In HOLLANDIA is het nu wel erg stil geworden Nog geen prijsstijgingen Dubbele moord in beroep voor het hoger hof Hoofdstedelijke V.V.V. lokt landgenoten met ,all-in pakketten PULLOVERS 15? Zaak v. d. Putten morgen voor Centrale Raad JZf Getuige-deskundige acht verdachte ontoerekenbaar U proeft de moutwijn Bezoek aan bioscoop, ballet en concert in 1961 gedaald PeekzCloppenburg Minister contra ambtenaar Langs het lijntje Geen toneelmaar preekstoel VELE RESTAURANTS EN WINKELS GESLOTEN Mr. Stikker in Y.S. geopereerd In vier westelijke provincies daling relatief groter Premier De Quay in Brussel Vijf gewonden bij frontale botsing Jxmgensmarkt Echtpaar Sijtsma bezoekt pleegzoon in Rusland w .w m Na verkeersongeluk overleden TWEE-DAAGSE AMSTERDAM99 Dr. W. J. Schuijt voor „Pax Chris tinaar de Verenigde Staten ONTSLAGKWESTIE VOOR RECHTER Onderzoek naar ramp met KLM-vliegtuig in Lissabon Bijna 6000 nieuwe woningen in augustus L. de Jager verdacht van spionage f 795.- Nationale contactdag katholieke jongeren DINSDAG 9 OKTOBER 1962 PAGINA 5 HOLLANDIA, 9 okt. Het is Uiteraard een proces dat zich over baanden heeft uitgestrekt, maar Uu begint het ineens pas goed op te vallen hoe stil het is geworden in Nieuw-Guinea's hoofdstad Hol landia. De Jachtriub is afgebrand. Het restaurant van de Soenda- nee~ Entong is gesloten, want hij is met zijn hele gezin naar Neder land vertrokken. Ook het restau rant van de Ambonees Defretes is gesloten: ook hij ging met zijn ge zin naar Nederland. En het*zwem bad in Sentani is gesloten. En het restaurant van Samson is dicht. En dat restaurant in Ifar. En dat andere restaurant in Holland5a binnen. Allemaal dicht. Het zijn een stel namen, die voor de in woners van Hollandia begrippen Waren. Want in'een stad die ver der maar heel weinig vertier te bieden heeft (alleen twee gam mele bioscopen) zijn eethuisjes erg belangrijk. Voor wie in Hol landia bekend is mogen we hier overigens nog aan toevoegen dat Moonlight Bay in Base G en Van Dappere nog open zijn. De laat- sten der Mohikanen. Inwisselbaar WITTE KRUIS D. SCJég PIJNSTILLER WITTE Ivr tU.IS |p!IIi|||lll!!PI||ll||i|iPpll elke woensdag in stoere Noorse dessins. Zware kwaliteit zuiver wol. Royaal gebreid (daar zijn alle jongens dol op), met dubbele boord en manchetten. Vele prachtige kleuren. 75 llliiiiiilllliilliliiililiililiilllliii! waskombinatie vraag nu een DRU (Van onze correspondent in Hollandia) Het zijn overigens niet alleen restau rants die gesloten zijn. Ook tal van win kels, Nederlandse zowel als Chinese, hebben hun deuren gesloten. Zo is bij voorbeeld de enige horlogemaker in Hollandia naar Hongkong verhuisd. Het geven van oDSommingen van namen heeft weinig zin Het verstilde beeld van Hollandia is echter wel heel sprekend Nergens is dat zo duidelijk als op de zo genaamde „Winkelgalerij", een s®0'1 Winkelcentrum a la de Lijnbaan in Rot terdam (waarom zouden we niet een beetje overdrijven?), dat #as een 3aa"" geleden geopend werd en waarvan de laatste winkel pas een maand geleden Openging Die winkelgalerij werd en «norm succes De winkels zijn er open 's ochtends van acht tot twaalf uur en 's middags van vijf tot acht uur. Vooral ïo 's middags om een uur of vijf. zes Was het er altijd enorm druk. Heel Hol landia ontmoette elkaar daar dan. Dat wil zeggen, de gehele Europese gemeen schap. Nu is het er stil en verlaten om die tijd. Bij groenteboer De Boer. waai men vroeger haast niet aan de beurt kwam. wordt men in de lege winkel nu meteen geholpen. Bij zijn naamge noot bakker De Boer idem dito, en dat ondanks het feit dat hij de broodbezor ging gestaakt heeft, zodat iedereen nu zijn eigen brood moet halen. Voor wie het Hollandia van tot voor kort kende is het een onbegrijpelijke overgang. Van winkelprijsstijpingen is nog geen snrake in Hollandia Bij de dienst van Economische Zaken, waar niet minder dan 55 Nederlandse ambtenaren zich be'-eid hebben verklaard ook onder he* V N -bestuur door te wecken, is rien ervan overtuigd dat.ze er ook in de toeko-nst niet meer zullen komen en dat de bevoorrading verzekerd is. Wel is het nog steeds zo dat men op het ogenblik in Hollandia allerlei artikelen ver onder de prijs kan konen. Ver scheidene Chinese winkels die willen gaan sluiten verkonen uit met twintig, dertig en zelfs vijftig procent korting. Haf geeft de Nede'-le.nders die van plan zijn in Nieuw-Cuinea te blijven de ge legenheid hun voorraden levensmidde len, dranken e.d. op een voordelige wijze flink aan te vullen. Want in die uitverkopen vindt men letterlijk alles, tot champagne toe! Daar staat dan ech ter tegenover dat men niet alleen in deze winkels de planken steeds leger ziet. worden, zodat een reactie van prijsstijging straks de leek verwacht- baar lijkt. De deskundigen hopen die echter te kunnen voorkomen. Bij de bestpursoverdracht van Nederland aan UWTEA in Nieuw-Guinea hebben velen zieh vooral zorgen gemaakt over de economische moeilijkheden, die zich zouden kunnen gaan voordoen. Voors hands blijkt er voor die bezorgdheid geen reden geweest te zijn. Los daarvan staat dan echter dat het wegvallen van de bezorging van brood, petroleum e.d. het leven wel moeilijker heeft gemaakt en dat he* verdwijnen van de gezellig heid in de stad een trieste aangelegen heid is. Ook financieel loont de zaak wel los Het feit dat de UNTEA erop gehamerd heef* dat de Nieuw-Guineagulden vol komen vrij inwisselbaar is voor welke valuta dan ook en dat men onmiddellijk loeTr^/nige^?ik op Nieuw-Guinea de NHM dicht ging de £?elp£rpnhAiri openstelde bij de ÜNTCA%ffif wis selen heeft zijn gunstige uitwerking niet gemist. De NHM heeft de sluiting ya" kantoren zelfs maar haastig teruggebracht van een week tot drie dagen. Blijft het facet veiligheid. Alle on heilsprofeten ten spijt is het nog steeds rustig op Nieuw-Guinea. De bevolking blijkt te berusten in de ontwikkelin gen en aanvaardt deze, al zijn er na tuurlijk ook wel spanningen. De aan drang. die van overheidswege is uit geoefend om Nederlandse vrouwen en kinderen geëvacueerd te krijgen blijk* echter moeilijk te verantwoorden ge weest te zijn nu er zo helemaal niets gebeurt. Daarbij moet dan echter mei een opgemerkt worden dat het natuur lijk mogelijk blijft dat zich alsnog on geregeldheden zullen gaan voordoen, en dat dan het van kader verstoken Papoeapolitiekorps en de weinig in drukwekkende Pakistaanse VN-strijd macht hier wel een heel moeilijke taak zouden krijgen -om orde te scheppen. We kunnen alleen maar hopen dat dat niet nodig zal blijken. Voorlopig is het rustig op Nieuw-Gui nea: zowel in veiligheids- als in econo misch opzicht. Maar behalve rustig is het ook stil nu zoveel mensen zijn weg gegaan. nu zoveel winkels en bedrijven zijn gesloten. Er zijn nog geen aanwij zingen dat nieuwe activiteiten de plaats van de oude, die verdwenen zijn, zullen innemen. Wil het leven hier niet hele maal verstillen, dan is dat echter toch wel heel wenselijk. (Advertentie) Schouderpijn... maar ook an dere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! Hf r" 'kjcês fa iie y*V Pfc C-lfö PARIJS. 9 okt. (Rtr) De 65-jarige mr- D. U. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO, is gisteren in het Wal ter Reed hospitaal in Washington geope reerd. Volgens een NAVO-woordvoer- der in Parijs zijn een deel van de dikke darm wegens een gezwel en de gal blaas wegens een ontsteking verwij derd. Er waren geen tekenen dat het z'ch verder verspreid had. Mr. stikker heeft de operatie „uiterst goed" doorstaan. (Advertentie) kuyper DEN HAAG, 9 okt. Uit de cijfers Van het Centraal Bureau voor de Star tistiek over het bezoek aan vermake- Hjkheidsinstellingen blijkt dat het aantal bezoeken is gedaald van 102 miljoen in 1960 tot 85,7 miljoen in 1961. In het be zoek van 1959 op I960 viel een geringe styling waar te nemen. De daling doet zich vooral voor bjj het bioscoopbezoek on bo net bezoek aan ballet en concerten. Het bezoek aan opera, operette, revue en sportuitvoenn- gen nam toe. Het bezoek aan beroeps toneel bleef vrijwel gelijk. In de vier Westelijke provincies tezamen was "e daling relatief groter dan voor Neder- (Adverlentte) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit r O G A L T O G A L T O G A L T O G A L T O G A L f O G A L T O G A L HELP! HEL.PI H E L P I H E L P I HEIP1 HE1.P I H E L PI DEN HAAG, 9 okt. Minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay heeft gebruik gemaakt van een verblijf te Brussel om particuliere redenen, om ®en bezoek te brengen aan de voorzit ter van de commissie voor Euratom, heer Pierre Chatenet. de De premier was vergezeld van Permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Europese gemeen schappen te Brussel, mr. J. Linthorst Woman. De heer Chatenet ontving zijn bezoekers in tegenwoordigheid van mr. E\ M. J. A. Sassen, Europees com missaris voor Euratom. land als geheel. Het aantal bezoeken daalde hier van 61,8 miljoen in 1960 tot 56,3 miljoen in 1961. Ondanks de daling van het aantal be zoeken steeg het door het publiek be stede bedrag enigszins, namelijk van 139,3 miljoen in 1960 tot 141,7 mil joen in 1961. Het gemiddelde bestede bedrag per bezoek was in 1960 f 1,37 en in 1961 1,48. In 1961 betaalde men gemiddeld 1,44 per bioscoopkaartje tegen 1,35 in 1960. Voor beroepstoneel waren deze bedragen resp. 3,02 en 3,21 en voor opera en operette 4,60 en 5,36. De gemiddelde toegangsprijzen in de gemeenten met 100.000 en meer inwo ners liggen meer dan 45 cent hoger dan in de overige gemeenten. In de vier westelijke provincies betaalt men ongeveer 20 cent meer dan in de ove rige provincies. Van elke voor vermaak uitgegeven gulden betaalde het publiek 18 cent be lasting. De totale belastingopbrengst be droeg 28,7 (vorig jaar 28,2) miljoen gul den. (Van onze correspondent) TILBURG, 9 okt. Zondagavond omstreeks zes uur werden op de pro vinciale weg Tilburg Hilvarenbeek bij een ernstige aanrijding een vijftal in woners uit Tilburg min of meer ern stig gewond. Een uit de richting Til burg komende personenauto kwam in botsing met een uit Hilvarenbeek ko mende bestelauto. Door de kracht van de frontale bot sing kwam de bestelauto in de berm terecht. De vier inzittenden van de personenauto, muzikanten op weg naar Diessen, en de bestuurder van de be stelauto werden ernstig gewond. Zij zijn hier direkt naar het St. Elisabeth- ziekenhuis overgebracht. De oorzaak van het ongeluk was een inhaalma noeuvre. DEN BOSCH, 9 okt. Het gerechts hof heeft hier in hoger beroep behan deld het drama te Maastricht van 17 mei vorig jaar, toen daar een 24-jarige kantoorbediende zijn beide ouders met messteken om het leven heeft gebracht. Verdachte was door de Maastrichtse rechtbank veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en ter beschikkingstelling van de regering. Hij was tegen dit vonnis in hoger beroep gekomen. De jongeman, die een bijzonder apa- tische indruk maakte, bleek op de zit ting zieh van de dag van het misdrijf en enkele dagen daarvoor maar heel wei nig meer te herinneren. Wel ontkende hij ook hier stellig dat hij het mes, dat hij in Den Haag op de dag van 3e moord heeft gekocht, wilde gebrui ken om zijn ouders te doden. Toch er kende hij dat hij zijn overjas en ba gage in Maastricht in bewaring had gegeven omdat hij thuis wel moeilijk heden verwachtte. Hij is 's avonds om tien uur naar de ouderlijke woning ge gaan, waar hij in de woonkamer zijn moeder met zestien messteken om het leven heeft gebracht. Daarna kwam hij op het portaal zijn vader tegen. Het kwam tot een vechtpartij waarbij hij hem tien messteken toebracht, die eveneens dodelijk waren. Uit het dossier, de verklaringen van verdachte en die van de getuige-des kundige prof Kloek van de kliniek te Utrecht bleek dat verdachte's geeste lijke toestand en het milieu waarin hij werd opgevoed ertoe hebben geleid dat hij reeds op zevenjarige leeftijd het voornemen opvatte om zich van zijn ouders te „bevrijden". Toen hij zeven tien jaar was, werd die drang zo sterk dat hij zich zelfs een keer naar de po litie ging met het verzoek hem op te sluiten omdat er anders ongelukken zouden gebeuren. Prof. Kloek achtte hem op de da gen rond het misdrijf bepaald ontoe rekenbaar. Op een vraag van de ad vocaat-generaal, mr. Van Overveld verklaarde hij na enige aarzeling dat verdachte in die dagen krankzinnig te noemen was, hoewel hij erop wees dat men aan dat woord in de volks mond dikwijls een geheel verkeerd begrip verbindt. In zijn requisitoir schilderde de ad vocaat-generaal de omstandigheden en het geestelijke ziekteproces dat tot dit weerzinwekkende misdrijf geleid heeft. Hij achtte weliswaar de vooropgezette bedoeling tot moord bewezen maar noemde verdachte anderzijds geestelijk ziek en strafrechtelijk niet verantwoor delijk voor zijn daden. Hij eiste ont slag van rechtsvervolging, .plaatsing in een krankzinnigengesticht en ter be schikkingstelling van de regering. De raadsman mr. Wijnen was van mening dat^ in de toestand waarin zijn client destijds verkeerde, niet van op zet of kalm brraad gesproken kon wor den en bepleitte vrijspraak. Hij legde 'lich overigens bij voorbaat neer bij de beslissing van het Hof dat op 22 okto ber arrest zal '.vijzen. SITTARD, 9 okt. Gisteren is hier in het ziekenhu s de 21-jarige mej. T. Schreuers overleden tengevolge van de verwondingen die zij zondagavond had opgelopen, toen haar verloofde- met zijn bromfiets tegen een L.T.M.-bus opbot ste. Zjj reed als duopassagiere mee. De toestand van de verloofde was gis teren nog ernstig. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 9 okt. Binnenkort zal de hoofdstedelijke V.V.V. in samen werking met de Nederlandsche Spoor wegen een „twee-daagse Amsterdam" op touw zetten. In de periode tussen 15 oktober en 30 maart zullen alle Ne derlanders in de gelegenheid worden gesteld tegen een aantrekkelijke prijs een twee-daags bezoek aan Amsterdam te brengen. Er zullen een drietal „alles inclusief" reispakketten op de markt wor den gebracht waarin overnachting, maal tijden, treinreis (heen en terug) en de „uitjes" zijn inbegrepen. De tweedaagse Amsterdam-reizen staan onder auspiciën van de VW-Am- sterdam. Het arrangement wordt in drie categorieën aangeboden, t.w.„Goed- Beter-Best". Het arrangement „Goed" kost 34 gulden. Daarvoor kan men: per trein 2e klasse van het station van zijn woonplaats of diehtsbijgelegen station naar Amsterdam en terug, overnachten mei ontbijt in een goed hotel of pen sion of in een van de voor de categorie „Goed" gereserveerde restaurants el ders in de stad; bovendien twee dagen onbeperkt rijden op trams, bussen en personenveren, een bezoek brengen aan naar keuze Artis, de Jaap Eden- kunstijsbaan, tentoonstellingen in het RAI-gebouw, een wedstrijd in het Olym pisch- of Ajax-stadion, een rondvaart maken of een cultureel passepartout be komen dat toegang geeft tot verschil lende grote musea. Voorts mag men 's avonds alweer naar keuze een bezoek brengen aan Thater Carré, de Staddsschouwburg, de Apollohal, het Concertgebouw, een voorstelling in het RAI-gebouw en één let wel één consumptie gebruiken in een hoofdste delijke nachtclub. Het „Beter"-pakket, dat 51 gulden kost geeft dezelfde „rechten" als het „Goed"-pakket, slechts met dit ver- verschil dat men in iets betere hotels overnacht, luncht en dineert en in een nachtclub twee consumpties mag ge bruiken. De „Best"-pakketten tenslotte 64 gulden is de prijs geven recht op een heen- en terugreis eerste klasse, uitstekende hotels (Apollohotel, Ameri- DEN HAAG, 9 okt. De internatio nale katholieke vredesbeweging Pax Christi heeft aan dr. W. J. Schuijt, lid van de tweede Kamer (KVP), een opdracht verleend voor een studiereis langs een aantal universiteiten en vre- desinstituten in de Verenigde Staten. De heer Schuijt zal zich op deze reis, die in begin november begint, in het bijzonder op de hoogte stellen van de nieuwe methoden die in de Verenigde Staten op wetenschappelijk niveau wor den gevolgd om de vraagstukken van oorlog en vrede op meer positieve wijze te benaderen. (Advertentie HEERLEN De zes-jarige Henk Boots die zondagmiddag omstreeks twee uur door een motorrijder werd aangereden, toen hij plotseling de rijweg oprende, is gistermiddag hier in het Sint Josephziekenhuis aan de opgelo pen verwondingen overleden. 4K Speciaal verlaagde J. M. prijs lee(tijd 5 j»r met kleine stijging per maat b.v. 10 jaar 19.'^ (Van een verslaggever) DEN HAAG, 9 okt. Voor de Cen trale Raad van Beroep in Utrecht dient morgen een zaak die nog niet zolang geleden aanleiding werd tot felle debatten In de Eerste en Tweede Kamer, tot grote tegenstellingen in de V.V.D. en die de publieke opinie in beweging bracht, maar die niettemin inmiddels weer In de vergetelheid leek te zijn geraakt: de zaak Van der Put- tei De Centrale Raad zal uit moeten maken of het ontslag dat de minister van Defensie, ir. S. H. Visser zjjn technisch hoofdambtenaar op 27 no vember van het vorig jaar heeft ge geven, terecht is geweest. In eerste instantie heefl het Ambtenarengerecht in Arnhem het ontslag van de heer Vai der Putten vernietigd. De minister van Defensie heeft tegen deze beslis sing toen beroep aangetekend. Op 30 september van het vorig jaar publiceerde het Algemeen Dagblad een artikel waarin gezegd werd dat officie ren die thans nog belangrijke posities bij de Koninklijke landmacht bekleden zich in het voormalige Nederlands- Indië aan collaboratie met de Japan ners zouden hebben schuldig gemaakt. Enkelen van hen zouden voor het uit breken van de vijandelijkheden „zaken met de Japanse legerleiding hebben gedaan. Het zouden deze officieren zijn die .de heer Van der Putten wilden wegwerken omdat hu te veel over hen zou weten. Het artikel wekte de in druk dat de gegevens waren verkregen van de heer Van der Putten. De minister van Defensie ontbood de heer Van der Putton na lezing van het artikel op het ministerie en liet hen door twee hoge ambtenaren horen. De heer Van der Putten ontkende tijdens dit onderhoud dat hij de ge gevens voor het artikel aan de krant had verstrekt; hij verklaarde reeds een klacht bü de Raad voor de Journa listiek te hebben ingediend. Hoewel hij zich dus van het artikel zelf distan- cieerde, zei de heer Van der Putten wel tegen de beide hoofdambtenaren dat bepaalde, thans nog in dienst zijnde officieren zich naar zun mening in het voormalige Nederlands-Indië aan col laboratie hebben schuldig gemaakt. Diezelfde officieren zouden volgens de heer Van der Putten na de capitulatie van Japan ook ernstige onregelmatig heden hebben gepleegd. De heer Van der Putten weigerde echter tegenover de beide hoofdambtenaren namen te noemen. De minister van Defensie, aan wie rapport over het onderhoud werd uitgebracht, nam geen genoegen met deze weigering. Hij gelastte zijn ambtenaar hem namen en feiten te noemen van de officieren. De heer Van der Putten deed de minister daarna een uitgebreid memorandum toekomen waarin talloze namen en feiten werden genoemd. Vier dagen daarna werd de heer Van der Putten door de minister op staande voet wegens ongeschiktheid ontslagen om dat hu volgens de bewindsman niet aan zvjn opdracht had voldaan: de officieren die in het memorandum genoemd waren, hadden de dienst reeds verlaten. Volgens ir. Visser had de heer Van der Putten in geen enkel opzicht aangegeven dat, noch hóe, thans nog in dienst zijnde offi cieren zouden hebben gecollaboreerd en welke onregelmatigheid ieder van hen zou hebben gepleegd. De heer Van der Putten legde zijn ontsiagkwestie voor aan het Ambte narengerecht, dat tot de conclusie kwam dat het ontslag moest worden vernietigd. Het was volgens dit gerecht niet vast komen te staan dat de heer Van der Putten zeker wist dat hu namen en feiten moest noemen die officieren betroffen die thans nog in dienst zijn. Bovendien was het ambte narengerecht van mening dat de rechtszekerheid waarop de heer Van der Putten aanspraak had, telkenmale niet of niet voldoende was beschermd. De heer Van der Putten kon na deze uitspraak niet als ambtenaar terug keren omdat de minister beroep tegen de zaak aantekende, dat morgen zal dienen. De heer Van der Putten heeft inmiddels een functie in het bedrijfs leven aangenomen en het lukt niet on mogelijk dat hij, ook wanneer de uit spraak opnieuw gunstig voor hem zou zijn niet als ambtenaar wenst terug te keren De heer Van der Putten zelf onthoudt zich in afwachting van de uitspraak van de Centrale Raad, van elk commentaar op dit punt. can-hotel etc) en de allerbeste plaat sen in Schouwburg en Concertgebouw. In nachtclubs mogen de „Best"-bezoe- kers drie consumpties gebruiken. Aan alle stations kan met de „All-in" reis pakketten kopen. Wil men een voorstel- aangeraden tijdig plaatsen te bespre ken. Liefst een week tevoren. Ook aan de automobilisten die naar de hoofdstad willen komen zullen in samenwerking met de Shell soortgelij ke pakketten worden verstrekt. Moge lijk komen er kleine verschillen in pi*üs. De Amsterdamse V.V.V. hoopt met de ze actie duizenden Nederlanders in het winterseizoen naar de hoofdstad te trekken. LISSABON, 9 okt. (UPI) Neder landse en Portugese luchtvaartdeskun digen hebben hier vandaag gesproken over de resultaten die het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk met het K.L.M.-lijntoestel Fridtjof Nansen heeft opgeleverd. De DC-8, die 61 passagiers en be manningsleden aan boord had, stortte op 30 mei van het vorig jaar in de buurt van de Portugese kust, nabij Ca- parica, in de Atlantische Oceaan neer. Het ongeluk gebeurde even nadat het vliegtuig, dat voor de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij VIASA vloog, van het vliegveld Portela, nabij Lissa bon, was opgestegen. Niemand over leefde de vliegramp. De Nederlandse groep luchtvaartdes kundigen staat onder leiding van de heer J. Verhagen. DEN HAAG, 8 okt. Volgens gege vens van het CBS werden in de maand augustus van dit jaar 5948 nieuwe wo ningen opgeleverd. In augustus 1961 kwa men 6298 nieuwe woningen gereed. In de periode januari t.m. augustus 1962 werd met de bouw van 57.712 wo ningen een aanvang gemaakt, tegen 69.355 woningen in de overeenkomstige perio de van 1961. Het aantal in uitvoering zijnde woningen beliep 119.272 op het einde van die maand. DEN HAAG, 9 okt. Een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren In ant woord op een vraag meegedeeld dat de pleegouders van de In de Sowjet- Unie gevangen Nederlander, L. de Ja ger, burgemeester en mevrouw Sijts ma, hun pleegzoon enkele malen in het ffebouw van het opperste gerechts hof in Moskou hebben ontmoet. De Ne derlandse gevangene, die in de Sow- jet-Unie schuldig is bevonden aan spio nage en tot vrijheidsstraf werd ver oordeeld, is gewoonlijk gedetineerd in de gevangenis te Wladimir. Bij het eerste gesprek was een lid van de Nederlandse ambassade aan wezig, evenals een Russische vrouwe lijke tolk en drie andere Russische functionarissen. Over de omstandighe den van de andere gesprekken zijn nog geen nadere bijzonderheden be kend. De heer F. Sijtsma, burgemees ter van Oostdongeradeel, en zijn echt genote zijn zaterdag uit de Sowjet-Unie in Nederland teruggekeerd. Aangezien ik mijn zoon toch moet binnenvoeren in het maatschappelijke gezel ligheidsleven heb ik hem zondag jl. meegenomen naar een voetbalwedstrijd. Ik had natuurlijk kunnen beginnen met iets in de in tellectueel-culturele sector als een concert van het Concertge bouworkest of een bijeenkomst van de St. Adel bert-vereniging, maar ach, het was nou net mooi weer. Bovendien: ik ben begonnen bij HFC. En dat lijkt mij dan in alle opzich ten helemaal verantwoord. Want HFC is niet zo maar een voetbalclub, het is een instituut. HFC is niet alleen de enige voetbalclub die Koninklijk is, zjj is ook nog de oudste voetbalclub van Nederland. HFC is opgebouwd uit tra dities. Men voetbalt er dan ook nog voor zijn plezier. Wat niet wegneemt dat men er af en toe fors tegen de bal trapt en als er dan al eens een tegen stander tijdelijk de geest geeft beseft men tegelijkertijd dat de desbetreffen de man niet direct van een stuk brood winning is beroofd. En sport staalt spieren. Bij HFC gaat het nog om het ongecompliceerde spel en niet om de alles vertroebelende knikkers. In de Haarlemmerhout heerst die gezellig heid, die geen andere grenzen, dan die door de grensrechters bepaalde, kent. Enfin, ik voelde mij meteen thuis toen ik zondag met mijn zoon op de overdekte tribune plaats nam. Ja, meteen maar op de overdekte. Toen wij er zaten dacht ik: „In mijn jaren ben ik begonnen met voor-een-dubbel tje-achter-de-keeper; wat was ik geluk kig, maar wat wil je, de Welvaarts staat. Zo'n jongen begint met boven zijn stand te leven." Maar wat gebeurde? Terwijl wij daar zaten op de overdekte, vertoonde hij, mijn zoon, ineens een duidelijk verlangen naar „langs het lijntje". Hoog gezeten wilde hu lager-af. Nou, en dat heb ik dan wel even voor hem geregeld. Eerst zijn wjj een zakje zoutjes gaan kopen en toen hebben wij hernieuwd plaats genomen, pal aan de rand van het veld. Dat kan bij HFC en ik zie het u bij Feijenoord nog doen. Toen wij na de wedstrijd naar huis wandelden waren wij beiden even en thousiast. HFC had met 2-1 gewonnen en het was nog steeds mooi weer ook. „Als je groot benf", zei ik, onze ge neugten samenvattend, „word je maar voetballer". Maar toen antwoordde mijn zoon in eens: „Nee, dan word ik scheidsrechter." Had ik dan tóch intellectueel moe ten beginnen? (Advertentie) NIJMEGEN, 8 okt. Op 21 okto ber houdt het nationaal verbond van katholieke jongeren uit de middengroe pen zijn jaarlijkse nationale contact dag hier in de Stadsschouwburg. Enke le buitenlandse delegaties hebben toe gezegd eveneens aanwezig te zijn. Deze dag zal in het teken staan van het verenigd Europa. Over „Europa jouw vaderland", spreekt 's middags dr. Crijns, lid van het directoraat-ge neraal van Sociale Zaken van de Euro pese Economische Gemeenschap te Brussel. Cabaretier Rudi CareU zal een hu moristische visie geven op dit thema. De dag wordt besloten met een „Euro pa-bal," in hotel „Erica" te Berg en Dal. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. Gisteren was pater W. Jonck- bloedt CssR vijftig jaar priester, een feit, dat in het Redemptoristenklooster aan de Kade te Roosendaal duchtig gevierd is. Zaterdag had de jubi laris officieel gejubileerd. De receptie is een urenlang défilé geworden van pastoors en kape laans, bij wie „Oom Willem" eens of meermalen een missie had ge preekt, mensen van allerlei ran gen en standen en een klein jongetje, dc hem een paar zuuttjes in de hand kwam druk ken; kortom een wonderlijk ge zelschap uit alle windstreken demonstreerde overduidelijk, dat pater Jonckbloedt zich in een halve eeuw priesterleven bij tal lozen bemind heeft gemaakt. De jubilaris heeft op de hulde ge reageerd met de humor en de welsprekendheid, die hem op alle pastorieën i- den lande be faamd heeft gemaakt, maar na alle grappenmakerij werd het ineens doodstil, toen hij in zijn dankwoorc. de woorden overnam van kardinaal Pacelli, de latere -p- T paus Pius XII: „Het komt er niet LatCf VV. IOT1CKmOPfit op aan wat ik was of wat ik A VV J UUUJS.UJ.UeUl geworden ben, maar wat ik later tn de eeuwigheid zal zijn." De gaven van het woord en de geest, die hij nog altijd bezit, zijn er niet om groot op te gaan, maar om zo goed mogelijk te worden benut, zo meent pater Jonckbloedt. Daarom is hij na vele jaren van missies en tridua waarin hij naar schatting 26.000 grote preken heeft gehouden nog altijd actief. Hij heeft domicilie in Roosendaal, maar meestal is hij elders. Het prediken van missies laat hij thans aan de jongeren over, maar voor de bejaarden geeft hij tridua als geen ander. vindt in de generatie, die destijds met zoveel enthousiasme naar zijn missiepreken luisterde, een dankbaar gehoor en de toenemende zorg voor de bejaarden, ook op religieus gebied, geeft hem werkterrein te over. Pater Jonckbloedt is in Haarlem geboren, in 1888. Daar zong hij met zijn vader en vijf broers op het koor in de kerk van de Jansstraat en de wijze, waarop Willem bij Ceciliafeesten en andere gelegenheden op net P°' 1UY1 wekte verwachting dat hij bij het toneel zou gaan. Hij koos tenslotte xn plaats van het podium de preekstoel; in 1907 werd hij in "r.os 9eProfest en op 8 oktober 1912 volgde zijn priesterwijding. Sindsdien is zijn naam een begrip geworden. Er is bijna geen preekstoel m Nederland of pater Jonckbloedt heeft erop gestaan en er is bijna geen pastorie of Oom Willem heeft er na afloop de geestelijkheid vermaakt met zijn grappen en smeuiige verhalen. Want hij heeft het èn lichamelijk èn geestelijk decennia lang kunnen opbrengen ov heel het land te bereizen en te bepreken en daarna nog joviaal en hartelijk het middelpunt te zijn m de kring van de plaatselijke geestelijkheid. In de familie heeft pater Jonckbloedt school gemaakt. De feestpredikatie op zijn jubileumdag werd uitgesproken door een (heer-)oomzeggende neef, een van de acht religieuzen-Jonckbloedt, die men bij de Redemptoristen en m andere congregaties kar tegenkomen. Zeven hunner hebben het feest van Oom Willem meegevierd; de achtste was er alleen op de band, omdat h(j novicenmeester is in een Jezuïetenklooster op Java.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5