Actie voor vrijlating en betere behandeling van politieke gevangenen naar Rie Cramer 75 jaar Ziekenhuis in Moskou Sanatorium in Sotchi Nederlandse afdeling van Amnesty ONZEKERHEID IS NU GEVAARLIJK REMY MARTIN FINE CHAMPAGNE COGNAC V.S.O.P. Gouden harpen W GREDIET-EN EFFECTEN BANK N.V. Tilburgse jongens houden trein op TELEFOON (030) -15851 POSTGIRO 7 5 6 51 PAGINA 11 DINSDAG 9 OKTOBER 1962 Voor Hugo de Groot en Ferry van Delden derhandelingen over Engelands toetreding tot de EEG en beklem toonde, dat uit de besluiten van de Gemenebestconferentie geens zins mag worden afgeleid, dat de Britse regering de discussie met de Zes over punten, waarover voorheen overeenstemming werd bereikt, zou willen hervatten. Vertraging door Franse crisis BRUSSEL, 9 okt. Met de huchtere constatering, dat de Gemenebestlanden, alles welbe schouwd, op hun recente confe rentie in Londen hun best hebben gedaan „de Brusselse onderhan delingen over Engelands eventuele lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap niet te saboteren", leverde de Neder landse staatssecretaris dr. H. R. Van Houten die voorlopig tij dens de laatste ronde van het overleg tussen Engeland en de Zes de voorzittershamer hanteert gisteravond de eerste reactie op de rede, die minister Heath eer der had uitgesproken. De Britse minister voerde gedurende een uur het woord op de eerste bij eenkomst sinds het overleg werd afgebroken. Hij drong speciaal aan op een vlot verloop van de on- De World Series Australiër met race boot verongelukt Op recordij acht Drie debutanten in het Engelse voetbalelftal Zesdaagse van Berlijn Altig Junkermann aan de leiding Homerun brengt Giants weer naast Yankees VALT HET OP? KROMME NIEUWE GRACHT 6 - UTRECHT e wensen tegen vet haar en haaruitval Gevaarlijk spelletje Italiaanse grens voor slachtvee weer open Gazelle koopt huizen- ma Schappij in Dieren Inbraak in Vleutense gemeentehuis Een produkt van L'OREAL de Paris (Advertentie) is het enige Cognac-huis dat sedert vele jaren is gespecialiseerd in het produceren van uitsluitend één kwaliteit Cognac: CHAMPAGNE COON*cj dienstige en politieke overtuiging, is het gevaar voor misbruik niet denk beeldig. Te meer daar men financieel afhankelijk is. Men stelt echter duide lijk dat de sponsors wel kunnen wen sen maar geenszins eisen. Wanneer de medewerkers van „Am nesty" niet in staat zijn in contact te treden met de politieke gevangene heb ben zjj de gerechtvaardigde illusie de regeringen te kunnen beïnvloeden via publikaties. Ook in die landen waar men het niet zo nauw neemt met democratie en met de rechten van de mens blijkt men wel uitermate gevoelig voor de pu blieke opinie. In de Nederlandse afdeling van „Am nesty" hebben onder meer zitting ds. H. van Andel, secretaris van de Oecu menische Jeugdraad, dr. P. J. Koets, wethouder van Amsterdam, pater S. Jelsma MSC, lid van de Pleingroep, ds. H. J. Kater, hervormd predikant en prof. dr. R. Schippers, hoogleraar in de theologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. AMSTERDAM, 9 okt. De eerste exemplaren van de gouden harp, be stemd voor lieden die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse lichte muziek, zijn maan dagavond uitgereikt aan de pas ge pensioneerde componist-musicus-diri gent Hugo de Groot en de ruim ze ventigjarige componist-tekstschrijver Ferry van Delden, die ongeveer zeven duizend composities op zijn naam heeft staan („We gaan naar Rome", „Rats, kuch en bonen", e.d.). De uitreiking geschiedde tijdens de hier gehouden derde reünie der lichte muziek, geor ganiseerd door het comité voor Neder landse amusementsmuziek Conamus, die mede in het teken stond van het zilveren jubileum van de bijna 250 le de,. tellende vereniging van woord- en toondichters der lichte muziek (WTL) Conamus vice-voorzitter A. J. G. Strengholt reikte de gouden harpen uit. Aan Hugo de Groot „omdat hij zo'n allround, dienaar van de Neder landse lichte muziek is" (muziek voor honderden films en duizend andere composities) en aan Ferry „omdat hij met duizenden onsterfelijke liedjes en smartlappen mensen plezier heeft be zorgd". Beide gouden harpdragers ver dienen hun sporen in de lichte muziek al ruim een halve eeuw. Voorts werden de prijzen uitgereikt aan de winnaars van het in de Jor- daan gehouden eerste concours voor straatmuzikanten. De winnaar van de ze wedstrijd, de uit Rotterdamse Lijn baan bekende (blinde) Piet de Kub- ber, speelde met van de zenuwen tin telende vingers nog eens op zijn ac cordeon en mocht daarna een ovatie, een beker, een enveloppe met inhoud, een nieuwe accordeon en de toezeg ging dat er een grammofoonplaat van hem zal worden gemaakt, in ontvangst nemen. AMSTERDAM, 8 okt. Vorig jaar werd door de Londense advocaat Peter Benenson de ,,Amnesty"-vereniging op gericht. Sindsdien ijveren hij en zijn medewerkers voor vrijlating of betere behandeling van mensen die omwille van hun politieke of godsdienstige over tuiging worden gevangen gehouden. Veelal zonder dat ooit tegen hen een proces is gevoerd. In korte tijd werden afdelingen opgericht in België, Frank rijk, Ierland, de Verenigde Staten, West-Duitsland en Zwitserland. Dank zjj deze bemiddeling werd een aanzienlijk aantal gevangenen vrijgela ten. Sinds kort ook werkt men aan de oprichting van een Nederlandse afde ling. Prof. mr. F. P. Th. Pompe, hoog leraar in het strafrecht aan de Rijks- Universiteit in Utrecht, lichtte vanmor gen namens de mede-oprichters het doel en de werkwijze van de stichting toe. De eerste activiteit van de stich ting is namen van politieke gevangenen te weten te komen, de redenen waarom zjj gevangen zitten, de toestand waarin hun achtergebleven gezinnen verkeren. Op het hoofdkantoor in Londen heeft men reeds dertienhonderd namen van deze gevangenen. Een fractie van de kwart miljoen mensen die ter wille van hun overtuiging van hun vrijheid zijn beroofd. Daarna probeert men contact te krijgen met de gevangenen en hun familie. Men zal trachten te komen tot een nieuw proces, wil zorgen voor juridische bijstand, voor een betere behandeling. Telkens werken drie mensen voor drie gevangenen. Bo vendien zal het hoofdbureau in Lon den uitmaken of een geïnteresseerde voor een bepaalde, gevraagde gevan gene mag werken of dat het in ver band met mogelijk misbruik beter is hem een ander toe te wijzen. Want hoewel de internationale be weging „ongevoelig" is voor goeds- ÏOGNAC Over de gehele wereld levert Rémy Martin alleen déze hoogstaande kwaliteit. (Van onze correspondent te Brussel) IMPOKTCUW8 jjACOBUS BOELEN) MELBOURNE, 9 okt. -- Bij een po ging om het wereldsnelheidsrecord te water met zijn race-boot nog scherper te stellen, is gisteren de 49-jarige Aus traliër Len Owen om het leven geko men. Het ongeluk op het Glenmaggie- stuwmeer gebeurde toen Owens „Hur ricane 3" in botsing kwam met de door hem zelf gemaakte golven. De raceboot werd 12 meter de hoogte in geslingerd, draaide om zijn as en sloeg toen te pletter tegen het wateropper vlak. Owen is in een ziekenhuis over leden. Een paar minuten voor het nood lottige ongeluk, had hij het wereldre cord over één kilometer met vliegende start nog verbeterd. LONDEN, 9 okt. Het Engelse voet balelftal dat op 20 oktober in Belfast tegen Ierland zal aantreden is als volgt samengesteld: Doel: Springett, achter; Armfield en Wilson, midden: Moore, Labone en Flowers, voor: Hellawell, Hill, Peacock, Greaves en O'Grady. Spil Labone, rechtsbinnen Hill en linksbuiten O'Grady debuteren. BERLIJN, 9 okt. Vanmorgen vroeg was de stand in de Zesdaagse van Ber lijn; 1. Rudi Altig Junkermann (W. Did) 213 pnt, 2. Van Looy Post (Belg- Ned) 213 pnt. 3. Lykke Schulze (Den. W.Dld) 161 pnt. 4. Van Steenbergen Severeyns (Belg) 134 pnt op een ron de; 5. Renz Roggendorf (W. Did) 153 pnt. De overige koppels hadden vier of meer ronden achterstand. NEW YORK, 9 okt. De San Fran cisco Giants hebben in de World Se ries honkbal gisteren voor de tweede maal de stand in evenwicht gebracht. Zij versloegen de New York Yankees met duidelijke cijfers (7-3) in de vier de wedstrijd van de serie van zeven, waardoor de totaalscore 2-2 werd. Een daverende homerun van Hiller bracht de beslissing op een moment dat alle honken bezet waren. (Advertentie) (Advertentie) Vast en zeker. Anderen hebben het zó in de gaten als uw haar „dunnlg" of „vettig" is. En die verdachte schilfertjes, wat is dit? Dit deskundig advies treft het hoofddoel (Advertentie) Hoofdkantoor: Leidseplein 5 Am sterdam. Verkoopkantoren: Amster dam (tel. 82082) - Den Haag (tel. 336469) - Rotterdam (tel. 120182) - Den Bosch (tel. 30567) - Utrecht (tel. 25435) - Arnhem (tel. 30265) - Gro ningen (tel. 26283). De uiteenzetting van de Britse mi nister werd weliswaar niet voor publi catie vrijgegeven, maar welingelichte zegslieden maakten er na afloop van Na een paar behandelingen met Traital shampoo ziet u al dui delijk verschil. Wèg bezorgd gezicht. Er is reden voor een bevrijd lachen: het valt op! Neem direkt de proef gedurende de operatie met behulp van een Röntgenfoto eventueel achtergebleven gal stenen op te sporen. De artsen maken een zeer goede indruk, spreken gemakkelijk over het vak (technische termen zijn internationaal) en werken met groot enthousiasme. De verpleegsters zijn schaars, over het algemeen oudere vrouwen, die merendeels ge huwd zijn, wat een enigszins ongezellige sfeer schept. De oorzaak hiervan is waarschijnlijk, dat ieder meisje, dat zich tot verpleegster ge roepen zou kunnen voelen, medicijnen gaat studeren en arts wordt. Er was maar één verpleegster op tien patiënten, zodat een vrouw die de vorige dag een grote buikoperatie had ondergaan, geheel alleen op een ziekenkamer lag. De werkdag van artsen en verpleegsters is kort, zes uur, de salarissen laag, resp. 110 en 60 roebel per maand (een roebel kost vier gulden, zijn koopkracht is naar schatting 1,25 maar „zwart" schijnen er tien roebel in een dollar te gaan!). De ambtelijke sfeer wordt misschien het best gekarakteriseerd door het bordje „Niet roken" in de kamer van de directeur en de asbak op zijn schrijftafel. „Wie verbiedt de directeur in zijn eigen kamer te roken?" vroeg iemand. „Ik rook niet" was het antwoord. Helaas zijn lang niet alle ziekenhuizen ln Moskou zoals no. 60. Er zijn er ook nog met zaalverpleging, waar de bedden tegen elkaar zijn geschoven en er om de twee een loopgange- houden en drie uur huisbezoek doen. Voor dit laatste is wel een vervoermiddel beschikbaar, maar uit de aard der zaak zelden nodig. Voor z0{}dags- en nachtdienst zijn aparte artsen be schikbaar. Ook hier was de ontvangst der patiënten goed; er staan in de ruime hal een aantal fauteuils en stoelen - bij geen enkele kamer heb ik meer dan twee patiënten zien wachten. Er zijn een centrale medische adminis tratie en een laboratorium. 50r j systeem van spreekuur bij toerbeurt en doordat er voor kinderen tot veertien jaar geneet aparte poliklinieken en ziekenhuizen zijn, bestaat hier niet de huisarts, die het ge- a- guZln '<ent en bij ons als raadgever op medisch en aanverwant gebied, zoals huwelijks- en opvoedingsproblemen, nogal gewaardeerd kreeg niet de indruk, dat men in Tbilisi onder dit gebrek erg gebukt ging. Het gemiddelde bezoek per dag bedraagt 200-250 P n voor artsen; zodat enerzijds het werktempo van de medicus laag ligt, maar van de andere kant de Amsterdamse patiënt a?s vijfmaal zo vaak bezoekt. De oorzaak van dit verschil is niet geheel duidelijk gewor den, al valt het wel op dat het aantal bejaar den in de steden van Rusland belangrijk ItmeJr soutint te zijn dan bij ons. De outillage an de polikliniek was beknopt maar goed, er stond bijvoorbeeld een moderne Franse eiectrp-cardiograaf (uit de aard der zaak naastte de gids zich te verzekeren, dat die van TILBURG, 9 okt. Drie Tilburgse jongens in de leeftijd van twaalf en dertien jaar hebben zondag rond het middaguur op de spoorbaan tussen Til burg en Breda, ter hoogte van de Zwartvenseweg, een onbezonnen spel gespeeld dat slechts dank zij de op merkzaamheid en het kordate hande len van de treinbestuurder zonder on gelukken is afgelonen. De drie jongens waren met het oor op de rails gaan liggen om het geluid van de naderende trein te horen. Toen deze, komende uit de richting Breda, steeds dichterbij kwam, sprongen twee van hen van de rails weg, maar de derde jongen wilde wel eens laten zien hoe moedig hij was en bleef staan tot de trein, die met een snelheid van ongeveer honderd kilometer per uur aankwam, tot op ongeveer zeventig me ter was genaderd. De treinbestuurder had het gevaar intussen gezien en de dodemanshandel losgelaten, waardoor de trein tijdig tot stilstand kwam. Het gelukte hem een der jongens te pakken en aan de politie hier over te leveren. De trein had zes minuten ver traging. De beide andere jongens wer den later opgespoord, tegen alle drie werd proces-verbaal opgemaakt. DEN HAAG, 9 okt. Nadat eerst vijftien wagons met Nederlandse slaeht- kalveren bij de Italiaanse grens werden tegengehouden en teruggestuurd, zoals wij gisteren berichtten, heeft Italië nu zijn grens v eer opengesteld voor Import vee uit ons land. Dit is het resultaat van besprekingen die vorige week te Rome zun gehouden tussen regerings- tunctionarissen van Nederland en Italië. Ook een delegatie van het produkt- schap voor vee en vlees was daarbii aanwezig. Italië had aanvankelijk voor de maand oktober een contingent van 800 ton vrij gegeven voor de invoer van levende slachtkalveren en kalfsvlees Rie Cramer wordt 10 oktober vijfen zeventig jaar. Zij verblijft sinds acht jaar on Mallorca. Haar naam zal menigeen zich herinneren van illustraties in een geliefd boek uit zijn Jeugd of uit later jaren. Baanbrekend werk heeft zij voorts in de jaren om streeks 1910 verricht op het gebied van het verluchten van kinderboeken. Zij begon ermee als meisje van zeventien jaar, toen zij versjes met prentjes uit gaf. Ook literaire werken ging zo in later Jaren illustreren. Zo verluchtte zo de Beatrijs van Boutens, „Duizend en een nacht", „Tristan en Isolde" en de wer ken van Tagore en Andersen. In aller lei technieken bekwaamde Rie Cramer zich. Zij maakte etsen, pasteltekenin gen, litho's en houtsneden. Met lapjes wist zij taferelen uit te beelden waar van er één te zien is in het Gemeente Museum te Den Haag namelijk „Der Tod und das Madchen". In het Costuum Museum van Cruys Voorbergh bevinden Zich poppen, gracieuze danseresjes, die door Rie Cramer zijn vervaardigd. Ook als ontwerpster van décors en costuums heeft zij naam gemaakt. Zij werkte voor Eduard Verkade en Dirk Verbeek. In 1930 ontwierp zij het décor voor de Gijsbreght van Aemstel geïnspireerd op de schilderstijl der Vlaamse primitieven. Mare Holman, schrijver van de to neelstukken „Gif" en „Er viel een ster", in de oorlog twee geliefde stukken is een pseudoniem dat Rie Cramer voor dit werk aannam. Onder haar eigen naam begon zij in 1932 romans te pu bliceren. Ook nu nog is zij op literair terrein aktief. Over Mallorca schreef zu twee boeken, die zij met eigen tekenin gen versierde. Ais romancière heeft Rie Cramer in de oorlog tegenstand onder vonden van de zijde van de bezetter. Haar romans „Het land van belofte en „Zij, wij, jij", waarin zi1 haar gevoe lens ten opzichte van de Joden en ten opzichte van de NSB duidelijk uitsprak, Werden in beslag genomen. Om Rie Cramer op haar vijfenzev.n- tigste verjaardag te huldigen is een co mité gevormd. Daarin hebben onuer meer zitting dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling kunstzaken van het ministe rie van O. K. en W., mr L. J. F. Wijsen beek, directeur van het Gemeente Mu seum te Den Haag, Paul Steenbergen en Fie Carelsen. DIEPEN, 9 okt. De directie van Gazelle Rijwielfabriex v.h. Arentsen en Kölling deelt mede, dat de vennoot schap tegen uitgifte van nominaal 68.000 aandelen heeft verworven alle aandelen van de Dierensche Maatschap- Pij tot Exploitatie van woningen, welke maatschappij ,in Dieren en omgeving een aantal door personeelsleden van de Gazelle bewoonde huizen bezit. Ter af ronding werden nog 32 aandelen ter beurze geplaatst, waarmede het ge- Plaatste kapitaal werd verhoogd tot 2.500.000. Russische fabricage minstens zo goed waren). In één van de gangen kwamen wij een drie meter hoog standbeeld van Stalin tegen, wiens gelaatstrekken en naam uit Moskou zorgvuldig, zij het niet altijd zonder sporen na te laten, zun verwijderd. Een belangrijke figuur is ook hier de direc teur, die niet alleen administratief en leiding gevend werk verricht, maar ook alle verlenging van werkverzuim en elke ziekenhuis- of sana toriumopname moet goedkeuren. Deze vertelde ons ook nog iets over de organisatie van bloedtransfusiedienst en psychiatrische zorg. tje is zonder kastje of iets dergelijks. Waar de outillage in de operatiekamer zo slecht is, dat als aan de éne tafel de pomp wordt gebruikt, boven de andere het licht uitgaat. Maar wat overal aanwezig is, is de bekwaamheid en werklust der artsen, die zelfs in primitieve omstandigheden uitstekend werk weten te leveren. Brengen wij thans een bezoek aan zieken huis no. 60 in de buitenwijken van Moskou, een wat oud-uitziend gelig gebouw van 10 verdiepingen, dat Tn 1956 gebouwd werd. Wij werden ontvangen door de genees heer-directeur, die ons rondleidde en alle vragen uiterst vriendelijk beantwoordde, maar tot ieders verbazing geen enkel woord Frans, Duits of Engels verstond, evenmin als de ande re artsen, die wij in het gebouw ontmoet hebben. Nadat hij ons eerst een eet- en conversatiezaaltje had laten zien, ging hij ons voor naar de ziekenkamers, die ingericht zijn voor één of twee personen. De oppervlakte schat ik op acht vierkante meter per persoon; er waren eén of twee bedden, een paar stoelen, een wastafel en alles ziet er aardig en verzorgd uit. Iedere ziekenkamer heeft een apart toilet. Een gesprek via de tolk met een patiënte, een vrouw van ongeveer 50 jaar, leerde mij dat zij reeds een maand was opgenomen wegens diabetes, maar meer kwam ik niet te weten, want de directeur scheen in dit soort informa tie niet zoveel schik te hebben. De operatiekamer van het ziekenhuis was eenvoudig en goed, maar de apparatuur was zonder meer verouderd. Het Röntgenapparaat van Zeiss, Jena, was nog van voor de oorlog en waarschijnlijk evenals de operatielamp en sterilisator in Duitsland buitgemaakt. De chirurg stond net op het punt een galblaas te verwijderen, maar verklaarde desgevraagd dat het met deze apparatuur niet mogelijk was vu nuuoviccö gezamen- JJJk. Later is dit quantum in twee ge deelten gesplitst van 400 ton, een voor de eerste helft en een voor de tweede helft van oktober. Toen later bleek, dat de invoer van kalfsvlees geen bedrei ging betekende voor de Italiaanse boe ren en de prijzen van het vlees zich handhaafden, werd bepaald, dat de im porteurs nu al gebruik konden maken van het voor de gehele maand oktober geldende contingent. die vrijwel gelijk is aan die 'bij ons. Nadat wij dus ook deze efficiënte inrichting Jiadden be keken, namen w\j de nachttrein naar Sotchi. Dit is een luxueuze badplaats aan df Zwarte Zee met prachtige hotels er sanatoria tegen de berghellingen; mer waant zich aan de Rivièra. Het klimaat is voor onze begrippen onverdragelijk heet; het strand bestaat uit stenen en is zo vol met mensen, dat er niet voor iedereen plaats is om te liggen op houten vlondertjes, die voor dat doel beschikbaar zijn. Hier kregen wij de ge legenheid het sanatorium „Metallurg te be zoeken, eigendom van de vakvereniging van metaalbewerkers. Weer werden wij ontvangen door de directrice, een wat oudere wantrou wende arts, die niet de indruk maakte veel van geneeskunde te weten en zienzelf voortdurend tegensprak. VLEUTEN, 9 okt. In de afgelo pen nacht is ingebroken in de gemeen te-secretarie van Vleuten-de Meern, welke gevestigd is in het dorp Vleuten. Door het maken van een gat in de ruit, kon men met behulp van een wind- haak de spanjolet van het raam opé- nen. Hoewel alles overhoop gehaald is, wordt slechts een klein geldbedrag ge mist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11