KARDINAAL ALFRINK: Thuisfront in Rome moet vergadering blijven volgen Goed begrip is nodig voor binnenkerkelijke kritiek Adenauer naar W ashington Adenauer boos op socialisten I Doden en gewonden in westelijk Nieuw - Guinea Bloedbad in Baliem - Vallei gesignaleerd .n SERVIEZEN eée^twa. BOOT- meubelen FAAM; F0RD-TAUNUS12 M HAARLEMSE AUTO CENTRALE VOGELZANG Het weer Nog geen besluit over vrijlating van gevangenen winter mantel HAARLEM 'Inl'IIMe'M w Een echte camel mantel niet voor 194.-... maar voor 149.- V STUURMALS, C0HEN Tot voor een gezellige open Schotse haard li' VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 86ste JAARGANG No. 31256 ROME, 12 okt. „Terwijl de va ders vergaderen, moet het thuis front in alle milieus het voort gaan van het Concilie volgen in grote openheid. Deze openheid houdt in, dat men er naar streeft zich in te denken in de Kerk, op de eerste plaats theologisch, maar ook in haar concrete gestalte. Die openheid omvat evenzeer waar nodig en nuttig het uiten van wen sen en van eerlijke kritiek". Al dus kardinaal Alfrink, die ons gisteravond nog een gesprek toe stond in het Nederlandse Priester college. De kardinaal stelde, dat het Concilie een dialoog is in de Kerk, waarbij iedereen betrokken is, niet slechts de hiërarchie, Toaar ook alle gelovigen. Het is daarom van groot belang te we- en Wat deze denken en verlangen. FALCON TWEEDJASSEN Plaatselijke opklaringen CUBA CONCILIE Morgen de eerste beraadslagingen Debat over Engels EEG-lidmaatschap voor geen per week BOOT a-..,,». Gierstr.52-54-56 Haarlem Telefoon 12047 Een overzicht van de St. Pieter tijdens de openingsplechtigheid. LONDEN, 12 okt. (UPI) Een Australische radioverslagge ver, die zojuist teruggekeerd is van een tocht naar de verafgele gen Baliem-Vallei in westelijk Nieuw-Guinea, heeft gemeld dat daar elf dagen geleden een bloed' bad heeft plaats gehad. Daarbt zouden 80 Papoea's zijn gedood en 70 gewond. DE NIEUWE is er! Ga deze unieke, moderne en toch voordelige wagen bezichtigen en vraagt inlichtingen bij: Stationsplein - Telefoon 11094-12883 Showroom: Houtplein 24, Tel. 14125 Voor nadere bijzonderheden zie de advertentie op pagina 12. Restaurant Groenendaal GOUDEN ARMBANDEN i service net en als het regent i" technisch speelgoed van BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnenrsnten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 EHrectle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Concilie is dialoog, ook voor alle gelovigen (Van onze Romeinse correspondent) St^j^uiul over de plechtigheden in de lpi',i 1 ®r. die gisteren het Concilie in- on ze' kardinaal Allrink, dat de n"lgscerenionies voor hem en alle XV,.TT'-1*'-" Indrukwekkend waren ge- do m.,nn! religieuze gebeurtenis en omdat ii?^6 plechtigheid, maar ook r,!?lho .<,le eprste bijeenkomst van welhaast alle bisschoppen der Kerk met de bisschop van Rome aan hun hoofd was. Het zien en daarom reeds het beleven van het Corcilie ook in alle pracht der solemnele omlijsting, heeft het psychologisch effect gehad, dat men zich eens te meer de diepe verantwoordelijkheid bewust werd voor deze kerkvergadering en dus voor de Kerk Bii de kardinaal kwam daarbij de opdracht, die de Paus hem heeft gegeven, zijn lidmaatschap van het Concilie-presidium. Wij waren nieuwsgierig naar de juiste taak en aard van dit der tien voorzitters. Maar tot heden bleek daar nog weinig van bekend. Zal het presidium geregeld bijeenko men om te overleggen over de leiding van dit zeer grote „parlement Reeds zuiver vergader-technisch kon de aarts bisschop hier geen antwoord op geven. De Paus heeft duidelijk als basis principe aangenomen de levende stem aller kerkelijke leiders in het Concilie ten volle tot uitdrukking te laten komen. HU volgt en dit is misschien typisch Italiaans de ontwikkeling zonder uit te gaan var een zelfs geestelijk-technisch vaste opzet. Toch dacht de kardinaal, dat de mogelijk- he'd gegeven is voor een zekere rol van het presidium als college met een zakelijk sturende functie. Neemt men uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDS6STRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met plaatselijke opkla ringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig verande ring in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Zaterdag: Zon: 7.00-17.52. Maan: 18.24-6.26. max. min. Station Weer temp. temp. gisteren Den Heidei zwaar bew. 14 10 Ypenburg zwaar bew. 14 7 Viissingen zwaar bew. 14 10 Eeide geheel bew. 12 2 De Bilt geheel bew. 13 7 Twente geheel bew. 11 7 Eindhoven mist 12 7 Zd-Limburg geheel bew. 10 8 Stockholm half bew. 10 0 Oslo licht bew. 7 2 Kopennagen licht bew. 11 8 Londen motregen 15 11 Amsterdam half bew. 14 8 Brussel motregen 14 9 Luxemburg mist 17 6 Parijs geheel bew. 18 9 Nice geheel bew. 22 13 Berlijn motregen 10 6 Frankfort geheel bew. 20 6 Miinchen mist 18 4 Zürich mist 18 4 Genève mist 19 4 Locarno licht bew. 19 3 Wenen mist 22 4 Innsbruck mist 20 1 Rome zwaar bew. 22 10 Madrid zwaar bew. 19 10 Mallorca half bew. 23 15 neersl. afgel. 2i uur 0 0 0 0 0 0.5 0.3 0.3 0 0 0 0.1 0 0.3 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 2 Bernard kardinaal Alfrink op zijn tribuneplaats in de St. Pieter, ge fotografeerd tijdens de openings plechtigheid van het Concilie. als simpel voorbeeld de verschillende stemmingen voor de elk zestien leden tellende tien Conciliecommissies. Hoe zullen de ongeveer 2200 Concilievaders vanuit de gehele wereld het eens wor den over deze keuze? Zal er een pre-advies bijvoorbeeld van het kleine bestuur kunnen uitgaan of zullen en kele „wilde" stemmingen een beeld kunnen ontwikkelen, dat zelf een lei draad wordt? Het Concilie brengt uiteraard en als een van zijn essentiële voordelen mee, dat er een contact gelegd wordt en het tot een samenspraak komt tussen de bisschoppen der Kerk, als nooit mogelijk is geweest. De kardinaal vertelde, dat bij het Nederlands episcopaat het plan be staat een vaag plan nog om op St.Willebrordsdag, november, in de Romeinse titelkerk van de kardinaal, met name in de Neder landse kapel, behalve de Nederland se kolonie in Rome uit te nodigen alle bisschoppen van Nederlandse afkomst en alle herders in wier diocesen de missionarissen het ge loof, eens te onzent door St.Wille- brord geplant, hebben gebracht, ter- wül dit eerste treffen daarna elders zou kunnen worden voortgezet. Dit is nog slechts een plan, een idee. En de verwerkelijking daarvan zal van tal van factoren afhangen. On dermeer of de Conciliewerkzaam heden dit toelaten. Wat de duur van het Concilie be treft, sprak de kardinaal van een hypothese, dat de kerkvergadering niet geëindigd zal zijn na één zitting van heden tot midden december. Men zou dan in twee of meer periodes ver der moeten bijeenkomen. Uiteraard brengt dit moeilijkheden mee voor alle bisschoppen in het bestuur hunner diocesen. Het Concilie van de andere kant is tegelijk een zaak van primair belang voor heel de Kerk. Hoe de botsingen dier belangen kunnen opge lost worden, zal de tijd moeten leren. Rome is van deze situatie uiteraard zeer goed op de hoogte. Kardinaal Alfrink zei zich nog weinig idee te hebben gevormd, hoe men tussen de verschillende klippen door kan zeilen. Voor de Nederlandse kerkprovincie liggen overigens de zaken niet zó moeilijk. De post gaat snel, de tele graaf snel, de telefoon is bij de hand. De gezamenlijke vraagstukken der bisschoppen tijdens het Concilie kun nen zelfs gemakkelijker opgelost wor den dan thuis. De heren wonen name lijk in één gebouw, schriftelijke ge- dachtenwisseling is niet nodig. En, zei de kardinaal, in een voorkomend rede lijk geval zullen onze diocesanen, van het belang van het Concilie overtuigd, wel een extra geduld willen opbren gen. Maar Nederland is de wereld niet; het ligt gunstig en de ingewikkelde vraagstukken bestaan eerder elders. De tijd zal het leren hoe men de vraagstukken tezamen oplost. „Per saldo is het voor ieder onzer de eerste maal, dit Concilie!" Het viel uw correspondent toen in, dat in de werkelijkheid het Concilie slechts een korte tüd in vaktermen „frontpaginanieuws" zal zijn, maar dat dit Concilie doorgaat en steeds werke lijker wordt. De kardinaal beaamde dit; hp meent van de andere kant en hoopt, dat de natuurlijk meer specta culaire berichtgeving zal plaatsmaken voor het beschouwend commentaar. In aansluiting op zijn wens tot volgen van het Concilie in alle open heid, zei kardinaal Alfrink nog soms in ons land een pendens te hebben bespeurd, die hij met een variant op het bijbels gezegde popu lair zou kunnen noemen: „Wat goeds kan er uit Rome komen". Daar tegen heeft hij zich onlangs gekeerd in een preek te Utrecht bij het derde lustrum van de Katholieke Jeugd raad. Het spijt de kardinaal, dat de indruk gewekt zou zijn daardoor, dat hij hierbij de uitingen van zeer bepaalde personen op het oog had. Toen wij hem op de man af vroegen: „Bijvoor beeld de rede op de Adelbert-Landdag van pater Van Kilsdonk?", antwoordde hij: „Ziehier een voorbeeld. Ik kende de rede van pater Van Kilsdonk alleen uit verslagen in de pers en ik weet heel goed. dat de pers de natuurlijke neiging heeft het meest pakkende, in ons geval het blijkbaar meest saillante uit de rede voor St.Adelbert, met veel reliëf naar voren te halen, zodat het gevaar ontstaat, dat de werkelijke be doeling van de auteur niet zuiver tot zijn recht komt. MIAMI, 12 okt. (AFP-Rtr) Do Amerikaanse advocaat James Donovan die in Havana heeft onderhandeld over het op vrije voeten stellen van 1113 Cu banen, die na de in 1961 ondernomen mislukte inva«iepoging op Cuba krijgs gevangen werden gemaakt, is gister avond in Miami, in de Amerikaanse staat Florida, teruggekeerd. Hij ver klaarde dat hij het resultaat van zijn besprekingen met de Cubaanse autori teiten vol optimisme afwacht. Donovan verklaarde tegenover ver slaggevers, dat hp de beslissing moet afwachten van de Cubaanse premier Fi del Castro, op zpn voorstel de gevange nen uit te wisselen tegen geneesmidde len en zuigelingenvoedsel. Hij verklaar de met nadruk dat Cuba geen geld voor de vrijlating van de gevangenen is aangeboden en hij zei ook dat de Ame rikaanse regering „op geen enkele wijze bij de onderhandelingen is betrokken". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiim VATICAANSTAD, 12 okt. Morgen begint het Concilie zijn eerste beraad slagingen, aldus meldt het KNP. Iedere week volgen dan de algemene vergaderingen op maandag, dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag, totdat op het Mariafeest van 8 december de eerste fase afgesloten wordt. Tussen die algemene vergaderingen door zijn er de commissievergaderingen, waar het moeizame werk van het over leg op nog intensievere wijze gedaan wordt en waar de uiteindelijke redactie der besluiten tot stand komt. llllllliilliillllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllimillllllllll BONN, 12 okt. (UPI) Bondskanse lier Konrad Adenauer heeft gisteren ge zegd, dat hij zich voor een ontmoeting met president Kennedy naar Washing ton zal begeven „zodra de tijd hiertoe geschikt is". Adenauer verklaarde tegenover een verslaggever van United Press Interna tional dat de datum van het bezoek af hangt van de „gang van zaken in het buitenland". Regeringsfunctionarissen hadden een correspondent van United Press Inter national eerder meegedeeld, dat Ade nauer van plan is zich in de tweede helft van november naar Washington te begeven. BONN, 12 okt. (Rtr., ÜPI) „De oppositie heeft mij volkomen ten on rechte gebrandmerkt als een tegenstan der van Engelands toetreding tot de EEG". Woedend hij werd rood tot achter zijn oren zei bondskanselier dr. Adenauer dit gisteravond in de Westduitse Bondsdag, waar hij door op positieleider Erich Ollenhauer werd ge attaqueerd over zijn houding ten aanzien van Engelands verzoek toe te mogen tre den tot de Europese Economische Ge meenschap. Terwijl de socialisten joelden en sis ten zei Adenauer dat hij vóór de toe treding van Engeland is, „maar het is met mijn plicht op te treden als de be hartiger van de Britse belangen bii de onderhandelingen over het Britse lid maatschap". u" Ollenhauer had Adenauer uitgedaae-d voor eens en voor altijd mee te dliST of hip vóór- of tégenstander is van Ei? gelands toetreding tot de Euromarkt Advertentie 59 cm) een volmaakt59 cm televisie beeld! Zelfs de breedste filmonderschriften komen er helemaal op. Een garantie van 24 maanden op ontvan ger èn beeldbuis! Materi alen en arbeidsloon voor de 24-uur service-dienst, die al tijd voor U klaar staat, wor den niet berekend. Besluit nu: zonder aanbetaling met antenne en installatie, een volmaakt t.v.-toestel voor nog géén f10.- per week. Alléén bij: TELE- RAMA Nieuwe Groenmarkt 2 - tel. 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - tel. 57900 Advertentie (Advertentie) (Advertentie) ■Anegang - Haarlem - tel. 10401 KNIP UIT! Deze advertentie heelt grote waarde voor de deelnemers aan de FAAM- skelter-prijsvraag. Een Australische christelijke missie werd aangevallen door heidense Papoe a's, aldus de verslaggever. De Papoea's brandden de missie en de omliggende dorpen bewoond door christelijke pa- poea's, plat. Volgens de verslaggever werden tach tig dorpen rondom de missie in de as gelegd en vele bewoners ervan ver moord. De aanval duurde vijf dagen en werd tenslotte door Papoea-politie af geslagen. In de missiepost wonen drie Austra (Aavertentie) lische gezinnen. Hun lot is nog niet be kend. De Australische informatiedienst m Londen, die het nieuws over de aanval gisteren bekend maakte, meent dat er geen verband bestaat tussen de aanval en de wijzigingen in het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea. (Advertentie) sinds 1876 Grote Houtstraat 82-84 Mededeling voor onze geachte relaties Ons restaurant is zondag 14 oktober a.s. geheel gereserveerd tot 14.30 uur. Gebr. Uitendaal Wandelbos Groenendaal, Heemstede. (Advertentie) luweliers - HOUTPLEIN 15 - Horlogen (Advertentie) Advertentie) i voor antiek interieur en die prettig stookt, kunt u bij Schous op de Oude Groenmarkt terecht. Waar voor niet. Voor keus (11 merken), voor vertrouwen (80 jaar), voor raad (uw belang voorop), voor vak kundige plaatsing (allicht), voor zekerheid, voor goede service en voor de gratis map met 51 modellen en alle wetenswaardigheden. iS (voor en na) 6611; barteljorisstraat 6 (Advertentie) in P5ft f6n- P[achti90 warme camel •n de tvDische klassieke typische box-coat-lijn nu prijs voor een Engelse speciale Dat het tailor-made modellen zijn. veerwUP'rktték blik aa" de b'izonder mooi verwerkte kraag en revers. Kies uw mantel, in de camel-tint die u staat voor ^4g huishoudafdeling Oude Groenmarkt 14-16 Haarlem - Tel. 11266 (02500) Voor «l!wïl!in0en na l u' tel- 54579 (02500) service na 6 u. tel. 50989 (02500) Haarlem Grote Houtstraat 26-30 Tel. 02500-11912 Afrika Tanganyika, Oeganda en Ke nya zullen gezamenlijk een commissie benoemen om onderhandelingen te voe- jen_®y®r handelsaangelegenheden met de EEG en Engeland. (Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1