-Twintig nieuwe leden bij— SanctusBavo geïnaugureerd brieven") Voordrachten-cyclus met één centrale gedachte „Caecilia" ontvangt het Duitse „Accordium" gastvrij Parochie St. Jan viert veertig jarig bestaan eigen huis Eerste winst voor Alliance (heren), Ever Swift nog ongeslagen Aéenda voor Haarlem KEES FENS BESPRAK ROMAN LITERATUUR SINDS 1945 van lezers „De toekomst in het licht van de christelijke hoop" Zwitserland zal daders uitleveren Autobotsing op de Schipholweg Twee brommers in botsing Vragen over het vlootbezoek Inbreker zat naast het bed UITWISSELING HAARLEMOSNABRÜCK Geslaagd concert ondanks minder gelukkig programma der gasten HOCKEY IN HAARLEM EN OMGEVING Ongeanimeerde stemming Fa. B. ENGELENBERG PROGRAMMA GELOOF EN WETENSCHAP De beurs vandaag: MAANDAG 8 OKTOBER 1962 PAGINA 3 55 VERFSPUITEN Eigenaardig verschijnsel Voetballer liiiep hertsen- schudid&nig op Aanwinsten katholieke leeszaal Haarlem Inbraak Aerdenhout Anna van SaksenJaan in Haarlem-zuid Planitentziektenkundlige Dien/st blijft in Treslong Bromfietsster door ijsman gesneden Ongeslagen Uitslagen gSÜPSSI slfAM^eSp MORGEN BEGRAFENIS WETHOUDER TATES Veel jubilarissen bij Hoogovens -— Films 815 uur: Muziek Ten toonstellingen Waterstanden HAARLEM, 8 okt. Met het gebruL kelijke. feestelijke vertoon zijn gister avond 20 nieuwe leden geïnaugureerd Van de r.k. Studentenvereniging Sanctus Bavo. De inauguratie vond ditmaal plaats in een der zalen van café-restau rant Brinkmann, aangezien de eigen so ciëteit pas vandaag officieel in gebruik genomen kon worden. Gistermorgen na de plechtige inauguratie-mis, opgedra gen door de moderator, pater mr. F. K. van Kleef OESA, is het nieuwe socië teitsgebouw aan de Ripperdastraat reeds ingewijd. Vanmiddag vindt de officiële opening plaats. In zijn begroetingstoespraak merkte de praeses van Sanctus Bavo, de heer Jan .de ^erg' ë'steravand op dat men heden ten dage te vaak van een acade mische opleiding een academische titel ®n bct daaruit voortvloeiende financiële en maatschappelijke voordeel verwacht, om ai academische stijl. Juist vlij, a f van stijl over te dragen, z.un de studentenverenigingen in het le- i.ft Seroepen. De praeses sprak de hoop uit, dat een levendiger contact tussen oe studentenverenigingen onderling daartoe het zijne zou mogen bijdragen. dlt verband hoopte hij, dat het ver worven geassocieerde lidmaatschap van de Unie van Katholieke Studentenvereni gingen spoedig zou worden omgezet in ganisatie lidmaatscbaP van deze or- v Yoor uitspreken van een feestrede di titteraire criticus Kees Fens h-uf;/!2 gtL' 5le tot onderwerp van zijn inleiding had gekozen: ,,De Noord- Nederlandse roman sinds de tweede wereldoorlog". In tegenstelling tot de vooroorlogse Forumgeneratie, vertoont de generatie van na de oorlog een wan trouwen tegen de rede. Aansluitend op net na-oorlogse pessimisme, is een rea lisme van de angstdroom ontstaan dat slechts ruimte laat voor de kleine, ver loren, machteloze mens. Dit mensen- Advertentie) Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Plaatsing van ingezonden «tukken („Brieven van Lezers") betékent «iet noodzakelijk een bewijs van instemming, doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden «tuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt eich echter niet aan do verantwoordelijkheid der hoofd redactie, die rich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te eenden. In het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij In een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dloingende redenen aanwezig acht van deze regel rnf te wilken. Het is, naar het me voorkomt, een eigenaardig verschijnsel, dat bij acties voor een of ander liefdadig doel tegen woordig voor zover ik het kan nagaan, geen sprake meer is van het inschake len van beeldende kunstenaars, hetzy in verenigingsverband, hetzij afzonder lijk. In de loop der jaren heb ik mogen constateren dat men steeds met succes aan beeldende kunstenaars belangeloze medewerking vroeg bij een of andere liefdadige actie. Ik herinner me een actie in die geest van jaren geleden, waarbij een loterij werd georganiseerd van kunstwerken, belangeloos afge staan door Haarlemse en Heemsteedse kunstenaars ten bate van verarmde Oostenrijkse kinderen. Deze actie werd ingeleid door Anton Pieck en mij. Een ander maal werden aan de Haarlemse Kunstenaars bijdragen in de vorm van hun werk gevraagd voor de slachtof- fers van de revolutie in Hongarije, waarbij de heren Baard, directeur van act Frans Halsmuseum, en wijlen dr. Melchior de leiding hadden en waar de bezoekers van het concert in het Con- 8?ftg,Gbouw, In Haarlem ten bate van slachtoffers, voor een belang- ik j,ag aankochten. Dan memoreer y,:?5 d,9 missie-tentoonselling, nl. de rS',' ^aarbij in het bijzonder *aren kunstenaars actie op ^charitatief^ e®n of andere men niets meer van ™g(^ ed' bomerkt beeldende kunstenaaS d00r de z.g. moderne kunS„ elfs met van wellicht omdat in eeZenaarS- Komt dit mg gemeenschappeliike aefPen- te wei" te nemen of denkt menta6^ waar van abstracten en non-figuratw* 0verk te wemig waardering zal hlhLkuiLs- het kunstzinnig publiek? ik i® blJ het laatste. vermoed JAN WIEGMAN Burgerlijke Stand Haarlem BEVALLEN van een zoom 4 okt.: J. van Vliet-Sehwebke; M. van der Werff-Dudink; M. D. J. W. van der Velde-Martin. Van een dochter: 4 okt.: J. M. Cla- sie-Young; J. H. M. Ermers-Remmé; F. E. van Mierlo-van Dijke; H. van den Brande-Seijsener; F. A. Keesmaat- Rol; M. Silvis-Zoeteman; G. M. Noor- dijk-Post; J. M. Brandsma-Koppers; S okt.: M. S. E. Keessen-van Luijken; A. H. Doedens-Roos. OVERLEDEN: 3 okt.: H. Moes, 6 j-, Jansstraat; 4 okt.: A. E. von Oven- Berger, 93 j Slachthuisstraat; J. Lag- cher, 85 j., Hazepaterslaan; M. Rutte, 72 j., Bakkerstraat. ONDERTROUWD: 5 okt.: L. P. P- M. Sehreurs en B. A. Boerée; F. F. Die mei en J. C. Heidweiller; r GEHUWD: 5 okt.: R. Verzijlberg en G. j. van Rullen; J. J. Kelderman en H. L. Jacobs; J. H. van Laaren en H. E. Dekker. ZANDVOORT, 8 okt. Gistermiddag werd op het terrein van de voetbalclub Zandvoort Meeuwen in Zandvoort etn 21-jarige voetballer uit Vijfhuizen ge wond, toen hij onzacht met een tegen stander in aanraking kwam. Hij liep "m hersenschudding op en moest naar het Grote Gasthuis in Haar] gebracht. laarlem wordon over- KEES FENS type is verwant aan de puber en de na oorlogse litteratuur vertoont dan ook merkwaardige verwantschap met de on volgroeide mens. De hoofdtema's van de na-oorlogse lit teratuur zijn de eenzaamheid, de doods dreiging, de zinloosheid, de vlucht in de droom, de hoop-loze berusting. In het bijzonder ging de heer Fens daarbij in op een genre romans dat vooral de laatste jaren de romankunst dreigt te verstikken: de romans die sterk essay istische trekken gaan vertonen. De ro man dreigt te evolueren van verbeel- dings-verhaai tot personalistische ro man. waarin de schrijver enkel nog maar belangstelling heeft voor de eigen gevoelens en gedachten. Merkwaardig noemde de inleider het, dat zoveel schrijvers reeds onmiddellijk na hun debuut niet meer publiceren. Daardoor ontstaat een gebrek aan litte raire opvolging. De meeste van die debuterende romanciers schrijven ik- romans, die men ook wel bekentenis romans kan noemen. Het zijn een soort jeugddagboeken, waarin waarneming en weergave samen vallen. Men neemt geen afstand meer tot het ervarene. Men verwerkt het niet, maar schrift het onmiddellijk neer Het gevolg is dan ook dat meteen alles wordt neer- geschreven en dat men niet meer heeft om door te gaan. Het publiceren van dergelijke bekentenisromans wordt ten onrechte bevorderd door de gemakke lijke publicatiemogelijkheden en doordat de uitgevers dit soort litteratuur veelal aanprijzen als tijdsbeelden. In feite gaat het hier niet om littera tuur. Het zün documentaires, beschrij vingen in reportagevorm. De schrijver heeft geen afstand genomen totzyn materie. De roman-personages blijven niet bij, omdat zij slechts toevallige ver- schijningen zijn. Al deze personages en al deze bekentenissen lyken immers op elkaar. Alleen in, het incidentele ver schillen zij. Zij zijn beperkt van vis De personages draaien in een klem krin getje rond en willen daar niet buiten kijken. In die zin zijn zij proymciaal, zo als de streekromans van het b®Sm der dertiger jaren provinciaal waren. Het schrikwekkendePis, dat er zo wemig po gingen worden aangewend om de 1 t ratuur te vernieuwen. ^et hjktn5^ men met dit genre in een doodlopende slop terecht is gekomen. Daar tegenover echter blyken de zogeheten traditionele romans, (ie - beeldingsverhalen waarvan de scjmo vers afstand hebben Sen°i?S" reDre ervaringen, bijzonder krachtige r p - sentanten te hebben: romans die nun kracht hebben gevonden in de varm. „Het zwaard van Damocles van W. F. Hermans is daarvan een van ae sterkste voorbeelden. Met een lucntig citaat uit Johan Daisne's .InKtvieK- ken" besloot de heer Fens zon buiten gewoon boeiende voordracht. Praeses Van de Berg meende geen beter blok van waardering te kunnen aanbieden dan een uitnodiging aan de inleider om nog eens een keer terug te komen op een avond dat een discussie moge lijk is. Het inauguratiefeest werd be sloten met een samenzijn in de tyde- lijke sociëteit aan de Kinderhuisvest. HAARLEM, 8 oktober Zaterdag is het programma verschenen van Ge loof en Wetenschap" voor het seizoen 1962-1963. In een uitstekend, vooral ty pografisch, verzorgde loopmare, die op fraaie wijze is geïllustreerd, verklaart het bestuur ter inleiding, de stellige in druk te hebben, dat de methode van het afgelopen seizoen om de voordrach tencyclus door één centrale gedachte te doen beheersen geslaagd genoemd mag worden. Ook de mogelijkheid om met de inleider van gedachten te wisselen en hem vragen te stellen is bevredigend geweest. Daarom zullen ook het komen de seizoen de voordrachten door één gedachte bepaald worden, namelijk: „De toekomst in het licht van de christe lijke hoop". In de inleiding staat ter verklaring te lezen: „Het bestuur heeft zich er rekenschap van gegeven, dat de zo ont zaglijke diep ingrijpende veranderin gen, die de wereld op vrijwel alle ge bieden thans ondergaat, de snelheid waarmede dit geschiedt en de wijzigin gen, die zowel in geestelijk als wereld lijk opzicht hierdoor worden teweeg ge bracht, velen beangstigen en benauwen en bö hen de vraag doet rijzen, nu tal van toestanden en opvattingen, die voorheen onaantastbaar bleken en het dagelijkse leven een vaste en zekere steun boden, aan het wankelen gera ken zonder dat zich reeds thans nieuwe veilige banen hebben afgetekend, waar toe dit alles zal leiden en wat de mens in de toekomst nog te wachten zal Ook de gelovige christen, die zich er van bewust is enerzijds, dat God de mensheid niet zal verlaten, anderzijds dat hij niet meer en beter, zij het op zeer bescheiden wijze, in het wereldge beuren kan ingrijpen dan door als goed christen te leven en op eerlijk, passende wijze zijn dagelijkse arbeid te verrich ten, kan zich niet steeds onttrekken aan het gevoel van beklemming en aan don kere gedachten over de toekomst". De eerste inleiding zal een algemeen oriënterend overzicht geven van de hui dige „Wereldsituatie van het christen dom". Ze wordt donderdag 11 oktober gehouden door de heer C. M. Thoen uit 's Gravenhage, medewerker van het Kaski. Donderdag 22 november sprak prof. dr. J. Wils uit Nijmegen over „Christendom in Afrika". De heer A. L. R. Welling uit Amsterdam houdt dinsdag 18 december een inleiding over „Christendom in Latijns-Amerika", pa ter dr. A. Camps o.f.m. uit Weert spreekt donderdag 17 januari over „Christendom in Azië", diens confrater dr. A. Fiolet uit Alverna geeft woensdag 13 februari een beschouwing over „Wereldsituatie in de oecumenische be weging". Dr. N. Wilders o.f.m. uit St. Job in 't Goor (Antwerpen) besluit de cyclus met een inleiding over „De toe komst in het licht van de christelijke hoop" op vrijdag 5 april. Nederlandse romans: De Born: De carrousel. Van Amstel: Niet het hart alleen. Baklanow: Een voetbreed aar de. Barenyi: Het verraad is onder ons. Bergeyck: De levende doden. Bruce: De geheimzinnige moordenaar. Gast: Jong zijn is moeilijk. Greene: De der de man. Greene: De Mozart" ver trekt om 9.12. H. Kesten: De vriend in de kast. De Landell: In het hol van de tamme leeuw. Langfus: Zwavel, zou- ten vuur. Streuvels: Het leven en de dood in den ast. De Visscher: Kruis punten. De Vries: De werkelijkheid is anders. Van der Wal: Waarheid wint. Wassing: De zoon van de doodgraver. P. G. Woodhouse. Met Jeeves door dik en dun. ZANDVOORT, 8 oktober De bur gemeester van Zandvoort is verhinderd op woensdag 10 oktober spreekuur te houden. Het programma vermeldt verder twee causerieën van de heer B. J. Bertina uit Amsterdam, een op donderdag 25 okto ber over „De film en de beeldende kunst", en een over „Léon Morin, prêtre" op donderdag 7 maart. Alle bij eenkomsten worden gehouden in de Tuinzaal van het gemeentelijk concert gebouw en beginnen 's avonds om kwart over acht. Met de directie van de stadsschouw burg is een regeling getroffen, waar door de contribuanten van „Geloof en Wetenschap" tegen gereduceerde prijs weer enkele toneelvoorstellingen kun nen bijwonen. De contributanten krij gen eveneens gelegenheid een opera in Amsterdam te zien en in het zomer seizoen drie voorstellingen in het Openluchttheater. DEN HAAG, 8 okt. Zwitserland heeft het verzoek van de Nederlandse justitie ingewilligd om drei uitsers uit te leveren. Zij worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bü de inbraak in het landhuis van jhr. .nr. J. H. Lou don te Aerdenhout, waarbij enkele schil derijen werden gestolen, waaronder een Rembrandt. De drie verdachten zijn de 35-jarige H. F. N. Nelde, de 41-jarige H. Stoehr en de 31-jarige A. E. Graefe. Zij werden een week na de inbraak in Interlaken op een camping aangehouden. Nelde is inmiddels in Nederland aangekomen en in arrest gesteld, de mede-verdachten zullen naar verwachting in de loop van deze week worden uitgeleverd. HOOFDDORP, 8 okt. Een vrij ern stige botsing heeft zich gisteravond om streeks half zeven tussen twee perso nenauto's op de kruising Schipholweg- IJweg voorgedaan. Eén van de auto's, bestuurd door een 55-jarige bewoner van Den Dolder, reed, komende uit de rich ting Zwanenburg, over de IJweg naar de Schipholweg. By het kruispunt reed het zonder meer de Schipholweg op, juist op het moment dat een tweede personenauto, bestuurd door een 36-jari- ge chauffeur uit Haarlem, wilde passe ren. De twee auto's vlogen op elkaar in, waarna de Haarlemmer achteruit het water naast de Schipholweg ingleed. De eerste auto kwam tegen de leunig van de brug over de IJtocht tot stil stand. In beide auto's liepen, behalve de be stuurders, ook de echtgenotes en de dochtertjes van resp. 11 en 5 jaar ver wondingen op. Allen werden naar het Gorte Gasthuis in Haarlem overge bracht. De twee auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden wegge- takeld. HAARLEM, 8 okt. Toen omstreeks half een zaterdagmddag op het Spaarne een 37-jarige maatschappelijk werkster met haar bromfiets plotseling stopte, bemerkte een achter haar rijdende brom fietser dat niet op tijd en hij kon haar niet meer ontwijken. Beiden kwamen te vallen. De bromfietser, een 26-jarige stei gerbouwer, moest daarop met een ge broken rechteronderbeen, de maatschap pelijk werkster met een gekneusde rib naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden overgebracht. De maatschappe lijk werkster kon na behandeling naar haar woning terugkeren. HAARLEM, 8 okt. Tussen de Frederik Hendriklaan en de Anna van Burenlaan in Haarlem-zuid zal een nieuwe straat worden aangelegd. B. en W. van Haarlem hebben besloten deze straat „Anna van Saksenlaan" te noe men, naar de tweede echtgenote van Willem van Oranje. Anna van Saksen leefde van 1544 tot 1577. HILLEGOM, 8 okt. Er schijnt enig misverstand te zijn ontstaan betreffende de plaats waar de Plantenziektenkun- dige Dienst gevestigd is, in verband met de ingebruikneming van de nieuwe .ves tiging van Copex-expeditiebedrijf. De Plantenziektenkundige Dienst is geves tigd in het complex Treslong en blijft daar, aldus werd ons medegedeeld. HILLEGOM, 8 okt. De reclasse- ringscollecte in Hillegom heeft dit jaar f652,08 opgebracht. Dit was belangrijk meer dan in 1961. Toen was dit 558,45. HAARLEM, 8 okt. Verwijzend naar een aankondiging in Haarlems Dagblad van het bezoek van een zes tal oorlogsschepen van 11 t.m. 14 ok tober aan Haarlem, heeft het Haarlem se raadslid drs. H. Bovenkerk (PSP) de volgende schriftelijke vragen aan B. en W. gesteld: 1. Is de opsomming van evenemen ten en manifestaties, zoals die in het aangehaalde bericht voorkomt, juist en volledig? 2. Is dit program inderdaad in overleg met het Haarlemse Gemeen tebestuur samengesteld? 3. Zijn B. en W. niet van mening dat het de voorkeur had verdiend om ook de Raad in dit overleg te betrekken of althans de Raad in een vroeger stadium op de hoogte te brengen van het voornemen om een dergelijke manifestatie op touw te zetten? 4. Hoeveel zullen de kosten voor deze manifestatie, voorzover zij voor rekening van de Gemeente komen, bedragen? 5. Uit welke begrotingspost zullen deze kosten worden bestreden? 6. Zijn B. en W. niet van mening dat ook voor degenen, die het onder houd van een militair machtsappa raat als noodzakelijk aanvaarden, het bestaan van dit apparaat een benau wend gewetenskonflikt kan betekenen en welhaast moet betekenen? 7. Achten zij daarom het organi seren van militaire shows van een feestelijk karakter, waardoor de be schamende realiteit van bewapening en oorlog verdoezeld en genegeerd wordt, niet een bedenkelijke en on gewenste zaak? 8. Zijn zij niet met de steller van deze vragen van mening, dat het ge meentebestuur beter had gedaan zich van medewerking aan deze manifes tatie te onthouden, te meer omdat ac tiviteiten in het kader van het „bin nenlands vlagvertoon" van de Ko ninklijke Marine bezwaarlijk tot de taak van de gemeentelijke overheid gerekend kunnen worden? HAARLEM, 8 okt. De 37-jarige echtgenote van een verhuizer in de Alexanderstraat werd in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half vier wakker, toen zy haar nachtkastje hoor de opentrekken. Direct daarop zag zy een man gehurkt naast haar bed zitten. Zij schrok hevig en gaf een gil, waarop de man snel opstond en de benen nam. Haar man, die inmiddels wakker ge worden was, zag de inbreker nog juist uit de kamer verdwijnen. Hij zette ogen blikkelijk een achtervolging in, maar vond beneden slechts een geopende voor deur. De politie stelt naar de man. die waarschijnlijk met een loper binnenge komen is, een onderzoek in. HAARLEM, 8 okt. In het kader van de culturele uitwisseling Haar lem-Osnabrück, werd zaterdagavond in het Haarlems Concertgebouw een concert gegeven, waarbij het konink lijk mannenkoor „Caecilia" als gast optrad van het honderdentwintig jaar oude koor „Accordium", uit Osna- briick. 's Middags heeft „Caecilia" zijn Duitse zangersgasten bij het Provin ciehuis aan de Dreef verwelkomd. In de namiddag vond in het stadhuis een officiële ontvangst plaats bij welke gelegenheid burgemeester Cre- mers het Osnabrückse koor toesprak. Het hoofdaccent van dit tweedaagse bezoek lag vanzelfsprekend op het ge zamenlijk te geven concert in de avond. Alles wat de mannenkoorzangers een warm hart toedraagt, was op dit concert present. Het grootste gedeelte van het programma lag in handen van Accordium, dat onder leiding van Wal ter Bruns stond. Terstond bleek dat het Duitse koor over zeer mooi stemmate- riaal beschikt. Er werd met muzikaal begrip, en vocaal-technisch meermalen uitstekend gezongen. Het was echter alweer erg jammer (hoe dikwijls moet men dit bij de Duitse koren constateren) dat de programmakeuze niet bijzonder smaakvol was. De overigens uitstekend leidende dirigent Walter Bruns kan met zijn koor toch dunkt mij wel groter artistiek succes oogsten, dan met en kele goedkope nummertjes als nu ge zongen werden. Dat het koor discipli nair weet te zingen, toonde het bijvoor beeld in „lm Dorf da geht die Glocke schon" van B. Weber en in „Sehn- sucht" van Schubert. Ofschoon er ook in de pianissimo's meer uitdrukking ge bracht had kunnen zijn, was het toch een voorbeeld van fijn beheerste koor zang. Bijzonder effectvol was het koor werk „Wilde Jagd" van Rudolf Buck, dat knap en met muzikale „Schwung" gezongen werd. De rest heeft mij zoals HAARLEM, 8 okt. Een 47-jarige ijsfabrikant uit Haarlem, die zaterdag nacht omstreeks kwart voor twaalf met zijn auto van de Kinderhuissingel rechtsaf de Zijlweg wilde inslaan, sneed daarbij een 62-jarige vrouw, die op haar bromfiets van de Kinderhuissingel het kruispunt in de richting van de Leidse- vaart wilde oversteken. De bromfiesster kwam te vallen en moest met een her senschudding naar het diaconessenhuis worden overgebracht. HAARLEM, 8 okt. De parochianen van St. Jan aan de Amsterdamstraat hebben zondag de feestelijkheden bij ge legenheid van het veertig jaar bestaan van hun parochiehuis met het nodige élan gevierd, 's Morgens was er een plechtige hoogmis uit dankbaarheid; des middags een geanimeerde, druk bezoch te receptie, terwyl in de avond het ju bileum werd gevierd met een vlot en vaardig uitgevoerd feestprogramma, dat voor ieder iets naar zyn gading had. Dat men daar slag heeft van feestvieren is reeds vaker betoogd en zo was het ook nu weer. Voor de opening zorgde de drumband van St. Bavo onder leiding van P. Hart man met een muzikale welkomstgroet, HAARLEM, 8 okt. Degenen die het uit de voetbaltoto nog niet zouden heb ben bemerkt, kunnen gewaar worden uit de uitslagen van de hocheywedstry- den van deze week, dat het wekelijkse programma geen rekensommetje is met grootste gemene deler of iets derge lijks. Het is te zien aan de uitslag welke de heren van Alliance bereikten tegen Kieviten en met evenveel recht is dit te achterhalen uit het resultaat dat de dames van HBS en Alliance lieten boe ken. Met de pittige wedstrijd tegen de landskampioene nog vers in het geheu gen is 'het verwonderlijk dat de dames van Alliance bij Kieviten niet tot eerste klas-spel konden komen. Laten de zwartwitten het nooit zitten bij een ach terstand, dit keer legde men zich er bij neer alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. Al in de aanvang was het spel zeer loom en kwam men met moeite tot activiteit. Toen na een 10 minuten spelen een korte hoekslag door Kieviten in een doelpunt werd om gezet en even voor rust te lang werd gewacht met ingrijpen op een gevaarlij ke aanval der gastvrouwen zodat deze nagenoeg ongehinderd konden scoren, was het lot van Alliance eigenlijk al bezegeld. Want ook na de rust kwam er van de Heemsteedsen geen activi teit Wat er nog aan aanvallen van hen uitde bus kwam, werd prompt ge smoord in het listig opgezet buitenspel valletje. Een strafbully welke eerst met behulp van de scheidsrechter in het derde Kieviten-doelpunt kon worden omgezet, deed voor Alliance de deur dicht (0-3). Dan deden de heren van Alliance het beter. Zij haalden de eerste winst van dit seizoen binnen tegen Kieviten. De sterk verjongde ploeg der zwartwitten bleek thans tot een eenheid te kunnen komen met als sterkste wapen een hoog tempo. Dit leidde even voor rust tot een doelpunt van H. Groen. Na de her- vatting handhaafde Alliance dit hoge tempo, waarmee Kieviten, met veel oudere spelers, eigenlijk uitgeschakeld werd H. Groen kon er in die periode nog twee doelpunten by maken en C. Balm bracht de stand op 4-0 in het voordeel der zwartwitten. In de laatste tien minuten gunde Alliance zich de tijd om wat stoom af te blazen. Dit kostte hen weliswaar twee doelpunten tegen, doch de winst bleef ook daarmee nog zeker (2-4). Wat niemand verwachtte, gebeurde bij de wedstrijd der dames van HlBto tegen Be Fair. De roodrokken hebben in de eerste twee wedstrijden de volle winst behaald en dat is opmerkelijk voor nieuwelingen in de eerste klasse. Die winst was zo overtuigend dat dit keer zeker opnieuw attractief spel en haast zeker winst verwacht mocht wor den. De dames van HBS speelden voor hun doen echter bar slecht. Mej. Nie- velt zorgde weliswaar voor een 1-0 voor sprong, doch het was meer de spanning over de einduitslag dan de wedstrijd zelf welke de toeschouwers op Blee- kenberg in haar ban hield. Ook na rust was HBS „nergens"' en het is nog ver wonderlijk dat Be Fair er niet in slaag de meer te bereiken dan een enkele te- genpunt. Voor de dames van HBS een flinke meevaller en meer dan het ver diende (1-1). Bij Ever Swift liggen de kaarten ook deze week weer gunstig. De dames on dervonden onverwachte tegenstand bij Kieviten 3, in welk elftal technisch uit stekend spelende krachten scholen. De 1-0 achterstand welke Ever Swift in de eerste helft moest nemen, was dan ook niet zo verwonderlijk. Het verdere ver loop echter evenmin. In de tweede ron de bleek Kieviten uitgespeeld te zijn en dit was voor Ever Swift het sein om het flinke tempo te handhaven, Keepster I Barnhoorn kreeg na de hervatting maar drie aanvallen af te werken, zo „root was het overwicht van de Haar lemsen Twee doelpunten waren er het eevolg van. Twee doelpunten welke de volle winst naar de bruinwitten deed overgaan (1-2). De derde overwinning in successie. Enkele klinkende overwinningen van Kameleon vormden het sein voor de he ren van Ever Swift om deze tegenpar- tii niet te onderschatten. Van de begin- bullv af werd snel en secuur gespeeld en misschien nam men voor de ver kenningsperiode wel wat veel tijd. De ruststand was dubbelblank. Maar toen had Ever Swift dan ook het aanvalsplan tot in details uitgewerkt. J. Castricum legde de basis voor de overwinning met het omspelen van enkele verdedi gers van Kemleon om daarna vrij te scoren P- Bersee had zijn eigen metho de tot' vergroting van de voorsprong. Van de buitenplaats naar binnen zwen kend pushte hij van de cirkellijn on houdbaar het tweede doelpunt naast de Kameleon-keeper. Het overwicht was sterk genoeg om Kameleon elke kans tot scoren vroegtijdig te ontnemen, hetgeen de animo tot meerdere doelpunten voor de Haarlemmers wel iets verminderde. Het bleef dan ook bij de 2-0 en volle winst voor Ever Swift, waarmee ook dit elftal nog ongeslagen is. Heren: Overgangski.: BMHC 2—Hurley 2-1. Promotiekl.Kameleon—Scheybeeck 1-2, Amsterdam 4BMHC 3 2-1, Straw- berries-Kampong 2 1-1, Be Fair 2—HBS 0-4, Amsterdam 3Echtrop 3-0. 2e klasse: BMHC 4—Leiden 3 0-3, HBS 2—Zuidwijck 8-0, Alliance 2— Alkmaar 2 0-3, Zandvoort—Strawber- ries 2 2-0, Kraaien—Echtrop 2 0-0, Her mes—BMHC 5 4-1, Kameleon 2—Ever Swift 0-2, Hurley 2—BMHC 6 2-1. 3e klasse: Saxenburgers—HDM 6 2-0, Wilhelmus—HBS 3 2-5, Siseo—Alliance 4 6-0, Hie 3Strawberries 3 3-0, Alliance 3—Hilversum 6 5-0, Be Fair 3—HBS 4 0-1, Hurley 3—Rood Wit 0-0. 4e klasse: BMHC 7 Leiden 7 1-2, Ever Swift 2—Te Werve 2 1-1, HBS 5— Zuidwijck 2 1-1, Alkmaar 4—Alliance 5 1-0, Scheybeeck 2—Strawberries 4 4-1, Eechtrop 3—Zandvoort 2 2-2, Zandvoort 3Strawberries 5 2-5. Districtscomp. 1© klasse; Alkmaar 5 —Alliance 6 7-0, Scheybeeck 3-^Straw- berries 6 2-0, Eechtrop 4Ever Swift 4 6-0 BMHC 8Terriers 3-2, Ever Swift 3—Saxenburgers 2 2-3, HBS 6-Keep Fit 1-1. 2e klasse: Alliance 8—Alkmaar 6 1-2, Hermes 3-Strawbernes 7 3-2, Rood Wit AiliancG 9 0-4, Kraaien 5—Sax- enburgers ^1-0, Hurley 6-BMHC 9 0-2, Rood Wit 4—Amsterdam 10 0-3. Dames: le klasse: HDHCAmster dam HBSBe Fair 1-1, Kieviten- Alliance 3-0. Promotieklasse: Togo—BDHC 2 1-0, Hie—Strawberries 2-2. 3e klasse: Strawberries 2—Zandvoort 3—13, Zuidwijck—HBS 2 0-0, Siseo— bdhc ij-4 Scheybeeck—Strawberries 3 l-l HBS 4—Kraaien 2 0-2, Be Fair 4—HBS 3 0-4, Alliance 2—Hurley 2 4-2. 4e klasse: Alliance 4—Leiden 4 1-3, Ever Swift 2—Rood Wit 4 3-7, HBS 5 Zandvoort 2 0-1, Alkmaar 4—Alliance 3 3-1 Ever Swift 3—Myra 2 2-3, Rood Wit 3—Amsterdam 4 6-0, Alliance 8— Alkmaar 3 4-2. Ditstrictscomp. le klasse: Eechtrop 3—Fit 3 3-2, Strawberries 4—Randwjjok 3 2-1, Sarto—Rood Wit 5 8-2, Amster dam 5Ever Swift 4 0-0, Strawberries 5—Hie 6 1-1, Hurley 4—Scheybeeck 2 2-2. 2e klasse: Eechtrop 5Scheybeeck 3 1-0, Alliance 6Terriers 3 2-3, Schey beeck 4—Pinoke 7 0-1, Kraaien 4—Ever Swift 5 1-2, waarna de harmonie zelf onder leiding van Jacq. Wildschut met o.a. een selec tie uit „Die lustige Witwe" een uitbun dig applaus oogstte. Voor het optreden van de „kanaries van St. Jan" onder leiding van mejuffrouw I. Nelissen, die onder meer „De Klok bij ons in de to ren" en een potpourri uit „My fair lady" ten gehore brachten, had men niets dan lof. „Hoe nozems in het klooster komen" brachten leden van de KAJ en Maria- congregatie, onder regie van kapelaan H. Kempes, vol humor voor het voet licht. Kapelaan Kempes sprak ook het openingswoord, waarin hij mede namens pastoor Van Schie, iedereen dank zegde voor de belangstelling bij het veertig jarig bestaan van het parochiehuis. De zaal is opgeknapt. Er is een keurig verfje, een nieuw plafond en een mo derne verlichting aangebracht. Kapelaan Kempes dankte in het bijzonder degenen, die van het parochiehuis gebruik maken. Verder dankte hy het bestuur en de heer Blesgraaf, die exploitant van hel parochiehuis is. Ook de balletgroep van de Maria-congregatie was present met „De droom van een tuinmansjongen" en „De Boerendans" onder leiding van Cisca Sens. Na de pauze volgde een vrolijk op treden van „De blaaspijpers", de boe- renkapel van St. Bavo, waarna de gebr. Houtkamp met de sketch „De hond" en de gezusters Zonneveld met „Tu reluur" voor het voetlicht kwamen. Het slot van de avond was voorbehouden aan de bekende toneelgroep „Parochie huis St. Jan" in oude bezetting, die met het kolderstuk „Popey als dag- hitje" een verdiend applaus verwierf. Na een dankwoord van kapelaan Kem pes verlieten de parochianen niet ver van de kleine uurtjes de feestelijk met bloemen en groen geschenken van de verenigingen, die van het parochie huis gebruik maken versierde zaal. ZANDVOORT, 8 oktober De be grafenis van wethouder G. Tates zal plaats vinden morgenmiddag om 2 uur op de algemene begraafplaats te Zand voort. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer Dorpsplein 11; bezoek uren van 2-3 uur en van 7.30-8 uur. gezegd niet kunnen bekoren. Boven staande kritiek betreft in het bijzonder het door beide koren tot slot gezamenlijk gezongen „Heimat" van Ernst Hansen. De prachtige, bronzen klank van het grote koor werd jammerlijk vergald door de zoetelijke sfeer en het van dominant septiem-accoorden wemelend liedertafelstukje. Jammer dus wat dit betreft, want wat kan een vol man- nankoor toch prachtig klinken, zoals ook nu weer bleek. „Caecilia" liet in de machtige hymne „Veni Creator" van Diepenbrock koorzang van uitste kend gehalte horen. Ofschoon ik de op vatting, speciaal qua tempi, van Anton de Beer niet helemaal deel, dwong de ze prestatie toch groot respect ar. De organist Jan Schouten toonde zich de all-round vakman, die met zijn orgel begeleiding het koor precies gaf wat het nodig had. Kan men voor een be geleider grotere lof wensen? In de overige werken van Kef, Nieland en Bruckner bewees Caecilia nog altijd als mannenkoor over goede kwaliteiten te beschikken. Het heeft beide koren niet aan succes ontbroken. J. L. IJMUIDEN, 8 okt. In 1963 zullen bij de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. en aan gesloten bedrijven 197 personeelsleden het feit herdenken, dat zij 25 jaar ge leden in dienst van deze maatschappij kwamen. Niet minder dan 22 perso neelsleden zullen volgend jaar de 40 dienstjaren volmaken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirn AMSTERDAM, 8 okt. De beurs is de nieuwe week zonder initiatief begon nen. M endurfde blijkbaar nog steeds geen richting te kiezen. De terughou dendheid kwam tot uitdrukking in een zeer beperkte omvang van de handel. De koersen bewogen zich rond het vo rig niveau of iets lager. Vergeleken met de wat vriendelijkere stemming, ge paard gaande met koersverbeteringen, van vrijdag j.l. viel de houding van de markt vanmiddag eigenlijk tegen. Ko- ninlijke Petroleum opende twee dubbel tjes onder de vorige koers en Unilever was ƒ0,90 lager. Philips heeft zich op het vorig niveau kunnen handhaven, maar Hoogovens waren 3 pnt. in reactie en AKU gaf bij de opening een verlies van eveneens 3 pnt. te zien, waarna nog een verdere daling van 2 pnt. volgde*. In de scheepvaartafdeling verkeerde het herstel van vrijdag in een lichte daling. Scheepv.Unie, Mij. Nederland en Kon. Boot hebben 1 a 2 punten moeten prijs geven. Bij de cultures was Amst. Rubber 3) gedrukt. De staatsfondsenmarkt was onveranderd en vrijwel zonder af faire. Vandaag stond de inschrijving open op de 4,5 lening Bank voor Ned. Gemeenten 1962 III tegen de koers van 100%. De belangstelling hiervoor was niet overmatig, maar toch wel redelijk goed te noemen. Het gevraagde bedrag zal naar de opvatting van beurskringen zeker worden gehaald. Enkes heeft medegedeeld dat de gang van zaken bij het bedrijf gunstig is. Ook de DRU meldt een bevredigende ont wikkeling. Vorig Slot opening 8/10 4)4 Ned. 1960 100H 4)4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 98^ 4 Ned 1969 90A Staife) 1947 BJ4.G Won oouwJ c 107% Ned Handel Mt). Cert 332% 104% Amsterdam Rubber 107% 122% H.V.A. A.1I.U. 357 354% Berkel Patent 224 Calvé-Delt Cert 675 Dell-Mij 142 Fokker 435% Ford 895 v. Gelder 259% 527" Hoogovens MüUer Co 530 322 Ned. Kabel 496 140.20 128 Philips Gem Bez 140.50 Unilever 128.90 Wllton-Fyenoord 272% Bllllton 2e 439 Dordtsche Petr. gew 646% Kon Petroleum 5e 142 141.80 Holl Amerika LQn 114% 115 Java Cb PL 133% KJLJK. 48.80 Kc Ned Stoomb Mil 135 133% KJPJU. 135 Stoomv My Nederl 134% 133 v Nlevelt 106 v Ommeren 240 Rott Lloyd 126 126 Net' Scheepv Unie 123% 122% Lnterunle 175 Robeco 199 Unltas 444 Ver. Bezit 124% Rentespaarbrleven '57 144% MM Rentespaarbrleven '58 123 2)4 Amsterdam '561 82 -',4 Amsterdam '56 11 87% 9)4 Amsterdam '56 HI 86% 2)4 Amsterdam '59 99% 2)4 Rotterdam '57 87% Alb Heyn B1 obi. 121 OINHMA PALACE: Rififl ln Amsterdam, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Eenzaam zijn de ontem- baren, 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur, di. 2 en 8 uur. LIDO: Lemray Caution en verdovende middelen. 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur, zo 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Vie privée, volw. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY(ma. t.m. do.) De vloek van de prairie, 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: 'n Tikkeltje diefstal, al 7 en 9.15 uur. 2.15, Dinsdag 9 oktober Grote of St. Bavo Kerk, 8.15 uur Orgel concert door Marcel Dupré. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20' eeuw Tekeningen Nederlandse. Italiaans en Franse school 16e t/m 19e eeuv r.™ni?n' natuurkundige mstrumenter Dagelijks van 11—6 uur Eerste zondag van de maand van 1—5 uur. s. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10—1230 en van 1.305 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen 26 uur Bloemenheuvel", Bloemendaalseweg 158. t/m 14 okt.: schilderijen en tekeningen van Wim van Aken. Kunstcentrum „In 't Goede uur", Nieuw* Kerkspleln 1, gedurende de maand ok tober tempera en olieverfschilderijen van. Hans Mulder. Geopend 106 en 810 u. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1. Vanaf 7 oktober t.m. 3 november. Expositie naamloos schilderijen. Geopend 9—5 uur, tijdens de concerten op ma., wo. en vrij. ook 68 uur. IJMUIDEN Maandag 8 oktober Hoog water: 10.21 en 23.05 u. Laag water: 5.24 en 17.56 u. Dinsdag 9 oktober Hoog water: 11.55 Laag water: 7.00 en 19.33 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3