Vermakelijke en gezellige film met Doris Day en Gary Grant FRÈRES JACQUES in rijk samengesteld programma We zitten midden in de wolken van de Melkweg Luxor-theater heropend met Romance a la Carte55 NAAIMACHINES ENGEL Voortreffelijke vertolking van Testament van Villon Chapon en Frankot exposeren collectie voor Amerika Brandstichting en diefstal KENT U DE ZEVEN WONDEREN DER WERELDRUIMTE Romance Van de 6600 gezinnen Diiplomia-uitrei'king Mater Amabilisschool IN „GALERIE ESPACE" Anderhalf jaar tegen monteur geëist Een paardekop.... Een enthousiast Een Tantaluskwelling VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 PAGINA 13 VAN WEERT Rijksstraatweg 559 TERWIJL PROF. KRONIG van de Delftse T. H. de „verplaatsingszucht in de wereldruimte" hekelt en niet bijster te spreken is over haar, Wat hij noemt, vermeende, triomfen, vin den de voorbereidselen voor tochten naar de taaan en andere planeten voortgang, zowel in de Verenigde Staten als in Sovjet-Rusland. Tege lijkertijd wedijveren andere landen in het con strueren van raketten. Zelfs uit Rood China komen hierover berichten. Ook ons land neemt aan de rakettenproduktie deel, zij het dan in direct. Volgens prof. Kronig is de wetenschappe lijke waarde van de ruimtevaart niet groot en zijn de enorme bedragen, welke er aan besteed Worden, ongemotiveerd. Hij is er van overtuigd, dat onze kennis van de fundamentele wetten der fcatuur- of scheikunde door een bezoek aan maan. Hars of Venus niet zal worden verrijkt en er niets zal worden gevonden, dat we niet in onze labora toria zouden kunnen maken. Nederland, zo con cludeerde hij, naar we dezer dagen hebben kun nen lezen, kan 't geld beter gebruiken voor het onderzoek van de aardgasvoorraad hier te lande. Hij staat in dit oordeel niet alleen. Maar tal van geleerden in heel de wereld zijn een andere mening toegedaan, terwijl de politici het zich zelfs tot een eer rekenen, alles te doen, om b.v. een tocht naar de maan mogelijk te maken. Khroesjtsjev riskeert er de verdere ontwikkeling van zijn landbouwgebieden door en onthoudt het Sovjet-Russische volk tal van gebruiksartikelen, die elders tot de gewoonste zaken ter wereld behoren. Kennedy verklaarde onlangs, alles te zullen doen wat in zijn vermogen is, om de Verenigde Staten nummer één in de wereld ruimte te maken De Amerikanen zijn druk bezig met het aanleggen van reusachtige startbanen voor Saturnus-raketten en in 1968 zullen ze een bemand wereldruimtestation om de aarde laten cirkelen. „De greep naar de tnaan", zo is het pogen der Amerikanen genoemd, om de eerste levende mens op deze planeet te doen dalen en weer naar de aarde terug te brengen. Hij zal de smaad moeten wegwissen, door het Kremlin de Amerikaanse trots aangedaan, toen een Sovjet-Russische raket de maan bereikte en er de rode vlag met hamer en sikkel deponeerde! Wanneer de nieuwe startbanen op Cape Canaveral klaar zijn, zal men elke vijf dagen van 1 tot 8 raketten op één dag kunnen afschieten, raketten van het nieuwste Saturnus C 5 type. Maar voorlopig zal de Saturnus C 1 nog Amerika s grootste raket blijven. Dit verklaarde dezer dagen dr. Debus, een der Duitse geleerden, die na de oorlog door de Amerikanen uit de V2-basis Peenemiinde werden leeggehaald en in de Verenigde Staten aan het werk gezet. Hij is thans het hoofd van de startplaats op Cape Cana veral en deze is volgens hem nu al verouderd, ofschoon er nog geen Saturnus C 1 afgeschoten is. Dr. Debus vertoefde ter gelegenheid van een bijeenkomst der Duitse Raketengesellschaft te Koblenz enige dagen in die stad, om er samen met andere „Péenemünder" de terug heer in de „Heimat" te vieren. Hij vertelde, dat er momenteel slechts vier Saturnusraketten per jaar zouden kunnen worden gelan ceerd. Voor elke lancering is een aantal proefnemingen gedurende 'wee maanden nodig. Het blokhuis, waarin de starttafel en de con- tr°leapparaten staan opgesteld, mag zich niet verder dan 250 meter fan de startplaats bevinden. Zo'n blokhuis is overigens dermate stevig gebouwd, dat het, zelfs wanneer een raket er na de start bovenop zou vallen, bestand zou zijn tegen de enorme ontploffing, welke de brandstof van de vallende raket zou veroorzaken, die een kracht zou hebben van niet minder dan 250.000 kilo dynamiet. Behalve een blokhuis is er ook een wachttoren nodig, met een tank- ruimte en bedieningslokalen. Hij moet, ofschoon verplaatsbaar, een tornado kunnen weerstaan. Een raket veroorzaak bij het afschieten een ware storm. Zo'n Saturnus C 1 is meer dan vijftig meter lang.... De toren moet nog hoger zijn! exclusieve tweedjassen vanaf f 149.- ITALIAANSE SPO'RTCOLBERTS ARROW SHIRTS vanaf f 19.50 HAARLEM, 12 okt. Met een „Ro mance a la carte" is gisteravond het Luxor-theater heropend. Een feestelijke opening, niet alleen door die romance van Doris Day en Gary Grant, maar evenzeer door een gezellige sfeer, die in het fraaie theater met vele bloem stukken nog verhoogd werd. In de mid dag had de directie gerecipieerd. Vele vrienden en relaties uit de bioscoop wereld hadden acte de présence gege ven, velen van hen waren ook 's avonds present. Toen het voorprogramma gedraaid was, sprak de heer A. F. Wolff, direc teur van de N.V. Utrechtse Filmonder neming „Ufio", de exploitante van het theater, woorden van dank tot ai dege nen, die hun krachten aan de renovatie van het theater hadden gegeven. De penningmeester van „Weldadigheid naar Vermogen", voor welke instelling de baten van de eerste voorstelling be stemd waren, toonde zich uiteraard heel dankbaar en dankte de directie van Po lygoon en van Universal, die de film uitbrengt, voor het gratis beschikbaar stellen van hun films, waarbij „Welda digheid" nog meer gebaat was. Hij was de burgemeester van Haarlem, ere-voor- zitter van Weldadigheid naar Vermogen, dankbaar, dat deze zijn instelling by de directie van Luxor had aanbevolen. De directeur van Universal sprak ten slotte woorden van gelukwens en las twee telegrammen voor, een van Doris Day en een van Gary Grant. Beide film sterren, die in „Romance a la carte" de hoofdrol spelen, wensten de directie van Luxor alle succes toe. Daarna kregen de vele belangstellen den gelegenheid de Romance op hot wit te doek te zien. Daarover schrijft een onzer medewerkers het volgdende: jj Doris Day tegenover Clark Gable, Doris Day tegenover Rock Hud son, wat heeft men kunnen lachen om deze geestige filmco- medies! Xu: Doris Day tegenover Ca- ry Grant. Ook nu een gezellige film, vol grappen, met een wel erg woor denrijke. maar zeker heel amusante dia loog. „Romance a la carte" (That touch of mink) verhaalt van een meisje in New York, Cathy, dat Op weg naar het arbeidsbureau van onder tot boven wordt volge6pat door een voorbijrijdende auto toebehorend aan de miljonair Philip Shayne. CatJhy komt zich op zijn kan toor beklagen, maar haar stem stokt haar in de keel, als zij de Charmante Philip eens goed aankijkt: tegen zo'n vlotte en aardige man kan ze moeilijk gaan „uitpakken". Philip vindt de jon ge vrouw best aardig. Hij maakt een afspraak met haar en overlaadt haar met geschenken, en dat zet Cathy aan het denken. Niettemin gaat zij met hem op reis naar Bermuda, waar zij prompt uitslag krijgt, zodat hun romantisch samenzijn in het water valt. Cathy gaat nog eens naar Bermuda, dit keer alleen, maar ze belt Philip op met het verzoek snel te komen. Als hij is gearriveerd treft hy een diep slapende, onmogelijk wakker te krij gen, Cathy aan. Ze had zich wat moed ingedronken Het schijnt dat deze liefdesaffaire-in- eerste-aanleg aan het verzanden is tot een medewerker van Philip, Roger, haar weer nieuw leven inblaast. Hij wil Philip jaloers maken en raadt Cathy aan er vandoor te gaan met een man, op wie zij wel kan schieten. Snel stelt Een der vermakelijke situaties in „Romance Cary Grant. a la carte" met Doris Day en Roger zijn baas hiervan op de hoogte en dan breekt er een komische jacht van Philip op Cathy aan, die uitmondt in ja, wat anders dan een huwelijks aanzoek. Wat uit de kort aangehaalde inhoud hierboven op een doorsnee-comedie lykt is in werkelijkheid een sprankelend geval met vele humoristische en gees- De beste Zweedse. Duitse merken. Japanse Zig-Zag Naaimachine Zwitserse 350— Grote Houtstraat 181 Haarlem Tel. 14444 HAARLEM, 12 okt. Dat het op treden van de Frères Jacques ook in Haarlem een groot succes zou wor den, was te verwachten. Dat het door gaans niet zo spontaan reagerende publiek na afloop van de voorstelling in een ovationeel applaus zou los barsten, was voor Haarlem althans sensationeel. Het publiek heeft er wel mee bewezen, dat het deze chan son-acrobaten op hun werkelijke waarde wist te schatten. Het applaus was zo langdurig en zo hevig, dat de Frères Jacques nog twee „extra's" konden worden afgedwongen. Wat moet men nu over het program ma zelf zeggen? Dat alle chansons tot in de kleinste details perfect werden uitgevoerd? Men wist dat immers al van dit viertal begaafde kunstenaars, die in de loop van ruim tien jaar da gelijkse samenwerking, volmaakt op el kaar zijn ingespeeld. De samenstelling van het programma was ditmaal r\jker en meeromvattend dan twee jaar gele den. Toen immers lag het volle accent op het komische. Ditmaal waren er en kele ernstige nummers in opgenomen, als ,,De Sandwich-man" en het aangrij pende Testament van Francois Villon. Voor de uitvoering van dat laatste heb ik mijn hart vastgehouden Die vol maakte tekst, warm-menselijK, eerltfk en puur, kon m.i. enkel verknoeid wor den door dit viertal dat zozeer op uiter- lrjke expressie is ingesteld. Maar het is de Frères Jacques gelukt pm vrijwel zonder beweging, met prachtig stemge luid, in een uitgebalanceerde mis schien nog iets te kleurige belichting, deze middeleeuwse ballade op aangrij pende wijze tot leven te brengen. Het was een unieke prestatie. De kunst van de Frères Jacques is die var) het micro-drama. Zij beheer sen alle dramatische expressiemiddelen zang, dans, mime, mimiek. Zij brengen kleine drama's ten tonele en zij doen dat perfect. Het merkwaardige is, dat zelfs de „oude" repertoirenummers ondanks het feit dat ze avond aan avond „gebracht" worden toch weer ver nieuwd, uitgediept lijken te zijn. De Vio- loncelliste bij voorbeeld, leek menselijk- tragischer onder het kluchtige masker. Van de nieuwe nummers vond ik „An- thropophagiquement Votre" een superi eur voorbeeld van micro-drama. Een voortreffelijke „vlakverdeling", voortdu rend wisselend, voortdurend nieuw, maar steeds uitgewogen en afgestemd op het onderlinge samenspel. Direct en trefzeker van sfeer, uitgekookt in ieder van de individuele prestaties en gevat in een perfect licht-decor. De belichting is trouwens steeds bijzonder geslaagd. Een compliment voor de technici die geen moment hun concentratie mogen verliezen. Plezierig is ook „Les Bonnes", de eeuwige klacht over het huispersoneel. Prachtig de geschiedenis van Stanislas en zyn maitresse en onvergelijkbaar de Muziekdoos. Vooral in dit laatste wa ren de Frères Jacques groots, omdat dit werkje onmiddellijk aansluit op hun marionetten-kunst. Het heeft geen zin al de nummers nog eens te gaan noe men. Het was in één woord een voor treffelijk programma. Een bijzonder woord van lof voor de pianist-compo nist-arrangeur Pierre Philippe, die in één adem genoemd moet worden met de andere executanten. J. W. v. d. V. (Advertentie) die in Haarlem-Noord wonen, zijn een behoorlijk aantal kinderen, kinderen die er graag lief uitzien, en ouders die trots zijn op hun kroost. Ons filiaal biedt u een grote sortering in Jassen, Jacks, Snow Suits enz. enz. tegen echte Van Weert-prijzen. DUS NIET DUUR Ruime parkeergelegenheid. BEVERWIJK, 12 okt. Op woensdag 24 oktober zullen in Kennemer-theater de diploma's worden uitgereikt aan de leerlingen van de dag- avond- en jon gerencursus van de Mater Amabilis school Na de diploma-uitreiking ver zorgt de toneelgroep Ben Heuer het ver dere program. BEVERWIJK, 12 okt. Het jubileum comité „40 jaar DEM" organiseert maandag IS oktober een speciale kla- verjasdrive in zaal „Sport". De drive staat open voor alle DEM-verenigingen. tige passages. Dit komt op de eerste plaats voor rekening van Doris Day en Cary Giant, twee beproefde blijspel- acteurs, veel minder door de regie van Delbert Mann, die wel niet voor een geslaagde grap uit de weg gaat, maar zijn film toch wel erg conven tioneel in elkaar heeft gezet. Er komen echter heel gezellige en verrassende situaties in de film voor, zodat u zich er zonder twijfel opper best mee zult vermaken. Alvorens hun werk te exposeren in Los Angelos in de Comara Galerie stellen Frankot en Chapon de collectie, die zij zullen versturen, ter bezichtiging bij Galerie Espace aan de Keizersgracht te Amsterdam. De ontwikkeling van Jules Chapon heeft geleid naar een totale abstractie in die zin dat een Ensor-achtige drom van gestalten in barokke beweeglijk heid een infernale stemming oproept. De ver doorgevoerde structuur deelt de aanvankelijk grote beweging op tot een versperring van de ruimte. De figuratie is zo dichtbij gehaald door de gelijkmatigheid van de structuur, die niet alleen de vorm maar ook de kleur opdeelt, dat het vlak wordt dicht ge schilderd. Dit is wel het moment voor een expositie als afsluiting van een ontwikkeling, want de uiterste ver strooiing van de kleur en de doorbre king van de vormconstructle werken samen tot de totale sluiting van het vlak, waarna de schilder zich zal moe ten bezinnen op herwaardering van zijn beeldende materialen. Roelof Frankot, die zich enkele jaren terug tot onze verwondering bezig hield met de open kleur en de bewegings drift van Karei Appel, blijkt in deze tentoonstelling tot erkenning van eigen waarden te zijn weergekeerd. In twee doenken van zeer groot formaat beves tigt hij zijn compositair vermogen door «net een rijke verscheidenheid van bouw en in esthetische afstemming van kleur beelden op te roepen van grote oorspronkelijkheid. De tentoonstelling duurt tot 16 okto ber. L.T. HAARLEM, 12 okt. Wegens brand stichting in een fabriek van grammo foonplaten te Zandvoort en diefstal daaruit van een versterker en ver bandmiddelen, eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank gistermiddag tegen een 32-jarige mon teur een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. Verdachte verklaarde op een zater dag in juni veel drank te hebben ge bruikt en de volgende dag naar de grammofoonplatenfabriek te Zand voort, waar hy vroeger gewerkt had, te zj)n gegaan. Na het verbrijzelen van een ruit verschafte hij zich toegang tot het gebouw. Daar vernielde hy met een voorhamer een aantal werk tuigen, vervolgens drenkte hij enkele lappen in benzine en stak deze in brand. Tenslotte begaf hij zich per auto naar de politie om de brandweer te waarschuwen. Pas enkele dagen later werd de man gearresteerd, verdacht van brandstich ting en diefstal. De schade wordt op 60.000 geschat. De rechtbank zal op 28 oktober uit spraak doen. I Opnieuw: greep naar de maan Toch zullen startbanen met soortgelij ke blokhuizen en wachttorens totaal on voldoende zijn bij het afschieten van een Saturnus C5, die meer dan 120 meter lang zal zijn en een ongelooflijke kracht ontwikkelt Hoe de nieuwe startbanen zullen zijn, hierover liet de tot Ameri kaan genaturaliseerde dr. Debus zich niét uit. Als men nagaat, welke reusachtige bedragen aan de wereldruimtevaart wor den besteed en hoeveel vooraanstaande geleerden er voor werken, kan men niet aan de indruk ontkomen, dat er toch meer aan vastzit, dan men zo op het eerste gezicht zou denken. Natuurlijk zijn daar voor de twee grote mogendheden, die thans de grote wedstrijd hebben aan gegaan en hu» «reep naar de maan systematisch pogen te verstevigen, mili taire redenen. Het orgaan van het Rods Leger publiceerde onlangs een artikel, waarin het de maan aanwees als een Ideale startplaats voor raketten waar mee dan elk oord op de aarde bedreigd en dus in bedwang zou kunnen worden gehouden. wereldruimte, op een bepaald punt gezien, net eender uit. De tijd zal eens komen, aldus onze astronoom, dat mensen ons zonnestelsel zullen kunnen bewonderen, zoals wij nu de Andromeda doen. Dr. Barnley vestigde er nog de aan dacht op, dat het sterrenhelr, waartoe onze aarde behoort, een onderdeel ls van de Melkweg. We kunnen ons thans nog geen goed denkbeeld van deze melk weg vormen omdat we er als het ware middenin zitten. Voorts belemmeren enorme wolken van uiterst fijne stofdeel tjes ons uitzicht. De sterrenkundigen In de Oud heid dachten, dat deze bijna zwarte wolken gaten ln de hemel waren Van de zeven wonderen der wereld ruimte is de Krabnevel, zo genoemd naar zijn vorm, een der merkwaardigste. Hij werd in het jaar 1054 door de Chinezen ontdekt, ais een lichtende plek aan de he mel, die steeds helderder werd en niet alleen 's nachts, maar ook overdag dui delijk zichtbaar was. Het moet in die tijd een bijna beangstigend gezicht geweest zijn. De Krabnevel is in werkelijkheid een uiteengeplofte ster. De ontploffing is mis- schien wel veroorzaakt door een nucle aire kettingreactie. De sterrenklomp van Hercules mag als een wonder in de wereldruimte wor den aangemerkt, omdat hij uit louter sterren bestaat, waartussen geen kosmi sche gassen voorkomen. Het centrum of de kern, welke één bonk licht vormt, bestaat uit letterlijk duizenden sterren. H geheel ziet er meer uit als een symme trisch opgezet schilderij dan als een con ventioneel sterrebeeld, tenminste, als men er een foto van bekijkt. Een ander wereldruimtewonder is de z.g. constellatie van Orlon, waarvan het licht even helder als kleurig is. De kleu ren omvatten schier alle tinten van het spectrum, terwijl het felle rood er in op het voorkomen van waterstof wijst. In dien men scherp kijkt, kan men in de kos mische stofwolken de omtrekken van Een der nieuwste foto's van gedeelte der maan. doen aan de wereldruimtevaart en zich niet er mee vergenoegen dat tal van eminente Duitse geleerden zowel in de Verenigde Staten als in Sovjet Rusland er belangrijke bijdragen aan leveren, in zeker opzicht zelfs als pioniers optreden, zoals dr. Wernherr von Braun ten aanzien van een tocht naar de maan. Het pro gramma is een Vierjarenplan en het wordt gesteund door de Duitse luchtvaart en ruimtevaartindustrie, alsmede de Deutsche Gesellschaft für Flugwissen- schaften. De uitvoering ervan eist in middels in de eerste plaats een bijdrage van de Bondsregering en die der verschil lende landen van in totaal 933 miljoen mark, verdeeld over vier jaren. In de genoemde commissie hebben zich de kop stukken van industrie en wetenschap ver enigd. In de toelichting wordt gezegd, dat de Bondsrepubliek zich in geen geval van de wereldruimtevaart afzijdig mag houden en het hoog tijd is om de nog openstaande kansen ete benut ten zodat men aan een dreigend isole ment zal kunnen ontkomen. Dit isole ment zou er toe kunnen leiden, dat West- Duitsland in zeker opzicht tot de indus trieel onontwikkelde gebieden zou moe ten worden gerekend. Andere landen, zo wordt er in gewaarschuwd, zijn reeds bezig ons te overvleugelen. De commissie wenst West-Duitsland actief te doen deelnemen aan de bouw van de Europese wereldruimteraket, het tevens zelf raketten voor het doorvorsen van de wereldruimte te laten fabrice ren, voorts projecten te doen bestude ren voor het ontwerpen en lanceren van wereldruimtestations. Tenslotte dringt de commissie aan op het kweken van een technische wereldruimte-severve. Ze wil in 1966 de beschikking hebben over 3700 speciaal opgeleide geleerden en technici, wier specialiteit de wereld ruimtevaart en de bouw van raketten zal moeten zijn. Men slaat in Bonn blijk baar met enige bezorgdheid gade, hoe Frankrijk in West-Europa in het we reldruimteonderzoek de leiding heeft ge nomen en al aardig op weg ls, om eigen raketten de wereldruimte ln te slin geren. OBSERVATOR Het is intussen wel interessant tegen over pessimistische oordelen omtrent de wereldruimtevaart het enthousiasme te plaatsen van een dr. Branley, astro noom, verbonden aan het American Mu- seum-Hayden Planetarium te New York, Deze spreekt over de zeven moderne wereldwonderen en wel die der wereld ruimte. Van de zeven wereldwonderen der Oudheid is er nog slechts één in de loop der tijden overgebleven, de.pyrami- den van Egypte. De hedendaagse r wereldruimte wachten nog op een nadere verkenning. Welke deze zeven wonderen der wereldruimte zijn? Dr. Barnley somde ze op in een inter view in het Amerikaanse tijdschrift Think": de maan, de Andromeda, Ga laxy, de Melkweg, de Krabnevel, de sterrenklomp van Hercules, de constel latie van Orion en de ringen van de pla neet Saturnus. Wat de maan betreft, hij acht deze de meest aangewezene, om alle krachtsinspanning van de we reldruimtevaart er op te richten. Ze ligt immers het dichtst bij ons, soms op een afstand van „slechts" een driehonderd duizend kilometer en ze is de planeet, waarvan we het meest weten, al kennen we er maar één zijde van, de naar ons toegekeerde. Die maan is bijna een Tan taluskwelling. We weten er heel wal van, maar we zouden er nog veel meer van willen weten. We beschikken nu over heel interessante foto's ervan, hebben 'n tamelijk goed idee van haar atmosfeer en topografische gesteldheid, maar over tal van belangrijke details tasten we nog in het duister. Dr. Barnley interesseert zich speciaal voor de Andromeda Ga laxy, omdat deze zo mooi is om te zien en, zoals hij het uitdrukte, óók fotoge niek. Ze is de gaswolk, die zich in de wereldruimte het dichtst bij ons bevindt, is tevens een sterrenheir, dat veel over eenkomst moet hebben met het zonne stelsel. Vermoedelijk ziet dit er in de De Andromeda, een wonderlijke ge vormde sterrenwolk of sterrennevel, een der zeven wonderen der wereld ruimte.... een paardekop ontdekken. Dan is er nog de ring van Saturnus, ook al een won der in de wereldruimte. Hij is 'n verza meling van ringen, die vermoedelijk ont staan zijn, doordat tengevolge van de aan trekkingskracht van Saturnus een aar- tal zijner planeten zo dichtbij zijn °PP vlakte zijn aangetrokken, dat ze uiteen- «natten De ontelbare deeltjes Dieven rond Saturnus cukelen om uitemdel^ een ring te vormen. Iets dergelijks zou met onze maan kunnen gebeuren, maar dan zijn we vermoedelijk een miljard jaa verder aldus dr. Barnley. Het befaamde mannetje in de maan zal het dus voor- lopig nog zonder ring moeten doen De zeven wonderen van de wereld ruimte zijn een persoonlijke keuze vaq Dr. Barnley, maar velen zijner colle®a zullen het naar zijn mening met hem eens ziin. Hij gaf twee redenen voor zyn keuze! Ten eerste het feit, dat de zeven wonderen van de wereldruimte een be langrijke functie ten aanzien van ons zonnestelsel vervullen en dus direct en indirect Invloed uitoefenen op de situatie hier op aarde. Ten tweede de omstan digheid. dat ze alle zeven ook met het blote oog zichtbaar ztjn en derhal door elke aardbewoner kunnen worden waargenomen, terwijl ze hem enigszins wegwijs maken in de architectuur van het heelal. Het ls er nog heel ver van weg, dat mensen de zeven wereldwonderen zullen aanschouwen, zoals wij het heden ten da ge de piramiden kunnen, maar wat ae maan betreft, staat het mensdom ais het ware op de drempel. En zó groot is de indruk, welke de vorderingen van weten- schap en techniek te dien aanzien ge maakt hebben en alsnog zullen maken, dat in West-Duitsland de regering zich ernstig is gaan beraden over een pro gramma opgesteld door een commissie voor wereldruimtetechnisch (Kommission für Raumfahrttechnik), hetwelk ten doel heeft het onderzoek ten behoeve van wereldruimtevaart en Duitslands aandeel daarin niet alleen te bevorderen, maar tevens daadwerkelijke uitkomsten te doen hgbhep. West-Duitsland wil nl. mee gaan ln deze bol is een „wereldruimte kamer" ingericht. Toekomstige kosmo nauten zullen er olie situaties kunnen ervaren en doorstaan, die ze in de wereldruimte kunnen ontmoeten. Het gaat hier nog slechts om een tekening van het ontwerp. De Amerikanen hopen echter, al na een jaar het ingewikkelde laboratorium, waarvan de binnenste ruimte een diameter van tien en en halve meter heeft, in gebruik te kunnen nemen. (Advertentie) Barteljorisstraat 5 - Haarlem Breestraat 138 s Beverwijk (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13