Geen overdreven voorstelling van het ruimte-ondersoek Term „verovering van het heelal" geeft de realiteit niet weer Katholieke Jeugdraad viert vijftienjarig bestaan UIT NODIGING Mr. Lamers wil duidelijk onderscheid hechtenis en gevangenisstraf Hechtenis als vrijheidsstraf liefst in „open" werkkampen Conserveren en mee-creëren AFZONDERING FNUIKEND VOOR VAN GOGH? FAMILIE LUNS MET VAKANTIE Ook 3 Tsjechoslo waakse bisschoppen naar ROME Polen maakten demonstratie van vertrek kard. Wyszynski HOOGLERAAR IN DE STERRENKUNDE: Toch belangrijke ontdekkingen Jongeman drinkt ammoniak Maurits Dekker overleden Italië stuurt kalveren terug Mr. Beemink weer C.H.U .-voorzitter Bejaarde man onder trein omgekomen Kolendamp: bejaard echtpaar overleden PLEIDOOI IN NEP. JURISTENBLAD Jongeman besteelt zijn hospita DE OPVOLGING VAN JHR. SANDBERG II Twee Nederlandse zeelieden vermist in Argentinië Aantal dieren tijdens transport gestorven Auto met bestuurder onder water OOST-EUROPA EN HET CONCILIE MAANDAG 8 OKTOBER 1962 PAGINA 5 Niet „duur" teak formule-meubelen 14°/o In prijs verlaagd toet 't exclusieve blauwe mlcfouite filter In ons vorig artikel over de op volging van Sandberg (in ons blad van 6 okt.) heb ik aange toond in welke moeilijke situatie het Amsterdams gemeentebestuur zich bevindt bij de benoeming van de opvolger van de huidige direc teur. De problemen komen vooral voort uit de in onze dagen totaal veranderde aspecten rond een museum. Oospronkelijk lag het accent duidelijk op een conserve rende taak, die bij oude kunst een zaak is van grote vakkennis en voortdurende waakzaamheid. Maar ook de kunst van meer re cente datum mag geen moment verwaarloosd worden, men denke maar eens aan de druipende Dick Kets van enkele jaren geleden, toen bij enkele doeken de opper huid als een dweil naar beneden zakte. Daar komt bij het zuiver wetenschappelijk onderzoek naar de herkomst en de formering van scholen, ook het samenstellen van catalogi bij speciale tentoonstel lingen. Voor de moderne kunst kwam meer en meer het accent te liggen bij het brengen van grote figuren die de kunst van onze tijd een nieuw aangezicht hebben ge geven en daarop volgde het bren gen van talenten, wier licht onder de korenmaat gestaan had of het ontdekken van kunstenaars, die zelfs in onze tijd de revolutio naire ontwikkeling voorbij" zouden streven. In dat opzicht is Sand berg een rusteloos werker ge weest, die sinds de oorlog aan de trouwe bezoekers van het mu seum practisch het gehele spec trum der moderne kunst getoond heeft. Dat hem daarbij eenzijdig heid verweten is behoeft niet nog eens herhaald te worden. K L 8 de op.stand van 1956. De primaat van Polen, Stefan kardinaal Wyszynski, bij zijn aan komst in Rome, waar hij zal deel nemen aan het Tweede Vaticaans Concilie. UTRECHT, 8 okt. Het werk van de Organisaties voor het ruimte-onderzoek vormt in zekere zin een gevaar voor de wetenschap. Deze organisaties ont trekken namelijk enorm veel financieel en wetenschappelijk potentieel aan an dere categorieën van wetenschaps-beoe- femng. De kans bestaat bijvoorbeeld, dat sterrenwachten en geofysische la boratoria alleen maar een paar enthou siastelingen, die niets anders willen, overhouden en het verder moeten doen niet tweede- en derderangs krachten. Deze waarschuwende woorden t prof. dr.. G. B. van Albada, hoogleraar in de sterrenkunde te Amsterdam, za terdag horen bjj de opening van het aan de problemen rond het ruimte-onderzoek gewijde congres van het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers. Op dit congres werden alle asoerten van h ruimte-onderzoek behandeld het militai re uitgezonderd De publieke belangstelling richt zich vooral op de spectaculaire en sportieve elementen en veel minder op de weten schappelijke aspecten van het ruimte onderzoek. Raketten en satellieten kun- hen uitstekende hulpmiddelen zijn voor onderzoek dat z;ch geheel of grotendeels heeft vrijgemaakt van de belemmerin gen van de aardse dampkring Het ruim te-onderzoek levert voor de astronomie en de geofysica tal van nieuwe en be langrijke gegevens on, maar prof. Van Albada gelooft niet, dat men hier van een wetenschappelijke' revolutie mag spreken. De perfecte wetenschappelii:;- technische organisatie die de behaalde resultaten mogelijk heeftgemaakt, noem de hü wel verbluffend: er is een nauwe samenwerking tussen zeer gróte groe pen wetenschapsmensen voor nodig. Men moet. volgens hem, de recente prestaties dan ook vooral uit dat oog- Dunt waarderen. Prof van Albada merkte voorts op. dat nog niet helemaal duidelijk is. wat dp eventuele wetenschappelijke betekenis zal ziin van bemande ruimtevluchl 'n. Anders wordt het, als men ook in taat is om landingen uit,te voeren. Woorden als „astronaut" „kosmonaut" en „ver overing van het heelal" geven, vol gens hem. de realiteit niet weer. Ruimte reizen zullen, zijns inziens, altijd uiterst moeilijk en kostbaar blijven. Hetgeen er door middel van de ruim tevaart bereikbaar is, ligt binnen vrij enge grenzen, zo zei hij. Een landing op de maan, Mars of Venus is mis schien nog wel eens mogelijk, maar op Jupiter vormt bijvoorbeeld de enorme atmosferische druk al een onoverkome lijk bezwaar. Reizen buiten het zonne stelsel acht hij volmaakt uitgesloten, al was het alleen maar omdat daarvoor vele malen meer energie nodig zou zijn dan in het heelal ter beschikking is. Men mag het ruimte-onderzoek niet kleineren, aldus prof. van Albada. Het is bijvoorbeeld var grote betekenis voor de kennis van de hoge luchtlagen om de aarde maar anderzijds moet men zich er ook geen overdre en voorstellingen van maken. Prof. dr. C. de Jager, hoogleraar in de astrofysica aan de rijksuniversiteit te Utrecht, sprak over „het wetenschap pelijk onderzoek der ruimte." Hij noemde ruimtevaart en ruimte-onder zoek twee geheel verschillende zaken en bestreed de opvatting, dat ruimte-onder zoek „duur" zou zpn. Hij gaf vervolgens een samenvatting van enkele recente ontdekkingen van het ruimte-onderzoek. Zo is uit raketmetin gen in de hoge aardatmosfeer gebleken, dat over grote delen van het aardopper vlak op hoogten van ongeveer 100 kilo meter de wind in dezelfde richting waait, maar verandert in de loop "an het etmaal. Een andere grote ontdek king noemde prof. de Jager de stra lingsgordels die de natuurkundigen in staat stellen, de stof te bestuderen on- der voorwaarden van ijlheid en bij ener gieën, die op aarde zelf niet voorkomen. Hij zei, dat er sinds 9 juli een derde, kunstmatige gordel bij is gekomen, v r- oorzaakt door de Amerikaanse atoom bomexplosie boven Johnston-island. De ze gordel zal, naar het zich laat aanzien, AMSTERDAM 8 okt. De vijftien jarige scholier J. H. Mol heeft hier za terdagmiddag in het ouderlijk huis en- kele slokken uit een gazeusefles die in de keuken stond gedronken, niet weten- s me* attimoniak was ge- ii u* pon^en is met ernstige maag klachten In het Wilhelm in agas thuis OP" genomen. UTRECHT, 8 okt. (KNP) De Ka tholieke Jeugdraad voor Nederland heeft met zijn negentien aangesloten verenigingen en organisaties voor de katholieke jeugd en jongeren hier zater dag zijn derde lustrum gevierd. Kar dinaal Alfrink heeft onder de H. Mis, die de viering opende, de vijftien-jarige Jeugdraad zijn gelukwensen meegege- ven, maar tevens deze laatste £e*e" genheid voor zijn vertrek naar het Concilie aangegrepen om antwoord te geven op recente uitingen van kritiek vooral op de centrale leiding der kerk. In de feestzitting, welke na de H. Mis in Esplanade volgde, domineerde de feestrede van prof. dr. H. Ruygers, die onder dn titel „Jeugd en Toekomst enige ontwikkelingslijnen aanduidde in de situatie van de tegenwoordige jeugd. De voorzitter van de Katholieke Jeugd raad mr. M. van Thiel opende de feestvergadering met een korte be zinning op het werk van de Jeugdraad en het jeugdwerk in het algemeen. nog wel een of meer jaren bibven be- By explosies op de zon, de zogenaam de zonnevlammen, ,wordef J?£ deeltjes met snelheden tot 300.000 kilo meter per seconde de ruimte mgeslin- gerd. De discoverer XVII heeft een groot aantal van deze deeltjes ri Daarbii bleek, dat zich daaronder ock het op aarde "iet voorkomende element tritium bevond. Deze belangryl ont dekking toont, volgens prof. De Jage-, aan dat tegen alle verwachtingen in aaï'het oppJrvlak van de zon kernreac ties kunnen voorkomen. AMSTERDAM, 8 okt.SFrotm^nl leeftyd is gisteren te een ziekte van negen maanden. die ^1 zijn krachten sloopte^ overleden de^ A zijn Kracmen siuup^» riokk^r sterdamse schrijver Maunts D Maurits Rudolph Joël Dekker, op 17 juli 1896 te Amsterdam geboren, werd op 60-jarige leeftijd wegens zyn veel zijdige oeuvre, dat door het grootst denk bare publiek werd gelezen, onderschei den met de prijs van de Jan Campert- stichting. Tot zon meest bekende werken beho ren zijn Oranjeromans, de oorlogsroman „De laars op de nek" en het succesvol le toneelstuk „De wereld heeft geen wachtkamer". Zyn boek „Amsterdam" verwierf grote bekendheid, maar ook voor de literaire fijnproevers heeft Dek ker geschreven, zoals zün boek „Reflex" Van rijn overige oeuvre kunnen nog worder genoemd de romans Homo Cantat, Zijn Wereld, Waarom ik niet krankzinnig ben, De Man die een an der was, Mordje de Jood, en De Kno- penkoopman. Tot zün toneelwerk beho ren verder De laatste minuut, Panopti cum en Voor wie zy zingt. (Advertentie) Ergens in Nederland wordt het fijne meubelmakerswerk nog in ere gehouden: te Waddinxveen, centrum voor houtnijver heid, waar de edelste houtsoorten voor de fabricage van Formule-meubelen wor den toegepast. Onder vele en vaardige meesterhanden komen daar meubelcrea ties tot stand, die beantwoorden aan alle moderne formules van schoonheid, de gelijkheid en vormgeving. Achter elk van deze prachtige meubelstukken staat het fm-merk als kwaliteitsgarantie en meester teken. U bent bij Kempkes in Waddinx veen van harte welkom voor een show- roombezoek met fabrieks-excursie en een koffiemaaltijd. Op zaterdagen géén excursie, doch wel koffiemaaltijd I door afschaffing weeldebelasting N.V. Kempkes Meubelfabrie ken. Toonzalen: Waddinxveen en Amsterdam, Oude Schans 73/77. Levering vla de handei. BREDA, 8 okt. Een bewoner van een huisje langs de spoorbaan Breda Rotterdam heeft zondagavond bij de onbewaakte spoorwegovergang bp de Huifakkerstraat het stoffelijk overschot gevonden van de 85-jarige heer J. C. van Meer uit Prinsenbeek. De bejaarde man lag tussen de rails, zijn fiets lag een eindje verderop. De heer Van Meer is vermoedelijk tegen de trein aangereden die om 18.42 uur uit Breda naar Rotterdam vertrok. De bestuurder van deze trein heeft echter niets bemerkt van een botsing. Wel bleek bij onderzoek de zijkant van een der rijtuigen beschadigd te zijn. ALKMAAR, 8 okt. In Breezand is het afgelopen weekeinde het bejaarde echtpaar P. Lubbert-van Vliet door ko lendampvergiftiging om het leven geko men. De dochter van het echtpaar, die naast hen woont, kwam zondagmorgen kijken. Zü vond haar ouders op de vloer van de huiskamer, het bed was nog onbeslapen. De politie neemt aan dat het echtpaar zaterdagavond reeds bedwelmd is ge raakt door kolendamp. De kachel trok slecht wegens mist en gebrek aan wind. De slachtoffers waren beiden 69 jaar oud. DEN HAAG, 8 okt. De directeur- Teneraal van het gevangeniswezen, mr. E. A. Lamers, pleit in het Nederlands Juristenblad voor het bestaan van hech tenis als vrijheidsstraf naast gevange nisstraf, maar dan zo, dat er tussen die twee vormen van vrijheidsstraf een duideiyk onderscheid bestaat in de doel stelling en de tenuitvoerlegging. De hechtenis van thans beantwoordt niet aan de oorspronkeiy'ke bedoelingen van de wetgever. Mr. Lamers wijst er in zijn artikel op, dat, er in het wetboek va,n strafrecht van 1836 naast gevangenisstraf ook hech tenis is opgenomen, die bedoeld was als een lichtere vorm van vrijheidsstraf, die ,,in een ander soort van gesticht" dan gevangenis moest worden onder gaan. De keuze van het huis van bewa ring hiervoor, dat in de eerste plaats bestemd is voor opneming van alle", die in preventieve hechtenis worden ge nomen, leidde er toe, dat de beoogde volstrekte scheiding tussen hen, die door hun vergrijpen wel en niet „van zedelijke verdorvenheid" of van „eeni- gen boozen hartstogt" hebben blijk gegeven, niet werd bereikt. In de pu blieke opinie heeft zowel de man, die uit de gevangenis komt, als degene, die uit het huis van bewaring terugkomt „ge zeten". Bij de tenuitvoerlegging der hechte- nisstraf in de huizen van bewaring is in de loop der jaren het verschil met de gevangenisstraf nog steeds geringer ge worden en thans praktisch geheel ver dwenen. Het kenmerkende verschil tus sen gevangenisstraf en hechtenisstraf viel weg door de doorbreking van het cellulaire stelsel voor de gevangenen in 1953. Tevoren was het cellulaire stelsel reeds geleidelijk verzacht. Ook het ver schil in regiem heeft practisch opge houden te bestaan. Op enkele punten is het regiem in de huizen van bewaring zelfs achter op dat van de gevangenis sen. Mr. Lamers is van mening, dat het wezenlijk onderscheid hierin dient te bestaan, dat de gevangenisstraf de strafrechtelijke sanctie is voor crimi neel wangedrag en de hechtenis voor niet-crimineel wangedrag, voor zover dit vrijheidsontneming als sanctie eist. De hechtenis zal o.m. de. aange wezen straf zijn voor de ernstiger vor men van verkeersdelinquentie, die zo veelvuldig voorkomen, dat vrijheids ontneming als straf onvermijdelijk is. Wat de tenuitvoerlegging betreft wenst mr. Lamers in de toekomst de gevangenen onder te brengen in leefeen heden van twintig tot vierentwintig man in een strafgesticht, dat in paviljoens DEN HAAG, 8 okt. De politie heeft hier zaterdag een achttienjarige jongeman aangehouden. Hp heeft een halsketting met briljanten, oorknoppen en een armband gestolen van zijn hospita. De sieraden zouden een waar de hebben van vijfduizend gulden. Een deel van het gestolene is terugge vonden bij een vriend van de dader. Advertentie) 1N3X J.N3M P. LORILIARD - NEW VORK IJMUIDEN, 8 «okt. In het „Indio Channal", tussen het vuurschip Reca- lada en Buenos Aires is de Panamese sleepboot Atlantico, die een Nederland se bemanning, een Argentijnse loods en een opvarende van het lichtschip Re- calada aan boord had, gekapseisd, ter- wyi de Atlantico bezig was, hulp te verlenen aan het gestrande Oostduitse vrachtschip Karl Marx Stadt, Twee van de Nederlandse beman ningsleden, de 37-jarige machinist J Wessels uit Enschede en de 46-jarige matroos P. van der Wels uit Delft, en twee Argentijnen worden vermist. Daarnaast kwam echter steeds ster ker de behoefte op om met een bepaalde tentoonstelling een bepaalde stelling ,e poneren. Men ging niet alleen in verti cale richting de diverse scholen in de moderne kunst analyseren met het doel om aan te tonen dat het huidig ab stract expressionisme de enige uit komst moest bieden; men ging ook ho rizontale doorsnijdingen maken door b.v. het jaar 1907 als uitgangspunt te ne men om te laten zien, wie ér toen tot de avant-garde en wie er tot de navol gers behoorden. Men liet de^ moderne kunst zien tegenover primitieve .kun sten uit culturen van praehistone of negerstammen. De Renaissance van de twintigste eeuw werd getoond en de kunst van de negentiende eeuw werd mlaatst tegenover die van nu. Vóór ^en Haag „Pluche en Plastic" bracht was er al iets dergelijks in Fodor op veel meer aggressieve wijze getoond. Naar meer maatschappelijk gebied werd de zaak getrokken met de anti-machine, de anti-perfectie in „Bewogen Bewe- eine" en de kunstenaars die „Dyna misch Labyrinth" vervaardigden kre gen als opdracht de gedesoriënteerd heid van de hedendaagse mens uit te beelden. Mee-creëren, noemt men dat. Een eigen aandeel bij de moderne kunst aandragen, hedendaagse kunstwerken in bouwen in een bepaald stramien los van de dingen „an-sich". Het is daar om dan ook met verwonderlijk dat Sandberg zo gaarne de fotografie, de film de schilderende kinderen en liefst ook 'nog de architectuur binnen de mu ren van zijn museum ziet. Het is duide lijk dat op deze wijze de museum-direc teur een geheel ander wezen wordt, waarvoor dé opleiding aan welke kunst historische faculteit dan ook, onvoldoen de is. Hij wordt van bezonken kenner en geleerde tot een rusteloos en dyna misch betoger. Hij is niet de beschei den op de achtergrond blijvende man, die door het tonen van kunstwerken de kunstenaar diens eigen taal laat spre ken een taal die niet anders was uit te drukken dan door gebruik van verf, steen of klei. Nee, hij gaat via die kunst werken zelf een maatschappij aan de naak stellen. Hij gaat ook kunstenaars vormen en ombuigen in de gedachten- wereld, die hem bestormt. Een heel enkeling zal dat met succes doen, maar in de meeste gevallen zal men bij ge moraliseer in het wilde weg of bij domme filisterij arriveren. Toch mag men met deze bemerkin gen niet de opzet van dit museum voor moderne kunst veroordelen, want de gehele naoorlogse ontwikke ling heeft er nu eenmaal een veel levendiger en intenser karakter aan gegeven. Musea zijn echte gemeen schapshuizen geworden, niet meer al leen toegankelijk voor de happy few. Men kan zich echter afvragen of het conserverende en wetenschappelijke werk (een Soutine, Cézarme of Bra- que dient evengoed behandeld te wor den als een Jan Steen of een Tinto retto) en het dynamisch maken van tentoonstellingen nog door dezelfde man gedaan kan worden. Sandberg was een der weinigen die deze taken kon combineren, hoewel ik niet kan beoordelen of er ongelukken met kunstwerken, die aan zijn hoede waren toevertrouwd, zijn gebeurd. De keren dat ik het depót bezocht, trof ik daar een uiterst goede orde en overzicht aan. Ook de organisatie klopte; ik heb in andere musea weieens een janboel aangetroffen. In dit verband heb ik onlangs naar aanleiding van het te bouwen Rijksmu seum Van Gogh, gepleit voor uitbreiding van dit museum tot een wykplaats van tydgenoten van midden en eind negen tiende eeuw. Nu bekend is geworden dal er heel wat panden moeten worden onteigend (no's 7, 9 en 11 aan de Pau- ius Potterstraat en 6, 8, 10 en 12 aan het Museumplein) kan men concluderen dat er een formidabele ruimte vry komt waar een gebouw kan staan, waarin de Van Gogh collectie zou kunnen verdrin ken. Perscommentaren zijn niet onver deeld gunstig geweest over de nieuwe plannen. De Nwe Rott. Courant vraagt zicb af of de plotseling versnelde onder handelingen met Ir. van Gogh verband houden met de opvolging van Sandberg. Het is alsof een vrees voor veranderin gen in het Stedelijk Museum voorgeze ten heeft, alsof de heer van Gogh geen fiducie heeft in de wyze waarop de opvolgingskwestie geregeld zal worden. De schryver ta hetzelfde blad vraagt zich af, waarom de Van Gogh's niet in het Stedelük kunnen blyven. Hier wordt een onschatbaar verlies geleden want de reputatie van het museum al om ter wereld ér behoeft nauweiyks over uitgeweid berust voor een groot deel op de Van Gogh-collectie. Tever geefs zal men naar voordelen zoeken, die tegenover het verlies staan, zegt hy. Ook meent schryver dat exploits tieiiosten. personeel en administratie een niet te onderschatten budget gaan opslokken, iets wat zou vervallen, wan neer men eenvoudig een nieuwe vleu gel aan het Stedelijk Museum zou bou wen Ook merkt schryver op, dat de vaste bezoekers van de museum-activi teiten belangstelling kregen voor van Gogh terwijl omgekeerd de bezoekers voor Van Gogh gemakkelyker kennis namen van de overige zalen. Wat moet er trouwens met het nieuw museum gebeuren wanneer de collectie op toer- nee is, zo vraagt schrijver zich in een ander artikel af. Men kan deze vorm van culturele uitwisseling toch maar niet zomaar stopzetten. Dit laatste is inderdaad ook een zeer sterk argument. Van Gogh is nu een maal een machtig ambassadeur gev. or den („die ruige hond met vieze poten, die in ceen enkele huiskamer kon wor den toegelaten"). Wat zou Kröller-Mül- ler op het ogenblik moeten doen, nu er een groot aantal Van Gogh's naar Polen zijn gezonden, zonder een grote, de gehele moderne kunst omvattende collectie Ook „Het Parool" acht het nieuwe Museum een gevaarlijk, zo niet een levensgevaarlijk verlies. „En niet temin steekt er in een afzonderlijk Van Gogh museum een risico. Het Hikt ons voor geen kunstenaar een voordeel, in (betrekkelijke) afzondering de eeuwig heid in te moeten. Men trekt op die eeuwigheid een wel heel zware wissel. Men opent de kans, dat de afzondering tot vereenzaming leiden zal. Juist nu wij, beter dan vroeger, in staat zijn om Vincents verschijning te plaatsen in het geheel van zijn tijd, niet alleen tegen over maar ook naast zijn collega's, lijkt een Vincent van Gogh-museum een beet je „ouderwets". Als dat nu maar niet gaat betekenen- dat Vincent zelf eens „ouderwets" zal zijn". Sandberg heb ik naar zijn mening hierover gevraagd. „Men moet het geheel gaan zien als een soort museum stad", zo zei hij. „De dri musea ko men in een soort gesloten front te liggen, alles tegelijk bezoeken kan toch niet, dus moet men er de tijd voor nemen. Verder geloof ik niet dat het bezoek aan het Stedelijk voorna melijk gebaseerd is op de Van Coghs. Indien dit zo was, dan zouden wij in de zomer-maanden, evenals het Rijks museum, toppen moeten hebben, want dan is het toerisme het grootst. Het merkwaardige is, dat wij een stabiel bezoek hebben van rond 15.000 per maand. Wij hebben een schoolkinde- renbezoek van 5000 per maand. In de vakantiemaanden valt dat bezoek weg en dan wordt het dus opgevangen door toeristen uit binnen- en buitenland. Zo kom ik tot een extra bezoek van 20.000 mensen, buiten de geregelde bezoekers. Van de laatsten neem ik aan dat ze niet alleen voor Van Gogh komen." Sandberg meent ook dat de ontwikke ling van het museum-leven steeds voort zal gaan. Hij heeft er hoogstens de ba sis voor gelegd, maar hij weet ook, dat het uiterst moeilijk is een opvolger te vinden die zijn werk verder kan uit bouwen. Na zeer lang zoeken is zyn keuze op Pontus Huiten gevallen. Uit dit alles meen ik te moeten con cluderen, dat de samenspraak tussen Rijk en gemeente tot effectiever beleid kan voeren,, want in de praetijk is de splitsing tussen specifieke Rijks- of Ge meentemusea in Amsterdam met zo groot. Behoren de belangrijkste stukken van het Rijksmuseum, tot de Nacht wacht toe, niet eveneens aan de ge meente Amsterdam Juist daarom roept de benoeming van Sandbergs opvolger meer vragen op. Wil men het Stedelijk Museum verder uit bouwen tot een cultuur-centrum waar alle avant-garde kunstvormen tot hun recht kunnen komen en waar de direc: tie bewust mee wenst te creëren bij het maken van tentoonstellingen, voort gaand op de weg der experimenten, dient men dan niet de meesterwerken uit de tweede helft der negentiende eeuw en he' begin van deze eeuw onder te bren gen in het nieuwe Van Gogh-museum? Desnoods kan dit in een aparte vleugel, indien Ir. van Gogh het werk van zijn illustere neef geïsoleerd wenst te zien. Ziet men het Stedelijk echter wèl als mu seum voor moderne kunst, met een ster ker klemtoon op het tonen van eigen bezit, en het laten zien van grote tyd genoten door ruil-tentoonstellingen of dergelijke exposities die zelf zijn georga niseerd - dit hangt ten nauwste samen met de benoeming van Sandbergs op volger dan make men door een per gola of een luchtbrug een dusdanige verbinding met de collectie van Gogh, dat dit element in de ontwikkeling der moderne kunst vast verbonden blyft mét het Stedelijk. Want deze pionier is immers niet los te denken van het ge heel. MARIUS VAN BEEK is ingedeeld. De tenuitvoerlegging van de hechtenis als straf zou dienen te geschieden in „hechteniskampen", die zo gelegen zijn, dat tewerkstelling in ploegverband bii werkobjecten van openbaar nut (bijvoorbeeld wegen bouw, dykaanleg, inpolderingswerken, Zuiderzeewerken, Deltaplan) mogelijk is. Het toezichthoudend personeel zou beduidend geringer kunnen zyn dan in de huizen van bewaring, omdat de niet- crimineel gehechte geneigd zal zijn de hem opgelegde vrijheidsontneming te aanvaarden. De kosten van deze wijze van strafvoltrekking zullen aanmerke lijk lager zijn, dan die in de gesloten inrichtingen, terwijl het te verwachten rendement van de arbeid veel hoger zaï zijn. Mr. Lamers is van oordeel, dat de wetswijzigingen, die voor de verwe zenlijking van deze denkbeelden vereist zijn, niet van ingrijpende aard behoeven te zijn. De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, is zaterdag met zijn echtgenote en dochter van Schiphol naar Nice vertrokken voor een vakantie van zeventien dagen. Daarvan gaat de familie Luns twee weken in Nice en de laatste drie dager, in Parijs doorbrengen. VENLO, 8 okt. Vyftien wagons met ongeveer 500 kalveren hebben een vergeefse reis van Venio naar de Ita liaanse grens gemaakt. Acht dagen na hun vertrek liepen de wagens Venlo weer binnen. Tydens de heenreis bleek namelijk dat de invoer van kalveren in Italië is stopgezet, zodat het trans port aan de grens geen toegang kreeg. Voor de exporteurs is het een strop, niet alleen vanwege de vergeef se transportkosten, maar ook omdat enkele dieren tydens de reis zyn ge storven of in zodanige toestand in Venlo aankwamen, dat zy moesten worden afgemaakt. Het quantum, dat voor invoer van kalveren uit de E.E.G.-landen was vastgesteld in Italië, was uitgeput op liet moment dat het transport al onder weg was. Aangezien de exporteurs wat de verzorging der dieren betreft uiter aard niet op een terugreis hadden ge rekend heeft deze nogal wat te wensen overgelaten. Zo konden de dieren maar op enkele stations gedrenkt wordon. Tal van kalveren zyn tien tot twintig kilo afgevallen. In verband met een mond- en klauwzeerepidemie in Italië en Zwitserland zijn de dieren, voor zo ver ze niet geslacht moesten worden, in quarantaine geplaatst. Zes kalveren zijn in het abattoir van Venlo afge maakt. 34 zijn er op het ogenblik in quarantaine, terwijl de rest naar ande re abattoirs in Nederland is afgevoerd. DEN HAAG, 8 okt. De unieraad heeft zaterdag in Utrecht by acclama tie mr. H. K. J. Beemink herkozen als voorzitter van de C.H.U. Op dezelf de wyze werd tot voorzitter van de unieraad herkozen jonkheer mr. L. E. de Geer van Oudegein. Tot vice-voor- zitter van de unieraad werd als opvol ger van drs. F. A. Kraayeveld te Drie bergen gekozen de heer E. Kamphuis te KooUvykerbroek. Tydens een gedachtenwisseling over de te treffen voorbereidingen voor de verkiezing van de leden van de Twee de Kamer werd van verschillende zij den mr. Beernink genoemd als lijst aanvoerder. Ook werd aangedrongen op het uitvoerig en duidelijk advies over de kandidaatstelling van leden van de Tweede Kamer. ZEGVELD, 8 okt. Gistermiddag bemerkte een voorbyganger ongeveer een halve meter onder water aan de Uitweg te Zegveld een auto. Men heeft deze wagen uit het water gelicht «n vond als bestuurder de 23-jarige H. Busscher uit Rietveld. Waarschyniyk was deze de avond te voren, door de mist misleid, in het water gereden. De jongeman moet onmiddellijk verdronken zyn. LEEUWARE}NDEN, 8 okt. - De 16- jarige L. Dijkstra uit Munnekeburen is zaterdagavond bij Oldelamer met zijn motorrijwiel uit de bocht geraakt op tegen een boom gereden. De jongen kwam met zijn hoofd tegen de boom terecht en was op slag dood. (Advertentie) DE OLVEH voor uw levensverzekering. VATICAANSTAD, 8 okt. (AFP. ANP) In Vaticaanstad is vernomen, dat het wel zeker schynt dat drie leden van het Tsjechoslowaakse episcopaat het Concilie zullen bywonen. Het betreft hier mgr. Frantisek Tomasek, bisschop van Buto, mgr. Ambros Lazik, wy- bisschop van Trmava, en mgr. Eduard Necsey, wijbisschop van Nitra. Mgr. Tomasek werd dit jaar door de Tsje choslowaakse autoriteiten beperkt in het uitoefenen van zyn functie, maar dit schynt nu dus van de baan te zyn. De drie bisschoppen zouden vergezeld worden door negen andere geesteiyken, maar hun namen zyn nog niet bekend. (KNP) In het afgelopen weekeinde zyn vyftien Poolse en drie Hongaarse bisschoppen in Rome aangekomen By hun aankomst werden zij begroet door vele Romeinen en Polen en Hongaren die in de Eeuwige Stad wonen. Een hartelyk gejuich steeg Van de twintig uitnodigingen, die aan twintig Hongaarse Concilie-gerechüS dwhTsardn-Ultgegaan' z«n er tot dusver slechts drie aanvaard. Naar welinge lichte kringen meedelen, bad deHon- kardfnaafSMind« gr^a® fezien dat ook Kardinaal Mindszenty de uitnodiging aangenomen. Zoals bekend ver- blyft kardinaal Mindszenty in het ee- Boëdaneast ri^ATrikaanse legatieTn nitnS. u Eeweigerd hebben de vaarden omrioT a f Concilie te aan- nbp uil' op1 dat dit practisch verban- w. i nd zou betekenen, at-k wff, aan Plst in Rome namen de drie Hongaarse bisschoppen (zij zijn de waarnemend voorzitter van de Hon gaarse bisschoppenconferentie, mgr. Csanad, mgr. Kovacs van bzombathely en de apostolisch admi nistrator van Eger, mgr. Brezanoczy) hun intrek m het Hongaarse college. Eerder hadden zij tydens hun opont- b°ad m Wenen verklaard, dat waar schynïyk niet méér Hongaarse bis schoppen naar Rome zullen komen. De Poolse bisschoppen kwamen za- terdag met twee uur vertraging aan m Wenen, op doorreis naar Rome. Kardinaal König van Wenen stond op het perron te wachten met vele hon derden Oostenrijkers en Polen. Op het station hield kardinaal Wyszynski een korte toespraak waarin hij allen ver zocht voor het Concilie te bidden. Hy vertelde, dat hun vertrek uit Polen een feestelijke aangelegenheid was gewor den. Duizenden landgenoten - zo ver telde hij - waren op en voor het station van Warschau samengestroomd om my uitgeleide te doen. Toen de trein zich in beweging zette, zongen de achterblijvenden „Maria, Koningin van Polen", dat het volkslied van de Kerk in Polen genoemd kan worden. Zondagmorgen arriveerde het Poolse gezelschap in Rome.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5