Stoffelijke overschotten in ons land aangekomen Hangar op Soesterberg als chapelle ardente IJ mui den verrast door Zaankanters St. Bavo houdt de punten thuis Nota van Orkesten verbond Waarom bestaat nu die commissie- Witteman Heren van AHC alleen op kop na zege over rivaal UD12-6 aanse arbeiders halen hun Sp vrouwen terug HET ■COMPLOT 18 kisten staan opgebaard Nu ook aandelen aan toonder Romanprijs voor Willem v. Maanen Hoofdklasse dammen Het Concertgebouworkest dient anders gehonoreerd te worden Na speurtocht om vergeten rijbewijs terug te bezorgen Kardinaal Montini doet beroep op Franco K.V.P. komt uit met 4 lijsten Voorhoede van SEW stuit na rust op doelverdedigster van Attila Gevolg van (misleidend?) gerucht Begroetingsavond in Utrecht Gesneuvelde militairen op N.-Guinea l Twentsche Bank Maatschappelijk kapitaal wordt verdubbeld Culemborgs „bomen- pot" blijft intact Duitser prees politie Bond uitzendbureaus goedgekeurd De Kamerverkiezingen Landarbeider tuigt paard af Twee maanden onvoorwaardelijk HANDBAL DISTRICT WEST A Bedrijfsleven wil conjunctuurgegevens geheim houden Geen medewerking aan EEG-enquête Verdronken visser opgehaald DINSDAG 9 OKTOBER 1962 r Maatschappelijke herwaardering De stoffelijke overschotten van de in Nieuvö-Guinea omgekomen Nederlandse militairen op Soes terberg in een hangar van het vliegveld opgebaard. Van Heerde leidt NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwasr taak van mm- PAUL YLAANDEREN SOESTERBERG, 8 okt. De stof felijke overschotten van achttien in Nieuw-Guinea gesneuvelde en veronge lukte militairen zijn vannacht op va derlandse bodem aangekomen. Zij zul len in hun eigen woonplaats met mi litaire eer worden begraven. Om tien ▼oor half twaalf landde een DC-7 vracht vliegtuig van de KLM op de militaire vliegbasis Soesterberg. Strak stonden mannen van het luchtmachtbewakings- squadron in de houding, toen het toe stel landde. Een voor een werden de transportkisten met de stoffelijke over schotten in een auto naar hangar 5 ebracht. Twee bewapende erewachten egeleidden deze transporten. Achttien maal reed een wagen de grote hangar binnen, achttien maal ook presenteer den de begeleidende militairen het ge weer, daarmee de slachtoffers de eerste militaire eer op vaderlandse bodem be wijzend. Vanmorgen reeds vroeg werd de grote hangar tot chapelle ardente ingericht. Langs de hangarwand was een camou- flagenet gedrapeerd, terwijl achter de kisten palmen van het paleis Soestdjjk voor een eenvoudige hulde zorgden. De kransen van de minister van Defensie, geschikt uit witte chrysanten e-1 anjers, lagen aan de voet van elke kist, die werd gedekt door het nationale dundoek. Om precies een uur vanmiddag ver stomde het lawaai op Soesterberg. Vliegtuigen hadden opdracht voor één uur binnen te zijn of uit te wijken naar andere militaire bases. Op dat moment ook brachten twee vertegenwoordigers van de inspecteur-generaal der strijd krachten, de prins der Nederlanden, een laatste eer aan de gevallenen. Voor elke baar werd halt en front gemaakt. De kisten werden geflankeerd door vertegenwoordigers van de drie krijgsmachtonderdelen, waarbij een ere wacht van het korps mariniers de ma rine vertegenwoordigde. Er waren slechts weinig familieleden, die op de vliegbasis de korte plechtigheid bij woonden. Van de zijde van het minis terie van Defensie was namelijk mede gedeeld, dat men uiteraard welkom was, maar dat uit technische overwe gingen het bezoek werd afgeraden. Van middag zijn de stoffelijke overschotten naar de woonplaatsen der gevallenen vervoerd. Reeds morgen vindt de eerste herbegrafenis plaats en wel om twee uur op de algemene begraafplaats Zorg vliet in Amsterdam. De namen van de omgekomen mili tairen zijn: van de landmacht de dienst plichtigen: korporaal L. F. Phijl uit AMSTERDAM, 8 okt. In de eerst komende buitengewone aandeelhouders vergadering zal De Twentsche Bank enkele statutenwijzigingen voorstellen. In het vervolg zullen de aandelen, die volgens de oude statuten op naam staan, naar keuze op naam of aan toonder lui den. Iedere houder van aandelen op naam kan '-ijn bezit te allen tijde aan toonder doen stellen en omgekeerd. Het maatschappelijk Kapitaal wordt verdubbeld tot 150 miljoen, verdeeld in 150.000 aandelen "an i 1.000. De on deraandelen var f 500 zijn vervallen. Zoals wij in het emissieprospectus van 24 mei meedeelden, wordt ook een wijziging in de winstverdeling voorge steld. Van de overwinst zal 70 pet naar aandeelhouders gaan (onveranderd), terwijl de directie 10 pet (was 14 pet) en commissarissen 6 pet (was 8 pet) krijgen. Naar het reservefonds wordt dan 14 pet (was 8 pet) overgebracht. De door de vennootschap verkregen eigen aandelen blijven bij winst en andere uitkeringen en de uitoefening van het stemrecht buiten beschoueing, evenais bij vaststelling van een be paald gedeelte van het kapitaal, indien de aanwezigheid daarvan voor het ne men van een besluit is vereist. Voorts worden enkele meer redactio nele veranderingen voorgesteld. AMSTERDAM, 8 okt. Burgemees ter en Wethouders van Amsterdam heb ben op advies van de jury voor de roman-urijs-1961, bestaande uit Marie Schmitz, Hella S. Haasse en de heer C. J. E. Dinaux, besloten deze prijs, groot 3000,—, toe te kennen aan de heer Willem G. van Maanen voor zijn roman „De Dierenhater". CULEMBORG, 8 okt. De gemeente hier beschikt over een „bomenpot" met een bedrag van 120.000. Dit bedrag werd verkregen door de verkoop van hakrijpe bomen die op verschillende plaatsen in deze gemeen ten stonden De raad besloot nu de verbetering en reconstructie van straten waaronder de Veerweg en het Bakelbos uit deze pot te financieren. G.S. van Gelderland hebben dit laatste niet goedgekeurd. Het provinciale bestuursorgaan heeft het gemeentebestuur van Culemborg la ten weten dat verbetering van wegen tot de regelmatig terugkerende norma- le kapitaalsuitgaven van de gemeente behoren. De dekking daarvan zal dan ook op de gebruikelijke wijze dienen te geschieden. Met andere woorden de re serve van 120.000 mag daarvoor niet worden bestemd. De raad wordt nu voorgesteld een krediet van 85.300 be schikbaar te stellen om de noodzake- ljjke verbeteringen töch te kunnen rea liseren. ST. AGATHA. 8 okt. Vanmorgen kwart voor zes is de 73-jarige mevrouw W. Janssen-Gerrits uit Sint Agatha bjj het oversteken van de provinciale weg in haar woonplaats door een personen auto gegrepen en gedood. Mevrouw Janssen was te voet op weg naar de mk. Vaals, soldaat I. K. J. Faber uit Am sterdam, korporaal G. G. A. van de Laar uit Arnhem, soldaat W. J. Peters uit Wijchen, tijdelijk reserve tweede lui tenant Ch. H. L. M. Moreu uit Eibergen, soldaat W. J. Boelhouwer uit Enschede, korporaal D. M. Derks uit Kaalte, sol daat eerste klasse G. Bos uit Emmen, sergeant W. Kevelam uit Harderwijk, soldaat I. V. A. Pouw uit Utrecht en soldaat I, H. J. H. M. Groels uit Eind hoven. Van de Koninklijke Marine: marinier derde klasse E. H. Piena uit Rotterdam, chauffeur derde klasse F. J. Aben uit Helmond, marinier tweede klasse P. M G. C. Manniee uit Tilburg, magazijn bediende tweede klasse F. Th. A. M Hooymans uit Den Haag, luitenant te zee tweede klasse W. J. Aberson u" Heemstede, schrijver eerste klasse G Kooy uit 's-Hertogenbosch en matroos T. H. P. J. Maas uit Vlissingen. V t. AMSTERDAM, 8 okt. Het verbond van verenigingen van leden der Neder landse symfonie-orkesten heeft thans een nota doen verschijnen waarin het zijn mening heeft neergelegd over het derde rapport van de commissie-Witte- man tot advies aan de staatssecretaris van O.K. en W. terzake van de positie der Nederlandse orkesten en hun leden. In deze nota wordt vooreerst de vraag gesteld: waarom bestaat de commissie- Witteman?. De Raad voor de Kunst is competent om adviezen te geven, ook over het orkestwezen. Bovendien herinnert de nota eraan dat het or- kestenverbond meermalen bezwaar heeft gemaakt tegen de samenstelling van de commissie, waarin belangheb benden en deskundigen uit de orkest wereld zijn geweerd. „De resultaten zijn dienovereenkomstig: Het rapport geeft op een aantal punten bepaald niet blijk van grote bekendheid met de situatie in de orkesten zelf". De commissie heeft, aldus de nota, het gebrek aan deze deskundigen zelf trachten op te vangen door het horen van orkestbe- sturen, -leiders, en organisaties van or kestmusici. Dat de commissie van het Residentie-orkest afzonderlijk is gehoord noemt het verbond een merkwaardig meten met twee maten. De nota onderschrijft de conclusie van de commissie dat de subsidiëring niet alleen betrekking dient te hebben op de salarissen en sociale lasten van de musici, maar ook op de pensioenkos ten en salarissen van dirigent, zakelijk leider en administratief personeel. Het ware te wensen dat de staatssecretaris gehoor gaf aan de verlangens die de commissie in haar eerder verschenen rapporten op dit punt heeft geuit. Over de classificatie zegt de nota het verheugend te achten dat het aantal klassen tot drie is teruggebracht en dat het salarispeil van de z.g. „overige or kesten" daardoor wordt opgetrokken. Merkwaardig is alleen, zo zegt de nota, dat deze maatregel niet gepaard is gegaan met een algehele optrekking van het salarisniveau tot een peil dat het verbond reeds vele jaren heeft be pleit. De commissie vindt dat de positie van het Concertgebouworkest voldoende wordt gegarandeerd door een salaris verhouding van 20 procent boven dat van de orkesten in klasse drie. Dit standpunt geeft het orkestverbond ern stig te denken „zeker wanneer men in aanmerking neemt dat vele leden van dit orkest lager gesalarieerd zullen wor den bij handhaving van de voorstellen. Het verbond meent dat het salaris van de leden van het Concertgebouworkest in een bepaalde verhouding moeten staan tot dat van de volgende groep, waar bij inbegrepen alle orkesten van het Nederlandse orkestwezen. Een op het wereldpodium zo representatief en voor de culturele faam van Nederland zo on schatbaar orkest als het Concertgebouw orkest dient geheel anders te worden ge honoreerd. In ieder geval zou het sala rispeil van dit orkest ten opzichte van dat der overige orkesten zodanig moeten liggen dat het daarmee in staat wordt gesteld die krachten aan te trekken die het ter handhaving van zijn internatio naal niveau nodig heeft". „De salariëring van de orkest leden" noemt de nota het kernpunt. Het verbond vindt het dan ook begrij pelijk dat de commissie het salaris- vraagstuk, hoewel dit niet tot haar opdracht behoorde, in haar beschou wingen heeft opgenomen. De conclu sies waartoe zq komt, acht het ver bond echter zeer onbevredigend. „Sinds jaar en dag is door ons be toogd, dat het beroep van orkest musicus moet worden gewaardeerd op een salarispeil dat met dat van het middelbaar onderwijs overeen komt. Zolang dit niet het geval is, zullen alle problemen blijven be staan". Het aanvangsalaris, dat de commissie voorstelt voor de laagst bezoldigde musici, is onaanvaardbaar. De commissie heeft de orkestmusi cus, aldus de nota, vergeleken met een ongeschoolde aankomende schil der, die 5028 verdient: met een reinigingsambtenaar, die een aan vangsalaris van 5228 ontvangt, en met een politie- of brandweer-em ployé bedra wiens aanvangsalaris 5822 edraagt. „In dit licht beschouwd, zijn de salarisvoorstellen van de commissie-Witteman beschamend". Dat de commissie voorstelt de or- kestbesturen in de gelegenheid te stel len de salarissen „indien zjj de midde len weet te vinden in vrijheid van han delen te verhogen met maximaal vijf procent, hetzij collectief, hetzjj indivi dueel" geeft, aldus het erbond, blijk van onvoldoende inzicht in de werking van een salarisregeling als de commis sie heeft opgesteld. Dat het ene orkest- bestuur de middelen daarvoor wel weet te vinden en een ander niet of slechts ten dele, maakt die classificatie tot een farce. Nog kwalijker zaak vindt het verbond het, dat men Individueel vhf procent extra zou mogen krijgen; dit zou willekeur, jaloezie en dergelijke verschijnselen in de orkêsten tot ge volg hebben. De uitbreiding van de orkesten, waar over de commissie de staatssecretaris hoewel ongevraagd van advies dient, zou volgens het verbond nieU eerdér aan de orde mogen komen dan nadat over de salarissen een bevredigende overeenkomst is bereikt. De commissie adviseert de toekom stige ontwikeling over enige jaren weer in studie te nemen. Het is echter naar de mening van het verbond ten enenmale onjuist met deze nieuwe studie enige jaren te wachten. „Men drage deze studie onmiddellijk op aan het lichaam dat daarvoor is geschapen namelijk de Raad voor de Kunst. Wacht men enige jaren, dan zal blijken dat de situatie zich steeds verder in ongunstige zin ontwikkelt. Het verbond heeft daarvoor al jaren gewaarschuwd en de feiten stellen het in het gelijk". De nota be sluit: „hoewel door de voorstellen van de commissie Witteman er de gedeel telijke aanvaarding daarvan door de staatssecretaris een bescheiden begin is gemaakt met de verbetering van de positie van een aantal orkestleden is van een totale ommekeer nog geen sprake. Het orkestenverbod zal dan ook in de komende periode al zjjn aandacht wijden aan de noodzaak om in Neder land de bestaande achterstand in te halen en een gezond muziekleven, waar over ook de overheid zo dikwijls spreekt werkelijk te realiseren. Dit is alleen mogelijk wanneer men de maatschp- pelijke herwaardering van het beroep van orkestmusicus als een orincipbel gegeven aanvaardt. AMSTERDAM, 8 okt. Een Duitser die in Amsterdam een zakenrelatie had bezocht vertrok zondagmiddag met zijn auto. Korte tijd later ontdekte de Am sterdamse gastheer dat de Duitser zijn portefeuille met rijbewijs had achterge laten. Hij ging snel naar het bureau Pieter Aertzstraat, gaf het kenteken van de Duitse wagen op en verzocht hem te waarschuwen. Dit gebeurde. Met behulp van de Rijkspolitie kon de Duitser worden achterhaald. De politie vroeg hem of hij niets vergeten of ver loren was. Nerveus begon de onder vraagde zijn zakken na te voelen, keek in zijn dashboardkastje en bekende met het zenuwachtige lachje, de „overtre der" eigen, zijn rijbewijs te missen. Kor te tijd later was hij weer in Amsterdam. Hii roemde de Nederlandse politie om haar ijver en service. ROME, 8 okt. (KNP). De aarts bisschop van Milaan, kardinaal Mon tini heeft in een telegram aan het Spaanse staatshoofd generalissimus Franco, mede namens de katholieke studenten van Milaan clementie ver zocht voor Jorge Cornil) Valls en de beide andere jonge Spanjaarden, die in Madrid tegelijk met hem wegens subversieve actie ter dood veroordeeld zijn. „Het gaat hier om mensenlevens," aldus de kardinaal, „maar het gaat ook om duidelijk te maken, dat de open bare orde in katholieke landen op an dere wijze beschermd kan worden dan in de landen zonder christelijk geloof en christelijke moraal." AMSTERDAM, 8 okt. De statuten van dé in januari opgerichte algeméne bond uitzendbureaus hebben eind sep tember dé koninklijke goedkeuring ver kregen. Als instantie voor georgani seerd overleg vond de bond vorig jaar reeds officiële erkenning toen de mi nister van Sociale Zaken de A.B.U. heeft gehoord in verband met het S.E.R. Advies over de uitlening van 1 arbeidskrachten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 8 okt. Het partijbe stuur van de KVP heeft besloten, dat deze partij bij de Kamerverkiezingen in 1963 met vier lijsten zal uitkomen. Ieder van deze lijsten zal door een afzonder lijke lijsttrekker worden geopend. Wie deze vier lijsttrekkers zullen zijn, wordt eerst bekendgemaakt in februa ri van het volgende jaar, wanneer de Verkiezingsraad bijeenkomt om over de samenstelling van candidatenljjst een advies op te stellen. Van een de finitieve candldaatstelling kan eerst wor den gesproken wanneer de uitslag be kend is van de groslijststemming, die volgens het schema van de KVP op 10 maart zal worden gehouden. Als zeer waarschijnlijk wordt overi gens aangenomen, dat de heer <1. Mae- nen de Limburgse lijst zal aanvoeren, terwijl voor de drie andere lijsten wor den genoemd de ministers Cals en Veld kamp en de fractievoorzitter in de Tweede Kamer, dr. De Kort. Wel is de indeling van de groepen bekend gemaakt van de kieskringen, waarop de vier lijsten betrekking heb ben. De samenstelling is als volgt: de noordoostelijke lijst omvat de kies kringen Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Arnhem-Ntjmegen en Utrecht. De westelijke Hjst omvat de kieskrin gen Den Helder, Haarlem, Amsterdam, Leiden, Den Haag, Dordrecht, Rotter dam en Middelburg. De Brabantse Ilpst omvat de kieskringen Tilburg en Den Bosch. De kieskring Maastricht zal de Limburgse lijst vormen. De enige wij ziging die in vergelijking met voorgaan de verkiezingen opvalt, is dat de kring Utrecht, die eerst bij de westelijke lijst gevoegd was, nu tot de noordoostelijke ijst zal behoren. Toegepast op de verkiezingsuitslagen van 1959 zou deze indeling van lijsten betekenen, dat van de noordoostelijke lijst dan 12 candidaten gekozen zouden zijn, van de gewestelijke lijst 15, van de Brabantse liist 14 en van de Lim burgse Ijjst 18. (Advertentie) (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 9 okt. In de tweede ronde van de Noordhollandse damcom- petltie hoofdklasse heeft de felle strijd om de punten tot enkele opmerkelijke resultaten geleid. Niet zonder moeite had de landskampioen IJmuiden de uit gestelde wedstrijd tegen de Haarlemse Damclub met 128 weten te winnen, maar het bezoek van Zaandam is voor de IJmuidenaren niet prettig verlopen. Met de nederlaag tegen Benjamin Cres cendo nog vers in het geheugen, speel den de Zaankanters een onbevangen spelletje, waarbij Laros een Interessante partij verloor van Ed Holstvoogd. Hier- positiewinst en De Bree via een combi- na vergrootten Rimtjema door fraaie positiewinst en De Bree via een combi natie de Zaanse voorsprong. De eind stand werd 713. Na zijn goede start kreeg Crescendo bezoek van KDA, dat met enige inval lers uitkwam. Al spoedig hadden de gasten een 2O-voorsprong, toen Reyne in een eenvoudig damzetje liep tegen KDA's voorzitter. Na enige remises ver grootte KDA de voorsprong door winst van Overwater, waarna Veltman de enige overwinning voor Crescendo op het bord bracht. Bij het einde van de speeltijd stond KDA met 97 voor, en de twee afgebroken partyen doen een overwinning verwachten, voor de Ge- zellendammers St. Bavo had in Heemstede het Alk- maarse DDD op bezoek. Het zag er na vier Alkmaarse winstpartijen niet naar uit, dat de kansen nog zouden keren. Toch wisten Stevens, Warmerdam en Willemse hiervoor zorg te dragen. Twee kostbare punten bleven daardoor in Heemstede (119) De reserves van Joseph Blankenaar hadden bij hun bezoek aan de Haar lemse Damclub geen succes, want ze verloren met 137. Na deze uitslagen leiden St. Bavo en KDA met 3 uit 2, voorts vijf teams met twee punten en J. B. II nog puntloos. In afdeling B waren de reserves van HDC op bezoek bij Gezellig Samenzijn in Amsterdam, dat met 146 de eer aan zich hield. Joseph Blankenaar trok naar Het Oosten in Haarlem en gunde de Haarlemmers niet meer dan vijf punt jes. De overige 15 namen ze mee. De ontmoeting tussen Trefpunt Uithoorn en Damclub Oostzaan werd met 146 door de Amstellanders gewonnen In deze afdeling leidt Joseph Blan kenaar 1 met 4 uit 2, gevolgd door Ge zellig Samenzijn met 2 uit 1. Opnieuw heeft zich in de wedstrijden om de Noordhollandse damtitel een an dere koploper gemeld. Dit weekeinde werd het de Amsterdammer Piet van Heerde, die dé volle winst haalde uit zijn partijen tegen de IJmuidenaar Van Gerrevink, door een goed tegenge speelde Roozenburgvariant, en tegen Van Heerde's clubgenoot Max Stahl- berg, die in een klassieke stand na een wanhoopscombinatie werd verslagen. De Abbenesser Nico van Hal klopte weliswaar de hekkesluiter Van Straten, maar tegen Ansems verloor hij al in de opening een stuk, waarna het spel voor de GS-er gesneden koek was. Ook Wim Beeke won van Van Straten. Hij had te gen Jaap Bus een betere stand behaald, toen bleek, dat de klok van Bus te snel liep. En omdat Beeke niet van even tuele tijdnood wilde profiteren, gaf hij de partij met Bus remise. Bepaald slecht op dreef was de Am sterdamse kampioen Den Doop. Tegen de jeugdige Martin Jonkhart uit Koog aan de Zaan kwam het tot de volgende stand: zwart (J) 9 stukken op 12, 13, 16, 18, 20, 25, 26, 30, 35: wit (D) 9 stukken op 27-29, 32-34, 37, 39, 44. Na wits 37-31 en 32x41 verzuimde Jonkhart de remise door 20-24 enz. met doorbraak naar 38. Het verloop was 12-17 28-23 17-22 23x12 22x31 12-7 16-21 17-1 21-27 1-23 31-36 en na 41-37 liep d'e stand remise. In plaats van 41-37 had wit door 23-7 44-40 39x50 7-16x35 kunnen winnen. Tegen Zijp trof Den Doop het nog slechter, toen bleek dat de Westfries het laatste tempo had. Na schijfverlies kon de Amsterdammer het eindspel niet meer redden. Maar deze twee punten vormden tevens de hele buit voor Zijp, want op zijn beurt moest hij tegen Ver- heij capituleren. Na Z£f ronden is de stand in de hoofd groep: Van Heerde 10, Ansems 8 (5), Beeke en Bus 7 (5), Van Gerrevink en Van Hal 7, Verheij 6 (5), Den Doop 6, Kiewitt en Zijp 4, Stahlberg 3 (5), Jonk hart 3, Van Straten 0 (5). De Heemste der Kleen trok zich terug. In de eerste klasse leidt de jeugdige Herman van Westerloo uit Amsterdam, met 5 uit 3. HAARLEM, 9 okt. „U gedroeg zich als een laffe beul. Had het paard maar naar u getrapt. Het zou uw ver diende loon geweest zijn", waren de verwijtende woorden van de Haarlem se officier van justitie mr. J. vau den Oever tegen een 28-jarige landarbeider uit Haarlemmermeer. De man stond gisteren voor de politierechter terecht, omdat hij in mei van dit jaar op on barmhartige wijze een paard had af getuigd. De verwondingen, toegebracht met een schop en een stuk steel, waren zo ernstig, dat het dier nu één oog mist. De aanleiding tot het onbehouwen ge drag van de man was geweest, dat het paard met een last van anderhalve ton mest achter zioh geen voet meer ver zetten kon. „Maar eerder op de dag kon het beest het wel", vertelde de landarbeider verbitterd. „Als het beest „Jopie" was gaan lopen was er niets gebeurd", betoogde de man koud. De eis van de officier was drie maan den gevangenisstraf. Mr. van den Oever meende, dat de man eigenlijk voor zjjn leven de mogelijkheid moest worden ontzegd om met dieren om te gaan. De man werd veroordeeld tot twee maan den onvoorwaardelijk. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 9 okt. De vierde wedstrijd van SEW in de eerste klas van het handbaldistrict West A (da mes) is voor het team uit Nibbixwoud een waarschuwing geweest, geen enke le tegenstander te onderschatten. Zon der dat hiervan in de ontmoeting te gen Attila nu direct sprake was, duidt het eerste verliespunt het werd een gelijk spel toch op krachtiger wor dend verzet. Naast deze verdienstelijke prestatie staat het vijfde negatieve re sultaat van ADO dat ditmaal in AVA zijn meerdere moest erkennen. Wat VZV in 2 B betreft: opnieuw lukte het, beslag te leggen op de volle winst. Nu werd IJmond met 2-5 verslagen. Bij de heren klopte AHC rivaal Ü.D. Na een zwakke eerste helft, die met 2-2 werd afgesloten, liet SEW heel wat beter spel zien, zonder dat het er noch tans in slaagde, méér te bereiken dan een eindscore van 3-3. Aanvankelijk leek er in Nibbixwoud voor de thuisclub geen vuiltje aan de lucht, want spoe dig had zij een voorsprong van 2-0 opge bouwd. Maar nadien kreeg men de in druk, dat SEW dacht het wat kalmer aan te kunnen doen:, een opvatting, die Attila „bestrafte" met twee tegentref fers uit ogenschijnlijk ongevaarlijke aanvallen (2-2). In de tweede helft zet te de thuisclub de veste van Attila on der druk, maar zjj stuitte telkens op de goed op dreef zijnde doelverdedig ster. Zelfs namen de bezoeksters een voorsprong, die echter snel teniet werd gedaan: 3-3. Daarbij bleef toet. Tegen ADO had het thuisspelende AVA reeds in de eerste minuut suc ces; een stand, die voor rust geen wijziging meer onderging. Na de her vatting pakte AVA de zaken doortas tender aan en doordat de Heemskerk- se voorhoede als gevolg van onvol doende uithoudingsvermogen niet ge regeld een zesde speelster in de ver dediging kon sturen, had de aan val van de thuisclub voortdurend een numerike meerderheid. Hieruit ont- meerderheid. Hieruit ontstond ten slotte een score van 5-0. ADO's voor hoede met invalsters zag geen kans, het de goed sluitende defensie van AVA erg moeilijk te maken. Aangezien voorts Vriendschap met 4- 3 zegevierde over HHC en Spirit het on derspit delfde tegen DWS (1-3) ziet de stand er nu aldus uit: SEW DWS Vr.schap AVA 4 7 5 7 5 6 5 6 HHC Attila Spirit ADO 5 5 5 5 5 2 4 0 Voorlopig is AHC in de eerste klas heren niet van plan, zijn fraaie positie prijs te geven. De naaste rivaal UD kwam op bezoek, stelde verbeten po gingen in het werk, zijn tegenstander naar het tweede plan te verwijzen, maar moest tenslotte tot de erkenning komen dat er werkelijk wel van enig krachts verschil sprake Is: 12-6. Eenzelfde er varing onderging Aalsmeer 2. Het bond de strijd aan met Attila en verloor op méér dan nadrukkelijke wijze (4-17). Niloc maakte van de gelegenheid ge bruik, zich uit de gevaarlijke zone weg te werken door een sprekende over winning bij Zeeburg weg te halen (8-14) en Rapiditas miste nét voldoende door tastendheid om een nederlaag tegen BHC te ontlopen: 7-8. Hier is de stand nu: AHC UD Attila CJnitas BHC 4 8 4 6 4 6 4 4 4 4 Rapiditas Niloc 2 Zeeburg Aalsmeer 2 5 4 5 4 3 2 O O UTRECHT, 8 okt. Het gerucht dat het ministerie van Justitie de toelating van vrouwen van hier werkzame Spaan se arbeiders zou goedkeuren, is voor enkelen hunner aanleiding geweest hun vrouwen weer terug te halen. In de meeste gevallen verbleef de vrouw, na haar uitzetting door de Nederlandse vreemdelingenpolitie, in Duitland, waar het wei is toegestaan dat de vrouwen met hun mannen meekomen. Vaak had een vrouw in Spanje al haar hebben en houden verkocht alvorens naar Neder land te vertrekken, zodat zij het beter vond niet al te ver van haar man dan toch maar een baantje te zoeken. Als een lopend vuurtje verspreidde zich vorige week het gerucht dat de Spaanse vrouwen in Nederland mochten blijven. Het heeft tot gevolg gehad dat ook mannen die hun -rouwen nog niet eerder hadden laten overkomen, daar toe nu besloten. Volgens de Utrechtse politie waren veertien dpgen geleden maar drie vrouwen over de grens ge zet, doch in het Sint Monicaparochie- huis aan de Herenweg, waar de Span jaarden zaterdag en zondag elkaar plegen te ontmoeten, waren op een in allerijl georganiseerd begroetingsfeest niet minder dan vijftien vrouwen aan wezig. Enkele droegen een baby op de arm. Er werden vrolijke liederen gezongen met begeleiding van guitaar. Niet alle mannen waren overigens even ver heugd, want een paar hadden niet vol doende geld kunnen overhouden om hun vrouw de verre reis te laten ma ken. Er werken in Utrecht 250 Spaanse arbeiders, die voor het merendeel bij particulieren zün ondergebracht. Werk spoor heeft voor hen een huis in Huis ter Heide waar 60 personen bh elkaar wonen. De Utrechtse vreemdelingen politie houdt vol dat er in de bestaande regeling niets is veranderd en alleen enige hier reeds aanwezige vrouwen mochten blijven in afwachting van een nadere beslissing. Een feit is echter dat er zaterdagavond enkele Spanjaar den bii het samenzijn ontbraken, om dat zij hun vrouwen uit Duitsland wa ren gaan halen. Vanmorgen hebben wij ons in ver binding gesteld met de Spaanse am bassade, die met de grootste nadruk ontkende dat van deze zijde over toe lating van de Spaanse vrouwen een mededeling was gedaan. Wel deelde men ons mede, dat het ministerie van Justitie voorlopig in dit opzicht soep heid zal betrachten. Overige uitslagen: DAMES 2 A: La- ren-JOS 2-2, Tavenu-De Volewqckers 2-3, BSV-Sport Vereent 4-2, Niloc 2 SDW 4-4, 2B: Lynden-JHC 6-2, Concor diaVliegens Vlug 6-1, Blauw Wit-To- negido 5-2, IJmond-VZV 2'-5. HEREN 2 A: Lynden-Achilles 14-10, Arma-HHC 8-2, Concordia-Zandvoort- meeuwen 7-11, SSVU-Tonido 8-7. 2 B: WVGV-De Blinkert 10-10, UD 2-Vriend- schap 6-7, Amstel-Oranje '57 10-4. DEN HAAG, 8 okt. - De Federatie Metaal- en Eleetrotechnische industrie bevestigt, dat het Nederlandse bedrijfs leven op grond van de wens tot ge heimhouding geen medewerking wil ver lenen aan pogingen om tot een E.E.G.- conjimctuurenquete te komen, hetgeen ook was af te leiden uit het antwoord dat minister De Pous heeft gegeven op vragen van de heer Nederhorst inzake de afzijdigheid van Nederland bij deze pogingen. In haar orgaan „Metalectro Visie" voegt de F.M.E. aan het antwoord van minister De Pous een weergave toe van de beweegredenen voor het standpunt, dat het bedrijfsleven heeft ingenomen. Het punt, waar alles om draait is n.I. zo verklaart de F.M.E.da* het Neder landse bedrijfsleven er weinig voor voelt betrouwbare gegevens over de con juncturele situatie uit handen te geven, wanneer de zekerheid ontbreekt dat de partners in de E.E.G. hiertoe eveneens bereid en in staat zijn. De F.M.E. - sector acht het bepaald ongewenst dat Nederland in dit opzicht voorop gaat. De ervaring wijst uit dat ons land in de meeste gevallen met nauwkeurige sta tistische gegevens werkt en dat dit be slist niet voor alle E.E.G.-partners geldt. Voor zover de F.M.E. heeft kunnen nagaan, is de conjunctuurtest onbekend bq de metaal- en elektrotechnische in dustrie in de vijf andere landen. Tegen deze achtergrond gezien is er dan ook geen sprake van dat het Nederlandse bedrijfsleven alleen maar botweg niet wi! medewerken aan de totstandkoming van een E.E.G.-conjunctuurspiegel, al dus de F.M.E. DEN HAAG, 8 okt. In de tweede vissershaven in Scheveningen is zater dag het stoffelijk overschot gevonden van de 32-jarige W, Korving uit Sche veningen, die sinds 29 september ver mist werd. Vermoedelijk is hij destijds bij het aan boord gaan van de SCH 11 misgestapt en verdronken. GOED ZO. MAAR PAS OPDAT JE AKRAM NIET RAAKT.DAT IS DE MURIRDm# PREFEREER EENPAARJAAR GEVANGENISSTRAF IN ENGELAND WEGENS POGING TOT MOORD,BO VEN TERUGZENDING ENOPHANGINGIN MAHDIA. IK.ZAL T DOEN. ALDUS, JALADIN, WORDT HET EEN NOODLOTTIG ONGELUK, DAT MEN MURIAD NIET KWAL'JK KAN NEMEN. WEL, WAT MAAK JE ER UIT OP? MOORD PER ONGELUK! HEEL SLUW. ZE DOEN HET AL5 VOLGT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2