Kan moderne schilder niet natuurgetrouw werken of wil hij het niet kunnen? LONBENSE BRIEF hhhhhh Geen dorpshuis in Zwanenburg een onhoudbare situatie mlo Naar aanleiding van expositie in „Bloemenheuvel" EEN HARDNEKKIG smmë^ÈÊÊÈÊÈÈË MISVERSTAND G. Kok rijksinspecteur VISELEVATOR BEPROEFD Canadese regering van wantrouwen Burgemeester Van der WilligenWe staan met de rug tegen de muur 9 Meredith alleen naar college GEERT HOOGEVEEN J de vooruitgang Ir? de /andermoc/e IHet kasteel van de duivel Geen schipbreuken"l meer Vlucht in de biefstuk lager onderwijs overleeft motie GEMEENTERAAD HAARLEMMERMEER VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 Pagina AUTOMOBIELBEDRIJF Zrjlweg 26 - Haarlem TeL 02 500 - 1 7296 58041 Voetbal- en Sportschoenen ook voor de jeugd BOERLAGEN SCHOENEN „Het ei" in Brussel Thans ook WINKELCENTRUM „DELFTWI3K" HAARLEM: Per 1 januari 1963 benoemd in inspectie Haarlem In IJmuiden HOCKEYPROGRAMMA IN HAARLEM Zonder lijfwacht Riwwjm voor baby,J(l«ufer Hoofdagent Citroèn en Panhard automobielen (Advertentie) L. VEERSTRAAT 32 - HAARLEM BRUSSEL, 3 okt. Van 4 tot 22 ok tober speelt de Koninklijke Vlaamse Schouwburg „Het ei" van Félicien Marceau, het satirische toneelstuk dat intussen beroemd is geworden. De hoofdrol wordt gespeeld door Nand Buyl. Do regie wordt gevoerd door de heer André Barsacq, direkteur van het „Théatre de l'Atelier" van Parijs; An dré Barsacq voerde de regie voor de ir 1956 in zijn eigen schouwburg gege ven voorstellingen en tevens toen de Parkschouwburg het stuk met groot succes in Brussel speelde. s Slopers zijn bezig een markant gedeelte van de Zijlweg omver te halen. Het huis dat, vlak. bij de hoek Pieter Kiesstraat, als een uitkijkpost uit de huizenrij naar voren stak zal voor het moderne ver keer letterlijk ruim baan moeten maken. Reeds vóór de oorlog was de rooilijn, aansluitend bij de naastliggende garage en accu-centrale, vastgesteld. Kort gele den was de gemeente in staat het pand te kopen, zodat niets een sloping meer in de weg stond. Een smeerstation en een flatgebouw zullen over enige tijd de plaats innemen van het bijna 150 jaar oude huis, waarvan de voormalige be woners aannemen dat het vroeger in gebruik was als koets- of tuinhuis van het erachter gelegen landgoed „Prévi- naire". Dan echter zonder vooruitste kende „puist". (Advertentie) ANEGANG 46 Tel. 14651 GR. HOUTSTR. 116 Tel. 13359 RI3KSSTR.WEG 539 Tel. 54866 De beoefenaren van de schilder kunst in onze tijd wordt nog wel eens verweten dat zij het niet meer kunnen. Men bedoelt dan, dat zij niet hebben leren tekenen en bij gevolg geen nauwkeurige weergave maken van wat de ogen hebben waar genomen. Een feit is, dat een schilder met eigentijdse opvattingen dat laatste inderdaad niet meer doet. Dat hij het niet zou kunnen is een voorbarige ge volgtrekking. Misschien wil hij het niet kunnen. Het merendeel van onze „moderne" schilders heeft naturalistisch en ver fijnd leren tekenen. Er is echter een verschuiving opgetreden in de rang schikking der waarden: het creatieve element is naar voren gehaald en het reproduktieve is teruggedrukt. Bij som mige jonge kunstenaars kan dat wel eens ontaarden in een niet meer willen kunnen. Maar zolang de schilderkunst een beeldende, visuele kunst blijft, zul len de ogen die de hand controleren welke het vlak indeelt en vult, toch geoefende ogen moeten zijn. De verschuiving is tevens een verr schuiving van het epische, het ver tellende, naar het expressieve, het emo tionele, en in die zin een verschuiving van het algemeen-objectieve wereld beeld naar het engere subjectieve „bin- nenbeeld". De werkelijke kunstenaar drijft niet op het particuliere expres sieve: dat is een te smalle basis. Hij zal visuele waarnemingen verwerken tot picturale waarden en dit gaat, langs de lijn van de geschiedenis, te genwoordig ten koste van de opper vlakkige naturalistische weergave. Voor de leek, het tentoonstelling-be zoekende publiek, bepaalt de natuurge trouwheid van een schilderij de waarde ervan. Waarschijnlijk, omdat dit het enige vlak is, waarin de leek de kun stenaar ontmoet en volgen kan. Het pu bliek eist van de kunstenaar, dat hij leek blijft, terwijl de kunstenaar van zijn publiek verlangt dat het in staat is te kijken met het oog van de schil der. Ziedaar het misverstand tussen pu bliek en kunstenaar, dat in de uitersten niet is te overbruggen. De kunstenaar heeft zijn visuele waarnemingen emo tioneel en picturaal verwerkt, en de verminderd-reproduktieve kant van zijn werkzaamheid is niet meer dan een middel om tot kunst te komen. De leek heeft slechts oog voor de voorstelling en beschouwt dit middel als einddoel van de kunst. De meeste gesprekken met of door leken over de eigentijdse kunst gaan over dit knelpunt. Er loopt momenteel een tentoonstel ling, die aanleiding geeft tot het uitschrijven van bovenstaande ge- gedachten. In Bloemenheuvel ex poseert een jonge schilder werken die het publiek zeer zullen aanspreken. Wim van Aken is een talentvol schil der, die degelijk werd opgeleid en daarvan blijk geeft door de vaardige werkwijze, waarmee hij, zonder aarze ling en trefzeker, zjjn waarnemingen noteert. Zijn schilderijen van innemen de voorstellingen zjjn charmant om aan te zien. Het is verleidelijk voor een schilder en menseljjk bovendien om deze faze te continueren.'. Maar als in Van Aken een kunste- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii1 Zoals wij eerder schre ven, heeft nu de laat ste stoomlocomotief Liverpool Street Station ver laten en alle hese, gillende, krijsende, kermende, rinke lende, rammelende geluiden die horen bij stoom en staal en bij alles wa-1 zich hijgend voorbereidt op de verte zijn stil gevallen onder de ein deloze overkappingen. Men hoort slechts het vervaar lijk grommen van de dieset- locomotieven. Maar dat is anders, want diesellocomo. tieven zijn, evenals de grote steden, niet waar en bedrie gen „de nacht, de dag, de dieren en 't kind". Stoomlo comotieven zoeken de verte; diesellocomotieven randen haar aan. Onder de overkapping weerklinkt de echo van de luidsprekers, die je aanspo ren je te haasten naar plaat sen die klinken alsof ze la gen achter het bamboe of tenminste het ijzeren gor dijn. Vroeger waren de stem men warm, ondanks wat de luidsprekers hun aandeden, en je luisterde, hopend de naam te herkennen van de plaats van je bestemming. Vandaag zijn de stammen kil en als ze je toegillen dat je op moet schieten voor Colchester, voel je een bijna onoverwinnelijke bekoring om hard terug te schreeu wen dat je niet naar Col. Chester wilt; dat je nooit meer naar Colchester wilt: dat je hart huilt om de arme zielen die verdoemd zijn om naar Colchester te gaan. Maar je bent een net mens en hebt een klein beetje zelfbeheersing geleerd en je prevelt alleen maar tot je zelf: „Weg met Colchester!" Als je vandaag naar Li verpool Street Station gaat, word je niet langer herin nerd aan Dante en Doré, en er is een duivelse leegte. Je behoefde vroeger niet te ge loven dat de duivel woonde op dit station. Maar het was heel moeilijk je te onttrek ken aan de gedachte dat, als de zwarte majesteit een kas teel bezat op aarde, dit niet anders kon zijn dan het Li verpool Street Station, gal mend van de geluiden der verdoemenis, de muren ge drapeerd met weelderig roet. Wij hebben vaak gestaard, dicht bij perron 9 en 10, van waar wij zo vaak zijn ver. trokken naar wat zelfs het stationspersoneel placht te noemèn „the Black Hole", een sinister hol onder de in gang van het stationshotel. Daar, zo wisten wij, was de ingang van het paleis van de zwarte majesteit. Maar de duivel is heen, en men heeft nu eindelijk de moed om de Black Hole te „ver fraaien". Men heeft er een nieuwe bewaarplaats voor bagage ingericht en een bu reau voor gevonden voor werpen. Het is nu aanzien, lijk schoner, d.w.z. minder vuil. Het is ook veel lelijker. Het oude voorportaal van de hel bezat zijn eigen stijl. Wij tfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimmiiiiiiiiiiinm' zijn niet de enigen die er zo over denken en wij lazen vol instemming wat de Guar dian schreef op maandag van deze week. „In zekere zin is Liverpool Street een triest geval. Toen golven van vuurbeschenen stoom hingen rond de gietijzeren balken, was het een huive ringwekkend schouwspel dat deed denken aan een nacht merrie in een gruwelverhaal. Nu de stoom is heengegaan en men zelfs bezig is het sta tion op te knappen, lijkt het alleen maar lelijk". Dit oor deel is juist. De ziel is gevloden, ook al was het een duivelse ziel. De duivel is vertrokken, en Evans the Pen heeft ons bezworen dat het gedaan is met de schipbreuken. (In Wales voert het grootste deel van de bevolking de achternaam Evans. Om hen van elkaar te onderscheiden voegt men aan deze achternaam een aanduiding van hun beroep toe, zoals Evans the Milk, Evans the Law, Evans the Fork, Evans the Meat. Onze vriend is schrijver en heet derhalve Evans the Pen). „Schipbreuken" is een woord dat Evans the Pen zelf ver-, zonnen heeft voor twee hoogtepunten van de Engel se cuisine. Gewoonlijk gaat het woord vergezeld van het predicaat „lauw". Er zijn volgens Evans the Pen twee schipbreuken, welke nauw- keurig van elkaar onder scheiden dienen te worden. De eerste bestaat uit een vochtig vlot van geroosterd brood waarop lauwe spag. hetti in een lauwe plas van bloedarmoedige tomatensaus ontzield is neergezegen. De andere schipbreuk bestaat uit een vlot met kleine, bloe derige naakte lijfjes welke men in Engeland „baked beans" noemt. Beide zijn zeer zielige gevallen en zijn allerwegen te bezichtigen in zelfbedieningsrestaurants en cafetaria's. En Evans the Pen heeft gehoord dat het gedaan is met cafetaria's in Engeland en hij concludeert hieruit dat het eveneens ge daan is met de schipbreuken, die hebben gebloed op zoveel stationstafeltjes. Wij menen dat de conclusie voorbarig is en dat Engeland zonder schipbreuken gedoemd is te verhongeren. Maar het is waar dat de cafetaria's bezig zijn te verdwijnen. Deze zelfbedieningsinstituten be reikten hun hoogste vlucht in de oorlogsjaren, toen de Engelsen leerden in de rij te staan, een gewoonte welke zich zo diep invrat in de Britse ziel dat het al deze jaren geduurd heeft om haar althans gedeeltelijk te on derdrukken. En als je van. daag rondwandelt door Lon- dens straten, kun je met eigen ogen waarnemen wat er aan het gebeuren is. Er is Ze kijken schichtig en schuldig. sprake van een bijna mon sterachtige vlucht in de biefstuk. Overal verschijnen zoge naamde „Steak Hou ses". De firma Lyons beraamt er vijftig, waarvan reeds een aantal in werking zijn. Verder heb je de „Angus Steak Houses" en de Steak Houses van Pe. ter Evans (Evans the Fork). En nu zal Charles Forte, die de gehele buurt van Picca dilly Circus culinair heeft veroverd, ook overgaan tot het oprichten van een aantal „Steak Houses". Ook elders in het land is sprake van de vlucht in de biefstuk, een verschijnsel waarvan Sig- mund Freud nooit heeft ge schreven, maar dat volgens Evans the Pen schreeuwt om een psychologische ver klaring. Volgens Evans the Pen is het een symptoom van heimwee naar een een. voudiger en minder gecom pliceerd bestaan. In zijn meer sombere ogenblikken meent Evans zelf dat het einde niet bereikt is met de vloed van biefstukken die Londen overstroomd heeft. Het is, naar hij meent, slechts een tussenstadium, een voorbereiding op een verdere terugkeer tot een meer primitief bestaan. Hij heeft ons aangeraden eens enige dagen achtereen te gaan eten in Steak Houses en een studie te maken van de gezichten van Britten die deze nieuwe eetgelegenhe- den bezoeken. „Als je ge noeg van die gezichten hebt gezien," aldus Evans the Pen, „kun je maar één con clusie trekken. Al die lui, die tijdelijk bereid zijn ge noegen te nemen met bief stukken, zijn op de terug weg naar het kannibalisme. Het staat in hun ogen te lezen. Ze kijken schichtig en schuldig. Onthoud wat ik je zeg. Wees gewaarschuwd en laat je kinderen geen zende ling worden." Het is een interessante theorie welke haar aantrek kelijke zijde heeft. Er is bo vendien een griezelige asso ciatie tussen schipbreuken en kannibalen. Maar wij heb ben Evans niet verteld dat wij de ware reden voor de vlucht in de biefstuk achter haald hebben. Iedereen kan een biefstuk bakken, en in al deze inrichtingen kan het koken verricht worden door goedkope amateurs in plaats van door dure geoefende chefs. Dat is de oorzaak van de grote biefstukken- triomf in Londen en tot ver daarbuiten. DAAN VAN DER VAT. Een van de portretten, die Wim van Aken ten toon stelt in huize Bloemendaal te Bloemendaal. naar schuilt, en sommige van zijn doeken wijzen daarop, zoals de portret ten van een jongeman (25) en een jonge vrouw (44), dan zal op een zeker moment dit kunstenaarschap de overhand moeten krijgen. Met de middelen die hij van anderen heeft geleerd en met het talent dat hij gekregen heeft, zal hij moeten uitdruk ken wat alleen het leven hem kan le ren. Nu is er nog meer weergave dan beleving. De tentoonstelling werd door de Bloe- mendaalse wethouder van onderwijs, mejuffrouw Nolte, geopend met een vriendelijke toespraak, waarin zij o.m. zei, dat de (innerlijke) waarde van een kunstwerk niet bepaald wordt door het figuratieve of abstrakte maar door het echt en eerlijk uiting geven aan een zuiver levensgevoel. Het werk van Wim van Aken blijft tentoongesteld tot en met 14 oktober. L.T. HAARLEM, 5 okt. Met Ingang van 1 januari 1963 is tot rijksinspecteur by het lager onderwijs in de inspectie Haar lem benoemd de heer Kok, thans werkzaam als adjunct-inspecteur op Curacao. Hij volgt nu de heer H. J. M. Bouchette op, dievorig jaar op 16 ok tober zijn functie neerlegde. De nieuwe inspecteur, die katholiek is, werd 27 maart 1915 te Leiden geboren. Hij volgde de onderwijzersopleiding op de bisschoppelijke kweekschool te Be verwijk en was daarna onderwijzer in Santpoort. Ongeveer twaalf jaar gele den vertrok hij naar de Nederlandse Antillen. IJMUIDEN, 5 okt. De eerste proef met de nieuwe vislos-installatie (een soort elevator) te IJmuiden is geen onverdeeld succes geworden. Het door het technisch adviesbureau Kubbe te Amsterdam ontworpen en door de Noordwjjkse machinefabriek D.M.N. gebouwde apparaat stond aan de Ha ringhaven, waar als proefkonijn een schip van de chemische fabriek De Toekomst fungeerde. De slang die de vis naar de bij de installatie behorende silo moet zuigen bleek niet voldoende stevig te zijn bevestigd. Hij trilde te veel waardoor de proef al na een paar minuten moest worden beëindigd. In de korte periode, dat het apparaat in werking was, bleek het toch wel mo gelijkheden te hebben. De vis in dit geval wijting kwam onbescha digd in de silo terecht. De ontwerpers menen, dat de instal latie goed is voor bijna 50 ton per uur. In de vishallen zal het apparaat echter niet verschijnen. Daarvoor is het groot. Trouwens, de ontwerpers hebben niet zozeer het oog gehad op het los sen van trawlers maar eerder op het lossen van industriële vis. Overigens zou de installatie ook om andere rede nen niet geschikt zijn voor lossing in de vishallen. De slang kan alleen klei nere vissen (tot 29 centimeter) ver werken. Voor kabeljauw, gul, koolvis en schelvis is het toestel niet te ge bruiken. De directie van De Toekomst heeft de ontwerpers alle medewerking toege zegd. Het apparaat blijft ongeveer vier maanden in IJmuiden staan. Ge durende die tijd zullen er zich nog vol doende mogelijkheden voordoen om de waarde van de installatie te bewijzen. In het buitenland bestaat grote be langstelling voor dit experiment. OTTAWA, 5 okt. (UPI) De Cana dese regering van premier Diefenba- ker is gisteravond wederom op het nip pertje ontsnapt aan een zeker lijkende val. Diefenbaker leidt een kabinet dat in feite steunt op een minderheid. Toen gisteren de liberale tegenstanders van Diefenbaker een motie van wantrouwen indienden, zag het er naar uit dat de dagen van het kabinet waren geteld. De „Socreds" (bijnaam voor de leden van de „Sociaal Credit"-partij) gaven echter hun steun aan Diefenbaker, zo dat de motie werd verworpen met 140 tegen 188 stemmen. Het was de tweede keer, dat de „So creds" beslissend optraden ten gunste van Diefenbaker. Waarnemers menen, dat de Canadese regering nu definitief heeft aangetoond de sterkste te zijn in haar conflicten met de oppositie. De competitie wordt weer hervat met de volgende wedstrijden: HEREN. Ie klasse: Kampong— BMHC. Overgangsklasse: BMHC 2Hurley; KievitenAlliance. Promotieklasse: KameleonSchey- beeck; Amsterdam 4—BMHC 3; Straw berriesKampong 2; Be Fair 2HBS; Amsterdam 3Eechtrop. 2e klasse: BMHC 4Leiden 3; HBS 2 Zuidwijck; Alliance 2Alkmaar 2; Zandvoort—Strawberries 2; Kraaien— Eechtrop 2; HermesBMHC 5: Kame leon 2—Ever Swift; Hurley 2BMHC 6. 3e klasse: SaxenburgersHDM 6; WilhelmusHBS 3; SixoAlliance 4; Hie 3Strawberries 3: Alliance 3Hil versum 6; Be Fair-3HBS 4; Hurley 3Rood Wit 4e klasse: BMHC 7Leiden 7; Ever Swift 2Te Werve 2; HBS 5Zuidwijck 2; Alkmaar 4Alliance 5; Scheybeeck 2—Strawberries 4; Eechtrop 3Zand voort 2; Rood Wit 2Hermes 2; Zand voort 3Strawberries 5. Districtscompetitie: le klasse: Alk maar 5Alliance 6; Scheybeeck 3— Strawberries 6; Eechtrop 4Ever Swift 4; BMHC 8Ferriers; Ever Swift 3 Saxenburgers 2; HBS 6Keep Fit 4. 2e klasse: Alliance 8Alkmaar 6; Hermes 3Strawberries 7; Rood Wit 3Alliance 9; Kraaien 5Saxenburgers 3; Hurley 6—BMHC 9; Strawberries 8 Hie 7; Rood Wit 4Amsterdam 10. DAMES, le klasse: KievitenAllian ce; HBS—Be Fair; BDHCAmsterdam. Promotieklasse: TogoBDHC 2; Rood WitGroen Geel. 2e klasse: Kieviten 3Ever Swift; MRHC—Rood Wit 2; BDHC 3—Groen Geel 2; AMVJEechtrop; HieStraw berries. 3e klasse: Strawberries 2Zandvoort; Zuidwjjck—HBS 2; SiseoBDHC 4; Alkmaar 2Terriers; Scheybeeck Strawberries 3; HBS 4Kraaien 2; Be Fair 4HBS 3; Alliance 2Hurley 2. 4e klasse: Alliance 4Leiden 4; Ever Swift 2Rood Wit 4; HBS 5Zand voort 2; Alkmaar 4Alliance 3; Ever Swift 3Myra 2; Rood Wit 3Amster dam 4;_ Alliance 5Alkmaar 3. Districtscompetitie: le klasse: Eech trop 3Fit 3; Hie 5Saxenburgers; Strawberries 4Randwjjck 3; Sarto— Rood Wit 5; Amsterdam 5Ever Swift 4; Strawberries 5Hie 6; Hurley 4 Scheybeeck 2. 3e klasse: Eechtrop 5Scheybeeck 3; Amsterdam 6HBS 6; Hermes 2 Strawberries 6; Alliance 6Terriers 3; Hie 7Eechtrop 4; Scheybeeck 4Pin- oké 7; Kraaien 4—Ever Swift 5; BDHC 7Hie 8. HOOFDDORP, 5 okt. Alle in de gemeenteraad van de Haarlemmermeer vertegenwoordigde fracties hebben in de raadsvergadering van donderdagmiddag hun stem laten horen met betrekking tot de bouw van een cultureel centrum in Zwanenburg. Daarbjj werd met klem aangedrongen op een spoedige realise ring van de plannen, teneinde het ver enigingsleven in dit deel van de gemeen te, dat vooral de laatste jaren zo'n grote bloei kent. spoedig over de zo brood nodige accommodatie te kunnen laten be schikken. In het gebied Zwanenburg-Halfweg beschikt men momenteel, mede door het uitvallen van een zaal in Halfweg, slechts over een gelegenheid waar bij voorbeeld toneelgezelschappen terecht kunnen. Dat is de zaal achter café- restaurant Tivoli. De accommodatie is evenwel van dien aard, dat een ver antwoord optreden daar niet tot de mo gelijkheden behoort. De eigenaar is daarom onlangs begonnen hierin eni ge verbeteringen aan te brengen, waar van de kosten naar schatting 18.000,- zullen gaan bedragen. Ruim 8.000,- daarvan zal nodig zijn voor verbetering van het toneel, doch waar het rende ment hiervan niet attractief is voor de eigenaar, heeft deze onlangs een beroep gedaan op de in oprichting zijnde stich ting cultureel centrum Zwanenburg. De subsidie-aanvrage in vijf jaarlijk se termijnen die deze stichting tot het gemeentebestuur heeft gericht, Wekte in de raad nogal enige beroering. De heer NEERING (PSP) noemde een dorps huis in Zwanenburg spoedeisend en vond de aanlooptijd tot de verwezenlij king in vijf jaar wel wat erg lang. Hij prees het initiatief van de bevolking om uit eigen middelen reeds tien procent, dat is 40.000,- voor de bouw bijeen te brengen. De heer VAN BEEM (CHU) vond het een vreemde zaak om geld te steken in een particuliere onderne ming, maar kon zich, gelet op de nood zaak van een goede toneelaccommodatie in dit „dorp zonder torens", wel met het voorstel verenigen. Het WD-raadsKd de heer AVIS noem de het geven van subsidie een gevaar lijk experiment. Liever had hjj de pro cedure anders gezien, zodat de stich ting Cultureel Centrum bijvoorbeeld na vijf jaar de toneelaccommodatie kan over hevelen naar het nieuwe gebouw. De heer LANSER (CPN) sloot zich hier bij aan, doch was tevens van mening, dat hoe mooi het particulier initiatief ook is, dergelijke zaken toch op de eer ste plaats de overheid ter harte moe ten gaan. In de gelederen van de P. v.d.A. bestond over dit voorstel groot onbehagen, aldus verklaarde de heer JONGELIE. Men wilde echter wel ak koord gaan met het in het voorstel ge stelde, mits er twee voorwaarden aan konden worden verbonden: 1. de huur prijs van de zaal gaat niet omhoog en 2. de rekwisieten blijven het eigendom van de stichting. Ook de heer SUIDGEEST (KVP) had met zijn fractieleden tegen het voorstel zitten aankijken. Hoewel met gemengde gevoelens kon de fractie zich uiteinde lijk wel achter het voorstel plaatsen. De heer VISSERS (AR) tenslotte meen de dat het nuttig kon zijn, wanneer de raad middels het college van B. en W. aan de stichting Cultureel Centrum Zwa nenburg een aantal suggesties met be trekking tot het beheer zou geven. Wethouder Van der Zwaard merkte ten aanzien van dit agendapunt op, dat hjj niet veel hoop had dat het dorpshuis binnen büf jaar gerealiseerd zou kunnen worden, zodat hij een investering in de thans aanwezige zaal zeker verantwoord achtte. Hjj voerde voorts aan dat de mogelijkheid bestaat dat ook de gemeen te Haarlemmerliede en Spaarnwoude een subsidie zal verlenen. De voorzit ter, burgemeester mr. G. C. van der Willigen, voegde er nog aan toe dat de gemeente naar zijn mening „met de rug tegen de muur staat". Het verlenen van een subsidie aan een particulier bedrijf, leek hem een „noodzakelijk kwaad", waar geen andere oplossing voor het tooh bloeiende verenigingsleven in Zwanenburg voorhanden blijkt te zijn. Met betrekking tot de overige voor stellen, die allemaal door de raad zon der hoofdelijke stemming werden aan genomen, merkte de heer GRIMBER GEN (KVP) ten aanzien van de sub sidie-verlening aan een school voor vrije expressie-vakken nog op, dat hij zich wel met het te verlenen bedrag kon verenigigen, mits de opzet zou worden bezien als een experiment, zodat een subsidie in de toekomst opnieuw zou kunnen worden bekeken. Bovendien vond de heer Grimbergen de opzet van de school gemeten naar het aantal vak ken, te gering. OXFORD, 5 okt. (UPI) De Ame rikaanse negerstudent James Meredith is gisteren voor het eerst zonder lijf wacht naar een college gegaan van de universiteit van Oxford in Mississippi. Er heerste een gespannen toestand op de campus, maar daar bleef het bij. Meredith werd naar het collegegeboiiw gereden in een auto waarin drie fede rale politiemannen zaten. Zij bleven echter in de wagen, toen Meredith het gebouw binnenging. Tot nu toe was het gebruikelijk, dat Meredith van en naar de collegezalen werd begeleid door vijf politiemannen. Meredith volgde colleges in Engels, Frans en koloniale geschiedenis. Later ging hij naar het universiteitspostkan toor om een postbus op zijn naam te laten zetten. Toen hij de collegezaal verliet, klonken enkele hatelijke kreten. Later echter, toen Meredith het col legegebouw weer binnen ging, zei een student die op de trap voor het ge bouw stond: „Hallo". Iemand riep op een afstand: „Zeg geen hallo tegen die vent". Meredith deed of hij dat niet hoorde, grijnsde breed en zei ook „Hallo". (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2