Ajax heeft na ontslag-voor-Oranje „geladen" Sjaak Swart bijzonder hard nodig Helmut Rahn is weer Enschede'; grote steunpilaar MVV OP DE GEUSSELT HEEL WAT MANS Lonkend Oranje-shirt Soetekouw te machtig GENERALE van Oranjeklanten CENTRAAL TRAINEN N Bleijenherg Doelpunt a contant Schutterskoning TOPMAN VAN VOLEWIJCKERS helpt WILLEM HANDJE Benefietwedstrijd De V olewijckers-DWS DOELMAN GROSICS TRAINER IN POLEN MAANDAG 8 OKTOBER 1962 PAGINA 7 (Van onze sportredacteur) MAASTRICHT, 8 okt. MW speelt sinds enige tijd in het fonkelnieuwe stadion De Geusselt. Het kan er goed uit de voeten komen. Dit, nog prille seizoen bijvoorbeeld heeft het er de eerste drie thuiswedstrijden gewonnen en de vierde, te gen Ajax, gisteren gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel (22). Een royaal verdiend gelijk spel zelfs; ook al heeft Ajax in de slotfase nog de fraaiste kans op de overwinning gehad. Bij MVV was men na afloop dan ook best tevreden, te meer omdat het resultaat was behaald door een ploeg die drie invallers telde. En toch, zo zei MVV's even bekwame als charmante secretaris Wiel Not- ten na afloop, als wij niet op De Geusselt, maar op ons oude, vertrouwde Boschpoort-terrein hadden gespeeld, hadden wij gewonnen. Hier is het de ge woonste zaak geworden, dat wij de prachtigste voorsprong verspelen. Viernul is nog niet ge noeg om zeker te zijn van de overwinning Aan de Boschpoort had het publiek echter niet toegelaten, dat Ajax van een ach terstand van 20 op 22 was gekomen. Het had de doelpunten gewoon weggeschreeuwd. VnaVhl\"gd d3,PT Niet plezierig Slecht voorbeeld (Van onze sportcorrespondent) ENSCHEDE, 8 okt. Sport club Enschede, de club, die ette lijke jaren geleden een sterren formatie in het veld bracht en destijds als tegenstander van Feijenoord voor 'n record zorgde voor 't eerst was de Rotterdam se kuip uitverkocht voor een com petitiewedstrijd diezelfde club maakte enkele magere jaren mee naarmate de „sterren" een dagje ouder werden. Het vorig seizoen vormde een dieptepunt. Na zeven wedstrijden bezaten de Ensche- dese zwarthemden nog slechts twee winstpunten. Thans bezet dat zelfde Enschede na zeven wedstrijden met tien winstpunten de tweede plaats met slechts één puntje achterstand op de koploper Sparta. Versterkingen Extra premies Europese bekerfinale in Feijenoordis tadioo 155 99 5v IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIHI "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu,minimum,iiiiiiiiii (Van onze DEVENTER, sportcorrespondent) 8 okt. Willem Bleij enberg, voor welke ciub hij ook speelt, S'.'Jït „in het nieuws". Dit seizoen leidt .de aanval van de Deventer Eerste r'.v't „in het nieuws' ™.J .de aanval AwLeclub Go Ahead en hoe! Go hof u staa( n'e( alleen ongeslagen aan «et hoofd van de ranglijst, het komt "ek tot opvallende scores. Gisteren, tegen Roda J.C., werd zelfs ongelooflijke totaal van elf doel- het punten bereikt. En, natuurlijk, Willem Gjeijenherg was de schutterskoning. Vi.if keer schoot hij raak en dat ter- Wijl hij de speciale bewaking van twee en soms zelfs drie tegenstanders ge boot. Het mag vreemd klinken, maar de than die met Bleijenberg schitterde in deze wedstrijd was de doelman van Roda JC, Plnckers. Hij was er met al leen verantwoordelijk voor, dat een Vanaf het beginsignaal storm lopend Go Ahead twintig minuten op de eer ste treffer moest wachten, ook daarna, toen hij dus elf maal gepasseerd werd verrichtte doelman Pinckers nog fraaiste reddingen. de miimmmmuiuMMiiuMiMiimiuumuumiiuumiimiiiiuuMimiiMiuiiiMiiuuiiiiiii Wij waren naar MVVAjax getrok ken, niet in de eerste plaats om eens waar te nemen welk merkwaardig fe nomeen verantwoordelijk Is voor het he melsbrede verschil tussen MW-thuis en MVV-uit. MW-thuis had drie wedstrij den gesneeld .en gewonnen. MVV-uit hnd er ook drie gespeeld enverloren. De wekelijkse metamorfose kan, zo ver klaarde de heer Notten als gezegd ach teraf, niet worden toegeschreven aan het al ot niet bespelen van De Geusselt, dat zó ruim is gebouwd dat het publiek de spelers nauwelijks nog kan „berei ken". MVV—Ajax trok ons vooral, omdat wij er antwoord hoopten te vinden van het drietal voor het Nederlands elftal gewipte Ajacieden aan het adres van hek Schwartz. Doch helaas, niet al leen MW was gehandicapt omdat het met drie invallers (één voor de ge blesseerde Van Dijk en twee voor de geschorsten, Loo en Marres) speelde, ook Ajax had met tegenslag te kam pen. Van zjjn „ontslagen" internatio nals was alleen de juist vader van een welgeschapen dochter geworden Sja- kie Swart hij kreeg van de trouwe supporters voor de wedstrijd een bloemstuk present. Henk Groot kreunde en steunde thuis wegen seen ferme beenblessure, de vonge w tegen GVAV opgelopen. Piet Keizer had het. na een week ziek zyn, laten afweten. Was EIek Schwartz in Maastricht ge weest, hij had kunnen waarnemen, na Ajax' rechtsbuiten Swart het bijzonder onaangenaam vindt, d de man die hem momenteel onderricht geeft in net besturen van een auto, de Volewucker Soetekouw, hem nu ook uit het Neder lands elftal heeft gedrongen. Aan Sjaak Swart heeft het niet gelegen, dat het in de aanval van Ajax bijzonder slecni liep. De (sporadische) keren, dat er voor de rust gevaar dreigde voor kwamen als Swart de kans kreeg zien met het spel te bemoeien. Sjaak Swart was het ook, die het initiatief nam.™°r de omzetting, die Ajax vanuit een h°P<'- loos verslagen lijkende positie "aaF achteraf beschouwd heel genial ke yk verkregen gelijk spel voerde. Sh er nog: zijn werk 'vas het dat Ajax niet verloor en zelfs nog een winstkans kreeg. Het wondertje van het niet te kloppen MW-thuis werd deze keer in doelpun- (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM8 okt. Eén van de gevaren, misschien wel het grootste, Waaraan een goede voetballer bloot •taat, is dat hij een stille bewondering Voelt voor zijn eigen kunnen, voor de handige bewegingen waarmee hij tegen standers in de luren legt en voor de vlijmscherpe pass, die losjes van zyn •choen glijdt. HM voelt zich verheven boven zyn vol-yverige kameraden; bra ve zwoegers, die zoveel meters draven «n hollen, terwijl hij kan volstaan mi t één geraffineerd hakje, een simpel op- Wippertje, een misleidend tikje. De goe de voetballers van het laatst opgetre den Nederlands elftal, de Ajacieden Groot, Swart en Keizer, zijn de actuele voorbeelden van zo'n mentaliteit, maar een van hun voorlopige vervan gers, de Volewijckcr Soetekouw, draagt de kiem van hetzelfde kwaad al in zich. vn te mogen V< DOSFeijenoord 10 Luiten 1-0, rust en einde; 22,500 toeschou- Tvers. Een boeiende wedstrijd, die een beter DOS en een traag, onsamenhangend Feijen oord liet zien. Vooral de Rotterdamse Voorhoede stelde in alle opzichten teleur. Het enige doelpunt, kort na het begin ge blaakt, werd op advies van grensrechter Huinink toegekend. VolewijckersWillem II 04 Timmermans 0-1. Koopal 0-2, rust. De Wit (strafschop) 0-3, Senders 0-4. 11.000 Toe schouwers. Gevaarlijke aanvallen der „tricolores" kregen een uitstekende afwerking, waar tegenover De Volewijckers slechts een veld- meerderheid stelden. Blauw WitPSV 13 nemen. Fel betwiste strafsjhm? a Lm d? Wit de genadeslag en leidt psv? EnschedeFortuna Rahn 1-0, rust Zweers schouwers. V's zege in. 2—0 Toe- 2"0. 15.000 Dank zij een briljant spelende Rahn kree» de verdediging van Fortuna het tegen het beweeglijke Enschede bijzonder zwaar Voorhoede van kansen. Enschede miste nog'Teglo SpartaHeracles Bosselaar 1-0, Grevlng 1-1, 2—1 Bosselaar 2-1. 20.000 Toeschouwers. Na de rust sloeg Sparta toe. Een briljant •pelende Van Ede rukte toen met bekeken zushes Heracles' defensie uit elkaar. MVV—Ajax 2—2 Rust 0-0, Coenen 1-0 en 2-0, Swart 2-1, Kees Groot 2-2. 12.000 Toeschouwers. Fris spelend MVV lange tijd gevaarlijker dan tempoloos Ajax. Toch werkte Ajax achterstand gemakkelijk weg. GVAVVolendam 22 Toeschouwers 15.000. Fransen 1-0, Weering 2-0. Rust. Pelk 2-1, »ond 2-2. GVAV had ln de eerste helft niet zoveel moeite met een traag Volendam, maar be- Son daarna zo nonchalant te spelen, dat het voor hen maar goed was dat Dick Tol hiet van de partij was. Tenslotte werd het nonchalante spel de Groningers in het laat' kwartier toch noodlottig. NAC—ADO 0—0 10.000 Toeschouwers. .,Pe trieste cijfers 0-0 zeggen genoeg. Van "AC was het de slechtste wedstrijd sinds Jaren en ADO miste een schutter om tech- S part a Enschede Ajax DOS ESV Volendam MVV GVAV F orluna Willem II Eejjenoord NAC Heracles ADO Blauw Wit Volewijckers Deze diagnose menen w stellen na het door De Volewijckers kansloos (0-4) verloren duel tegen Wil lem II. Een wedstrijd, die door het re cente overlijden van Daan de Jongh, de zeer geziene en bekwame trainer van De Volewijckers, gehuld was in een trieste, voor velen beklemmende sfeer. De minuut stilte, die op het Mosveld werd betracht, voerde door haar intensi teit de spelers opnieuw terug naar de tragische gebeurtenis, die hen de he^e week al door het hoofd had gespeeld als een onwezenlijke speling van het nood lot. Met een zwarte band om de linker- m bewezen zij Daan de Jongh een laatste, sobere eer op het hem zo ge liefde terrein; hoog boven de tribunes waren alle vlaggen neergehaald. Edoch, kon men het de elftduizend toeschouwers kwalijk nemen, dat zy net fluitsignaal, dat de minuut van overpein zing afsneed, aangrepen om in een don- derend aanmoedigingsconcert los te J?ar- sten? „Hun" groen-witte helden voetbal den weer en juist vandaag konden zij een mentaal steuntje best gebruiken. Bo vendien, zou Daan de Jongh gewild heb ben, dat men nu maar bij de pakken zou neerzitten? Neen natuurlyk. Aan zijn onschatbare verdiensten voor de club was men verplicht op de tanden te bijten e.n de laatste plaats op de ranglijst zo spoedig mogelijk vaarwel te zeggen. In die geest heeft het bestuur van De Volewijckers met zijn jongens ge sproken Veel woorden waren daarvoor niet nodig. De emoties van de afgelopen weck waren echter niet bepaald ge schikt geweest om in de juiste psychi sche conditie de Willem Il'ers tegemoet te treden. Daar kwam nog bij, dat al leen de vrijdagavond vrij was geweest voor de noodzakelijke training onder lei ding van de oefenmeester van de lage re elftallen, die de zware taak waar neemt zolang De Volewyckers geen op volger hebben voor Daan de Jongh, in zege om te zetten. 7 4 3 0 11 16—7 7 5 0 2 10 23—9 7 3 3 1 9 10—9 7 4 1 2 9 10—11 7 3 2 2 8 12—8 7 2 4 1 8 15—11 7 3 1 3 7 13—11 7 2 3 2 7 9—10 7 3 1 3 7 7—9 7 2 2 3 6 14—14 7 2 2 3 6 10—11 7 2 2 3 6 8—10 7 2 1 4 5 10—10 7 I 3 3 5 3—6 7 2 1 4 5 8—18 7 1 1 5 3 7—21 De speler van De Volewijckers, die wel gedwongen was zich van het jong ste verleden los te maken en al zijn kwaliteiten te etaleren om daardoor 7-Un aanspraken °P .bet Oranje-shirt de nodige kracht by te zetten, was Soetekouw Hy stond, evenals in de meeste vorige wedstrijden, weer op de rechtsbackplaats, wat min of meer te beschouwen is als een noodgreep, om dat de verdediging zonder de tech nisch begaafde Soetekouw bijzonder kwetsbaar is. Naar goed gebruik liet hij enige staaltjes zien, die hem be stempelen tot een talentvolle speler. Maar dat een van de laatste „ontdek kingen" van Elek Schwartz ook al blijk gaf van een zeker superioriteits gevoel, dat zich manifesteerde in enke le voor De Volewijckers noodlottige nalatigheden, was voor al degenen, die hoge verwachtingen koesteren van de „nieuwe keus", niet plezierig. Ondanks een aantal fraaie acties van Soetekouw was het een feit, dat alle doelpunten van Willem II in zy'n opera tie-terrein werden beraamd en voorbe reid. Men neme de eerste treffer. Soete kouw plaatste een vrije trap slordig in de voeten van Willem II's linkshalf Vriends, die Timmermans direkt zó wist te lanceren, dat dezé raak kon schieten. Waarmee Soetekouw zich echter de gramschap van al zijn supporters op de hals haalde, was de wijze, waarop hij twintig minuten vóór het einde de derde Tilburgse treffer in de hand werkte. Met de bal volkomen vrij vóór zich achtte hy het aan zijn reputatie verplicht een prestige-duel aan te gaan met midvoor Koopal. Dat dit uitermate riskant was, bleek, toen Koopal, toch al geen spe ler om zo maar in de maling te nemen, de situatie meester werd en van links op het doel afstormde. Soetekouw wist op dat kritieke moment alleen nog maar te redden met een wanhoopssprong, die een strafschop en een doelpunt tot gevolg had. Hoogmoed komt voor de val. Het Ne derlands elftal heeft dit aan den l«ve ondervonden in Kopenhagen; Soetekouw die verondersteld wordt te kunnen bij dragen tot een nieuwe, frisse mentali- teit, waaraan alle zelf-overschatting en irritante loomheid vreemd is(< leek gis teren wel de nieuwste prooi van de kwade genius. Wat een verschil overigens tussen de spelopvattingen van De Volewyckers en Willem II. De ene ploeg, hardnekkig gelovend in het succes van de storm aanval, de andere (Willem II) laconiek parerend en de eigen voorhoede de kans gevend alle registers open te trek ken De fout wordt op alle voetbalvel den'gemaakt. De Volewyckers beseften niet dat zij door een kordon te leggen op de helft van Willem II de eigen aan- valslinie ruimte ontnamen om met com binaties het doel te vinden. Het was dan ook niet verwonderlyk, dat midvoor Schaft op de duur alles verkeerd ging doen linksbinnen Frits Kick zonder over tuiging op het doel of liever er naast en er over - ging schieten en de andere binnenspeler Boogaard van balorigheid meer met het lichaam dan met ae bal begon te werken. Bij al die onmacht bleef Willem II zo verstandig het spel oDen en verrassend te houden en op gepaste tijden het net te latcr^nllen. ten tot uitdrukking gebracht door de rechtsbuiten Coenen. Vele malen hadden de fris van de lever opererende MW- ers al ferme openingen weten te maken in de tamelijk kwetsbare achterhoede van Ajax, maar het duurde tot ruim tien minuten in de tweede helft, juist toen men begon te denken dat de MVV- ers in hun rusteloosheid de kansen zou den blijven missen, voor de eerste tref fer kwam. Heel bedachtzaam kogelde Coenen van zo'n twintig meter haarzui- ver in. Diezelfde Coenen bleek 8 minu ten later nog niets van zijn koelbloedig heid te hebben verloren, toen hij langs Pronk gleed, doelman Hoogerman om speelde en vervolgens de bal in een onbeschermd doel deponeerde. Swart, die volijverig op zijn vleugel had rondgedrenteld, werd het toen te bar. Hy verwees de vervanger van Henk Groot, de in alle opzichten falende Ves- ters, naar de vleugel. Daar kon Ves- ters minder kwaad doen en althans niet voortdurend gaten in het middenveld la ten vallen. Swart belastte zich vervol gens in samenwerking met Prins met de opbouw en afwerking van de aanval len. Zijn rusteloos zwerven leverde vier minuten na MVV's tweede doelpunt reeds Ajax' eerste treffer op. Drie mi nuten daarna behoedde een bliksemsnel le duik van doelman Korver MVV voor een tweede treffer van de andermaal op de linksbinnenplaats opgedoken Swart. MW's vreugde over het afwenden van dit gevaar was echter nog niet ver stomd of Swart had alweer de bal; nu ver op het middenveld. De vlijmscher pe throughpass was dodelijk voor MW. Kees Groot had aan één ferme trap voldoende om de nederlaag voor Ajax ongedaan te maken. En o, als Kees Groot vlak voor het einde iets rustiger was geweest, toen Swart heel de ver dediging van MW misleidde met een schitterend genomen vrije trap op de rand van het strafschopgebied. Een kor te, droge hoofdknik zou doelman Korver kansloos hebben gemaakt. In zijn ent housiasme gaf Ajax' middenvoor de bal echter te veel vaart mee. Voor Sjaak Swart bleef echter de vol doening, dat hij eens even had laten zien welk een talèntvol voetballer bui ten de selectie voor het Nederlands elf tal is gelaten. En MW? Het was óók niet ontevreden met dit gelijke spel. Per slot van rekening bleef het ongeslagen op De Geusselt. De bestuursleden van de Enschedese club halen hun schouders op, wanneer men hen vraagt naar de oorzaak van deze plotselinge ommekeer. Wat ze wèl weten is, dat het Sportpark Diekman weer duizenden bezoekers trekt, zoals in de dagen uit de vette jaren. En de bijna 20.000 toeschouwers di„ gisteren Ensche deFortuna aanschouwden, waren weer bereid gul en van harte van hun enthou siasme blijk te geven, wanneer in de voorlaatste minuut door een tweede doelpunt de zege (2-0) veilig wordt ge steld. Hongaar op de rechtsbinnenplaats, is on getwijfeld een versterking en de van Elinkwijk gekochte Zweers is een speler, die als midvoor iedere achterhoede tot waakzaamheid noopt. Maar verder is de ploeg niet veranderd, behalve dan dat Lagarde onder de lat kwam te staan, maar deze aankoop was slechts nood zakelijk omdat René Dijckmans, even eens een voortreffelijk doelman, te ken nen had gegeven van club te willen ver anderen, hetgeen hem overigens niet is gelukt. En verder? Wel, de ledenvergadering verklaarde zich bereid de zeggenschap over het betaald voetbal uit handen te geven. Er kwam een andere voorzitter, een oud-zeekapitein en thans directeur van een overslagbedrijf en ook een nieu we trainer, Friedrich Donenfeld. Voor zitter P. Bakkenes kreeg automatisch zitting in de commissie betaald voetbal, die los van de ledenvergadering kan werken en waarvan de twee overige leden werden aangewezen door de geld schieters. De oud-Vltesseman J. van Laar, thans bankdirecteur in Enschede en Henk OHjve, die de afgelopen jaren ten dele samen met de oudspeler Henny Möring het betaalde voetbal bjj Sport club Enschede runde, werden door de geldschieters als hun vertegenwoordigers aangewezen. Uiteraard is de ploeg sterker dan het vorig jaar. Henk Bosveld is inmiddels naar een vorm gegroeid, die vermoede lijk een Oranje-shirt waard is, al wist hij dat tegenover zijn mede-Oramje- kandidaat nauwelijks waar te maken. Nemes, de van Anderlecht overgenomen De Belg Schenk heeft zaterdag be slag gelegd op de Europese beker voor snelwandelen door het trajekt Straats burg - Offenburg - Straatsburg een afstand van 50 kilometer af te leggen in vier uur 21 minuten en 12 sekonden Bosveld, kandidaat voor Oranje, maar gisteren by EnschedeFortuna niet in vorm. Misschien heeft dit drietal, dat uiter aard nauw samenwerkt met de trai ner, de wind wat in de zeilen. Feit is in ieder geval, dat de stemming in de ploeg nooit zo goed was als thans. Aanvoerder Helmut Rahn schijnt een sterk bindende figuur te zijn. Hij is tevens de man, die voor zijn club al 250 gulden heeft verdiend, een premie die door een vermouth-fabri- kant wordt uitgekeerd voor de top scorer van de maand. Verder heeft Helmut Rahn al negen flessen ver mouth verdiend voor het elftal: zijn persoonlijke premie a raison van drie flessen per week als topscorer van de week. Maar bovenal „Der Bomber", die deze week een stukje torenflat komt bewonen in Enschede en dan elke dag zijn kinderen in Gronau, vlak over de grens, naar school brengt, geeft zelf op de trainingen en in wedstrij den het goede voorbeeld. Vandaar ook het luidkeels gescandeerde Hel-mut- Hel-mut, toen hij een minuut voor het einde na een prachtige dribbel mid voor Zweers in staat stelde het tweede doelpunt voor Enschede te maken, waardoor de zege op Fortuna veilig was. Bovendien had Rahn zelf na zes minuten de eerste treffer voor zijn rekening genomen met een formi dabel hard schot van 35 meter afstand. Fortuna voetbalde bepaald niet slecht. Het liet soms voortreffelijk veldspel zien, maar het kwam tegen dit Sportclub En schede toch tempo tekort ook al doordat Lagarde zich meester van de situatie toonde bij felle en harde schoten van Rutten, Beenen en Kohn. DEN HAAG, 8 okt. Het bestuur van de Europese voetbal unie heeft de finale van het toernooi om de Eu ropese beker voor bekerwinnaars 1962- 1963 toegewezen aan het Feijenoord- stadion te Rotterdam. De eindstrijd zal begin mei worden gespeeld. Pettersson (links) en Wiersma troffen elkaar gisteren op de grasmat van het Olympisch Stadion te Amsterdam. Een gedenkwaardige ontmoetingnu Petters son op het punt staat wiersma op te vol- gen in het Nederlandse elftal. Doelman Mathieu van Willem II en zijn P}°e00^^^^o^a^d'Mdetl- links) kijken met genoegen toe hoe een poging van Polak m aoogaarajgea.eei tem zichtbaar) om De Volewijckers een doelpunt te bezorgen mislukt. (Van een verslaggever) SITTARD, 8 okt. Jan Burgers heeft gisteren voor DWS een doelpunt gemaakt, dat ongetwijfeld uniek is op de vaderlandse voetbalvelden. Het werd namelijk contant betaald. Het gebeurde in de allerlaatste minuut van de wedstrijd SittardiaDWS. Bijna de gehele wedstrijd had Sittardia storm gelopen op het doel van DWS. Niet één keer had het succes. Toen kwam de laatste uitval van DWS. Burgers kreeg een kans en schoot hard in. Sittardia's doelman Peersman kon het schot blokkeren, maar de terugstui- tende bal kwam precies op het hoofd van Burgers, die prompt inkopte. Dol gelukkige supporters van DWS renden het veld op, omhelsden Burgers en duwden hem een briefje van tien gul den in de hand. Jan Burgers heeft het geld terug gegeven. Hein Cujé heeft zaterdag in Vlissin- Êen de 27e boulevardloop gewonnen, ie Middelburgse atleet legde de 3800 meter af in 10 minuten en 51.8 secon den. Cas Mulder bezette de tweede plaats. AMSTERDAM, 8 okt. Zondag moet het Nederlands elftal tegen Bel gië proberen de smadelijke nederlaag tégen de Denen goed te maken. De bondscoach, Elek Schwartz, stuurde tal van spelers naar huis en voerde „verse" krachten aan. Gisteren was het de dag van de generale repetitie. Ziet hier de balans van de prestaties van de „Oranje-klanten", hun moge lijke belagers en de „ontslagen" spelers: Van der Merwe: uitstekend, van bles sure hersteld. Pettersson: in goede vorm. Ouderland: Ajax' beste verdediger. Van Wissen: verdedigend goed, ijverig. Pronk: degelijk, zonder te excelleren. Muller: constant als altijd. Soetekouw: speelde back i.p.v. voor. Prins: eenzaam in zwakke voorhoede. Krui ver: gepasseerd, in tweede elftal. Bosveld: kansloos tegen Notermans. Van der Kuil: zeer onopvallend. Renders: niet in moeilijkheden. Schrijvers: actief en nuttig. Geurtsen: teleurstellend. Schuurman: faalde volkomen. Bleijenberg: vijf doelpunten! o Wiersma: beste man van PSV. Van der Linden: zeer beweeglijk. Swart: doorlopend gevaarlijk. Groot: ernstig geblesseerd. Keizer: afwezig door ziekte. AMSTERDAM, 8 okt. Zondag aan staande om twaalf uur zal op het Mos veld in Amsterdam een benefietwed strijd tussen de eerste elftallen van De Volewijckers en DWS worden ge" is bestemd voor het door het bestuur van De Volewii- £lgftl0ht! f0nds' waaruit men zal kinderen" van rtBPVOe<ding van de drie lirie overleden *e week PlotSG" iing overieaen trainer en oud-sneler Paani deH,J°neh- Het ligt in de bedoe- liï, hfte ®en dergelijke wedstrijd ten bate van het fonds te houden. De oudere voetballiefhebbers onder ons herinneren zich ongetwijfeld fel de dagen van de wonder- tent op het Haagse VUC-veld. Karei Lotsy hield er zijn donder- speeohes om de jongens van het Neder lands elftal dat waren toen Bak- huys, Leen Vente, Van Heel, Van Nel- Ie, de kleine Frankie Wels en wie al ni°t meer moreel op te jutten. Nie mand weet wat hij toen zoal heeft gezegd, maar zijn woorden werden ge volgd door verbluffende resultaten. Uit het gedonder ontstond het wonder. Dat wil zeggen: wij wonnen de ene interland na de andere en waarachtig niet alleen tegen België of Luxem burg. Lotsy moet mooi en krachtig ge sproken hebben destijds. Ik moest aan die roemruchte perio de uit ons vaderlandse voetballe ven terugdenken, toen ik dezer da gen aanwezig mocht zijn bij een centrale training van de voor het Ne derlands Elftal van nu geselecteerde spelers in Zeist, waar de KNVB in een gewezen al of niet adellijk buiten een soort hoofdkwartier heeft ingericht. Het is er goed toeven. Er heerst de intens rustige sfeer, die in schrille tegen stelling staat tot de enerverende ru moerigheid, die een met 60.000 men sen gevuld stadion nog wel eens kan opleveren. Het is het aangewezen oord voor het hoofdbestuur van de KNVB om allerlei, zware en aanvecht bare beslissingen in alle stilte voor te bereiden; het is ook de aangewezen plaats voor onze Nederlandse voetbal lers om zichzelf voor te bereiden op de komende slag. Dit maal zal hij zich, zoals u weet, a.s. zondag in Antwerpen afspelen. Het Zeist van de KNVB houdt, qua inrichting, het mid den tussen een sanatorium en een ver blijf voor jongelui bezield met „Paas- heuvel"-idealen. En misschien is dat voor internationals wel het juiste ge middelde. Alleen: ik weet niet of Zeist een wondertent rijk is. Wèl heb ik Elek Schwartz horen donderen. Min of meer clandestien, want het toespreken van de spe lers gebeurt uiteraard in volstrekte afzondering. Ik kon echter de verlei ding niet weerstaan mijn oor tegen het sleutelgat te luisteren te leggen. De smadelijke nederlaag tegen de ama teurs in Kopenhagen lag mij nog vers in het geheugen. Schwartz kennelijk ook, want ik heb hem nog zelden zo geteisterd zien kijken als verleden week donderdag in Zeist. Wij hebben van Denemarken verloren, omdat onze mentale instelling niet goed was, dat weet onderhand iedereen. Wat helpt tegen een gebrek aan moreel? Een donderpreek, ook dat weet iedereen. Welnu, Elek Schwartz ging onge veer in dezer voege te keer: „Jongens, vier jaar geleden heb ik al tegen Renders ge zegd: alleen voetballen met je rech terbeen is niet goed. Waar is Renders zyn linkerbeen, nu vier jaar later? Jongens, alleen afbreken is niet goed. Maar als er iets af te breken is, moet je ook afbreken. Tegen Denemarken heb jullie de eerste tien minuten fan tastisch gespeeld: zo goed heb ik jullie nog nóóit zien spelen. Maar toen was het uit. Voetballen is 90 minuten con centratie. Hebben jullie Real Madrid Benfica gezien? Jongens, weten jullie dat Tonny een half uur zó heeft ge staan? HÖ was verlegen, hij keek naar zijn schoenen. Ik heb het nog bij het banket gezegd: voetballen is werken, werken, werken. Als je het niet doen wilt, moet je het nu zeggen. Jongens, wy kunnen winnen van België, als jullie willen. De wonderploeg Ander lecht! Hebben jullie ook van Ber- chem gehoord? Anderlecht heeft ver loren van Berchem. Ik heb gehoord dat Sjakie terug wil komen. Dat is goed. Dat vind ik fijn. Roel Wiersma is zo'n voetballer. Zijn lichamelijke conditie is niet goed, maar hij is zo'n voetballer. Hij heeft een mentaliteit. Ik heb er een beetje spijt van". •t'ihv'tS, u weet ik dus niet hoe Lotsy het destijds gedaan heeft, maar dit was een donderpreek van het zuiverste water. Na de tac tiek kwam de techniek. Elek en zijn jongens begaven zich naar het aan palende voetbalveld en begonnen cen traal te trainen. „Heeft iedereen een bal jongens? Diep uitademen, niet pra- if.Vr Yerd?r lopen; nooit staan blijven. Wy zyn niet op de wedstrijd, nu moet je niet slapen. Hé, twéé achter el- K8.£ir Zondag zal blijken of de dondertent in Zeist ook een wondertent is ge weest. Want een wonder zal' er wèl moeten gebeuren, willen wij winnen van de Belgen, die er eigenlijk niet zijn. Maar voetballen onze jon- i gens, zoals Elek Schwartz V spreekt, dan raakt de te- S" genstander ongetwijfeld in H paniek. Daarin is inder- daad onze redding gele gen. APED^;P'E?T' 8 De doelver- dediger Grosics, die meer dan 80 maal voor het Hongaarse nationale voetbal elftal uitkwam, wordt trainer van de Poolse ploeg Gornik. Grosics had reeds aan het begin van dit seizoen zyn carrière beëindigd. Hij zal if- scheid nemen bij de op 14 oktober te spelen wedstrijd Hongarije - Joegosla- Vle- Daarin zal hij gewoon zijn plaats onder de lat innemen, om zich na en kele seconden te laten vervangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7