BETEKENIS VAN TWEEDE VATICAANSE CONCILIE Inwendige opbouw en hernieuwing E 20 Oecumenische Concilies Eerste Vaticaunse Concilie Mgr. J. Zwijsen reisde naar Rome S Dagboek van reisgenoot I ■Ril I v.i dij: 1 ZATERDAG 6 OKTOBER 1962 FAGMA 12 De Concilies van het Westen Patriarch Joseph van Constantinopel. De stukken van Trente in het Archivio Segreto. - De Nederlandse Concilievaders, die reeds naar Rome vertrokken zijn of dit dezer dagen zullen doen om de opening van het tweede Vaticaans Concilie bij te wo nen, reizen per trein of vliegtuig aanzienlijk sneller en comfortabeler dan hun illustere voorgangers hébben gedaan, toen dezen in 1869 naar Rome reisden om het eerste Vaticaans Concilie bij te wonen. Tot de Nederlandse Concilievaders van 1869 behoorde o.a. mgr. J. Zwijsen, bisschop van 's Hertogenbosch, die werd begeleid door de wéleerwaarde heer M. P. Geene uit Rotterdam. De laatste heeft nauwkeurig aan tekeningen gehouden van de reis van mgr. Zwijsen naar Rome en zijn verblijf aldaar. Zijn reisbeschrijving twee dagboekjes, met potlood volgeschreven wordt bewaard in de bibliotheek van de Fraters van Tilburg. De zeereerwaarde heer F. J. A. Werners, emeritus pastoor, verblijvend in het St. Lidwina-rusthuis te Tilburg, heeft deze be schrijving voor ons opgedolven. Wij laten hieronder de letterlijke tekst volgen van de reisbeschrijving, zoals de heer Geene deze heeft nagelaten. Mgr. J. Zwijsen. Ft .tik ort niet S 'beid .heer L en wel iki.T •tie- in (et te, «rts- ?j>re- wei- mor- '»g I,- uit Rome ia I ternfflgekewd, te Tilburg aan-1 iiÖl Ui4 ,V (Van onze Romeinse correspondent) De betekenis van het tweede Vati caanse concilie is spontaan en intuïtief aangevoeld door miljoe nen mensen in de Katholieke Kerk, in de andere christelijke kerken en daarbuiten. Men herinnere zich de reacties van letterlijk heel de wereld in de nu al weer ver lijkende eerste maanden van 1959. Daarna kwamen te recht de kritische bezinning en de kri tiek en bij zeker niet de minsten volgde na (te) hooggespannen verwachtingen een terugslag, ook defaitisme. Het is alles doodgewoon, want natuurlijk. Voor de gelovige christen blijft daarenboven het feit, dat hij onverhoeds aan den lijve geconfronteerd werd met het raad sel, het mysterie dat de Kerk is: van goddelijke oorsprong en waarachtig be stuurd door haar goddelijke stichter. Binnen een paar dagen zal de bis schop van Rome de 21ste algemene kerkvergadering openen. Niemand heeft de tijd gehad om de betekenis van dit komend concilie in zich te laten bezin ken, want het leven is kort en de kunst lang. Maar het is goed recht om een fragmentarische poging te wagen. Dit concilie wil een eigentijdse en speciale plaats innemen in de rij der algemene kerkvergaderingen. De bedoeling van de Paus is, dat het hoofdaccent komt te vallen op de inwendige opbouw en hernieuwing van de Kerk. Het begrip „reformare'', wat wijdlopig te vertalen door: een andere, een betere vorm teruggeven, die met het eigenlijke wezen strookt, heeft een goede zin en is stevig gefun deerd in de katholieke traditie (Kung). Reformare betekent dan tegelijkertijd vernieuwen. Vele, zo niet alle concilies hebben hiernaar gestreefd, maar de ge schiedenis laat zien dat de aanleiding tot het bijeenroepen van een hoogste kerkvergadering meestal was om het hoofd te bieden aan dwalingen of om breuken te herstellen. Het Vaticanum H wil echter niet defensief zijn of ge richt tegen anderen, maar een ernstige bezinning op de taak van de Kerk, een zelfkritiek op dat, waarin zij tekort schoot en een bezinning op haar ver antwoordelijkheid voor de mensheid krachtens de opdracht van Onzen Heer. Joannes XXIII ziet dit handelen verder in het perspectief van de eenheid al ler christenen. Dit is een open en ne derig standpunt van Hem en van de mensen, die vandaag de leiding in de Kerk hebben en spreken namens alle lidmaten. Het is het „begin met je zelf". Uiteraard zal de Kerk dus be ginnen met het meest wezenlijke: of het brood van de leer, dat de gelovi gen gereikt wordt, van het zuiverste gehalte is. Maar dan ook ontdaan om in het beeld te blijven van alle zemelen: van alle niet-wezenlijke za ken, die het beeld van Christus' Kerk versluieren, verder van te menselijke historische oordelen, van hoogmoed, hol geworden tradities, verouderde hoe wel eens juiste en waardevolle regels en wetten. Hierbij in betekenis aan sluitende verworvenheden zijn de open heid en de oecumenische gedachten van de Kerk. Deze zijn niet sinds 1959 uit de hemel komen vallen. Het zou onrechtvaardig zijn en vooral dom te beweren, dat de Kerk zich niets gele gen heeft laten liggen aan de medej christenen, anders-gelovigen en de bui tenwereld. Maar op het concilie zal men hiervan een nieuwe, uitwendige en concrete vorm zien. Voor de eerste maal worden waarnemers der christe lijke kerkgenootschappen uitgenodigd om de besprekingen der concilievaders te volgen. Zij worden bovendien extra voorgelicht door het secretariaat voor de eenheid der christenen en via deze instantie kunnen zij ook hun opmerkin gen aan het concilie doorgeven. Men realisere zich, dat de eigenlijke discus sies in de algemene raadsvergaderin gen plaats gaan vinden; de commissies van het concilie zijn geheel gebonden aan de door de vaders voorgestelde teksten en zij hebben geen enkel recht. De status der waarnemers gaat dus ver uit boven andere niet-concilievaders, als bnv. de pers. Er is verder een werkelijk verschil in positie tussen de waarnemers bij de bijeenkomst van de Wereldraad der Kerken, de hoge ver gadering van vele afzonderlijke chris telijke kerkgenootschappen, en de ob- servateurs op het Concilie, waar men het intieme leven van één Kerk met haar menselijke controversen open en bloot meemaakt. Joannes XXIII heeft dit positief zo gewild, niet alleen vanuit Zijn streven om bij te dragen aan de eenheid der christenen, maar nog meer vanuit de visie, dat alle in Onze Heer gedoopten een zeer werkelijke band heb ben in de Familia Christi en het goede recht hebben om te weten wat er in de Rooms-Katholieke Kerk omgaat. In de Kerk is dit intussen een historisch unie ke beslissing geweest. en volgend aspect zo komt het ons voor van de betekenis van Vaticanum II is, dat het ligt in het gelukkig streven van de Kerk om bij de tijd te willen zijn in de heden daagse sociale zorgen en wereldproble men. Tijdens het eerste Vaticaanse conci lie had de Kerk officieel nog slechts defensief gereageerd op de stromingen en beweringen van de negentiende eeuw. Het positieve antwoord van Leo XHI op Marx' manifest van 1845 bij voorbeeld kwam pas heel veel jaren later. Het Magisterium van Pius XII volgde op de voet de problematiek van onze tijd. Joannes XXIII vatte veel daarvan samen in een officiee' docu ment, de encycliek Mater et Magistra. De moderniteit daarvan is onweerleg baar. Dat het kleine part der meest ontwikkelde landen dit stuk gewoon, dit is op hun persoonlijk' gevoel voor so ciale verhoudingen afgestemd, vonden, is natuurlijk. Maar misschien vergeten deze „happy few" de impressie, die de encycliek maakte op landen en wereld delen, waarin nauwelijks Rerum Nova rum was doorgedrongen. Daarom be- fint dit concilie goed. Daarom en om e openheid, die leeft i" de Kerk en haar exponent en prikkel vindt in het pontificaat van Joannes XXIII, staat dit concilie, ofschoon een zuiver binnenker kelijke aangelegenheid, in de belang stelling van heel de gereld en heeft de sympathie van tallozen. De betekenis voorts van deze kerk vergadering ligt in de voorberei ding. Dank zij het gebruik van de hedendaagse techniek is nog nooit een concilie zo geprepareerd ge weest als het huidige. Voorgeschiede- (Vervolg van vorige pagina) en afschuwelijke verwoestingen aan richtte. Eerst door toedoen van keizerin Irene heeft het tweede Concilie van Nicea, het zevende Oecumenische In 787, definitief de juiste leer over de beelden verering vastgelegd. Twee legaten van paus Hadrianus I zaten de vergadering voor en de rust werd voor goed, met algemene instemming, hersteld. Intussen groeiden het Oosten en Wes ten steeds verder uit elkaar. Tussen Rome en Constantinopel ontstonden in toenemende mate conflicten. De Pausen legden de nadruk op hun primaatschap, wat de Grieken niet aangenaam was. Dit alles resulteerde uiteindelijk in het Oosterse schisma van patriarch Photius, 867. Het achtste Oecumenische Concilie, het vierde van Constantinopel (869-870), heeft Photius veroordeeld en afgezet. De spanningen bleven echter bestaan. Dit blijkt overtuigend uit het feit, dat Pho tius later in ere hersteld en weer patri arch van Constantinopel werd benoemd. Hij riep toen op eigen gelegenheid een synode bijeen (880), die de besluiten van het vierde Concilie van Constantinopel verwierp. Door de Oosterse Orthodoxen wordt dit Concilie dan ook niet als Oecu menisch erkend. Voor hen is de ge noemde synode het 8e Oecumenische Concilie. Dit is tot op vandaag hun opvatting. Alle volgende Concilies zijn in het westen gehouden, waarvan het Oosten zich in 1054 definitief afscheidde in het z.g. Grote Schisma. De Concilies van de tweede duizend jaar der Kerkgeschiedenis vertonen een totaal gewijzigde sfeer. Vooreerst komen nu vooral de problemen van het Westen aan de orde. De Paus wordt de hoofd persoon. Dit blijkt al aanstonds hieruit, dat de eerste vier Concilies van het Westen alle bijeenkwamen in het Late- raan, de residentie van de Paus, die, mede daardoor, een veel zelfstandiger positie naar buiten verwierf. In tegen stelling met de acht eerste Oecumeni sche Concilies, die van de keizer uit gingen, schrijft voortaan de Paus een Kerkvergadering uit. Op de agenda staan nu niet meer zozeer problemen van leerstellige aard als vraagstukken, die de kerkpolitiek en hervormingen van het christelijk leven betreffen. Het eerste Lateraans Concilie (1123), het negende Oecumenische, onder paus Callistus II, bekrachtigde het Concor- daa van Worms en maakte een einde aan de z.g. Investituurstrijd. Verder werden er bepalingen aangenomen in verband met de Kruistochten, de Gods vrede en simonie, terwijl tevens de wij dingen en het toedienen der Sacramen ten geregeld werden, evenals de toe wijzing van kerkelijke ambten. In 1139 schreef paus Innocentius II het tweede Lateraans Concilie uit. Er kwam een einde aan het schisma van tegenpaus Anacletus II. Bovendien nam men vele hervormingsmaatregelen, waaronder vooral de versterking van de eelibaatsplicht, door de ongeldig-verkla ring van het huwelijk van monniken en clerici vanaf het subdiakonaat. Verder werden er veroordelingen uitgesproken over enkele dwaalleringen aangaande de Eucharistie, het priesterschap, het hu welijk en de kinderdoop, die later in verhevigde vorm opnieuw de kop op staken. Het derde Lateraans Concilie van 1179 (paus Alexander III) is vooral bekend door zijn bepaling, dat voor de paus keuze tweederden van de stemmen der kardinalen vereist zouden zijn, dit met het doel in de toekomst schisma's door tegenpausen moeilijker te maken. Dit is het eerste Concilie, waarvan deel nemerslijsten bewaard zijn. Onder paus Innocentius III, die het vierde Lateraans Concilie in 1215 bijeen riep. het grootste van de Middeleeuwen, bereikte de pauselijke macht een hoogte punt. Onder zijn bestuur begon St. Fran- ciscus van Assisië met zijn „kerkhervor ming". De strijd tussen Paus en keizer was reeds door het vorige Concilie be slecht, zodat men zich nu geheel aan binnenkerkelijke hervormingen kon wij den, zoals door het voorschrift van jaar lijkse biecht en de Paascommunie, de Inquisitie, de zielzorg etc. De leer der Transsubstantiatie werd vastgelegd tegen de dwalingen van verschillende ketters. Een nieuwe uitbarsting van de strijd tussen Paus en keizer was oorzaak dat de Pausen bij Frankrijk heul zoch ten. De drie volgende Concilies wor den dan ook in dat land gehouden. Op het eerste Concilie van Lyon in 1245 net dertiende Algemene Concilie, gehou den onder Innocentius IV, werd keizer Frederik II von Hohenstaufen afgezet op grond van zware tegen hem inge brachte beschuldigingen. De uitvoering hiervan was echter onmogelijk. Het tweede Concilie van Lyon van 1274 (Paus Gregorius X), ook wel hereni gingsconcilie genoemd, bracht inder daad met de belofte van hulp voor het H. Land (kruistocht), een tijdelijke her eniging met het Oosten tot stand. Uit nodigingen van de Pausen aan de Grie ken om de Westerse Concilies bij te wonen, waren tot dan toe niet aan vaard. De onvoldoende voorbereiding en het overwicht van politieke motie ven verhinderden echter, dat deze her eniging van lange duur was. Voor de pauskeuze werd het „Conclave" inge steld om de keuze te bespoedigen. Voor het Concilie was n.l. de H. Stoel drie jaar vacant geweest, daar de kardi nalen het niet eens konden worden over een candidaat voor het Pausschap. Op het Concilie van Vienne (13111312) staat Paus Clemens V geheel onder invloed van de Franse koning. Tijdens de daarop volgende Babylonische Ge vangenschap van Avignon (1304 - 1378) waren alle Pausen Fransen; zij benoem- De foto's bij dit artikel zijn ontleend aan het boek „Het Concilie" van Leonard von Matt, uitgave Desclee de Brouwer. tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiniii nis, literatuur, verspreiding der denk beelden en vergaderingen hebben ge maakt, dat in werkelijkheid het Conci lie reeds twee jaar geleden begon, en niet alleen in theorie. Het „kleine Con cilie", de raadsvergadering van de Cen trale Commissie, is daarvan reeds een bewijs. Verder komen voor het eerst in de wereldgeschiedenis nu in Rome gedurende vele maanden bijeen de ker kelijke leiders en hun raadgevers van werkelijk alle continenten. Nog nooit werd de mogelijkheid geschapen, dat zij allen onderling kennis konden ma ken en van gedachten wisselen. Wat zich buiten de plenaire- en de com missiezittingen zal afspelen, is zeker zo belangrijk als de vergaderingen. Ge sprekken tussen individuele bisschoppen van verschillende kerkprovincies zullen op familiaire wijze plaats vinden. Daar naast komt de confrontatie van het we reldepiscopaat met de kerkelijke be stuursorganen in Rome, hetgeen naast het vroeger treffen van de leden der voorbereidende centrale commissie met de curie een important feit is. Dan spreekt temeer de levende stem, voor bereid door de schriftelijke getuigenis van alle bisschoppen en kerkelijke over heden bij de gehouden concilie-enquête. Zo wordt het Concilie onontkomelijk in het individuele vlak een uitwisseling van gedachten en een verruiming van de blik. De voorstellen en denkbeelden die officieel ter tafel komen op het Concilie, vinden hier een geschikte bo dem. Het is te voorzien, dat verschil lende onderdelen of zelfs gehele decre ten en constituties niet de tweederde meerderheid in het Concilie zullen ha len. Enerzijds kan dit de idee van grote decentralisatie bevorderen: laat de ver antwoordelijke episcopaten meer vrij om te beslissen wat voor hun kerk provincie goed is en rijp; van de an dere kant werken de voorstellen door als zaad in goede grond en voor allen op het Concilie is het als met de boer, die de struik plant, in wiens schaduw zijn kinderen soelaas kunnen vinden. Een betekenis van Vaticanum II is waarschijnlijk niet, dat men er grote hervormingen, die van vandaag op morgen ingaan, van kan verwachten. Zijn zin zal veeleer liggen in de richt lijnen, die mogelijkheden openen met een ver verschiet. Dan blijft tenslotte de hoofdzaak: een Concilie is eredienst en ver kondiging. In het centrum der vergadering staan de kelk en het boek, de eucharistie en de Schrift, naar het voorbeeld uit de Apocalyps, waar op het altaar het Lam ligt op het boek. Het gehele leven der Ecclesia Refor- manda is in werkelijkheid één beraad, één Concilie, dat alleen de eer Gods zoekt. Het Concilie in engere zin is de plechtige representatie van de Kerk, een gemeenschappelijke act van geloof, van dank en van onderwerping aan God. Daarom zijn de beraadslagingen eredienst en de besluiten verkondiging. Het Concilie komt dan ook in wezen niet bijeen als een kerkelijk studiecon gres of een kerkelijk parlement. Svm- bolisch wordt dit uitgedrukt, doordat het niet vergadert in een aula major van een universiteit of in de zaal ener volks vertegenwoordiging, maar plechtig in de Aula Dei, het kerkgebouw. den ook bij voorkeur Franse kardinalen. Het directe gevolg van Avignon was het betreurenswaardige Westerse Schisma, veroorzaakt door de rivaliteit tussen Fransen en Italianen inzake het paus schap. Te Vienne werd de Tempeliers orde opgeheven als tegemoetkoming aan Philips de Schone, de armoedestrijd on- ler de Franciscanen beslist en hulp voor de bevrijding van het H. Land gevraagd. Het Westerse Schisma heeft het pause lijk gezag ernstig ondermijnd en het Protestantisme en Gallicanisme in de hand gewerkt. Het hield p.m. 40 jaar long de Westerse christenheid verdeeld. Paus Gregorius XI keerde uit Avig non naar Rome terug. Zijn opvolger, Urbanus VI, maakte zich ele vijanden door z(jn onbeheerst gedrag, zodat tenslotte een aantal kardinalen onder het motief, dat zijn keuze door het volk van Rome geforceerd was en derhalve ongeldig, een tegenpaus kozen in Cle mens VII. Wie moest nu uitmaken waar de wettige Paus was? Beiden kregen een opvolger: in Rome zetelde, na Bo- nafitius IX, Gregorius XII, in Avignon waarheen Clemens VII gegaan was: Benedictus XIII. De z.g. Conciliaire Theorie, volgens welke een Concilie bo ven de Paus zou staan, leidde ertoe, dat 13 kardinalen besloten te Pisa een Al gemeen Concilie bijeen te roepen, dat echter nooit officieel is erkend. Grego rius XII en Benedictus XIII werden afgezet, waarna men een nieuwe, dus een derde Paus koos in de persoon van Alexander V, die spoedig een opvolger kreeg in de onbeduidende Joannes XXIII. Te Pisa wilde men de eenheid herstellen, maar men had de fout ge maakt het Concilie buiten de Paus om bijeen te roepen, wat neer kwam op opstand tegen het primaatschap van de Paus. Het Concilie werd een mislukking. Door toedoen van de Rooms-koning Si- gismond kwam toen eert nieuw Concilie bijeen, het 16e Oecumenische Concilie van Constanz (1414 - 1418), waar de eenheid hersteld werd. Aanhangers van de Conciliaire Theorie, waaruit later de Reformatoren de uiterste consequen tie trokken, hadden de overhand. Het begrip van de hiërarchische Kerk raak te op de achtergrond. H'-t Concilie, zegt De Jong, leek meer op een volkeren- parlement. De befaamde ..Decreten van Constanz" legden de Conciliaire Theorie vast. Gregorius XII trad vrijwillig af. Hij noemde het Concilie onwettig, om dat het door de keizer was bijeen geroepen, maar voor het vervolg zou hij het als Algemeen Concilie aanvaar den. Op die voorstellen ging men in. zodat van toen af het Conc'lie wettig was. Joannes XXIII en Benedictus XIII werden afgezet. Men koos een nieuwe Paus in Martinus V, die verder het Concilie voorzat. Dat was het einde van het Westerse Schisma. Wicleff en Hus werden veroordeeld en grote plannen ontworpen voor een hervorming van de Kerk in hoofd en leden. Speciaal de Ro meinse Curie moest gezuiverd worden. De pauselijke macht herstelde zich, zij het niet zonder veel strijd tegen de con ciliaire oppositie. Het 17e Algemeen Concilie is dat van Bazei-Ferrara-Florence, dat 'de van 1431 - 1442. Begonnen te Bazel werd het achtereenvolgens verlegd naar Fer- rara en Florence. De conciliaire ge dachte overheerst hier. Paus Eugenius IV verplaatst daarom het Concilie naar Ferrara. Velen bleven echter in Bazel en benoemden een tegenpaus, Felix V, de laatste in de geschiedenis. In 1443 was de bijeenkomst te Bazel, die na de verplaatsi-g van het Concilie ncr Fer rara, tegen-concilie was geworden, af gelopen. Felix V verloor alle invloed, maar toch heeft het drijven te Bazel de Kerk veel kwaad gedaan, omdat men daar de wetenschap stelde boven het leergezag van de Kerk. Luther heeft hiervan 80 jaar later ruim gebruik ge maakt. Ook Ferrara-Florence wordt hereni gingsconcilie genoemd. De Grieken vroegen om hulp aan het Westen te gen de dreiging der Turken en boden daarvoor hun hereniging met Rome aan Ook ditmaal was de eenheid niet van lange duur. Het vijfde Lateraans Conci lie (1512-1517), het 18e Algemene Con cilie, werd uitgeschreven door Julius II en voortgezet door Leo X. Men had hier vooral grote hervormingsplannen, maar er kwam weinig van terecht, om dat Leo X een te zwakke persoonlijk heid was. De enige dogmatische uit spraak betrof de onsterfelijkheid der menselijke ziel. Men wilde een herzie ning van het kerkelijk wetboek, meer uniformiteit in de religieuze orden, nieu we herenigingspogingen met het Oos ten, regeling van het missioneringswerk in het pas ontdekte Amerika. Maar Leo X was geen hervormingspionier. Kort na de sluiting van het Concilie brak de Reformatie van Luther uit. De roep om hervorming was algemeen. Zelfs de grote reformator van Witten berg heeft zich herhaaldelijk op een Concilie beroepen, ondanks het feit, dat een dergelijk beroep, waarin immers de Conciliaire Theorie doorklinkt, door ver schillende Pausen afgewezen was als on rechtmatig. Eindelijk kwam in 1545 het befaamde Concilie van Trente bijeen. Het duurde met twee onderbrekingen tot 1563. Het werd gehouden onder drie Pausen, n.l. Paulus III, Julius III en Pius IV, en geldt als het 19e Algemene Concilie. Men mag het het Concilie van de girote ommekeer noemen, het gewetensonder zoek van de Kerk. Maar het kwam he laas te laat. Er is veel werk verzet te Trente: uitspraken werden gedaan over de verhouding van Schrift en Traditie, de leer der erfzonde en van de recht- vaardigmaking, over de Sacramenten, het vagevuur, de heiligenverering en de aflaten. Op het gebied van Kerkher vorming behandelde men de residen tieplicht van bisschoppen en pastoors, de priesteropleiding, diocesane visita ties en synoden, het kloosterleven. Het Concilie van Trente was het ant woord van de R.K. Kerk op de Refor matie. Men kan zeggen, dat er bereikt is, wat lange tjjd als verlangen naar binnenkerkelijke hervorming in de Kerk leefde. Deze werd in Trente gemoderni seerd, zegt Jedin. De volgende Pau sen hebben alles in het werk gezet om de besluiten van Trente door te voeren. Dit Concilie heeft een geheel nieuwe periode van de Kerkgeschiedenis inge luid, de z.g. contra-reformatorische, waarop men drie eeuwen geteerd heeft. Want het eerstvolgende Concilie, het twintigste Oecumenische Concilie, werd pas op 8 december 1869 in het Vaticaan geopend onder Paus Pius IX. Het werd lange tijd voorbereid en is vooral be kend wegens zijn dogmatische uitspraak over het primaatschap en de onfeilbaar heid van de Paus. Daarnaast werd veel aandacht besteed aan geloofskwesties, zoals het bestaan van God en de moge lijkheid Hem te kennen, de noodzakelijk heid der Openbaring en de verhouding van geloof en wetenschap. De Frans- Duitse oorlog was oorzaak, dat het Con cilie voortijdig werd geschorst en ver schillende belangrijke onderwerpen niet meer konden behandeld worden, zo b.v. de plaats van de bisschoppen in de Kerk. Men mag echter verwachten, dat dit vraagstuk op het tweede Vaticaans Concilie, dat volgende week begint, uit voerig ter sprake zal komen. Dit zeer summiere overzicht van de 20 Oecumenische Concilies moge enigs zins verduidelijkt hebben, hoe de Kerk, hier op aarde op weg naar de eindvol- tooiing van Gods heilshandelen met we reld en mensheid, haar taak verstaat steeds dieper door te dringen in de god delijke Openbaring. Het menselijke ele ment is daarbij niet weg te denken. Maar in vertrouwen op de belofte van haar Heer, gaat de Kerk moedig op de aangewezen weg voort in de zekerheid, dat de leiding van Gods Geest haar zal sterken en voor dwaling behoeden. In dit vaste vertrouwen zal ook het 21e Oecu menische Concilie alles in het werk stel len om een vruchtbaar keerpunt in de Kerkgeschiedenis te worden, waardoor Christus' Bruid nieuwe schoonheid en luister ontvangt om met recht het „licht der volkeren" te heten. L. VAN WERSCH mede genomen naar 't Hotel „de la grande Bretag- ne", rue Caumartin 14. zeer goed hotel, betaald 30,15. met In begrip van het rijtuig dat ons bragt. 22 October, Vrtjmig.'s Morgens de H. Mis gelezen om 7 ure in de St. Louis d'Antirt. Kleine kerk net geschilderd; groote hostie als het vlak der hand. J.H.S. er op met stralen. Ik had de H. Mis van S. Maria de Lacas, doch moest groen lezen ('t was daar simplex een Conf. PontifOp mnne aanmerking dat dit met overeenkwam, antw. de Eerw. Vicaire: „Mgr. de Aartsbisschop had het zoo bepaald. Er was slechts eene kerk uitgezonderd: N. D. des Victoires, daar mocht men de andere kleuren nemen, doch in de andere kerken moesten de vreem de priesters zich altijd aan de kleur van den dag houden. Er viel niets te steggelen! Ik kreeg een Missalc Romanum. Caetardc comp- ta. Ecclesia mihi non placebat. Te Parijs niets gezien. Alleen bij het doorrijden der straten de overmatige pracht der huizen bewon derd en derzelver eentoonigheid opgemerkt; in 't voorbijrijden de nieuwe opera en de groep la Dame. Te elf uur per expres trein naar Dijon 35,30; elke reiziger heeft 30 Kilos vrij-9 tunnels doorgereden, in één bij Bary bleven we 5 6 minuten. Vooral in de nabijheid van Dijon werd de natuur woester. De bergen werden hooger. Het geheele traject met En- gelschen gereisd, eerste bullebakken. Te 5,29 aankomst te Dijon-alzoo 63 uren in 6>/t uur. Te Dijon eene Dame ontmoet in de omnibus van 20 October 1869. 's Middags 12 u 10 m. de reis naar Rome aangevangen. Van- Tilburg naar Aer- schot-Charleroi. Te Alphen zegt de Stationchef dat hij een telegram uit Tilburg had ontvangen, dat men ons daar ƒ4,35 te weinig had laten betalen. Op order van Mgr. bijbetaald. Op de grenzen door de douane allerminzaamst behandeld. Mgr. liet een italiaanschen brief zien van Mgr. den Nuntius te 's Hage, waardoor deze verzocht dat de douane der Pauselijke Staten, Mgr. met alle égards zouden behandelen. En ziet, den brief had een vooruit werkende kracht; niets behoefde gedeclareerd noch onderzocht te worden: ,,Mgr. eest tout bien, ne vous dérangez pas."'. Te Aersehot den H. Eerw. Heer Pastoor van Finistère te Brussel ontmoet (daar ook Mr. Bogaerr ontmoet). Deze heeft verder met ons van Leuver tot Wavre gereisd. Te Ottignies; tot dan toe hadden wij alleen ge zeten; kregen wij den Com te de Delcamp var Chimay bij ons, die met ons tot Charleroi door reisde. Een zeer deftig en naar het scheen goed katholiek heer, geparanteerd aan Graaf d Alcantara Te Charleroi, gelijk we besteld hadden; geen voi- ture; er waren er daar geen te krijgen vertelde de directeur van 't Hotel: ,,des Pays Bas" waar wij afstapten. Zeer dicht bij het station, goed bur- geliik, zeer goed souper, goede kam rs en bedden déjeuner ook goed. Te Charleroi gelezen te 7 urr in de parochie der Ville Basse. Charleroi 19.00" zielen. 2 parochies, in Ville Basse 2 geestelijker in Ville Haute 3. -In V. B. was dien dag maar eene H. Mis. Ik kwam onder de H. Mis in de terk, er waren wel circa 15 a 20 mensen in! Armoe dige sacristie, geen enkel prie-dieu, leelijke kerk 21 October. Van Charleroi 9,45.- Parijs 5%. Ge reisd zonder merkelijk ongeval Aan de franschf grenzen hetzelfde beleefd onthaal van de douane als aan de Belgische grenzen. Niets gevisiteerd. Mg: mocht in het rijtuig blijven. Van Charleroi naar Parijs goed gezelschap gehad aan een Medic. Doctor Marchiennes met Dame. die ons op de hoogte bragt van alle plaatsen die wij op weg voorbij kwamen en wegens de halten, waar wij den trein konden verlaten. Aan de gare du Nord aangekomen moesten wij wel een uur en meer wachten om onze bagage te krijgen.-'t Goed het Hotel, uit Schiedam doch eene Prot. die naar Lausanne ging logeeren. Te Dijon „Hotel de la Cloche"-grandesco, 's avonds om 6)4 gedineerd „en maigre" geloof ik, aan een apart tafeltje. Aan de groote table d'hóte, at alles vleesch, 't was Vrijdag. (Omstreeks 8 uur de brief van Hilarius ontvangen waarbij op aanraad van P. de Wilde ons reisplan voorloopig veranderde, daar Mgr. besloot over Nizza te gaan, om maar 20 uur op zee te zijn.) Bepaald dat ik zaterdagsmorgens naar Lijon vertrek, om daar te 12,35 aan te komen om eenige zaken te regelen. Mgr. zal om 2,28 vertrekken om te 7,14 in Lijon te zijn. Te Dijon den 23 October 's morgens de velden wit gevroren. 23sten Zaterdag van Dijon. Ik vooruit te 6 uur, de bagage van Mgr. mede genomen. Onderweg vernomen dat het station Lijon- Vaire niet goed was, dit getelegrapheerd van Macon aan Mgr. te Dijon. Fr. 2 voor 17 woorden (Kopie v. Telegram: Pour Dijon de Macon no. 921 mots 17 Déposé le 23 a 10 h. Recu par fil no 129: „Monseig neur Zwijsen. Hotel Cloche Dijon. Prenez vos billets pour Lijon, je l'ai fait aussi" Geene). Gereisd met 'n P. Dominicaan tot Beaume... Van Beaume tot Lyon met een deftig heer, zeer goed katholiek. Deze verhaalde mij dat die landstreek zelfs het platte land zeer onverschillig, zoo niet vijandig voor den godsdienst was. Daar in 4 maanden geen regen gehad; rivieren geheel uitgedroogd. Te Lijon naar:'t Hotel de Rome" geinformeerd. 't Bestond niet meer. Toen op aanbeveling van bovengenoemden Heer genomen: „Hotel du Havre et du Luxembourg". Grandesco. 's Avonds groote brand te Lijon over de Rhone Mgr. te 2.28 van Dijon vertrokken: Te 7,30 afge haald. Bij de Paters Maristen geweest om informaties, iber... Heerlijk gezigt op Lijon. Ik aldaar vleesch ge geten bij het souper maar alleen zijnde. Een vi caire van Lijon met wien ik gereisd had, had mij in quantum opus fuit permissie gegeven. —Te Lijon Zondags gelezen in de kerk de la Cha- ité, Place Louis le Grande- links, donkere kerk, iets bilzonders. Te Lijon 3 ritussen. Ik denk Romeinsen. Daar eest men Dominica de ea R. Ik las wit S. Raphael. Te Lijon schoone pleinen, standbeeld te paard van Niapoleon. Schandaal op zondag: publieke markt, vleesch, groenten, bloemen hingen aan de lijn. Zeer veel winkels uitgestald als het ware op marktdag; 't zelfde overal onderweg, fabrieken die werkten, een metselaar en opperman op een steiger aan een huis. —Van Lijon naar Valence te 2,30, aankomst te 5,49. Onderweg regts een aanhoudende bergketen hooge iunten van Mont Pilat, twee groote tunnels enz. —Te Valence: hotel du Louvre et de la Port, digt bij t Station, niet al te best. Aldaar (Maandag 25 Oct. 's morgen-) te 7.05 aan het station komende om te vertrekken, vernamen wij tot onze spijt, dat de trein alleen reizigers op nam voor de stations au de ié des Arques ('n plaatsje tusschen Marseille en Nice) Wij moesten wachten tot 9,56. Een telegram gezonden naar Marseille om 3 plaatsen. Mgr. las toen zijn getijden. Ik ben toen Valence eens ingegaan, de Cathedraal gezien een donker, oud, romaansch of Byzantijnsch gebouw (S. Appolinaris)daar een marmeren buste van Pius VI (doch niet gezien) die daar gestorven is. In de nabijheid een groot plein met een stand beeld van ik weet niet wie?... Van Valence naar Marseille, daar aangekomen te 3,45. In 't logement Noailles te circa 4,15. Grandesco! Ik dadelijk naar rue Cannetiere 16, bureau des mess. Imp.-plaats genomen 3 maal eerste klas: 268 Fr. er was 30% reductie, hieronder begrepen fr. 3,50 voor de visa van het paspoort. Toen 't goed laten halen en registreeren. In „Grand Hotel de Noailles" gedineerd (zie rekening). Aan het bureau der M.I. troffen Dorus en ik, P. de Wilde. Hij was niet van plan om te vertrekken, maar hoorende dat Mgr. ging, ging hij mede. (Abuis met de goederen voor de cabine). (25 October) Vertrokken van Marseille 's avond» om 8 uur. Passagiers: Le Card. Arch de Rouen Mgr. Bumestin- 1 Eveque de Moulins Mgr. de Brésiac, son vic.-gen. Mr. Gilbert consulteur du Concile - un evêque Chaldien avec son secr. Do- minicain oriental.- Nog drie Bisschoppen: Coohirtchi- na, een Brazil en een Griek (Trinos) jong Rtis- sisch of Oosters priester. (Summa: 7 Bisschop pen.). Verscheidene jonge fransche Geestelijken voor net séminaire francais prés de la Minerva; eenige Zouaven deftige jongelui, die na 2 maanden verlof retourneerden, ook o.a. een van het legioen van Antibes uit het dioc. van Chartres. Op de boot heerlijk weer, tamelijk kalme zee.-Mgr. vroeg naar bed. Dorus en ik tot ll'/t op het dek. Toen ik wat gaan slapen, goed gerust, 's Anderdaags weder heer- luk weer, nochtans vele zeeziek, vooral dames an- glaises etc. 's Avonds om 9'h begon ten storm, die duurde tot 's anderdaags. Schrikkelijke zeeziekte on der de passagiers. Mgr. hield zich goed, bleef maar in zijn cabine.- Dorus en ik van tijd tot tijd naar beneden- te 5 of 6 uur .tegenover Civita Vechia. De kapitein 3 maal geprobeerd, kon niet binnenloo- pen -toen naar Porticola in de nabijheid van St. Stefano, daar aangekomen te 10 uur. Voormiddag gedejeuneerd en 's avonds gedineerd-na ons kwam een boot van Valery-schilderachtige rots en oud kasteel. Gebleven tot 's nachts 3 uur. Twee ankers ;eligt, te 7 uur voor Civita Vechia. Apostolisch elegaat:..kanonschoten.! Mgr. met de 6 Bisschop- en aan het diner. Wij naar de gare, daar met Jransche priesters en een Duitsche broeder gedi- neerd-3 frs. 's Avonds circa 4'/t vertrokken, om 8>/« te Rome. Mgr. rijdt vooruit met P. de Wilde naar het hotel. Er waren twee Holl. zouaven, een Janssen uit Schiedam. Wij achterna met twee paarden. Een sergeant zorgt, om ons goed te lossen. Mgr. be- v*r„ z'ch goed, maar wat verkouden geworden. vrijdag 29 October Rome.! Vertrokken uit Tilburg 20 October.! Ik om 10 uur op route-mijn 'cele- bret ingeleverd. Te 3 uur thuis.!. De schrijver v.h. dagboekje, Maria Paulus Geene, vertrok uit Rome op 4 april en was reizend over Duitschland op zaterdag 9 april om 10 uur 's avond» in Tilburg. Mgr. Zwijsen vertrok uit Rome in juni. Dogma verklaring op 18 juli 1870. Cfr. Analecta den Bosch, juö. 1962 bladz. 205. Tlb. F. W. *>(«-« ct mo» rfroJt. '.en. i gekomen. Zijne Hoogwaardigheid, hoewel anoers van een krachtig gestel, heeft' moeten wijken voor de steeds stij- gende hitte, waartegen hy in zijne hooge i jaren niet meer bestand w.is. üij Is iocli reeds veel lahger ih Rome gebleven Mian het voor zijne-gezondheid geraden j was. Kn gaarne zou hij zijn verblijf *j. |«iaV nog langer gerekt hebben, om deel 'te nemen aan de stemming over het hooMstuk, dat thans in het tonoiii» be< hamteld werd, afe de hitte zijn ornnid- •deüak. vertrek uit Rome niet noodzake lijk had gemaakt. Met genoegen ver nemen wij echter, dat deze'reis ,-,;i zijne gezondheid niet ongunstig gewerkt heeft en dat Zjjne Itóogwaat dtehiuJ in volmaakten wefcutmi In het vaderland is aangekomen. \vy maken öfcs te» tolk van velen m herten den grijzen kerkvoogd. m Zy ne afwezigheid van ongeveer 0 maand,-n. welkom op den vadorlawteohcn tevlem. Heden hadden de pïegtiae uitvaart mi begrafenis plaats van—-..i;(?yr den Zeer- r**Ka.»" -.. heef] j ad.ni !«pr' In De Tijd" van 28 juni 1870 treffen wij bovenstaand bericht aan, dat niet alleen de goede thuiskomst van mgr. Zwijsen bevestigt, maar ook laat zien hoe de pers 90 jaar geleden gewoon was om berichten ovel hoogwaardigheidsbekleders in te kleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 12