ACTIE TEGEN DE GAULLE HEEFT SUCCES FRANSE MINISTERS BERAADSLAGEN Ontbinding Kamers en van de nieuwe verkiezingen zeker Aardgasvoorraden groter dan gedacht Deel van gas voor uitvoer; drs. De Pous verwacht gunstig effect op de betalingsbalans veel MEVROUW SOEKARNO IN PEKING Overgooiers 51 Haarden en kachels op uw tafel Schous hulshoudafdeHng Ja of nee? Schous. Ut SERVIEZEN v/a189.- vermaat FAAM De was automatisch KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden 145 BOOT- meubelen Ruimtevlucht van SCHIRRA bijna afgebroken Meisje door vijf jongens aangerand Overkoepelende Energieraad w TO VOGELZANG Het weer Kostuum te warm 19.75 23.50 li' HAARLEM PERMANENTE MEUBELSHOW Dezelfde temperatuur VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 86ste JAARGANG No. 31250 PARIJS, 5 okt. (AFP, Reuter) Aan het slot van een uiterst rumoerige zitting heeft de Franse Nationale Vergadering vannacht, omstreeks vier uur, een einde ge- Waakt aan het bestaan van de regering-Pompidou. Precies 280 afgevaardigden (39 meer dan de vereiste volstrekte meerderheid) stemden voor een motie van af keuring tegen de regering. In deze motie werd president De Gaulle beschuldigd van schending van de grondwet, vanwege zijn plan de grondwet te laten veran deren door middel van een refe rendum, met voorbijzien van het parlement. De door De Gaulle voorgestelde grondwetswijziging GEORGES POMPIDOU Rede De Gaulle houdt in dat de Franse president in de toekomst niet meer door een college van 80.000 kiesmannen zal worden gekozen, maar recht streeks door het volk. Als gevolg van de stemming in de Nationale Vergadering is de regering-Pom pidou nu grondwettelijk verplicht haar ontslag aan te bieden. de Pous Schous service 24.50 Schous service l' en als net regent technisch speelgoed van Blauw kamgaren kostuum I38,— Een juweeltje van kwaliteit, coupe en afwerking. Zijlstraat 71 Haarlem SPAARNE 11 t/o Damstraat a s. zaterdag de lekkerste BOTERBANKETSTAAF ch Sederrl849 Gierstr. 52-54-56 Haarlem - Telefoon 12047 BOOT wee MRRIS 'êeforeyouêm/! Suède dames- en herenjasjes BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Blrectle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW.Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544. Rumoerig parlement brengt regering-Pompidou ten val CAPE CANAVERAL, 5 okt (UPI) De ruimtevlucht van Walter Schirra liifj? woensdag na de eerste omwente- ho|L ,'na ^gebroken vanwege de te zo heptt"^8! 1r van ruimtepak, Chris k ri.f? lei<Jpr van de lancering, minuut «kimT j Pas anderhalve remraketto,, «t opdracht om de werd besloten a schieten zou uitgaan, doorgaan, omiUt v1lu°ït to<* te laten middels gedaald o? temperatuur in vlucht te laten dm?» Het besluit "3 nomen nadat Schirra n,anwerd ge had met collega-ruimt! eT gepleegd Carpenter. mtevaarder ScJtt De temperatuur van het begon al snel na het vertrek 4 llnt?.Pak en had een hoogte van 87 tot si Fjlgen bereikt, toen Schirra zich boverf3 a0® stralië bevond. In de buurt van b l eiland Canton begon het afkoeling systeem te werken. Schirra zelf jgfT hier veel aan doen, omdat hij zj0P tijdens zUn voorbereiding in ruimtepak- ken gespecialiseerd heeft. Schirra maakt het thans naar van medische zijde verzekerd wordt uitstekend. AMSTERDAM, 5 okt. Een 14- Jarig meisje is woensdagavond om streeks acht uur in de Javastraat in Amsterdam-oost door vijf jongens van 14 en 15 jaar aangerand. Een van de jongens kon dezelfde avond reeds wor den aangehouden. De overige (scholie ren, een fabrieksarbeider en een sla gers-leerling) heeft de zedenpolitie in de loop van donderdag aangehouden. Het meisje wandelde in de Javastraat op het trottoir. Zij moest voor haar moeder enkele boodschappen doen en passeerde een vijftal druk pratende jon gens, die zij wel kende. De jongens gre- P?n haar plotseling vast en gedroegen zich uitermate ongepast. Het hevig ge schrokken meisje werd tenslotte bevrijd door een voorbijganger. De handtaste lijke jongens gangen op de vlucht. Dank zi.1 de aanwijzingen van de voorbijgan ger, die erger wist te voorkomen, en het slachtoffer, kon de zedenpolitie nog dezelfde avond de eerste verdachte ar resteren. werd aan de uitslag al bijna niet meer getwijfeld. President De Gaulle is nu niet ver plicht de Nationale Vergadering te ont binden. Hij kan volstaan met het aan wijzen van een nieuwe premier. Men acht evenwel ontbinding van de Natio nale Vergadering zeker. Generaal De Gaulle zal Pompidou waarschijnlijk op dragen tot aan de nieuwe verkiezingen, die vermoedelijk in november gehouden zullen worden, aan het hoofd van de regering te blijven. Voordien zal, op 28 oktober? het referendum worden gehou- den over het wetsontwerp, dat de re- gering-Pompidou het leven heeft ge kost. Na afloop van de bijeenkomst van de Nationale Vergadering publiceerden de Gaullistische afgevaardigden een mani fest, waarin zij de Fransen uitnodigen zich achter hen te scharen „voor de verdediging van de republiek en het handhaven aan het hoofd van de staat van generaal De Gaulle". In het manifest heet het, dat, „een bondgenootschap van communisten aan hangers van de OAS en van de oude partijen van de Vierde Republiek de regering heeft laten vallen „met het doel de belangen te verdedigen van po litici die niets gemeen hebben met de belangen van de republiek en van het land". Gistermiddag had president De Gaul le, zoals wij in een deel van onze vorige oplaag reeds meldden, zich in een ra dio- en TV-toespraak gewend tot het Franse volk. Hij riep al zijn landgenoten op de grondwetswijziging goed te keu ren. Hoe hij over het parlement en de politieke partijen denkt, werd duidelijk toen hij, de rechtstreekse presidentiële verkiezingen verdedigend, opmerkte dat het volk „de natie niet opnieuw overge leverd wenst te zien aan politieke prak tijken die haar naar een afschuwelijke catastrofe zouden voeren; maar ditmaal zonder enige toeverlaat". Uit De Gaulle's woorden: „Het is uw antwoord dat mij op 28 oktober zal zeg gen of ik mijn taak in dienst van Frank rijk kan en moet voortzetten", leidt men algemeen af dat De Gaulle zal aftreden als het referendum voor hem op een nederlaag of een heel weinig fraaie over winning uitloopt. De regeringsbank in de Franse Nationale Vergadering vertoonde gistermiddag dit beeld van gespannen luisterende of over leggende ministers. Van links naar rechts op de eerste rij: premier Pompi dou, Louis Joxe, minister voor Alge rijnse zaken en Gaston Palevsky, minis ter voor atoomonderzoek. (Advertentie) President De Gaulle zoals hij zich gister middag voor de Franse televisie vertoonde. Uit de debatten in de Nationale Ver gadering bleek gisteravond en vannacht duidelijk, dat de bezwaren van de de- puté's zich niet op de eerste plaats richt ten tegen de grondwetswijziging als zo danig, maar vooral tegen het feit dat De Gaulle, door het uitschrijven van een referendum over'deze zaak, han delde alsof er helemaal geen parle ment bestaat. Dit had tot gevolg dat de afgevaardigden, afgezien van de leden van de Gaullistische Unie voor de Nieu we Republiek, voor de eerste maal sinds het optreden van De Gaulle eens gezind tegen hem wilden optreden. De uitslag van de stemming spreekt in dit opzicht boekdelen. Van de 121 Onafhankeljjken stemden er 109 vóór de motie, van de katholieke MRP 50 van de 57, van de socialisten 43 van de 43 en van de gematigd link sen 33 van de 37. De resterende voor stemmers waren afkomstig uit de ge lederen van de „partijlozen", terwijl ook vier leden van de U.N.R. zich ver stoutten voor de motie te stemmen, hetgeen voor hen meebracht dat zij staande de vergadering uit de partij werden gezet. Om drie uur vanmorgen had premier Pompidou het vaak wilde debat afgeslo ten met een drastisch beroep op de de- puté's de motie niet goed te keuren. Hij drong er op aan dat de Assemblée zich zou neerleggen bij het uitschrijven van het referendum, dat op 28 oktober zal worden gehouden. Als argument voerde Pompidou aan, dat het parle ment mogelijk eens in de gelegenheid zal worden gesteld zijn mening te ge ven over een wetsontwerp tot instelling van een presidentieel bewind, dat geheel gelijk is aan dat van de Verenigde Sta ten. Voor de deputé's was de maat echter vol. Men wenste niet langer akkoord te gaan met de minachtende behandeling, waarop De Gaulle het parlement voort durend onthaalt. Toen na Pompidou's laatste woorden de stemming begon, (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 okt. Wanneer de boringen naar aardgas in de provincie Groningen gunstig blij ven verlopen, dan kan in het hoge noorden in totaal een voorraad aardgas verwacht worden van vijfhonderd miljard kubieke me ter. Met zekerheid kan deze voor raad thans reeds op 350 miljard kubieke meter worden gesteld. Dit heeft de minister van Economi sche Zaken, drs. J. W. de Pous, in de Tweede Kamer bekend ge maakt. De mededeling was een verrassing, zelfs voor de ingewij den, die met de minister de rege ling van winning, distributie en verkoop van deze nieuw ontdekte bodemrijkdommen hebben voor bereid. In de maand juli, toen de aardgasnota verscheen, kon nog slechts 140 miljard kubieke meter als positief resultaat worden aan gegeven. Minister de Pous heeft medegedeeld, dat de boringen verder gaan. Zij zul len nu ook Friesland gaan bestreken. Zijn conclusie, dat de energievoorzie ning, die een van de belangrijkste le vensaders voor onze industrie is, hier mede belangrijk is uitgebreid, werd be vestigd door de mededeling, dat twee bedrijven reeds uitgewerkte plannen heb ben ingeleverd, om het aardgas industri eel te gaan verwerken. De Billiton-mu wil zich in Delfzijl gaanvestigen met een aluminiumfabriek, die in de ko- De glimlachende Indonesische dame links op deze foto is de echtgenote van een man, wiens naam dagelijks in alle Nederlandse kranten wordt genoemd, terwijl zijzelf vrijwel nooit in de publiciteit komt. Zij is mevrouw Hartiri Soekarno, de echtgenote van de Indonesische president. Toen zij zeer onlangs een bezoek bracht aan Peking, ter gelegenheid van de viering van de Chinese naitonale feestdag, werd zij daar o.a. begroet door China's grote man, Mao-Tse-toeng. In het midden een vrouw van wie men eveneens vrijwel nooit foto's ziet: mevrouw Chiang Chxng, de echtgenote van Mao-Tse-toeng. mende twintig jaar niet minder dan zes tot acht miljard km3 aardgas zal vlr? werken, Er komt daar bovendien een ammomakfabnek, die voor de wereld markt gaat leveren en die het aardsas als grondstof gaat gebruiken. De 25 mil? jard km3 aardgr-, die ter bevordering van de industrialisatie in het noorden van ons land van deze ons plotseling in de schoot geween rijkdommen z«n gereserveerd, hebben wat meer industri ele projecten doen ontstaan. Vanwege het prille stadium, waarin deze verke ren, kon de minister ze echter nog niet nader aanduiden. De voorraden, die thans definitief vast staan, zun zo groot, dat wij er gedurende twintig jaar onze eigen Ne derlandse behoefte aan energie geheel mee zouden kunnen dekken (op het ogenblik wordt voor ruim vijftig procent van onze energiebehoefte doop invoer voorzien). Aanwending van het aard gas geheel voor eigen gebruik is echter niet in de plaimen van minister De Pous voorzien. Een deel van het gas kan n.l. tegen gunstige prijzen geëxpor teerd worden; er is veel belangstelling voor in het buitenland. Ons exportpak ket zal daarvan een krachtige uitbrei ding ondervinden, zodat een gunstig ef fect op de betalingsbalans niet kan uit blijven. Bü vergelijking van de thans aange toonde aardgasvoorraad met het jatr- lijkse energieverbruik van de EEG-ian- den (inclusief Engeland) blijkt de to tale voorraad equivalent te zijn met ruim de helft van het totale jaarlijkse energieverbruik van al deze landen. In vergelijking met hét gasverbruik van de EEG komt de voorraad overeen met ongeveer acht jaar gasverbruik. De minister heeft medegedeeld, dat het gas ook van grote betekenis zal worden voor huishoudelijk gebruik. Hij heeft nog geen prqs kunnen noemen, maar uit de hele opzet van het be heer via een combinatie van olie maatschappijen met de staat in de verhouding 50-50 is gebleken, dat men ook met het aardgas welbewust con- sumentenpolitiek gaat voeren. De minister zei, dat in de provincie Noordholland een goede coördinatie tussen de gasvoorziening van de Hoog ovens en die van de nieuwe gasmaat schappij tot stand zal komen. Hierover zijn thans besprekingen gaande. De voorwaarden, waartegen het gas wordt geleverd, zullen niet verschillen van die, welke gelden in de rest van ons land. Het gas is ook van enorme, betekenis voor de verwarmingstechniek in de toe komst. Er is voor dat doel een intensie ve research op gang gebracht. Ook zal worden voldaan aan de wens van de brandstoffenhandel om een stem in het kapittel te krijgen in de Gasraad, die binnenkort zal worden in gesteld. Tot voldoening van de Kamer zal er ook, zoals de minister voorzich tig liet doorschemeren, een Energie- raad in het leven worden geroepen. Deze zal een overkoepeling vormen van Kernenergleraad, Elektriciteitsraad en Gasraad. De aanwending van het gas voor elek triciteitsvoorziening is een andere zaak. Hier spelen technische puzzles een be langrijke rol. Levering van aardgas voor dit doel is niet geheel uitgesloten, maar het nuttig rendement in calorie- en berekend zou slechts de helft zijn van dat wat bij rechtstreekse levering aan de consumenten ontstaat. Minister De Pous verzette zich tegen een door de socialisten gesugge reerde andere zakelijke opzet dan die welke aan de Kamer is voorgelegd. De P.v.d.A. wil een groter aandeel van de staat. De heer G. Nederhorst vroeg dit met het doel beter het gemeenschappe lijk belang Té kunnen bevorderen. De staat zou gunstiger prijzen kunnen be dingen dan in een 50-50 samenwerking met de oliemaatschappijen. Hij zei te denken aan een autonoom gasbedrijf in één organisatie met olie- en kolenbe- langen. Ook stelde hjj landen, waar vol ledige overheidsexploitatie wèl mogelijk is, aan de minister ten voorbeeld. Zijn argumentatie werd echter duidelijk ver- (Vervolg op pag. 5.) •Anegang Haarlem - Jet. 10401 (Advertentie) Ideale en modieuze dracht voor stude rende en werkende teeners en twens. In zwart/wit Pepitaruitje In wollen Schotse ruiten (Advertentie) via Schous' dikke map vol nieuws. Bel no. 11266, schrijf of kom erom. Kom erom: 80 jaar verwarmings techniek en een goede service: bij keus, bij plaatsing, bij als-er- wat-is. iS (voor en na) Oude Groenmarkt 14-16 Haarlem - tel. 11266 (02500) Voor Inlichtingen na 6 u. tel. 54579 (02590) Voor service na 6 u. tel. 50989 (02500) Zuiver wollen unie. en blauw In grijs, rood, groen Spencer (tweedelige overgooier) in wol len Schotse ruiten 26.50 Maten 34 t/m 42 (Advertentie) Bel nu 11266 of vanavond 54579 voor een afspraak om bij Schous Huis- houdafdeling zittend uw of onze was te zien doen in de wasauto maat, die u aanwijst, 's Morgens, 's middags of 's avonds, geeft niet. Horen en zien waarom volautoma tisch wassen niet duurder, wel het makkelijkst én het schoonst is. Kunt u meteen een vriendin mee nemen? Gezellig! iS (voor en na) Cfifl, Lhuishoudafdeltng Oude Groenmarkt 14-16 Haarlem - Tel. 11266 (02500) Voor Inlichtingen na 6 uur tel. 02500-54579 Voor service na 6 uur tel. 02500-50989 (Advertentie) barteljorisstraat 6 Advertentie Haarlem Grote Houtstraat 26-30 Tel. 0 2500-11912 (Advertentie) eieren#. sinds 1876 Grote Houtstraat 82-84 (Advertentie) (Advertentie) die de cliënten worden op de meest verwende doen slagen geëxposeerd Dagelijks geopend van ('s maandags van 16). 9—6 Compl. Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Tel. 13608-18657-17165-17206y man? Neem een aangemeten kos tuum met Lutterman's Gouden Garantie.Belijning en pasvorm zijn elegant en foutloos naar de bijzonderheid van het figuur. Binnenwerk houdt vorm. Keus uit 1.000 dessins, 100% wol, dicht geweven. Service niet alleen voor, maar ook né. met bovenstaande Gouden Garantie confectie, mode, maatkleding Zijlstraat 41 t/o postkantoor Haarlem -Tfn (02500)-21455 (Advertentie, (Advertentie) 250 gram van 160 100 °/o roomboter V O O r iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiuitiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEI. 13439 iSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 2235R4 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Op de meeste plaatsen droog weer met tijdelijk mist of laaghangende bewolking. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend zwakke wind. Zaterdag: Zon: 6.48-18.08. Maan: 14.20-22.43. .DE BILT, 5 okt. Het hogedrukge- bied met het centrum boven Frankrijk bljjft bij ons vrij rustig weer brengen met zonnige perioden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1