Oranje maakt het Russen niet gemakkelijk Van Dam eo Dame DUITSE WIJNKONINGIN Kardinaal Alfrink kritiek op CURIE over de Haarlem heeft geen gevaar te van Longa duchten Voorlopig één verliespunt rm SELLOTAPE J2 DFC zal EDO niet meer dan een gelijkspel toestaan Negerin niet toegelaten Soedarto in Hollandia Argentijn Sanfilippo naar F. C. Turijn Zuidamerikaanse profs leiden na „dubbel" in strijd om Kramer cup \an Looy en Post in Berlijn uitgefloten Proef op 100 m. horden Hongarije verslagen: 2|-1| tye^SnmdeeleJberier %%wmied>7bxier eo San Francisco Giants herstellen evenwicht Marianne Heemskerk NIET uitgenodigd voor wintertraining Prognoses Alkmaar Mississippi: Herstel betrekkingen tussen Nederland en Indonesië al op gang Ministers uit Japan en Trinidad oriënteren zich hier over EEG Oeganda-missionaris onderscheiden ZATERDAG 6 OKTOBER 1962 PAGINA 17 Sportflits SCHAAK Olympiade f 9 i9-44, ÏV46 ot 5'10'5 of «i"16 en De uitslagen morgen wordt 't atlas R eo HAARLEM, 6 okt. Na de titanenkamp RCH-Haarlem, die aan vele duizenden voetballiefhebbers het genoegen gaf van een ouderwetse „derby]', wacht voor de komende zondag een heel wat rustiger programma. Hetis althans niet te verwachten dat de ontmoeting tussen Haarlem en LONGA onder dezelfde omstandigheden zal worden gespeeld. De Tilburgse ploeg behoort bepaald niet tot de sterkste uit de afdeling en normaal gesproken moet Haarlem dan ook op de volle buit beslag kunnen ,eSSen- moei lijker taak wacht EDO, dat bij DFC op bezoek gaat Vooral in eigen om geving zijn de Dordtenaren doorgaans moeilijk te kloppen. Een gelijkspel ou voor EDO een goed resultaat zijn. Stormvogels trekt naar de nog ongeslagen Zwolse Boys en zal dus danig op zijn teUen moeten pai»«n. VSV kan op eigen veld zijn meerderheid tonen over AGOVV. RCH heeft een vrije zondag. ForeholteHW Volgens Rikhye: BUENOS AIRES, 6 okt. F C Tu- rijn, de Italiaanse prol voetbalclub blijft doorgaan met het aankopen van nieuwe spelers. Na Peiro, die onlangs voor bijna 1'i miljoen gulden van Atletico Ma drid werd overgenomen, hebben de Ita lianen nu Jose Francisco Sanfilippo, de bekende links-halfspeler van de Argen tijnse club San Lorenzo de Almagro, gecontracteerd. De transfersom be draagt bijna een miljoen gulden. San- filippo krijgt een jaarsalaris van 100.000 TURIJN, 6 okt. In Turijn is gis teren het toernooi om de Kramercup, een tenniswedstrijd tussen de profs van Noord- en Zuid-Amerika, het dubbel spel gespeeld. De Noordamerikanen Trabert en Bucholz slaagden erin hun tegenstanders Olmedo en Segura met 7-5, 7-5, 6-3 te verslaan, zodat de stand nu 2-1 in het voordeel van de Zuid- Amerikanen is. 6 okt. Gisteravond werd Jï, J? BerHjnse sportpaleis een begin gemaakt met de 51e Berlijnse Tes- oaagso. Bij het voorstellen van de twaalf deelnemende koppels in het uit verkochte sportpaleis maakten de Ber- bjners er geen geheim van dat zij het iJuitse koppel Altig-Junkermann tot nun favorieten rekenden. Ook het plaat- seiiiKe duo Oldenburg-Jaroszewicz werd luid toegejuicht. De sterke bui tenlandse vertegenwoordigers Van Looy-Post moesten naast applaus ook «en afkeurend fluitconcert over zich neen laten gaan, evenals de Belgen van Steenbergen-Severeyns. MOSKOU, 6 okt. 'Tijdens voorwed strijden te Alma Ata voor de Russische dtletiekkampioenschappen, die zullen Worden gehouden te Tasjktre, heeft Li- lia Makoshina op de 100 meter horden «en tijd van 13.5 gemaakt. Dit nummer Werd gelopen op aanbeveling van de I.A.A.F Als de proeven succes hebben zal de 100 meter horden de traditionele 80 meter horden vervangen. „nrMRT v,Y Pat Moss, de zuster van^oSreur Stirling, heeft bekend ge maakt dat zij met meer op hippische wedstrijden zal uitkomen, ten einde zich ten volle te kunnen gevan aan het raliye-rijden. ZIATNI PESCI, 6 okt. Doordat maar de remisekansen van Bouwmees- Prins en Bouwmeester hun afgebroken partijen tegen Honfi en Szabo in winst omzetten heeft de Nederlandse schaak- ploeg op de Olympiade Hongarije (vier de in het klassement) met 2'/s-l'/s versla gen. Gisteravond stonden de Nederlan ders echter opnieuw voor een kracht proef, namelijk de strijd in de achtste ronde tegen de leiders in het klasse ment, de Bussen. De ploeg heeft tot nog toe het ergste gevaar weten af te wenden, alleen Langeweg had na vijf uur felle strijd definitief van Geiler verloren. De andere partijen kwamen nog niet tot een beslissing. Donner kwam tegen wereldkampioen Botwinnik in een konings-indische ver dediging iets in het nadeel. In de af gebroken stelling staat de wereldkam pioen dan ook beter, maar het is niet duidelijk of hij nog winstkansen heeft. Bouwmeester moest aantreden tegen Keres. De Rus zette er alles op om te winnen, ook al omdat hij in de on langs te Den Haag gehouden wedstrijd Nederland-Rusland tegen dezelfde tegen stander niet verder dan tot twee remi ses was gekomen. Hij kreeg inderdaad enig voordeel, veroverde zelfs een pion Advertentie) DEZE WEEK Uniek overzicht van het koersver loop van enige honderden fondsen in de eerste drie kwartalen van 1962. rendementen en koerswijzigingen berekend per 28-9-'62. bearijfstakgewijze gegroepeerd. Vraagt gratis proefnummer. Post bus 906, Amsterdam, tel. 020-245760 voor steeds meer particuliere beleggers hit financieel kompas I Probleem No. 49 van A. M. Voortlng. Wit geeft in twee zetten mat. Eerste publikatie. (Parijs 1913) gaf zwart nog een paard op de koop toé en hield nog twee stukken over om mat te zetten. 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lc4 d6 4. c3 Lg4 5. Db3 Dd7 6. Pg5 Ph6 7. Lf7:+ Pf78. Pf7Df7: 9. E>b7: Kd7 10. Da8: Dc4 11. f3 Lf3: 12. gf3: Stand na de 12e zet van wit: Wit: Kg8 Ddl Td4 Lc8 Lh2 Pf6 Pg3 pionnen c3 c5 d6 g4 h4 Zwart: Ke5 Te3 Td5 Lb5 Pc7 pion f5. Oplossing probleem No. 48 van J. Suidgeest: Lg7 I Het thema van de onsterfelijke partij (dubbel torenoffer met matcombinatie) is reeds meerdere malen nagevolgd. In de party Rodzynski tegen dr. Aljechin Probleem voor geoefende oplossers. No. 4098 van J. Bus te Heemstede. 12. Pd4l 13. d3 Dd3: 14. cd4: Le7l 15. Dh8: Lh4 mat. Correspondentieadres A. Perquin, Marnixkarie 104. Amsterdam-C. Probleem voor beginnende oplossers. No. 737 van J. H. Scheyen te Kerkrade. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen Ingezonden worden tot 15 nov. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36. Heemstede. Oplossing van No. 4091 van Dik v. d. Berg te Waddlnxveen. Wit speelt naar: 32, 18, 48-43, 42, 33-2S, 8, z50 44, 4. 2 en wint. De hoeveelste7 Canalejasbewerking. Een heel aardig vraagstuk, men komt echter langs bekende wegen tot de niet minder bekende slotstand die wel haast door elke problemist bewerkt is. IllllllllllIllIlllll OPLOSSINGEN VAN DE ZOMERSERIE Illllllllllllllllllllll Wit beelnt en wint; oplossingen van de nummers 737 en 738 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 nov. a.s. Oplossing van No 732 van dezelfde auteur. 23-18 22x13 28-22, 17x30 40-35 24x33. 35x4, deze stand zagen we nooit eerder en is dus waarschijnlijk een nieuwtje. 33-38, 4x1, 38x27, 1x23, 2-7 23x1, 27-32, 1-29 32-37 29x47 en wint. Het nieuwtje ln aanmerking genomen is het een heel aardig stukje, de inleiding tot het af spel is echter heel simpel, wit heeft geen andere keus dan de oplossing. van J. J. v. Tol. Vervolg. No. 6. 47-41, 29x,9, 38x27, 36x3B, 32x43, 49x21, 16x36 en wipt. Een kostelijk miniatuurtje met bijzon der leuk slagwerk. Het enige vlekje is de stand; wit verkrijgt nl. door 34-30 en de daarop volgende dreiging 30-24 overwegend voordeel. mNPo' 7' 26"21: 'o8*38' 37"31. 36x27, 48-43, 19x28, 43x3 20-24!?, 30x10, 25-30, 3x41!, Een P'"ig stukje met een heel fw»r,ge ontleding. Het lijkt er op of zwart zich nog weet te redden, doch verijdelen' S'aan kan wlt het net No. 8 33-28 24x22 40-34, 16x38, 34x3, 4l"t7 VPZ" ™21k 38-42 of? 21"12> 18x7, U 6X9 e" Wlnt' Heel m00i onrht^L cte wlnst door enkele Nv. o «5M„en te dwingen. No. 9 34-30, 35x24 gedw., anders volgt 30-24 enz., 45-40, 17x26, 27-22, 18x29 40-34 23x41, 34x3, 26x37, 3x47 slaat alles weg Een fraaie ontknoping en radi cale oplossing van het zwarte blok No 10 32-27 36x47 27-22, 47x33 28x39 17x28 30-24, 29x20 gedw., 30-33. 28x39 40-34 39x30, 35x4. 19-23, 4-15, 14-10??? 15-33, 5-10, 33-15, 10-14 gedw., 15-33 en het is gewonnen. Aldus had de auteur het bedoeld en het schijnt dat er geen vuiltje aan de lucht is. De scherpzin nige oplossers gaven echter aan dat als zwart in het afspel niet 14-19 maar 3-10 15x4, 23-29 speelt het spel voor wit niet meer te winnen is. Heel juist gezien en waaruit weer eens te meer blijkt dat de beste problemist wel eens een steekje laat vallen. De gehele serie heeft echter zóveel moois en zóveel damgenot verschaft dat het kleine misstapje graag vergeven wordt. De namen van de prijswinnaars ko men volgende week. ter zijn groot. In de partij Geller-Langeweg kreeg de Rus eerst op de koningsvleugel en later op de dame-vleugel voordeel. De zware stukken drongen tenslotte de stelling van Langeweg binnen wat tot een snelle, beslissing le dde (1-0). Kramer kwam tegen ex-wmeldk;am- pioen Tal uit. Tot vlak voor het af breken vond hij voortduren:ad6 ste zet. In het zicht van de remise deed Kramer echter ,ee" ^moeilijk de zet waardoor h« 'n.gr0A?rt nn ll-n heden kwam. Ook Tal vond p U beurt niet de gunstige voorzetting ln de afgebroken stelling staat de twee pionnen voor. De uitslagen luiden: '';ev^Xn?Jik— JAS.—1West-Duitsland 3Vï-'/2. Onf^Xarhe Joegoslavië 1-3, Nederland—Hongarije 21/j-IVï, ArgentiniëBulgarpe 3-1. Achtste ronde: Buigarije-Amerika1- 2 (1 partij afgebroken). 1 Na de achtste rond luidt de st8nbd: 1. Rusland 20V* pnt. plus 3 «geor partijen, 2. Amerika 20 pnt plus 1 Mg, partij, 3. Joegoslavië 19 Pnt-.P Dnt 4. West Duitsland en Hongarije P plus 2 afg. 6. Roemenie 15'/. P 3S l g^. 7 Argentinië 15 pnt. plus 2 afg. garde14V. pnt. plus 1 afg. 9. Oos'-Duits land 12 pnt plus 4, 10. Nederland 1- P"' plus 3 afg., 11. Tsjecho-Slowakije - pnt. plus 3 afg., 12. Oostenrpk 7/- P plus 3 afgebroken partijen. (Advertentie) De Deltawerken in het Haringvliet. De konstruktie van dit soort gigantische betonnen bouwsels vereist direktieketen, elektromotoren, voorgespannen beton, tekenkamersSELLOTAPE verricht er overal verschillende funktiesHet is het moderne materiaal, dat door tientallen speciale soorten in iedere tak van industrie en nijverheid aan specifieke eisen voldoet. ook thuis f waar het al éven onmisbaar is! weit. ged. handelsmerk SAN FRANCISCO, 6 okt. - In de gisteren gespeelde tweede wedstrijd in de Baseball World Series (het officieu ze wereldkampioenschap honkbal voor professionals) tussen de Newyork Yan kees en de San Francisco Giants zijn de Giants erin geslaagd het evenwicht in de stand te herstellen. Zij versloegen hun tegenstanders met 2-0, waardoor de stand, met nog vijf ontmoetingen voor de boeg. 1-1 is. UTRECHT, 6 okt. Voor de winter training van (le Nederlandse zwemmers en zwemsters, die op zondag 14 okto ber op hef CIOS te Overveen begint, is Marianne Heemskerk, de bekende vlinder- en wisselslagzwemster, niet uitgenodigd. Wel gekozen zijn door de KNZB: HEREN; Van Osch (ZCG, Van Em- pel (EZPC), Jansen (ZVT), Kr m (ZAR), Sitters ('t Y), Bontekoe (HPC) Mensonides (Z1AN), Jiskoot (Merwe- de), Weteling (Nereus), Korteweg C- ZV), Vroegop ('t Y) en Bakker (D- ZV). DAMES: Erna Loskamp (Shell), Kor- rie Winkel (GDZ), Klenie Bimolt (GZ- PC) Ineke Tigelaar (De Robben), Ju dith Denijs (De Robben), Adrie Las- tene (Naarden), Gretta Kok (HDZ). Ada Kok (HDZ) Jopie Troost (HD. Erica Terpstra (HZPC), Ria van Vel- zen(ZIAN), Pauline van der Wildt (SZC), Betty Heukels >PSV), Coekie gastelaars (ESCA) en Gerda brogtrop (DWR) Adspiranten: jongens: Oudt (Zian), Langerhorst (Te Werve), Heunek (H- PC) Steyn (Nereus), Vet (Nereus), Berkhout (Nereus), De Koning (SZC), en Van Hemert (Surae). Dames: Van Weerdenburg <Z1AN), F. Winkel (GD- Z) Beumer (Nereus), Reymerink (Cd- Z) Buter (LDZ) G. Weteling 'Nereus), L. Heemskerk (De Robben), Buiskool (Zwemlust) en Veldhuizen (Naarden). Advertentie) ST tel.o-'0-906^ MJSW»k iwono mimooastfeesten te Neustad werd de negentienjarige Mantta Heinzen uit Ahrfrpiler' uitgeroepen tot „Duitse wijnkoningin" voor het lopende jaar. De foto tnnnt haar aetooid met de tekenen harer waardigheid: scepter en (m plaats van rijksappel) roemer, terwijl ze voorts een (blikken) diadeem draagt, benevens een folkloristische jurk. (Van onze paardesportmedewerker) ALKMAAR, 6 okt. Voor de zon dagmiddag in Alkmaar te houden dra verijen luiden onze prognoses: Acht ktoberprijs (260 m). Zorro, Zee ster, Zuccarello. Willem van ranje- prjjs (2360 m). Zauy, Anaconda, Zon- nevogel S. Alkmaar's ntzetprijs 1380 m.). Brutus Muermann, Boerin van Vre- denhof, Bosvink S. Jacob Kabeljouw- prjjs I. (2040 m). Aerolite B, Avyola Again T. Anitra. Jacob Kabeljouvvprüs II (2040 m). Antje K. Anne Emilie, Ambition. De Zilveren rchidee (Ama- tisices 2040 m) X Straal W, X logie M, Zilverreiger S. Feestprijs (2360 m) Zo- rauus Axkit, Wilna Illustre, Zita Bol- win. Victorieprijs (3040 m) Ylite Rose, XTello, Urdy Mars. Vestingprijs (2040 m). Y.Y.V., Haon, Walter Mitty. Dirk Duivelprjjs (2040 m) Y Norton, Zus van Spencer Gay, Ylinotte. In de eerste klas amateurs ziet het er naar uit dat HFC dit seizoen weer een hartig woordje gaat meespreken m de strijd om het kampioenschap. De Haarlemmers zullen hun taak in de komende thuiswedstrud tegen D<-o echter beslist niet te licht mogen op vatten! De DCG-ers stellen er een hoge eer in om de ,,Good Old" te verslaan en HFC zal dan ook ztfn sterkste spel moeten spelen om de ongeslagen plaats op de ranglijst te kunnen handhaven. Bij de tweede klassers zijn de re sultaten met uitzondering van Zandvoortmeeuwen tot nog toe niet best te noemen. De ploegen spe- len een bescheiden tot zeer beschei- den rol, waarbij vooral TYBB met één punt uit vier wedstrijden m de zorgen zit. De ploeg kan echter be ter dan zijn plaats op de ranglijst Aangeeft en daarom zullen de man nen van Van Turnhout de komende striid bij Aalsmeer zeker niet zonder vertrouwen tegemoetzien. Sr anpplt ziin eerste thuiswedstrijd en wel tegen Schoten. De festiviteiten X nu bij HBC achter de rug en alle aandacht dus voor de competitie. Wij hebben er zo'n idee van, dat de Heem stedenaren hun supporters zondag met zullen teleurstellen. Zandvoortmeeuwen moet zijn ongeslagen 'eiderspositie ver dedigen bij Amsvorde. Het zou ons van de kustbewoners tegenvallen indien deze wedstrijd niet in een overwinning werd omgezet. Ripperda dat thuis speelt tegen WA, mag blij zijn met de halve winst. Bij de derde klassers is alle aan dacht gevestigd op de ontmoeting tus sen Foreholte en HVV. Met twee pun ten achterstand op Hillegom zit de Voorhoutse club in de kopgroep en wil Foreholte mee blijven doen, dan zal van HVV moeten worden gewonnen. Maar op zijn beurt zal de „Groote Iïaagsche'' niet minder vechten voor zijn kansen, want bij een nieuwe ne derlaag is HW voorlopig van het to neel verdwenen. Wij verwachten een spannende partij; waarbij we ons niet aan een voorspelling durven wagen. Bij Disse-WilheJmus houden we het op een zege voor de thuisclub, terwijl ook SJC goede kansen heeft in de ontmoe ting bij Wassenaar. DHL is op eigen veld veel sterker dan „uit", hetgeen voor Hillegom een waarschuwing mag zijn om de strijd in Delft bijzonder se rieus aan te pakken. Onze Gezellen wacht bij de vierde klassers nog steeds op zijn eerste winstpunt. Het wordt voor de Gezellen langzamerhand de hoogste tijd om het over een andere boeg te gooien, maar of Renova morgen als ..slachoffer" zal willen fungeren, lijkt na Renova's mon- steroverwniing op NAS, niet bepaald voor de hand te liggen. De Halfwegse club zal de schrik nog wel in de benen zitten en nu treft NAS het niet dat het sterke IEV de komende tegenstan der is. Voor eigen publiek zullen de IEV-ers zich o.i. niet de kaas van het brood laten eten. Hoofddorp Boys heeft in de „Meer" goede kansen te gen St. Paneratius en in West II ver wachten we zonder meer dat Van Nis pen in de Zilk afrekent met het Leidse ASC. Het tot nog toe teleurstellende WSB, krijgt 't in Noordwükerhout heel moeilijk tegen Oranje Groen. Voorts wordt bij de vierde klassers nog gespeeld THB-ETO, EHS-Bloemen- daal en in West II DOCOS-Warmunda. UTRECHT, 6 okt. (KNP) Kar dinaal Alfrink heeft vanmorgen in de kathedrale kerk te Utrecht een preek gehouden, waarvan hieronder een ge deelte letterlijk wordt geciteerd: „Eerlijkheid is een eigenschap die door de" jonge mens van vandaag niet alleen wordt geapprecieerd maar min of meer wordt verwacht, wordt geëist. Niets schijnt zo te worden verafschuwd als het camoufleren zij het ook uit liefde, of, nog erger, uit prudentie van de fouten en gebreken van ouderen, van hoger-geplaatsten, van de auto autoriteit. Moet voor deze iaatsten deze appreciatie van eerlijkheid een voort durende stimulans zijn om alle fouten te vermijden, voor degenen die deze eerlijkheid cultiveren, brengt het de noodzaak met zich mee van die eerlijk- heid zelf te toetsen op haar wezenlijke inhoud, op haar zuiverheid, kortom op haar eerlijkheid. Dit geldt ook van zogenaamde eerlijke kritiek op de Kerk en op de gezagsdra gers in de Kerk, of deze Romeinse Curie ten of niet. Met te stellen, dat kritiek op de Kerk voortkomt uit liefde voor de Kerk, is men er nog niet. Deze liefde zou dan namelijk alle karaktertrekken moeten vertonen, die Paulus in zijn eer ste brief aan de gelovigen van Corinthe in bet loflied op de liefde opnoemt: De liefde is lankmoedig zij is goedig de liefde is niet afgunstig de liefde handelt niet onbehoorlijk zij is met verwaand zij zoekt niet zichzelf zij wordt niet verbitterd het kwaad (•lijft zij niet indachtig zij is niet ver heugd over de ongerechtigheid, maar zij verblijdt zich met de waarheid alles verdraagt zij alles gelooft zij alles hoopt zij alles verduurt zij. Eerlijkheid veronderstelt namelijk niet alleen dat men fouten of gebreken niet camoufleert. Zij veronderstelt evenzeer dat men in zijn oordeel over deze fouten en gebreken eerlijk is. Het is het goede recht van degenen, die men van fouten of gebreken beschuldigt. En daarom vordert deze eerlijkheid bijvoorbeeld dat men niet generaliseert, dat men niet overdrijft, dat men nie eenzijdig is. An ders is men niet alleen niet meer eer lijk, maar men loopt gevaar niet billijk te zijn, niet rechtvaardig en men loopt gevaar de eisen vai de liefde uit het oog te verliezen. Wanneer men zou stellen, dat er in het centrale bestuursapparaat van de kerk mensen of instanties zijn, die fou ten of gebreken vertonen, trapt men open deuren in. Indien men het echter zo stelt, dat de Romeinse Curie in haar geheel foutief is en daarbij de ene of voornaamste oorzaak van de geruisloze geloofsafval van jonge intellectuelen, dan dacht ik heeft dat weinig meer te maken met de eerlijkheid, waarover we hier spreken en die door jonge mensen wordt gevraagd. Een dergelijk generali seren is niet meer juist, niet meer billijk, niet meer rechtvaardig en niet meer eerlijk naar de andere kant. Ik geloof dat juist hierin de zwakke zijde ligt van het boek van peter Lom- bardi, waardoor hij, onlangs vele goede dingen die hij heeft gezegd,, een gemak kelijke aanleiding heeft gegeven tot zeer begrijpelijke en gerechtvaardigde weerstanden. Het centrale bestuursap paraat van de Kerk is nu eenmaal niet een homogeen bloc, dat men in één en kelvoudig oordeel kan afdoen. Het ver toont uiteraard veelvoudige scala van schakeringen die het geheel uitermate boeiend maken. Bovendien zal men ook van degenen met wie men van mening meent te kunnen of moeten verschillen, moeten aannemen dat zij van de beste bedoelingen zijn bezield en dat zij over tuigd zijn op die manier de Kerk het bes te te dienen. Wie een oordeel over de Romeinse Curie wil afgeven, moet wel over heel vee) ervaring beschikken. Bovendien moet hij er niet alleen van buiten tegen aangekeken hebben. An ders loopt men gevaar toch weer niet geheel eerlijk te zijn. Ik moet bijvoorbeeld bekennen, dat ik niet zo ongelukkig ben met de formu lering, die het monitum van het H. Officie over de publika'.ies van Teilhard de Chardin heeft gekregen. Er wordt geen persoon veroordeeld, er wordt niets op de Index geplaatst. Er wordt alleen gevrrpgd om een krit: che bestudering. Bij cL uiterst moeilijke materie, die de auteur heeft aangedurfd, is dat misschien niet ze verwonderlijk, zeker niet als zijn werk wordt gelezen door in theolo gie of natuurwetenschappen minder er varen lezers. Ik laat dan nog terzijde in hoevern zoals me door vakmensen wel eens verzekert, is de beschouwin gen van deze auteur ook van de kant van de natuurwetenschappen aanvecht baar zouden zijn. Maar het theologisch doordenken van de gegeven problematiek, waarvoor men de auteur dankbaar kan zijn, is hier mee niet zo afgesloten, dat een kritische bestudering van zijn ideeën verder over bodig zou zijn. Kan men zonder meer aannemen dat alle lezers van zijn pocket edities hiertoe in staat geacht moeten worden? Ik heb overigens de indruk dat de min of meer nieuwe formulering waarin het H. Officie dit monitum heeft gegoten, wel eens een eerste vrucht zou kunnen zijn van het Concilie-in-voorbereiding. De eerlijkheid vraagt dat men ook dit wil constateren, zelfs met een zekere vreugde. Hoe meer communicatie er in de Kerk zal zijn tussen centrum en periferie, des te meer mogen we hopen op een grotere openheid. Maar we moeten daarbij niet vergeten dat die openheid van twee kanten zal moeten komen. U wilt me, hoop ik, excuseren dat ik deze dingen bij deze feestelijke gelegenheid heb ge zegd. Het was voor mij de laatste gele genheid. Op de drempel van het Concilie lijkt het me uiterst belangrijk dat onze Ne derlandse katholieke gemeenschap open en eerlijk staat tegenover het centrale bestuursapparaat van de Kerk. Dit houdt geloof ik, niet in dat men werkelijke tekortkomingen verdoezelt. Maar het vraagt wel dat men zorgvul dig wikt en weegt en dat men noch de eerbied noch de rechtvaardigheid noch de Liefde vergeet. Met publieke ongenu anceerde wanhoopskreten, ook al zijn ze geboren uit liefde voor de Kerk, loopt men gevaar wel stemming te kweken, maar weinig uitzicht op verbetering na derbij te brengen. Zij wekken eerder nieuwe weerstanden en een gerecht vaardigd schijnende vasthoudendheid. Het zou voor de bisschoppen, die dezer dager naar het Concilie vertrekken een bijzonder vreugdevolle gedachte zijn, als jZ0^ ?}ogen weten, dat katholiek Ned -land dit Concilie met vertrouwen tegemoet treedt. Ik heb in de Centrale Commissie en daarbuiten de ervaring opgedaan, dat biologische ouderdom niet identiek is met wat men onder gesloten geest verstaat Wanneer het gaat om openheid, is de leeftijd „en factor van nogal^ relatiev- waarde. Is de persoon Joannes daarvan niet een zeer dmdelnk teken? Het is werkelijk niet nodig om in een verwelkt Byzantinisme alles zonder on derscheid te loven en te prijzen wat van boven komt Maar alles met een aprio- nstisch negatieve houding opwachten schijnt het andere uiterste, dat evenzeer van onvolwassenheid kan getuigen. Een publieke opinie in de Kerk zal zich van beide uitersten vrij moeten houden, als zij inderdaad de Kerk wil dienen en het bewijs wil leveren dat zij inderdaad voortkomt uit oprechte liéfde voor de Kerk", tot zover dit letterlijke citaat uit de toespraak van kardinaal Alfrink. OXFORD (Mississippi) 6 okt. (Rtr). De Universiteit van Mississippi heeft de toelating van een negerin ge weigerd. Het meisje studeert op het ogenblik aan de negeruniversiteit in Jackson (Mississippi). Volgens een functionaris van de Uni versiteit van Mississippi is de aanvraag van de negerin, Alfanette Bracey, af gewezen omdat deze aanvraag niet vol ledig was. De neger James Meredith, die na veel strijd tot de Universiteit van Mississippi werd toegelaten, is ook afkomstig van de universiteit van Jack son. HOLLANDIA. 6 okt. (UPI) De In donesische luit.-kolonei Soedarto is giste ren aan het hoofd van elf stafofficie ren en drieëndertig onderofficieren op Nieuw Guinea aangekomen, om het be vel op zich te nemen van de Indone sische parachutisten, die in de V.N.- strijdmaeht zullen worden opgenomen. Een groep pro-Indonesische Papoea's begroette de Indonesiërs. Tot dusver hebben V.N.-functionaris- sen niet de indruk, dat er kans is op verstoring van de heersende rust en kalmte. SCHIPHOL, 6 okt. Bij zijn ver trek gisteren naar New York heeft de Indische brigade-generaal Rikhye in antwoord op vragen naar een mogelij ke bemiddelingspoging van zijn kant voor het herstel van diplomatieke be trekkingen tussen Nederland -en Indo nesië. ontkend deze rol te hebhsu ge speeld. Doch hij voegde er aan fdes „Er is echter reeds een uitwisseling als begin van herstel aan de gang". Gevraagd of er reeds vertegenwoordi gers waren uitgewisseld, zei hij slechts op schriftelijke uitwisseling te hebben gedoeld. „Natuurlijk zou een verhoogde sa menwerking tussen de twee landen de laak van de Verenigde Naties verder vereenvoudigen", ging hij verder. ,,De V.N. hebben velerlei diensten beschik baar en zullen die zeker van nut willen maken, indien de twee landen dit zou den wensen". De generaal, die thans zijn functie in New York weer gaat opnemen als lid van Oe Thant's persoonlijke staf, sprak de hoop uit, dat de toekomst zijn persoonlijke terugkeer naar Nieuw Guinea niet meer nodig zou maken. Naar aanleiding van de uitlatingen van generaal Rikhye inzake uitwisse ling van documenten tussen Nederland en Indonesië over een herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen, heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd, dat de Indische gene raal ongetwijfeld de documenten heeft bedoeld, die aan de Nederlands-Indone sische overeenkomst zijn toegevoegd, aangezien er verder geen uitwisseling van schriftelijke stukken is geweest. DEN HAAG, 6 okt. In het pers centrum Nieuwspoort hielden gister middag kort na elkaar twee vooraan staande bewindslieden uit het buiten land een persconferentie: de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Ma- sayoshi Oliira. zacht sprekend in zijn eigen taal, en de levendige premier van Trinidad en Tobago, dr. E. Williams De heer Ohira, financieel-economisch expert, zei, dat h(j in het bijzonder ge ïnteresseerd is in de ontwikkeling van de EEG. Hij hoopt, dat Engeland zich zal aansluiten bij de EEG. De Japanse minister heeft met minister Luns open hartig van gedachten gewisseld over tal van kwesties. Hjj verklaarde des- evraagd, dat prinses Beatrix bjj haar ezoek aan Japan zeker ontvangen zal worden door de keizer. Een vlottere indruk maakte de goed van de tongriem gesneden premier van het onlangs onafhankelijk geworden Trinidad en Tobago, dr. Williams. In gevatte bewoordingen vertelde hij 'van zon bezoek aan Europa, dat ten doel heeft in alle bij de E.E.G. aangesloten landen zpn standpunt duidelijk te ma ken ten aanzien van de E.E.G. en de handelsbelangen van zijn land hier te bevorderen. Kort voor de ontmoeting met de pers had hij minister Luns ge- sproken. Hjj had met >em „algemene problemen doorgenomen en hoopte maar dat dit geen kabinetscrisis zou veroorz.aken. Voorts zijn er besprekin gen geweest met Philips over de aan leg van een telefoonnet in Trinidad en over radio- en televisiemogelijkheden in dat land. AMSTERDAM, 6 okt. De bijna tachtigjarige father H. A. Röttgering van de congregatie van Mill-Hill, vierde onlangs zijn gouden priesterfeest te Ggaba in de Afrikaanse staat Oeganda (bisdom Kampala). Tevens is het bijna een halve eeuw geleden (28 december van dit jaar) dat father Röttegering in Oeganda kwam als jonge missionaris. Ter gelegenheid van zijn gouden feest kwam de Nederlandse consul de jubila ris gelukwensen en deelde hem mee dat hij benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, De Oegandese pers en radio waren vertegenwoordigd bij de huldiging van deze Nederlandse missie-veteraan, die bovendien van de parochianen van zijn vroegere Amsterdamse parochie nog een feestgave ontving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 17