Pauselijke bedevaart per presidentiële trein Italiaanse premier begroet Heilige Vader in Loreto EX A MEN HET OVERHEMD MET DE MEESTE EXTRA'S nka/o. BLANKEHHEYNI 1 POMPEN C. MATERS 1 MM 11 Humor in de zielzorg Prothese-casuariS dood Bloemen naar Fatima LJm li Belgisch Wetboek van Strafrecht Nederlandstalig Nachtmissen voor het Coneilie Serie postzegels ,n 0 j van Coneilie 8 ene en ec"te oktober in Leiden gevierd Proefschrift over Nieuw-Guinea INDONESIË TEGEN BLOKVORMING IN ZUID-OOST- AZIË Met naamswijziging f 1000.- verdiend Laagste waterstand van Rijn sinds 1959 DONDERDAG 4 OKTOBER 1962 PAGINA 7 ROME, 4 okt. De president van de Italiaanse republiek, prof. Antonio Segni, heeft de Paus voor diens reis van 800 km naar Lore to en Assisi het fraaie treinstel van zeven rijtuigen van het Ita liaanse staatshoofd aangeboden. De Heilige Vader heeft dit aan bod in dank aanvaard. Men ver- gete hierbij niet, dat in Italiaanse verhoudingen dit aanbod en meer nog deze aanvaarding een weder- zijds teken van goede nabuurschap zijn. De Italiaanse eerste minister Fanfani maakte om kwart voor zeven hedenochtend met een re geringsdelegatie aan het Romein se bijstation Trastevere zijn op wachting bij de Paus en volgde hem in een apart rijtuig van de zelfde trein naar Loreto. horloge 1 V\W 3H®i IsSSSua 1111111111111111111 e 1. Enkalon - dus het makkelijkst te wassen. Nóóit strijken, en nóóit kreukels. 2. T»M*c»o*t - dus gebreid en daar om heerlijk ventilerend, plezierig in het dragen. 3. Het poes-etiket - en dèt is uw zekerheid van ijzeren kwaliteits controle op stof en snit. Dat maakt elke ENKALONT.R.I.C.O.T overhemd tot het fijnste voor de man, het meest voordelige voor de vrouw. Koop niet zomaar tricot- nylon, vraag naar T%R.|.C«0-T die goeie ouwe (met de baard) dfe goeie Jonge met 't baardje) TPmi Schepen lopen aan de grond N.V. MACHINEFABRIEK BEVERWIJK - TEL. 6991 (7 lijnen) (Van onze Romeinse correspondent) DJAKARTA, 4 okt. (Tan.iug) .n Eolitieke kringen in Indonesië heerst ezorgdheid over de in de laatste tijd toegenomen activiteit voor de vorming van een Maleise federatie en de toe passing van de overeenkomst til'-cn Engeland en Maleisië van 2 augustus 1962. Men is er voor beducht, dat de formatie van dergelijke nieuwe staten gemeenschappen in zekere zin een hin derpaal zal gaan vormen hij het iegeen van een stevige fundering voor hef stre ven naar integratie in dit gebied. In politieke kringen te Djakarta is men het er over eens, dat de toekomst van dit deel van de wereld ligt in uni ficatie en de vrees is nu, dat onvoldoend voorbereide pogingen tot integratie een tegenovergesteld effect zullen hebben. Indonesië is met name bezorgd voor zijn veiligheid, wanneer aan zijn noor delijke grenzen, in Noord-Bnrnpo, Bru nei of Serawak militaire bases zouden worden opgericht van vreemde mogend heden. Terzijde tekenen wjj hierbij aan, dat Fanfani samensteller en minister-pre sident is van een feitelijk rooms-rood doorbraakkabinet, een fenomeen, waar voor vele vooraanstaande rechts-ge- orienteerde katholieken, geestelijken en leken, hier hun hart vasthouden. De Paus toonde reeds vele malen, dat hij in de Kerk en in de wereld 'eder uit drukkelijk zijn verantwoordelijke plaats wil laten en getuigde daarvan feitelijk ook heden. De Heilige Vader is vergezeld van vier kardinalen, zjjn staatssecretaris Cicognani, de deken van het Heilig College, Tisserant. kardinaal Di Jorio en kardinaal Giobbe. Verder vergezel len hem enige hofdignitarissen, leden van de staatssecretarie en de hoofd redacteur van de Osservatore Romano met de beide onder-hoofdredacteuren. Tegen de yerwaehting in heeft de Paus gisteren tóch, zoals in een deel van onze vorige oplaag al gemeld, een algemene audiëntie in de (zwaar bewaakte) Sint Pieterskerk gegeven en op deze audiëntie getuigde de Paus gewoon menselijk van zjjn ge noegen in de reis van heden. „Naar Loreto zjin heel wat van mijn voor ouders gegaan en dat heiligdom leeft voort in de hartelijke herinnering van gelovigen uit heel de wereld. Het is ook een reden van genoegdoening, dat de eenvoudige opvolger van Sint Petrus uit zijn gebied kan gaan, plaatsen en herinneringen mag te rugzien. die het geluk van zjjn ogen vormden in zijn lange leven." Als een goede parochieherder verzocht (Advertentie ljB '''IIHIIIHIIm!!!!!!!!"!'""1""""""' ti!!!!'"""' iillllllllllllliiilllllltlliiiii 11(ll /iiiiiiii. iiiiii,., '■minimi V, UW iUWËLICR/HOR.LOGER TOONT U «V GAAKn'Ë 'DE GÈHELË INDUS-COLLECTIE 1 LEIDEN, 4 okt. Rijksuniversiteit, doet. vrije studierichting jur. fac. Ph. Mars, Amsterdam. AMSTERDAM Vrije Universiteit, doet. scheik. J. Jurg Amsterdam, D. v. d. Meer Amsterdam (cum laude) en A. Vreugdenhil Zwolle; kand. wisk. en natuurwetenschappen EN. Holtkamp Amsterdam; L: R. Wijsman Amster dam; notarieel ex. deel III: K. Roeda Leeuwarden, A. Vetten Aerdenhout. J. Bruns Bussum en S. Klein Hilversum. GRONINGEN Rijksuniversiteit, kand. geneesk. 2B: H. Wachters Berg en Dal; MO-A Duits: mej. J. Bouhuijs Zwolle en de heren A. Arendz Hemrik en J. ter Brugge Almelo. AMSTERDAM Gemeente Univer siteit: arts: F. Parisius. M. Spee, H. Pieterse, H. de Ruyter, R. Kropveld Amsterdam en M. Raar Zaandam; arts le ged.: mej. M. Grimberg en de heren E. Notermans, J. de Jong, Chr. Al berts, K. Roozendaa] en H. Linschoten Amsterdam. AMSTERDAM, 4 okt. Kand. ge neesk. le ged. A. Bosma, (Warffum), Th. Bronner, (Amsterdam), J. Ekhart (Soest), L. de Groote, (Ouderkerk ad Amstel), G. Dijkstra, (Rotterdam) A. Jongsma. (Amsterdam), mej. G. Kam- ming-\ (Zaandam) H. Kamstra, (Drie huis) mej. N. van Keulen, (Hoogvliet) W. Koppe, (Nijkerk) D. Nauta, (Door- werth) mej. j. Pruys (Lunteren) mej. C. Setlmonsbergen, (Overveen) E. Sla ger, (Amsterdam) P, Smit, (Amster dam) H. Tolsma, (Poortugaal) en G. Visser. (Sliedracht). AMSTERDAM, 4 okt. v.U. Kand. geneesk. le ged: A. Bosma, Warffum, Th. Bronner, Amsterdam, J. Ekhart, Soest, L. de Groote, Ouderkerk a.d. Amstel, G. Dijkstra, Rotterdam, A. Jongsma. Amsterdam, mei-G. Kam- minga Zaandam, H. Kamstra, Drie huis mej. N. van Keulen «oogvliet, W. Koppe, Nijkerk, D. Nauta, Door- werth, mej. J. Pruys, Lunteren, mej. C. Seifmonsbergen. Qverveen. E. Sla- eer, Amsterdam, R. Smit, Amsterdam, H. Tolsma, Poortugaal en G. Visser, Sliedrecbt. WAGENINGEN, 4 okt. Landbouw hogeschool, kand. akker- en weidebouw: N. Bor, Ochten; A. Hagtmg, Grolloo, D. Hoogerkamp, Wildervank. irop. Lmdbouw^antenteeltC. V. «ssendrecht; A. v. Harten, Oldenzaal, de Paus de aanwezigen ieder voor zich een intentie te maken, waar voor hij dan in Loreto speciaal zou bidden. ,,Het is noodzakelijk", zeide hij verder, „dat wij ons tezamen in de geest verenigen om deze pel grimstocht, die de Paus niet alleen maakt voor het oecumenisch Conci lie, maar ook opdat er de geestkracht geboren wordt om goede dingen te ondertiemen". Tegen twaalf uur kwam de Paus vandaag in Loreto aan, waar hij ont vangen werd door het Italiaanse staatshoofd, prof. Segni. Terstond daar op ving in de Mariakerk een Heilige Mis aan. waarbij de Paus aanwezig was. in tegenstelling met eerdere berich ten meldt de Osservatore, dat de Paus eerst te kwart over drie Loreto wilde verlaten om te 18.15 uur in Assisi aan te komen. Hii zal daar de basiliek en het graf van Sint Frans bezoeken en voor zijn vertrek nog een ogenblik ver blijven in de bij het station gelegen Maria-basiliek, waar zich het Portiun- cula-kerkje, de moeder-kapel der Fran ciscanen, bevindt. Men verwacht de pauselijke trein rond tien uur 's avonds in Rome terug. BRUSSEL, 4 okt. (ANP) Na me6r dan 130 jaar gaan de Vlamingen een Wetboek van Strafrecht krijgen in hun eigen taal. Het Belgische strafwetboek dateert van 1867 en is alleen in het Frans opgesteld. De Nederlandstalige Belgen meer dan de helft van de bevolking hebben zich tot dusverre tevreden moeten stellen met een ver taling. „Een Vlaamse achterstand van bjjna een eeuw op de Waalse medeburgers zal worden ingehaald. Zo wordt weer een stap gezet in de lange en moei zame evolutie naar de volstrekte ge lijkheid van Walen en Vlamingen", zei de Belgische minister van justitie, P. Vermeylen, gisteren in Brussel. Hij sprak tjjdens een plechtigheid op zjj.n departement ter gelegenheid van de aanbieding van een ontwerp voor een Nederlandse tekst van het wetboek van Strafrecht, dat nog door het Belgische parlement moet worden goedgekeurd. P. Knegsel, Maas; J. Oudejans, Hille- gom. Veeteelt: P. Groot, Spanbroek. Zuivelbereiding: A. Potjewijd, Winscho ten. Tuinbouwplantenteelt: B. Berg, Wa- geningen. Bosbouw (techn. econ. rich ting) H. Schreuder, Heemstede. Land- huishoudk.: H. Slangen, Roermond; W. Gussekloo, Leerdam; C. Wijnen, Hoe ven; B. Steinmetz, Hamersveld. Cul- tuurtechn.: D. Tilstra, Noordbergum. Trop. cultuurtechn.J. Faber, Den Haag. Bodemk. en bemestingsl.: J. H. Bruin, Huizen; B. v. d. Berg, Barne- veid; Ph. Hamaker. Eindhoven: A. B. Drielsma, Den Haag. Landbouwwerktuig- kunde: H. Hamsterm, Warffum. Land- bouwtechn.: mej. A. Leniger, Wageningen; R. Ostendorf. Amsterda n. Trop. land- huishoudk.: A. v. Oosten, Zeist. Agrar. sociol.: A. Boks, Beekbergen; F. Tury. Oegstgeest. Landbouwhüishoudweten- schappen (techn. richting): M. Frijling Breskens; mej. F. Wolbers, Den Haag. Landbouwhuishoudwetensch. (soc.-econ. richting)H. Horstink, Olburgen. Ingenieursexamen: Akker- en weide bouw: H. Beukema, Vierhuizen; O. v. Loon, Oude Tonge; A. Moonen, Weert; J. Quist, Schoondijke; W. Vermue, Standaardbuiten. Trop. landbouwplan tenteelt: H. Tollenaar, Bilthoven. Plan- tenziektenk.C. Dalebout, Arnhem; L. v. d. Geest, Haarlemmermeer. Tuin bouwplantenteelt: T. Ie, Bennekom (met lof); Raden Winoto Suatmadji, Malang; mej. L. Leffring, Rotterdam. Veeteelt: D. Ehlhardt, Leeuwarden; M. Timmermans, Soest; H. Vleeming, Wes tervoort. Trop. veeteelt: C. v. d. Does, Rotterdam. Zuivelbereiding: F. Bosma, Aalten; L. Langeveld, Lisse. Bosbouw: B. Kijlstra. Wageningen; J. Hendrikx, Arnhem. Tuin- en landschapsarchitect.: mevr. L. Hekstra-Wuestman, Wagenin gen: K. Westerling. Blaricum. Land- huidhoudk.: W. v. Laar, Rhenen; E. Mulder, Hoogezand-Sappermeer. Trop. landhuishoudk.K. Beek, Amsterdam (met lof), mej. R. Leeuwin, Parama ribo. Agrar. sociol.: J. Wigboldus, Gro ningen (met lof). Cultuurtechn.: F. Bruinsel, Soestdijk; P. ten Hove, Ar nhem; H. Ledeboer, Den Haag; F. Zui- dema, Zwolle. Trop. cultuurtechn.: F. Overes, Meppel; K. Roscher, Utrecht. Bodemk. en bemestingsl. J. v. d. Berg, Heelsum; S. Slager, Den Haag; A. v. d. Struik, Sleen. Landbouwwerktuigk.R. Elema, Zandeweer. (Advertentie) ROME, 3 oktober (KNP) De Paus heeft aan de priesters over de gehele t wereld toestemming gegeven om in de nacht van 10 op 11 oktober een H. Mis te celebreren. De bedoeling is dat de ge lovigen van geheel de wereld aldus de gelegenheid krijgen zich met Paus en Concilievaders in gebed te verenigen voor het welslagen van het Tweede Va ticaans Concilie. VATIKAANSTAD, 4 okt. (KNP) Ter herinnering aan de opening van het Concilie op 11 oktober geven de Vatikaanse posterijen eind van deze maand een serie postzegels uit. De se rie bestaat uit acht postzegels. De ze gels van 5, 10 en 15 lire hebben tot beeld de symbolische figuren van Ra fael, die de voornaamste deugden van geloof, hoop en liefde weergeven. De postzegel van 25 lire toont het wapen S van de paus met de symbolen van de vier evangelisten. De 30 lire-zegel ver toont de Concilie-aula, de 40 lire-zegel het portret van de paus, de 60 lire-zegel het bronzen standbeeld van de H. Apos tel Petrus, terwijl op die van 115 lire het symbool van de H. Geest, de duif, afgebeeld is. Op alle postzegels staat in het Latijn: „1962 het jaar van de opening van het Tweede Vatikaanse Oecumenische Concilie". UTRECHT, 4 okt. Aan de rijks universiteit alhier promoveerde woens dag de heer C. S. I. J. Lagerberg uit Vught tot doctor in de faculteit der rechtsgeleerdheid op het proefschrift „Jaren van reconstructie" Nieuw- Guinea van 1949 tot 1961. De heer Lagerberg, die in 1951 het economisch doctoraal examen Indologie heeft afgelegd aan de Utrechtse univer siteit, is 10 jaar bestuursambtenaar in Nieuw-Guinea geweest, zjjn proefschrift is een beredeneerd overzicht van de gedurende deze jaren in Nieuw-Guinea gevolgde sociale politiek: elk hoofdstuk is genoemd naar de perioden, waarin achtereenvolgens wijlen resident van Eechoud, dan de gouverneurs Van Waar denburg, Van Baal en Platteel de ver antwoordelijke gezagsdragers waren. Alle hoofdstukken bevatten beschou wingen en conclusies. Het boek geeft veel documentatie en cijfermateriaal. Als eindpunt voor dit stuk contemporaine sociale geschiedschrijving werd de in stelling van de Nieuw-Guinea Raad 1961 genomen, terwijl van periode tot periode de „reactie van de Papoea", zijn op komst in bedrijfs- en overheidsdienst, zjjn politieke leven, en wat daarmee samenhangt, wordt beschreven. De waarde van dit boek zal hoogstwaar schijnlijk vooral liggen in het overzicht, dat het geeft van een tijdrvak, dat thans wordt afgesloten. Promotor was prof. dr. J. Prins. (Advertentie) ook een harinkje voor de hond lllllllllllllllllllllllKlllliOIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIimillllllllllllUt Waarom mag een priester niet trouwen?", zo luidde een vraag op een examen. Ant- woord van een zeventienjarig meisje: „Dat zou in strijd zijn met de armoede, want een vrouw is een rijk bezit". Dat was een van de op merkingen, waarmee dr. M. J. de Jong, officiaal van het bisdom Rot terdam (voorzitter van de kerkelijke rechtbank) gisteravond een zaal vol katholieken liet lachen tijdens zijn causerie over een weinig besproken onderwerp: „Humor in de zielzorg". De causerie werd gehouden voor de tien jaar bestaande St.Jacobskring. Het onderwerp werd door het be stuur precair genoeg geacht om in het programma te vermelden: „Van zelfsprekend slaat de humor niet op de wezenlijke grootheid van God zelf, maar op onze eigen menselijke wijze, waarop wi) met God en godsdienst omgaan". En de voorzitter, mr. H. Thunnissen zei ai in zijn openings woord: het worden geen pastoors moppen. Pater de Jong (vroeger kapelaan in Lutjebroek vier jaar in Rome ge studeerd) zei dat, wanneer hij ging vervelen, men zijn vmger moest op steken. „Dat geldt voor mjjn preken ook." Heel mooi deed hij het wan hopige gebaar na, dat door de cere- moniarius gemaakt wordt, wanneer tijdens een pontificale plechtigheid blijkt, dat de koster in alle conster natie is vergeten wierook in het vat te doen. „Terwijl het dan gehaald wordt zeg ik stiekem tegen de bis schop: Niet omkijkentwee minuten meditatie." „Over strikt katholieke dingen kunnen wp juist aardigheden verkopen, omdat wij er in geloven", zo verklaarde dr. De Jong tussen de lachertjes door, zpn causerie. „Wij krijgen soms heel vreemde brieven", zo vertelde hij nog. „Laatst heeft iemand uit Scheveningen zich beklaagd, dat hij een priester in een prachtig kazuifel heel eerbiedig de Mis had zien opdragen, maar dat hij hem een half uur later in een zwem broekje op het strand had gezien. Ik moest die man antwoorden van de bisschop en ik heb hem toen maar geschreven: had u het dan liever andersom gezien?" De tranen stroomden de dames dinsdag bij de Leidse groente boeren over de wangen. Dat viel niet te verwonderen, want op de toonbanken standen bakken vol met gesneden uien, die samen met de peen en de klapstuk in de echte Leidse hutspot moesten. En woens dag steeg als resultaat een wolk van hutspotdamp boven de Leidse daken uit als herkenning van de ene en echte drie oktober, die weer met veel overtuiging door tienduizenden is ge vierd. Het onderwerp van de optocht was „Vivat Oranje", een pracht ge- legenheid om honderden paarden van stal te halen en de landelijke rjj- verenigingen en jonge studenten in actie te zetten. Op de Breestraat werd het een soort ticker-tape' parade, want uit de ramen der stu dentenkamers werden handenvol con fetti over de historische figuren als Frederik Hendrik en Koning Willem II heen geworpen. Er waren dit jaar minder belangstellenden voor haring.1 en wittebrood in de Waag dan andere jaren: zevenduizend Leidenaars kwa men in de loop van de morgen de spijs, die in 1574 de voorvaderen van de hongerdood heeft gered, in ont vangst nemen. De vendelzwaaiers van het Drusiafgilde en tientallen muziekgezelschappen droegen aan de feestelijkheid bij. Kosten, tijd noch moeite zjjn des tijds gespaard om de helmca- suaris in Ouwehands Die- s renpark, die door het leven moest met een misvormde snavel, van de hongerdood te redden door de vo gel uit Nieuw-Guinea een prothese aan te meten. Het was een experi ment, dat in nauwe samenwerking tussen dierenarts, tandarts en tand- technieker tot een goed einde werd gebracht. De casuaris was in korte tijd al ongeveer tien pond aangeko men, dank zjj het feit, dat hij met zijn metalen kunstsnavel wat „inne men" betreft weer volledig zijn „vo geltje" stond. De slag kwam dan ook extra hard aan, toen één van de op passers deze week op een ochtend de casuaris plotseling gekke capriolen zag maken en hem daarna dood zag neer vallen. Ook de parkarts. dr. Gouda Quint uit Heelsum, die met zoveel liefde aan de prothese had gewerkt, is er ondersteboven van. Uit een door hem verrichte sectie is gebleken, dat de door radio, pers en televisie bekend geworden vogel het slachtof fer is geworden van een gemene darm stoornis. Traditiegetrouw zullen ook dit jaar 13 oktober weer bloemen naar Fatima gezonden worden vanuit Nederland. Op die dag slaan de kapel, het altaar op de trap pen van de basiliek en vooral het beeld dat in de processie wordt mee gedragen. in een zee van bloemen. Allen die willen medewerken aan deze jaarlijkse nationale hulde, en zo in de geest aanwezig willen zijn in deze bevoorrechte Maria-bedevaart- plaats, kunnen hun bijdrage storten op giro 426154 t.n.v. penningmeester vereniging Fatima te Boxtel met ver melding: Bloemenactie. MELBOURNE, 4 okt. (Reuter) De 25-jarige Daryl Bradford Fisher heeft in een televisiewedstrijd 130 Australi sche ponden (ruim duizend gulden) ge wonnen door zijn voornaam te wijzi gen in Shmjllc. Deze naamsverandering kostte hem ongeveer vijftien gulden, waarna hij voor omstreeks hetzelfde b«- drag zijn oude naam terugkreeg. Het ging er in de wedstrijd om, dat een machine elke avond een letter van het alfabet koos. Degene die er het eerst in slaagde de eerste zeven let ters van zijn naam te halen uit de door de machine uitgekozen letters, zou de eerste prijs krijgen. Tot dins dag had de machine echter uitsluitend medeklinkers aangewezen. Fisher was zo slim om bij de burgerlijke stand naamsverandering te vragen. Met zijn nieuwe voornaam kon hij de prijs in ontvangst nemen. Nadien liet hij zijn oude naam weer inschrijven. DUSSELDORP, 4 okt. (DPA-ANP) De Rijn heeft gisteren de laagste wa terstand bereikt sinds 1959. Bij Duis- burg-Rnhrort werd een hoogte geme ten van 2.22 meter. De Rijnschepen kunnen hierdoor nog maar tot de helft beladen norden. Omdat thans een la ding, die bij normale waterstand door één schip getransporteerd kan worden, op twee schepen moet worden onder gebracht, ontstaat op de rivier een steeds drukker verkeer, zo heeft de waterpolitie van Duisburg meegedeeld. Ook lopen er steeds meer schepen aan de grond. (Advertentie) A- SIllI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7