0 Auteurswet jubileert GOUDEN WATERBLOEM HET WOLVENJONG Alfredo Lhl lv\ Avontuur aan de Rivièra Hogere invriestoeslag ter verlichting rundvleesmarkt Gevaar voor scherpe prijsdaling op varkensmarkt nu verdwenen Top-idee bij Hoogovens °P een •-* Film in Barneveld Nooit op zondag DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 PAGINA 4 PRODUKTSCHAP VEE EN VLEES 'n Glas Wijn aan Tafel Thuis INTERBONDS Inlichtingen worden u gaarne verstrekt door uw bank, commissionair of door de beheerders: gespreide belegging in buitenlandse obligaties. Beurskoers ca. f per participatie. Effectief rendement 5{°/0 -f moge lijke extra koerswinstuit kering. Zegenrijke effecten in vijftig jaar Herdenking van Burgemeester van Rijswijk: „Haagse agglomeratie voor ons land grote betekenis Beloning van f4200 Bromfietser gedood In mist op koppel koeien gereden door LUKACS /Af oe D/gptg T ERIC DE NOORMAN 17. Erwin is door Egils plotselinge felle aanval overrompeld en aan gezien hij zich bovendien in een ongunstige positie bevindt, heeft Egil hem al stevig beet voor hij zich verweren kan. Egil vecht onstuimig en wild, is razendsnel en blijkt over een ongelooflijke lichaamskracht te beschikken, zodat Erwin, hoe hij zich ook inspant, er niet in slaagt de overhand te krijgen. Daar zij in hun drift niet opletten, vergeten zij dat ze zich bij een vrij steile helling bevinden. En opeens gebeurt het: een steen, verborgen onder de sneeuw, schiet los... en al worstelende bolderen zij de helling af. Met een smak komen zij een aantal meters lager tegen een rotsblok terecht... en dat breekt hun val. De eerste, die hijgend overeind springt, is Egil. Min of meer verbaasd staart hij naar zijn tegenstander, die roerloos is blijven liggen. Dan kraakt er vlak in zijn nabijheid een takje en zich omwendende staat de jongen opeens tegenover een troepje ongure tot de tanden bewapende kerels. U proeft de moutwijn door W. GELDOF z (Advertentie) Maak de dagelijkse maaltijd eens extra gezellig met een glas wijn: de door de vrouw des huizes met zorg bereide maaltijd komt des te meer tot zijn recht. Copyright Stichting Wijnpropagand» DEN HAAG, 11 okt. By ministeri ele beschikking is met ingang van 1 november ir. J. Volkers benoemd tot hoofd van de Deltadienst van de Rijks waterstaat als opvolger van prof. ir. P. Ph. Jansen. markt nog geen verbetering te bespeu ren. De voorzitter van het proi UTRECHT, 11 okt. Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft woensdag op zijn openbare vergadering in Utrecht besloten, de toeslagen op het invriezen van rund vlees met een dubbeltje per kilo te verhogen tot 40 en 50 cent. Deze ver hoging heelt terugwerkende kracht tot 1 oktober, de datum waarop de in- vriesregeling inging. Tot nu toe is van deze regeling praktisch nog geen ge bruik gemaakt. Mem hoopt, dat het animo door de hogere toeslag wordt vergroot zodat de overvoerde binnen landse markt tijdelijk kan worden ver licht. Na een zeer uitvoerige discussie kwam de meerderheid van de verga dering ook tot de slotsom, dat de hef fingen op de invoer van Argentijns rundvlees, die onlangs zyn verhoogd tot 60 en 80 cent., voorlopig tot 1 maart 1963 van kracht dienen te blijven. Omstreeks 1 januari zal het produkt schap de situatie opnieuw bekijken en zo'nodig deze maatregel wijzigen. Grote bezwaren tegen dit besluit had onder meer de heer S. Homburg, die betoogde, dat het Argentijnse vlees voorlopig toch ons land blijft binnen komen, omdat de fabrikanten nu een maal twee- a driemaandelijkse contracten hebben afgesloten. Hij meent boven dien, dat de kwaliteit rundvlees die de industrie nodig heeft, in ons land niet is te vinden en het Argentijnse vlees dus onmisbaar is. Hieruit moet een nodeloze prijsverhoging van vleeswa ren op volgen. Momenteel valt er op de rundvee- dukt- schap de heer Joh. de Veer, vernacht echter, dat de al eerder door het pro duktschap getroffen maatregelen ter ondersteuning van deze markt, zo lang zamerhand effekt moeten gaan sorte ren. In september zijn slechts 187 koeien geïmporteerd en in oktober nog niet een, terwijl er verleden jaar gemid deld 1000 per maand ons land binnen kwamen. Er zijn op het ogenblik geen direkte exportmogelijkheden voor het Neder landse rundvlees. De heer De Veer meent wel, dat de boeren aan de voor avond van een gunstiger ontwikkeling staan, nu de invoer van levend vee praktisch is afgelopen, de import van Argentijns vlees aanzienlijk wordt be perkt door de tussenliggende heffingen •en het weer nog steeds goed is. Van het recht op invoer verkregen door export van rundvlees, mag pas in het voorjaar gebruik worden gemaakt. Over de moeilijkheden die de ex porteurs van vette kalveren naar Ita lië in de afgelopen week hebben on dervonden zei de heer De Veer van Italiaans standpunt bezien deze maatregel te begrijpen. Het contingent dat door Italië was vastgesteld voor een maand, kwam namelijk op een dag binnen en verstoorde de Ita liaanse markt. De heer De Veer meent echter, dat het contingent ver deeld had dienen te worden. Vol gens hem is het voor alle betrok ken partijen ook een onmogelijke zaak zich in te stellen op een te beperkt en voor de gehele E.E.G. geldend contingent. Hij had alle lof voor de activiteiten die de Nederlandse rege ring in deze situatie heeft ontplooid. Duitsland handhaaft een invoercon tingent van 2600 kalveren in de veer- Advertentie) LAB0UCHERE CO. N.V.-THE0D00R GILISSEN N.Y. - AMSTERDAM p 1 november 1912 is onze Auteurs- I als octrooi- en merkenrecht, schept een ,,,A»-lrinrr nafradon n»H trior»* monAnrtlio on VPrminHprt dnnrmoo HP wet in werking getreden; zy viert dus haar gouden feest. En ter wijl het auteursrecht niet langer duurt dan 50 jaar na de dood van de auteur, is de Auteurswet ondanks haar leeftijd nog springlevend. zy geeft her haaldelijk aanleiding tot processen, en ls voortdurend in ontwikkeling. Deze ontwikkeling draagt een internationaal karakter. Smds de Bemer Conventie van 1886, herzien in 1908 en daarna in 1928 is de opzet: dat de aangesloten staten eikaars auteursrecht erkennen, in die zin, dat men aan inwoners van andere staten dezelfde rechten toekent als aan eigen inwoners. Dit brengt mee, dat bij wyziging der conventie de na tionale wetten worden aangepast. Zo is onze huidige Auteurswet een gevolg van de Berner Conventie van 1886, en zijn latere wijzigingen der conventie gevolgd door wijzigingen der nationale wet. Een belangrijke stap in de ontwikke ling van het internationale auteursrecht was de in 1952 tot stand gekomen Uni versele Auteursrecht Conventie. Anders toch dan de Berner Conventie, waar bij de Verenigde Staten van Noord- Amerika niet zyn aangesloten omvat deze conventie ook dit belangrijke ge bied. Dat een en ander niet zonder con cessies is gegaan behoeft geen betoog. Wij noemen als belangrijk verschil met de Berner Conventie de duur van het auteursrecht, dat volgens de Berner Conventie tot 50 jaar na de dood van de auteur voortduurt, en volgens de Universele Conventie 25 jaar, wel te verstaan als minimum termijn. Dit be tekent, dat aangesloten staten in hun eigen wet de duur op een langere ter mijn mogen bepalen. De Universele Conventie, waarbij ons land zich tot dusver niet aan sloot, zal na aansluiting wederom een wijziging der Auteurswet meebrengen. Een ontwerp daartoe is reeds lang bij het Ministerie van Justitie in stu die, maar het komt blijkbaar niet van de grond Dit is te betreuren, hoewel begrijpelijk. Immers de aanhangige wijziging zal niet alleen moeten die nen om de wet bij de Universele Conventie aan te passen, maar tevens pm sinds 1912 ontstante behoeften en leemten op te vangen. Behalve dan de duur van het auteurs recht komen daarbij in de aandacht de mate van de bescherming en de om vang van het gebied. Bij de mate van bescherming gaat het steeds om be langenafweging. Het auteursrecht, even als andere dergelijke absolute wetten monopolie, en vermindert daarmee de vrijheid van het verkeer. Waar ligt het juiste midden? Bij de omvang van het recht speelt deze vraag een rol. Maar ook de vraag of men deze wet zal re serveren voor gebieden van „letterkun de wetenschappen en kunst" of wel daaraan uitbreiding zal geven met na burige rechten, z.g. droits voisins. Te denken vait aan rechten van uit voerende kunstenaars, rechten op ra dio-uitzendingen e.d. Voor Nederland zal de vraag zijn of men in de wet de bescherming wil handhaven van alle geschriften zonder meer, afgezien van de inhoud. In onze tijd van industriële ontwikkeling groeit ook de behoefte van bescherming van ideeën en modellen, die niet als uitvindingen vallen onder de Octrooiwet. Ook hierbij geldt het: qui trop em- brasse mal étreint. Hoe groter men het gebied van het auteursrecht maakt, hoe moeilijker het zal zijn daarvoor gelijke regelen te stellen. Daarom zal het zaak zijn de aangren zende gebieden niet onder de Auteurs wet te brengen maar deze in afzon derlijke wetten te regelen, die dan wel punten van gelijkenis met de Auteurswet vertonen, maar daarvan toch wezenlijk verschillen. De Auteurswet heeft in de afgelopen jaren zegenrijk gewerkt. Dank zijdeze wet wordt het schrijvers en andere kunstenaars mogelijk gemaakt van hun geestelijke arbeid te leven. Daardoor wordt het algemeen belang niet ge schaad, maar bevorderd. Moge deze wet, maar dan aangepast aan de behoeften van onze tijd, een ze genryk tweede lustrum ingaan. W. ,.Pe Vereniging van Letterkundigen zal dit „jubileum" van de Auteurswet op zaterdag 13 oktober herdenken met een vergadering in Krasnapolsky in Am sterdam (begin om 3 uur). Prof. mr. G. H. C. Bodenhausen zal een voor dracht houden over de historische bete kenis van het in werking treden der Auteurswet 1912. Mr J van Nus zal spreken over de bij de Nederlandse auteurs bestaande desiderata met be trekking tot de herziening dier wet. tien dagen. In de laatste week van september gingen er 3751 naar Frank rijk, 2359 naar Italië en 167 naar België. De varkensmarkt heeft zich enigs zins hersteld, de prijzen zijn in de af gelopen veertien dagen met ongeveer acht cent per kilo gestegen. Er zijn niet onaanzienlijke exporten naar Duits land, Frankrijk en Zwitserland. De heer De Veer neemt niet aan dat er nog gevaar bestaat voor een scherpe prijs daling. De stemming is echter over de gehele linie nog down, ook al omdat de prijzen voor pluimvee en rundvlees bijzonder slecht zijn. In E.E.G.-ver- band gezien, staan de varkens er, vol gens de heer De Veer, nog ..et gun stigst voor. Hij meent, dat het er voor de varkenshouderij niet slecht uitziet, als op 1 december de gemeenschap pelijke markt voor varkensonderdelen van kracht wordt, al moet men het eerste jaar nog niet direkt veel ho gere prijzen verwachten. Het bestuur besloot de overnameprijs voor bacon- varkens te handhaven op 2.20 per kilo en de gewichtsgrens op 67 kilogram. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, II okt. Er kar, geen twijfel over bestaan, dat de Haagse agglomeratie als onderdeel van het VVesteuropese havengebied een admini stratief, commercieel en industrieel centrum belichaamt, dat een geheel eigen plaats inneemt en voor de ont wikkeling van ons land van grote be tekenis moet worden geacht. Aldus burgemeester drs. A. Th. Bogaardt van Rijswijk in een inleiding, die hy gis teren hield bij gelegenheid van de ope ning van een nieuwe drukkerij in het industrieschap de Plaspoelpolder in Rijswyk. De heer Bogaardt wees er op, dat door de uitstekende geografische lig ging van de Plaspoelpolder in ziin ge meente en wel in de nabijheid van de i-yksweg naai Amsterdam en dotter- dam en de in de naaste toekomst te ver wezenlijken zogenaamde Beneiuxweg, die een snelle verbinding tot stand za! brengen met zuidelijk Nederland en Bel gië, bovendien gestimuleerd door e<>r logisch verklaarbare expansie van de Haagse aggiomeiatie te Plaspoelpol der binnen een decennium is uitge groeid tot een belangrijk industrieter rein. De Plaspoelpolder, die een oppervlak te beslaat van 95 hectare, zal volgens Durgemeester Bnogaardt uiteypdeliik c; ca 55 hectare nttto-industriegrond op leveren, waarvan reeds 34 hectare bouwrijp is gemaakt. Thans zijn 31 ves tigingen gereed gekomen, terwijl 11 be drijfspanden in aanbouw ziin. 'aama wachten nog 21 industrieën op oen ryks goedkeuring. De verwachting >s, dat In de eerstvolgende jaren een totaal aan tal van 77 bedrijven of ndustrieën in de Plaspoelpolder huisvesting gevonden zullen hebben. Op de daarna nog be schikbare grond zullen naar schatting nog een vijftigtal bedrijven een plaats vinden. IJMUIDEN, 11 okt. De 34-jarige F. J. Otten uit IJmuiden, voorman on derhoud en reparatie by Breedband, ont ving gisteren een bedrag van 4200 voor een voortreffelijk idee. Dit is de hoogste beloning voor een idee, die tot nu toe bü de Hoogovens werd uitge reikt. Vanzelfsprekend bestond voor de ze uitreiking dan ook grote belangstel ling. Gesproken werd door ir. B. de Jonge, hoofd walserijen-divisie, en door de heer J. G. Nolst Trenité, chef van de ideeënbus. De rake vondst van de heer Otten betrof een verbetering van de sohoonmaakbaam van Breedband. Bin nenkort komt een tweede schoonmaak- baan in bedrijf, waarin het idee van de heer Otten is verwerkt. SCHOONHOVEN, II 0fet. - Gister ochtend is de negentienjarige landbou werszoon A. Muilwyk op de Damseweg onder de gemeente Vuilendam tydens een dichte mist met een bromfiets op een koppel koeien gereden en om het leven gekomen. (Advertentie) IARDE" MATRAS ALLE COMPORT EEN „ZACHTE" HELP A7&.' lOOROR AAW mi-jw bengn GEr/zon/eenf wAr/s AUSSCW/EAf ZiAA/7/ PAT ZZ3Z/A5V SAG AtAAR RAAK? SShóCCjOGC/ uithouOGN: uvACHr MOCO Aavertentie AMSTERDAM, n Aan de uni versiteit alhier is gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen de heer H. J. Kisch, op een proefschrift getiteld „Petrographical and geological investigations in the Southwestern Tydal region, Norway". Promotor was prof. dr. W. P. de Roe ver. ii Maar nu werd het George te bar. „Dat interes seert mij volstrekt niet. En mocht u er meer van willen weten informeer dan by monsieur Vincent. Als u er dan bepaald plezier in hebt om my het verblijf hier onmogelijk te maken of mij aan te brengen omdat ik ongeoorloofd werk verricht ga dan gerust uw gang. Overigens geloof ik, dat uw tante er al aankomt. Goedenmiddag!" Meteen pakte hij zijn spullen al weer op. Op dat ogenblik werd de deur geopend en verscheen Jane's tante. Ze negeerde hem totaal en wachtte tot hy vertrokken was. George veronderstelde, dat ze daarna tegenover haar nichtje wei aanmerkingen zou maken, maar het interesseerde hem geen zier. Jane mocht een alleraardigst meisje zijn, hy hoopte haar nu zó beledigd te hebben, dat ze hem geen blik en geen woord meer waardig zou keuren Dat was juist wat hy wenste, aangezien hij dan onge stoord zijn gang zou kunnen gaan. En nadat zij van Vincent gehoord zou hebben, dat hij lei aar was zóu haar nieuwsgierigheid wel bevredigd zyn, ver onderstelde hy. De tweede stap die hij wilde doen was nu Jaques in de arm nemen. Dat ging vry gemakkelyk, want de piccolo had hem ook al met zyn schildersattri buten de trappen op zien gaan en was al even benieuwd als de anderen. Maar klaarblijkelijk had George zijn picturale vermogens overschat, want zelfs Jaques kon zijn scheppingen maar matig waarderen. „Ja maar Jaques, vergeet niet dat ik in jaren niet meer heb geschilderd! Ik zal eerst de techniek weer wat onder de knie moeten krygen. Bovenden heb ik aan het strand rust noch duur. Met al die krioelende, nieuwsgierige mensen om je heen kun je niet goed werken." „Maar waarom gaat u dan niet de bergen in, meneer George? Daar is altyd wel een rustig plekje te vinden". „Misschien wel, Jaques. Maar je weet: voor my als Lotharinger is de zee iets geweldigs. Een goed landschap, vanuit zee gezien, is myn ideaal!" „Tja, dan moet u een jacht huren en een eind de zee opgaan". „Dat wordt een dure geschiedenis, Jaques!" „Dan weet tk een oplossing! Bent u bekend op Antibes? Nee, natuurlyk niet. Daar zit een hele schilderskolonie. Allemaal gekke lui met lange baarden, sandalen en flambardhoeden. Maar ais die een zeegezicht of een kustlandschapje willen maken, gaan ze doodeenvoudig met een vissersboot mee. Er is zelfs een oude visser, die al lang zelf niet meer vist en die zyn schuit speciaal voor de schilders aanhoudt. Een echte luiwammes, want het enige wat hy voor ze doet is een eind wegvaren, het anker uitgooien en zitten dutten tot de schilder klaar is. Voor geld of drank gaat hy graag de zee ®P"« Dat was goed nieuws, mits zyn schuit niet al te langzaam voer. „En die schuit van hem, is die betrouwbaar?" „O best, al is het ook ee.. oud beestje. En een s?ang. dat er nog in zit! Hy vaart net zo vlug als een jacht. Nee, bang hoeft u niet te zyn. „En hoe heet die oude visser?" „Jeróme. Waar hij precies woont weet ik niet, maar als u in Antibes naar hem vraagt, vindt u hem wel. Iedereen kent hem daar." George besloot inderdaad Jeröme eens te gaan opzoeken. Snel maakte hy zyn plannen klaar. Aan staande dinsdagmiddag zou Périn weer uitvaren. Wellicht zou de „La Galerne" zoals het jacht te genwoordig heette, toch sneller varen dan de schuit van Jerome. Maar dat was geen bezwaar. Hy kende de richting, die Périn steeds koos. Als hy die een kilometer of vyf volgde en dan op de loer ging liggen zou hy het jacht in de verte kunnen zien aankomen en het trachten vóór te blyven. Op den duur zou dat niet lukken. Langzaam maar zeker zou het hem vorby stevenen, maar hy zou het waarschyn'yk nog wè) zó lang met zyn kyker kun nen volgen, dat hy wist waar het bleef. De rest zou hy moeten avonturen, maar dat lokte hem juist aan. U-Pj}^refrst Htoest hy echter zien te zorgen, dat hy dinsdag en woensdagmorgen vry had. Maar ook daar was iets op te verzinnen. Hij zou dit week einde dienst kunnen doen voor Gérard. Die zou hem met genoegen de dagjesmensen die geen sou looi gaven en in groten getale tydens het weekend kwamen souperen, laten bedienen. Dat was voor de woensdag; de dinsdagmiddag en -avond had hy al vry. Dit gelukte vry gemakkelyk en als reden gaf hjj op, dat hy de bergen in wilde trekken om 'e schil deren of op Kaap Antibes wilde werken. Vervolgens zou hij, na de afspraak met Jeröme, Jaques wijs maken, dat de boottocht niet doorging vanwege de kosten en dat hy de bergen inging Dan zou iedere verdenking uitgesloten zyn. Nu was er nog maar één gevaar. Het was denk baar, dat Périn kennissen of wellicht zelf afne mers op Kaap Antibes had zitten Misschien waren die wel eens in zijn hotel geweest en misschien zouden ze hem herkennen. Juist omdat hij met zo veel moeite een vrye middag, avond en een daarop volgende dag had weten los te krygen, zou zyn optreden argwaan kunnen wekken. Ën dan... als zyn zending eens mislukte? Dan zou hy toch graag weer in ,Au Lion d'Or" terugkomen. En dan vooral was het goed, dat hier niemand iets wist van de tocht, die hy gemaakt had. Daarom zat er niets anders op. dan in een speciale vermomming naai Jeröme te gaan voor de afspraak en ook in die vermomming de reis te maken. Eerst dan was de zaak safe. Alduo bezocht George de volgende morgen eerst een uitdragerswinkel en kocht daai de kleren, die hy wei eens door artistiek uitgedoste kunstbroeders had zien dragen. De buit borg hy zorgvuldig in zyn koffertje. Vervolgens wandelde hy naar een winkel in feestartikelen waar hy een snoi en een baard insloeg en na enig nadenk, n ook een pruik. Toen had h;1 nog juist tyo om de bus naar Antibes te nemen voor de afspraak met Jeröme. Toen hy uitgestapi was zocht hy eerst een stil plekje om zijn vermomming aan te doen. In een zakspiegeltje monsterde by het resultaat. Volkomen tevreden over zyn onherkenbare uiterlijk stopte hij zyn overige kleren in het koffertje en ging op zoek naar de oude visser. (Wordt vervoLyd) (Advertentie) VAT 69 1VA co X X O H O O co t- CO LU IMP. OUD HAARLEM BARNEVELD, 10 okt. De ge meenteraad heeft met twaalf tegen acht stemmen besloten niet toe te staan dat de zondagsrust voor filmvoor stellingen zal worden verstoord. Dat zou gezien de raadssamenstelling stel lig niet verbazen aangezien de prot. ehr. partijen daarin sterk domineren. Grappig was het evenwel dat twee raadsleden van de SGP, de beren J. v. d. Beek en E. Top, die zich tegen elke filmvertoning op welk uur van de zondag ook hadden geweerd, bij de hoofdelijke stemming verklaarden te gen het voorstel van B. en W. te zijn hetgeen dus betekende dat zij voor filmvoorstellingen op zondag stemden. Het KVP-raadslid A Willemars schud de na afloop van de stemming het hoofd over een dergelijke contradictie waarna de heer J. v. d. Beek het raadsel oploste met de mededeling dat hij n» era) tegen was. Het VVD-raadslid de neer H. H. Knoop, die hooideli.jke stemming had verzocht, verklaarde dat de Barrie- veldse raad tientallen jaren achter loopt zodat hij de uitslag van de stem ming wel van tevoren wist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4