WAAR LAAT JE DE APPARATUUR? ARCHITECT G. BAKKER: Woningbouw blijft sterk achter bij modernisering van de hulpmiddelen elf dagen vol elektrisch huishouden Gooien en smijten met dure apparaten (Eauknecht NL SPEELGOED VOOR INGENIEURS DIE GRAAG EXPERIMENTEREN Elektronische keuken nog in ver verschiet Negen miljoen kg. diepvries vorig jaar verorberd Voordeel Huisvrouw en haar sl U MAG EEN UITWRINGEN Prefab-maaltijd niet erg „gezellig' m „Kook-kast" WOENSDAG 10 OKTOBER' 1962 Hmm Stormloop Verouderde beginselen Drie voorbeelden WASVOLAUTOMAAT ARCHITECT G. BAKKER: Woningbouw blijft achter. De architect Le Corbusier heeft eens gezegd, dat hij van de keuken een cockpit van een Constellation zou willen maken. Alles bij elkaar in een paar vierkante meter met knop pen, regelaars en schakelborden. En waar blijft de menselijkheid dan, mijnheer Le Corbusier? zou den wij willen vragen. Maar de uitspraak zij hem van harte ver geven al was het alleen maar om zijn adembenemende schepping de kapel in Ronchamp. Het zij hem vergeven ook als man, want de man blijft in de keuken een toeschouwer. Hij kent de ervaring niet van het er rondhummelen met een moe hoofd en een jenge lend kind om je heen. SHE ah* Zo sterk is een Enka zeem dat u hem gerust mag uit wringen. De soepele, zachte Enka zeem neemt bovendien veel vocht op. Zo zeemt u dus beter en sneller! ijzersterk bestand teven alle wasmiddelen gegarandeerd door Enkagoedgekeurd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen 3 formaten 2,30-3,25-4,75 VOOR UW GEMAK GEMAAKT DOOR Mechanische huishouding is thans in volle opmars In het Rotter damse Bouw centrum, con centratiepunt van alle nieuwigheden op het gebied van de bouwnijverheid, Was vier jaar ge leden een model- Woning te bezich tigen onder de Ietwat pretentieu- se titel „Ieders huis straks". Het was een poging van een groep me rendeels jonge ar chitecten enkele gevestigde opvat tingen omtrent de indeling van een gemiddelde wo ning te doorbre ken, en wel op ba sis van een even tevoren 'gereedge komen rapport „functionele grondslagen van de woning". Op een oppervlakte van 101 vierkante meter was daar volgens strikt we tenschappelijke normen leef- en woonruimte ge schapen voor een gezin van vijf per sonen. Een voor naam leidend principe bij de opzet was de scheiding van drie in de praktijk vaak ineen- vloeiende functies: de persoonlijke hygiëne, de gezinswas en de keuken. Naast de kritiek waaraan de opvattin een van deze architectengroep werden blootgesteld, - onvermijdelijk natuurlek in ons nogal conservatieve vaderland - bleek er toch unaniem waardering voor de gedachte, dat de bezigheden in ver band met de gezinswas een aparte ruim te vereisen. „Ieders huis straks had daarmee de bijkeuken in ere hersteld. Ook op „Idee '62" zal deze modelwoning present zijn, maar in plaats van de vijf apparaten waarmee de bijkeuken anno 1958 gevuld was, zal er nog slechts één aanwezig zijn, namelijk een volautoma tische was- en droogmachine. Ook de keuken van „Ieders huis" men heeft dat „straks" nu maar weggelaten, van wege het altijd zeer verrassende tempo waarmee de praktijk de theorie achter haalt heeft menige verandering onder gaan. Dit vertrek weerspjegelt de voor uitgang die er in die paar jaar tijd is geboekt op het gebied van de culinaire apparatuur. Het elektrische fornuis vormt één geheel met de aanrecht en in een ruimte daaronder is een afwasma chine aangebracht. Dit ging welis- De kleine halfautomatische trommelwasmachine kan onder de aanrecht worden opgeborgen. waar ten koste van enige kastruimte, maar dit verlies heeft men buiten de keuken kunnen compenseren. Een nieuw element tenslotte is de elek trische mixer, ondergebracht in een apart kastje. De totale opbergruim te is dezelfde gebleven. Als men ook de afwasmachine, waarin men im mers het schoongewassen servies goed kan laten staan, als bergruimte beschouwt, zijn de mogelijkheden zelfs nog toegenomen. De koelkast, een vanzelfsprekend onderdeel in de moderne keuken, heeft nog steeds een inhoud van 110 liter, evenals vier jaar geleden, maar volgens de in sommige kringen van deskundigen gehuldigde opvatting zou voor een gezin van vijf personen eigenlijk een kast van 180 liter nodig zijn. Al met al benaderen we met dit in drukwekkend arsenaal aan keukenge reedschap al aardig het ideaal van de Amerikaanse droomkeuken. Wat is nu de bedoeling van deze demonstratie? Een aansporing om laat ons zeggen vijfduizend gulden neer te tellen ten einde al dit begeerlijk uitgestalde com fort tot het onze te maken? Dat kan nooit de intentie zijn van een archi- RAI Morgen zal in het nieuwe RAI- gebouw te Amsterdam de tentoonstelling „Idee 62 be ginnen, die geheel gewijd is aan de moderne (voornamelijk elektrische) apparatuur voor het huishouden. De deelnemers aan toe op de consument gerichte expositie zijn fabrikanten en importeurs, dus géén détaillisten. Op „Idee 6~ is een vrijwel volledig overzicht te Kry- gen van het culinaire en huislioude- lijke instrumentarium zoals dat mo menteel in <le handel is, en de veel heid der Inzenders garandeert bo vendien een ruime keuze uit gelpk- soortige artikelen. Men kan "P „Idéé '62" niets kopen of bestel len, al zullen de deelnemers zich uiteraard inspannen de bezoekers voor hun produkten te interesseren. Wèl kan het publiek zich uitgebreid laten voorlichten omtrent kwaliteit en behandeling van de tentoonge stelde apparatuur, want het gaat op „Idéé '62" voornamelijk om de in formatie van het publiek. Bij deze voorlichting hoort ook de bezoekers duidelijk te maken welk apparaat bet meest geëigend is voor hun gezin of hun woning. Om voor dit soort vraagstukken meteen maar enkele aanschouwelijk gepresenteer de oplossingen te bieden is op „Idéé '62" een groot modelcentrum ge bouwd, dat enkele traditionele wo ningtypen bevat met daarnaast de gemoderniseerde versies daarvan, aangepast aan de nieuwe huishoude lijke apparatuur. Men ziet in dit deel van de expositie een Amsterdamse, een Haagse en een Rotterdamse wo ning met direct aansluitend de ge moderniseerde indeling op dezelfde grootte. Een wandelbrug over de mo dellen heen gunt ieder een blik in de interieurs, want de daken zjjn weggelaten, maar men kan via trap pen de vondsten ook van meer nabij bekijken. Een ietwat aangepaste ver sie van de modelwoning „Ieders huis straks", zoals die vier jaar geleden in het Rotterdamse Bouwcentrum te bezichtigen was, is ook op „Idéé '62" present. Het Bouwcentrum zelf verleent medewerking door de (vol strekt onpartijdige) voorlichting te verzorgen, waarbij van een speciale telexverbinding tussen RAI en Bouw centrum gebruik gemaakt kan worden. De „lichtbundel" is op „Idéé '62" weer een hoofdstuk apart. In deze demon stratie kan de bezoeker een inzicht krijgen in wat tegenwoordig als een doelmatige verlichting van het huis wordt beschouwd. Om tenslotte enkele nouveauté's te noemen waaromtrent men zich op deze tentoonstelling, die tot en met zondag 21 oktober geopend blijft, kan oriënteren: de voorzieningen die be horen bij de complete diepvriesmaal tijden, het elektronische fornuis, het thermo-elektrische koelsysteem (zon der motor, compressor of circula tie), de wasdroger (die de hele cy clus van het wassen afsluit)de con sumptie-ijsmachine, de automati sche broodrooster en de klopveeg- stofzuiger. tect, hij heeft zich van dit soort com merciële overwegingen verre te hou den. Maar wel zal hij zich moeten ver diepen in de nieuwe ontwikkelingen in de techniek van de huishouding. Het is nu de ontwerpers van „Ieders huis straks" gelukt de verdere perfectione ring van het keukengereedschap op te vangen binnen het kader van de oor spronkelijke opzet. Ze laten op „Idee 62" zien, dat hun keuken de stormloop der culinaire techniek met glans kan doorstaan, zonder zich uit te laten over de eventuele wenselijkheid zich al deze elektrische hulpmiddelen aan te schaf fen. De huisvrouw kan zich in elk ge val een beeld vormen van hoe het ruim telijk allemaal te verwezenlijken is. De heer G. Bakker te Amsterdam is een van de architecten wier naam aan dit modelhuis verbonden is. Hij heeft het H(ogere) B(ouwkunst) 0(n- derricht) gevolgd en in die periode kennis gemaakt met de progressieve inzichten van ir. W. van Tijen, docent aan het H.B.O. Diens denkbeelden heb ben dan ook mede als inspiratiebron gediend voor „Ieders huis straks". De heer Bakker heeft zich destijds met enthousiasme aan de opdracht gezet, en hij weet er even enthousiast over te vertellen. Naar zijn stellige overtui ging zjjn de techniek van het bouwen en de architectuur ten achter gebleven bij de ontwikkeling van de huishoude lijke apparatuur. Bij zijn werk stuit hij nog vaak op allerlei verouderde beginselen. De bouwwereld wordt beheerst door een ontstellend conservatisme. Een voor beeld: bijna iedereen kijkt vreemd op wanneer in zijn ontwerpen voor wonin gen de drempels ontbreken. Ook in zijn eigen gemoderniseerde étagewoning aan het Victorieplein hebben de drem pels het moeten afleggen tegen des he ren Bakkers inzichten: „het zijn alleen maar dingen waarover je je nek breekt". Ondanks alle vasthoudendheid aan gevestigde principes zal de ont wikkeling voortgaan in de bouwerij, zo meent architect Bakker, zelfs tegen de druk der omstandigheden. Al voor de oorlog werd de gevelbreedte der huizen geleidelijk groter, in weerwil van de Een huishouden is een bedrijfje, met kleine en grote mensen, zorgvuldige en nonchalante, nette en slordige. Apparaten waar men in huis dagelijks mee om- gaat moeten er een beetje tegen kun nen. Alles valt wel eens, krjjgt een flinke stoot, komt in de knel, wordt ruw behandeld. De industrie moet dan ook geen tere produkten op dit gebied afleveren, maar dingen die daarop be rekend zjjn. Dat moet ook al voor het vervoer, dat in deze haast-tjjd minder dan ooit een fluwelen aangelegenheid is. Grote fabrieken van elektrische ap paraten nemen telkens lukraak be paalde produkten uit de band-series en onderwerpen die aan de meest drastische proeven. Zo'n apparaat krijgt dan veel meer te verduren in korte tjjd dan in de werkelijkheid ooit het geval is. Maar men moet bij zo'n proef breuk, en slijtagemogelijkheden concentreren. De keren dat een strijk ijzer, laten we zeggen in vijf jaar, zou vallen, moeten nu in enkele uren gebeu ren. Om bij het strijkijzer te blijven. Als het in een gemiddeld huishouden zowat vijf jaar is gebruikt, heeft het er duizend „brandurem" op zitten. Wil men de proef-bout nu testen op duizend branduren, dan zet men haar in het la boratorium telkens een uur aan en een uur af. Vóór die test heeft men het arme ijzer duizend maal laten vallen van een hoogte van vier centimeter op een dikke stalen plaat, daarmee de schokken imiterend die gedurende het strijken ontstaan telkens als de bout op het rustplaatje wordt neergezet. Telkens wordt bij dat alles de tempe ratuur die de zoolplaat aanneemt, ge meten. Een mixer, die men op zijn deugde lijkheid en uithoudingsvermogen wil beproeven, laat men tweehonderd uren aan een stuk draaien op "ol vermogen. Een scheerapparaat moet een buiten gewoon buigzaam snoer hebben vooral vlak bij het apparaat omdat het daar voortdurend in beweging is bij ge bruik. Men heeft een proel bedacht waarhij men het snoer in korte tijd honderdduizend maal laat buigen in een vrij scherpe hoek en met een trek kracht van een paar honderd gram. Na die krachttoer moet het snoer nog gaaf zijn. Geen enkel der fijne inwen dige draadjes mag een breuk ver tonen. Bij de valproeven van de verpakte apparaten moet de verpakking drie maal een val op een betonnen vloer goed kunnen doorstaan. Dat kan een val zijn van een meter hoogte. Fa brieken die niet zelf over proef-labora- toria voor dit soort dingen beschikken kunnen bestaande proefinstituten, onder andere T.N.O. daarvoor in schakelen. De trommel van de trommel-wasmachine. lage conjunctuur, en eigenlijk meer uit zakeljjke motieven dan omdat men re kening hield met sociale overwegingen. De meeste étagewoningen zijn nu op een breedte van ongeveer acht meter gekomen, maar deze afmeting zal, naar de heer Bakker meent, stellig uitgroeien tot tien meter. Daarom is „Ieders huis" alvast naar deze maat gesneden. Wordt er nu bij de bouw van nieuwe woningen al voldoende reke ning gehouden met de huishouding- meuwe-stijl, zoals die zich steeds dui delijker aankondigt? Och, we hebben het al gezegd, de woningbouw volgt de ontwikkelingen op ander gebied °P té verre afstand, en deze afstand schept achterstand, maar toch is het principe van de bijkeuken hier en daar al in de praktijk toegepast. Het doet de heer Bakker uiteraard deugd dit te kunnen vertellen, zonder dat hu overigens het ietwat onbehaaglijke idee van zich af kan zetten, dat de architectuur niet snel genoeg evolu eert. Nog algemeen doet de mening opgeld, dat eerst het huis er moet staan en dat daarna maar plaats ge vonden moet worden voor de gewens te huishoudelijke apparatuur, om ons maar even tot dit ene ruimtelijke vraagstuk te beperken. Hoeveel duizenden huisvrouwen zou den direct overgaan tot de aanschaf (Advertentie) N.V. MENTOR -APELDO Ondanks het feit dat ons vlakke land niet over waterkracht beschikt om elek triciteit op te wekken, slaat Nederland een uitstekend figuur wat betreft het stroomverbruik. In landen als Zweden en Zwitserland met watervallen plus een ondernemende, ijverige bevolking zijn de gemiddelde hoeveelheden energie per verbruiker per jaar respectievelijk 1640 kWh en 2880 kWh. Merkwaardiger wijs staat ook Groot-Brittannië hoog genoteerd met een gemiddeld stroom verbruik van 1913 kWh. Maar onmiddel lijk daarop volgt Nederland, dat per jaar 902 kWh per aansluiting verbruikt. En dat terwijl de animo voor elektrisch koken hier gering is. Nog geen 11 pro cent van de aangeslotenen heeft een elektrisch fornuis. Links het elektronisch koken zoals hier en daar al in een restaurant gebeurt, rechts het nieuwste elektri sche fornuis. van een wasmachine, als er maar eer geschikte plaats voor was in hun wo ning? (Tussen haakjes zij medege deeld, dat op de tentoonstelling „Idëe 62" drie voorbeelden getoond zullen worden van de aanpassing die ver ouderde woningen kunnen ondergaan aan de techniek van vandaag. Men heeft een Amsterdams, een Rotter dams en een Haags woningtype geko zen, die in hun oorspronkelijke en in hun gemoderniseerde vorm te bezich tigen zullen zijn. Voor dit interessante onderdeel van „Idéé 62" is gebruik ge maakt van het voltooide, maar nog niet verschenen, rapport „Modernise ring van verouderde woningen", een uitgave van het Bouwcentrum). Het is dus nog te veel „zo was het bij m'n moeder thuis ook, dus zo moet het maar blijven", zoals de heer Bak ker het formuleert. Hoe gaat het toe bü de bouw van een fabriek: daar wordt eerst de plaats der machines ontworpen, en het eigenlijke gebouw wordt er als een stolp overheen gezet. Die kant zal het ook met de woning bouw uit moeten, oordeelt de heer Bakker. De huishoudelijke apparatuur verovert nu eenmaal steeds meer ter rein en eist ruimtelijke voorzieningen om tot haar recht te kunnen komen. Het proces is trouwens niet meer te stuiten. I)e mechanische huishouding is in volle opmars en houdt gelijke tred met onze stijgende welvaart. Dat Is dc heer Bakker na de slechts vier jaar die verlopen zyn tussen het eerste „Ieders huis straks" en de nieuwe versie daarvan, wel heel duidelijk ge worden. De „draai-aan-de-knop keuken" wordt ons wel voorgespiegeld en is in beeld gebracht op een expositie als indertijd „Het Atoom", maar zo'n keuken, die ook elektronisch voor je bedenkt wat je zult eten, is nog nergens werkelijk heid en is vooral speelgoed voor de ingenieurs die er mee experimenteren. De huisvrouwen Jkomen zelfs al terug van de als laboratorium uitziende keu ken en vragen om kleuren inplaats van een spiegelend witte koelkast en een glad wit fornuis. Iets anders is dat de techniek steeds vernuftiger wordt en dat dit vernuft sa men met de praktische zin van de huis vrouw die het moet toepassen, het huis houden steeds meer gestroomlijnd zal maken. Het is een feit diat de door elek triciteit mogelijk gemaakte koeltechnie ken het bewaren, ook van half of geheel gereed gemaakt voedsel, hebben vergemakkelijkt op een wijze, waarvan de consequenties nog maar zeer ten de le in het dagelijks leven zijn doorge drongen. Vorig jaar hebben wij in ons land met zijn elf miljoenen al zowat negen miljoen kilo diepvries gekocht en verorberd. Dat getal gaat in stijgende lijn. In Zweden is het verbruik per hoofd zowat drie kilo en in Amerika, no-g meer het land van de buitenshuis werkende vrouw, is die hoeveelheid al meer dan 26 kilogram per jaar. Het aantal zaken waar men diep vries kan kopen, breidt zich steeds uit. Op het ogenblik zijn het er in ons land ruim elfduizend. Hun omzet is stijgend zowel wat betreft groenten als vis en kip. En daar gaat, zoals men weet, dit najaar bijkomen de kant en klare maaltijd. Een alumini umpapieren bordje in drie vakjes, waarin voor-gebraden en voorgekookt vlees, groenten en aardappelen, be dekt met een laag staniolpapier, waar binnen het veilig bewaard zit in de diepvrieskluis en later, als men het geheel thuis net zo opwarmt, in de oven. De ingevroren prefab-maaltijd is een typisch produkt van het elektrische tijd perk, want waar zou men anders een mvriestemperatuur van veertig graden onder nul en een bewaartemperatuur van twintig beneden nul kunnen vinden, tenzij aan de Noordpool. Toch zal die diepvriesmaaltijd, geloven wij, in het ge wone huishouden niet zo snel binnen komen. De prijs zal een bezwaar zijn, het is ook niet erg „gezellig" en de maaltijden zijn vanzelfsprekend op de algemene smaak afgestemd, dus niet erg persoonlijk. Maar bij plotseling uit vallen van de huisvrouw, bij ziekte, voor alleenwonenden en haastige wer kende vrouwen kan het een uitkomst zijn. Het bespaart véél werk, want men hoeft niet te gaan klaarmaken, koken en opdienen, en ook de afwas van pannen, schalen en borden vervalt. Men gooit het schaalbord als het leeg is in de vuilnisbak. Interessant als ontwikkeling maar evenmin om nu dadelijk juichend in elk huishouden binnen te halen is de elek tronische oven. Voorlopig kost zo'n elek tronische „kook-kast" nog evenveel als een autootje en heeft ook met de auto gemeen, dat ze snelheid verhoogt. Elek tronisch gaar maken gebeurt namelijk door een proces van microgolven in minder dan geen tijd. We hebben enkele jaren geleden, toen er in het oosten van ons land een demonstratie van elektro nisch koken werd gegeven, or.ze ogen nauwelijks kunnen geloven toen we rau we aardappelen binnen 4 minuten gaar en dampend uit het kleine metalen kast je te voorschijn zagen komen. Kip was in zes minuten gaar, melk in een kom kookt binnen twee minuten en een to maat was a point in één minuut. Deze vorm van gaar maken heeft met ge woon verwarmen van buiten af en van onder af niets gemeen. In de „magne tron-oven" zoals men dit elektronische apparaat ook wel noemt, zit een zen der ingebouwd die met microgolven de substantie van binnen uit verhit, dwars iloor alles heen. En dat is het wonderlij ke: dwars door papier, karton, aarde werk of glas heen, dat er echter koud by blijft. Het grote voordeel is dus, dat men bijvoorbeeld een stuk vis op het bord een paar minuten in de elektrische oven of kast of fornuis of hoe men het noemen wil, zet en het meteen kan op dienen. Er komt geen pan aan te pas, wat nóg belangrijker is, er komt geen kookwater aan te pas. Alle mineralen en vitaminen, alle sappen en alle pit tige smaak blijven behouden. Er ver kleurt niets, er verschrompelt niets, De vrouw slaaf van haar gezin? Dank zü al die moderne ap paraten in elk geval steeds minder. Die vormen haar sla ven, en niet zo weinig ook, want er is eens berekend, dat elektrische en andere hulpmiddelen aan de huis- „X?UW 6'lergio verschaffen van '~60 menselijke slaven. Een gegoede Romein beschikte destijds over zel den meer dan drie men ziet het gebeuren en men staat paf! Maar de consequentie van dit pijl snelle gaarmaken en het feit dat men niet alles ook binnen enige minuten kan verorberen en laten verorberen is dat er een intensieve apparatuur vo^r warmhouden aan verbonden moet zijii Voorlopig zijn de enkele elektronische fornuizen die in ons land geplaatst zijn, in het bezit van ziekenhuizen en res taurants. Amerika en Zweden zijn ons ook hierin voor. En het spreekt wel haast vanzelf dat de industrie droomt van een toekomstwereld waarin ook in het gewone huishouden diepvriesmaal tijden worden aangeschaft die van de poolkou zó in de superverhitting van de microgolven worden gezet. Makke lijk zal het zeker zijn, zulk druk-op-de- knop eten. Maar de vraag is er ook nog, wat de voedingsexperts ervan zeg gen. Blijft er na zoveel „geweld" van temperatuur-sprongen nog iets levends in het voedsel over? A. Bgl. Advertentie v vx V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7