Rumoer rond Cuba in VN-Assemblée President Dorticos biedt VS onderhandelingen aan Baby op aanrecht aangetroffen DUIZENDEN ZITPLAATSEN IN DE ST. PIETER k Van ZWIJGENDE KERK niet meer dan één op vijf bisschoppen naar Rome KARDINAAL NAAR HET CONCILIE INDONESIË heeft grote plannen voor Nw.-Guinea Universiteit, twee hospitalen scholen, huizen en stadion Verhoging premieloongrens en -percentage aanzienlijke lastenverzwaring V uur gevecht om Berlijnse vluchteling l KINDERKLEDING Faam-troef van de week E 2 FAAM APPLAUS EN GESCHREEUW Overwicht schadelijk voor gezondheid Eindhovense politie speurt naar herkomst van vondeling Reis Oostduitse prelaten geheim Geen waarnemers Russische kerk naar Concilie Opening van het Concilie op de televisie AUTOMOBILES LOCANTUR A.O.W. EN A.W.W. ,!iii,ilH',W Het weer 4.55 ■si -7 i U SOEBANDRIO VERTELT IN DJAKARTA DINSDAG 9 OKTOBER 1962 86ste JAARGANG No. 31253 jj feawwm* J an beide zijden van het schip /-1 van de St. Pieter rijzen de tribunes op, die overmorgen en vele dagen daarna een (nogal nauwe en smalle) zitplaats zullen bieden aan de Concilie-vaders, die uit alle delen van de wereld naar Rome zijn gekomen. Ook uit en kele communistische landen zijn bisschoppen overgekomen, zoals kardinaal Wyszynski van War schau, die gisteren in speciale audiëntie werd ontvangen door de Paus (foto onder). iiiiiiiiiiiiiiHiiimiiiiiitiiiiiiiiiimiiiiiniiiniimiiiiiiiimiiiiuii Concilie-commissies beëdigd PH-OCO ic leuk en betaalbaar bij: WAAR 800 HAARLEMMERS ZICH „THUIS" VOELEN lil en als het regent I ,i° technisch speelgoed £>u7naa& van Atë'MORRIS 'ieforeijoaêmj! Suède dames- en herenjasjes Weinig verandering FLANELLEN JONGENSPYJAMA'S BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnerr^nten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. llmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wroette: W. C. H. LeIJdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7 90 pet kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur V 's avonds tel. 21544. NEW YORK, 9 okt. (Reuter) De laai van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is gisteren het toneel geweest van luidruchtige demonstraties tegen en voor het Cu baanse regime. Dit gebeurde tijdens een rede van de Cubaanse president, Osvaldo Dorticos, die een heftige aan val op de V.S. deed. Hij werd herhaal delijk onderbroken door tegenstanders van zijn regering op de publieke tri bune. Maar zijn toespraak werd ook herhaaldelijk ondersteund door applaus Van voorstanders op de tribune en van afgevaardigden, voornamelijk uit het Sovjet-blok. V.N.-wachten verwijderden verschei dene personen van de tribune, onder wie vrouwen. Op een gegeven ogenblik dreigde de voorzitter, de Pakistaan Zafroellah Khan, de tribune te laten ontruimen als de interrupties zouden voortduren. Dorticos beschuldigde de V.S. van komplotten om het regime van Fidel Castro omver te werpen door middel van sabotage, ondermijning, voorberei dingen voor invasies, waaronder die van vorig jaar, persoonlijke aanvallen, spionage, enzovoorts. Hij vroeg de V.N. een veroordeling uit te spreken van ae Amerikaanse pogingen Cuba aan een economische blokkade te onderwerpen. Cuba is bereid met de V.S. te onderhandelen over een regeling van de geschillen en Cuba wenst zijn re volutionaire ideologie met:F dere delen van het westelijk halfrond uit te voeren. Maar als het eiland wnrHt aanbevallen zal het terug vechten en dit zou kunnen uitlopen od een nieuwe wereldoorlog, aldus d« president, die hierbij verwees naar solidariteit die de Sovjet-Unie met Cuba heeft betuigd. Dorticos' toe spraak werd gevolgd door een applaus van een volle minuut, voornamelijk van de zijde van het Sovjet-blok, maar ook van een aantal Afrikanen. De Amerikaanse afgevaardigde Ad- lai Stevenson antwoordde, dat een staatshoofd volgens traditie de plicht heeft in een toespiaa.. tot de wereld organisatie geen misbruik te maken van de vrijheid van het woord, die hem wordt verleend. De president van Cuba heeft zich schuldig gemaakt aan ongeëvenaarde laster en een verwron gen voorstelling van zaken, aldus Ste venson. Stevenson wees later op een perscon ferentie het aanbod tot onderhandelin gen tussen Cuba en de V.S. van de hand met de woorden: „Er kan met onderhandeld worden over handhaving van het communisme op het westelijk halfrond. Indien Cuba wil prateu moet het beginnen met het afbreken van zfjn vele banden met het Sovjet-blok." Ook buiten het terrein van de V.N. moest de politie de orde handhaven onder Cubaanse betogers, die met spandoeken en onder het uitroepen van leuzen op en neer liepen. (Advertentie) Vandaar dat er van medische zijde steeds op aan wordt gedrongen, om het gewicht binnen bepaalde grenzen te houden. Finnbrod, bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk, past prachtig in het moderne dieet. Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan, ook al omdat het geen suiker bevat. Normaal met boter en be leg, heerlijk bij het ontbijt en gezond bij de lunch. Koop een pak, wit of bruin, Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd. EINDHOVEN, 9 okt. De politie hier breekt zich het hoofd over de ge heimzinnige komst van een van wel stand blakende baby, die zondag in het holst van de nacht op het keukenaan recht van een kinderloos echtpaar hier werd aangetroffen. Dit echtpaar was een paar dagen op reis. Hun bu ren, die de hond zouden verzorgen, haalden het dier zondagavond om zes •v>: 'Xv m jj*--' - .j-f'fiÊ&r- ROME, 9 okt. (KNP) De Zwijgende Kerk zal slechts voor een beperkt deel tegenwoordig zjj- In het Concilie. Van ces landen achter het IJzeren en Bamboe- gordijn hebben enkele bisschoppen de gelegenheid gekregen naar Rome te rei zen: Polen, Oost-Duitsland, Hongarije, Joegoslavië, Tsjechoslowakije en Bulga rije. Geen bisschoppen zullen komen uit Albanië, Noord-Korea, Litauen. Roe menië, Oekraïne, Noord-Vietnam, Sov jet-linie, Estland en Letland. De Kerk In China zal slechts vertegenwoordigd zijn door de bisschoppen, die de com munistische autoriteiten uit het land ge zet hebben, zoals kardinaal Tien van Formosa en mgr. C. Kramer, de ver dreven bisschop van Luan Fu- Voor zover thans is na te gaan zullen van de driehonderd bisschoppen in 0°s" Europa en in communistisch Azie er ongeveer zestig op het concilie aanwe zig zijn. Van deze zestig zijn er buna dertig die uit China verbannen zijn. De aartsbisschop van Breslau, mgr. Bdeslav Kominek, mgr. Xgnacy Jez, sufragaan-bisschop van Gorzow, en mgr. Henryk Strakovski, sufragaan-bis- schop van Lublin hebben gisteren van de Poolse regering een paspoort gekre gen om naar Rome te gaan. Het aan tal Poolse bisschoppen, dat tot dusver een paspoort heeft gekregen is hiermee gestegen tot achttien. De meesten zijn zondag reeds met kardinaal Wyszynski in Rome aangekomen. De bisschop van Przemysl arriveerde vandaag. De Paus heeft gisteren kardinaal Wys zynski en dertien andere Poolse bis schoppen in audiëntie ontvangen. In Va ticaanse kringen werd het gesprek, dat de Paus met de kardinaal en bisschop pen had het duurde ongeveer een uur 'van uitzonderlijk lange duur' fenoemd. Het eerste half uur werd in eslag genomen door een gesprek an der vier ogen tussen de Paus en de Poolse primaat. Daarna volgde een ge- •prek met de andere bisschoppen en enkele Poolse prelaten, die aan de Ro meinse Curie zijn verbonden. Dat kar dinaal Wyszynski reeds zo kort na aan komst door de Paus werd ontvangen, is gezien als een nadrukkelijk bewijs van genegenheid. Gisteravond kwamen de Oostduitse bisschoppen mgr. Otto Spulbeck van Meissen en mgr. Bernhard Schrader, titulair bisschop van Sciro, aan. Hoe beide prelaten zijn gereisd is niet bekend: door West-Duitsland was het hun verboden. Beide bisschoppen, verblijvend in het teutonisch college in Rome, zijn niet te bereiken voor commentaar. Ook arriveerde giste ren mgr. Kokof, apostolisch vicaris van Sofia. Hij is de enige Bulgaarse prelaat, aan wie een uitreisvisum is verleend. MOSKOU, 9 okt. (KNP-Rtr. - Officieel is hier meegedeeld, dat de Paus de Ne derlandse monseigneur J. Willebrands van het secretariaat van het Concilie naar de synode van de Russische ortho doxe kerk heeft gezonden om te infor meren naar het standpunt van die kerk ten aanzien van het Concilie en haar in te lichten over de geest, waarin het Concilie zal worden gehouden. In Vaticaanstad is verklaard, dat mgr. Willebrands machtiging had, „waarnemers" van de Russisch ortho doxe kerk naar Rome uit te nodigen. Hoewel monseigneur Willebrands „met vriendelijke tegemoetkomendheid" werd behandeld, zullen er echter geen Rus sische waarnemers naar het Concilie komen. Er waren wel Russische waar nemers op de bijeenkomst van de Wereldraad van kerken in New Delhi verleden jaar, waarop ook de Rooms- katholieke kerk ais niet-lid door waar nemers met oficiële status was ver tegenwoordigd, onder wie mgr. Wille brands. iiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiimi (Van onze radio- en tv.-redactie) HILVERSUM, 9 okt. De NTS neemt donderdagochtend de Eurovisie- reportage over van de plechtige ope ning van het Vaticaans Concilie. Van half negen tot tien uur kan men kij ken naar de intocht van de Paus en de Concilievaders in de Sint Pieter te Rome, waarna tot ongeveer twaalf uur een uitzending volgt van de Pontifica le Hoogmis, die wordt opgedragen door kardinaal Tisserant. De commentators zijn Jan Dijkgraaf en Ed Lautensla- ger. VATICAANSTAD, 9 okt. (Rtr) De Osservatorj Romano bevatte gisteren een advertentie van een internatio nale autoverhuurmaatschappij in het Latijn. Prelaten en anderen, die aan het Concilie deelnemen, worden „automobiles novissimae locantur" (gloednieuwe auto's te huur) aange boden. De maatschappij garandeerde curitatem ampliu(hoogste vei ligheid) en „apertis condicionibus" (billijke voorwaarden). VATICAANSTAD, 9 okt. (KNP) Mgr. Pericle Felici, secretaris-generaal van het Concilie, heeft gisteren in de Pauli nische kapel van het Vaticaans paleis de Concilie- commissies beëdigd, te weten: 1. Commissie voor geloof en zedenleer* voorzitter: kardinaal Ottaviani cretaris van het H. Officie 2. Commissie voor de bisschoppen en het diocesaan bestuur; voorzitter- kardinaal Marella, prefect van dè congregatie der Kerkfabriek van de St. Pieter 3. Commissie voor de discipline van geestelijkheid en gelovigen; voorzit ter: kardinaal Ciriaci, prefect van de H. Congregatie voor het Concilie 4. Commissie voor de religieuzen- voorzitter: kardinaal Valeri prefect van de H. Congregatie voor de religi euzen s 5. Commissie voor de sacramenten- voorzitter: kardinaal Aloisi Masella' prefect van de H. Congregatie voor de Sacramenten 6. Commissie voor de seminaries en universiteiten: voorzitter: kardinaal Pizzardo, prefect van de H. Congre gatie voor de seminaries en univer siteiten 7. Commissie voor de missies; voorzit ter: kardinaal Agagianian, prefect van de H. Congregatie voor de Geloofsverbreiding 8. Commissie voor de Liturgie; voorzit ter. kardinaal Larraona, prefect van de H. Congregatie der Riten 9. Commissie voor het lekenaposto- laat; voorzitter: kardinaal Cento prefect van de Apostolische Poeni- tentiarie 10. Commissie voor de Oosterse Ker ken; voorzitter: kardinaal Cicognani, staatssecretaris, die tevens president is van het Concilie-secretariaat voor buitengewone zaken. Behalve deze tien commissies is er nog het secretariaat voor de Eenheid der Christenen, waarvan kardinaal Bea SJ voorzitter is. uur op en brachten het tegen midder nacht terug. Tot hun verbazing en ontsteltenis vonden zij toen een flinke kartonnen doos op het keukenaanrecht van het lege huis. Daarin lag een flinke, goed verzorgde baby, een jongen van onge veer tien dagen oud. Bij deze levende middernachtelijke vondst lagen een zuigfles en een fopspeen. De gewaarschuwde politie ging on middellijk aan het werk om te trach ten de lieden, die het kind in huis brachten op te sporen. De baby werd voorlopig onderdak gebracht in het Binnenziekenhuis. Op de doos stonden een firmanaam en een codenummer. Het is echter niet gelukt langs deze weg een aanknopingspunt te vinden. Alle mogelijke mensen worden ge hoord om een spoor naar de ouders of althans de moeder van de baby te ontdekken. Aangezien de vrouw van het uit- stedige echtpaar meerdere malen de verzuchting heeft geslaakt gaarne een kind te willen hebben, wordt vermoed, dat het kind afkomstig is uit een kring, waarin men met wen sen en het doen en laten van het echtpaar op de hoogte is. Merkwaar dig is, dat het kind waarschijnlijk door de voordeur geruisloos het huis werd ingesmokkeld, namelijk toen de hond door de buren werd uitge laten. Het betrokken echtpaar heeft door gaans enkele pensiongasten. Daarom Fs de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een vroegere gast of een relatie meer weet van deze geheimzinnige vonde ling. SCHIPHOL, 9 okt. Hedenmorgen fs Kardinaal Alfrink met enige andere Nederlandse bisschoppen en geestelijken naar Rome vertrokken om de opening van het Concilie bij te wonen. Op de eerste rjj ziet men van links naar rechts: mgr. Baeten, emeritus-bisschop van Breda, mgr. De Vet, bisschop van Breda, mgr. Bekkers, bisschop van 's Hertogenbosch en kardinaal Alfrink. Geheel rechts ziet men mgr. Bluyssen, hulp-bisschop van 's Hertogenbosch. DJAKARTA, 9 okt. (AFP) De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr Soebandrio, heeft gisteren meegedeeld dat Indonesië in Nieuw- Guinea een universiteit, twee hospita len, tientallen scholen, vele huizen en een sportstadion zal bouwen in het kader van een ontwikkelingsplan, dat onmiddellijk tot uitvoering zal worden gebracht. Voor dit doel heeft de Indo nesische regering reeds 50 miljoen roepiah op de begroting gezet. Dr. Soebandrio zei verder, dat het bestuurswerk in Nieuw-Guinea sinds de overdracht aan de V.N. op 1 okto ber vlot verloopt. Hp noemde de ge ruchten, dat de V.N. in sommige gebieden het hijsen van de nationale Papoeavlag heeft toegestaan, onge grond. Ook het bureau van de V.N. in Djakarta heeft deze geruchten tegengesproken. HOLLANDIA (ANP) In de eerste week van het VN-bestuur over Nieuw- Guinea hebben reeds ruim 3500 Neder landers (ongeveer 1000 burgers en 2500 militairen) het land verlaten. Terwijl de uittocht onverminderd voortgaat, stromen hoe langer hoe meer Indo nesiërs het land binnen. In Hollandia wonen thans een honderdtal Indonesi sche burgerambtenaren en ongeveer veertig Indonesische militairen, die on der het commando van de Pakistaanse generaal Said-Ud Din de Indonesische missie vormen van de veiligheidsdienst van de Verenigde Naties. Het grootste deel van deze mili tairen kwam gisteren met een Hercu lesvliegtuig van de Indonesische luchtmacht op het vliegveld Sentani nabij Hollandia aan. Het militaire toe stel, daarvan de staart in de rood witte kleuren was geschilderd, trok de aandacht van honderden Pa poea's. Vol verbazing zagen zij, hoe uit de enorme buik van de Hercules Russische jeeps werden neergelaten en ook een personenauto, die be- (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG, 9 okt. De komende verhoging, per 1 januari a.s., van de premieloongrens voor AOW en AWW be- tekent tezamen met de eveneens per 1 januari te verwachten verhoging van het premiepercentage met ca. één pro cent een niet onbelangrijke lastenver zwaring voor de middelbare inkomens groepen. De premie voor AOW en AWW, die thans zeven procent van het premie plichtig inkomen bedraagt, wordt ver hoogd tot ca. acht procent. Het premie plichtig inkomen zelf gaat met 750 per jaar omhoog tot 9000. Het resultaat van beide wijzigingen is, dat mensen met een inkomen boven f 9000 in 1903 een aanmerkelijk hogere premie moeten gaan betalen. Zij beta len thans zeven procent over f 8250, dus 577.50 per jaar. In het komende jaar wordt dat acht procent over 9000, dus 720 per jaar. Verschil: 142.50 per jaar of een verhoging vergeleken met de huidige premie van bijna 25 procent. Als „tegenprestatie" staat daar een verhoging van hun toekomsti ge AOW-rechten van vijftien procent te genover. Vooral voor degenen, die een inkomen hebben, dat slechts weinig ho ger is dan de nieuwe premiegrens van J 9000 is dit wel een zware belasting. Temeer, daar juist ook in deze mko mensregionen de progressie bij de in komstenbelasting zwaar drukt. Daar door valt ook van de eventuele looncom- pensatie voor de premieverhoging een niet onbelangrijk deel rechtstreeks aan de fiscus toe. Over die looncompensatie is officieel nog niets bekend. Wel heeft het Centraal Planbureau in zijn berekeningen van de ruimte" voor loonsverhogingen in 1963 één procent „gereserveerd" voor com pensaties voor de verzwaring van de lasten ingevolge de sociale verzekerin gen. stemd is voor de Indonesische ver tegenwoordiger in Nieuw-Guinea, de heer Soedjarwo. De militairen ont laadden het vliegtuig zelf, met be hulp van Papoea's. Behalve uit auto's bestond de lading uit kisten met wapens, grote rollen telefoondraad van Amerikaans fabri kaat en een kleine hoeveelheid voe dingsmiddelen. Het detachement be stond uit een tiental militairen van de verbindingsdienst en ongeveer twintig officieren, die zullen worden toege voegd aan de staf van generaal Wira- nata Koesoema. Een aantal van de officieren behoort tot de Siliwangi- divisie, die ook een groot aantal mili tairen heeft geleverd voor de luchtlan dingen tijdens het Nederlandse bestuur. De meesten hunner dragen op de mouw een embleem waarop, net als bij de Nederlandse militairen, een kaartje van Nieuw-Guinea staat afge beeld, met daarboven de woorden „Bevrijdingsfront Irian Barat". BERLIJN, 9 okt. (Rtr) Leden van de Oost- en de Westberlijnse politie hebben gisteravond aan de grens van de Amerikaanse sector van Berlijn schoten gewisseld, nadat Oostberlijnse politiemannen hadden geschoten op een vluchteling, die de nvler de Spree overzwom, in een poging op deze wijze naar het Westen te ontkomen. Een Westberlijnse politieauto, die naar de plaats van het incident was gereden, werd bijna door het vuur van 'e Oostberlijners getroffen. Dit vuur werd door de Westberlijners be antwoord. Geen van de Westberlijnse politiemannen werd gewond. Men weet niet of er aan Oostberlunse zijde slachtoffers zijn gevallen. Niet alleen de politie, maar ook Amerikaanse militairen, een zieken wagen van het Westberlijnse Rode Kruis en Westberlijnse brandweerlie den begaven zich naar de plaats van het incident, waar zij, aan de weste lijke oever van de Spree, naar de ge troffen vluchteling begonnen te zoeken. De Oostberlijnse politie begon het wa ter langs de oostelijke oever van de Spree af te dreggen. Ooggetuigen verklaarden later uat de Oostberlijnse politie tien tot twintig schoten heeft afgevuurd. Hierna werd tweemaal een rood lichtsignaal ge geven, waarna de Spree, die ter plaatse ongeveer tweehonderd meter breed is, met zoeklichten werd be schenen. Aan de westelijke oever van de ri vier, bij de Oberbaumbriicke, hadden zich inmiddels ongeveer 150 Westber lijners verzameld, die „Moordenaars! Moordenaars!" naar de Oostberlijnse politiemannen riepen. De oostberlijnse politie heeft van- morgenvroeg het stoffelijk overschot van de vluchteling opgedregd. Toen het werd opgehaald, gingen twee boten van de Oostduitse volkspolitie voor de be trokken plaats liggen opdat men vanuit West-Berlijn niets zou kunnen zien. (Advertentie) baby- en kinderkleding Anegang 19 Haarlem bartaljorlutrut 6 BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 lElDSEStRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) In de nanacht en ochtend plaatselijk mist, overigens overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Matige tot zwakke wind tussen oost en zuid. Morgen: Zon: 6.54-17.59. Maan: 17.03-2.13. maat 4 kl. t. p maat X alleen deze week Anegang - Haarlem - tel. 10401

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1