Toenadering, geen volledig akkoord Moskou-Belgrado H ASPRO DRV 0 GIN Prof. Ruygers aanvaardt zijn ambt in Nijmegen GOUDEN WATERBLOEM HET WOLVEN JONG E Alfredo Q Q Avontuur aan de Rivièra DAGPUZZLE Maatschappij Na bezoek van Brezjnev Late regenten „en familie" „noodlijdend is DE Amsterdamse Beelden van Zadkine voor Apeldoorn? MAX TAILLEUR in LEXI-TIME VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 PAGINA 9 MOSKOU 5 okt. (Rtr, UPI) »Uit het Russisch-Joegoslavische communiqué is gebleken dat de twee landen gelijke of bijna de- zc'-de opvattingen hebben", zo is gisteren verklaard door het Rus sische persbureau „Tass". In het communiqué, dat voor de terug keer van de Russische president, Leonid Brezjnev, uit Joegoslavië werd gepubliceerd, werden vele internationale vraagstukken waai onder Cuba, Berlijn en Duits- an aangesneden. Westelijke waarnemers te Moskou meenden a men een middenkoers had aangehouden met betrekking tot e i waagstukken' tussen Oost en est en de verhouding tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië. Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Conferentie ministers van onderwijs NEFO breidt belang bij internationals99 uit J8F& door LUKACS ERIC DE NOORMAN 12. Met uiterste behoedzaamheid probeert Egil langs Erwins slaap plaats heen te komen, maar op het moment, dat hij meent, dat het hem gelukt is, voelt hij ineens een sterke hand in zijn nek. Snel als een aal wentelt hij zich op de rug om de aanval het hoofd te bieden en Erwin, ook niet een van de zwaksten, moet tot rijn verbazing vaststellen, dat hij deze forse jongeling nog niet zo gauw baas kan. Egil dreigt hem tussen de vingers door te glippen en rood van woede en vernedering moet.de Noorse prins om hulp schreeuwen. Dat was evenwel niet nodig geweest, want de stille worsteling is niet onopgemerkt gebleven en het is Svein Langtand, die doeltreffend aan het gevecht een einde maakt, door Egil als een zak vodden in de lucht te tillen. „Nou doe je me toch verdriet, vriendje," gromt de lange Sakser grijnzend. „Ik houd van een goed gevecht, maar wacht er dan mee, tot we wat zien kunnen, en vecht nooit met je eigen makkers. Dat is tegen de regels van een grote troep, zogezegd." Egil grijnst vaag terug, maar zijn gericht wordt een masker, als de Noorman op het toneel verschijnt. Kort vertelt Svein wat er gebeurd is. Hoofdschuddend zendt Eric de jongen naar zijn slaapplaats terug. „Dat is me er een," gromt Svein „dat zal me een vechtersbaas worden. Hoho, een goeie voor onze troep zogezegd, al moet hij nog een boel leren. Maar dat komt wel in orde." „Ik vrees het ergste," zucht de Noorman. „Ik denk, Svein, dat we met dit jon getje nog wel wat te stellen zullen krijgen." En daarmee slaat Eric de spijker op de kop! aandelen A.B.M. belegging in 127 Nederlandse bedrijven Schout-bij-nacht Platerink verlaat de zeedienst Prof. Wessels naar Bonn, prof. Mohr naar Munster Nieuwe ambassadeur van Oostenrijk in Den Haag door W. GELDOF hadd k Is mftetel Jaspannen toestand die Waarover ilo i11, de V-S- en Cuba' zor^d maakt hfni ®le wereld zich be' eosl-fvi? H,t 'plei,tpn Rusland en Joe- de/e T»o„d,at ,de betrekkingen tussen maliseerH" \n',en zu"en worden genor- maiiseerd door onderhandelingen", al- °us het communiqué. Wit het communiqué bleek echter et prettig geschreven boek, dat jhr. F. J. E. van Lennep onder de bovenstaande naam aan fami lie van ver af en dichtbij zowel in bloedsbanden als in tijd heeft ge- Wyd, bevat een vijftal opstellen, waar van er enkele reeds eerder verschenen. De auteur kwam op de originele titel doordat hij tijdens reizen in Italië ge troffen werd door de .palazzi", die vele eeuwen lang aan aanzienlijke fa milies hebben toebehoord; aan fami lies, die in lang vervlogen tijden hun stad hebben bestuurd en sindsdien al tijd wel iets met bestuursfuncties te ma ken hebben gehad; aan families ook, die steeds iets van de oude „grandezza" er geheel eigen levensstijl hebben weten te behouden. Zulke geslachten zijn er wj ons ook, vindt hl), al zal niet ieder een zulks aanstonds beamen. iuistboMin °f Peer het bewijs voor de Juistheid van deze gedachte te leveren, gaat hy in deze opstellen voortdurend heen en weer tussen het eind van de i9e eeuw, vM4Wt genealoffi- sche feiten uit nóg vroegere jaren Per sonen en toestanden weet hij kruidig en snedig te typeren, zódanig dat z(j in hun hebbelijkheden levensgroot voor ons oprijzen en tegelijk mét hen de to taal eigen levenssfeer van deze vermo gende lieden, nakomelingen van patri ciërs en regenten uit de 18e eeuw en nu nog op velerlei manieren gelieerd aan de „saecken van Staat' Daarom treft men in dit boekje ta..oze namen aan van personen, die in het econo misch en staalkundig 'even van ons land een belangrijke rol gespeeld heb ben. Men leert deze heren en hun re laties hier zien „en familie", van een zijde waarover gegevens te enenmale Uiteraard schaars zijn. Een waarach tige trouvaille vind ik het om de ar chieven van de Amsterdamse sociëtei ten eens na te gaan! De familie-relaties, waarover de Buteur voortdurend schrijft, zijn voor een buitenstaander wel wat moeilijk te Volgen. De waarde van dit boekje zou ik ook niet op de eerste plaats daér willen zoeken. Meer zie ik die in de zo rake typeringen en beschrijvingen van opvattingen en gewoonten, die voor ons i -en no8 meer, voor onze kinderen al zo ver weg liggen, dat zij zuiver historie zyn geworden, al zijn ze dan uog lang niet een eeuw oud. Gelukkig dat er schrijvers zijn als jhr. Van Len- tePleggenZ8 VOOT he' na2esla°ht vast - Dr. B. A. VERMASEREN Late^ói- J?r" E- van Dennep, 228 p - Haarlem- Tj. Willink, Advertentie Griep APELDOORN, 5 okt. De gemeente raad heeft gistermiddag in principe besloten een beeldengroep van Zadkine aan te kopen. Het sculptuur heet „De drie schonen" en is op de grote Zadkine- tentoonstelling te Arnhem geëxposeerd. Het bestuur van het fonds „Fraaier Apeldoorn", dat zich ten doel stelt deze aan kunstwerken arme gemeente in dit opzicht meer „gezicht" te geven, wil eveneens een beeld van Zadkine aan kopen namelijk „De grote Orpheus". JJit zal een plaats krijgen in de tuin van Apeldooms schouwburg, waarvan begintW innovember inhet Loolaanpark minder duidelijk hoe de Sovjet-Unie en Joegoslavië over de kwestie Berlijn denken. Westerse waarnemers in de Rus sische hoofdstad menen dat de Sov jet-Unie onder meer had gehoopt de steun van Joegoslavië te krijgen voor haar politiek inzake Duitsland en Ber lijn. In het communiqué liet men zich echter enigszins vaag over deze kwes ties uit. „De twee landen zijn van mening dat het reeds zeer lang no dig is geweest de overblijfselen van de Tweede Wereldoorlog op te rui men, een Duits vredesverdrag te sluiten en de toestand in West-Berljjn te normaliseren", zo werd gezegd. De twee landen bepleitten in het com muniqué dat „kunstmatige barrières op het gebied van de internationale economische betrekkingen" uit de weg zouden worden geruimd. „Door de af schaffing van discriminatie op dit ge bied zoals in de Euromarkt heerst zou een grote stap worden gedaan in de richting van economische samen werking, hetgeen noodzakelijk is voor de bestendiging van de vrede", aldus het communiqué. Volgens Westerse waarnemers is het de Sovjet-Unie niet gelukt Joegoslavië ertoe te bewegen de Euromarkt in scherpere bewoordin gen te veroordelen omdat dat land zeer veel handel met de E.E.G. drijft. BELGRADO Men verwacht dat president Tito nog dit jaar naar de Sovjet-Unie zal gaan om daa,. een va kantie door te brengen, zo heeft het Joegoslavische persbureau Tanjug mee gedeeld. Tijdens zijn bezoek aan Joego slavië heeft president Brezjnev van de Sovjet-Unie Tito namens Khroesjtsjev opnieuw uitgenodigd voor een bezoek aan Rusland, aldus Tanjug. DEN HAAG, 3 okt. Van 10 tot 13 oktober e.k. zal te Rome worden ge houden een conferentie van ministers var onderwijs van de landen die de Europese Culturele Conventie hebben ondertekend. Het is voor de derde maal dat een dergelijke conferentie van mi nisters van onderwijs van Westeurope- se landen wordt gehouden. De eerste conferentie werd op Initi atief van de Nederlandse minister van onderwijs, mr. J. M. L. Th. Cals, ge houden in 's-Gravenhage in november 1959 De deelname aan deze conferentie was beperkt tot de ministers van de landen, aangesloten bij de West.europe- se Unie. De tweede conferentie, waar aan zo goed als alle ministers van onderwijs van de landen die de Euro pese Culturele Conventie hebben onder tekend, deelnamen, had plaats in Ham burg in april 1961. Deze conferenties hebben ten doel de ministers van onderwijs in de gelegen heid te stellen van gedachten te wisse len over gemeenschappelijke proble men inzake onderwijs, wetenschap en cultuur, teneinde geleidelijk te kunnen komen tot het uitstippelen van een Europees beleid met oetrekking tot de problemen, welke onder hun verant woordelijkheid vallen. Gastvrouwe voor de derde conferen tie is de Italiaanse regering. Minister Cals zal aan deze conferentie deelne men. AMSTERDAM, 5 okt. Aan het ein de van het derde kwartaal van het boekjaar 1962 is het aandelenkapitaal van de Nederlandsche Fondsen My. NEFO tot 8,26 min. toegenomen. Fer 31 december 1961 bedroeg het aande lenkapitaal nog 4,51 min. De nomina le omzet op de Amsterdamse effec tenbeurs in het aandeel NEFO beliep in de eerste negen maanden 6,0 min., terwijl in de overeenkomstige periode van 1961 en 1960 respectievelijk ƒ1,8 min. en 0,9 min. in de NEFO omging De beleggingspolitiek van het fonds Is er de laatste maanden vooral op ge richt geweest om bij a a n t rekk e U] k ge - achte koersen over te gaan tot uiiorei- ding van de belangen, in het btiz0"der bü de Nederlandse internationale tonö- sen, de assurantiemaatschappijen, ae pharmaceutische industrie en de groep voedings- en genotmiddelen. De reser ves z;jn in het derde kwartaal toegeno men tot ƒ7,25 (6,60) min. Het vermo gen is gestegen tot 15,57 (14,30) min. (Advertentie) NIJMEGEN, 6 okt. Prof. dr. H. Ruygers heeft vanmiddag bij de aan vaarding van het ambt van 'buitenge woon hoogleraar in de grondslagen van het maatschappelijk werk en in de cul tuurfilosofie een rede uitgesproken, die tot titel had: „Noodlijdend is de mens". In deze rede stelt prof. Ruygers de vraag naar het wezen van de nood aan de orde, uitgaande van de scherp geformuleerde vraag: is het mogelijk om het begrip nood wijsgerig te om schrijven? Een kort overzicht leidt reeds vrijwel onmiddellijk tot de con clusie, dat de wijsbegeerte deze vraag uit de weg is gegaan, en dat de he dendaagse wijsbegeerte Jaspers, Heidegger, Sartre, Camus, Ricoeur niet over de nood, maar over de nood lijdende mens hebben nagedacht. Ook de geweldige praxis van noodleniging, die tot stand is gebracht, blijkt geen aanleiding gegeven te hebben tot een betere kennis van de nood zelf. Wat er aan theorie resulteert betreft een verscherpt inzicht in de technieken en methodieken van de noodleniging. Toch hebben behalve de dichters en de schrijvers ook de wijsgeren zich met het verschijnsel bezig gehouden, vanaf de Indische filosofen en de voor- socratici tot de modernen toe. zodra we bedenken dat nood voor hen de verschijningsvorm van het kwaad in de wereld is. Zy hebben gepoogd het kwaad te duiden. Maar daarin hebben zij bitter weinig voortgang gemaakt. Er blijft niets over dan het negatieve van het kwaad te belyden. Het kwaad is: wat er niet zyn moet, of juister: het goede is er, maar wat aan het goede ontbreekt noemen wy kwaad. Daar mee is bet kwaad het zinloze, het ab surde, het radicaal oninzichtelijke. Re fererend aan Augustinus („alles, wat kwaad genoemd wordt is óf zonde, óf straf voor de zonde") en Thomas („het kwaad wordt verdeeld in straf en schuld") zegt spreker: het klinkt ons, verwende mensen, allemaal wat on barmhartig; de miserie is kwaad, ze zou er niet zijn zonder schuld en schuld is nog erger dan miserie. De conclusie op de beschouwingen naar aanleiding van de aanvankelijk gestelde vraag blijkt te moeten lui den, dat kwaad absurd is. Een begrip nood bleek niet te vinden. Dus is ook de nood zinloos. Wel zijn er secun daire zingevingen mogelijk, maar ze zijn relatief, ze onderstrepen zelfs de primaire zinloosheid. Sprekende over „het nood-lijden" baalt spreker de vaak gehoorde klacht aan; (jat je beter kunt sterven dan zo verder te leven De ellende, die •b de nood een dramatisch accent ver- i erJt, doet het bestaan van de mens J? bet nu verstarren, zodat er geen wSl *eruS meer sChlJnt te zijn, maar vooral niet een weg vooruit, een weg bie uit de nood voert. Deze nood van nnens roep op tot actie, eventueel revolutie. Deze kan de ander tot bulp, tot leniging brengen, maar ver toont ook een tegengestelde reactie die vande afwending Een eeuwenlange ont- rti„£elln§ van het ethos en het ethische denken doet ons deze afwending inhu maan noemen. De noodleniging kan uit- iaan van een radicaal op de menselijke waardigheid gefundeerde ethiek. Alvo- vln ain diVtfb,ancltop de betekenis riS d® godsdienst in te gaan hield spr. zich bezig met de existentiële nood. In vele noden kan geholpen worden ïïh£rnnodUldd rr|Wijnt biet De mens blyft noodlydend Zinnelyk blijft hij be- Pfen vankeiuk, geestelyk Veïmag hl) een eindeloze zingeving ontwerpen, maar alle zingeving kan hernomen wor den. Zy kan iemand ontschieten, van buiten af bestreden worden en ontwricht. Vandaai dat de mens existentieel in nood verkeert. De dramatische nood, in het nu verstard, kan gelenigd worden. De existentiële nood staart naar de ein deloos wegvluchtende einder van alle zingeving. In de wyzen, waarop het dui den van zin in de existentiële nood geschiedt, is voor de westerling het meest vertrouwd het religieuze geloof, dat de verlossing uit nood reeds In een begin van verwerkelijking verkeert. Guardini stelt de bezorgde vraag, of misschien niet zozeer de ethiek alswel het ethos van het helpen wel leven of althans bloeien kan zonder de religieu ze impuls. Moet er niet een instantie zyn, wier taak het zou zijn om ons telkens weer profetisch aan te zeggen, dat onze afwending van de nood als kwaad wel primair menselijk is, maar dat de noodlijdende toch toewending vraagt? Prof. Ruygers nog altijd sprekend als wijsgeer, voor wie de religieuze mens het probleem bü uit stek blijft ziet in de religie verder gaande pretenties dan alleen maar die van profetische instantie te zyn. Van het onderscheid tussen binnenwereldse bevryding en genadevolle verlossing ziet hy het gelovige volk zich bewust, door dat het rustig houdt dat het zelfs by magisch aandoende stormnovenes of wonderdadige middelen al biddend ver- krygen zal wat het vraagt, of iets an ders, dat meer zalig is. De religie is niet het verband voor de wonden, waar aan de mensheid telkens verbloedt. Maar ook omgekeerd komt zy niet pas aan bod, als alle heelmeesters machte loos staan. Het religieuze antwoord, dat de gelovige mens in zijn aardse noden oproept, sohynt hierin te bestaan, dat het religieuze uitzicht open blijft, of nu de aardse oplossing komt of niet. Dat deze ultieme en vaak als in wanhoop volvoerde zingeving ook het zicht op de aardse mogelykheden verruimen kan en niet zelden weer binnenwereldse krach ten mobiliseert die de nood kunnen ver helpen, is wat de gelovige als „toegift" op het ryk der hemelen interpreteert. Wijsgerig zo besluit spreker komt de mens aan de nood niet uit. In het leven lijdt hy er aan. Daarom blijft het zinvol om driemaal, vanuit onze incidentele of constante noden, van uit de dramatische nood en de exis tentiële nood, driemaal de oude bede te herhalen, die als een noodkreet door de eeuwen klinkt: Kyrie eleison. WEMMEN /S SPOGT'EFT.. BINWE/J E M! HUTEN HEBBEN (NE HET OVEBGESTOHEN.' /e/JK, paab BEWEEGT /ETS/ MOCO (Advertentie) DEN HAAG, 5 okt. Bij K.B. is met ingang van 12 oktober aan schout- bij-nacht G. J. Platerink op zijn daar toe gedaan verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend ter zake van langdurige dienst, onder dankbetuiging voor de vele goede en langdurige dien sten, door hem aan den lande bewezen. NIJMEGEN, 4 okt. Prof. dr. P. B. Wessels, hoogleraar in de Duitse letterkunde aan ae Katholieke Univer siteit zal daartoe uitgenodigd door de filosofische faculteit in Bonn gedurende het wintersemester 1962-'63 colleges ge ven aan de Rheinische Friedrich-Wil- helms-Universitat aldaar. Prof. dr. R. J. Mohr heeft voor het komend studiejaar een leeropdracht voor de etnologie aanvaard aan de ka tholieke theologische faculteit van de universiteit van Münster in Westfalen. WENEN, 5 okt. De chef van het protocol van het Oostenrijkse ministe rie van Buitenlandse Zaken, dr. C. Winterstein, is benoemd tot ambassa deur van zijn land in Den Haag. Hij volgt als zodanig dr. G. Afuhs op. Dr. Winterstein is voordat hij chef van het protocol werd, ambassadeur in Lissa bon geweest. Aangenomen wordt dat hij begin november de werkzaamheden op zijn nieuwe post zal opnemen. 6 Wat die francs betreft was het lot hem gunstig gezind, want nog geen vier weku. na zyn 1 in het hotel kon hy zyn niet bepaald heldere keuken pakje verwisselen voor het kelnerscostuum. verandering kwam vry plotseling en betekende be halve dubbel loon ook nog een hoeveeiheid footen Meestal had Vincent, die alleen zyn moedertaa kende,""zich" weinig""bekommerd om buitenlandse gasten, want de spyskaarten waren drietalig, E gelse of Zwitserse gasten moesten hebben, en voor gasten, want ae spysnaai gelse of Zwitserse gasten wezen wel aan wat zy moesten hebben, en voor 1 oveüf® Maar in meestal wel een paar woordjes Frans. Maar m deze zomer waren Duitse, Oostenrykse en Engelse gasten verschenen en aangezien de pryzen tuer eer waren dan in andere restaurants kwamen steeds meer lieden souperen. Dit gaf vry veel moei- lykheden in de bediening en dus werd l Gwrge in geschakeld. Meestal moest hij s middags m net café en 's avonds in het restaurant dienst doen en zyn vrye dagen kon hy in overleg met Vincent, Paul en Gérard regelen. Natuuriyk maakte hy in het begin fouten en de minachting waarmee het genoemde drietal bem aan- vankeiyk bejegende, herinnerde hem daar telkens aan. Een geluk was, dat Paul en Gérardjiet^ooh ste tafeltjes werden toegewezen voor de bediening. Maar hy had niet anders verwacht en schikte zich blymoedig in zyn lot. Over één ding had Vincent te klagen: hy bedelde niet. Wisselgeld betaalde hy vlot en zonder overbodig zoeken terug en het azen op fooien dat Vincent by Paul en Gérard af en toe hels maakte, kwam by hem niet voor. Spoe dig begreep hy ook de gemeïykheid van Vincent jegens de kelners: Vincent kon ei geen hoogte van krygen wat zy aan fooien opstreken en maakte zich daar grote voorstellingen van. Het was voor Vincent zuur te bedenken, dat al dit geld zyn neus voorby ging zonder dat daar iets tegen te doen was. George vermoedde, dat de man by zyn broer in loondienst was en zich ook nog teveel voorstelde van diens inkomsten! Natuurlyk priemden de spottende blikken van Paul en Gerard hem erg wanneer hl) weer eens een fout had gemaakt, maar George bleef uiterlyk onbewogen. Na een week maakte hy geen fouten meer en werden de rollen omgedraaid. Met een meewarig glimlachje keek hy dan eens naar zyn collega s als die het gepaste geld maar niet vinden konden. Daarmee betaalde hy hun spot met interest terug, want zoiets ontging de bezoekers gewoonlyk beslist niet... Toen George een maand in „Au Lion d'Or" was, verschenen aan een tafeltje van Paul twee Engelse gasten, een dame van omstreeks veertig jaar en een jongedame van rond vyf en twintig, die haar nichtje was. Zy zouden wellicht niet direct George's aandacht hebben getrokken, als zich niet een ver- makeiyk incidentje had afgespeeld, dat hy handig wist uit te buiten. De oudste dame vroeg aan Paul enkele inlich tingen over het menu en wees daarby op de kaart. Paul boog beleefd, mompelde ontelbare malen „Yes, madam", maar begreep er niets van. Toen slecht met elkaar konden vinden, zodat ij tenslotte niet de zondebok was van alle drie. He. sprak natuuriyk vanzelf, dat hem de slecht- sump den. Geamuseerd keek George toe, want de pittige dam protesteerde luid en trok zich niets aan van haar nichtje, dat de zaak wilde sussen en de con sumptie aannemen. George wachtte tot Vincent een wenk gal en ging toen naar het tafeltje van de twee dames. Beleefd bood hij zyn excuses aan, legde uit dat Paul vrywel geen Engels verstond en informeerde wat er aan de hand was. De kwestie was spoedig geregeld, maa_ Vincent die ook naderby was gekomen, be sliste dat George voortaan dit tafeltje er maar by moest nemen zolang de Engelse gasten aanwezig waren, want hy veronderstelde dat de oudere dame wel eens meer lastige kuren kor hebben. Er was iets triomfanteiyks in het glimlachje, waarmee George de opdracht aanvaardde en juist dat maakte Paul razend. Terwyi belde kemphanen aan de bar schotels op hun serveerbladen laad den trapte hy George gevoelig op de tenen en siste: „Vuile mof! Na alles wat er was voorgevallen was dit teveel voor George. Zijn vuist schoot uit en trof zyn te genstander met kracht tegen de kin. Paul tuimelde achterover, kwam met een plof op de grond te recht, maar het zwaarbeladen serveerblad dat hem naar zyn mening had moeten vrijwaren tegen on verhoedse aanvallen, kwam op zyn borst terecht. Het gevolg was, dat hy weldra droop. In één sprong was hij overeind. Met gebalde vuisten kwam hy op George af, die haastig zyn handen leeg maak te en eveneens de bokshouding aannam. Verder kwam het echter niet, want van alle kan ten schoten bezoekers toe, die de vechtersbazen scheidden. Razend en scheldend kwam Vincent van achter zyn bar. „Eruit" gilde hy tegen George Et- uit! En er nooit meer in!" „Pardon, monsieur Périn!" zei opeens een hel dere meisjesstem. „Hoor ook de wederpartij' Ik denk dat deze meneer niet zonder reden heeft toe geslagen!" „Dat zou ik ook zeggen", antwoordde George driftig. „Die muilpeer was om dit te vereffenen" Hij wees op zyn keurige lakschoen, waarvan de neus door Paul was platgetrapt, alsmede voor het scheldwoord „mof .Dat neem ik n.l. van niemand hier. Dat ik uit Lotharingen afkomstig ben is nog geen reden om my uit te schelden. Bovendien heb ik de eer gehad voor Frankryk drie jaar in de loopgraven te liggen en dat maakt mjj iiog minder geneigd zulke woorden te slikken". (Wordt vervolgd) (Advertentie) elke zaterdagavond 18.30 op Radio Veronica MAGISCHE VIERKANTEN 1 2 3 i 9 10 11 12 7 10 3 11 i 12 5 7 B 13 15 16 S U 7 15 t 9 16 Horizontaal en verticaal dezelfde woorden invullen. 1 overgewas 2 halfbloed - 3 nobel - 4 vertaler - 5 water in Duitsland - 6 zuil - 7 meisjesnaam - 8 strook - 9 vervoer middel - 10 toespraak - 11 plaats aan de Rode Zee - 12 spijskaart - 13 plaatsje in Gelderland - 14 kleur - 15 bewaar plaats - 16 het bevoelen. Oplossing van 4 oktober Horizontaal: 1. Perubalsem; 2. over all, Ra; 3. pisang, aga; 4. dun, Emmen; 5. peluw, oord; 6. ontsieren; 7. sta, te, bis; 8. team, moes; 9. turnen; 10. ui. zeel, dij; 11. recenseren. Verticaal: 1. pop, postuur; 2. evidente, ie; 3. resultaat; 4. Uranus, Muze; 5. ban, wit, ren; 6. alge, Eemnes; 7. lol, mor, oele; 8. amoeben; 9. ergernis, de; 10. maand, 1 jn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9