Mogelijk bijeenkomst met 75 Nederlandse m issiebisschoppen Op deze en de volgende pagina's vindt men enige artikelen en beschouwingen ter inleiding op de kerkvergadering die donderdag a.s. te Rome geopend wordt Mgr. W. BEKKERS: Van Nicea tot en met het eerste Vaticaanse Concilie TRENTE: de grote ommekeer Acht van het Oosten en twaalf van het Westen ZATERDAG 6 OKTOBER 1962 Paus Paulus III 15341549) Een zitting van het Concilie van Trente Op zondagmorgen 25 januari 1959 kondigde Paus Joannes XXIII in de basiliek van St.-Paulus buiten de Muren te Rome, tijdens een toespraak over de geestelijke noden van onze tijd, zijn plan aan een Oecumenisch Concilie voor de universele Kerk bij een te roepen. In een ommezien was dlit verbazing wekkende bericht over de hele wereld bekend, dank zij de moderne communicatiemiddelen. Sindsdien wordt er. tot op de dag van vandaag, onophoudelijk gesproken en geschreven over deze unieke gebeurtenis in het leven der R.K. Kerk. Dat was zeer nodig! Er leeft im- iners op het ogenblik niemand meer, die nog een be wuste herinnering heeft aan het laatste Concilie, dat, zoals men weet, gehouden werd van 8 december 1869 tot 18 juli 1870. Voor het besef der gelovigen zijn Con cilies feiten uit de geschiedenis, waarvoor alleen histo rici en theologen belangstelling koesteren. Dit is uiter aard een ernstige misvatting. Algemene Kerkvergade- ringen zijn van essentiële betekenis voor het leven der Kerk, zij „vormen de grote keerpunten in haar ge schiedenis" (Jedin). Nu de Paus ons met de werke lijkheid van een Oecumenisch Concilie confronteert, leek het ons nuttig voor onze lezers een overzicht-in- vogelvlucht samen te stellen van alle Concilies, due tot nu toe in de geschiedenis der Kerk gehouden zijn. Dit moge ertoe bijdragen de wereldomvattende betekenis van wat volgende week te Rome gebeuren g^t enigs zins te verduidelijken. Wij beperken ons hierbij tot de werkelijk oecumenische Concilies, die als zodanig oflicieel door de Kerk erkend zijn, met oorbijgaan der- hahe van de andere min of meer belangrijke regionale, provinciale, diocesane en plaatselijke kerkelijke vei gade ringen of synoden. De acht eerste Oecumenische Concilies van het Oosten KnDgenbll!eenk5rs;- die- volgens Hande- oufte„" r6ond' £°e?r ..Apostelen en nieï Paus Julius II (15031513) Paus Silvester (314335) Een plechtige zuimg njaens het Mgr. W. Bekkers. Hoe stelt een bisschop zich het a.s. Concilie voor? Wat verwacht hij van zijn deelneming aan deze historische ontmoeting van het wereldepiscopaat? Hoe denkt hij de komen de maanden in Rome te zullen doorbrengen en maakt hij zich geen zorgen over de gang van zaken in zijn bisdom, als hij zo lang verstek moet laten gaan? We zijn het gewoon gaan vra gen aan mgr. W. Bekkers, bis schop van 's Hertogenbosch, die zich ondanks de duizend en één dingen die in de dagen vóór het vertrek zijn aandacht vroegen, even wist vrij te maken om deze vragen te beantwoorden. Twintig Oecumenische Conci lies HET CONCILIE is een avontuur In feite werd zij stilaan de Rijkskerk. De grote Concilies uit de eerste dui zend jaar van de Kerkgeschiedenis o - den dan ook vaak „Rijksconcilies genoemd, omdat de keizer van Byzan tium ze bijeenroept met goedvinden van de Paus, die ze als regel door lega ten voorzit en hun besluiten, door zpn bekrachtiging, geldigheid verleent, ue Algemene Concilies hebben veelal een dubbel doel: doctrinair en disciplinair: de leer moet worden vastgelegd in strikte overeenstemming met de Open baring wat niet zelden noodzakelijk was naar aanleiding van ketterijen, en het christelijk leven vraagt vaak om hervorming en aanpassing aan de be hoeften en noden van een speciale tijd. kend, al geldt zij hi l?v00?°ookhf zJkere beginnen pas; nadat de Kerk door toe doen van keizer Constantijn de Grote (het Tolerantie-edict van Milaan 313) geheel vrij naar buiten kon treden en geer vervolgingen meer te vrezen had. Daar komt nog bij, dat de eens en voor altijd gegeven Openbaring steeds dui delijker voor het gelovige volk dient te worden geformuleerd en verklaard. De noodzakelijke ontwikkeling van het in zicht in de goddelijke Openbaring is dan ook duidelijk uit de geschiedenis der Concilies af te lezen. De acht eerste Oecumenische Conci lies zijn alle in het Oosten gehouden. Daaronder zijn de eerste vier van uit zonderlijk belang, omdat daar het trim- tarische en christologische dogma zijn formulering kreeg. Te Nicea werd in 325 tijdens het pon tificaat van Silvester tegen Arius, die om zijn persoon en welsprekendheid grote aanhang vond voor zijn onortho doxe leerstellingen aangaande de twee de Persoon van de H. Drievuldigheid, plechtig de godheid van Christus, in wezen volkomen gelijk aan de Vader, als dogma afgekondigd. Er werd een ge loofsbelijdenis opgesteld, waarin deze overtuiging duidelijk tot uiting kwam. Het tweede Concilie vond plaats te Constantinopel in 381 tijdens het ponti ficaat van Paus Damasus. Keizer Theo- dosius de Grote riep het bijeen. D.e z.g. Kappadociërs, n.l. Basilius, Grego- rius van Nazianze en Gregorius van Nyssa hebben daar een grote rol ge speeld. Er werd vastgesteld dat God één is in wezen en drievuldig in Per sonen. Veroordeling werd uitgesproken over allen, die de godheid van de Zoon en van de H. Geest loochenden. De ge loofsbelijdenis van Nicea kreeg een nieuwe bevestiging en nadere uitbrei ding. Sindsdien spreekt men van het Niceno-Constantinopolitanum, de ge loofsbelijdenis, die sedert de elfde eeuw als „Credo" in de H. Mis bekend is. Uit hoofde van de steeds voortgaande dogma-ontwikkeling spreekt het eigenlijk vanzelf, dat de theologen, nu de leer over de H. Drievuldigheid vaststond zich gingen bezig houden met het Mys terie van de Persoon van Christus. Dit heeft tot heftige strijd geleid, die meest al genoemd wordt de strijd tussen de Alexandrjjnse school met Cyrillus als voornaamste vertegenwoordiger, en de school van Antiochië, waarvan Nesto- rius bisschop van Constantinopel, de opvattingen fanatiek verdedigt. Het Concilie van Efese, 431, door kei zer Theodosius IX uitgeschreven en bij gewoond door drie legaten van Paus Coelestinus, is een rumoerige, al te menselijke aangelegenheid geweest. Toch werd uiteindelijk de strijd beslist door de veroordeling en verbanning van Nestorius en de dogmaverklaring van het goddelijk Moederschap van Maria: Zij is de Moeder van de ene goddelijke Persoon, die twee naturen bezit, de god delijke en de menselijke. Daarmee zijn echter de moeilijkheden over de Persoon van Christus nog met overwonnen. De monnik Eutych.es had Nestorius krachtig bestreden maar leg de zoveel nadruk op de goddelijke na tuur van Christus, dat deze a.h.w. de menselijke natuur absorbeert, waardoor de mensheid van Christus onvoldoende tot haar recht komt. Men noemt deze opvatting het monofysitisme, de leer van de éne natuur. Er is hierover hevig tumult geweest. Ben in 449 weer te Efes bijeengekomen Concilie heeft zelfs geweldpleging zien gebeuren. De lega ten van Paus Leo de Grote kregen niet eens de kans diens schrijven, waarm de christelijke leer werd uiteengezet, voor te lezen. De Paus desavoueerde dan ook deze bijeenkomst en sprak van een „roverssynode". Hij eiste van de keizer een nieuw Concilie, dat tenslotte gehouden werd in 451 te Chalcedon. Vijf pauselijke legaten hebben de leiding er van gehad, terwijl onpartijdige verte genwoordigers van keizer Marcianus voor een goede orde zorgden. Het vierde Oecumenische Concilie van Chalcedon (451) is uiterst belangrijk geweest. De autoriteit van de Paus kwam daar zeer duidelijk tot uiting. Alle bisschoppen verklaarden eenstem mig, dat „Petrus door Leo" gesproken had. Het dogma van de twee naturen in de ene goddelijke Persoon van Chris tus werd plechtig gedefinieerd, terwpi het verzet van de Paus tegen het voor stel om aan de bisschoppelijke stoel van het tweede Rome (Constantinopel) de- zelfde voorrechten toe te kennen als aan die van het eerste Rome, het primaat schap van de bissdhop van Rome nieu we nadruk verleende. Tntussen werkte het monofysitisme nog door. Een vrij onverkwikkelijke geschiedenis is verbcm-den aan de z.g. Drie Kapittelen", die uiteindelijk toch door Paus Vigiliu® veroordeeld wer den Daaraan is het te danken, dat het'tweede Concilie van Constantinopel 7ssli onder keizer Justmianus, als hel vijfde Oecumenische Concilie de ge schiedenis is ingegaan. net Tcsdp Oecumenische Concilie, het derde van Constantinopel (680-681) had weer met een nieuwe moeilijkheid te maken Na overleg met Paus Agatlio t-ien keizer Constantijn IV deze Kerk vergadering bijeen onder voorzitter- sohaD van de pauselijke legaten. Som m ge theologen leerden, dat er in Chris fnc maar één wil was, de godmense liike wil het z.g. monotheletisme. Deze rvnvatting werd op het Concilie nadruk kelijk veroordeeld: er zijn in Christus twee naturen, dus ook twee willen. Zo hebben de zes eerste Oecumenische concilies na veel moeizaam studeren en hardnekkige strijd, onder het op- nergezag van de Paus van Rome lang zamerhand de juiste verklaring van de tussen begonnen de Germanen en Ara bieren in de wereldgeschiedenis mee te „„reken In het Westen werden een aan tal belangrijke plaatselijke synoden ge houden Tot een Oecumenisch Concilie is het daar niet kunnen komen, omdat Rome tot het Oostromeinse rijk be hoorde en nog niet voldoende invloed had in de Westerse landskerken. Keizer Leo de Isauriër, waarschijnlijk beïnvloed door Joodse en Mohamme daanse denkbeelden, vaardigde in 726 een bepaling uit, waardoor de verering van beelden verboden werd. Zo begon de eerste grote beeldenstorm (Ikonokias- me), die veel bloed heeft doen vloeien (Vervolg op volgende pagina) formele gesprekken zeer veel tijd zullen vragen, zodat er voor toeristische ge noegens weinig gelegenheid zal zijn. Al voegt hij daar meteen aan toe, dat men om de geesten fris te houden de vrije tijd niet helemaal mag vergeten. „De tijd is tamelijk beperkt: op 9 ok tober gaan kardinaal Alfrink, mgr. De Vet en ik van Schiphol naar Rome en Ihet is niet onmogelijk, dat het Concilie al op 8 december wordt geschorst. Als 't er in zit zullen we echter zeker profi teren van het unieke samentreffen van alle bisschoppen, om diverse dingen te doen die anders nooit mogelijk zijn; en dan denk ik met name aan een bijeen komst van het Nederlands episcopaat met alle Nederlandse missiebisschop pen: dat zijn er 75!" Mgr. Bekkers en mgr. De Vet hopen overigens tussentijds nog even naar Brabant te kunnen terugvliegen om de •opening van de nieuwe gebouwen van de Tilburgse Hogeschool en het gouden feest van de R.K. Leergangen bij te wonen. Dat is 10 en 13 november; maar het zal van de agenda van het Concilie afhangen, of dit bliksembezoek door gang kan vinden. „Ja, wat de gang van zaken in het bisdom betreft als wij in Rome zijn, ik kan me voorstellen, dat men daarnaar vraagt. Toch ligt dat tamelijk eenvou dig: bij afwezigheid van de bisschop heeft de vicaris uitgebreide volmach ten. In een goed bedrijf moet de direc teur wegkunnen! Wijdingen en vorm sels kunnen natuurlijk niet worden toe gediend; maar die hebben we „vóór- gewerkt". In dringende zaken, waarin de volmachten van de vicaris niet toe reikend zijn, b.v. in geval van een door overlijden noodzakelijke benoeming, wordt contact opgenomen met Rome, hetzij per brief en in dringende geval len per telefoon. De bisschoppen heb ben in Rome hun secretaris bij zich, niet alleen voor het in Rome te verrichten werk, maar ook voor het onderhouden van de noodzakelijke contacten met het bisdom." VIC. LANGENHOFF De drukkende statigheid van de hoge kamer, waar de huishoudster onder ex cuses voor het ouderwetse systeem de houten luiken sluit en mgr. Diepen met al zijn gezag op ons neerkijkt, is plot seling verdwenen als de huidige paleis bewoner, compleet met sigaren, komt binnengewandeld. „Hebt U zaterdag mijn t.v.-praatje gevolgd? Daarin heb ik ge tracht het te formuleren: ik vind het prachtig, iets mee te mogen maken waarvan de afloop niet vaststaat; iets wat veel onzekers inhoudt; iets wat zelfs op een avontuur kan lijken. Want waar zoveel mensen, in dit geval zoveel bis schoppen, samenkomen en samenwerken, liggen risico's. En als ik zeg: het kan iets groots worden, dan is dat omdat ik geloof, dat Gods Geest zelf leidt. Gods Geest, Die waait waar Hij wil, leidt het Concilie van een Kerk die wereldwijd is. die één is in het wezenlijke, maar die naar streek en aard en leefgewoonten en cultuur een enorme verscheidenheid van opvattingen en patronen moet ken nen en moet kunnen verdragen." Mgr. Bekkers gaat daar in ons ge sprek nog wat verder op door. „In de vergadering van het wereldepiscopaat, waar we als opvolgers van de aposte len onder het primaatschap van de Paus samen de verantwoordelijkheid dragen voor de wereldkerk, maar waar we met zeer verschillende men sen. streken en culturen te maken hebben, moeten we geloof ik niet streven naar het compromis, maar trachten, in de grote diversiteit die er is, het wezenlijke nog eens echt te ontdekken." En de bisschop vervolgt: „Twee ge dachten dringen zich bij mij telkens weer op de voorgrond. Allereerst deze: de mondiale eenwording voltrekt zich in snel tempo en daarop moet de Kerk, die wereldwijd is, een antwoord trach ten te vinden. De tweede gedachte be treft de vernieuwing en verfrissing die toch de bedoeling zijn van het Concilie: hoe integreert de moderne mens de godsdienst in het leven van alle dag? Het serieus nemen van het profane, het voor 100% materialist zijn, daar ligt toch de opdracht van de geschapen, verloste christen. Ik meen dat de modem den kende christelijke mens daarmee wor stelt 'en daarnaar zoekt. De concrete toepassingen krijg je als je gaat praten over huwelijk en gezin, ontspanning en arbeid; deze kwesties moeten beslist aan de orde komen. Als we uit Rome terugkomen met dezelfde formuleringen die 100 jaar geleden goed waren, is van vernieuwing geen sprake." Op de vraag, hoe hjj zich de tijd in Rome voorstelt, zegt mgr. Bekkers o.a.: „Wij, dat wil dus zeggen de Nederlandse bisschoppen, logeren in het Nederlands college; de studenten gaan tijdelijk in het college van de Witheren slapen, aan de andere kant van de weg. Dat wij samen in het college zullen wonen, is van belang voor het onderling beraad. De verwachting is, dat het Concilie be gint met commissievergaderingen, kleine groepen dus, waaruit grotere werkver gaderingen volgen, die weer gevolgd worden door de plechtige bijeenkomst in de St.-Pieter. Juist in de tyd van de vóórvergaderingen zullen we heel veel onderlinge besprekingen moeten hebben: gesprekken in de kring van het Neder lands episcopaat, gesprekken met b.v. de Duitse bisschoppen of andere groe pen; kortom: activiteiten in de „wandel gangen". We hebben een basis waarop we telkens terugkeren en waar we doorpraten wat er aan de orde is." Mgr. Bekkers verwacht, dat al die in-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11