- Afrika: ms Yalou (10/10); Canada: ss Rotterdam (7/10), ms Virgilia (10/10), ss Rijndam (11/10); Chili: ms Worms (11/10); Ned. Antillen: ms Palamedes (9/10); Nteuw-Zeeland: ms Morelia (8/10); Suriname: ms Jason (10/10); Rep. van Z.-Afrika en Z.V' -Afrika: ms Windsor Castle (7/10), ms Oranjefon tein (10/10). Inlichtingen betreffende de verzend- data van postpaketten geven de post kantoren. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 4 okt. De N.V. Ko ninklijke Mi) de Schelde is voornemens een ijzerconstructie- en apparatenfa- brlek in Terneuzen te stichten. De Schel- do wil voor dit nevenbedrjjf een per ceel grond van nijna 20.000 m2 kopen, Vanavond zal de raad van Terneuzen hierover motten beslissen, evenals over een verzoek van Van Rietschoten en Houwens electrotechnische maatschappij Maar als hi) dan 's zaterdags zün welverdiende 700 francs in ontvangst nam, gevoelde hij zich heel voldaan. Het was buna evenveel als hij in Thion- ville als leraar verdiende en bovendien had hij hier vrije kost en inwoning en het flaneren door de stad of het uitrusten aan het strand kostte weinig of niets. Hit begon de stad al enigermate te kennen en had al uitstapjes naar Nice en Monaco gemaakt. Ook was hij al eens de bergen rond Grasse in ge weest en na lang plooien met Renée, de oude keu kenknecht, had hü een vrij weekend weten te ver krijgen en was hl) met Jaques meegeweest naar het dorpje waar zijn moeder en ziin talrijke broer tjes en zusjes woonden. Het was een zeer lieflijk gelegen dorpje aan de Het oude W boerderijtje dat zijn moeder, die weduwe was, dreef, had zijn Var, niet ver van Cannes. volle belangstelling gehad en toen tleek, dat hij een beetje verstand had van een en ander en zelf ook op een boerderij woonde, had hü honderduit met het vrouwtje kunnen praten. Hü had verteld van de grote boerderü van zijn broer, van zijn oorlogs ervaringen en van de mensen uit zün geboorte plaats en had tenslotte genoten van het Provengaalse diSlect, dat bij Jaques thuis werd gesproken. Toen hü 's maandagsmorgens zeer vroeg afscheid nam om samen met Jaques weer naar Cannes terug te gaan, had het oude vrouwtje hem even onder vier ogen genomen. „Meneer Heusler, ik voel dat u een goed mens bent. U moet me nu eens eerlük zeggen: vindt u het goed, dat ik Jaques in dat hotel laat werken?" De vraag was een volkomen verrassing geweest voor George. Als hü naar zün geweten tewerk ging, had hij moeten antwoorden, dat het zonde en jam mer was, dat zo'n pientere knaap niet wat méér had geleerd en dat bovendien „Au Lion d'Or" wel het uitgezochtste plaatsje was om hem grondig te bederven, gezien de snauwen en grauwen die hem van de vroege morgen tot de late avond ten deel vielen van Vincent, Paul en Gérard. Hij had ook kunnen zeggen, dat het geen werk was, de jongen de hele dag als Manusje-van-alles te laten gebruiken en hem slechts één vrü weekend te geven ln de hele maand. Maar hij wist, dat Jaques de oudste was en voor zün leeftijd veel verdiende en dat zün moeder die verdienste niet kon missen. En dus aarzelde hij. „Ik bedoel wat de hotelier betreft", verduidelijkte het vrouwtje. „Kent u hem?" „Ik heb alleen kennis met hem gemaakt toen ik aankwam", antwoordde George. „Nadien heb ik hem maar af en toe gezien en hü bemoeit zich hoofdzakelijk met Vincent. Als hü in de keuken of ergens anders komt, is het alleen om alles te in specteren. Een aangezien het geen vriendelijk heer schap is blijf ik zoveel mogelük uit zün buurt". „Ik vertrouw hem niet", zei Jaques' moeder be slist. „Ik heb hem ook maar enkele malen gezien en gesproken. Wist u, dat hü vroeger al eens be trokken is geweest bij de smokkel van verdovende middelen? Hü is er handig tussenuit gedraaid, maar ledereen in Cannes weet, dat hij in dat zaakje zat. Enfin, hü zal het nu wel uit zün hoofd laten nog zulke dingen te doen. Het gaat me aan het hart Jaques bü hem te laten werken, maar het kan nu eenmaal niet anders." George herinnerde zich nog goed de onbeschofte manier waarop hij door Périn was ontvangen. Maar het was tijd om te vertrekken en wat moest hü antwoorden? Hii zou maar een paar maanden in Cannes blüven, daarna weer terugaan naar Thion- vill en wat zou hij zich dan nog bemoeien met zaken die hem niet aangingen? Maar om het vrouwtje een plezier te doen beloofde hü een oogje op de jongen te houden. „En weet u wat", voegde hij er in een opwelling van deel neming aan toe, „die jongen van u heeft een pien tere kop. Ik zal hem eens een paar maanden Engel se les geven. Als hij de uitspraak een beetje onder de knie heeft kan hp zichzelf met boeken wel verder helpen. Als hü dan een paar jaar ouder is kan hü ge- makkelük kelner worden in een betere zaak dan die van Périn. Lijkt u dat geen goede oplossing? Maa- nu moet ik werkelijk ga<*n!" De vrouw dankte hem met tranen In de ogen en een beetje geërgerd keerde George terug naar zpn hotel. Natuurlijk kwam hp zün belofte na en in de schaarse uren dat de piccolo vrü was leerde George hem wat Engels. Dat ging vlugger dan hij verwacht had en met plezier offerde hp daarvoor een deel van zün eigen vrüe tpd op. Intussen hadden de woorden van Jaques' moeder hem aan het denken gezet. Duidelijk herinnerde hü zich de ongeïnteresseerde manier waarop hij door Périn tewoord was gestaan. Maar daar had hü naderhand niet op gelet. Het sprak toch vanzelf, dat iemand als Périn, die een hotel als dit dreef, veel dingen aan het hoofd had en allerlei zaken moest regelen? De bezoeker die toen bü hem was geweest, had hü nadien nog enkele malen in het hotel gezien. Door voorzichtig informeren was hü te weten gekomen, dat de man Ducroix heette en eigenaar was van een reisbureau in Toulon. George vermoedde, dat de samenwerking tussen die twee voornamelük ten doel had dat het hotel doorlopend volgeboekt was. Dat was volkomen normaal en wel had George al begrepen, dat „Au Lion d'Or" in vele toeristenfolders iets aantrekkelijker werd be schreven dan het ln werkelükheid was, maar moest hij zich daarom druk maken? Kort en goed, hü achtte zich al een verdienstelük mens, als hü Jaques wat les gaf en zorgde dat die knaap later iets beters kon vinden dan nu. Voor het overige wenste hü geen zorgen aan het hoofd en hü nam zich heilig voor zich aan niemand te scoren, stevig door te werken, zuing te zijn en begin september gebruind en enige duizenden francs rüker weei in Thionviüe terug te keren. (Wordt vervolgd) N.V te Rotterdam, die naast de nieuw» fabriek van De Schelde een electrotech nische werkplaats met magazün en kan. toor wil bouwen. Aangenomen mag wor den dat bü de overweging tot stichting van de nieuwe fahriek van De Scheld» heeft gegolden dat thans in Zelzate in België niet ver van Terneuzen thans een hoogovenbedrüf in aanbouw is.. KRUISWOORDRAADSEL 1 234b«7 89 1Q 3 Donderdag 4 oktober Horizontaal: 1. zalf; 2. werkpak, zon negod; 3. vrucht, Turkse titel; 4. min, plaats in Drente; 5. onderkussen, plek; 6. de schoonheid benadelen; 7. halt, voorzetsel, nog eens; 8. ploeg, vruchten- brij; 9. een sport; 10. grap, draagband, lichaamsdeel; 11, beoordelen. Verticaal; 1. wijfjesvogel, gestalte; 2. klaarblijkelijke, hij- 3. uitslag; 4. buiten- planeet, godin van kunst en wetenschap: 5. excommunicatie, kleur, galop; 6. zee gras, plaats in Utrecht; 7 - o-, knorrig klagen (vervoeging), gekheid; 8. één- celiige slümdiertjes; 9. aanstoot, lid woord; 10. periode, touw, Oplossing 3 oktober 1 genre - 2 residu - 3 dubio - 4 Ov»r- veen - 5 Veenhuizen 8 zender.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4