Als de Paus morgen het Veni Creator 5 aanheft begint de Kerkvergadering Nieuw-Guinea reeds een deel van Indonzegt Soekardjo Wi Engels ambtenaar verried geheimen U zou nog bellen Schous huishoudafdelin# Tentoonstelling „Idéé 62 Concilie zal duren tot in najaar 1963 gechanteerd door Russen „Grote crisis om Berlijn" Concilie wordt een succes" Mr. Schürmann over hulp aan onderontwikkelde gebieden Robert Kennedy: Nachtelijke brand verrast gezin Het weer. Vaticaan verwacht: Protestantse waarnemers: Ook dr. P. Smulders naar het Concilie Deens koninklijk bezoek aan Soestdijk Prins Bernhard in Porto Ercole Ochtendmist WOENSDAG 10 OKTOBER 1962 86ste JAARGANG No. 31254 §®;i ROME, 10 okt. De Concilie zaal, waarin een groot deel van de Sint Pieter is herschapen, is zeld zaam geslaagd, een zinvol schone en waardige aula, die de verhe venheid van de zeldzame ere dienst, die een Concilie is, aan duidt en onderlijnt. Op de voor avond van de grote onderneming hebben wij vrij de Sint Pieter van onder tot boven kunnen bekijken. Het eerste, dat opvalt is de res tauratie van de voorhal. De mar meren vloer werd geheel her nieuwd en midden voor de door schoonmaak en herstel verjongde bronzen deuren ligt een groot porfieren vierkant, dat in mar mer inlegwerk het wapen van Paus draagt met het opschrift „Joannes XXIII, Pontifex Maxi- die XI octobris anno MCMLXII". 's Pausen wapen is door de ontwerper Manzü zeer modern uitgevoerd en doet won derlijk aan in de gehele barokke omgeving. Geen troon Opening i ssiili Latijn en Grieks De volgende delen der langdu rige solemnele opening bestaan in de gehoorzaamheidsbetuiging der Concilievaders aan de Paus en in hem aan het Hoofd der Kerk, Christus, het zeggen van de Ge loofsbelijdenis en het gezamenlijk afleggen van de Concilie-eed. Voorts vraagt de vergadering Gods Zegen en bescherming voor het Concilie in een reeks gebeden en gezangen, waaronder de Lita nie van Alle Heiligen met de spe ciale driewerf herhaalde aanroe ping „Dat Gij U wilt gewaardigen om deze Heilige Synode en alle rangen in de Kerk te zegenen, wij bidden U verhoor ons". Een kar dinaal-diaken zingt daarna een passus uit het Evangelie in de La tijnse taal, een diaken van de Griekse ritus in de Griekse taal, gevolgd door Griekse smeekgebe den. De solemniteit sluit met een allocutie van de Paus en de Apos tolische Zegen. ROME, 10 okt. (KNP) Van gezaghebbende zijde van het Vati caan is gisteravond verklaard, dat het Concilie naar verwachting tot het najaar van 1963 zal duren. De eerste p riode van beraadslaging zal waarschijnlijk in december a.s. eindigen. Na Pasen zal vermoede lijk een tweede zitting volgen, die tot eind juni zal duren, gevolgd door een derde in het najaar. Theologisch adviseur van aartsbisschop Djakarta Zje^inA™«r t0t° werd °isteren "emaakt FALCON REGENJASSEN Sdioos service iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Paus vergezeld door mgr. Pericle 5 Felice en Gastone kardinaal Testa, 5 heeft gisteren een bezoek gebracht I aan de St. Pieter. Sint Pieter is gereed voor het Tweede Vaticaans Concilie (Van onze Romeinse correspondent) De Conciliezaal zelf is 130 meter lang en 71 meter hoog. Links en rechts rij zen de tribunes der Vaders, in sectoren verdeeld. Links staan 1106 zetels met groene bekled'ng, rechts 1094. Daarbij komen vooraan naar de pauselijke zetel gerekend de plaatsen voor de zes werkelijke patriarchen en de in rood uitgevoerde afdeling der kardinalen met 86 plaatsen. Het bijzonder knappe is, dat de ont werpers erin geslaagd zijn volledig in harmonie te blijven met de architec tuur van het kerkgebouw. De opgaande tribunes zijn laag gehouden, de boven ste zetelrfj is slechts 3.60 meter boven de vloer van de basiliek. Zowel om het karakter van een zaal aan te geven als om praktische, o.a. akoestische re denen, sloot men het middenschip van de zijbeuken af door rode gordijnen, die versierd zijn met zestiende-eeuwse Ita liaanse gobelins uit de Vaticaanse ver zameling. Boven de tribunes werden zes balkons aangebracht, die enigermate het architectonisch karakter hebben van een baldakijnaanduiding. De bal kons zijn bestemd voor de Concilie-ad viseurs. De Paus heeft geen troon gewild. Hij zelf heeft aangegeven, hoe hij de pre sidentsplaats wilde. Voor het pausaltaar heeft men enkele meters de Confessio overdekt en daar, onder de machtige overhuiving van Bernini's bronzen bal dakijn staat de zetel van de Paus zon der verdere entourage. De symboliek is duidelijk. Links gelijkvloers is de plaats van het Concilie-secretariaat en de ruimte voor de tweeënveertig stenografen, aan de andere zijde staat de tafel van het Con cilie-presidium der tien aangewezen kar dinalen, onder wie kardinaal Alfrir.k. Tenslotte is er het redenaarsgestoelte voor de officiële inleiders. De Vaders zelf spreken vanuit hun sectie, waar telkenmale in totaal zestien ruimten zijn vrijgehouden; zestien microfoons en zestien telefoons met. de secretariaatsta fel zorgen voor de communicatie. Hoog tegen een der wanden bevindt zich een cabine, die ongetwijfeld het beste uit zicht biedt over de gehele vergadering: de cabine van de geluidstechnici. In de zijschepen bevinden zich de nieuw aan gelegde sanitaire installaties, een Pod®' Kruis-post en de modernste Oli vetti-computers, ponsmachines en ande re zachtzoemende gestroomlijnde instru menten, die dienen voor het registre ren, tellen en schiften der stembiljetten. Rond de Confessio staan tegen de nilasters die de koepel torsen, vier tribunes'voor de Concilie-waarnemers, de speciale buitenlandse missies bij de openingszitting, de gasten en de ners In afwijking van de oorspron kelijke idee is toch een speciale ver gaderingsverlichting aangelegd en toen wij, zij het door zichtbare en onzichtbare ogen gevolgd, onder gor dijnen doorkropen, trappen beklommen, zetels keurden en speurend rondgin gen, flitsten voor proef de lichten aan en zette ook de solemnele feestver lichting de gehele immense basiliek in een gulden gloed. Een bij zakelijke maar zeer verheu gende ontdekking deden wij in de kapel der Piëta. Daar waren Sampietrini be zig een geheel nieuw en laag altaar af te werken, waarop ,iu eindelijk Michel angelo's schepping, de Moeder van Smarten met het lichaam van de dode Christus in haar schoot, een waardige plaats zal krijgen. Men herinnert zich, dat tot heden dit prachtige beeld veel te hoog stond en slecht uitkwam, zo dat voor alle bezoekers de Piëta, zo bekend van de afbeeldingen, een te leurstelling werd. De Concilie-persdienst begint, alle sombere voorgevoelens ten spijt, met goede outillage op gang te komen. De perschef mgr. Vallainc wordt bijge staan door zeven assistenten met ver taal- en contactbureaus voor de Itali aanse, Franse, Engelse, Spaanse, Duit se, Slavische en Portugese taalgroepen. Gisteren heeft deze persdienst een uit voerige uiteenzetting gepubliceerd over de plechtigheden van de opening der Kerkvergadering. Aan de hand hiervan geven wij een kort overzicht. De vaders en alle geestelijken en leken-dignitarissen dienen morgen om acht uur in het Vaticaan aanwe zig te zijn. Daar kleden de Vaders zich in de liturgische gewaden. De kardinaal-bisschoppen in koormantel, de kardinaal-priesters in kazuifel, de kardinaal-diakens in dalmatiek. De patriarchen, aartsbisschoppen en bis schoppen dragen witte koorkappen, al len dragen een witte onversierde mij ter. De niet-bisschoppen, abten, hoof den van ordes en congregaties, ko men in hun ordegewaad. De Paus draagt de gouden versierde mijter en de pauselijke koormantel. In de Paulinische kapel ten Vaticane begint de processie. De Paus wordt gedragen op de sedia gestatoria, dit ter wille van de honderdduizenden, die de processie op het Pietersplein opwachten. Maar voor de ingang van de basiliek stapt Joannes XXIII van de draagstoel af en gaat, bisschop als zijn broeders in het ambt, te voet in de Concilie-aula. De rij van waardigheidsbekleders van het Hof, uit de Curie en van de geeste lijkheid is een even lange als schilder achtige. Deze gaat de gemijterde Con cilievaders vooraf en volgt hen. Vlak voor de persoon des Pausen lopen de twee pasbenoemde „Bewakers van het H. Concilie", de prinsen Colonna en Torlonia. Langzaam daalt de processie in het Vaticaans paleis de koninklijke trap af en treedt door de bronzen poort naar buiten om in een wijde boog over het plein de basiliek te betreden. Daar V K» y—M-WW."» Morgen gaat in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw de tentoonstelling „Idéé 63" open, gewijd aan de stormachtige ontwikkeling in het huishoudelijk instrumentarium, vooral op het gebied van de elektrische appara tuur. Ter gelegenheid van deze elfdaagse demonstratie wordt elders in ons blad aandacht besteed aan enkele facetten die de moderne huishouding zullen gaan kenmerken. Bijgaande foto illustreert al hoe de vlucht der techniek het domein van de huisvrouw, de keuken, heeft beïnvloed: ingebouwde koelkast, afwasmachine, mixer, elektrisch fornuis, automatisch broodrooster en koffiezetmachine. heft de Paus de hymne „Veni Creator Spiritus" aan, waarna aan bet Concilie- altaar de kardinaal-deken Tisserant de Mis van de H. Geest celebreert. Nadat de H. Vader de Sint Pieter zal hebben verlaten, gaan alle Concilieva ders door de kerk, de voorhal van de basiliek, maar niet meer over het plein, terug naar het Vaticaan om hun litur gische gewaden af te leggen. Het staat nog niet vast, hoe lang pre cies de gehele plechtigheid zal duren; zeker is dat de openingsprocessie pre cies te half negen aanvangt en een veer tigtal minuten in beslag gaat nemen. Men moet voor de gehele plechtigheid zeker rekenen op vier uren. 's Middags is de kerk van drie tot vijf open voor alle bezoekers, die de Conciliezaal wil len komen zien. Inmiddels is bekend geworden, dat de paus veertien nieuwe deskundigen voor het Concilie heeft aangewezen als aanvulling op de - tweehonderd die reeds eerder benoemd waren. Verder hebben de commissievoorzitters, zo deelt het K.N.P. mee, de secretarissen aangewezen van hun resp. commissies, waarbij in het algemeen herkozen zijn de secretarissen der vroegere, voorbe reidende commissies. Bij de liturgische commissie is pater Bugnini C.M. ver vangen door een der prelaten van de Ritencongregatie, mgr. Antonelli. Bij andere commissies zijn de secretaris sen, die bisschop waren, eveneens door anderen vervangen. Verwacht wordt, dat de Paus de lijst van deskundigen in de komende dagen verder zal uitbrei den. Ook moet de Paus nog de tach tig leden van de conciliecommissies be noemen. Algemeen wordt verwacht, dat hij daartoe pas zal overgaan, wan neer eerst de Concilievaders hun keuze hebben gedaan en de 240 commissiele de die zij moeten kiezen, hebben aan- i gewezen. GENEVE, 10 okt. (UPI) Protes tantse waarnemers op het Concilie heb ben gisteren gewaarschuwd tegen het verwachten van „onredelijke resulta ten" van het Concilie. Zij zijn echter van mening, dat het Concilie toch een succes zal worden. De waarnemers zeggen evenwel, dat het succes afhangt van de mate van bezorgdheid in de katholieke kerk met betrekking tot haar inwendige gezondheid en levens kracht. Deze mededelingen werden gedaan door prof. K. E. Skydsgaard uit Kopenhagen en dr. George A. Lind- beck in een verklaring, die aan de vooravond van <Je opening van het Concilie werd uitgegeven. MAASTRICHT, 10 okt. (KNP) Vanmorgen is dr. P. Smulders S.J. naar Rome vertrokken als theologisch advi seur voor het Concilie van de aarts bisschop van Djakarta, mgr. Djajase- poetra S.J. Pater Smulders doceert dogmatiek en patrologie aan het Cani- sianum der Jezuïeten alhier. NEW VORK, 10 okt. (ANP, UPI) De leider van de Indonesische delega tie bij de Verenigde Naties, Soekardjo Worjopronoto, heeft gisteren in de Algemene Vergadering duidelijk ge maakt, dat volgens zijn land Irian Barat (West-Nieuw-Guinea) reeds deel uitmaakt van de Indonesische repu bliek. Met voorbijzien van het feit dat Nieuw-Guinea momenteel wordt be stuurd door de V.N., die het gebied op 1 mei 1963 zullen overdragen aan Indonesië, zei Wirjopronoto: „Irian Barat verviel aan Indonesië toen Nederland op 1 oktober de soevereini teit over het gebied opgaf. Sinds die datum heeft het volk van Irian Barat zich geschaard bij zijn landgenoten en medestrijders in de rest van het Indo nesische eilandenrijk en in de rij van vrije en bevrijde landen." Gisteren werd in de Algemene Ver gadering ook gesproken door de pre. mier van Algerije, Ben Bella, die een gematigde rede hield (geen woord kritiek op Frankrijk), waarin hij aan kondigde dat het onafhankelijke Alge rije een neutrale buitenlandse politiek zal voeren. Ben Bella pleitte voor de toelating van communistisch China. Uitgebreid werd ook het woord ge voerd door de leider van de Neder landse delegatie, mr. C. W. A. Schürmann, die met geen woord repte over Nieuw-Guinea. Uit_ zijn verhandeling over de meest uiteen lopende onderwerpen lichten wij de volgende punten: Nederland beschouwt het plan van LONDEN, 10 okt. (Reuter) De 38- jarige voormalige ambtenaar van het Britse ministerie van marine W. J. C. Vassall, die werkzaam is geweest in Moskou, heeft bekend dat hij geheime gegevens aan de Russen heeft ver strekt. Vassall, die enige tijd geled is gearresteerd, heeft meegedeeld, dat Russische functionarissen chantage op hem hadden gepleegd, waarbij zij zich hadden bediend van foto's van com promitterende situaties. Deze verklaring, die Vassall tegen over de politie heeft afgelegd, werd gisteren tijdens een openbaar ver hoor voor het gerechtshof in Londen voorgelezen. Vassall, die binnenkort terecht zal staan, heeft gezegd, dat hij in Moskou door een Pool, ge naamd Mokoski, was benaderd. Deze nodigde hem verscheidene malen uit voor diners en zo was Vassall op zekere avond door een aantal vrien den van Mokoski naar een vertrek geloodst waar hij dronken werd ge voerd. Daarna hadden zich naar zijn zeggen enkele compromitterende si tuaties voorgedaan. Prins Andrew, de zoon van koningin Elizabeth van Engeland is nog maar een Prms maar hii kart al net als de koningin van Lombardye, uitstekend Vaa! IZ handiTzwaaien om de hem begroetende menigte toe te wuiven. Zijn Enige tijd later bracht de Pool Vas sall in contact met enkele Russische functionarissen, die hem foto's toonden van de bewuste avond. „Zij zeiden dat zij, als ik hiervan melding zou maken op de ambassade, er een internationaal schandaal van zouden maken en dat ik de Sovjet-Unie niet zou mogen verlaten", aldus Vassall. Hij kreeg toen van de Russen opdracht, belangrijke gege vens te verstrekken. Dit was begonnen in 1955 en in juni 1956, toen hij op het punt stond naar Engeland terug te keren, hadden de Russen hem een con tactman toegewezen, een zekere Grego ry, die hem op gezette tijden in Londen zou ontmoeten. Vassall moest steeds be langrijker documenten overgeven en maakte zelfs foto-kopieën van geheime stukken. Later, in 1961, werd Gregory vervan gen door een zekere Nicolai. Vassall werd door de Russen voor zijn inlichtin gen betaald. In Engeland ontving hij van Gregory of Nicolai bedragen die uit eenliepen van 500 tot 2.000 gulden. Dit gebeurde echter niet bij iedere ontmoe ting. In totaal had hij gemiddeld per jaar zo'n 6.000 gulden ontvangen. „Ik heb nu spijt over wat ik gedaan heb", zo zei Vassall aan het eind van —tjn be kentenis. Hoe de politie op de hoogte geraakte van de spionage werd met meegedeeld. LAS VEGAS (Nevada), 10 okt. (UPI) De Amerikaanse minister van justi tie, Robert Kennedy, heeft gisteren op een bijeenkomst van het Amerikaanse Legioen in Las Vegas gewaarschuwd, dat het „zeer wel mogelijk" is dat zich in de komende weken een „grote crisis" om Berlijn zal voordoen. Maar, aldus de minister, „de Ameri kaanse militaire paraatheid is verhoogd en we zien die mogelijke crisis met ver trouwen tegemoet". Nooit, aldus Ken nedy, „is dit land zo voorbereid ge weest op het nakomen van zijn ver plichtingen en de verdediging van de vrnheid." Kennedy zei, dat het westen gelei delijk voorwaarts schrijdt, maar dat de communistische wereld geleidelik uit eenvalt. „Feit is dat het communisme in Afrika in de laatste jaren geen voet aan de grond heeft gekregen, zeer wei nig opgang maakt in Azië en, afgezien van Cuba, terrein verloren heeft in La- tijns-Amerika"aldus Kennedy. DEN HAAG, 10 okt. Koningin In- grid van Denemarken en haar beide dochters, de prinsessen Margrethe (22) en Benedikte (18), brengen dit week einde een privé bezoek aan het Neder landse koninklijke gezin op paleis Soestdijk. GROSSETO, 10 okt. (AFP) Prins Bernhard is gisteravond per vliegtuig in Grosseto (Italië) aangekomen en van- doorgereisd naar het zomerver blijf van de koninklijke familie in Porto Ercole, na een kort oponthoud in Porto Santo Stefano. de VN om tien jaar lang bijzondere aandacht te besteden aan de hulp aan minder ontwikkelde gebieden als „het belangrijkste punt van de huidige agenda". Behoudens goedkeuring door het parlement zal Nederland zijn bij dragen voor dit werk verhogen van 4,1 miljoen dollar tot 5,8 miljoen dollar. Bovendien zal Nederland 1,5 miljoen dollar beschikbaar stellen voor het Wereldvoedselfonds van de VN en voor de FAO (Voedsel en Landbouw Organisatie) Om de VN beter te doen werken dringt Nederland aan op uitbreiding van het aantal leden van de Veilig heidsraad en van de Economische en Sociale Raad (ECOSOC), de twee be langrijkste organen van de VN. In dit verband leverde mr. Schürmann. tiek op de Sovjet-Unie, die de uitbrei ding van de ECOSOC tegenhoudt om dat ze deze kwestie heeft gekoppeld aan de toelating tot de VN van rood China. De manier waarop de communisti sche landen hulp verlenen aan de min der ontwikkelde gebieden is, naar het oordeel van Nederland, verre van fraai. De communisten sluiten liever bilaterale verdragen dan multilaterale (die via de VN lopen), omdat hulp verlening voor hen een kwestie van infiltratie is. Nederland is tegen het door Rusland voorgestelde „troika"-stelsel voor het secretariaat-generaal. Grondige bestudering verdient, naar het oordeel van Nederland, het voorstel dat de Algemene Vergadering perma nent, het gehele jaar door, in zitting blijft, zodat de bezigheden over het gehele jaar kunnen worden gespreid. In het begin van elk zittingsjaar zou men dan een algemeen debat kunnen houden van drie tot vier weken, waar bij staatshoofden, regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken el kaar zouden kunnen ontmoeten. STADSKANAAL, 10 okt. In de afgelopen nacht heeft een felle brand gewoed in de arbeiderswoning van de familie G. Smit aan het Noorderdiep in Nieuw Buinen. De bewoners, man, vrouw en twee kinderen, werden volkomen verrast. Zij moesten zich in nachtkleding in veiligheid stellen. De brandweer van Nieuw Buinen verrichtte de blussings- werkzaamheden. Van de inboedel kon niets worden gered. Het gezin is tegen brandsdhade verzekerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiimiiiiiiiii (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 1235P6 Verwachting, tot donderdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist, morgenmiddag op de meeste plaatsen zonnig. Weinig ver andering In temperatuur. Overwe gend zwakke wind. DONDERDAG: zon: 6.56-17.57; maan: 17.32-3.36 DE BILT, lf- okt. Het grootste deel van Europa blijft in een hogedrukgebied liggen, waarin bij ons de wind is afge nomen. Hierdoor ontstond er in de afge lopen nacht weer mist. Vanmorgen kwamen er plaatselijk dichte mistvel- den voor met een zicht van 30 tot 50 meter. In de middag is het zonnig. Gisteren werd nog 20 a 21 graden gemeten. Ook in de komende nacht en morgenochtend zijn opnieuw plaatselijk dichte mistvelden te verwachten. (Advertentie) weet u wel, vorige week, voor een afspraak om bij Schous Huishoud- afdeling zittend uw of onze was te zien doen in de wasautomaat, die u aanwijst, 's Morgens, 's middag» of s avonds, dat geeft niet. Horen en zien waarom volautomatisch wassen niet duurder, wel het ge makkelijkst en het schoonst is. Neemt u een vriendin mee? Gezel lig! Bel nu 11266 of vanavond 54579 voor een afspraak. IS (voor en na) Oude Groenmarkt 14-16 Haarlem - Tel. 11266 (02500) Voor Inlichtingen na 6 uur tel. 02500-5457» Voor service na 6 uur tel. 02500-5088» iUKEAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht vooi advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuf 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1