Een Nederlandse speelfilm van John Korporaal RIFIFI in Amsterdam REGIE IS GEVANGEN IN ONWRIKBARE TRADITIES N DAAN DE JONGH BEGRAVEN Optimisme van prins SEIF MATADOH Zevenhonderd Nederlanders verlieten Nieuw-Guinea Kodak wil De Gruyter geen fototoestellen leveren „Haagse binnenstad muffe en verouderde downtown*' HET K0MPL0T m wA MOOI MAAR LEEG DECOR Blanke probeerde Meredith te doden Rechtbank houdt uitspraak aan Penose-conflict met politie ajs lachende derde Papoea s huilen op de kade hij vertrek van de Patris Kort geding voor Haagse rechtbank Comité stadsontwikkeling uit zich in scherp oordeel Meer initiatief gewenst Kinderhoeken TELEFONEREN MET ROOD CHINA Neger zal Oxford in weekeinde verlaten Hamburgsè roofoverval Enkele Joodse graven ernstig vernield Wijziging textiel-cao voorgesteld Slagerijen in Edam zaterdags twee uur eerder gesloten Pluvier waagt sprong naar Franse bromfietsmarkt JEMEN NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. EXODUS BEREIKT HOOGTEPUNT Nederlandse poëzie 16 VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 PAGINA 17 Geforceerd „Mannetjesmaker VLAANDEREN -SS5J Beeld uit de „Rififi in Amsterdam", een film door John Korporaal gemaakt volgens de onwrikbare tradities, die in Nederland met betrekking tot de onge compliceerde amusementsfilm worden gehuldigd. Op de voorgrond Ton van Duinhoven en Jan Blaaser als de penosejongens Manke Karei en Lauwe Freek. Achter de tapkast Willy Alberti. a meer serieuze films als „Mak kers, staakt uw wild geraas" en „Het Mes", die van de zijde van het Nederlandse publiek ze ker meer aandacht verdienden dan zij hebben gekregen, brengt de Nederland- ze Filmproduktiemaatschappü te Rotterdam, die een voor Nee'" *nd on gewone activiteit, durf en voortvarend heid ontwikkelt, onder de titel „Hiflfi in Amsterdam" een naar het komische getrokken politiefilm in vertoning, die geen enkele andere pretentie heeft dan de biscoopbezoeker ongecompliceerde, spannende en tegelijk amusante ont spanning te bezorgen. Een tegen van de zijde der kniirg kei redelijk bezwaar zou kunnen wor den aangevoerd, ais de film inderdaad den amusant was geworden, spannend en amusa had be- m'ten d?e vallen aan te wijzen in het elrstè het beste confectieprodukt zoals !S bijvoorbeeld in Hollywood aan de "opende band wordt Kemaaktaan de hand van een kaartsysteem voor iedere situatie scène of camera-instelling en voor eik geluidseffect of begeleidend muziekje. Voor de regie van deze „Rififi", die voor dit najaar een reeks van niet min der dan vijf Nederlandse speelfilms be looft in te leiden, is een beroep gedaan op de Nederlandse cineast John Kor poraal, die verleden jaar op het film, festival te Cannes de aandacht op zich vestigde met zijn in Mexico gemaakte film „De sterke arm". Teruggekeerd in Nederland met zyn voortdurend door minderwaardigheids depressies geteisterd speelfilmklimaat, heeft Korporaal zich niet kunnen los maken van de onwrikbare tradities, die in Nederland met betrekking tot de on gecompliceerde amusementsfilm wor den gehuldigd. De film moest dus spe len in Amsterdam, met name in die gedeelten, waar zich de penose pleegt op te houden on waar donkere steeg jes, gammele huizen, het onvermijdelij ke pierement en de eeuwig zingende caféhouder, ditmaal substantieel beli chaamd in Willy Alberti, de couleur lo cale moeten helpen bepalen. Het gegeven voor de film is ontleend aan het boek „Schatgravers aan de Amstel" van de Nederlandse auteur W. H. van Eemlandt. In eerste instantie is dit boek bewerkt door Jan Blokker, DEN HAAG, 4 okt. Op 5 oktober zal het telefoonverkeer met de Chinese Volksrepubliek worden geopend via de radiotelefoonverbinding Bem-Shanghai. In het verkeer zijn opgenomen de ste den Kanton, Hankow, Peking, Shang hai en Tientsin. De verbinding is opengesteld op maan tot en met zaterdag van 9.15-11.00 uur en op zon dag van 10.00-11.00 uur. OXFORD, 4 okt. (Rtr) - James Meredith, de neger wiens inschrijving aan d© universiteit van Oxford zoveel deining heeft veroorzaakt, zal het ko mende weekeinde niet in zijn studen tenverblijf op het universiteitsterrein doorbrengen. De functionarissen, die voor de veiligheid van Meredith moe ten waken, achten het niet verstandig dat hjj in de stad blijft, waar tijdens het weekeinde een Amerikaanse voet balwedstrijd wordt gespeeld. Ai] vre zen, dat de duizenden bezoe_kers van buiten de stad nieuwe relletjes zuilen ontketenen. De federale politie heeft een blanke opgesloten, die woensdag het slaap vertrek van Meredith zou zijn binnen gedrongen met de bedoeling hem te doden. De negerstudent wordt elk uur van de dag door de federale politie be waakt. Naby de studentenverblijven be vinden zich nog zesduizend van ae vyftienduizend naar Oxford gezonden politiemannen. DEN HAAG, 4 okt.De recht bank heeft hier vanmorgen de uit spraak aangehouden in de zaak tegen de 29-jarige zeeman, die veertien da gen geleden terecht gestaan heeft op beschuldiging van doodslag, gepleegd op 23 juni van het vorige jaar, toen hy samen met een vriend een roof- fwervai pleegde op een juwelier in Hamburg, waarbij een buurman, die 'O hulp kwam, werd dood geschoten. De officier van Justitie had vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van bet voorarrest en ter beschikkingstel- "ng van de regering geëist. wiens naam echter niet op de Hjst van medewerkers staat vermeld. Later heeft John Korporaal, die zelf met Lien d'Oliveyra de montage verzorgde, met medewerking van Emile Brumsteede het scenario geschreven en het draai boek samengesteld, waarin de strijd wordt geschetst, die twee groepen zwa re jongens in Amsterdam voeren om het bezit van een collectie gestolen ju welen met de politie als lachende der de. Johan Kaart als de politiecommissaris Van Houthem in de Nederlandse speel film „Rififi in Amsterdam". Een verhaal dat, zoals het op het bioscoopscherm door de hand van Korporaal gestalte heeft gekregen, byzonder gezocht en geforceerd aan doet, temeer omdat er zonder aan- wy'sbare noodzaak nieuwe elementen aan zijn toegevoegd zoals de vrouwe- lykte hoofdfiguren Blonde Nellie (Els Hillenius) en de waarzegster Tonia Oliemans (Fientje Berghegge), die voor de onontbeeriyk geachte roman tiek moeten zorgen of de figuur van het Joodse meisje, dat door bemidde ling van de held-juwelendief Bert Oliemans (Maxim Hamel) een door ENSCHEDE, 4 okt. Op de oude Joodse begraafplaats aan de Kneedweg te Enschede is een aantal graven op ernstige wjjze vernield. De politie neemt aan dat deze ver nielingen door kwajongens zyn aange richt en niet gezien moeten worden als een uiting van antisemitisme. Enkele Joodse families hebben inmiddels aen beloning in uitzicht gesteld voor dege nen die inlichten kunnen verstrekken, welke tot het opsporen van de daders kunnen leiden. DEN HAAG, 4 okt. (ANP) Door de drie werknemersorganisaties „De Eendracht", „Sint Lambertus" en „U- nitas" zjjn voorstellen tot wijziging van de bestaande c.a.o. ingediend bij het bestuur van de Textiel Werkgeversfe deratie. In gezamenlijk overleg tussen werkgevers en werknemers is besloten de huidige c.a.o. per 31 december te laten aflopen, aldus „Unitas", orgaan van de gelijknamige Nederlandse Chris telijke bond van Werknemers in de tex tiel- en kledingbedrijven. De verlangens met betrekking tot de nieuwe c.a.o. zijn: verhoging van de lonen, vyfdaagse werkweek van 42 uur, drie weken vakantie, waarvan twee weken aaneengesloten, vakantie toeslag van vier procent van het jaar loon, ziekengelduitkereing van loo' pro cent voor gehuwden en kostwinners, branche- of ondernemingsgewijze afwy- kingen van de c.a.o. en verbteringen van pensioenrechten voor de werkne mers in de confectie-industrie Biykens „toenadering", het orgaan van de Christelyke bedrijfsgroepen Cen trale in Nederland, zijn opgezegd de c.a.o.'s voor de brouwerijen, de groen ten- en fruitverwerkende industrie en de margarine- en spijsvettenindustrie. EDAM, 5 okt. De slager van Edam hebben besloten met ingang van zater dag 13 oktober hun winkels 's zaterdags om vier uur te sluiten. n de Duitsers tydens de bezetting aan haar familie ontroofd medaljon terug- krygt. Een pathetisch, niet ter zake doend incident, dat in deze komische politiefilm beslist uit de toon en bui ten de goede smaak valt. Korporaal, die Eduard van der En den als cameraman hail, heeft voor menige suggestieve en pittoreske op name van het oude Amsterdam ge zorgd. Maar het is hem niet gelukt, dit voortreffelijk gefotografeerde, na tuurlijke decor een daadwerkelijke, of zelfs maar ~en sfeer bepalende rol te laten speïen in zijn film. Evenmin is hij er in geslaagd om (le op het doek verschijnende mannetjesmakers die in vroegere films en recente televisie spelen hun populariteit bij het pu bliek hebben bewezen R«k de Gooyer, Jan Blaaser, Ton van Duinho ven, Ton Vos en Wim Poncia, die luis teren naar de schilderachtige bunamen van de Bijenkorf, Lauwe Freek, Man ke Karei, de Yank en de Mug met zijn beelden een nieuwe oorspronkelijke gestalte te geven. Ditzelfde geldt ook voor de meer uitgewerkte figuren van Bert Oliemans (Maxim Hamel) en voor al voor Blauwbaard (Stye van Bran denberg) en de commissaris tan Hou them (Johan Kaart), die evenzeer een bewegend portret van zichzelf blijven als onze Judokampioen Anton Geesink in de rol van potige rechercheur. Er is hier kennelük een P°S'n? ge daan om, speculerend op de bekend heid en populariteit van de voornaam ste medewerkers, een film te produce ren, die alle elementen bevat de lan cering van een drietal (slechte) Ne derlandse liedjes inbegrepen, weme een commercieel succes heten te ga randeren. Maar het gemis aan een lo gisch verlopend, strak verteld verhaal, het gebruik van langbaardige grapjes en traditionele verwikkelingen en voor al het ontbreken van styi en van een boeiende vormgeving door een sterke doelbewuste filmer hebben deze opzet doen mislukken. Helaas, want een pre tentieloze, maar goed gemaakte en amusante ontspanningsfilm had een be- langryke bydrage kunnen zijn tot een continue Nederlandse speelfilmproduk- tie. BOTTERDAM, 8 okt. De motoren- fabriek Pluvier treft momenteel voor bereidingen om de Berini-bromfiets in Frankrijk te introduceren. Frankrijk, waar vorig jaar ca. 1,1 miljoen brom fietsen werden omgezet?, is voor Pluvier een zeer interessante markt. Nu door de liberalisatie van het handelsverkeer in het kader van de E.E.G. geen import licenties meer Vereist zijn voor de in voer van bromfietsen in Frankrijk, acht het Nederlandse bedrijf de tijd gunstig om de Franse markt te penetreren. Hiertoe heeft Pluvier enige tyd ge leden in samenwerking met de bekende Franse rjjwielfabriek Mercier een voor lopige marktanalyse opgesteld. De laat ste fase van dit marktonderzoek zal zich voltrekken op de „Grand Exposi tion des motoclettes et bicyclettes", een vaktentoonstelling voor rUwielen en motorfietsen, te Parus, die ca. 10 da gen zal duren. Op deze tentoonstelling geeft Pluvier samen met Mercier acte de présence. Indien de verkoop mogelijkheden van de Nederlandse bromfiets gunstig beoordeeld worden, zal een nauwe samenwerking met Mer cier worden aangegaan, waarbij Pluvier gebruik zal gaan maken van de uitge breide verkoop-organisatie van de Fran se fabriek. Tevens zal worden overge gaan tot de assemblage van het „fiets- gedeelte" van de Berini in de fabrie ken van Mercier. De Franse fabriek krjjgt de alleen-vertegenwoordiging voor de Nederlandse bromfiets. De samenwerking tussen de beide be- dryven wordt by een gunstig ont haal van de Berini dus zeer hecht. Het betreft hier evenwel uitsluitend een technische samenwerking. Van een fi nancieel samengaan, in welke vorm dan ook, is geen sprake. De directeur van Pluvier, de heer Müller deelde ons des gevraagd mede, dat hy zeer optimis tisch gestemd is ten aanzien van de kansen van Pluvier in Frankrijk. „Al zouden wy slechts 1 pet (d.i. ca. 11.000 brommers) van de markt kunnen be reiken, dan ben ik voorlopig reeds te vreden." AMMAN, 4 okt. (Rtr. ÜPI) De man, die zichzelf beschouwt als de nieuwe imam van Jemen, prins Seif al-Islam al Hassan, heeft een verkla ring uitgegeven, waarin hjj zegt dat stammen in het noorden en oosten van Jemen zich aan zijn zijde hebben ge schaard en dat de hoofdstad Sanaa, het bolwerk van de revolutionaire regering die verleden week de toen heersende im$.m doodde, spoedig zal worden om singeld. Een en ander werd vanmorgen meegedeeld door de Jemenitische lega tie in Amman. CAÏRO De presidentiële raad van de Verenigde Arabische Republiek heeft besloten direkte militaire steun te ver lenen aan de nieuwe regering van Je men, indien dit land zou worden aan gevallen. Het Egyptisch-Jemenitische wederzydse verdedigingspakt is nog steeds van kracht, zo heeft premier Ali Sabri van de V.A.R. bekendgemaakt. TURKIJE Door de hevige regen val van woensdag zijn in westelijk Tur- kpe donderdag overstromingen ontstaan waarby veel huizen werden verwoest en 14 mensen werden gedood. Het ergst ge troffen is Cannakale, waar de water leiding en de electriciteit zün uitgeval len, alle uitvalswegen onder water staan en de telefoonverbindingen zün verbro ken. (Rtr.) Gistermiddag is op de Noorderbegraaf plaats ter aarde besteld, de trainer van De Volewijckers Daan de Jongh, die af gelopen zondag, toen hij met zijn elftal per bus uit Utrecht terugkeerde, onwel werd en kort daarna overleed. Spelers van het eerste elftal van De Volewijckers fungeerden bij de begrafenis als dragers en slippendragers. Op de voorgrond links H. Looyen, rechts: J. de Vries, achter hem P. Boogaard. Verder achter Looyen: W Schaft, Kees Kick, Otto Polak, H. bllens en (half zichtbaar) F. Soetekouw. AMSTERDAM, 4 okt. Onder de overweldigende belangstelling van enke le duizenden langs de route en op het kerkhof is vanmiddag het stoffelyk over schot van Daan fje jongh ter aarde be steld. Spelers van het eerste elftal van De Volewijckers droegen de baar, waar op de groen-witte clubvlag, naar het graf op de Noorder Begraafplaats. De stoet werd voorafgegaan door een lan ge rij vertegenwoordigers met tiental len bloemstukken. Achter de baar volg den na de familie vele prominenten uit de sportwereld, het Noord-Amsterdamse verenigingsleven en de zakenwereld. Aanwezig waren o.a. de heer Jansen, namens de K.N.V.B., bondscoach Elek Schwartz, Bram Appel, Jaap van der Leek, Joop de Busser en andere oud- eerste elftalspelers. Aan het graf sprak de heer Wiarda, voorzitter van De Vo lewijckers, mede namms directie én per soneel van „Hollandia Kattenburg", het bedrpf waar Daan de Jongh als verte genwoordiger werkzaam is geweest. De aanvoerder van het eerste elftal, van Wijk, bedankte namens al de spelers en de voorzitter van de commissie be taald voetbal van De Volewijckers, de heer G. Wagenaar, dankte namens de familie allen voor hun aanwezigheid en betuigingen van medeleven, waarna ook hij Daan de Jongh een laatste persoon lijke groet bracht. BRITTANNIË Met ingang van 15 oktober zullen in de Engelse weerberich ten de temperaturen in graden celcius worden vermeld, in plaats van de tot nu toe gebruikelijke graden fahrenheit. De aanduiding in graden fahrenheit zal op de tweede plaats komen en met- tertüd geheel vervallen. (Rtr.) (Advertentie) -•N "i HOLLANDIA, 4 okt. (ANP) in Hoj. landia ziet men, slechts vier dagen na de officiële overdracht van het bestuur aan de UNTEA, hoe langer hoe minder Nederlanders. Vanmorgen vertrok weer een grote groep Nederlanders uit do hoofdstad van Nieuw-Guinea. De afbrok keling van het Nederlandse element in de samenleving wordt thans duidelijk zichtbaar. Van het vliegveld Sentani, by Hol landia, brachten drie Dakota-vliegtui- gen büna 100 Nederlanders naar Biak. Toen het Griekse passagiersschip „Patris" met ruim 600 Nederlanders (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 okt. Bijna tiendui zend fototoestellen vormden de inzet van het kort geding, dat vanmorgen heeft gediend voor de president van de Haagse rechtbank, jhr mr. G. Witsen Elias. Het geding was door het levens- middelenbedrijf P. de Gruyter aange spannen tegen Kodak N.V., die weigert de camera's te leveren welke De Gruyter heeft besteld voor een speciale actie onder zijn klanten. Dit is volgens De Gruyter een schending van het contract dat tussen De Gruyter en een tussenhandelaar in Den Bosch met goedkeuring van de foto-industrie is gesloten. Na in augustus al vijfhonderd foto toestellen te hebben afgeleverd, wei gert Kodak de resterende camera's te leveren, omdat de N.V. geen medewer king wil verlenen aan acties die de kleinhandel schade berokkenen. Het toestel dat bü de fotohandelaar zestien gulden kost, wordt doo de tussenhan delaar aan De Gruyter geleverd voor 9,80. De Gruyter wil het toestelletje., dat zeer eenvoudig is en aan „speel goed" grenst tegen een lage prijs ver kopen aan klanten die een aantal ze gels hebben gespaard. De raadsman van De Gruyter, mr. H. Holla ontkende met de grootste klem dat in de contracten een bepaling zou staan, zoals Kodak beweert, dat de toestellen niet beneden de normale prijs zouden mogen worden verkocht. Mr. Holla zei dat het initiatief van de ver koop is uitgegaan van Kodak zelf, die nu, naar hy meerde, onder druk is gezet door de detaillisten. Men was wel op dit verzet voorbereid geweest, aldus mr. Holla, maar Kodak zou toen ge zegd hebben: „We zullen de bui maar afwachten". Ook wees hy er op dat bü Kodak de veronderstelling leeft dat De Gruyter de toestellen cadeau zou gaan geven. Mr. F. Scheer, die namens Ko dak optrad, noemde de door de Gruy ter gevolgde methode „zeer opdringe rig". Hij legde de president nog enkele voorbeelden voor van de wyze waar op de grote kruideniers elkaar de laat ste tyd bestryden. Mr. Scheer achtte het verkoopsysteem van De Gruyter on aanvaardbaar, omdat er in de adver tenties uitdrukkelijk vermeld wordt dat men by haar de fototoestellen voor la gere prys krygt dan in de detailhan del. Hy achtte de handelwyze van De Gruyter in strüd met wat er tydens de besprekingen over deze transactie aan garantie was gegeven. Mr. Scheer vroeg de vordering van De Gruyter, om haar te verplichten de camera's alsnog te leveren, af te wyzen. De president zal later uitspraak doen. aan boord om 15.00 uur plaatselijke tijd de haven van Hollandia verliet, leek de stad meer uitgestorven dan ooit 700 vertrekkenden op één dag. De exodus, begonnen met de evacua tie van de vrouwen en kinderen, wordt sneller dan iedereen verwacht had vol tooid. Het vertrek van de Griekse „Patris" was een trieste aangelegenheid. Reeds heel vroeg in de ochtend kwamen de eerste passagiers aan boord. Op de kade werden vele tranen gelaten door hen die achterblijven. De gehele dag hadden Papoea's de embarkatie en het aan boord hijsen van de bagage vanaf de kade gadegeslagen. Onder hen was een groepje verpleegsters, dat de Ne derlandse zuster, die hen heeft opgeleid, kwam uitwuiven. De Papoea-meisjes huilden alleen maar. Vrederop stonden groepjes inheems dienstpersoneel en meisjes, die een paar weken geleden al afscheid hadden moeten nemen van de Nederlandse vrouwen en kinderen die nu wedreom ontroostbaar warne om het vertrek van de mannen. De „Patris" vertrok met precies 606 Nederlanders: ruim 100 uit Merauke, enige tientallen uit Biak en Manokwari en de overigen uit Hollandia. Toen het schip was aangekomen werd Hollandia „opgeschrikt" door een groot aantal Au straliërs, die in Sydney aan boord wa ren gegaa Onder hen was een opval lend groot aantal Australische meisjes, die tydens het passagieren plotseling enige fleur gaven aan de stad, die se dert enige weken nagenoeg zonder blan ke vrouwen is. Q Via Singapore, Aden en Port Said zul len de passagiers naar Piraeus worden gebracht, waar voor 400 van de 600 Ne derlanders een speciale trein gereed zal staan om hen dwars door heel Euro pa, binnen enkele dagen naar huis te brengen. De trein zal eind oktober in Utrecht aankomen. Tweehonderd pas sagiers zullen via Athene per vliegtuig naar Nederland reizen. Voor hen is een speciaal reisprogramma opgesteld met bezoeken aan Rome en Venetie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 okt. De meeste zaken in de binnenstad hebben een saaie aanblik en ze staan in een muffe, ver ouderde omgeving. Het openbaar ver voer in het centrum wordt steeds pri mitiever, de ontvolking wordt steeds groter. Dit centrum wordt, behalve hierdoor, ook nog bedreigd door de bouw van winkelcentra aan de perife rie, door de steeds groeiende aantrek kingskracht op het koperpubliek van rotterdam en door de tegen de binnen stad gerichte reclame, die tot uiting komt in vaak gelanceerde opmerkingen als „In bet centrum ontstaat een on- De oase in de Llano Es tacado, door Karl May (Spectrum-Utrecht Karl May-pocket 5), Het geheim van Old Surehand, door Karl May (Karl May-pocket 6). Twee nieuwe delen in deze volledige pocketuitgave. Het spoor door de wildernis, door Eleanor Spence (Prisma-juniores 206). Een avontuurlijk verhaal, spelend in Australië. Biggies op Borneo, door W. E. Johns (Prisma-juniores 207). Een nieuwe Biggies. Bandieten in het motel, door Carol Ryrie Brink (Prisma-juniores 208). Het motel ziet er niet alleen van buiten vreemd uit; er komen ook gekke gasten. Bertie en Bitsy weten af en toe niet wat ze overkomt. Cathy van de Navajo-indianen, door Frederica de Cesco (Maraboepoc- ket Bruna-Uerthct). Over een 17-jarig meisje dat haar burgerlijke familie in de steek laat en lid wordt van een Indianenstam. Na veel moeilijkheden is het geluk ook voor haar weggelegd. Ik lees van dedoor Fie van Dijk en Gerda Spierenburg (Spaarne- stad-Haarlem). Geïllustreerd leesboek voor jongere kinderen. Korte verhaaltjes waarin verschillende woorden met tekenin gen zijn uitgebeeld. B.v. „Diep in het.... staat de.... van de meester". De nederlaag van Rode Adelaar, door J. L. Eggermont (Spaarne- stad). Een Indianenboek. Als het weer donker wordt, door Jella Lepman en Hansjörg Schmitt- benner (Spaarnestad). Vertaald uit het Duits. Een aantal sprookjes uit vele landen, bedoeld om voor te lezen voordat de kinderen naar bed gaan. Wraak in het oerwoud, door L. Bar- tels (Spaarnestad). Een Indianenverhaal geschreven door een missionaris die echte Indianen ontmoet heeft en een van de belang rijke feiten uit hun historie opnieuw in het Nederlands vertelt. Knutselen met eikels en ander mate riaal, door E. Evelein. Een klein geïllustreerd boekje, waar in vele toepassingen worden bespro ken. houdbare toestand" „De city sterft uit" en door discriminerend te spreken over „Downtown". Deze harde woor den werden vanmorgen gesproken door de heer A. J. Snijders, bestuurslid van het comité Stadsontwikkeling 's-Gra- venhage, dat zich beyvert de Haagse binnenstad als koop- en vermaakcen- trum te behouden. De heer Snyders is van oordeel dat de binnenstad dit ook bepaald kan blijven, mits er meer fris se initatieven worden genomen. Hy ziet het als een noodzaak dat mid denstand, grootwinkelbedryf en horeca een overkoepelend orgaan gaan vormen om een uitgebreid werkprogramma tot uitvoering te brengen. Als punten op dat weekprogramma ziet de heer Snij ders; een geleide public relations voor de binnenstad, een landelyk gerichte re clame-actie, verbetering van het aan zicht van de zaken in de binnenstad, het vinden van een oplossing voor de verkeers- en parkeerproblemen, verbe tering van het openbaar vervoer, meer wisselwerking tussen Den Haag en Sche- veningen, moderner vormen van licht reclames. Als een noodoplossing voor het parkeerprobleem ziet het comité het open stellen van het Malieveld voor langparkeerders. Soelaas zal ook bieden de bouw van twee parkeergarages in het centrum, waarvoor vergevorderde plannen zyn. Zo zal er een gebouwd worden door de samenwerkende groot- winkelbedryven. Besprekingen met de WV zyn gaande om de binnenstad ook voor bezoekers van buiten de stad meer attractief te maken. Om de ondernemers in het centrum te wyzen op de gevaren die hen bedreigen, en op de mogelykhe- den deze gevaren af te wenden, zal er op 10 oktober een byeenkomst in de Dierentuin worden gehouden, waar op de problemen zullen worden belicht door prof. dr. P. van der Velden en door dr. E. J. Tobi. Nochtans een Christen, door A. Mart- ja (Stols Barth- den Haag) Een forse bundel oude, herziene en nieuwe gedichten uit de periode 1937- 1960. r Het spoor van de gele keizer, door Jaap Harten (Nijgh en Van Ditmar- Den Haag). Vierendertig gedichten. De dichter bidt, verzameld door Wil lem Emzinck (Kok-Kampen Boeketreeks) Een bloemlezing uit de Nederlandse gebedslyriek. Konkrete poëzie, door Sybren Palet (Bezige Bij Amsterdam-LP 78) Geciteerd wordt het tweede gedicht uit deze bundel: „Wandelend met zo'n vederlichte machine aan mijn hand - met mensen als driftige vingers - en mensen als denkende vingers - speel ik van het lachen - er is een zeer kon krete muziek in mij - ik werk. Dit gebeurde overal, door Remco Campert (Bezige Bij-LP 84) Een nieuwe bundel. Stad, door Richter Roegholt (de Beuk-Amsterdam) Een vijf en twintigtal gedichten. Missen voor buitenkerkelijken, door K. N. L. Grazell (de Beuk). Een klein bundeltje. De titel Is cy nisch bedoeld. Late haver, door Joop Oversteegen (Opwenteling Princesselaan 3 Eindho ven) Deel I in een serie getiteld „Onze dichters". Het gestencilde bundeltje werd uitgegeven door een uitgeversas sociatie van dichters. Lucina in lief en leed, door Julius de Boer (van Loghum Slaterus Arn hem) Het bos, door Julius de Boer (Van Loghum Slaterus) De eerste gedichten van de Boer ver schenen in het begin van onze eeuw in tijdschriften ais De Gids, De XXste eeuw, en Groot Nederland. Later wer den deze verzen gebundeld in de bun del „De Schone Verbeelding" (1905). Daarna heeft de dichter meer dan vijf tig jaar gezwegen. Hij wijdde zich aan wetenschappelijk werk. De eerste van 5ez® twee nieuwe bundels heeft tot on dertitel: Moderne romance in stanzds. De tweede: Bosgeest en wandelaar, veroveren, maar Peking zou New Delhi kunnen provoceren tot militaire acties. ALLES-LUIDEN DUIDELIJK. NA JE VERTREK RIEP EHMETZ'JN KORNUI TEN BINNEN. 7E SPREKEN GELUK KI6G0ED ARABISCH, GEEN DIALECT. IK HEB TAPPA Vlaanderen bracht een voor stel yanmuriad INLONDEN. DAT WAS EEN LIST OM HEM UIT ENGELAND TE LOKKEN. HEB JE HET GE MAAR WAAROM MOEST IK DIT ENGELAND? .FAUTEUIL VER ETS GE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 17