De meeste senatoren voor wijziging van pachtwet Prijsbeheersing na 1 januari niet langer noodzakelijk Kardinaal Bea waarschuwt tegen te hoge verwachting van het eenheidsstreven „St.-Lambertus" reageert fel in textielconflict Tilburgse fabrikanten geven geen winstuitkering 1961 PRilip Ingrijpend structuurplan voor Utrechts centrum „Hoog" voetpad zal station met binnenstad verbinden Niets is zo erg als Morris <4® O Socialisten tonen geen waardering Gelukkig eiude van vondeling mysterie K.v.K. bewondert beleid van het gemeentebestuur PARTICULIER INITIATIEF SCOTTS NIEUW-ENGELAND Boete voor CPN- Eerste Kamerlid Eerste roltrap bij spoorwegen Dr. A. M. Lucas DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 PAGINA 5 Philip Morris - the cigarette oF quality and prestige 1.25 Vragen aan ministers Man langer dan nodig in inrichting? Nijmeegse oorlogsschade TIEN GEWONDEN Bus botst frontaal tegen boom GO FIRST CLASS IN EVERY COUNTRY SMART PEOPLE PAY A LITTLE EXTRA TO ROLLAWAT hoeden Ontworpen voor „jon ge" mensen. Een veel zijdige „lichtgewicht West Point grey, Chianti brown Sherwood green v.a. f 42 Auto bestuurd onder invloed van alcohol Primeur in Amersfoort Rectificatie (Van onze haagse redactie) ÖEN HAAG, lï okt. De minister *an Landbouw kan er vrijwel zeker van *Un dat zjjn voorstel tot wijziging van pachtwet in verband met het ver vallen van de wet op de vervreemding van landbouwgronden met ingang van 1 januari 1963 ook door de Eerste Kamer zal worden goedgekeurd. In het Voorlopig verslag op het wetsontwerp scharen de meeste senatoren zich ach ter het wetsvoorstel van minister Ma- *Snen. Alleen de socialistische Eerste Kamerleden hebben weinig waardering voor de in het ontwerp voorgestelde 'ogeling, omdat zü menen, dat deze ln verscheidene opzichten een ver- JWakking van de positie van de pach ter tot gevolg zal hebben. De afgevaardigden van de P.v.d.A. K? de Eerste Kamer zijn het evenals flle destijds in de Tweede Kamer eens JPet het denkbeeld van de heer Vonde- 'lng. Vooral hebben zij bezwaren tegen cc regeling van het voorkeursrecht van pachter. Een daarvan is, dat de strafrechtelijke sanctie jegens de ver- Pachter, die grond verkoopt zonder £'ch te bekommeren om het voor keursrecht, zal vervallen. In plaats Van het ambtshalve onderzoek van de grondkamer naar de bereidheid de ge pachte grond te kopen komt de civiel rechtelijke plicht van de verpachter om het land aan de pachter aan te bieden. Dit hoeft volgens de socialistische se natoren niet te betekenen, dat de ver pachter bij gebleken bereidheid van de Pachter ook verplicht is de grond aan hem te verkopen. Na uitvoerig in het verslag op hun bezwaren te zijn ingegaan, stellen zij tenslotte de vraag ,,in hoeverre de regering bereid is de beslissingsvrij heid van de Eerste Kamer te eer biedigen; een beslissingsvrijheid, die vooral in de knel komt voor die leden, die het voorkeursrecht van de pachter ongeschonden gehandhaafd willen zien." In dit verband vragen zij verder of de regering zo het wetsvoorstel van minister Marijnen door de Eerste Ka mer wordt verworpen, alsnog bereid is door middel van een spoedprocedure een tijdelijke verlenging van de wet op de vervreemding van landbouw- gronden te bevorderen. Vele leden stellen zich achter de opvatting van de minister, dat er geen voldoende redenen meer be staan om onder meer de prijsbeheer sing zoals deze in de tot 1 januari van het volgend jaar lopende wet op de vervreemding van landbouwgron den wordt geregeld, nog langer te handhaven. Zij delen niet de vrees van de voorstanders van de prijsbe heersing van landbouwgronden, dat opheffing der prijsbeheersing na 1 januari een prijsstijging der grond- prijzen tot gevolg zal hebben. ffü, voeren ter toelichting van hun Standpunt aan, dat het belangrijkste argument voor prijsbeheersing in het EINDHOVEN, 11 okt. De geschie denis van de baby, die in het begin van deze week in een woning aan de Gestel- ■estraat hier tijdens de afwezigheid van de bewoners te vondeling was ge legd schijnt een gelukkig einde te zullen krijgen: de vader en de moeder van het kindje hebben trouwplannen en willen, wanneer het huwelijk is gesloten, stap pen ondernemen om de baby, die nu nog aan de zorg van de raad voor de kinderbescherming is toevertrouwd, weer bij zich krijgen. De moeder is inmiddels op komen da gen en blijkt nog verre familie te zijn van het echtpaar, dat zij als voorlopige ouders voor haar baby had uitgekozen. Toen zij en haar verloofde zondag in de Gestelsestraat aankwamen trof het Paar de familie niet thuis. De jonge vrouw, die ter plaatse goed bekend was, knïvL6 ter via de achterdeur binnen te werd7aarna de baby in de keuken «eed !ouT-eer<1 d® h°°P' dat alles komen. verleden was de sterke bevolkingsdruk op het platteland. Deze druk is sinds de oorlog sterk afgenomen. De ver wachting is, zo wordt gezegd, dat deze tendens zich in de toekomst zal voort zetten. Dezelfde senatoren zijn voorts van mening, dat handhaving van de prijsbeheersing de sanering en aanpas sing van de Nederlandse landbouwbe drijven, die in volle gang zijn en die mede met het oog op de te verwachten ontwikkelingen in E.E.G.-verband nood zakelijk zijn, ernstig zou belemmeren. Bovendien wijzen zij er op, dat Neder land tot dusverre het enige land is, waar een prijsbeheersing bestaat. Hoewel sommige senatoren hun in stemming betuigen met het vervallen van de wet op de vervreemding van landbouwgronden, tonen deze zich in het voorlopig verslag verontrust over de negatieve houding, die veelal wordt aangenomen tegen de grondeigenaren, die een economische functie vervullen en van betekenis zijn voor de Neder landse landbouw. Het is hen ook na de uitvoerige discussie in de Tweede Kamer onder meer niet duidelijk geworden, welke normen men bij het vaststellen van de verkeerswaarde van de grond zal moe ten hanteren. In de toekomst, zo is hun overtuiging, zal men uitgaan van twee waarden, die voor verpachte en niet verpachte gronden. Indien de pachter in de grondslag van zijn maatschappe lijk bestatn wordt aangetast, aldus wordt opgemerkt, kan de pacht nog zes jaar worden verlengd, waardoor de waarde van de grond geringer zal zijn dan van onverpachte grond. Om dat men hier met twee uiterste moge lijkheden van het ingediende wetsont werp te doen heeft, vragen zij zich af of het niet juister zou zijn geweest ook rekening te houden met de finan ciële positie van de verpachter. Verscheidene leden merken op, dat de uitvoerige gedachtenwisseling over het wetsontwerp van minister Marijnen en het voorstel van wet van de heer Vondeling tot verlening van de wet op de vervreemding van landbouwgronden in de Tweede Kamer heeft aangetoond, dat het inzicht van de regering juister moet worden geacht dan dat van de voorstanders van het initiatiefvoorstel Vondeling. Advertentie) ROME, 11 okt. (UPI) Augustin kar dinaal Bea S.J., voorzitter van het se- scretariaat voor de eenheid der Christe nen, heeft gisteren in een speciale uit gave van de Osservatore Romano ge sproken over het eenheidsstreven van de Rooms-Katholieke Kerk. Na te heb ben opgemerkt, dat de Paus de een heid voortdurend voor ogen staat, waar schuwt kardinaal Bea, dat die eenheid slechts geleidelijk en niet ineens kan worden bewerkstelligd. De kardinaal roept de bezoeken in herinnering, die niet-katholieke kerkelij ke leiders aan de Paus hebben ge bracht, en spreekt over de dertig waar nemers van niet-katholieke christelijke bet Concilie zullen bijwonen. H« vraagt zich af in welk licht deze bezoeken moeten worden bezien. „Men A 20 2e£ D'.J„deze bezoeken over schatten zowel als onderschatten. Er is sprake van een denkfout bij hen. die overschatten. Zij vergeten de grote ver schillen vooral leerstellige die on danks deze bezoeken blüven bestaan en niet zo gemakkelijk zijn te over bruggen als zij menen. Er is een denk fout ook bij hen, die onderschatten, doordat zij menen, dat deze bezoeken juist om wat scheidt nutteloos zijn. Het is voldoende om in dit verband te wij zen op het enorme belang van de men taliteit om elkaar te begrijpen, of, in het tegendeel, vooroordeel wanbegrip en ressentimenten te handhaven". „Katholieken, en orthodoxen", zo ver volgt kardinaal Bea. „hebben negen eeuwen geleefd niet alleen zonder dat ze contact liadden, maar met handha ving van oude vooroordelen, die niet zelden zonder verdachtmaking uit en te na herhaald werden. Met de ker ken, die uit de reformatie geboren wer den, zijn er vier eeuwen van strijd ge- wee-* eveneens met uitermate phn- DEN HAAG, XI okt. Het lid van de Tweede Kamer de heer Lamberts (P.v.d.A.) heeft de ministers van jus titie en van Sociale Zaken en Volks gezondheid schriftelijk gevraagd of het juist is, dat de rechtbank te Breda een reeds gedurende negentien jaar in de rijkspsychiatrische inrichting te Woen- sel verpleegde delinquent toerekenings- vatbaar heeft verklaard. Het kamerlid verzoekt de ministers de gang van zaken uiteen te zetten, eventueel onder overlegging van de ter zake uitgesproken gerechtelijke vonnis sen, die ertoe geleid heeft dat betrok kene zo lang z\jn vrijheid heeft moeten missen. De heer Lamberts, vraagt tenslotte: indien de man langer dan no dig werd verpleegd of dit te wijten is aan het in gebreke blijven van justitiële en/of medische autoriteiten en of een en ander de bewindslieden aanleiding geeft wetswijzigingen en/of andere maatregelelen in overweging te nemen. (Van onze correspondent) TILBURG, 11 okt. Het conflict in de Tilburgse textielwereld over de winst- delingsregeling dreigt rigoreuze vormen aan te nemen. Op een vergadering van de afdeling Tilburg van de Nederlandse Katholieke Arxtielbond „St. Lamber- tus", die op 1 oktober is gehouden, sprak de voorzitter van woordbreuk tussen de vereniging en de Tilburgse fabrikanten Van wollen stoffen. „St. Lambertus" is echter geenszins van plan het bfj de uit- spraak t an de voorzitter te laten. In het protocol van de nieuwe CAO voor 1962 is o.a. het punt winstdeling ter sprake gekomen waarover indertijd het volgende werd gezegd: Partijen zullen verzoeken aan het College van Rijksbe middelaars een regeling goed te keuren, waarbij de vakraad wordt gemachtigd om aan de werkgevers in de textiel industrie in wier onderneming geen re glementerende winstdelingsregeling van toepassing is, op hun verzoek toestem ming te verlenen om per jaar een uit kering uit de winst van drie procent van het jaarloon aan de werknemers te doen. De werkgeversorganisaties hebben hun leden aanbevolen van deze regeling gebruik te maken en hebben beloofd dat Zij geen onderlinge afspraken zullen ma ken tot beperking van de vrijheid van de individuele ondernemingen om tot Vnnstregelingen te komen. De ingediende Örie procent-regeling is tot nu toe nog Wet door het College van Rijksbemidde- laars goedgekeurd. Dit staat echter bui ten de kwestie waar het in Tilburg om gaat. De vertegenwoordigers van de werkgevers in de textielindustrie hebben hier echter een houding aangenomen die tegengesteld is aan de van te voren ge maakte afspraken. Er zijn grote groepen werkgevers die wel een winstdelingsregeling voor hun werknemers tot stand hebben ge bracht maar deze komen grotendeels voor in Twente en in Helmond Een argument van de fabrikanten om niet tot uitkering over te gaan was de slechtere gang van zaken hier in ver schillende textielbedrijven gedurende het laatste jaar. De uitkering heeft echter betrekking op het jaar 1961 en met op 1962. Het bestuur van de werkgeversorganisatie bevestigde na dien deze argumentatie van de vak bond. De werkgeversorganisaties zouden de bonden binnen zes weken (na 28 augus tus 1962) berichten wat door de afzon derlijke ondernemingen zou worden ge daan. Doch nu blijkt dat de Tilburgse Vereniging van Fabrikanten van wollen stoffen er helemaal niets voor voelt om deze belofte in te lossen: er is geen sprake van een uitkering over 1961 en er zal geen gevolg worden gegeven aan het advies om tot een authentieke winst delingsregeling voor de toekomst over te gaan. „St. Lambertus" heeft tegen deze gang van zaken fel gereageerd. lijke politieke doorkruisingen en fouten aan beide zijden". „Vanuit dit standpunt bezien is het ai veel als wij elkaar ontmoeten in liefde, als we proberen vreedzamer en sere ner betrekkingen te onderhouden. Wat dit betreft kan worden gezegd, dat enor me vooruitgang is geboekt. Ik aarzel niet te zeggen, dat wat in de laatste twee jaar is gebeurd, de gedurfdste hoop, die men ko.estereii kon heeft over troffen," aldus kardinaal Bea. (Van onze correspondent) NIJMEGE.N 11 okt. In de gister avond gehouden vergadering van de Nijmeegse Kamer van Koophandel is de volgende motie met algemene stem men aangenomen: „De leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Nijmegen en omstreken op 10 oktober 1962 in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de perspublikaties inza ke de afwikkeling van oorlogsschade door of vanwege Nijmeegse gemeen telijke instanties, van mening zijnde dat de beoordeling van de in deze pu- blikaties vermelde omstandigheden, personen en gebeurtenissen overgela ten moet worden aan andere compe tente organen, spreken hun bewonde ring uit voor het reconstructiebeleid zoals dat in het algemeen door het stedelijk bestuur is gevoerd vanaf het einde der oorlog tot nu. Daarbij in het bijzonder blijk gevend van hun waar dering voor de zorgvolle en voor Nij megen heilzame leiding van de burge meester, mr. Ch. Hustinx". TER APEL, 11 okt. Op de Wester- straat is hier gisteravond een autobus van de G.A.D.O., die op weg was van hier naar Emmen, frontaal tegen een boom gebotst doordat de chauffeur door de dichte mist te laat een bocht op merkte. Van de vijftien inzittenden werden tien gewond van wie twee ernstig. De chauffeur bleef ongedeerd. De gewon den zijn overgebrapht naar het zieken huis te Emmen. De niet-gewonde pas sagiers hebben hun reis voortgezet met een andere bus. SMOKE THE BEST UTRECHT, 11 okt. De N.V. Maat- kels en geflankeerd door hoge bouw- schappij voor Projectontwikkeling ,Empeo", dochtermaatschappij Van de Verenigde Bedrijven Bredero NV, heeft aan het gemeentebestuur en de Nederlandse Spoorwegen een plan tot reconstructie van de binnenstad aan geboden, waardoor Utrecht beter zijn belangrijke economische funktie als centrum van midden-Nederland zal kunnen vervullen. De Spoorwegen zijn erbij betrokken, omdat het station omhoog gebracht of in zuidelijke rich ting verplaatst zal moeten worden, terwijl de huidige stationswijk van het plan, dat onder de naam Hoog Catha- rijne wordt gelanceerd, is gedacht als een verhoogd plein, omgeven met win- Advertentie) loJfrrJUjtflllJI" Curfl» itatikin TWEED HOEDEN ROTTERDAM KORTE HOOGSTR AMSTERDAM KONINGSPLEIN EINDHOVEN RECHTESTRAAT 29 - 33 werken, waarin hoofdzakelijk kanto ren en bedrijven gevestigd worden. Het middendeel wordt aan de noord en zuidzijde afgesloten door het nieu we hoofdgebouw I van de Nederlandse Spoorwegen en een hoog bouwwerk op het Leidseveer, te combineren met een parkeergarage. Een belangrijk element in dit pro ject, dat zich uitstrekt van de Croese- laan tot een door de gemeente reeds vastgestelde doorbraak bij Achter Cla- renburg (in zuidelijke richting van het Vredenburg, groot zeventien ha), is een voetgangerstraverse ter hoogte van 5,5 boven het huidige straatni veau, reikend van een aan te leggen parkeerterrein aan de Croeselaan nu een binnenplaats van een kazerne via spoorwegemplacement en sta tion over de Catharijnesingei door het Jaarbeursgebouw naar het verbrede Achter Clarenburg. Er wordt hierdoor een veel kortere voetgangersverbin ding tussen het station en de huidige binnenstad verkregen, waardoor het nieuw te creëren winkelcentrum bij het station een goede aansluiting heeft met het bestaande winkelcentrum, dat uitgebreid kan worden tussen Rijn kade en Achter Glarenburg. De be staande voetgangersverbindingen via de kruispunten Leidseveer en Wil lemsbrug worden ontlast, wat aan het overige verkeer ten goede kan komen. Natuurlijk is ook aandacht be steed aan het in Utrecht nijpende parkeervraagstuk, waarvoor een op lossing is gevonden behalve met het terrein aan de Croeselaan door de bouw van een parkeergara ge met verdiepingen in de stations wijk en een parkeergarage van ten hoogste vijf lagen bij de doorbraak Achter Clarenburg. Waar in de bin nenstad nu plaats is voor slechts 450 auto's, zullen in de toekomst 2400 auto's geparkeerd kunnen wor den, terwijl er aan de Croeselaan ruimte voor 1200 auto's zal zijn. Ook onder het winkelplein bij het station komt parkeergelegenheid, hoofdza kelijk voor het winkelend publiek, terwijl daartoe eveneens gelegen heid zal zijn op de binnenhoven van de kantoorgebouwen. De kosten van het plan, met uitzon dering van een nieuw station en de openbare wegen, zijn begroot op hon derdvijftig miljoen gulden. Het plan Hoog Catharijne is ontworpen door een team deskundigen, waartoe naast dr. L. Bak, lector in de Planologie aan de Vrije Universiteit te Amster dam, en de stedebouwkundige ir. H. T. Vink o.a. behoorden experts van de ge meente Utrecht en de Nederlandse Spoorwegen. In hoofdzaak zijn de verkeersoplos- singen aangehouden, die in het rap- port-Feuchtinger voorgesteld worden en in de nota-Kuiper niet bestreden worden. Door het verplaatsen van de rooilijnen ontstaat op enkele plaatsen echter zoveel meer ruimte, dat de we gen en verkeerspleinen breder kunnen worden opgezet dan in genoemde plannen het geval is. In afwijking van het plan-Feuchtinger is ook het ver keersplein ter plaatse van de Willems brug met een onderdoorgang gedacht en is de invalsweg van Leidse Veer naar Vredenburg als een één-richtings- weg aangegeven. Dit maakt een extra doorbraak van Jacobikerk naar Leid seveer noodzakelijk. Berlijn Twee Oostberlijnse jongens van vfjftien jaar hebben gisterren kans gezien West-Berlijn te bereiken door on der het prikkeldraad aan de sector grens door te kruipen. (Reuter). (Van onze correspondent) GRONINGEN, 11 okt. - De 53-jari- ge ex-wethouder van Finsterwolde en Eerste-Kamerlid voor de C.P.N., stond gisteren voor de Groninger politierech ter terecht wegens het rijden onder invloed van alcohol in een auto. Verdachte had na afloop van de ge meenteraadsvergadering in een com missiekamer van het gemeentehuis drie glazen bier gedronken en was vervolgens op weg gegaan naar Duits land. Hij raakte verward in een lange file. Hij probeerde tot twee maal toe de file voorbij te gaan, werd aangehou den door de marechaussee, die ont dekte dat hij geen autopapieren bij zich had en dat hij naar alcohol rook. De dienstdoende marechaussees lieten hem uitstappen en wilde hem ter ont nuchtering insluiten, maar de brigade commandant achtte dit niet nodig. De officier van Justitie achtte de tenlas telegging bewezen en eiste twee we ken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De po litierechter veroordeelde hem tot 75 gulden boete subs 30 dagen hechtenis, één maand gevangenisstraf voorwaar delijk (proeftijd drie jaar) en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid (voorwaardelijk, proeftijd drie jaar). (Van onze corespondent) AMERSFOORT, 11 okt. De Ne derlandse Spoorwegen heeft gisteren een primeur gelanceerd door het in gebruik nemen van een roltrap in het station alhier. Het was een zakelijke gebeurtenis, die door hoofdstationschef E. C. van Eek werd verricht door het omdraaien van een contactsleuteltje. De passagiers, die even later met de trein uit Groningen arriveerden, konden het eerst van deze noviteit van de N.S. gebruikmaken, 's Middags kwamen de directie en de president van de N.S., ir. J. Lohmann, het glim mende pronkstuk bewonderen. De rol trap is voorzien van alle mogelijke veiligheidsmaatregelen. De minste verstopping van de naden doet de trap tot stilstand komen. Bovendien zijn er nog vier noodremmen aangebracht. De reden dat de eerste roltrap (alleen naar boven) bij de N.S. in Amersfoort werd aangebracht is, dat de perrons zes meter lager liggen dan de uit gang. Zeer tot onze spijt hebben wij gisteren in onze bijlage gewijd aan de tentoon stelling „Idéé 62" de namen verward van twee architecten. Ten onrechte is aldus architect G. Bakker genoemd waar de Amsterdamse H.B.O. architect G. Prins bedoeld werd. Wjj bieden hier voor onze lezers, alsmede de heren Bak- ■er en Prins, onze verontschuldiginge" ■an. (Advertentie) DE OLVEH voor uw levensverzekering. e fiscale en financiële spe cialist van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, dr. A. M. Lucas, heeft zoveel verdiensten voor onze maat schappij, dat wij geneigd zijn allereerst daarvan een opsom ming te geven. Maar onze lezers hebben er recht op te weten, dat dr. Lucas die vandaag zeventig jaar worlt nog vol humor zit en vol herinnerin gen aan een leven, dat hem vrij wel iedere dag vreugde heeft gebracht. Wie dat niet gelooft, omdat hij dr. Lucas alleen maar kent met een hoofd vol zorgen over de rijksfinanciën en ach tereenvolgens met vier minis ters, onder wie drie beroemd heden in hun vak, heftig de degens kruisend, die willen wij meenemen op het levenspad van dit kamerlid, dat zich vernauwt tot de smalle landweggetjes van de Zuidhollandse polders. Met Louis Davids heeft dr. Lucas dit gemeen, dat zij beiden een deel van hun opkomst te danken heb ben aan oude Fordjes. De ene maakte er een liedje op, dat zijn populariteit tot ongekende hoog te bracht, de ander begon in zo'n spin op hoge poten zijn politieke carrière. Heel vooraan in de jaren twintig reed de later met het comman deurschap van St. Gregorius geridderde sociale en politieke werker op die polderweggetjes rond in een T-ford van zodanig kwalijke constructie, dat het schijnsel van de koplampen toe- en afnam naarmate het snuivende motortje loeren draaide. Was de weg erg slecht, hetgeen in de winter herhaaldelijk het geval was in de polders, dan moest de heer Lucas trachten de motor hard te laten gieren en maar naar het hoogste toerental over te schakelen, want stilstaan of langzaam draaien betekende geen licht meer, met alle kansen op een onverwachte duik in de Gouwe, de Aar. de Hol landse IJsel of de eerste de beste tochtsloot. Dergelijke tochten ondernam de heer Lucas niettemin met grote vast beradenheid als het erom ging in de kleine dorpen rond Oudewater, waar hij hoofdonderwijzer en voorzitter van de kiesvereniging der Rooms- Katholieke Staatspartij was, het politieke geloof te verkondigen. Hij kan daar smakelijk over vertellen. De kleine luiden in deze streek vonden een politieke vergadering een echte ontspanning. Een redevoering was in die dagen een evenement. De politieke activiteit concentreerde zich nog geheel rond de kandidaatstellingen. Niettemin leefde de politiek vaak sterker dan thans, omdat er nog vurig gestreden moest worden voor elementaire rech ten. Meermalen moest men zich verzetten tegen beslissingen, waardoor de katholieken zich in hun diepste overtuiging gekrenkt voelden. Op zulke momenten werd er van plaatselijke bestuursleden gevraagd dat zij de barricades opvlogen. Dr. Lucas heeft dat eens meegemaakt, toen de liberale burgemeester van Oudewater het in zijn hoofd haalde toestemming te geven tot het houden van een kermis op Goede Vrijdag. Dank zij het protest, dat onder zijn regie weerklonk, kwam het hele christelijke volksdeel in opstand en de kermis ging niet door. Geen wonder dat iemand, die deze politieke school had doorlopen, het in Rotterdam, waar hij leraar werd, spoedig tot kringvoorzitter bracht. Dr. Lucas heeft die benoeming dubbel gehonoreerd. Hij bleek behalve een uitstekend organisator een ijverig student. Hoewel hij per week vijftig lesuren had, promoveerde hij midden in de crisistijd aan de Economische Hogeschool op een hoogst actueel proefschrift over het Duitse kartelwezen. Onder de oorlog stelde zijn verblijf in St. Michielsgestel dr. Lucas in de gelegenheid de politieke stroomversnellingen van nabij te bestuderen. Nooit heeft hij er een moment aan getwijfeld, dat voor Nederland een doorbraak politiek verlies zou brengen. Mede dank zij zijn deskundige adviezen is de eigen katholieke partij na de oorlog snel herboren en dr. Lucas werd kamerlid. Het was de zoveelste verandering van betekenis in zijn leven, die hij als een welkome verfrissing onderging. Niets is zo erg als sleur, is een van zijn levenslessen. Het Kamerlidmaatschap van de financiële expert van de K.V.P is zeer vruchtbaar geweest, zowel bij de wetgeving, waarbij hi] fel heeft meegestreden en belangrijke amendementen erdoor heeft weten te krijgen men denke aan het voor grote gezinnen zo welkome mcaskind als door de invloed, die hij in persoonlijke gesprekken met ministers heeft uitgeoefend. Voegt men daarbij nog het ijveren van deze doorzetter voor tal van charitatieve instellingen in zijn tweede vaderstad Rotterdam, waar zijn intense zorg uitging naar het katholieke b.l.o., de katholieke h.b.s. in Zuid, het nijverheidsonderwijs, een ziekenhuis en een weeshuis, om slechts het belangrijkste te noemen, dan is er alle redentot diepe bewondering en grote dank. Dr. Lucas, die zijn vrouw destijds bij het lager onderwijs in Amsterdam heeft leren kennen, is vader van een groot gezin. Van de zeven kinderen zijn van de drie meisjes er twee geëmigreerd, respectievelijk naar Zuid-Rhodesia en de Verenigde Staten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5