,DE LANGSTE reconstructie van D-Day Historisch docummaar geen document M 'ASPRO DE BAND EN WERKNEMER West-Berlijn niet inlijven bij W.-Duitsland,zei Bonn Snelle Russische straaljagers onder een der luchtcorridors Rijksmuseum Vincent v. Gogh komt op het Museumplein Woorden van erkentelijkheid jegens familie Van Gogh SPORT ïïB Broek of jas naar de maan! AMSTERDAMSE RAAD AKKOORD ogenblik r Monsterproduktie Darryl F. Zanuck Winden waaien in het heelal V erkeersregeling met electronisch brein „Gedenkwaardig i PAGINA 9 M| V* J1ÉÉP° f van Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Examens „De eerste 24 uur van de invasie zullen be slissend zijn.. Voor de geallieerden zowel als voor Duitsland zal het de langste dag zijn". Gene raai-veldmaar schalk Erwin Rom mel in de film „De langste dag". Mariner ontdekt: Ledenstijging bij Wit-Gele Kruis Expositie „Woord en Tegenwoord" Europese primeur voor Alkmaar ||gg^^||||||®gL zekerheid kopen LeVe/ISVer SCHRODER NAAR WASHINGTON toet 't exclusieve blauwe fnicronlte i,'ftter A merika—Cuba Protestvergadering in Amsterdam Duits sportvliegtuig maakt noodlanding DWS belangeloos in actie tegen De Vole wijekers Courses Duindigt generaal Dwight D. Eisenhower (Henry i gomery (Trevor Reid) en admiraal Sir Grace), generaal Sir Bernard L. Mont-1 Bertram Ramsey (John Robinson) in de film J3e langste dag". et een galapremlere In het Haag se Asta-thcater, waarvan de ba ten ten goede kwamen aan de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, is gisteravond in tegenwoordigheid van prinses Beatrix, minister-president prof. dr. J. de Quav. de burgemeester van Den Haag, mr H. A. M. Th. Kolfschoten, de com- missaris van de koningin in de provin cie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en Vele leden van het corps diplomatique de film „De langste dag", een monster- produktie van Darryl F. Zanuck naar het gelijknamige boek van Cornelius Ryan, bij het Nederlandse publiek ge ïntroduceerd. En zoals het vaak gaat het onder superlatieven gebukt gaande filmbedrijf, was de luister, Waarmee deze Nederlandse première Werd omringd, tot op zekere hoogte omgekeerd evenredig aan de indruk, die deze film op de kritische toeschou wer maakte. Niet omdat het onderwerp: de Inva sie der geallieerden in Normandië op 6 -juni 1944 niet de volledige aandacht zou verdienen of een verfilming waard zou zijn; niet omdat niet alle zorg zou zijn besteed om een zo volledig moge lijke authenticiteit te bereiken of omdat de gebeurtenissen met spannend g boeg zouden zijn uitgebeeld en evenmin omdat het oorlogsdrama in zon ver schillende facetten onvoldoende reent Jou zijn gedaan, maar omdat „ue langste dag" juist dat tikje ironie en die sfeer van zelfspot - niet te verwar- Jen met de soms bijna oubollige grap jes, die de spanning telkens weer ■iiiiiiiiiiiiiiiimjiiMiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiuaiiiiiii'iiii" 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiMiiiiiimiiiiiiiiiiiiiim djoesten breken - maar vooral de dra matische synthese mist, die de film Jouden hebben uitgeheven boven het gewone oorlogsverhaal, hoe groots en indrukwekkend het op zich ook moge ZÜn. - Als Amerikaanse producent heeft Zanuck heel wat fouten weten te ver mijden, die de meesten van zijn colle ga s zouden hebben gemaakt. Hij heeft «gezien van het gebruik van kleur, dat aan de filmrealiteit van zijn onder werp alleen maar afbreuk zou hebben gedaan en hij iaat de militairen van Verschillende nationaliteit, die in zijn (Advertentie) Verkoud heid AMSTERDAM, 11 okt. Vrije Uni- r. sdeit. doet. rechten: J. Scholten. Den R®®g; K. de Kluit, Santpoort; S. den Sn» li Hollandsche Rading; mej. B. §Uss m' Axnstelveen! mei- Bulder, A:D rN KAAG, 11 okt. Wiskunde M. O. êijdhovenA. Treffers, Nijmegen; J. amps, ÏS1 vJt Yaikenswaard; F. uauci<u.u.n 1ch„ Wiskunde K.V.: H. Faber, Oude- °t, F. Bouman, Gorinchem, iiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiminimii film optreden, ieder hun eigen taal spreken. Met het oog daarop heeft hij zich, wat de regie betreft, laten b!1- staan door Ken Annakin voor de Brit se, Andrew Martin voor de Amerikaan se en Bernhard Wickl voor de Duitse buitenopnamen, terwiil Elmo Williams bovendien nog optrad als coördinator van de talrijke gevechtsscènes - vaak meesterlijk verfilmd en tegelijk prach tige staaltjes van massaregie - die een voorname, zo niet alles bepalende rol spelen in deze spectaculaire, drie uur durende film. Bovendien stond voor de rolbezetting de bloem der acteurs uit vier landen aangetreden, onder wie Henrv Fonda, William Holden, Robert Mitchum, Jeffrey Hunter en John Wavne voor Amerika, Kenneth More, Richard Todd en Peter Lawford voor Engeland, Daniel Gélin Bourvil Chris tian Marquand en Arletty voor Frank- riik en Curt Jurgens, Werner Hinz, Gerd Froebe, Hans-Christian Blech en Peter van Eyck voor Duitsland. Daarentegen heeft februi^ gemaakt van speciale die soms voor verrassende, maar even vaak voor merkwaardige effecten zorg- den en van Cinemascope-beelden waar door men, althans op onze Plaat® het Haagse Asta-theater, nu en.dan de indruk kreeg, alsof men al die krilgs verrichtingen gadesloeg door de spieei van een brievenbus. Aan de authenticiteit van de feiten en de gebeurtenissen en aan de gelijke nis van de in de film optredende ac teurs met de persoonlijkheden, die i» moesten voorstellen, is door Zanuck de grootste zorg besteed, vaak met frap pant resultaat. De vermelding van naam en kwaliteit van de op het scherm verschijnende figuren en van plaats en tijd, waarop de handeling speelt, geeft aan de film een documen tair karakter en stelt de toeschouwer in staat, de ontwikkeling van de strijd van uur tot uur en soms van minuut tot minuut te volgen. Wat er al niet is gedaan om deze authenticiteit tot in de kleinste details te waarborgen blijkt misschien wel het beste uit een ons verstrekte, vrijwel volledige opsomming van het materi aal, dat aan de produktie van de film te pas kwam, tot zelfs de hoeveelheid gebruikte spijkers (5000 kilo) toe. Maar het gewicht van de gezamenlijke ac teurs en figuranten werd niet vermeld En dit is kenmerkend voor deze film. Want als nauwkeurige en boeiende re constructie van D-Day, die over het lot van een hele wereld besliste, dus als historisch en op de heroïek van de strijd gerichte beelddocumentaire kan de waarde van ,,De langste dag" nau welijks worden overschat. Maar als „document humain", vol medegevoel voor het individu in dit barbaarse be drijf en als psychologische studie vcui de vechtende soldaat schiet hij tekort. (Flora, Amsteradm, Asta, Den Haag en Thalia, Rotterdam - 14 jaar). Ftn. WASHINGTON, 11 okt. (ÜPI) Blij kens berekeningen, die aan nauwkeu righeid wonnen naar gelang de Mariner 2 een grotere afstand aflegde, zal dit Amerikaans ruimteschip de planeet Ve nus niet passeren op een afstand vdn 14.400 kilometer, zoals oorspronkelijk was berekend, maar op een afstand van 33.600 kilometer. Dit betekent echter in het geheel niet, dat de waarnemingen die de Mariner van Venus zal verrich ten, aan waarde zullen verliezen. Het ruimteschip mag Venus op nog wel gro tere afstand passeren om toch met suc ces waarnemingen te kunnen verrichten. De Mariner heeft intussen reeds een aantal belangrijke waarnemingen ver richt. In de eerste plaats werd ont dekt, dat het kosmische stof in h«t heelal een dichtheid heeft van nog geen duizendste van de dichtheid van het kosmische stof rond de aarde. Op de tweede plaats werd ontdekt dat in het heelal inderdaad een gestage wind waait. Deze wind is een nooit afnemen de stroom van geëlectrlficeerd gas, dat afkomstig is van het oppervlak van de zon. De wind waait van de zon uit in alle richtingen. KAATSHEUVEL,, 11 okt. De Noord brabantse bond van het Wit-Gele Kruis deelt in zijn jaarverslag mee, dat hjj ernaar streeft de allround districtsver pleegsters te vervangen door gespecia liseerde krachten in vérband met de eisen van de tijd. i! ^f, bond heeft gisteren in „De Efte- ling hier de jaarvergadering gehouden. Uit het jaarverslag blijkt verder dat np de 183 bureaus 225127 leden zijn in geschreven, wat een stijging betekent van 11.000 ieden. De wijkverpleging had in 1961 33.650 patiënten. Prof. A. J. de Haas uit Leiden hield in de vergadering een inleiding over „de onderontwikkel de gebieden tegen de achtergrond vèn de wereldgezondheidszorg". TILBURG, 11 okt. Woensdagavond is in de stadsschouwburg alhier, in de Falstaffkelder een expositie van reli gieuze motieven in de hedendaagse Ne derlandse beeldende kunst „Woord en Tegenwoord" geopend. De tentoonstel ling staat onder auspiciën van de kunst kring Tilburg. Prof. Sarneel hield bij de opening een inleiding. (Advertentie) (Advertentie) Richard Beymer als de soldaat Dutch Schultz in „De langste dag". ALKMAAR, 11 okt. Op het druk ste verkeerskruispunt alhier, daar waar een oost-westverbinding de Vondelstraat kruist, die in het verlengde ligt van rijksweg 9, zal volgende week dinsdag een automatische verkeersregelingsin stallatie in gebruik worden genomen, de eerste van deze aard in Europa. Het is een geheel nieuwe, elektroni sche installatie, gebouwd met toepassing van transistors en voorzien van een elektronisch bsein. Dit kiest uit 640 mo gelijkheden de op een bepaald moment voor het verkeer meest gunstige com binatie van lichten. max fs in de twintigste eeuw zeer nauw geworden. In samenwerking wordt financiële zekerheid voor nu- en in de toekomst verkregen. Levensverzekering geeft vorm aan de zekerheid voor de toekomst. Collectieve levensverzekering is de basis van een goede pensioenregeling. Levensverzekering kopen is Een Gronings voetbalelftal heeft woensdagavond te Groningen voor 3.000 toeschouwers met 1-0 verloren van een elftal van de stad Berlijn. P. LORIllAKD - New YORK De achtste partij in de schaaktwee kamp om de wereldtitel tussen de titel- houdster Bykova en de uitdaagster Ga- prinsdahvili is in remise geëindigd. De stand is nu B'/i-lV» in het voordeel van dë uitdaagster. BONN, 11 Okt. (UPI) De West- duitse regering is tegen de in Washing ton gedane voorstellen om West-Rerlijn in de Bondsrepubliek op te nemen. De Westduitse minister van buitenland se zaken, Gerhard Schroder, zal vol gende week In Washington duidelijk proberen te maken waarom men in Bonn niet op een dergelijke stap ge brand Is, aldus bevoegde zeelieden Schröder vertrekt zaterdag naar de V.S. om daar besprekingen te voeren met président Kennedy en zijn Ameri kaanse ambtgenoot. Dean Busk. Hèt voorstel om West-Berlijn „in te Ujven" bb de Bondsrepubliek zou af komstig zijn van generaal Clay, die het zou hébben voorgelegd aan presi- der Kennedy. Deze zou zijn mening erover nog niet hebben bepaald. West-Duitsland is tegen het voorstel gekant, omdat „het belangrijk is dat (Advertentie) Aan de „kledingbeseherming" van de fietsen van veel kinderen hapert nog al eéns wat Hoe vaak ziet men geen fietsen zonder kettingkast of jasbeschermer. Om van de andere gevaarlijke haperingen nog maar te zwijgen. De jongelui laat het onverschillig. De ciets in de gaten houden is echt wel een taak van de ouders. De vakman de .ietsenhande- laar heeft er de beste .ijk op. Stuur ze daarom morgen nog met hun fiets naar hém toe al is het maar voor con- tróle. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 11 okt. Met talrijke woorden van erkentelijkheid jegens de familie Van Gogh heeft de Amsterdam se raad zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel om een aantal panden aan het Museumplein naast het Stedelijk Mu seum te kopen voor de bouw van het Rijksmuseum Vincent van Gogh. In het zelfde Stedelijk Museum, waar thans reeds dertig jaren (1e collectie van ir. V. van Gogh geëxposeerd is, moest mevr. Van Gogh-Bonger, de weduwe van Vincents broer Theo, in 1905 zalen huren om het werk van haar zwager te kunnen exposeren. De heer Dooyes (PvdA), die dit memoreerde, herinner de er ook aan dat in 1891 de waarde van de gehele collectie werd getaxeerd op 2.000. Het bedrag van 18,5 mil joen waarvoor thans de collectie aan de stichting wordt overgedragen vertegen woordigt, naar veler mening slechts een zesde van de internationale handels waarde Het argument werd echter slechts gehanteerd om aan te tonen «el ke erkenning het werk van Vincent in de wereld heeft gekregen. Hoewel er enige spijt was te horen over het feit dat het Stedelijk Museum een van zijn grootste aantrekkelijkhe den gaat verliezen, zag men in de stichting van dit speciale museum naast het Stedelijk ook veie voorde len. Het Stedelijk Museum wint ruim te, die het node behoeft, terwijl bo- vendien de ontwikkeling van dit insti tuut zich steeds meer richt op het vol- gen van de meest recente kunstontwik keling. De hoop werd uitgesproken dat tussen de beide musea een goede sa menwerking zal kunnen groeien. Daar bij werd ook door enige sprekers de vraag aan de orde gesteld of het nieu we Rijksmuseum niet zou kunnen wor den afgerond tot een museum voor de gehele laat-negentiende eeuwse kunst. Wethouder Van den Bergh wilde zich echter niet aan enige toezeggingen binden. Dit zal een zaak zqn voor de museumdirectie. De opzet, verklaarde hn nadrukkelijk, is het stichten van een monument voor Vincent van Gogh. De wethouder sprak van een „gedenk waardig ogenblik" en constateerde dat „de daad van de familie Van Gogh niet hoog genoeg kan worden gewaardeerd". Het nieuwe museum zal een inhoud krijgen van 25.000 kubieke meter en 700 strekkende meter wand voor het expo seren van kunstwerken. Over de plaats is geen discussie gevoerd. Zij had aller instemming. De heer Brinkgreve (KVP) merkte op dat het Museumplein als cen trum van de belangrijke kunstinstellin gen nog aanmerkelijk aan waarde wint. De omvangrijke villa's, die moeten wij ken voèr museumbouw, vertegenwoordi gen geen enkele architectonisch waarde. De heer Dooyes sprak de hoop uit dat de architect van het museum in zijn conceptie iets zou kunnen realiseren van de bedoelingen, die Vincent met zjjn werken heeft nagestreefd: kunst te ma ken die gewone mensen gelukkig zou kunnen maken. Een Rotterdamse criti cus, die de vrees heeft uitgesproken dat een museum gewijd aan één kun stenaar nooit grote belangstelling zou kunnen trekken, wees de heer Brink- freve ironisch op een museum dat met én schilderij een der hoogste bezoek cijfers van het land haalt: het Panora ma Mesdag ln Den Haag. Wethouder Van den Bergh ging nog in op de taakafbakening, die reeds ve le jaren geldt tussen het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum. HU consta teerde dat deze tljdsafbakening niet absoluut moet worden gezien. Er is reden om zich voortdurend op deze grenzen te bezinnen. Het fixeren van een ontwikkeling in een museum ge wijd aan de belangrijkste Nederland se schilder van de negentiende eeuw vond hij een „gezonde museale ont wikkeling". „In de keuze van het Rijk als behoed ster van de verzameling wordt er kend dat het werk van Vincent van Gogh bezit is van het gehele Neder- landsé volk", zei de heer Dooyes, die niet te lang wilde treuren over het ver lies voor het Stedelijk Museum. Voor het Stedelijk blijft nog belangrijk werk genoeg over. Opvallend was dat zelfs de bijzonder tegen het kunstbeleid van het Stedelijk Museum zekante heer Le Ca- vélier (VVD) een woord van dank richtte tot de directeur, de heer Sandberg, die de collectie steeds met de grootste zorg heeft omringd en een ereplaats heeft gegeven in de verzameling. de vier grote mogendheden de vol ledige verantwoordelijkheid voor Ber lijn blijven dragen", aldus de zegs lieden in Bonn. BERLIJN De Russen hebben ver scheidene van hun nieuwste, zeer snel le, straaljagers verplaatst naar bases onder de luchtcorridor Berljjn-Frank- fort, zo hebben westelijke bronnen ge- mel.'. De deltavleugelstraaljagers wa ren duidelijk zichtbaai op de startbaan van de Sovjet-luchtbasis in Zerbst. on geveer 97 kilometer ten zuid-oosten van Berlijn precies onder de zuidelijkste van de drie geallieerde luchtwegen. De vliegtuigen zijn in de laatste twee weken minstens vier keer dobr piloten en passagiers gezien. Een westelijke luchtvaartexpert heeft gezegd, dat hU er kort geleden een boven Berlijn heeft gezien, tijdens intensieve Russische straaljagervluchten boven de stad. De westelijke bronnen menen dat het betreffende Russische vliegtuig de twee-straalmotorige Mig E-166 is „Flipper" genoemd in het NAVO-aan- duidingssysteem. Het toestel heeft een snelheid van bijna twee-en-een-half maal de snelheid van het geluid. De F-104G Lockheed Starfighter, de normale NAVO-straaljager in West- iJuitsland. is net zo snel en doeltreffend als de „Flipper" en weegt maar negen lot tien ton met opstijgen, tegen de ichttien ton van de Russische straal jager. Het feit dat de nieuwe Russische straaljagers openlijk in Zerbst staan, bewijst dat de Russen wensen dat ze gezien worden, als een herinnering aan het westen hoe gemakkelijk het is het westelijke luchtverkeer van en naar BerlHn te hinderen. De Russen be weren dat het Oostduitse bewind het recht heeft het luchtverkeer te beheer sen zodra het een vredesverdrag met de Sovjet-Unie heeft getekend. AMSTERDAM, 11 okt. Aan het sot van een protestvergadering tegen het Amerikaanse optreden jegens Cuba, die gisteravond door zevenhonderd per sonen hier werd bijgewoond, werd een drietal resoluties aangenomen, gericht aan de Nederlandse regering en de Amerikaanse en Cubaanse ambassa deurs. Op de regering wordt een dringend beroep gedaan om geen gevolg te geven „aan de pressie van de V.S." om het vervoer van goederen naar Cuba stop te zetten en zonodig ten scherpste te protesteren tegen iedere maatregel die gericht zou kunnen zijn tegen Neder landse schepen welke aan het vreed zame handelsverkeer met Cuba deelne- men. Hor" v% rtn°i^le ajan de amt>assadeur der Y'S. wordt onder meer met klem geprotesteerd tegen „de hernieuwde do- fjg regering het Cubaanse volk te verhinderen in vrijheid vorm te geven san zijn recht op zelfbeschik king In de resolutie aan de Cubaanse ambassadeur gaf de vergadering uiting aan haar gevoelens van solidariteit met het Cubaanse volk. UITHUIZERMEEDEN, 11 okt. Gis termiddag heeft een Duits sportvlieg. tuig, dat op weg was van Borkum naar Bonn, tengevolge van een dichte mist, waardoor de 51-jarige piloot uit Keulen de koers kwijt was geraakt, hier een noodlanding gemaakt. Het toestel kwam terecht in een weiland van de landbouwer Siemens. Het landingsgestel werd bij de noodlan ding beschadigd, maar de piloot en zbn mede-passagiere, een 21-jarige Duitse kregen geen letsel. AMSTERDAM, 11 okt. De semi- profvoetballers van het Amsterdamse DWS hebben hun bestuur medegedeeld, dat zij geen betaling willen voor de zondag a.s. te spelen benefietwedstrijd tegen De Volewijckers. DWS heeft voorts afstand gedaan van het recht om 50 procent van de ontvangsten voor zich op te eisen, terwijl De Volewi.jc. kers restitutie van de te heffen ver makelijkheidsbelasting zijn gega randeerd. De opbrengst van deze wedstrijd, be stemd voor de opvoeding van de kin deren van de onlangs overleden trai ner Daan de Jongh, zal dus maximaal zijn. WASSENAAR. 11 okt, De uitslagen van de draverijen en rennen van gis teren zijn: Prijs van Zwolle, 1500 m. Eerste af deling: 1. Barones Spencer (A. C. Groe- newegen) 2.15.2 (1.80.1), 2. Belle Amie K, 3. Balero Prise. Tot. w.4,80, pl. 1,60, 1,20, 1,40, gek. 12,30, cov. 5,90. Tweede afdeling: 1. Bergen's Glorie (B. Leeuwenkamp) 2.17.9 (1.30.7), 2. Browny H, 3. Brutus Stuermann. Tot. w. 4,90, pi. 2,90, 7,20. gek. 111,20, cov. 20,80. Prjjs van Maastricht, 2040 m.: 1. Ari- sien (M. Romein) 2.57.3 (1.27.8), 2 Al- hambra, 3. Antha Thelma. Tot w. 16,50, pi. 4,60, 2,70, 3,-. gek. 15,70, cov. 6,30. Prjjs van Arnhem, 2120 m.: voor leer ling-pikeurs: 1. Zus Scotch (J. H. Vrees wijk) 3.02.8 (1.25.4), 2. Zoranus Ackit, „J- Meeske. Tot. w. 13,20, pl. 3,20, ,20, 2,90, gek. 36,20, cov. 5,50. Prijs van Haarlem, 2120 m.: 1. Acro baat (E. de Visser) 3.02.6 (1.27.-) 2. Rosemarijn, 3. Zonnestraaltje, 'tot. 7,30, pl. 2,60, 2,40, 3,50, gek. 9,50, cov. 5,10. prijs van Den Haag, 2500 m.: 1. Wal- ter Hollandia (M. Vergay) 3.29.9 (1.24.-), 9. Visuil S, 3. Vitalis. Tot. w. 2,10, pl. ,30, 1,40, gek. 5,-, cov. 2,80. Prijs van Middelburg, 2100 m.: 1 Zil vervos (Th. H. Kooyman) 2.58.5 (1.23.4), 2. Zibello Hanover K, 3. Zephyr. Tot. w. 4,10, pl. 1,60,, 2,20, 2,50, gek. 6,70, cov. 5,60. Prijs van Groningen, 1900 m.: voor leerling-jockeys: 1. Defendeur (W. Kac- zorowski) 2.06.6, 2. Phrolic, 3. Agram. Tot. w. 2,20, pl. 1,30, 1,50, gek. 4,50, cov. 3,30. Prijs van Leeuwarden, 1800 m.: voor amatrices en amateurrijders 1. Amou- rette (mej. A. v. d. Berg) 2.01.8, 2. Cold Water, 3. Soolita. Tot. w. 6,50 (Stal), pl. 8,80, 7,60, gek. 58,70, cov. 12,60. Prjjs van Assen, 1350 m.: 1. Nina (R. J. v. d. Kraats), 2. Country Girl, 3. Heraut. Tot. w. 6,60, pi. 2,20, 1,60, gek. 6,60, cov. 3,90. Totalisator omzet 101.648,50. De root- Joegoslavische schaakgro meester dr. Milan Vidmar is te Ljub ljana overleden. Dr. Vidmar is 77 Jaar gworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9