Engeland hervatte vandaag het gesprek met de E.E.G. Overleg nog vóór Kerstmis in een beslissende fase? MACMILLAN publiceert vlugschrift over EEG TEGEN DIEFSTAL IN KLEEDKAMERS ONGENODE GASTEN Jeugdraad organiseert een wereldreisvoor jongelui 1 HET K0MPL0T Attlee valt Gaitskell bij Aanbod agrarische produkten blijft vermoedelijk ruim Nieuwe maatregelen voor oplossing voedingsprobleem Eerlijk de jeugd antwoorden 9 STEMMING AANZIENLIJK VERBETERD Ongewone stap van Britse premier Met medewerking van talrijke instellingen en bedrijven In West-Europa grote graanoogst venvacht voor de periode 1962-63 F.A.O.-rapport Peter v. d. Linden Investeringen in derde kwartaal Verpleeghuis Bertilla in Drachten geopend Tijdens de Herfstvakantie Uitbreiding bij AKU in Emmercompascum Verzetsstrijders in Breda herdacht Ver. Bezit 1894 Belegging in aandelen nu beter dan die in obligaties Meer militaire orders voor bedrijven in U.S. Stijging ten opzichte van zelfde periode 1961 en tweede kwartaal Noordzee" heeft de Markelo verkocht 20.000ste schip in de haven van Rotterdam MAANDAG 8 OKTOBER 1962 PAGINA 13 Ontwikkeling voor 1962 weer niet gunstig VLAANDEREN I (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 8 okt. In tie Belgische hoofdstad is vandaag (1e laatste ronde van tie onderhandelingen over Enge- lands lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap begonnen. Twee maanden geleden, in de nacht van 5 augustus, toen vele waarnemers al even uitgeput en ontgoocheld als de meeste delegaties een definitieve breuk onafwendbaar achtten, moest het overleg in nogal dramatische om standigheden worden opgeschort inge volge de hardnekkige weigering van de Fransen de Britten nog verder tegemoet te treden met enkele belang rijke concessies. De impasse scheen op dat ogenblik compleet te zijn. Van die sombere gevoelens blijkt thans geluk kig niet veel meer overgebleven te zijn. Niet dat plotseling een onverdeeld optimisme zou zijn gaan heersen daar zijn de economische proble men, die nog op een oplossing wach ten, en de politieke tegenstellingen, die nog moeten worden afgerond, werkelijk te talrijk en te complex voor. Maar niettemin is de stemming aanzienlijk verbeterd. Op de vijfde verdieping van het gloednieuwe torengebouw aan de Brusselse Vier- armenstraat, vlak bij het Paleis van Justitie, waar thans het Belgische departement van buitenlandse zaken is gevestigd en waar de onderhande lingen tussen de Zes en Engeland worden gevoerd, gelooft men nu rotsvast in de mogelijkheid van een spoedig succes, hetgeen begin augus tus zeker niet het geval was. Ook al acht men het risico van een mislukking niet totaal uitgesloten, men acht het toch heel wat kleiner dan de kans op welslagen. Zowat algemeen is de indruk dat het overleg, mits enige goede wil wordt getoond door de be trokken partijen goede wil die inder daad aanwezig schijnt te zijn en op voorwaarde, dat zich in geen van de op de conferentie vertegenwoordigde landen een ernstige crisis voordoet, tegen Kerstmis een beslissende fase zal hebben bereikt en misschien zelfs kan worden beëindigd. Het voorzitterschap van de conferen tie wordt, voor de duur van drie maan den, waargenomen door de leider van de Nederlandse delegatie, met name staatssecretaris Van Houten. Deze vervangt, voorlopig althans, minister Luns, die met vakantie is. De Neder landse bewindsman was overigens de enig 3 niet die vanmorgen op het appèl ontbrak. Ook zijn Franse collega Couve de Murville, die momenteel de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties in New York bijwoont, was af wezig. Wel op post was, vanzelfspre kend, minister Heath. De Britse top onderhandelaar was gisteravond reeds per vliegtuig in de Belgische hoofdstad gearriveerd, welgezind als steeds maar ook even discreet. Ook al legde minister Heath bij zijri aankomst geen enkele verklaring af, het was nochtans duidelijk dat de Britse delegatie met hooggestemde verwachtingen uit Londen was ver trokken. In het bijzonder scheen zp ingenomen te zijn met de gunstige (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 8 okt. De Britse pre mier, Macmillao, heeft de ongewone stap genomen een vlugschrift te publi ceren over Brittannië en de E.E.G. De ze publikatie verscheen gisteren, aan het begin van de week waarin de con servatieven hun jaaivergadering zullen houden in Llandudno. In het vlugschrift veroordeelt (1e premier onder meer de bekrompen houding van die Britten die Europa beschouwen met wantrouwen en achterdocht. Hü verklaart dat door on derhandelingen aan te knopen voor Brit- tannië's lidmaatschap van de E.E.G. de Britse regering wellicht de meest be langrijke en progressieve beslissing had genomen in Brittannië in vredestijd. De premier verklaarde eveneens dat de Britse regering zal aandringen op een spoedige beëindiging van de onderhan delingen. Volgens Macmillan zijn de eco nomische voordelen van het toetreden tot de E.E.G. veel groter dan de risico's welke Brittannië zou lopen ten gevolge van het lidmaatschap. Van de Britse landbouw verklaart de premier dat hp zich in een krachtige en gunstige po sitie zal bevinden als Brittannië toe treedt. De bekende katholieke edelman en socialist Lord Longford (voorheen lord Pakenham), voormalig minister in Attlees kabinet, publiceerde giste ren een opzienbarend artikel in bet linkse zondagsblad The Sunday Pic torial. Het artikel is gericht tegen Lord Longfords vriend Gaitskell, lei der van de Labour-oppositie. In het artikel verklaart Lord Longford dat h{j de anti-E.E.G.-rede van Gaitskell op de jaarvergadering van Labour had ondergaan als een „hartverscheu rende ervaring". Lord Longford zelf is een overtuigd voorstander van het Britse lidmaatschap van de E.E.G. In zijn artikel uit hij de hoop dat Gaitskell alsnog van mening zal ver anderen en de gevoelens zal delen „van velen van ons in de Labour-par- tp, vooral van de leden van de ge neratie welke jonger is dan de gene ratie van hem of mij." Ook Lord Attlee, de laatste premier van Labour, uitte zich gisteren over de E.E.G. in een vraaggesprek met een verslaggever van het zondagsblad The Observer. Volgens hem kon hij niet zien hoe de Britse monarchie zou pas sen in het soort federatie dat Europa misschien zou worden Attlee blijkt er bezwaren tegen te hebben dat Europese buitenlanders op één Wn gesteld zullen Worden met Britse staatsburgers en voorkeur zouden genieten boven burgers van Gemenebestlanden wat betrett te werkstelling in Brittannië. Hij beschouwt de drie belangrijkste leden van de EEG als ondemocratisch. Volgens Attlee zpn er, behalve het unieke Zwitserse stelsel, slechtsVvee democratische stelsels in de wereld, net Amerikaanse en het Britse, welke laatste verbreid is in alle Gemenebestlanden (Ghana? Pakistan? Ceylon? Nigeria. Zuid-Rhodesië?). Brittannië heeft, al- DRACHTEN. 6 okt. Prof. rlr. P. Muntendam, de directeur-generaal van de volksgezondheid, heeft vanmorgen hier het verpleeghuis „Bertilla'* ge opend met een rede, waarin hp aan drong op samenwerking tussen het pro testantse ziekenhuis en het katholieke verpleeghuis, omdat het om de mens gaat, die meer dan wie ook de ge zamenlijke hulp nodig heeft van hen, die in beide inrichtingen werken. Het verpleeghuis „Bertilla" wordt bestuurd door de congregatie van de Kleine Zusters van St.-Joseph en werd genoemd naar de in China overleden algemeen overste van de congregatie, moeder Bertilla, die haar leven in dienst had gesteld van de arme be woners van China. Het verpleeghuis beschikt over honderd bedden. dus Attlee, een unieke positie als het centrum van een over de gehele wereld verbreid Gemenebest en als Brittannië zou toetreden tot de E.E.G., zou het éeze positie prijs moeten geven en slechts één van een aantal europese staten worden. Hij zei dat hij een over tuigd voorstander is van een wereld regering en dat hij Inzake het af schaffen van oorlogen geen bezwaren zou hebben tegen een vermindering van Brittannië's sexuvereine rechten maar deze overdracht van souvereiniteit behoort te geschieden aan een al-omvattende we reldorganisatie en niet aan een deel van Europa, conclusie, die de minister blijkbaar heeft mogen trekken uit de reeks ge sprekken die hij in de afgelopen weken heeft gevoerd met vijf van de zes E.E.G.-partners. Deze zijn het erover eens geworden het project van een Europese politieke Unie te laten rusten zolang niet vaststaat of Engeland ai dan niet zal toetreden tot de Euro- markt, en dat is precies wat Londen wil. In verband hiermede werd gisteren veel aandacht besteed aan een ver klaring van de Duitser Von Brentano. De gewezen minister van Buitenlandse Zaken van de Bondsrepubliek zei gisteren, dat de Zes geen enkele ge legenheid meer mogen laten-™2i gaan om (le toetreding van Engeland tot de E.E.G. te vergemakkelijken. Klaarblijkelijk vertolkte Von Brentano aldus ook het standpunt van zpn op volger, minister Schro' or, van wie bekend is dat hij nogal sceptisch staat tegenover de Europese politiek van Adenauer en De Gaulle. Overigens zullen de Britten geens zins geneigd zijn de zeer zwar<Fransen nissen te onderschatten, die de Fransen alsnog kunnen opwerpen zoais zp dat vroeger reeds bij herhalm„ £®daa" hebben speciaal natuurlijk op het vlak van de landbouwpolitiek en oe voorwaarden, die terzsdce zulle den gesteld aan Enge and. Maar on overkomelijk werden die hindernissen niet genoemd. PASOP Diefstal uit kleedkamers, in gebruik tijdens sportbeoefening, is een veel voor komend euvel. Het alom bekende ge zegde „de gelegenheid maakt de dief" is hier zeer zeker van toepassing, want gebleken is, dat men vaak zeer noncha lant met zijn bezittingen omgaat. Het is immers niet noodzakelijk om kostbare voorwerpen en/of grote geldbedragen mee te nemen als men sport gaat be oefenen. Teneinde de sportbeoefenaren attent te maken op de gevaren van diefstal van onbeheerd achtergelaten waardevolle zaken heeft het „Bureau ter voorkoming van misdrijven" een af fiche ontworpen, waarvan exemplaren zijn gezonden naar de sportverenigingen om in de kleedkamer van de vereniging aan te brengen. AMSTERDAM, 4 okt. Drie dagen feest voor (le Amsterdamse Jeugd, tij dens de herfstvakantie.. Een wereldreis door Amsterdam in drie dagen is het motto, waaronder de jeugd voor de somma van een kwartje, drie plezierige dagen kan beleven. Het door de heer Weggelaar geopperde idee, dat lnj in samenwerking met (le commissie .Jeugdwerk" van de Amsterdamse jeugdraad heeft uitgewerkt, bevat vele aantrekkelijke punten. Zo zullen de deel nemers via vaste routes de eerste dag, donderdag 1 november a.s„ vijf over heidsinstellingen bezoeken om hun reis- papieren in orde te maken. Behalve folders e.d. over de werk zaamheden van de betreffende instellin gen, ontvangen zij ook een stempel in hun reisbestek. De instellingen zijn: be lastingkantoor, politie, G.G.D., bevol kingsregister en Amstel 1, waar op de ROME, 8 okt. De economische vooruitzichten voor het resterende deel van 1962 en voor 1963 in de vooraan staande industrielanden, die het groot ste deel vertegenwoordigen van de invoervraag in de wereld naar agra rische produkten, zijn op het ogenblik van opstelling van dit overzicht nog enigszins onzeTter, zo wordt in het voedsel- en landbouwrapport 1962 van de FAO meegedeeld. Over het alge meen schijnt het tempo van de groei der economische bedrijvigheid in die landen langzamer te zullen worden dan men aanvankelijk had gedacht. Verwacht wordt, dat het aanbod van de meeste agrarische produkten ruim zal blijven. Ook schijnt er geen reden 9? k speel erg graag voor de jeugd, voor kinderen in de lagere school-leeftijd, maar ook voor leerlingen van mid delbare scholen. Er moeten na tuurlijk geen kinderen bij zit ten, die eigenlijk te jong zijn voor het stuk, want dan krijg je verkeerde reacties, maar ver derEr komt uit zo'n zaal zoiets, ja, hoe zal ik het zeggen, zoiets zuivers, zo'n ontvankelijk heid op je af, dat je voelt iets eerlijks te moeten teruggeven. Je kunt dan eenvoudig niet gaan schmieren." De acteur, die dit zegt, is Pe ter van der Linden 38 jaar, zelf vader van drie kinderen die vorige week de Albert van Dalsum-prijs van de gemeente Amsterdam heeft gekregen voor de beste vertolking van een rol in een Nederlands stuk in het seizoen 1961-1962. „Een volko men verrassing: 's morgens bij de post een brief van de wet houder. „Als je kortgeleden ver huisd bent en in een groot, oud huis zit, komt zo'n prijs (dui zend gulden) goed van pas. Bo vendien geeft het een nieuwe stimulans in je werk en ik was er vooral ook blij mee omdat dit een waardering betekent voor het werk van ons hele gezelschap." Dat gezelschap is Arena/De Nieuwe Komedie, waar Peter van der Linden met veel plezier bij werkt. Hij is niet op de toneelschool geweest. Zijn vader, Jan van der Linden, heeft hem in het vak ingewijd. Hij begon zijn toneel loopbaan als volontair bij Dirk Verbeek. „In de oorlog werd ik door de Duitsers in m'n kraag gegrepen. Ik kwam achter een revolverdraaibank in Kiel te staan." Nadien speelde hij achtereenvolgens bij „De Sprookjes spelers", het Zuid-Nederlandsch Toneel van Pierre Balledux, een gezel schapje van zijn vader, „De Gong", „De Schouwspelers" en ten slotte bij „Arena", waaruit „De Nieuwe Komedie" is gegroeid. Hij heeft enkele kinderstukken geschreven met enthousiasmerende titels als „Koning Witbaard met de wondermantel" en „De drie wensen van het vrolijke ketellappertje". Er is wel eens gezegd, dat een sterke gericht heid op de jeugd een acteur op de duur niet bevredigt omdat vooral jonge kinderen de rol en de speler niet onderscheiden. „Daar zit iets in," zegt Peter van der Linden, „maar terwijl ik nu toch veel voor volwassenen speel, geeft het me nog steeds een enorme voldoening te ervaren hoe zo'n zaal met kinderen of jongeren voor je open staat. Ik heb het ook weer gemerkt bij het Jeugdfestival. Ze vragen je van alles: of het niet moeilijk is een lange rol uit je hoofd te leren, wat voor gevoel het is met maskers te spelen, waarom een stuk met masker wordt gespeeld enz. enz. Je zou die vragenstellers van alles kunnen wijsmaken, maar je doet het niet, want je merkt, dat ze op je rekenen Peter van der Linden u>as regisseur van „De klucht van Windbuil en Platzak", die afgelopen zomer op het Binnenhof werd gespeeld. Hij heeft de laatste jaren o.a. Scapin in „De Schelmenstreken" gespeeld, een van de twee Dromio's in „Het spel der vergissingen" en de duivel in „De geschie denis van de soldaathet stuk, waarmee De Nieuwe Komedie ook naar Italië is gegaan. In zijn kamer hangt nog een affiche, waarop hij als „II diavolo" aangekondigd staat. „Wie had ooit kunnen denken, dat we met een Franse opvoering naar Italië zouden gaan en dat het nog een succes zou worden ook. Misschien gaan we in december weer. Ik heb overigens heel wat moeite gehad met de tekst. M'n Frans is niet sterk, maar ik moest en zou die tekst er in krijgen. In Florence heb ik nog twee aanbiedingen gekregen om er te blijven, als mimespeler." De Albert van Dalsum-prijs heeft Peter van der Linden gekregen voor zijn spel als Joren, de schoenlappersgezel een fraaie, sterk plastische ver tolking in „De Gecroonde Leersse". Zijn eerstvolgende grote rol (première 16 oktober) is die van Moenen in „Mariken van Nieumegen" onder regie van Johan de Meester. „Ik krijg een zwart pak, half in leer; zo'n Vince Taylor-type." Met die laatste mededeling is Peter van der Linden weer terug bij de jeugd. „Je hebt als acteur de 'taak iets wat er niet is te laten ontstaan. Je moet een wonder laten gebeuren. Het fijne is, dat je merkt, dat ook nu nog bij jongeren het geloof in een wonder te wekken is. Het ruisen van de wind is een wonder; ons vermogen om te spreken is een wonder. Ze voelen dat ondanks al het lawaai en de reclames in die gestroomlijnde wereld van ons. Ik denk wel eens, dat er achter al dat rumoer iemand moet zitten, die bewust kwaad wil, maar er zijn telkens weer jongeren, die zich toch niet laten vangen. Moenen, die Mariken de zeven kunsten van haar tijd leerde, heeft het licht in haar hart ook niet kunnen doven." Peter van der Linden, die in z'n vrije tijd tekent, schildert en hout plastieken snijdt, heeft naast zijn huisdeur aan de Malakkastraat in Den Haag een opvallend naambord, eigen werk. Merkwaardig, hetgeen men in zijn atelier te zien krijgt en het betoog van de acteur zijn van een geheel andere stijl dan die opgesmukte naamplaat. „Toch haal ik dat bord niet weg," zegt hij bij het uitlaten van zijn bezoekers grinnikend. plaats van het toekomstige stadhuis het passenbureau voor één dag zal resi deren. De tweede dag komt het vervoer aan de orde. Op het station Sloterdflk kun nen zij hun wereldreis in orde maken en ontvangen dan tevens een instructief foldertje over de nieuwe overweg bevei liging, de A.H.O.B. De KNSM heeft voor de jongelui enkele verrassingen in petto, terwijl de KLM ook alle mogelijke medewerking heeft toegezegd. Ook deze dag krijgen de kinderen bij de verschil lende instellingen een stempel. Als belo ning voor twee dagen „hard werken" kunnen zij de derde gratis hun reis gaan maken. Zij kunnen naar Suriname (de Surinametentoonsfcellinig in het Tropisch Museum), of gaan varen (Scheepvaart museum), een reis door vroeger tijden (Rijksmuseum) of de moderne kunst (Stedelijk Museum) of een dag vertoe ven in het rijk der dieren (Artis). Om aan deze driedaagse aktiviteit te kunnen deelnemen, zullen de kinderen zich vanaf vrijdag 12 oktober kunnen opgeven bij alle Amsterdamse kantoren van de Spaarbank voor de Stad Amster dam tijdens de gebruikelijke openings uren, als ook bij het rijdende bijkantoor van de spaarbank. Bij de aanmelding zal meteen het „reisgeld" van 0,25 moeten worden voldaan. De commissie Jeugdwerk van de Amsterdamse Jeugd Raad heeft deze aktiviteit kunnen orga niseren met medewerking van de vele reeds genoemde en een aantal niet ge noemde overheidsinstanties, en particu liere bedrijven en instellingen. Een primeur is het vlaggetje van de Vereniging voor Veilig Verkeer „Vlag in top" en de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, dat alle deelnemers zullen ontvangen. Het is voor het eerst dat (leze vlaggetjes in gebruik zullen zijn. Deze reis is bedoeld voor jongelui van 11-16 jaar. Op 24 oktober is de uitreiking van het „reisbestek". ARNHEM, 6 okt. De fabriek van de Algemene Kunstzijde Unie te Em- mercömpascuum zal worden uitge breid. De nieuwe afdeling krijgt een vloeroppervlak van ruim 1600 m2. Het bedrijf werd vijftien jaar geleden ge vestigd, met het doel arbeidsintensief werk over te nemen van de AKU- fabrieken te Arnhein en Ede. Aanvan kelijk dacht men dat de vestiging een tijdelijk karakter zou dragen. De afdeling konerij' voor rayongarens is er nog altijd belangrijk, maar de laatste jaren valt er steeds meer de nadruk op de veredeling yan Enkalon en andere volledig synthetische garens. In de huidige twynafdeling ln om vang reeds groter dan de konerij zijn grote bedragen geïnvesteerd, aldus de A.K.U. BREDA. 8 okt. Nabestaanden en oud-verzetsstrijders hebben zondag op de vloeiweide bij Rijsbergen de zeventien Nederlanders herdacht die daar op 4 en 5 oktober 1944 door de Duitsers zijn gedood. De herdenkingsplechtigheid werd geleid door kapelaan Brautigam uit 't Zand en dominee Van den Bosch uit Breda. Op 4 oktober overvielen de Duitsers een radiopost die in een boswachtc >-s- woning in het bos bu Rosbergen was verborgen. De commandant en vier leden van de verzetsgroep, de vrouw van de boswachter en drie kinderen werden hierbij gedood. De volgende dag wachtten de Duitsers de andere acht leden van de groep op. Deze werden op iii het Mastbos gefusilleerd. In zijn voorwoord bij het F.A.O.- rapport 1962 schrijft de directeur-gene raal van de Voedsel- en Landbouw Or ganisatie der Verenigde Naties, B.R. Sen, dat ruwweg gezegd kan worden, dat de voornaamste voedsel- en land bouwvraagstukken in de economisch minder ontwikkelde gebieden in de wereld in de eerste plaats zijn: oncter- produktie, honger en ondervoeding. In de tweede plaats komt dan nog de voortdurende daling van de prijzen van landbouwprodukten op de wereldmark ten, die de mogelijkheid voor die ge bieden deviezen te verdienen, alsmede die voor hun economische groei, doet verminderen. De problemen voor de economisch meer ontwikkelde landen zijn daar entegen vaak een te grote produktie tegenover de mogelijkheden voor de afzethandel, welke tot een opeenho ping van overschotvoorraden leidt en de daarmede in nauw verband staan de sociale ontevredenheid, die ont staat door het verschil in inkomen tussen de landbouwbevolking en de overige bevolking. Armoede van de plattelandsbevolking komt echter nog steeds meer voor in landen met een minder ver gevorderde economische ontwikkeling. Het jaar 1961/62 kan ten aanzien van deze vraagstukken eerder gezien worden als een jaar van beloften dan als een jaar, waarin iets werd bereikt. Er Waren bemoedigende tekenen, dat in de wereld het belang van agrarische ontwikkeling meer werd ingezien. Ook waren er aanwijzingen, dat er een gro tere vastbeslotenheid bestond, om de landbouwvraagstukken aan te pakken de schiethei bij ROTTERDAM, 5 okt. „Beleggingen in aandelen verdienen op het ogenblik de voorkeur boven die in obligaties, welke het risico hebben van muntont- waarding", aldus commentarieerde vanmorgen in de jaarvergadering het bestuur van Vereenigd Bezit van 1894 zijn beleggingspolitiek. Over de verdere ontwikkelingen is nog weinig te zeggen. Wel werd het publiek de raad gegeven de gelden niet in speculatieve, maar in zgn. defen sieve fondsen te beleggen. De maat schappij zelf heeft het behoudend ele ment in haar portefeuille versterkt tot ca. 40 procent. De aandelen „Vereenigd Bezit" wa ren in het afgelopen boekjaar ca. 11,4 procent in waarde gedaald per eind september jl. was dat teruggebracht tot ca. 9 procent. Deze vermindering was volgens het bestuur nog gunstig ten opzichte van het algehele koerspeil der Nederlandse aandelen, dat volgens de ANP CBS-indices in dezelfde pa riode met ca. 18 procent was terugge lopen. Deze relatieve winst is te «-anken aan een sterke spreiding „Wij bezit ten gelukkig een portefeuille, waarin een gunstige verhouding is tussen groeifondsen en gewone aandelen met een goed rendement", aldus het bestuur Men is dan ook niet pessimistisch ten aanzien van de ontwikkeling op lan gere termijn. Het bestuur heeft berekend dat de uitbreidingen in het afgelopen jaar niet ten koste zijn gegaan van de waar de van het aandeel, hetgeen impliceert dat goede fondsen zijn aangetrokken. Het beleid is er op gericht de huidige samenstelling van de portefeuille nage noeg te handhaven. Een der aandeelhouders oefende kri tiek op de tantièmes voor het He- stuur 140.000)die naar zijn mening te hoog zijn. Maar men deelde mede dat men daarmee nog onder het statu tair toelaatbare is gebleven. WASHINGTON, okt. Naar ver wachting zullen'Me primaire militaire opdrachten voor het bedrijfsleven in de Verenigde Staten in het lopende begro tingsjaar, dat op 30 juni 1963 eindigt, 27 miljard dollar bedragen, zo heeft de Amerikaanse plaatsvervangend minister van defensie, G. Gilpatrick, medege deeld. Het bedrag is 2 miljard dollar groter dan de waarde der contracten, die in het begrotingsjaar 1962 zpn ver- Strekt, en 5 miljard dollar groter dan de waarde der contracten in het be grotingsjaar 1961. De grootste toene ming zal zijn waar te nemen bu de aankopen van wapenen voor het leger van elektronische uitrustingen, appara tuur voor verbindingen en instrumenta rium voor de ruimtevaart. alvorens zij acuter werden. De ontwik kelingen op het gebied van de produk tie en van de internationale handel droegen in dit jaar echter weinig bij tot een oplossing op lange termijn van deze vraagstukken. Vervolgens herinnert de heer Sen aan de campagne „Bevrijding van Honger" die in de gehele wereld gevoerd werd en aan de daarmede verwante pro gramma's. Een opmerkelijke nieuwe ontwikkeling op dit gebied is het we reldvoedselprogramma, waarachter zich zowel de Verenigde Naties als de F.A.O. hebben geschaard en dat ver moedelijk aan het eind van dit jaar in werking zal treden. Het doel van deze proefneming is het in economisch meer ontwikkelde landen te veel ge produceerde voedsel te gebruiken om in de minder economisch ontwikkelde landen honger en ondervoeding te be strijden. In 1961/62 waren er ook aanwijzin gen, dat er ruimere pogingen werden gedaan, om de gevolgen van de aan houdende daling van de goederenprijzen te verzachten. Een nog bemoedigender ontwikkeling waren de vernieuwing van de internationale tarwe-overeen- komst in 1961/62 en de kansen op een goederenovereenkomst voor cacao en op een koffieovereenkomst op ruimere basis.... Wat de ontwikkeling in 1961/62 aan gaat, zo vervolgt de heer Sen, voor lopige ramingen doen veronderstellen, dat als gevolg van het ongunstige veer de agrarische produktie in de wereld in dat jaar maar weinig groei te zien gaf. Toch schijnt het reeds waarschijn lijk te zijn, dat de stijgende lijn in 1962/63 zal worden voortgezet. De meest verontrustende ontwikkeling is dat de voedselproduktie per hoofd der bevol king in Latijns-Amerika, Afrika en in het Nabije Oosten, die in de jaren vijf tig aanzienlijk toenam, de laatste paar jaar de neiging had af te nemen door dat de produktie bij de bevolkingsaan was ten achter bleef. In het Verre Oos ten, het gebied waar de voedselproble men het meest accuut zijn, zijn de ont wikkelingen de laatste tijd wat gunsti ger geweest. De omvang van de internationale han del in agrarische produkten is in het kalenderjaar 1961 met ongeveer 4 pro cent toegenomen, hoofdzakelijk echter door graanverschepingen in verband met oogstmislukkingen in China, in ze kere mate echter ook door grotere ver- schepigen van Cubaanse suiker en van enkele andere produkten naar de Chi- nees-Sovjetrussische groep landen. De invoer van landbouwprodukten in de overige wereld is echter nauwelijks toe genomen. Tegenover de toeneming van de omvang van de agrarische export stond echter een daling van 4 procent van de gemiddelde prijzen, zodat de waar de maar weinig toenam. Voor het eerst sedert verscheidene jaren zijn de we reldgraanvoorraden aanzienlijk afgeno men. 's-GRAVENHAGE, 6 okt. In het tweede kwartaal van het lopende boek jaar hebben (le bruto-investeringen in vaste activa 3.083 miljoen bedragen tegen 2.912 miljoen in dezelfde perio de van 1961, hetgeen een stijging bete kent met 171 miljoen. In het eerste kwartaal van dit jaar kwam het to taalcijfer op 2.447 miljoen. De verdeling naar bestemming was als volgt (in miljoenen guldens)land bouw, bosbouw en visserij 127 (in 1961 130), mijnbouw, bouwnijverheid, overi ge nijverheid en openbare nutsbedrijven 950 (835), handel 203 (200), exploitatie van woningen 531 (502), verkeer en vervoer 535 (578), overige bedrijven 193 (172) en de overheid 544 (495). Naar types was de verdeling: wonin gen 531 (502), gebouwen voor bedrijven en overheid 590 (508), weg- en water bouwkundige-werken (incl. landaanwin ning en ontginning) 376 (370), wegver voer 373 (371), railvervoer 20 (19), ver voer te water 203 (192), vervoer door de lucht 25 (102) en machines en ove rige uitrustingsstukken 965 (848). te zijn een grote toeneming van de vraag te verwachten, die de daling van de prijzen op de wereldmarkt tot staan zou kunnen brengen. De beperkte beschikbare gegevens die lopen t.m. het eerste halfjaar van 1962 doen tot dusverre veronderstel len, dat in 1962/63 vermoedelijk de tendentie tot toeneming van de agra rische produktie in de wereld met een nieuwe aanzienlijke vergroting zal worden voortgezet. De weers omstandigheden schijnen over het al gemeen gunstiger te zijn geweest dan in 1961/62, toen slecht weer zeer veel voorkwam. De produktie in West-Europa zal ver moedelijk de grote omvang van 1960/61 overtreffen. Er worden grote graan oogsten verwacht in de meeste delen van het gebied, maar de bietsuiker- produktie zal vermoedelijk in vergelij king met 1961/62 niet veel verandering te zien geven. In de meeste landen zijn de veestapels groter geworden. Hoewel er misschien een zekere verlangzaming zal ontstaan in de mate van toeneming van de produktie van rund- en kalfs vlees, van pluimveevlees en van melk, zullen er waarschijnlijk aanzienlijke toenemingen voor varkensvlees ont staan. In Oost-Europa zijn de omstandighe den minder gunstig geweest en door het slechte weer, vooral door het koude voorjaar en de zomerdroogte in het Donau-bekken, is naar gemeld wordt de produktie van granen en suikerbie ten sterk verminderd. Verwacht wordt dat de graanproduktie in de Sovjet- Unie boven het niveau van 1961 zal uitkomen. Het graanareaal, vooral dat voor mais en peulvruchten, is aanzien lijk uitgebreid. De grasarealen werden dienovereenkomstig verminderd. Er worden echter opnieuw moeilijkheden uit Kazakstan en uit enkele andere ge bieden gemeld, als gevolg van onvol doende onderhoud van landbouwmachi nes. In de Verenigde Staten wordt een verdere vermindering voorspeld van 14 procent van de tarweproduktie in 1962/63, als gevolg van de vermindering van het areaal dat onder het tarwe- stabilisatieplan valt. Ook de produktie van grofkorrelig graan zal naar ver wacht verder verminderen, als gevolg van de toepassing, ook op gerst, van de maatregelen, die succes hadden bij de beperking van de produktie van mais en sorghum in 1961/62. De katoenpro- u uk tie in de Verenigde Staten zal waar schijnlijk niet veel van die van de laat ste twee jaar verschillen. Een nieuwe grote toeneming wordt er verwacht van de produktie van varkensvlees. De produktie van rund- en kalfsvlees zal waarschijnlijk slechts weinig toenemen en als gevolg van de recente prijs dalingen zal de produktie van pluim veevlees in benedenwaartse richting worden aangepast. In Canada waar de graanproduktie SOVJET-UNIE De Sovjet-Unie heeft bij de economische commissie van de al- gemene vergadering der Verenigde Naties een ontwerp-resolutie ingediend waarin wordt voorgesteld, volgend jaar een con ferentie over handel van alle landen ter wereld te beleggen om billijke prijzen vast te stellen en handelsdiscriminatie uit te bannen. De economische commissie begint deze week haar algemene debat over mid delen om het ontwikkelingsproces in on derontwikkelde gebieden te versnellen. zich ten opzichte van het onder invloed van de droogte staande niveau van 1961/62- zich aanzienlijk zal herstellen schunt een tarweoogst, die benoden het gemiddelde blijft, mogelijk in verband met de uitputting van de vochtreserves in de bodem in de prairie-provincies. Over de waarschijnlijke productieni veaus in 1962/63 in andere gebieden in de wereld is op het ogenblik nog weinig bekend. 55 AMSTERDAM, 6 okt. Het is de Stoomvaart Maatschappij Noordzee ge lukt om in het begin van 1962 de Mar kelo, die onder Nederlandse vlag zoals bekend niet lonend geëxploiteerd kon worden, te verkopen. Het werd onmoge lijk voor dit schip de snel stijgende bemanningskosten op te vangen. Het was de afgelopen jaren dan ook vrijwel uitsluitend aan de Markelo te wijten, dat zulke aanzienlijke verliezen wer den geleden. In het jaarverslag over 1961 wordt de opbrengst van het schip (netto circa 450.000) niet onbevredi gend genoemd. Exploitatie schepen leverde in 1961 92.699 (162.656) op, interest koersver schillen 435 (245) en bijzondere baten 650 (2.551). Op de Borculo wordt 50.000 (onv.) afgeschreven (v.j. ook op de Markelo 50.000). Voor survey wordt 15.000 (40.000) gereserveerd, terwijl algemene kosten en bankrente 68.508 (69.990) vergen. Het verliessaldo ad. 39.724 (44.538) brengt het totale ver lies op 281.780. Het jaar 1961 begon slecht en het eindigde ook slecht, zo zegt de directie. Het revaluatieverlies bedroeg circa 25.000, terwijl een forse stijging van de gages in augustus de resultaten ge voelig beïnvloedde. Beide schepen wa ren geruime tijd uit de vaart door een groot survey. De gekweekte surveyre- serve voor de Broculo was vrijwel vol doende om de kosten te bestrijden. Voor de Markelo (vervroegd survey wegens verkoop) was niet voldoende gereser veerd. De kosten van de survey minus reserve werden aan de boekwaarde van het schip toegevoegd per ultimo de cember voor 374.861 (332.793) op de balans terwijl het niet nodig was over 1961 afschrijving toe te passen. De bankschuld is tot 415.449 (349.145) opgelopen. De ontwikkeling en de vooruitzichten voor 1962 zijn niet gunstig. Een nieuwe loonsverhoging heeft de scheepvaart ge troffen, waartegenover geen verbete ring van de vrachtenmarkt staat. ROTTERDAM, 8 oktober Zeven tien dagen eerder dan vorig jaar is gisteren het 20.000ste schip de Rotter damse haven binnengelopen. Het was de Duitse vrachtvaarder „Eschersheim" van de rederij Unterweser in Bremen, 's morgens vroeg met een lading die erts uit Thameshavn binnenkwam. in Noorwegen EHMET ZEGT JUIST, DATJE LEVEND NUTTIGER VOOR HEM BENT DAN DOOD! BARSTIX HOOR NIETS MEER WE MISSEN NET WAT JOUW LOT ZALZ'JN- AH, DAAR ZUNZE, weer! WATER6E ALS JE ON WILLIG BENT JE TAAK UITTE PRETTIG NIEUWS WISTIK MAAR HOE IKIN Z'JN PLAN PAS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13