Moordenaar van Oekraïense leiders vertelt levensloop Gebouw van het Gerechtshof wordt zeer streng bewaakt mosa KREYMBORG "T IB tappen leven als nomaden in Genneps kamp SHETLAND PULLOVER nuTÏ!®Ö HERFSTMANOEUVRES IN FRANKRIJK Spaarbankoverval in Aken Elf jaar geëist tegen de Duitse hoofdverdachte Smokkelkoning beraamt plan na 4 jaar gevangenisstraf ifètm/eïd PROCES-STASCHYNSKI BEGONNEN Alkmaars ontzet Bijzondere zeevis Wevershuisje Drielingencongres in Hilversum Salami-taktiek Bestrijding van pijn beter veiliger! Westelijk protest door Russen niet eens ontvangen NOODTOESTAND IN VENEZUELA 1 BUITENLANDSE KRONIEK de Oost- staat, de Democrati- Republiek, De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen beter bij de be strijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één. ervan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BERLIJN 11*:l yi spi JWJMB ■k\w Sj^MAEI lil Tx iffffl Waarborg kwaliteit. Fully fashioned, diverse effen kleuren. Alleen geldig 10 oktober a.s. BONBONS DINSDAG 9 OKTOBER 1962 PAGINA 7 Uxvvóé- (Van onze correspondent in Bonn) KARLSRUHE, 9 okt. Voor de derde Strafsenaat van het Westduitse Bonds- gerechtshof in Karlsruhe onder presidi um van dr. Jagusch voor wie al vele communistische agenten en landverra ders terecht hebben gestaan is gis teren het proces begonnen tegen de 30- jarige Russische staatsburger Bogdan Nikolajevitsch Staschynski, van origine een Pool. Hy wordt ervan beschuldigd en heeft ook bekend dat hij op resp. 12 pktober 1957 en 15 oktober 1959, iensche auteur Lev Rebet ei» de Oekra- inische .auteur Lev Rebet en de Oe.krai- ïense nationalistenleider Stefan Bande ra heeft vermoord. Hij handelde daar bij in opdracht van de Russische ge heime dienst meer in het bijzonder van Alexander Schelepin, destijds de leider van die dienst, thans lid van het cen trale comité van de Russische commu nistische partij. Staschynski meldde zich begin augustus van het vorige jaar by de Westduitse justitie, na uit Moskou te zyn gevlucht via de oostsektor van Ber lin. Nog nooit in de 12-jarige geschiede nis van het Bondsgerechtshof waren zulke scherpe voorzorgsmaatregelen genomen om een beklaagde te be schermen. Terwijl gewoonlijk twee po litieagenten in het gerechtsgebouw surveilleren, waren het er gisteren wel vijftig. Blijkbaar vrezen de West duitse autoriteiten dat dezelfde gehei me dienst, die Staschynski de rug toe keerde omdat hy vreesde uit de weg te zullen worden geruimd, nog op het laatste moment een poging zou kun nen ondernemen hem tot zwijgen te Het incident met de Britse ambu lance aan de Berlijnse sectorgrens is tekenend voor de feitelijke afbrok- ke'ing van de Westerse geallieerde recbten in de voormalige Duitse rijks hoofdstad. De Westerse Grote Drie, Amerika. Engeland en frankrijk, verklaren Herhaaldelijk dat hun mili tairen het recht hebben zich vrije lijk in Oost-Berlijn te bewegen. Zi, stellen ook. dat heel Berlijn nog gteeds onder viermogendhedenbestuur staat. Zij beroepen zich daarbij op overeenkomsten met de Sovjet-Unie Maar in werkelijkheid is de vrijheid van beweging van de Westerse ge allieerden in bet oostelijk stadsdeel van Berlijn, vooral sinds 13 augustus 1961. de dag waarop de Muur ge bouwd werd, drastisch beperkt. Zo werd vorige week zaterdag aan een Britse militaire ambulance een voudig de toegang tot Oost-Berlijn geweigerd, en een jeep met een offi cier van de Britse militaire po itie werd in Oost-Berlijn aangehouden. In beide gevallen werden de Britten geconfronteerd met leden van de Oostduitse volkspolitie, inplaats van met Russische mili tairen. Formeel wordt duitse Duitse sche niet door de Wes' terse geallieerden erkend, maar intus sen zien we hoe de D.D.R. reeds de bevoegdheden van de Sovjet-Unie overneemt in dat gedeelte van Berlijn dat door de Westerse geallieerden als de Sovjet-sector wordt beschouwd. Hoewel het door Khroesjtsjev aan gekondigde vredesverdrag tussen Rus land en de D.D.R. nog steeds niet ge tekend is. lopen de Sovjets en de Oostduitsers al vooruit op de nieuwe status van Oost-DuitsIa:id. Terecht heeft de Westberlijnse burgemeester, Brandt, er dezer dagen dan ook op ge wezen, dat bet viermogendhedenbe stuur over Berlijn eigenlijk al niet meer bestaat, aangezien bet Westen de bouw van de Berlijnse muur niet heeft verhinderd en aangezien de Westerse geallieerden voortdurend tolereren dat de Oostduitsers, als agenten van de Sovjets, de viermo- gendhedenbepalingen negeren. Zo wordt van communistische zijde bet komende Russiscbe-Oostduitse pact geleidelijk voorbereid. Als dit pact in bet midden van de volgende maand van kracht wordt zoals men op bet ogenblik verwacht zal er wellicht niet onmiddellijk veel ver andering komen in de Berlijnse si tuatie, omdat de communisten de laatste tijd al zo zeer gevorderd zijn in de verwezenlijking van hun plan-, nen met Berlijn. Het is eer. droevige situatie. Men zegt dan ook wel dat de Russen een salami-taktiek volgen. Zij maken zich niet met één greep van het begeerde meester, maar zij snijden met geregelde tussenpozen dunne plakjes af. zonder de Wes terse mogendheden aanleiding te ge ven tot een drastische tegenmaatregel. Maar intussen haalt Khroesjtsjev langzaam maar zeker zijn buit bin nen. West-Berlijn is, tot op zekere hoog te, nog steeds een vrije stad, maar de positie van de Westerse mogendheden wordt steeds neteliger, n het valt die mogendheden steeds moeilijker nog vast te stellen tot welke uiterste grens zij de tergen-'e maatregelen van de communisten in Berlijn zullen accepteren. brengen, eventueel met hetze'fde soort geluidloos blauwzuurpistool, waarmee Staschynski zijn twee slachtoffers doodde. Op de eerste dag van zyn proces schilderde Staschynski in extenso en in vloeiend Duits zijn levensloop. Hp noem de zich een boerenzoon Als gevolg van de bezettingen van zyn vaderland leer de hp op school afwisselend Pools, Rus sisch, Duits en sinds 1944 weer Rus sisch. Hij spreekt Oekraïens, Russisch en Duits. Na zijn eindexamen in Lem- berg studeerde hij ruim twee jaar pae- dagogiek. Op 19-jarige leeftijd kwam Staschin- sky voor het eerst in contact met de Russische geheime dienst, zulks naar aanleiding van het feit dat hij zonder geldige papieren in een Russische trein had gereden. Men stelde hem voor de keus naar Siberië te worden gedepor teerd of spion te worden. Vooral uit vrees, dat ook tegen zyn ouders represailles zouden worden ge nomen ging Staschinsky ermee ak koord voor de geheime dienst te gaan werken. In de zomer van 1951 trad hr voor 900 roebel in de maand in^ vasf dienst van de geheime dienst. Hjj werd belast met het bespioneren van Oekraï ense nationalistische organisaties. In 1952 werd hp in Kiev opgeleid tot spion. Sindsdien heeft hij onder talloze ps~- doniemen geleefd. Aan het eigenipke onderwerp van dit proces, de moorden op Rebet en Ban dera, komt het Hof vandaa'g pas toe. Verwacht wordt, dat het proces een week zal duren en dat het vonnis begin volgende week zal worden geveld. (Advertentie) een begrip voor mooi mo* dern porselein. Foldersgratisverkrijgbaar. bij mosa postbus 26 maastricht. CARACAS, 9 okt. (AFP, UPI) De regering van Venezuela heeft voor het gehele land de grondwet buiten wer king gesteld, zulks met het oog op de vele terreurdaden en aanslagen van de laatste weken. Gisterochtend nog ontplofte in een groot hotel in Caracas een krachtige bom, die aanzienlijke schade aanrichtte. Volgens de minister van binnenland se zaken, Carlos Andres Perez, zijn de onlusten het werk van „linkse ex tremisten", zijnde aanhangers van Fi del Castro. Advertentie Vier middelen In één lablei werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I n BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten 3.50 BONN, 9 okt. (UPI) De drie grote westelijke mogendheden, Frankryk, Groot-Brittannie en de Verenigde Sta ten, hebben gisterpn geprobeerd bp de Russische ambassadeur in Oost-Berlpn te protesteren tegen de handehvyze van de Oostduitse Volkspolitie, die zaterdag een Britse ambulance verhinderde een gewonde Westberlijner hulp te bieden. De ambassade weigerde echter het pro test in ontvangst te nemén. In gelijkluidende nota's noemen de drie landen de weigering van de Vopo's om de ambulance tot de oostelijke sec tor toe te laten een „flagrante schen ding" van het viermogendhedenverdag dat de vier betrokken landen bewe gingsvrijheid in geheel Berlijn waar borgt. Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn verklaarde gisteren, dat presi dent Kennedy het met hem eens is, dat het noodzakelijk en vanuit politiek oogpunt verstandig is een referendum in West-Berlijn te houden. De West- berlijners zouden zich moeten uitspreken over de toekomst van hun stad en in het bijzonder over de aanwezigheid van de vier mogendheden in West-Berlijn en de banden van de stad met West- Duitsland. Advertentie) voor leeftijd 8 jaar kl. stijging p. m. GRUflu .U.ii.zvl 1-7 uAAKLF-M Een spectaculaire foto van de herfstmanoeuvres van de Franse leger- en lucht strijdkrachten aan de Maas tussen Mezières en Dun-sur-Meuse. Genietroepen slaan een gigantische brug over het water. (Van onze correspondent) AKEN, 9 okt. De openbare aankla ger by de rechtbank heeft hier gister middag ell jaar gevangenisstraf geëist tegen een 33-jarige Duitser, die op 3 april van dit jaar de hoofdrol speelde bij een gewapende overval op de spaar bank in het Duits-Limburgse grensdörp Rötgen. Tegen zü'n „assistent", een te- jarige chauffeur, werd zes jaar geëist, tegen een andere medeplichtige, die de daders en de buit twintig duizend mark had vervoerd, vüf jaar. Voor alle drie verdachten vroeg de officier bovendien levenslange ontzegirine van de rübevoegdheld. BÜ de overval waren, zij het zijde lings, ook enkele Nederlanders betrok ken. De vriendin van de hoofdverdach te, een 19-jarige serveerster in het café van ztjn vrouw was namelijk meegere- den naar de Maasbrug by Roermond, waar wapens uit België drie machine pistolen en een aantal revolvers van eigenaar verwisselden. Met een an dere serveerster uit het café zou de vriendin bovendien een paar regenjas sen hebben gekocht, waaronder de wa pens bij de overval werden verborgen. De hoofdverdachte, die de overval bekende, maar verder van de prins geen kwaad wist, vertelde gisteren echter de jassen zelf te hebben ge kocht. Verder hulde hij zich In een diep stilzwygen. De president gaf hem zelf op zeker ogenblik in een speciale pauze van een kwartier de gelegen heid om alsnog te vertellen waar hy zijn aandeel in de buit (tienduizend mark) had gelaten, maar hij wilde de naam van de man aan wie hy het geld ,,in bewaring" had gegeven, niet noemen. Ook de naam van de wapen leverancier vertelde hy niet. Wel werd duidelijk dat deze figuur een bekende van hem was uit de tyd dat de hoofdverdachte als smokkelko ning in pantserauto's langs de Limburg se, Duitse en Belgische grens opereer de. Voor de laatste smokkeloperatie had hy vorig jaar juist vier jaar gevange nisstraf opgeknapt, toen het plan voor de bankoverval by hem opkwam. Met het smokkelen van koffie, zo was hem na zyn terugkeer in de maatschappy duideiyk geworden, was immers niets meer te verdienen... By de wapensmok kel vanuit Roermond was volgens de president van de rechtbank ook nog een Duitse douanebeambte betrokken. Deze man zal nog worden vervolgd, kondigde hy aan, wegens het aanne men van steekpenningen. De officier, die gisteren enkel de drie hoofdfiguren had gedagvaard („om de zaak niet nodeloos ingewikkeld te ma- (Advertentie) CHOCOLADE VELOURS; een heerlijke, zachte roomvulling met fijne stukjes caramel, f. 1.- p. 100 gr. ken"), vond het niet nodig een lang requisitoir te houden, omdat zyns in ziens het bewqs overduidelyk geleverd was. De rechtbank zal vanmiddag uit spraak doen. Het noord-Limburgse stadje Gen nep herbergt momenteel een zeer exclusieve groep toeristen: veertien leden van de Zweedse nomadenstam der Lappen. Op de ter reinen van de Papierfabriek hebben zy een echt nomadenkamp, bestaan de uit enkele plaggenhutten betrokken. Net ais in Zweden, in de berggebie den rond Gstersund, trekken zy rond met rendieren en sleeën en voorts hakken zy hout Om deze laatste be zigheid is het hun gastheer mr. R. Rjjssenbeek, directeur van do papier fabriek, begonnen. Hy heeft „de Lap pen" namelyk uitgenodigd samen met enkele personeelsleden van zyn be- dryf op te treden in een film, gewijd aan de vervaardiging van papier. De cineast is de heer Emile Viegers uit Nymegen. De film wil een beeld geven van de mens, die aan de papierfabrica ge te pas komt. Derhalve eerst de leveranciers van de grondstoffen, ver tegenwoordigd door de kleurig ge- uniformeerde houthakkers van öster- sund; vervolgens de transporteurs van de grondstoffen en tenslotte de eigen- lyke papiermakers: de personeelsle den van de Gennep'se fabriek. De veertien nomaden vier fami lies maken van de gelegenheid ge bruik ons land nader te leren ken nen. Tydens hun verblyf in Nederland, tot 14 oktober, blyven zy hun noma denbestaan trouw. Zy trekken kris kras door ons land, niet per rendier en slee, maar per touringcar en trein. Het spelen voor de film en vooral het toeristisch „uitje" bevalt „de Lap pon" best, zo verzekerde ons het kamphoofd de heer N. Fjallgfen. Voor zijn gastheer, mr. Rijssenbeek, heeft de heer Fjallgren een prachtig ren diergewei meegebracht, dat een ere plaats in de Gennepse papierfabriek zal krygen, als herinnering aan het vooral voor de jeugd byzonder attrac tieve nomadenkamp én aan de ver vaardiging van de film, die pas over enkele maanden gereed zal zun. Begunstigd door prachtig herfstweer heeft Almaar zyn ontzetfeest ge vierd. Het begon al vry dagavond met een lampionoptoeht, waar aan enkele duizenden kinderen deel namen. Zaterdagmiddag werd in de Bergerhout een concours voor harmo niekorpsen en drumbands gehouden, waaraan vier corpsen en zestien bands deelnamen. Het concours was prima georganiseerd; de jury o.l.v. de heer J. P. Laro uit Assen kende aan het harmoniekorps De Vriendschap uit Woerden de eerste prys toe; de eer ste prys in de afdeling drumbands ging naar „Jong Leven" in Onderdyk, een korps, dat naast 36 tamboers twintig vrouweiyke pypers telt. Beide eerste pryswinnaars behaalden ook de door burgemeester Wytema uitgeloofde defi- leerprys. Het Jachthoorn- en tam boerscorps „Bronswerk" uit Amers foort verleende belangeloos medewer king aan het feest door een muzikale mars door de stad te houden en 's avonds op het Waagplein een muzika le show te geven, die zeer veel men sen op de been bracht. In de Grote Kerk werd een concert tegeven, dat door 1400 personen w.o. e burgemeesters van Alkmaar, Schoorl en Koedyk en het bestuur van de 8-oktobervereniging werd byge- woond. De Alkmaarse Oratoriumver eniging voerde o.l.v. Cornells Jonker en met begeleiding van het N.H.Ph. Orkest Verdi's Requiem uit. Cor Jon ker hanteerde de dirigeerstok van Fred Roeske, die hem dezer dagen ter gelegenheid van zyn veertigjarig dirigentenjubileum door Roeske 's dochter ten geschenke was gegeven. Aan een puzzelrit namen zondag 200 automobilisten deel. Gistermorgen begon het feest al om 8 uur met een reveille door achthon derd scholieren van de zesde klas van alle scholen, die onder leiding van Ni co Akkerman, eerst op de historische Stenebrug en later voor het stadhuis volksliederen zongen; drie meisjes, vertegenwoordigend de openbare, de christelyke en de katholieke scholen boden de burgemeester en zyn vrouw bloemen aan. De ochtend werd' ver der gevuld met een heel aardige kin deroptocht, In het Victoriepark werd rond het middaguur de officiële herdenking ge houden, waarby mr. M. van Schou wenburg uit Zwolle de herdenkingsre de hield. Hy schetste daarin de positie van Nederland in Europa tijdens het verzet rond 1773 en de invloed van dat verzet op de buitenlandse betrek kingen van Nederland, 's Middags werd er een grote optocht gehouden met „Het Lied" als onderwerp van, de verschillende nummers. Een taptoe op het Waagplein en een vuurwerk op de Noorderkade besloten het feest in de avonduren, waarna het binnens huis nog even werd voortgezet. By het zee-aquarium In Schevenin- gen is een by'zondere collectie zeevis aangekomen. Tot voor kort waren de exemplaren van de Bretonse en Normandische kust nog te zien in het aquarium „De Granville Normandie". De collectie omvat balistes, lipvis- sen, zeepaardjes, zeebrasems en an dere vissoorten. De zending van iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiimiiiiiiiiiiimiiiMiiii metten met wevende en spinnende le vensgrote poppen te zien uit de vorige eeuw. Verschillende ruimten zyn be hangen met kostbare stukken uit de verzameling van het museum. In de benedenzaal is een oosterse „spin- en weefexpositie" ingericht waar een koffer-spinnewiel Is te zien, zoals Ghandi die nog gebruikte. Oude weeftoestellen uit de beginperiode van de industriële revolutie geven een goe de indruk van de toenmalige techni sche kennis van deze bedryfstak. Wie denktdat het handweven uit de tyd is doet er goed aan deze expo sitie te bezoeken waar duidelyk wordt gemaakt dat het handweven vooral als artistieke bedryvigheid voor vrouwen, in Tilburg weer een bloeiperiode te gemoet gaat. In andere zalen, die eveneens per manent te bezichtigen zyn, zyn ryke- koptische weefsels tentoongesteld die nog nooit eerder zijn geëxpo seerd. De doeken zyn twaalf- tot der tienhonderd jaren oud. Het Tilburgse textielmuseum heeft door deze meta morfose aan betekenis gewonnen In het culturele patroon van onze samen leving. vreemde kust Is het resultaat van een samenwerking en uitwisseling tussen de zee-aquaria langs de Atlantische kusten van Europa. In dit kader zal ook de levende have van het zee aquarium te Delfzyl een reis maken naar Saint Malo en Saint Servan in Frankrijk. Dat Tilburg een textielstad is be hoeft geen nader betoog. Dat de wolindustrie in deze stad reeds lang bekendheid geniet evenmin. Maar niet iedereen weet dat in Tilburg een textielmuseum Is. Dit museum met zyn exclusieve antieke textielcollectie, heeft een permanente tentoonstelling ingericht genaamd de „Brabantse huisnyverheid in de acht tiende en negentiende eeuw". De ruimte die hiervoor benut wordt is een grote zolder waar een miniatuur wevershuisje is opgesteld. Deze huis kamer-fabriek is de voorloper geweest van de textielfabrieken in Tilburg. Verder zijn in de expositie drie kol- ■miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiinHiiniiiiiiuiiuiiiiiiiniiimiiininiuii,|,ii,||||iiMiiiii Er gaat geen dag voorby, of er wordt wel de één of andere samenkomst gehou den. Soms zyn het spectaculaire con gressen, waar poli tieke kopstukken of mannen van de wetenschap en de kunst elkaar ont moeten en beraad slagen. Een andere keer is het een ver gadering van huis vrouwen, dan weer een bijeenkomst van teenagers, of van vrygezellen. Ieder een is er min of meer aan gewend geraakt. En het moet al iets bijzon ders zijn wil men er meer dan nor male aandacht aan schenken. Welnu, een bepaald niet alledaagse byeen- komst werd er gis teren gehouden in de Totohal van het Hilversumse Ge meentelijke Sport park: een „drielin gencongres", ter ge legenheid van de opening van de drie-daagse Neder landse Baby- en Kindervakbeurs in de Expohal. Lily Petersen en Herman Broekhuisen van bet radioprogramma Kleutertje luister' waren gastvrouw en gastheer van de 46 kleuters allen geboren in 1958. Het zal de lezers opvallen, dat 46 niet deel baar is door drie. Maar dat komt, om dat ook de vierling ((twee jongens en twee meisjes) van de familie S. Lau- tenbach uit Deinum, in Friesland, van de partij was. De kinderen en hun ouders waren met auto's uit hun woon plaatsen gehaald. Na de ontvangst in de feestelyk met vlaggen en guirlandes versierde hal werd een kinderfeestmaal Op de modeshow stal de drieling van het echtpaar Jongens uit Haarlem de show. aangericht. Daarna hielden de kinde ren zich ingespannen bezig met een tekenwedstrijd, met Pipo de Clown als model. Een half uurtje goochelen en wat spelletjes maakten het middag programma uit, waaraan ook enkele kinderen van het radiogroepje „Kleu tertje luister" meewerkten. Pipo de Clown was opnieuw present toen de kleuters huiswaarts keerden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7