Ontgroeningsexcessen in het Amsterdams Studentencorps EEN ■PIJPROKEH WAAR GENOEGEH BLANKE BAAI lad# Concilie in Rome nu nog onvindbaar Alleen rond de St. Pieter sfeer van gelovige verwachting Dachautje spelenin de kelder Berisping voor twee leden van Sociëteitsbestuur Niet-premieplichtigen krijgen betaalde AOW-premie terug iWereR Discriminatie ontkend Centraal magazijn Galeries Mod ernes in Vian en Kath- Thuisfront vraagt steun Geen C.A«0. met terugwerkende kraeht Over the Ocean HEN MOEILIJKE PARTITUUR WOENSDAG 10 OKTOBER 1962 PAGINA 5 900.000 gulden Kerkelijke hulp aan Perzië Pal motive garandeert U zachter en gemakkelijker scheren öf Uw geld terug! Hilariteit in Eerste Kamer Mr. Toxopeus bereid alle ministers te vervangen Voorzitter katholieke schilderspatroons: Landbouwer overleden na trap van koe V3X'! Raadsel Eindhovense vernieling opgelost ROME, 9 okt. In het vlieg tuig, dat mij gisteren in Rome af leverde, was mijn buurman een bisschop en mijn voorbuur een kardinaal. Het hele toestel gonsde van het Concilie en ik verwachtte dan ook, dat Rome daardoor ge tekend zou zijn. Misschien was dat naïef maar op het ogenblik leek het mij vanzelfsprekend. Nu weet ik beter. Er is in Rome de St. Pieter en zijn onmiddellijke omgeving uitgezonderd van het Concilie niets te merken. Ik had dat natuurlijk ook op het vliegveld kunnen zien, want toen ik al met de bus op weg was naar het centrum, stond de bisschop nog altijd tussen zijn koffers te wachten op degenen, die hem zou den komen afhalen. En inderdaad is dit kenmerkend voor het beeld van de H. Stad aan de vooravond van het Tweede Vaticaanse Con cilie. Het is onbewogen. Het Con cilie is onvindbaar en het lijkt wei of Paus Joannes zondag in de St. Jan van Lateranen namens alle Romeinen heeft gesproken, toen hij onder luid gelach verklaarde. „U hoeft zich over het Concilie en mij geen zorgen te maken. Ik siaap er geen uur minder om". WPlillP® De St. Pieterskerk en andere gebouwen in het Vaticaan baden in een zee van licht, dut is ontstoken om luister I bij te zetten aan het Tweede Vaticaans Concilie. AMSTERDAM, 10 okt. Twee leden *an het sociëteitsbestuur van het Am sterdams Studenten Corps, de heren A. van B. en D. B., is door de Senaat van het Amsterdams Studenten Uorps de straf opgelegd van een be risping wegens de grove wijze waarop tjjdens de ontgroening joodse eerstejaars studenten hebben beledigd. Herhaalde malen is toen de term i.vuile rot-jood" gebezigd. Ook werd de groenen tijdens een maaltijd toege legd: „Foeten houd je mond, anders gaan we naar beneden in de kelder 'achau'tje spelen". Wat er zich in bet sociëteitsgebouw van het Corps tijdens de groentijd o.m. heeft afgespeeld is bekend geworden door een brief van drs. A. J. Noord- hoek uit Den Haag aan de Nieuwe Rotterdamse Courant. Een zoon van drs. Noordhoek bevond zich bij de no vieten, doch trok zich na deze gebeur tenissen terug. Drs. Noordhoek schrijft o.m.: „Wat is uw oordeel over het op de vloer van een daarvoor veel te kleine kelder op elkaar persen van ongeveer 200 groenen, waarbij de laafsten, die er ook na herhaaldelijk „indikken" niet bij kon den, over de anderen heen werden gelegd? In de hierdoor ontstane ver stikkende atmosfeer ter verhoging van de feestvreugde bleven ramen en deuren dicht viel menig slacht offer flauw en werd dan met een emmer water bijgebracht. Later werd dit niet meer nodig geacht. „Al weer een lijk", bleef de enige reactie. Of iets leutigs als: „Sinds wanneer krijgen de foeten te drinken?" Opgewekt werd bij een volgende gelegenheid aangekondigd: .Morgen weer fijn Dachautje spelen! Een groen had de moed tegen deze speel se inval van de praeses van de ont groeningsoom missie te protesteren met de woorden: „Ik wnlde liever, dat u daar geen grapjes over maak te Mijn vader is in Dachau gestor- VSNa enig haastig overleg besloot de /.m-^micsip niets terug te nemen. Zn nnatte de jongen zo murw. dat hij FJirflotte zijn protest terugnam. Het snel" ging door. „Joden opstaan!" "Kleurlingen opstaan" „Is er geen Chineesje bijHet geheel toegelicht door walgelijke .ofismen als „Wij in het corps kunnen alles tegen elkaar zeggen" Het onderzoek is geschied door een drietal oud-bestuursleden van het Corps. De beide berispte bestuursleden van de sociëteit hebben verklaard dat zij met de gebruikte woorden niets kwetsends hadden bedoeld en dat deze woorden moes' 'n worden beschouwd „in het kader van het verruwd taal gebruik. zoals dat nu eenmaal in een groentijd jegens groenen in zwang is en dat als zodanig geen enkele aan stoot bedoelt of pleegt te geven". Zij verklaarden tevens dat „het corps bo ven elke vorm van discriminatie ver heven is", welk feit volgens hen ook bij de groenen bekend behoort te zijn. In het vonnis van de Senaat van het Corps wordt dit verweer verworpen, omdat de gewraakte uitdrukkingen zijn gebezigd tegen groenen. De Senaat acht loo daarvan het gebruik van dit soort termen onder alle omstandig heden verboden. Tegen de beide be stuursleden van de sociëteit zou een zwaardere straf zijn uitgesproken als niet in aanmerking was genomen dat de betrokkenen „zonder boosaardige opzet en slechts geleid door een slechte smaak hebben gehandeld". Ook is in aanmerking genomen dat beiden hun falen hebben ingezien en de groenen verontschuldigingen hebben aangebo den. Dit is in een besloten bpeenkomst geschied. De rector magnificus van de univer siteit, prof. dr. J. Kok heeft onlangs nog in het openbaar zijn verontrusting over de ontgroeningspraktijken, vooral bij het Amsterdams Studenten Corps uitgesproken. De Senaat van de Uni versiteit heeft onlangs een commissie gevormd, bestaande uit afgestudeer den, die een onderzoek naar de ont groeningsexcessen in Amsterdam in stelt. Advertentie) DE OLVEH voor een levenpoiis naar maat. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 okt. Aan werk nemers, die seizoenarbeid verrichten en van wie A.O.W. en A.W.W.-premie wordt ingehouden, hoewel zij niet premieplichtig zijn, zal de ingehouden Sremie op hun verzoek na afloop van et kalenderjaar door de inspecteur der belastingen worden teruggegeven. Dit heeft de staatssecretaris van Finan ciën, Van den Berge, meegedeeld in antwoord op vragen van het socialis tische Tweede Kamerlid Peschar. De heer Peschar had zijn vragen gesteld naar aanleiding van een aan schrijving van juni van dit jaar aan de directeuren van 's-rijks belastingen, ■waarin hun machtiging werd verleend aan sommige werkgevers toe te staan van alle werknemers, die voor het verrichten van seizoenarbeid zijn aan getrokken A.O.W. en A.W.W.-premie in te houden. In de praktijk betekent het, dat ook premie wor.dt ingehouden van niet premieplichtige werknemers, die jonger dan vijftien of ouder dan vijfen zestig jaar zijn. In zijn antwoord wijst de staats secretaris op een bijzondere regeling, die reeds vijf jaar geleden is getroffen voor moeilijkheden, die zich vooral in de sector van de winning of verwer king van natuurprodukten voordoen bij de heffing van loonbelasting en A.O.W. en A.W.W.-premie van personen, die doorgaans als nevenarbeid, seizoen werkzaamheden verrichten. Deze laat- UTRECHT, 10 OKt. Een kans om een deel van zijn industrieterreinen te doen bezetten heeft Utrecht onlangs aan zich voorbij zien gaan. De directie van de N.V. Galeries Modernes wilde een Centraal Magazijn stichten voor het opslaan van zijn inkopen, van waaruit de acht filialen van dit groot winkelbedrijf in het land hun voorra den zouden betrekken. Het lag in de bedoeling het maga zijn in de Domstad, de zetel van de vennoots hap, op te richten, maar èn de duurte van de grond èn het feit dat men hier niet de onmiddellijke be schikking had over bouwrijpe terrei nen, is oorzaak geworden dat men naar plaatsing elders heeft moeten omzien. Dp het industrieterrein in Vianen na bij het Zederikkanaal is nu een kapi taal pand verrezen met een oppervlak te van 12.500 m2 en een inhoud van 75.500 m3. Architect was A. A. Wiesman te Utrecht. In augustus is het fraaie en ruime pand, dat voorzien is van moderne transportaccomodatie, in gebruik geno men. Morgen zal het op feestelijke wij- ®e worden geopend. ste regeling is door de aanschrijving van juni in nauw overleg met de be trokken bedrijfstakken aangepast aan de fiscale voorzieningen voor de ge huwde vrouw. Bij de invoering van de algemene kinderbijslagwet en de kinderbijslag wet voor ioontrekkenden per 1 januari 1963 zal de regeling, aldus de staats secretaris, opnieuw moeten worden herzien. Gezocht zal worden naar een oplossing om de inhouding van premies op niet-premieplichtigen te voorkomen. UTRECHT, 9 okt. Het dorp In Per zië dat de Wereldraad van kerken zal herbouwen is Esmatabad dat op zestig kilometer van Teheran en op drie kilo meter van Bouin. het centrum van de aardbeving ligt. In Esmatabad is 95 procent van de huizen vernield, terwijl de overige wo ningen zo gevaarlijk zijn beschadigd, dat de mensen er niet meer in durven. Het aantal mensen dat in Esmatabad opnieuw onder dak moet worden ge bracht, wordt geschat op 2.800. De negen Nederlandse kerkgenoot schappen, die in contact staan met de Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen hebben in totaal reeds ruim 900.000 ontvangen uit de voor de slachtoffers van de aardbeving in Per zië gehouden collecte. (Advertentie) Omdat scheer Pa motive DEN HAAG, 10 okt. De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoof delijke stemming een aantal wetsont werpen aangenomen. Het betrof hier o.m. het wetsontwerp tot wijziging van de som voor de kosten van het regentschap en het ontwerp tot wijziging van de grens tussen de ge meenten Barneveld en Ede. Voor deze behandeling hadden de minister van Binnenlandse Z- en, mr. E. H Toxopeus, en de staatssecretaris van dat departement, mr. Th. H. Bot, achter de ministerstafel plaats geno men. Voorzitter Jonkman deelde onder hilariteit nog mee, dat minister Toxo peus zich bereid had verklaard in deze vergadering alle ministers te vervan gen. DEN HAAG, 10 okt. (KNP) Ook dit jaar doet de Stichting Nationaal Katholiek Thuisfront traditiegetrouw een beroep op de offervaardigheid van heel katholiek Nederland. Zondag wordt aan praktisch alle kerkdeuren, zulks in overleg met de parochie- geestelijkheid, financiële steun voor het thuisfront werk gevraagd. De materiële steun aan aalmoeze niers van de land-, zee- en luchtmacht ten behoeve van onze jongens in mili taire dienst vergt jaarlijks alleen al dergelijke bedragen (drie tot vier ton) dat deze collecte zonder meer al te rechtvaardigen is. De bouw en inrich ting van nieuwe katholieke militaire tehuizen moeten doorgang vinden: het eigen soldatenblad „Salvo" dient gratis onder de militairen verspreid te kun nen blijven, het vormingswerk, al ge realiseerd in de centra „Waalheuvel" en „Westerhelling", zal in de naaste toekomst met een derde centrum moe ten worden uitgebreid. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 10 okt. Niet twijfe lend aan de goede bedoelingen van de regering ten opzichte van het zelfstan dige midden- en kleinbedrijf, heeft de heer H. Kok, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas", toch geen hoge verwachtingen omtrent een specifiek middenstandsbe- leid. Daarvan gaf hij blijk in zijn ope ningsrede op de giste ih gehouden na jaarsvergadering. Hij vroeg zich af waarom er niet. evenals voor de land bouw, een eigen ministerie yo°r de middenstand is, zoals in België. Ook was hij niet te spreken over de trage gang van zaken met betrekking tot de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Hij dacht, dat het verstandig zou zijn een tijdslimiet vast te stellen, waarbinnen aan de wet door de res pectieve bedrijfstakken uitvoering moet worden gegeven. De heer Kok gaf ver volgens uiting aan enige wensen, waar aan bij een nieuw systeem van loon- beleid voldaan zal moeten worden. Hij zei de regering alle steun toe bij haar streven om door produktiviteits- verhogingen de prijzen zo laag moge lijk te houden, maar vroeg toch eens op te houden met te dwingen prijsver- klaringen te tekenen afgestemd op de specifieke produktiebedrijven. In verband met het feit, dat zes maanden gewacht moest worden op het verbindend verklaren van de C.A.O verklaarde de voorzitter, dat de werk gevers niet meer vrijwillig bereid zijn Jjpet terugwerkende kracht een nieuwe V te aanvaarden. >>Wij passen ervoor", aldus de heer Kok „nog langer er aan mee te wer- P®n' dat onze mensen in grote moei lijkheden worden gebracht door hoge re instanties, die namens de regering het z.g. toetsingsrecht hanteren. On danks onze herhaalde verzoeken wer den wij over onze voorstellen veel te laat gehoord." Tenslotte deelde hij mee d a,an Schildersschool in j°,v ^ie insepast wordt in de mid delbare Vakscholen volgens de mam moetwet, een vierde klas verbonden zal worden. In de namiddagvergadering zijn de aftredende bestuursleden, de heren E. J. van Lent uit Heemstede, die dertig jaar bondssecretaris was en J. A. J. Ghering uit Tilburg, die eenzelfde pe riode zitting had in het bestuur, waar van tien jaar als penningmeester, met veel loffelijke woorden en geschenken gehuldigd. Van de Ned. Kath. Midden standsbond ontvingen zij de zilveren legpenning. (Van onze correspondent) DELDEN, 10 okt. De vorige week werd de 68-jarige landbouwer J. Giesen uit Delden tijdens het melken door een trap van een koe ernstig gewond. De man is aan de gevolgen van dit on geval in het katholiek ziekenhuis in Hengelo overleden. (Advertentie) IniemeyeI Een extra lichte melange van door-en door rijpe, geurige tabéfkken. Verfijnd van smaak. Lekker licht. Een pijptabak waar Niemeyer terecht trots op is. f. 1.- per pouch NIEMEYER ■WAS®? Er traden een dame en een heer het café binnen en bestelden: „Two beer". Nu werden zij onmiddel lijk opgenomen in die sfeer van vertedering, waarmee men bij ons in Amsterdam vreemdelingen in openbare gelegenheden pleegt te omgeven. Eén van de gasten gaf uiting aan ons aller gevoelens toen hij het bui tenlandse echtpaar bij zijn eerste col lectieve slok een glimlachend: „Cheers" toeriep. De vreemdelingen voelden zich zowel gevleid als ge geneerd en trachtten te doen alsof zij zich volkomen thuis voelden. „Where do you come from?" vroeg onze tolk. „Los Angeles" lispelde de man. „Toe maar" riep onze woordvoer der triomfantelijk in het rond „hele maal van over the Ocean". De nieuwe wereld nam de hulde met gepaste bescheidenheid in ontvangst. Toen mengde zich een tot dan toe in zichzelf gekeerde grijsaard in de conversatie en riep de vreemdelingen toe: „Dat doe je óók niet in één stap". Er viel een pijnlijke stilte. „Dat verstaan ze niet", zei onze woordvoerder verstoord. „Vertaal jij het dan even voor me", nodigde opa hem bedeesd uit. „Da's onzin", riep de bemiddelen de man „dat kan je niet vertalen". „Ik bega toch geen misdaad?" vroeg de oude ontzet. „Nee", riep iemand aan de tap kast „maar je moet altijd proberen een goede indruk achter te laten". „Ik zeg toch alleen maar: dat dóe je niet in één stap?" kreet de oude man wanhopig. „D'r zijn vandaag de dag geen af standen meer", zei een andere gast sec, maar goed verstaanbaar. Nu zat opa helemaal klem. En het scheelde maar een haar of hij was gaan schreien. Instede daarvan greep hij naar zijn wandelstokje en naar zijn bolhoed en wankelde onbegrepen en achterdochtig nagestaard de deur uit. Mét zijn gelijk. Want het is natuurlijk zo dat je de Atlantische Oceaan niet in één stap kunt nemen. Opa liet ons allen ietwat ontredderd achter. Hij mocht dan geen goede in druk achterlaten, maar zo'n oude man nou meteen maar de deur uitjagen, nee. De waardin voelde onze stemming fijn aan en zei „Laat opa maar schuiven". Wij zagen opa zielig schuiven. „Opa is verstandig genoeg", zei de vrouw achter de tapkast, als had ze hem zelf opgevoed. „Hoezo dan?" vroeg die man van er-zijn -geen-afstanden -meer. „Nou", antwoordde de waardin, „anders was-ie nooit 92 geworden". EINDHOVEN, 10 okt. De baby, die in de woning van een kinderloos echt paar hier tijdens afwezigheid van dit echtpaar te vondeling is gelegd, blijkt het „kind van een ongehuwde moeder te zijn. De politie kent de moeder maar heeft de vrouw die voortvluchtig is, nog niet kunnen aanhouden. In dit sta dium van het onderzoek is de Eindho vense politie niet bereid nadere bijzon derheden te verstrekken. .e- Ik vraag mij af, of de meerderheid van de bevolking wel weet, dat zij don derdag getuige kan zijn van de grootste kerkelijke gebeurtenis van deze eeuw. Hoe anders moet ik het verklaren, dat op het moment waarop ik dit schrijf nog steeds de mogelijkheid bestaat, dat de uiteraard katholieke PTT-emplové's donderdag gaan staken? Men stelle 'zich dat voor. Een Concilie, waarvoor een slordige duizend journalisten uit alle hoeken van de wereld naar Rome zijn gekomen en geen verbindingen! Hoe moet ik om op hetzelfde terrein te blijven verklaren, dat de speciale Concilie-postzegels pas aan het eind van de maand in omloop zullen worden ge bracht en hoe komt het, dat de Con cilie-affiches, die ik wel in Nederland gezien heb, in Rome nergens te vinden zijn? Neen er is voor romantiek geen ruimte. Rome is nuchter en alleen in een kleine straal rondom de St. Pieter is het Concilie nu al levend. Die wereld is dan ook uiterst merk waardig. Er bestaat bijvoorbeeld een bepaling, die alle bisschoppen verplicht zich in het informatiecentrum persoon lijk te melden. Een bepaling, waartegen de Nederlandse bisschoppen duidelijk be zwaar hebben gemaakt. Ik kan mjj dat voorstellen, want het is een wonderlijke geschiedenis. De bisschoppen staan in een rij als Engelsen bij de bus en er gaan uren voorbij vooraleer zij in het bezit zijn van alle nodige documenten. Hier trouwens openbaart het Concilie reeds b;j voorbaat haar meest menselij ke kant. Oude vrienden vallen elkaar juichend in de armen, een rij bisschop pen blijkt qua karakter niet veel van een rij schooljongens te verschillen en het blijkt, dat zelfs deze hoogwaardig heidsbekleders onder elkaar driftig dis cussiëren over alle fantastische kos tuums, die in de loop der eeuwen door ordestichters zijn ontworpen. Er blijkt ook nog iets anders. Het Concilie is voor alle kerkvaders op één na, die het vorige Concilie als kind van nabij heeft kunnen meema ken een novum. Zij zijn nieuws gierig. Ze vragen zich af hoe de be sprekingen zullen verlopen. Ze pieke ren over de mogelijkheden, hoe zij hun eigen ideeën naar voren kunnen bren gen en zo kan het gebeuren, dat voor al missiebisschoppen journalisten aan klampen in de stellige verwachting, dat zij iets over de loop van het Con cilie kunnen meedelen. En daarmee beland ik bij de tweede groep, die deze laatste dagen van voor bereiding zeer intensief beleeft. Rome herbergt op het ogenblik een leger jour nalisten, fotografen, radio- en televisie- mensen, zoals ik nooit eerder bij elkaar gezien heb. Voor dat hele leger (en dus ook voor mij) bestaat maar één vraag: zal ik donderdagmorgen in de St. Pieter bij de opening van het Concilie persoonlijk aanwezig kunnen zqn, ja of nee? Er z(jn hooguit vierhonderd plaat sen. Het aantal gegadigden is vele ma len groter en hoe zal het Vaticaan ten slotte in deze zaak beslissen. Nu weet nog niemand iets. Iedereen leeft tus sen hoop en vrees. Iedereen lobbyt, ie dereen probeert duidelijk te maken hoe belangrijk zijn krant wel is en onder tussen groeien de geruchten. Wat wij weten is, dat het Vaticaan voor deze gelegenheid de perswereld in talengroe pen heeft ingedeeld. Per taal worden zoveel plaatsen verstrekt. Onnodig te zeggen, dat het Nederlands daarbij niet is erkend. Ik ben dan ook sinds van morgen Duitstalig. Toch moet ik om eerlijk te blij ven ook zeggen, dat in dat kleine wereldje van kardinalen, bisschoppen en persmensen, die zich rond de St. Pieter bewegen, een sfeer heerst, die zich al thans in mijn herinnering met niets laat vergelijken. Ik durf niet te zeggen, dat die sfeer religieus is. Persmensen lopen daar liever niet mee te koop. Toch is er iets bijzonders. Iets van verwach ting. Iets van hoop. Men voelt zich op genomen in een klimaat, waarin rom mel en gelovige verwachting hand in hand gaan. Het is werkelijk verwonder lijk. Men vloekt op het Vaticaan. Men moppert, omdat allerlei onmisbare ge gevens tot het allerlaatste ogenblik wor den vastgehouden en tegelijkertijd kijkt men uit naar het Concilie als naar een wonder. Ik geloof niet, dat ik overdrijf. Ik was vanavond op een persconferentie namens het Duitse episcopaat ik ben immers Duitser sinds vanmorgen belegd door drie Duitse bisschop- 5enj ,.en al daar waren zeker hon derd Duitstalige journalisten. De sfeer van die conferentie was uniek. Zo ent housiast en zo opbouwend heb ik nog nooit een vergadering journalisten meegemaakt. Het was aan de ene kant echt een sfeer van: „Laten wij er iets moois van maken" en aan de andere kant een kleine groep bis- schoppen, die zeiden: „Zijn er moei lijkheden, vragen of problemen, kom dan bij ons. Wij zijn er om u te hel pen". In deze gesteldheid gaan wij hier de laatste uren voor het Concilie in. In ..donkere avond glijden immense schijnwerpers vanaf het einde van de Via della Conciliazione over de koepel van de St. Pieter. Rome reageert nu nauwelijks hierop. Donderdag zal het ot. Pietersplein desondanks tot in de verste hoeken met honderdduizenden z(in gevuld. Het Tweede Vaticaanse Con cilie zal dan een feit zijn. En ik vraag mij af, wat er dan zal omgaan in het hart van die kleine dikke oude man, die wij met groeiende eerbied Joan nes XXIII noemen. Is het waar, dat hij het Concilie bijna spontaan, als bij een ingeving heeft geproclameerd? En wat zal hij dan denken, als tijdens de ope ningsplechtigheid een diaken van de Bi- zantijnse ritus zal zeggen: „Zalig zijt gü Simon, zoon van Jonas, want niet vlees en bloed hebben u dit geopenbaard, doch mijn Vader die in de hemel is"? ALBERT WELLING België De toneelspeelster Cathe rine Spaak, een nicht van de Belgische minister van buitenlandse zaken, die met de Italiaan Fabrizio Capucci gaf trouwen, is in Rome in de Katholie' kerk opgenomen. (DPA)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5