Plaats in de St. Pieter als dienaar der dienaren Gods Persoon van de Paus geeft moed voor het Concilie [mam leeft en keert terug, zest minister /I E D"; Staschinsky moord op Eerst doodde hij hond om ervaring op te doen vertelt over de LEV REBET Gottwalds as uit mausoleum weggehaald Muntenvondst Vught O Tien jaar voor roofovervaller goed BANKBOEKJES Hoedjes met veel bont en veren „IK DEED WAT NOODZAKELIJK WAS" Reünie van „A.C." t Prinses Irene' gedoopt Verkoop kinderpostzegels begonnen Kaufmann voor terug naar Koeppern _/o T s j echoslowakije Strawinsky in zijn geboortestad Geen sprake van een anti-Joods broeinest Tienduizend mark nog steeds zoek Wed. van M. Dekker overleden WOENSDAG 10 OKTOBER 1962 PAGINA 13 WW De Paus heeft gisteren, omringd door een aantal vooraanstaan de Concilie-vaders, in de St. Pieter gebeden voor de zielerust van zijn voorganger, paus Pius XII, ter gelegenheid van de verjaardag van diens overlijden. Aan 's Pausen linkerhand ziet men kardinaal Aloisi Masella. Rechts op de foto kardinaal Ottaviani. ROME, 9 okt. De Paus zal op het Concilie niet zetelen op een troon, hoog verheven boven de vaders, maar op een stoel plaats nemen voor het altaar van de Confessio, boven het graf van Pe trus. De tachtigjarige Joannes heeft met deze persoonlijke beslis sing opnieuw de harten van alle gelovigen verwarmd. Niet om de originaliteit van zijn denken of zijn theologische visie, maar om de trefzekerheid van zijn gelovig aanvoelen. Ook hierin kan men hem zien als de opvolger van Pe trus, die spontaan het juiste ant woord gaf op Jezus' vraag wie de Mensenzoon nu eigenlijk was, maar tegelijk wat oorspronkelijk- Laaiende Znurbrand op de maag hoort ook bd V tot het verleden bi] de eerste Rennie die ge in de mond steekt. heid en wijsheid betreft in „de geliefde broeder Paulus" graag zijn meerdere erkende (1 Petrus 3 15). JEMEN F. VAN LANSCHOT-ANNO 1737 B A N K IIIR S - A N N O 1839 -VERMEER Co. Maak O/ meer rente van Uw geld B rente Storten en opnemen ook per giro Folder op aanvraag verkrijgbaar GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT (Let op de échte!) KARLSRUHE, 10 okt. (UPI) De uitgeweken Russische spion Bogdan Staschinsky, die zichzelf bij de autoriteiten heeft aangege ven en nu terechtstaat voor de moord op twee Oekraïense lei- ders, heeft gisteren nauwkeurig en koel verteld over de eerste moord en over de oefeningen ter voorbereiding daarvan. Zijn eer ste slachtoffer was professor Lev Rebet, een Oekraïense verzets leider die in ballingschap leefde in West-Duitsland. JOANNES zetelt temidden van zijn broeders Advertentie) ïnderdaad, een oi twee Rennies herstel len het evenwicht dadelijk, vanaf het eerste moment dat de vuurdovende substantie in de maag belano-u n **eer- lijk middel, die Rennies want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer zonder zorgen te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. AMSTERDAM, 10 okt. De vMgens zijn beweringen wegens anti-joodse ressentimenten uit het Westduitse plaatsje Koeppern weggeplaagde ex pediteur Max Kaufmann. die in Ubo een gastvrij onderkomen in ons land vond. heeft z(jn verroek om een ver blijfsvergunning in Nederland mge- trokken. Gebleken is dat Max Kaufmann met ijjn gezin, dat de beschikking kreeg over een salon wagen in Oosterbeek (ge kocht van gelden, bijeengebracht <1°°^ lezers van een Nederlands weekblad) omstreeks Pasen van dit jaar naar Koeppern is teruggekeerd. Hij werkt daar thans in loondienst. Ook zijn beide zoons hebben er een baan gevonden. De salonwagen heeft Kaufmann mee- fenomen. Daarna is aan Kaufmann uidelijk gemaakt, dat een verblijfs vergunning voor Nederland moeilijk kan worden verleend als hij en zijn gezin in Duitsland verblijven. De heer iaufmann gaf als reden voor ziln ver trek uit Nederland te kennen, dat hij de garage van zijn verlaten bedrijf tot Woonruimte wil verbouwen. Het week blad heeft laten weten, dat de salon- Wagen naar Nederland zal worden teruggehaald. Het is vooralsnog een raadsel, waar om het gezin Kaufmann, dat bezig was zich in ons land een redelijk bestaan op te bouwen, plotseling naar dezelfde Plaats is teruggekeerd, die het twee laar tevoren met een gevoel van wrok verliet. Zijn advocaat, mr. B. Stokvis, die aanvankelijk dacht, dat Koeppern een broeinest van oplevende anti-joodse gevoelens was, heeft na een persoonlek onderzoek ter plaatse ervaren, dat daarvan geen sprake is. Het is wonderlijk hoe onbevangen, vanzelfsprekend en blijkbaar zonder moeite deze sterke man zfjn hoge ambt draagt. De plaats, die hii voor zichzelf gekozen heeft in de St. Pieter, mag men zien als uitdrukking van de opvatting, die hij van zjjn ambt heeft. Hij be schouwt zichzelf ais de eerste onder zijn broeders, de hissehoppen, ook op het Concilie onverbrekelijk met hen verbonden, op geljjke hoogte met hen zittend om samen met hen te luiste ren ,.naar hetgeen de Geest tot de Ker ken te zeggen heeft" (Openbaring 2,7). Hij zetelt niet hoog boven de Concilie vaders om zijn beslissingen af te kon digen en zijn plannen mee te delen, maar zit ofschoon op een aparte plaats toch in hun kring om aan dachtig te luisteren naar datgene wat de bisschoppen aan noden, zorgen, wen sen en plannen meebrengen uit alle ker ken van de wereld. Ook als hij de be- raadslagingen en discussies niet by. woont, zal hij zorgvuldig volgen hoe iit het jremeenschappelyk beraad langs de moeizame weg van menselijk misver stand en onenigheid de waarheid van het Evangelie voor deze tijd oplicht. Samen met de bisschoppen weet hij met de zekerheid van het geloof, dat de Heer van de Kerk het apostolisch colle ge bijstaat om te onderscheiden waf van de Geest Gods komt en wat tegen deze Geest strijdt. Het is In dit verband interessant te wijzen op een tekst uit het Evangelie, die betrekking heeft op het Petrusambt, maar die veelal niet de aandacht krijgt die aan Mattheus 16, 18-19 (steenrots, sleutelmacht) en Johannes 21 (herders ambt) gegeven wordt. Het is een tekst uit het Evangelie van Lucas (hoofdstuk 22), Na het bericht over de instelling van de Eucharistie vertelt Lucas over de onenigheid, die tussen de leerlin gen ontstond over de vraag, wie van hen als eerste moest gelden. Jezus antwoordde door op het verschil te wijzen tussen aardse machtshebbers cn hen, die een ambt te vervullen heb ben in dienst van het koninkrijk Gods. HU kan volstaan met te wijzen op Zijn eigen voorbeeld: „Want wie is de eerste, die aanligt of du niet? Is het niet die aanligt? Maar ik ben in uw midden als dienaar" (v. 27). Dan volgt de belofte, dat HU hun het KoninkrUk zal beschikken, waarin zU aan ZUn tafel zuilen eten en drin ken, omdat zU in het uur van de be proeving bU Hem zUn gebleven. Lu cas heeft hiermee verbonden Jezus' voorspelling van Petrus' verlooche ning: Simon, Simon, zie de Santan heeft verlangd u te ziften als tarwe, maar Ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet zou bezwyken. En gU, als gU eenmaal tot bekering gekomen zijt, versterk dan uw broeders (y. 31-32). Hierna lezen wil dan de eigenlijke voorzegging van Petrus' verloochening. BU het bericht over de plaats, die Paus Joannes op het Concilie zal inne men, moest ik aan déze tekst denken. Allereerst, omdat hü hiermee opnieuw bevestigt, dat zUn hoge ambt voor hem geen andere zin heeft dan de dienaar te zjjn van zijn broeders, de bisschop pen en daarmee van heel de kerkge meenschap: servus servorum Dei, die naar der dienaren Gods. Moet men ziin pelgrimstocht naar Loreto en Assisi niet zien als een biddend dienen van heel de Kerk op dit gewichtige moment? HU doet het op zün eigen wpze; met de keuze van Loreto kan men op histo- risch-kritische gronden minder gelukkig zU'n, dit doet niets af aan de betekenis van het symbool en zeker is, dat het volkomen echt is. Vervolgens, omdat hU zUn functie op het Concilie blükbaar ziet in het licht van deze Evangeiie-woorden van Jezus tot Petrus. Paus Joannes wil, naar het zich laat aanzien, op het Concilie aan wezig zijn, niet als degene die heerst, maar dient. Niet ais degene, die spreekt en de vaders zUn ideeën oplegt, maar die op de eerste plaats wil luisteren en pas zal spreken als door de discus sie duidelpk is geworden wat de Geest vraagt van en voor de Kerk. Zo zal hp daar zUn om de bisschoppen, zijn broe ders, te bevestigen in hun geloof. Zeker, hij is zich bewust de Stede houder van Christus te zijn, die het hoofd der Kerk is. Maar de Paus weet ook, dat de Heer zelf in Zijn leven voortdurend biddend tot en luisterend naar de Geest, die bij de doop in de Jordaan over Hem was neergedaald, Zijn weg heeft gevonden bij Zijn Messi aanse taak. Hoeveel te meer klemt het dan voor zijn vicarius zich voortdurend indachtig te zijn, dat de Geest van Christus, sprekende door de Concilieva ders, hem alleen de weg kan wijzen bn de dienst aan de Kerk, waartoe hij krachtens zijn ambt geroepen is. Daar om kan de persoon van Paus Joannes moed en hoop geven aan hen, die ang stig en bezorgd het werk van het Con cilie tegemoet zien. F. HAARSMA AMMAN, 10 okt. (Rtr) De Dinsdag in Amman aangekomen minister van bui- tenlandse zaken van de (afgezette) ko- nlnklijke Jemenitische regering, Ahmed sjami, heeft op een persconferentie In de Jordaanse hoofdstad verklaard: ..Imam Mohammed el Badr leeft nog. HU bevindt zich In het berggebied van Jemen. Hij is bezig zich met zijn oom, prins Hassan. in verbinding te stellen, 1 om Jemen van de verraders te zuive- ren". Sjami voegde hieraan toe: „De i achter prins Hassan staande stammen ten"" spoetli8 geheel Jemen bezet- HU vervolgde: „Alle stammen ln N°ord-, Oost- en Zuid-Jemen staan achter prins Hassan. De opstandelingen beheersen slechts de steden Sanaa, Taiz en Hodeida. Het Jemenitische volk is tegen de beweging onder kolo nel Sallal gekant, omdat deze in sti'üd met de Islam handelt. De opstandelin gen weten zich alleen door bloedver gieten, terreur en het stelen van ander mans bezittingen te handhaveh. Volgens minister Sjami rukken de troepen van prins Hassan tihans naar Sanaa op. „Onder hen bevinden zich geen buitenlandse militairen," verklaar, de hij. Prins Hassan heeft tegenover koning Hoessein van Jordanië verklaard, dat zUn militairen thans „geheel Jemen beheersen, met uitzondering van enke le steden, die nog door de revolutio nairen worden geterroriseerd". Hij zond de Jordaanse vorst een boodschap, waarin hij hem om steun verzoekt voor de Jemenitische koninklijke regering. Koning Hoessein antwoordde dat prins Hassan zich van deze steun verze kerd kan houden. A^nprfvtip) A Amsterdam, Herengracht 199-201, Telefoon (020) 248486, Postgiro: 3656, Gemeentegiro A 13656 's-Hertogenbosch, H.Steenweg 27-31,tel.22321, giro 1117570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 1130570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 1140570 Advertentie Romeinse tijd, en wel een bes (218.30 gram), dat is acht unciae, twee-derde as of libra (Romeinse pond). De geldstukken vormen ongetwij feld een gesloten muntvpndst (schat- vondst), hoewel geen sporen ontdekt zijn van een of ander omfrulsel waar in ze geborgen kunnen zijn geweest. Opvallend is, dat de meeste munten zeer goed geconserveerd zijn en wei nig sporen van slijtage vertonen; zo zijn zeker niet lang in omloop g^eest. Het ziet er voorlopig naar cm,, dat het betreffende geld in de grond is te rechtgekomen tussen 273 en 275 (ot zeer kort daarna), en dat het in een tijd van gevaar met opzet is verber gen. Als zodanig sluit deze groep miW- ten dan aan bij het zeer geringe aart- tal van dergelijke vondsten uit Ne-* derland, waarvan de jongste munt da teert uit 268-27S (de tijd na Postumus 'tot de dood van Aurelianus, die een einde maakte aan het bewind van de Gallische tegenkeizers). Uit de periode is ze, wat het zuidelijk deel van ons land betreft, zelfs het enige met ze kerheid bekende muntdeposito. Tweemaal hetzelfde model, maar van ander materiaal .Links: zwdrt persianer met oorkleppen, die met kralen bewerkt zijn; rechts witte bever met lange jersey shawl in bruin en zwart. N y Staschinsky vertelde dat hfj, na enige tijd in West-Duitsland te hebben ge werkt aan diverse kleine projecten, plotseling bezoek kreeg van „een man uit Moskou, die Sergei genoemd moest worden". De ontmoeting had plaats in een woning in de Russische sector van Oost-Reriijn. Sergei zei dat Lev Rebet „gelikwideerd" moest worden, omdat door zjjn ideologische activiteiten vele uitgeweken Oekraïners niet terugkeer den naar hun land, Staschinsky verklaarde tegenover de rechter, dat hij „door opvoeding en opleiding" geen man was voor moord, maar dat hjj een overtuigd communist was en daarom deed wat noodzakelijk was voor zjjn land, ook al was het onaangenaam. Sergei had hem een nieuw wapen ge geven, een werktuig, dat het midden hield tussen een kraan en een water pistool. Hij kreeg ook ampulten met cyaankali, tabletten met een antitoxine en een middel om eventueel na-effec ten van de cyaankali te bestrijden als het voorbehoedmiddel niet goed zou werken. Het was allemaal heel simpel. Het pistool moest op een afstand van één meter worden afgevuurd op het slacht offer. Door luchtdruk zou dan de am pul met kracht naar buiten gedrukt worden, door een nauwe opening. Het cyaankali zou zich verspreiden en de ampul zou in uiterst fijne splinters op gaan. Cyaankali vernauwt de bloedva ten, zodat het slachtoffer vrijwel on middellijk flauw zou vallen en na en kele minuten zou sterven. Voordat het schot gelost werd moest de moordenaar een tabiet slikken dat hem zou vrijwaren voor mede-slacht offerschap. Mocht na het schot toch te veel cyaankali de moordenaar tref fen, dat hoefde hij slechts een snuifje te nemen van het andere middel. Dit zou zijn bloedvaten verwijden en zo doende de dood voorkomen. Staschinsky vertelde, dat hij eerst op zijn kamer leerde met het wapen te WENEN, 10 okt. (UPI) Radio Praag heeft meegedeeld, dat gisteren het stoffelijk overschot van Tsjechoslo- wakije's „Stalinistische" president Kle ment Gottwald uit diens mausoleum is weggehaald. De urn met de as van Gottwald is overgebracht naar een na bijgelegen „nationaal herdenkingsmonu ment" in de loop van een plechtigheid, die werd bijgewoond door onder meer president Antonin Novotny en premier Villam Siroky. De regering van Tsjechoslowakije had al verleden jaar het besluit geno men Gottwalds resten uit het mauso leum te verwilderen ..in verband met de uitroeiing van alle sporen van de persoonsverheerlijking." Ook werd toen aangedrongen op het afbreken van het Stalinmonument in Praag, het grootste in de communistische wereld. Het mausoleum werd reeds verleden jaar voor het publiek gesloten. een deze schieten. Daarbij gebruikte hij handdoek als doel. Toen hfj op wijze genoeg vaardigheid had opge daan, kocht hij een hond in West-Ber- iijn. Samen met Sergei bracht hij de hond naar een bos, waar hij het dier vastbond aan een ooom. Hü vuurde een schot af op het dier. De hond was vrü- wel onmiddellijk dood. Toen pas kwam het plan om Rebet te doden in werking. Dagenlang volg de Staschinsky de verzetsleider om diens levensgewoonten te bestuderen. Toen hij hiervan voldoende op de hoog te was, vatte hü post bü de woning van professor Rebet. Toen hij deze hoorde thuiskomen en de trap van het flatgebouw beklimmen, liep Staschins ky naar beneden. In het voorbijgaan schoot hü- De verzetsleider viel zonder geluid te geven tegeii de trap. Daar stierf hij. Staschinsky voelde zich onwel worden en snoof wat van het tweede middel. Om te voorkomen dat bloedhonden zijn spoor zouden vinden, wierp de moordenaar het pistool weg in een park en stapte op de tram. Hü reed de hele stad door en kwam tenslotte weer voorbü de woning, waar hü kort tevoren een moord had gepleegd. Hü zag een grote menigte mensen, politie en een ziekenauto. Staschinsky zal ook verslag doen van zijn moord op Stefan Bandera, een an dere Oekraïense verzetsleider. Ook zal hii veel details uit de doeken doen over de werkmethode van de Russische ge heime dienst. De dood van Rebet werd destüds af gedaan als „hartverlamming", omdat het cyaankali geen sporen naliet. De dood van Rebet wekte later toch ach terdocht van de Westduitse politie op omdat cyaankalisporen werden gevon den. Toen werd officieel vastgesteld: zelfmoord. Igor iStrawinsky Leningrad een u deel gevallen ter gelegenheid van zpn eerste concert in de stad waar hij tachtig jaar geleden werd geboren. Hü dirigeerde twee van rotankooi in de hoek van de kleine showroom stond wagen wijd open: de vogel was gevlo gen maar niet zonder wat ve ren achter te laten op vele hoeden uit de collectie van Peter Voorn. De plaats, die daardoor was opengeko- men, wegd ingenomen door fügervel- len en nertzhuidjes, kunstig gedra peerd in en door de rieten spülen van de kooi bü wüze van symbool hoe veel van deze beesten gevangen moe- tei worden om het materiaal te leve ren voor de smaakvolle en tegelük kostbare hoeden, die Voorn deze win ter de vrouw wil laten draden hiér, maar misschien ook in Parüs en Mon treal als de transacties allemaal naar wens verlopen. De belangstelling is er in ieder geval en dat is geen wonder, want Voorn weet van bont adembene mend mooie hoeden te maken. Mar ter en seal, geschoren otter (lijkt net suède), ocelot en het brutalere lui paard, whitecoat, witte, zwarte, grü- ze en taupekleurige nertz en speci aal voor de show gemaakt maar als eerste verkocht een exemplaar van gifgroene breitschwanz. Peter Voorn drapeert randen rondom bollen van su ède, fluweel, zijden jersey en zet ze boven op shawls, zodat de Middeleeu wen herleven. Hü maakt er modellen van in vier etages, die steeds klei ner worden, zodat de laatste meer iets heeft van een pompoen. Ook daar werkt hü veel modellen mee af bij wijze van een stevige punt op de I. Voorns fantasie kent geen grenzen ais het gaat om nieuwe materialen voor hoeden. Dit maal heeft hü zich uitgeleefd in een stekelvarken-achti- ge bol, die bü nader inzien blijkt te bestaan uit op tule geslingerd gros- grain lint, dat minutieus werd uitge rafeld. Voor de avond brengt hp wiebelende hane-veren en met kralen geborduur de kapjes (óók middeleeuws van allu re) en zwart fluweel, dat gevat Hjkt achter een siersmeedhek; éen effect, dat wordt verkregen door een gouden en een zilveren voile over elkaar heen te leggen. p de werf van Vuyk en Zonen in Capelle aan de IJssel js gis- ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii Zoals wü kort geleden in deze ru- briek berichtten heeft de vijf jarige Rientje Nüssen uit Vught bü de Halse Brug in zijn woon plaats enige Romeinse munten gevon den, waarna op dezelfde plek door verschillende jongens nog tal van der gelijke geldstukken werden ontdekt. Dank zp een bericht van de heer H. Havinga, leraar aan de Rpks HBS te Den Bosch, kwam de directeur van het Provinciaal genootschap van Kun sten en Wetenschappen in Noord-Bra bant, mr. J. B. M. Laudy, van een en ander op de hoogte. Deze heeft samen met de Bossche numismaat dr. J. P. van Erp aanstonds een nader onderzoek ingesteld. Van de reeds ge vonden munten konden er tot nu toe 86 achterhaald worden, bovendien le verde de vindplaats zelf, die met ve ler enthousiaste medewerking aan een grondige inspectie is onderworpen, nog 56 stuks op, die aangetroffen werden in een pakket zand, dat enigszins ver ontreinigd was door stukjes veen. De munten zün alle z.g. Antoniniani, on der andere van de Romeinse keizers Gallienus (253-268), Claudius Gothicus (268-270) en Aurelianus (270-275) en van de Gallische usurpatoren Postu mus (259-268). Victorinus (268-270). Te- tricus I (270-273) en Tetricus II (273). (273). Uit het zandpakket waarin de mun ten zün gevonden, is ook nog te voor- schün gekomen een ronde loden schpf in het centrum waarvan zich een co nisch gaatje bevindt. Het stuk weegt 218.25 gram. Ongetwü'feld hebben we hier te maken met een gewicht uit de r zullen niet veel voor-oorlogse scholen in ons land zpn, die sinds of vaak ook tengevol ge van de oorlog niet ver bouwingen en veranderingen aan hun gebouwen hebben aangebracht. Voor al ook de nieuwe opvattingen over onderwijs dwingen soms tot iugrijpen- d< wijzigingen in opzet, verbindin gen, inrichting en apparatuur van de lokalen. In Den Haag ligt sinds de twintiger jaren aan de Oostduinlaan een Jezu ïetencollege, dat onder de patronage van de jonge heilige Aloysius werd ge steld. Een HBS en daarna een gym nasium zün erin ondergebracht; vele jaren was ook het internaat „Huize Katwpk" met deze scholen verbonden. De laatste maanden is nu eindelpk tot verlichting van leraren en leer lingen de verbouwing voltooid, waarover vele jaren is gedelibereerd en waaraan vele jaren is gewerkt. Wanneer zondag 14 oktober een re- unie plaatsvindt van de „jongere' oud-leerlingen (van de eindexamens vanaf 1955 tot 1961), dan zullen vooral de oudsten van hen wel een heel an dere schooi aantreffen dan die zp in dertijd verlieten. Vier nieuwe klasloka len plus muziekzaal, een nieuw inge richt overhlüflokaai („Nieuw Soho"); de „doorbraak", een gang. dwars door de oude tekenzaal, zodat men op de eerste etage naar het „slop" kan komen. (Dit „slop" is een heel nette gang. maar wat smal van aan leg. daterend uit de crisisjaren, dus U begrppt...) Verder is het practicum van natuurkunde en scheikunde geheel (vernieuwd en zün de tekenzaal, biolo- gieklas, natuurkundeklas en lerarenka- mer verplaatst of inwendig totaal ver anderd. He* invoeren van vak-lokalen voor alle vakken m.-akte al deze veranderingen noodzakelijk: ook dit systeem is nieuw op het „A.C." De gehele school is tenslotte van nieuwe wandversiering voorzien en een n'é": we ingang aan de cour bespoedigt net vollopen en weer leeglopen yan deze school met de ruim 730 leerlingen. Kortom, reden genoeg om een re- unie te houden; deze keer alleen voor de jongere jaargangen vanaf 1955. wie nog wil meedoen melde zich nog ter stond bij het reünie-comité aan de Oostduinlaan 50! SIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIH'lllllllIHHIIIIIIHIIIIIIIIIIIMIIIItlllltlllHIIIII'illlllllMM termiddag de „Prinses Irene" gedoopt, de eerste van de twee voor de stichting Koninklük onderwüs- fonds voor de scheepvaart in aanbouw zünde instructievaartuigen. In verband met de lage waterstand konden de ve le genodigden niet genieten van een stapelloop; deze zal op een later tijd stip plaatsvinden. De kiellegging van het zusterschip Prinses Marijke ging daardoor evenmin door. Terwül de „Prinses Irene" bewe gingloos op de helling y bleef liggen, verrichtte mevrouw M. Lodder-Ondun echtgenote van de directeur van de stichting K.O.F.S. de naamgeving en verdere ceremonie. Het schip biedt accommodatie voor ?8 leerlingen een klas van een dag- nüverheidsschool en zal dienen als oefenschip. Het ligt m de bedoeling tochten te houden op de Rün, op het Zeeuwse wateren. IJsselmeer en de Gisteren is in het hele land de verkoop van kinderpostzegels door schoolkinderen begonnen. Om twaalf uur kregen de kinderen de bestelmapjes om alle vrienden, bekenden en onbekenden aan te klampen voor een bestelling. M09KOU, 10 okt. - maandagavond in Leningrad een triomfale ontvangst ten deel gevallen werd geboren, nu uiugeeraa rwee van ziln composities, „Ode en Orpheus". Zjjn „Sacre du Printemps" werd ge dirigeerd door de Amerikaanse orkest leider Robert Kraft, die hem op zün Russische toernee vergezelt. De wer ken werden uitgevoerd door het Filhar monisch Orkest van Leningrad. (Van onze correspondent) AKEN 10 okt. Na langdurig ge- helm beraad heeft de rechtW hier gistermiddag vonnis gewezen in de zaak-Rötgen. De hoofdverdachte en „uit vinder" van de gewapende roofover- val op een spaarbank in het grensdorp Rötgen kreeg tien jaar en levenslang ontzegging van de rijbevoegdheid; zijn compagnon vijf jaar. terwijl de chauf feur wegens medeplichtigheid werd veroordeeld tot drie jaar. De wapens, waarmee de overval werd gepleegd en die via een tussen persoon uit Roermond uit België wa ren gesmokkeld werden verbeurd ver klaard. Voor de hoofdverdachte kon de president weinig verzachtende omstan digheden aanvoeren. Hij was eertijds in zijn gloriejaren als smokkelkoning al enkele malen veroordeeld wegens geweldpleging en de rechtbank vond het daarom noodzakelijk de man lange tijd buiten de maatschappij te houden. Zijn compagnon was weliswaar nog nimmer met de Justitie in aanraking geweest, maar de president rekende hem zwaar aan dat hij al maanden tevoren van het plan op de hoogte was. D® tienduizend mark die de hoofd verdachte voor zijn arrestatie verstop te, kwamen ook gisteren niet boven AMSTERDAM, 9 okt. Enkele uren na de dood van de schrüver Maurits Dekker is zondagmiddag zün weduwe, mevrouw H. C. Dekker van Assen over leden, aldus meldt Het Parool. Zij was hoofd van een school. Haar dood'werd eerst maandag ontdekt, toen familie bü herhaald bellen geen gehoor kreeg en de politie waarschuwde. Zü werd dood op haar bed aangetroffen. water. Hij weigerde tot het laatste toe te zeggen aan wie hij ze in bewaring had gegeven. De officier had maan dag tegen de drie verdachten respec tievelijk elf, zes en vijf jaar geëist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13