Verdachte onthult details over moord op Hij had medelijden met hem en stelde de aanslag uit BANDERA GOUDEN CONCILIE-GEDENKPENNING Lage waterstand berokkent scheepvaart moeilijkheden N Liturgische opening evenwel problemen roept op Ruimte voor vormgeving aangepast aan de tijd? O B A HET PROCES TEGEN STASCHINSKY Een Westers initiatief Politieke unie Bonn: Wachten op Engeland Afrikanen eisen een néger in de Veiligheidsraad 11 DODEN BIJ VLIEGRAMP Dieren-„repatrianten" Noodtoestand Historische vondst Eeuwenoud zee-anke „ELASTIEK-TWIST": nieuwe speel-rage i m Tsjechoslowakije DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 PAGINA (Van onze correspondent in Bonn) KARLSRUHE, 11 okt. Als gevolg van de zeer grondige schil deringen van zijn levensloop en daden door de 31-jarige Russische agent Bogdan Nikolajevitsj Stas- chinsnsky, kon het Bondsgerechts- hof in Karlsruhe ook gisteren nog steeds geen begin maken met de getuigenverhoren. De kans is klein geworden dat het nog deze week zal komen tot het requisi toir van de twee openbare aan klagers en het pleidooi van Stas- chinsky's pro deo-advokaat mr. Seydel. Het Hof zal dan ook niet volgende week reeds zijn vonnis kunnen vellen, zoals aanvankelijk Werd verwacht. buitenlandse KRONIEK O ROME, 11 okt. „Een Alge meen Concilie is een voetbal match, waarbij alle spelers bis schoppen zijn". Deze „definitie" van een Concilie, aangehaald door Time van 5 oktober en volgens dit blad afkomstig van de emeri tus-aartsbisschop van Bombay, munt uit door eenvoud en beel dende kracht. Time acht haar dan ook zeer geschikt, omdat de Concilies in de loop der geschie denis dikwijls het toneel van span nende en bittere strijd te zien ga ven. Nu kan men niet ontkennen, dat er op verscheidene kerkver gaderingen hard en heftig gestre den is tussen de veerschillende partijen onder de vaders. Men heeft elkaar soms scherp aange vallen en in krasse bewoordingen toegesproken. Men heeft ook wel de tactiek van de ironie en de spot gehanteerd, zoals de Franse bisschop, die op het Vaticanum het voorstel over de kleding van de priesters zo belachelijk wist te maken, dat de voorzitter de grootste moeite had de Vaders tot bedaren te brengen. Er is dus op een Concilie, getuige de geschie denis, ruimte voor strijd, tactiek en zelfs humor. Men kan dit alles ook op het komende Concilie ver wachten en mag wellicht ook ho pen. Als aan de Kerk niets men selijks vreemd is, dan ook niet aan het Concilie. door prof. drs. F. HAARSMA Ai J Het Hof gaat zeer methodisch te Werk. De gezichten van de zes rechters staan sceptisch. Ze lijken het gevoel te hebben dat Staschinsky sprookjes vertelt, die iemand in Oost-Berlijn of desnoods in Moskou hem heeft inge prent. In dat geval heeft Staschinsky zijn lesje goed geleerd. Hij loopt vrij wel nooit vast in tegenspraken. Zijn verklaringen zijn precies, tot in de details. Hij baseert zich op een blijk baar onuitputtelijk herinneringsvermo gen. Gisteren was de moord op de 53- jarige leider van de Oekrainers in Sinds het bezoek van de Westber- Iijnse burgemeester Brandt aan Wash ington wordt er opnieuw gespro ken over een internationaal gezags orgaan dat toezicht zou moeten hou den op de verbindingen met West- Berlijn. De instelling van zo n or gaan vormde een van de punten van een Amerikaans plan voor de oplos sing van de kwesties Duitsland en Bellijn, eèn pl an dat Kennedy in het voorjaar aan de Russen had willen presenteren, als de Amerikaanse pre sident de steun had gekregen van de Bondsrepubliek. Maar tussen Wash ington en Bonn is in mei ernstige on enigheid ontstaan over de meest ge- vvenste Westerse benadering van de Duitse en de Berlijnse kwestie. Die moeilijkheden werden niet alleen ver oorzaakt door dit ene punt (van het internationale gezagsorgaan), maar ook door de andere drie punten van het Amerikaanse plan. Die andere punten waren: l) Een regeling tussen oost en west ter voorkoming van de uitbreiding van het aantal atoommo- gendheden. 2) Een niet-aanvalsver- drag tussen de NAVO en de landen van het Warschau-pact, en 3) De oprichting van commissies van West en Oostduitsers voor de regeling van technische kwesties. Adenauer vrees de indertijd dat het Amerikaanse plan tou leiden tot een soort erkenning Van de Duitse Democratische Repu bliek, vooral omdat, volgens de Ame rikanen, in het gezagsorgaan niet al leen de Bondsrepubliek maar ook de D.D.R. vertegenwoordigd moest zijn. Brandt heeft nu, bij zijn terugkeer uit de V.S., te verstaan gegeven dat het denkbeeld van een internationaal controle-orgaan misschien toch te verwezenlijken zou zijn. De zaak is nu weer actueel, omdat Khroesjtsjev van plan schijnt te zijn het aangekondigde Russisch-Oostduit- «e vredesverdrag omstreeks het midden van de volgende maand te tekenen. Dit zou betekenen dat de Sovjet- Unie de controle op de verbindingen met West-Berlijn zou overdragen aan de Oostduitsers, als er geen tussen oplossing zou worden gevonden. In Washington beseft men dat het Westen zo spoedig mogelijk het ini tiatief moet nemen in een poging de Berlijnse impasse te doorbreken. De- ter dagen hebben de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, en de Sovjet-ambassadeur in Washington, Dobrynin, opnieuw een vruchteloos gesprek gevoerd over deze kwestie, maar het kan zo niet door gaan. De Amerikanen zouden nu een constructief voorstel willen doen, Waaruit de goede wil van het Westen tou moeten blijken om een ernstig Conflict om Berlijn te voorkomen. Als to n voorstel bijvoorbeeld een goede pers zou krijgen in een aantal niet- gebonden landen zou daarmee al veel gewonnen zijn. Het Westen moet er tich niet toe bepalen af te wachten Wat de consequenties zullen zijn van het Russisch-Oostduitse paci, maar het zou tevoren een spectaculair ge baar moeten maken. Tussen de Wes terse mogendheden is op het ogen blik een intensief beraad gaande over de Berlijnse kwestie, en wellicht zal dig iets uit de bus komen. ballingschap, Stephan Bandera, die onder de schuilnaam Stephan Pópel in München leefde, aan de orde. Bandera viel op 15 oktober 1959 ten offer aan Staschinsky's gifpistool. Eind april van dat jaar werd de verdachte naar Moskou ontboden. Hij reisde onder de naam Krytlow en met marsorders van het Rode Leger. In Moskou werd hp gebracht in de verheven aanwezigheid van het hoofd van de Russische Geheime Dienst, Alexander Soheljepin, die hem de opdracht tot de moord op Bandera gaf, hem een nieuwe gifrevolver overhandigde en met hem een fles champagne dronk op de goede af loop. Met het legitimatiebewijs van een in Dortmund woonachtige Duitser die nooit heeft geweten dat zijn papieren door een Russische agent en moorde naar werden gebruikt reisde Sta schinsky naar München. De eerste moordaanslag op Bandera in mei 1959 ging niet door, omdat Sta schinsky op het laatste moment be sloot Bandera in leven te laten. Hjj had medeljjden met hem. Aan zijn superi euren rapporteerde hij dat hij de moordaanslag niet had kunnen vol- grengen, omdat hij het gevoel had dat hij op het beslissende moment werd gewaarschuwd. Begin oktober kreeg Staschinsky be vel uit Moskou de moordaanslag te herhalen. Hij trof Bandera toen deze op 15 oktober tussen de middag thuis kwam. Bijna werd hij gestoord door een dame, die de trap van het flatgebouw r afkwam. Dit was mevrouw Huber, die Staschinsky heeft gezien en die als getuige zal worden gehoord. Zij ver dween echter tijdig genoeg vóór Ban dera de trap opkwam. Deze kon zijn huissleutel niet in het slot krijgen. Hij stond met de rug naar Staschinsky toe. Dat was ongunstig. Staschinsky sprak daarop Bandera aan. Toen de Oekra- ïense nationalistenleider zich om- draaide, schoot Staschinsky hem twee gifpatronen in het gezicht en ging op de loop. Toen hij korte tijd later nogmaals langs het huis kwam, stond er een grote mensenmenigte. Hij wist toen dat hij naar Moskou het succes van zijn tweede moord kon melden. Hij werd daarvoor door Soheljepin persoonlijk gedecoreerd met de „Orde van de Rode Banier". Bij de bespreking van de motieven zei Staschinsky tegen de rechters, dat hij in die dagen nog geloofde dat „Volksschadlinge" uit de weg moesten worden geruimd en dat zulks een ge rechtvaardigd verlangen van de Sov- jet-Unie was. Hij was echter zeer onder de indruk gekomen toen hij later had gelezen, hoeveel mensen de plechtige uitvaart van Bandera hadden onge woon d. De Russen wilden Bandera's dood omdat deze de terugkeer naar de Oekraïne van de Oekraïense ballin g-en in de weg stond. ORANJESTAD-ARUBA, 11 "kt.. Gistermiddag is bij de Lago-olieraffmade- rij op San Nicolas (Aruba) een opslag tank, gevuld met een zuur, niet een enorme knal uit elkaar gesprongen. Door het naar alle kanten wegvliegen de zuur werden een persoon gedood, twee zwaar gewond en velen licht ge wond. Ter gelegenheid van het Tweede Vaticaans Concilie heeft de gezamenlijke metaal industrie in Amsterdam een gouden gedenkpenning uitgegeven. De penning is ontworpen door de beeldhouwer Geurt Brinkgreve. Op de voorzijde is afgebeeld het hoofd van Christus met daaronder het symbool van de eerste christenen, de vis, in het Grieks ichtos, welke letters het begin vormen van het Griekse randschrift: Jezus Christus, zoon van God, verlosser. Aan de keerzijde symboliseren de ineen geslagen handen de oecumenische gedachte van het Concilie, daarboven de duif als teken van de H. Geest, die waakt over de Kerk. Het Latijnse randschrift betekent: Opdat allen een zijn: Tweede Vaticaans Concilie 1962. De penning is door de Rijksmunt in Utrecht geslagen in twee maten. BONN, 11 okt. (DPA) De woord voerder van de Westduitse regering, Von Hase, heeft meegedeeld, dat de be sprekingen over een Europese politieke unie op verzoek van West-Duitsland voorlopig niet zullen worden voortgezet. De Westduitse regering zal geen enkel initiatief tot voortzetting van de beraad slagingen ondernemen zolang niet door de toetreding van Engeland tot de EEG een nieuwe impuls aan de politieke een wording van Europa zal zijn gegeven. Binnen afzienbare tijd zal geen con ferentie van regeringshoofden of minis ters van buitenlandse zaken der EEG- landen plaats hebben, aldus Von Hase. Ook langs diplomatieke weg wordt op het ogenblik geen overleg over zulk een conferentie gevoerd. Ook deelde Von Hase mee, dat de Westduitse voorstellen voor een nauwe re samenwerking tussen Frankrijk en West-Duitsland, waartoe tijdens het jongste bezoek van president De Gaulle aan West-Duitsland werd besloten, nog niet zijn geformuleerd. NEW YORK, 11 okt. (UPI) daja Washuku, de minister van Buitenlandse zaken van Nigerië, heeft gisteren ver zocht om uitstel van de verkiezing van leden van de Veiligheidsraad. Hij liet de waarschuwing horen, dat de Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara tot het bittere einde zullen vechten om een vertegenwoordiger van zwart Afrika in de Veiligheidsraad te krijgen. Washuku zei, dat destijds de afspraak werd gemaakt, dat de niet-permanente zetels van de Veiligheidsraad verdeeld zouden worden volgens een yast patroon: twee zetels voor Zuid-Amerika, één voor West-Europa, één voor Oost- Europa, één voor het Midden-Oosten en één voor het Britse Gemenebest Maar zei hij, dat was in 1946, toen de V.N. 51 leden hadden. Nu heeft de volkerenorga nisatie 109 leden, waaronder 32 Afri. kaanse. „Daarom staan wn op een nieuwe representatieve verdeling van de zetels." PRAAG, 11 okt. (Rtr) Een vlieg tuig van de Tsjechoslowaakse lucht vaartmaatschappij op de route Kosice Praag is gisteren bij de voorbereiding voor de landing in Brno neergestort. Elf mensen kwamen om het leven on der wie drie bemanningslden verder werden 31 passagiers zwaar gewond. Dit is het derde ongeluk met een Tsje- choslowaaks vliegtuig in de afgelopen twee jaar. In maart 1961 kwamen 52 mensen nabij Neurenberg en in juli van dat jaar 72 nabij Casablanca om het leven. Na het tweede ongeluk verklaarde „Rude Pravo", het orgaan van de Tsje choslowaakse communistische partij, dat de vliegtuigen „onder verdachte omstan digheden" waren neergestort, beide na bij Amerikaanse militaire bases. De scheepvaart heeft grote pro blemen door de ongewoon lage waterstanden, die de Rijn, Waal en IJssel nog moeilijk be vaarbaar maken. Zo erg als in Duits land, waar nu al waterstanden wor den afgelezen die sinds het droogte jaar 1959 niet meer zijn voorgeko men, is het in Nederland nog niet. i Doch veel mankeert daar niet meer aan en terwijl de val nog steeds door zet en nog geen regen van betekenis wordt verwacht, bereidt de binnen scheepvaart zieh voor op grote moei lijkheden. De moeilijkheden zijn trouwens al begonnen. De Rijkswaterstaat heeft zich genoodzaakt gezien diepgangbe perkingen in te voeren. Dat moest wel, gezien de vele ondiepten die in de rivieren opduiken. Ze komen slechts plaatselijk voor, maar nie mand weet precies waar. „Wande lende" zandbanken zijn dagelijkse passanten op de rivierbodems. Zo zal in de IJssel tussen de Kop bij Wes tervoort en Doesburg en ook in de Rijn tussen Heveadorp en het Am sterdam-Rijnkanaal alsmede in de Rijn bij Wageningen, het water reeds doorwaadbaar zijn. De sterke stroom snelheid maakt dit soort wandelinge tjes echter niet raadzaam. Bij Lobith is geregeld in de nauwe doorgang Niet alleen de scheepvaart, maar ook de mensen, die in woonboten op de grote rivieren huizen, hebben last van de lage waterstand. Op het Onderlangs aan de Rijn in Arnhem zijn de woonschepen op het droge komen te liggen, een opeenhoping van schepen te con stateren. Vergeleken bij Rijn en IJssel schijnt dr Waal er nog het best af te ko men. Doch ook op deze drukbevaren rivier moeten de schepen al belang rijk onderbevracht varen. In kringen van rederijen en scheepsbevrachters wordt reeds gesproken over grote schadeposten. Het gebrek aan scheepsruimte is vooral op Rijn en IJssel groot. Rijkswaterstaat is er fel op, dat de diepgangbeperkingen worden nage leefd, hetgeen ook voor de hand ligt. Bij laag water in de rivieren wordt de vaargeul automatisch smaller en varen de schepen dus dichter bij el kaar, Wanneer een te diep geladen schip in een vaargeul aan de grond loopt, is de kans groot dat de hele scheepvaart gestremd wordt. Een der gelijk enorm risico wil men niet lo pen. Onverbiddelijk worden daarom te diep geladen schepen naar de wal ge wezen. Overigens zijn er hier en in Duitsland reeds verscheidene schepen vastgelopen. Alleen een langdurige en zware re genval in Zuid-Duitsland zou de Rijn weer op krachten kunnen brengen en iiiiiiinMiiimiiiiiiiiiiiNimiiiiiiiiMiimiiiimiiiiHi'i'iiiii'iii'mi" zenden tonnen Argentijns vlees heeft ingevoerd en tevens koeien importeer de uit Denemarken en Ierland. Deze import heeft ook invloed gehad op de varkensprijs, zo zei de heer Hilhorst, die voorts ook de, volgens hem. treu rige situatie waarin de pluimvee houderij verkeert, in zijn beschouwin gen betrok. Hij pleitte tenslotte voor een hogere melkgarantieprijs waarover thans wordt onderhandeld en die, volgens hem, nog steeds te laag is. il®liz, Bij Lobith hoopt het aantal schepen zich op. CONCILIE openbaart zich als werkelijke eredienst Met dit alles echter is nog niet ge zegd, dat het beeld van de voetbal match erg gelukkig is. Als men de ope ning van het Concilie heeft meege maakt, van nabij of op afstand, binnen in de* Sint Pieter, vanaf de loggia of op het plein, dan weet men ineens heel ze ker, dat het beeld van de voetbalmatch er eigenlijk helemaal naast is." Vandaag heeft het Concilie zich geopenbaard ais liturgie. Een barokke, overdadige, ver blindende en daarom niet altijd door zichtige liturgie, maar toch werkelijk liturgie, eredienst aan God. In haar eredienst weet de Kerk zich in gemeenschap met Maria, de Moeder Gods. Zij is dc eerste der gelovigen en de meest verloste der mensen, degene in wie de Kerk haar eigen eschatlogi- sche toekomst gelovend herkent en ho pend verwacht. De gemeenschap met Haar hebben de Vaders tot uitdrukking gebracht en Haar voorbede hebben zij ingeroepen in het Ave Maris Stella, toen zij in processie naar het Huis Gods trok ken. In de eigenlijke openingszitting kwam daarbij de Litanie van Alle Hei ligen, die samen met Maria reeds b« de Heer zijn, maar naar oeroud christe lijk besef met de Kerk op aarde verbon den blijven. Liturgie is naar zijn wezen de opgang van de mens naar God om zijn heilsga ven te ontvangen. Maar om naar God op te gaan moet de mens eerst opgeroepen worden voor het scheppende en bevrij dende Woord van God. Het initiatief ligt bij God, niet bij de mens. In het visioen van Jacob te Bethel komen eerst de En gelen de ladder neerlaten uit de He mel, alvorens hij kan zeggen: .Waar lijk, Jahweh is op deze plaats en ik wist het niet". (Gen. 28,16). Eerst is er de afdalende lijn; pas in de kracht daarvan kan de mens opstijgen tot God om Zrn gaven te ontvangen. Beide lijnen komen samen in dood en opstanding van Chris tus. De viering van de Eucharistie, waardoor de kerk ingaat in het Myste rie van Haar Heer ener deel aan krijgt, heeft daarom haar natuurlijke plaats bij de opening van het Concilie. Al het an- dere is voorbereiding daarop en ver- lengstuk daarvan. De verkondiging van het Evangelie m het Latijn (Matth.: doopbevel en opdracht om te pre- diken) en is het Grieks (Matth. geloofsbelijdenis van Petrus en be lofte van het primaat) tezamen met de homilie van de Paus accentueren de af dalende lijn. Het is Gods Woord, dat de Kerk samenroept tot volk Gods en ge meenschap sticht in Geloof, Hood en Liefde. In het Concilie concentreert de Kerk zich om scherper te kunnen luis teren naar het Woord Gods in zijn altijd actuele betekenis en steeds vernieuwen- de kracht. Bij alle discussies en spannin gen die straks onze aandacht zullen vra ten' zou men dit kunnen vergeten. De eerbiedige klemtoon op het Evangelie in de eerste zitting moet het steeds in dp herinnering terugroepen, bij de Va ders de Concilie-theologen en heel het gelovige volk. De gebeden, die de opening omringen en samen met de verkondiging van het Woord de hele openingszitting hebben gevuld accentueren de opgaande lijn: de Kerk is de Orante, die biddend Haar handen opheft om Gods Heil te ontvan gen In het Veni Creator is gebeden om rie scheppende kracht van Gods Geest, die het aanschijn der aarde en het ge- laai der Kerk kan hernieuwen. Het is een steeds herhaald dringend beroep op Christus' belofte, dat Hij de Zpnen niet als wezen 7,al achterlaten, maar de Hel- ner Zijn Zaakwaarnemer, zoals de tra ditie zegt, zal zenden. Ook de geloofs belijdenis, die de Concilievaders hebben afgelegd is een akte van eredienst. Het is de oudste, de geloofsbelijdenis der Apostelen maar aangevuld en uitge breid met de preciseringen van het ge loof der Kerk, zoals deze m de loop der tijden op de Algemene Concilies zijn geformuleerd. De oude naam is symbo- lum, samenvatting van het geloof, maar ook symbool, werkdadig teken, dat men sen in de eenheid van het geloof samen bindt. Toen de Paus zelf als eerste der bis schoppen knielend de geloofsbelijdenis uitsprak, werd nog eens duidelijk on derstreept, dat hij evenals de andere bis schoppen eerst medegelovige is met ons allen en dan pas als rechter en woord voerder van het geloof der Kerk kan op treden. In het gebed „Adsumus", dat voor alle algemene werkvergaderingen en publieke zittingen herhaald wordt, kwam het wezen van het Concilie als liturgie zeer schoon tot uitdrukking. Het begin luidt: „Wij staan hier voor Uw aanschijn Heer, Heilige Geest, wi) staan hier voor U. Wij zjjn met de last van onze zonden beladen, maar in Uw Naam hebben wij ons hier ver enigd. Kom tot ons en blijf bij ons! Reinig onze harten, leidt ons hande len en onze schreden. Toon ons, hoe wij U met Uw hulp in alles kunnen behagen. Leid Gij alleen onze oorde len, die met God de Vader en Zijn Zoon een glorievolle Naam bezit". Uit het gebed dat de vaders van de Oosterse Riten zongen, wil ik de aan dacht vestigen op de volgende Dassa ge- Wij bidden U ook, Goede Her der 'die beloofd hebt de verstrooide schapen in één kudde te verzamelen, van de Kerk te verwijderen ergernis en verdeeldheid, hen die zich van de Kerk verwijderen terug te leiden tot bekering, tot de kennis van de waar heid en tot Uw kudde Het Concilie als liturgie stelt ons voor het geloofsmysterie, dat de Kerk is. Het roept ook de hele problematiek op van een eerbiedwaardige en oude maar soms weinig doorzichtige liturgie in een tijd die vóór alles behoefte heeft aan een' duidelijke vormgeving van het we zenlijke. Daarom roept de liturgische opening van liet Concilie toch vragen op. Een van die vragen is of de Eucha ristieviering van het Concilie niet dui delijker herkenbaar zou moeten worden als herhaling "an het Avondmaal, dat de Heer aan de vooravond van Zjjn Lij den met de Apostelen gevierd heeft. Een andere vraag is of de verhouding van Kerk en staat (wereld) voldoende en op de juiste wijze tot uitdrukking komt door de plaats, die aan de rege ringsvertegenwoordigers en diplomaten bij de opening van het Concilie is inge ruimd. De opening van het Concilie draagt duidelijk het stempel van het Constan- tijnse tijdperk; toch blijft de hoop, dat datzelfde Concilie de eerste stap zal zijn om onder leiding van de H. Geest de ruimte te scheppen voor een vormge ving aan de nieuwe tijd, die reeds volop begonnen is. Gelukkig is het niet onmo gelijk om in oude vormen te bidden om nieuwe! een eind kunnen maken aan de nood situatie. Doch daar ziet het er be paald niet naar uit. nder de boerenbevolking heerst op het ogenblik grote onge rustheid over de toekomst. Er is sprake van een financiële nood toestand en menig boer ziet zich ge noodzaakt zijn boerderij te verkopen. Dit heeft de heer A. J. Hilhorst, voor zitter van de kring Utrecht van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuinders- bond en tevens bestuurslid van het Landbouwschap, een groot aantal boe ren in Utrecht voorgehouden. Deze boeren waren in groten getale naar een voorlichtingsbijeenkomst in Harmeien gekomen omdat hun be drijf sinkomsten steeds dalen en zij zich ernstige zorgen maken over de toekomst. De heer Hilhorst becijferde dat de gezinsinkomsten van de boer in bepaalde gebieden nauwelijks de vierduizend gulden per jaar halen. De slechte situatie wijten aan de natuur is nonsens, aldus de heer Hil horst. Het natuurrisico moet de boer kunnen dragen onder alle omstandig heden. Maar dat de rundveeprijzen vergeleken met vorig jaar een gulden per kilogram terug zijn gelopen komt uitsluitend en alleen omdat men dui- aast het enorme passagiersver voer, in verband met de repa triëring van Nederlandse on derdanen vanuit Nieuw-Guinea naar Nederland, is er nog een tweede taak voor de K.L.M.het transport van huisdieren. De repatrianten ne men namelijk huisdieren van de meest uiteenlopende aard mee: tropi sche vogels, apen en zelfs wilde die ren, in de hoop deze in Nederland zelf te kunnen houden of desnoods aan een dierentuin te kunnen schen ken. Het vervoer uit Nieuw-Guinea le vert geen moeilijkheden op, maar wanneer de dieren op Schiphol zjjn aangekomen, kunnen ze niet direct met hun bazen mee. Diverse papie ren, waaronder vooral gezondheids verklaringen, dienen bij douane en KLM-vrachtdienstfunctionarissen overlegd te worden, zodat er soms een drukte van belang in het KLM- dierenhotel is. Het verblijf aldaar wordt dikwijls nog verlengd, daar de repatrianten eerst zelf nog een per manente huisvesting moeten krijgen. Een DC-8 kortgeleden uit Biak op Schiphol gearriveerd, bracht een groot aantal kakatoes, lorri's, kroonduiven, kanaries, honden, katten en duiven mee. De KLM-dierenstewards, die overigens wel wat gewend zijn, heb ben in deze dagen al met al hun han den vol aan hun tijdelijke gasten. ij graafwerkzaamheden voor de restauratie van de in de laatste oorlog erg geschonden toren van de hervormde kerk van Pingjum is een zandstenen grafkist voorzien van een eveneens zandstenen deksel, gevonden. De kist, die enigszins was geschonden, bevatte nog resten van een stoffelijk overschot. De rijksdienst voor archeologisch bodemonderzoek zal van deze vondst op de hoogte wotden gesteld. Pas na dat deskundigen van deze dienst deze historische vonst hebben bestudeerd zal men de tijd, vermoedelijk de M deleeuwen, waaruit deze grafkist teert, kunnen vaststellen. Bij het wrak van 'iet Turkse schip „Aydin" ter hoogte van Bath op de Westerschelde hebben ber gers een historisch zeeanker op gevist, dat naar model en uitvoering driehonderd jaar oud moet zijn. Het vermoeden bestaat, dat dicht bij de gezonken „Aydin" een wrak moet lig gen van een oude koopvaarder, die daar omstreeks 1600 is vergaan. Het is nog niet bekend of een onderzoek naar het wrak zal worden ingesteld. lllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIllllllilllll stuk merikahet land van de rages, heeft weer voor een nieuro kinderspel gezorgd. Nu de hoela hoep" nu de „elastiek-twist". Het is een spel voor ane meisjes tussen 6 en 13 jaar en het wordt beoefend als de kinderen lenrmnste de spelregels in acht nemen op kousevoeten. Het lange noh e, waarvan de uiteinden aan elkaar zijn geknoopt, wordit vast- gen.oua.en door de benen van twee meisjes. De derde moet eerst over en tussen het elastiek springen zonder dit te raken. Steeds sneller worden de sprongen, waarna de benen van het meisje het elastiek moeten kruisen en al opspringend moet het dan van het elastiek zien los te komen. Het prachtige weer stimuleert het spel, .v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7