Staschynski kreeg derde moordhevel Twee huidpatiënten in ziekenhuis Ziektebeeld van infectie is niet verontrustend VEILIGHEIDSSTOEL VOOR KLEUTERS nieuw ORANGE een EDO heeft moeilijke opgave üjUvmlév Man die hij moest liquideren woont de rechtszitting bij cJéififiikï Wollana - modeshowkleurige modellen in modetinten VREEBURG" alstublieft... Militaire psychologie en psychologie voor militairen NEC zal Haarlem warme ontvangst bereiden Badmintoncompetitie start met versmalling aan „top" RUITEN TROEF ONTHULLING IN KARLSRUHE Meer hulp bij huis werk dan vroeger? Gevolg van eten van onrijp fruit Soekarno en het marxisme fris vrolijk fantastisch Prof. dr. R. v. d. Giessen aanvaardt ambt buitengewoon hoogleraar Een maand geëist voor poging tot broedermoord Chinees-Indische gevechten REGENKLEDING voor HEREN Stelling bij promotie: Biljartend Kennemerland NA AANRIJDING OVERLEDEN kolendampvergiftiging Geneesmiddelen op gestolen receptenbloc Leidse chauffeur veroordeeld IN STRIJD OM DE KNVB-BEKER Zaterdag R.C.H. tegen J.O.S. BEN BELLA NAAR DE SOVJET-UNIE ,/tZit raar in elkaar" H ockeyprogramma voor Haarlem VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 fAGINA 2 CAFÉ-RESTAURANT e Fanta Orange heeft de rijpe, gezon de smaak van overvol sappig fruit. Dat maakt fris en vrolijk. Drink dus Fanta Orange! In Nederland gebotteld iret toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". bij: KARLSRUHE, 12 okt. (Reuter,UPI) Op de vierde dag van het proces te gen de 80-jarige Russische onderdaan Bogdan Staschynski, die terechtstaat wegens moord op twee Oekraïense bannelingen in West-Duitsland, verklaar de de beklaagde dat hij na de moorden op Bandera en Rebet over een vlucht naar het Westen begon na te den ken, toen hij een filmjournaal over de moor op een van zijn slachtoffers had gezien. Dit was voor hem, zoals hij het uitdrukte, een „vreselijke ervaring" Na de moorden op Bandera en Re- bet keerde Staschynski in Moskou te rug. Daar begon zijn plan om naar het Westen uit te wijken vastere vorm aan te nemen, mede door cynische opmerkingen van zijn chefs over zijn slachtoffers. De omstandigheid dat overal waar hij met zijn vrouw woon de, verborgen microfoons waren ge plaatst, speelde eveneens een rol, nadat zij in hun woning in Moskou achter planken kabels hadden gevonden, „con verseerden" Staschynski en zijn vrouw alleen nog maar door middel van brief jes. Later bleek-, dat ook de post van zijn vrouw werd gecensureerd. Soms kwamen de brieven zelfs aan in ver keerde enveloppen. Toen hij op het mi nisterie van Staatsveiligheid tegen de ze dingen protesteerde, kreeg Staschyns ki te horen, dat dit de gewone manier was om het ministerie op de hoogte te houden over het doen en laten van spionnen. Vooral begon Staschynski naar zijn zeggen van gedachten te veranderen, toen hij opdracht kreeg een derde slacht offer te doden, namelijk Jaroslov Stet- zko, die in 1941 premier van de Oekraïen se republiek was en thans In bal- Advertentie) Onze najaarscollectie omvat de nieuwste dessins in katoen, wol met trevir? en tweed van f 49.75 - f 185.-. DAMES- EN HERENMODE^ KRUISWEG 72 HAARLEM SPECIAALHUIS REGENKLEDING Sngschap In München woont onder dt naam Jaroslav Dankiev. Stetzko woon de de rechtszitting van donderdag bij. Staschynski vertelde de rechters dat hij in geen geval een nieuwe politieke moord wilde begaan. Hij begon te twij felen aan de juistheid van de commu nistische ideologie. Zijn vrouw was toen de enige tot wie hij zich voor begrip en steun kon wenden. Toen zijn vrouw later bij haar ouders in Oost-Duitsland was om daar te be vallen, kreeg hij geen toestemming naar haar toe te gaan. Deze toestemming kreeg hij wel, toen de baby drie maanden later stierf. Kort voor de oprichting van de Ber- ltjnse muur vluchtte het echtpaar via Oost-Berlijn naar West-Berlijn, waar de beklaagde zich bij de politie meldde met de bekentenis dat hi) Rebet en Bandera had vermoord. LEIDEN, 11 okt. Aan de Rijks universiteit is vandaag tot doctor in de rechtsgeleerdheid gepromoveerd de heer J. J. M. van Tulder. De titel van zijn proefschrift luidde ,,De be roepsmobiliteit in Nederland van 1919 tot 1954". Promotor was prof. dr. F. van Heek. De promovendus had in zijn stellin gen twee uitspraken opgenomen, die het onderwijs en het gezin raakten. Een stelling aangaande het huiswerk luidde: „Het is voor de verhouding tussen school en gezin van belang na te gaan in hoeverre de veel verbreide mening van ouders van middelbare scholieren, dat zij hun kinderen bij het schoolwerk meer moeten helpen, dan zij vroeger zelf zijn geholpen, op een realiteit berust. Indien dit laatste het geval is, dient te worden nagegaan: welke factoren zijn hiervan de oorzaak en in welke mate?" In een andere stelling kwam de kennis van de gehuwde vrouw ter sprake: „Nu het aantal vrouwen dat na de lagere school een verdere school opleiding krijgt steeds meer toeneemt, zullen sociologen en psychologen meer studie moeten maken van de invloed van de voortgezette schoolopleiding op het denk. en gedragspatroon van de vrouw met betrekking tot gezin en huishouding, opdat eventueel optreden de spanningen tussen het bezit van kennis en het gebruik van kennis kun nen worden verminderd." DEN HAAG, 12 okt. De genees kundige hoofdinspectie stelt een onder zoek in naar de aard van de huidin fectie, die in enkele delen van ons land o.a. In Utrecht en Amsterdam de aandacht heeft getrokken. In de derma tologische kliniek van het academisch ziekenhuis in Utrecht liggen nu twee patiënten, wier ziektebeeld zich in niets onderscheidt van de zogenaamde „Plan- ta-ziekte" die in de zomer van I960 heerste. De hoogleraar-directeur van de kli niek, prof. dr. L. J. Jansen, is er ech ter een felle tegenstander van, in dit verband het woord „Planta" te laten HAARLEM, 12 okt. Vlotte Franse mannequins toonden gisteravond in de Hildebrandzaal de nieuwe breimodellen van de Pinguin wol voor wintersei zoen 1962. Ook in de breiwereld leeft de mode. De nieuwe wintermodellen zjjn stuk voor stuk in Parjjs gecreëerd en de kleurige bollen wol volgen de modetinten op de voet. Opvallend zijn vaak de resultaten die door kleurcontrasten verkregen worden. Bijzonder viel dit op bij een slipover met een V-hals, waarvan het model be slist niet revolutionair was, maar waar aan de kleurkeuze allure gaf. Donker blauw, hard blauw en felgroen waren naast elkaar in strepen verwerkt en vormden een heel gewaagde, maar uit stekende kleurcombinatie. Wel vaker buittede ontwerper op breipennen de kleur van de wol uit. Wolsoorten gemeleerd in één kleur maar met verschillende nuanceringen, geven aan een eenvoudige jumper in tricotsteek een mysterieuze schaduw werking en daardoor een heel eigen karakter. Als de draad uit meer kleu ren wol is opgebouwd, is het bijzon der grappig alle kleuren nog eens af zonderlijk voor het voetlicht te halen. De Pinguin-ontwerper deed dit voor in een band langs de onderkant van de jumper en de mouwen en langs de hals, de kleurtjes die in de trui gecom bineerd een rol speelden, in een mooi motiefje te verwerken. Als u uw vakantie in een wintersport- land door gaat brengen, hoeft u zich (Advertentie) het unieke trefpunt van gezellige sfeer en. prima keuken. Aparte zalen voor recepties en diners. KERKPLEIN 16 - BLOEMENDAAL TELEFOON 62162 HAARLEM, 12 okt. (ANP). De 14- Jarige wielrijder W. Kroezen uit de Rechthuisstraat is gistermiddag door een autobus van de noord-zuidhollandse vervoermaatschappij, die op de rijks straatweg naar rechts uitweek, om een bushalte te bereiken, overreden en kort daarop aan de opgelopen verwondingen overleden. DJAKARTA, 12 okt. (Rtr.) Ter gelegenheid van het bezoek, dat de president van Roemenië, Ghearghiu Dei, aan Indonesië brengt, heeft pre sident Soekarno gisteren gezegd, dat Indonesië door het winnen van de strijd tegen Nederland het Neder landse volk heeft bevrijd. „Volgens Marx kan een land, dat een ander land onderdrukt, niet zelf vrij zijn Dus kor het Nederlandse volk niet vrij zijn, toen Nederland door de imperialisten en kolonialisten werd gebruikt om Indonesië te onder drukken", aldus deze redenering van Soekarno. over een patroon van een vlotte warme wintersporttrui geen zorgen te maken. Deze soort truien van dikke wol prik kelen de fantasie van de mode-ontwer per en de sortering truien, die op een pantalon gedragen kan worden is dan ook bijzonder groot. In dunnere wol uit gevoerd zjjn deze lange truien (slank afkledend!) ook heel geschikt om in ons vochtige en kille klimaat op een strak rokje te dragen. Naast de patentsteek neemt de kabel een heel vooraanstaande plaats in. De boord gebreid in boordsteek heeft een belangrijke concurrent gekregen in een eenvoudigere afwerking door middel van een simpele zoom. Raglanmouwen zijn in de breimode favoriet. De hoge nauwsluitende boorden tegen de hals zijn grotendeels verdrongen door een van de hals afstaande col of door soe pel en flatteus vallende kragen. Naast de bonte verscheidenheid van breimodellen voor de dames, neemt de herenmode maar een kleine plaats in. Weinig nieuws viel er voor de heren op de show te bespeuren. Bovendien kun nen deze soort herentruien in de ogen van onze stoere Hollandse mannen vaak geen genade vinden. Dat breipennen zich niet uitsluitend met truien en vesten hoeven bezig te houden, bewees wel het smoezige ge breide „astrakan" manteltje, de lange witte wintermantel, afgezet met een zwarte bies en met zwarte knopen, de gebreide prachtig vallende pakjes en de beeldige japon in een fantasiekabel. Het punnikklosje uit uw kinderjaren speelde op deze show ook een rol. Het tijdrovende werk om een lange smalle ceintuur te breien is van de baan. Het punnikklosje heeft zjjn intrede gedaan en ceintuurs zjjn nu in een wip klaar! vallen. Ook na het intensieve onderzoek dat destijds werd ingesteld, twijfelen nog steeds grote groepen wetenschaps mensen aan het verband tussen de margarine en de ziekte en tot nu toe is er, volgens prof. Jansen, ook hele maal niets bewezen. Men weet zelfs nog niet eens, of de huidziekte wordt veroorzaakt door een virusinfectie of een vergiftiging. Het aantal mensen dat aan de huid ziekte lijdt, is moeilijk te sdhalten. Ge dacht wordt aan enkele tientallen, maar de ziekte is niet ernstig en vele patiënten blijven er dan ook gewoon mee doorlopen. Een groep huidartsen uit verschillende delen van het land die vrijdag in Utrecht vergaderde, kwam tot een totaal van ongeveer dertig pa tiënten in Utrecht en omgeving. In Am- sterdam-noord hebben, zoals elders ge meld, naar ruwe schatting, ongeveer 60 kinderen een huidinfectie. Een goed beeld zou men echter pas krijgen, als ook de huisartsen hun gegevens verza melden. Prof. Jansen noemde het vanmorgen wel merkwaardig, dat de ziekte ook nu evenals in de zomer van 1960 over wegend bij vrouwen voorkomt. Het aan tal patiënten neemt momenteel nog niet sterk toe of af. Het weertype van de afgelopen weken kwam overeen met dat in augustus twee jaar geleden. Prof. Jansen kon echter niet zeggen of het weer van invloed is op het voorko men van de ziekte. Hij wil de oorzaak in ieder geval niet in de voeding zoe ken. Naar onze Utrechtse redacteur van morgen meldde, heeft de Inspectie van de Volksgezondheid aldaar nog geen bemoeienis gehad met deze huidziekte. De directeur van de Gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst, dr. A. A. Koopal, zei geen enkele betekenis aan de geruchten te hechten. „Het komt in deze tijd vaak voor dat de mensen tengevolge van het eten van onrijp fruit last van jeuk krijgen," zo vertelde hij. LEIDEN, 11 okt. Het echtpaar Cornelissen in de Spiegelstraat is gis teren het slachtoffer geworden van ko lendampvergiftiging. De 60-jarige vrouw werd door de politie reeds dood in een stoel aangetroffen. Haar 59-jarige echt genoot leefde nog, maar verkeerde in ernstige toestand. Hij is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Een ken nis die geen gehoor kreeg, maar wel licht zag branden in de huiskamer, waarschuwde gisteravond de politie. (Advertentie) 2964 BREDA, 12 okt. Prof. dr. R. W. van der Giessen, bedrijfspsycholoog bij de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken N.V. te IJmuiden, heeft gis teren onder grote belangstelling zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de psychologie bjj de afdeling Sociale en Economische Studie en Leiderschap van de Koninklijke Militaire Academie, aanvaard met het uitspreken van een rede over „militaire psychologie en psychologie voor militairen". Prof. Van der Giessen merkte in zijn rede o.m. het volgende op: „Militaire psychologie is niet een af zonderlijke psychologie, want in de betekenis van „wetenschap van het men selijk gedrag" is er slechts één psycholo gie mogelijk. De algemene principes en de wetmatigheden, waarvan het de be doeling is dat de wetenschap ze op spoort en formuleert, kunnen echter worden toegepast in een grote verschei denheid van milieus. Eén daarvan is de militaire samenleving. De militaire psychologie omvat dus de studie van het menselijk gedrag en de menselijke aard in de militaire om geving. Deze studie is o.m. van groot belang voor reerutering, selectie, op leiding, leidinggeven, moreel, toepas sing van de arbeidsleer, etc. Ook de psychologische oorlogvoering en de psychologische kanten van de veilig heid behoren tot het uitgebreide ge bied van de militaire psychologie. De problematiek van de militaire psycho logie vertoont veel overeenkomst met die van de bedrijfspsychologie. In vele gevallen heeft de psychologische acti viteit in de militaire wereld bevruch tend gewerkt op de industriële psycho logie, bijvoorbeeld voor de techniek HAARLEM, 12 okt. „Wij hebben hier te maken met een zwaar gestoor de. Daarom kan ik met mjjn eis niet hoger gaan dan één maand gevan genisstraf met aftrek en een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar", aldus de Haarlemse officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman gistermorgen in zijn re quisitoir tegen een 38-jarige fabrieks arbeider uit Haarlemmermeer, die te recht stond wegens poging tot moord op zjjn broer, een bloemenkoopman. De broers wonen al van jongs af bij elkaar en konden de laatste jaren niet goed meer met elkaar overweg. De fabrieksarbeider was ten laste ge legd, dat hij in mei 1960 tot tweemaal toe een voor zijn broer klaargemaakte boterham met pindakaas met rodent, een zwaar vergiftig rattenverdelgings- middel, had besmeerd. Zjjn broer had echter toevalligerwijs hiervan niets ge geten. Verdachte verklaarde op de zitting, dat hij volstrekt niet de bedoeling bad gehad zijn broer te doden. Hjj had Hem alleen i maar tijdelijk willen uitschake len. „Ik wilde hem in het ziekenhuis DEN HAAG, 11 okt. De rechtbank alhier heeft vanmorgen een 44-jarige chauffeur uit Leiden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk en af trek van twee maanden voorarrest we gens diefstal van een receptenbloc uit het academisch ziekenhuis in Leiden, waar hij werkzaam was. Voorts werd hij veroordeeld tot veertien dagen hech tenis met aftrek (eveneens veertien da gen) voor het gebruikmaken van een vals recept en het in bezit hebben van het verdovend middel palfium. De eis van de officier was acht maanden ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en aftrek van het voor arrest. Net éénjarige Engelse jongetje Kevin Thornby demonstreert hier het laatste snufje voor autorijdende vaders: een veiligheidsstoel, die met één handbe weging op de achterbank van een auto kan worden geplaatst. Het kind kan er niet uitvallen en het kan de stoel ook zelf niet losmaken. Of Kevin en zijn leeftijd genoten, die in de toekomst in dezelfde stoelen zullen wordei gedrukt, deze ernstige beperking van hun be wegingsvrijheid zullen kunnen waar deren is natuurlijk een heel andere zaak. HAARLEM, 12 okt. In verband met de interlandwedstrijd België-Neder- land, staat voor het komende weekein de slechts een zeer bescheiden voetbal programma te wachten. Gestart wordt met de eerste ronde om de KNVB-be- ker, waarvan de wedstrijden op zater dagmiddag worden gespeeld. De beker ontmoeting in Haarlem tussen EDO en de Graafschap wordt echter bjj wijze van uitzondering op zondag gespeeld en wel 's middags om één uur. EDO en de Graafschap, twee zwakke broeders uit de tweede divisie, zullen elkaar heel weinig ontlopen. De achter hoede van de Gelderse ploeg lijkt ons evenwel sterker dan die van EDO en dit kon dan ook wel eens tot gevolg hebben dat de EDO-ers het loodje moe ten leggen. In IJmuiden speelt VSV zaterdagmid dag om vier uur tegen Wilhelmina uit Den Bosch. We mogen van de Velse- naren verwachten dat zij zich via een overwinning op de Brabanders voor de volgende ronde zullen kwalificeren. Voor de overige semi-profclubs uit Haarlem en omgeving staan uitwedstrij den op het programma. RCH gaat op bezoek in Amsterdam om de strijd aan te binden met de eerste klas amateur club JOS. De Racing zal de punten be slist niet cadeau krijgen. Ook Haarlem krijgt het bjj NEC zeker niet gemak kelijk. De Nymeegse ploeg is dit seizoen goed op dreef en vooral in eigen om geving is zij moeilijk te kloppen. Storm vogels gaat bij PEC op bezoek. Nor maal gesproken moet dat een overwin ning voor de IJmuidenaren worden. Voor de competitie wordt zondag in Heemstede de belangrijke ontmoe- HBC ting gespeeld tussen HBO en Aals meer. Met slechts twee punten uit vier wedstrijden nemen de Heemste denaren op het ogenblik de laatste plaats in en wanneer het roer niet spoedig wordt omgegooid moeten wij het ergste voor de gecombineerden gaan vrezen. De HBC-ers dienen er rekening mee te houden dat de twee laagst geplaatsten op de ranglijsten automatisch degraderen! Maar er is nog geen enkele reden om in de put te gaan zitten. Wanneer in de komen de match tegen Aalsmeer het oud strjjdvuur ontbrandt en de Heemsteed- se voorhoede wat beter uit de voeten komt dan in de afgelopen wedstrij den, is een overwinning voor HBC ze ker mogelijk. Niet minder belangrijk is bij de der de klassers de ontmoeting in Voorhout tussen Foreholte en Hillegom. Met vijf gespeelde' en gewonnen partijen gaan de Hillegommers fier aan de kop van de ranglijst, maar een van de ploegen vormt voor Hille. De Voorhontse die een bedreiging vi is... Foreholte. gom mannen hebben drie punten achterstand en slechts wanneer Hillegom zal wor den verslagen, blijft Foreholte betrok ken in de strild om de bovenste plaats. Dat kan dus in Voorhout een uiterst spannende strijd worden, waarin Hille gom lichtelijk favoriet mag worden ge noemd. HAARLEM, 12 okt. Dit weekeind begint de badmintoncompetitie, waar aan met een zekere vrees wordt begon nen, want de Bondsraad van de N.B.B. heeft een versmalling van de „top" aan gekondigd en zal op basis van de eind standen van deze competitie de nieuwe indeling formeren. De bond gaat terug naar een pyramidaal-stelsel, met 1 hoofdklasse, 2 eerste, 4 tweede- en 8 derde klasse afdelingen. Deze „herzie ning" zal tot gevolg hebben dat de helft van de hoofdklasseteams en meer dan de helft van de ploegen uit de eerste klasse naar een klasse lager zul len degraderen. In de hoofdklasse speelt Duinwijck met twee teams. Het eerste team dat onder andere PM Rijswijk, Drop Shot en Velsen zal ontmoeten en Velsen, dat met zijn eerste teams ook in de Haar lemse badmintonhal zal spelen, steunt op geroutineerde krachten als mevr. Els Robbé, Wil Haye en Frits ter Wee- me, maar heeft naar onze mening toch aan kracht gewonnen nu de Amster dammer J. Mallant de plaats van Pe ter Roodhart inneemt. Duinwijck 2 met Nijmegen en De Kortenaer als sterk ste tegenstanders, telt drie Ridder's, dat wil zeggen met Felise de Nooyer be staat het team uit Marja, Ed én Bau- dewijn Ridder. De Haarlemse teams die nen bij de eerste drie te eindigen om ook volgend seizoen een plaats in de hoofdklasse in te nemen. In de eerste klasse zullen Haarlem en Duinwijck 3 een zware strijd moe ten leveren om het behoud, want hier behouden van de vijf slechts twee teams een kans op een plaats in de eerste klasse. Haarlem verschijnt met mevr. Wolters, Wil Schutter en Loek Alders, die ook vorig seizoen deel uitmaakten van het eerste team, maar heeft als vierde speler een bich, die Haarlem debutant, E. Ha- als een welkome PEKING, 12 okt. (Rtr - UPI) Communistisch China heeft in een aan de Indische regering gerichte nota „krachtig en hoogst ernstig" geprotes teerd tegen acties van Indische mili tairen in hun noordoostelijk grensge bied. De Indische regering deelde gisteren mee, dat het nabij het Thagla-gebergte, in de buurt van het noordoostelijke In dische grensgebied, tot 'n botsing tussen Chinese en Indische militairen was ge komen. Volgens de Indische regering werden hevige gevechten geleverd, na dat een Chinese schildwacht een gra naat naar een van de vier Indische posten in het gebied had gegooid. De verliezen aan Indische zijde zouden 17 man bedragen, terwijl de Chinese troepen zwaardere verliezen zouden hebben geleden. Noorwegen Koning Olav V van Noorwegen zal zich zondag naar Enge land begeven voor een officieel bezoek aan Engeland en Schotland. (UPI) Frankrijk Het salaris van de Fran se ministers wordt met ingang van 1 januari 1963 met 10,2 procent verhoogd tot 76.810 nieuwe francs per jaar. (Reu ter) versterking ziet. Duinwijck 3 beschikt met Maud Gaus, Edith Glas en de he ren Verhoef en Roodhart over een gerou tineerde formati De indeling van de ploegen uit Haar lem en omgeving luidt: Hoofdklasse le afd.: de Kortenaer, Duinwijck 2, Iduna, HBC '57, Venlo en Nijmegen. 2e afdeling: P. M. Rijswijk, de Korte naer 2, MVO, Duinwijck, Drop Shot en Velsen. Eerste klasse, 3e afd.: P. M. Rijswijk 2, Dlinwijck 3, Badhoevedorp, Haar lem en Slotermeer. 4e afdeling: Veglo, Slotermeer, Vel sen 2, MVO 2, Hilversum en Sportief. Tweede klasse, le afd.: Smash, Bad hoevedorp 2, Haarlem 2, Stoka, Duin wijck 4 en Meerburg. 2e afdeling: WSOV, Stoka 2, Haar lem 3, Duinwijck 5, Badhoevedorp 3. 8ste afd.: Duinwijck 6, Excelsior 2, Drop Shot 2, Vijfslui: en Sportief 2. Vijfsluizen 2, Smash 2 Het programma voor zaterdag luidt: Duinwijck 2Nijmegen, Duinwijck 3 P.M. Rijswqk 2, Duinwijck 5—WSOV, HaarlemSlotermeer 2. Voor zondag: P. M. Rijswijk—Duin wijck 1, Vijfhuizen 2—Duinwijck 6, MVO Velsen, Velsen 2Veglo, StokaHaar lem 2. HAARLEM, 11 okt. Voor de aan staande zaterdag te spelen bekerwed strijd J.O.S. R.C.H. zal de laatste club in de volgende opstelling uitko men: P. Huyer (Doel)), Nanai en Wullums (backs), Honout, Koning en Euwes (halfspelers). Doeselaar en Me- ger (buitenspelers), van de Berg en Brouwer (binnenspelers) en Engels- ma (midvoor). De beide in de wed strijd tegen Haarlem geblesseerde spe lers van de Schilden en Marlo zijn nog niet van hun verwondingen her steld. Zaterdagmiddag om drie uur speelt op het R.C.H.-terrein het jeugd- elftal van R.C.H. een wedstrijd tegen het jeugdelftal van Blauw Wit. NEW YORK, 12 okt), (AFP) De Algerijnse premier, Ben Bella, heeft een uitnodiging van premier Khroesjtsjev om een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen aanvaard. De datum is nog niet vastgesteld. De uitnodiging werd hem gisteren door de minister van buiten landse zaken van Rusland, Gromyko, overgebracht. Zoals bekend woont Ben Bella momenteel de zitting van de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties bij. Hij zal jok op een nog na der te bepalen datum een bezoek aan Engeland brengen. HAARLEM 12 okt. De K.R.O.-Re- vue-Musical ,,'t Zit raar in elkaar" zal op zondag 21 oktober een bezoek aan Haarlem brengen. In het Concertgebouw zullen heel wat bekende figuren optre den: Berry Kievits, Gerard Walden, Riek Schagen, Herbert Joeks, Nol Kievits, het duo Salberti, terwijl de liedjes geschre ven zijn door Emile Lopez. R. VAN DER GIESSEN het van het beoordelen van personeel, meten van prestaties, etc. Een nieuw hoofdstuk van de militaire psychologie overigens een onder werp dat in deze rede niet uitputtend kan worden behandeld is het onder zoek naar de gevolgen van wat de tion" d.w.z. de onthouding of althans de sterke vermindering van de prikkels Amerikanen noemen „sensory depriva- die de mens van buitenaf via zjjn zin tuigen bereiken. Bjj proefnemingen in de Verenigde Staten op vrjjwilligers- studenten werd de proefpersonen het zien en het horen zoveel mogelijk be let. Ongevoeligheid, lusteloosheid, zins begoocheling waren er onder meer het gevolg van. De proefpersonen bleken na afloop gemakkelijker te beïnvloeden en tot bepaalde prestaties waren zij niet meer in staat. Deze gevolgen ver dwenen over het algemeen binnen en kele dagen. Toch waren er personen bjj wie het langer duurde. Dit onderzoek geschiedde aanvanke lijk naar aanleiding van de ervaringen die sommige krjjgsgevagenen tijdens de strjjd op Korea hadden opgedaan. Te genwoordig wordt het verricht om de psychische gevolgen van de ruimtevaart en het verblijf in de poolstreken na te gaan. Het aldus verkregen inzicht is ook van belang voor de psychologie in het algemeen. Hoewel het niet de bedoeling is om van toekomstige officieren militaire psychologen te maken en het niet doen lijk is de cadetten door colleges prak tische mensenkennis en leiderschaps kwaliteiten bjj te brengen, bestaan er wél methoden om een zekere gevoelig heid voor de vele voetangels en klem men op dit terrein aan te kweken. Ook in de militaire samenleving is het be vorderen van „ontvankelijkheid" voor deze problemen niet overbodig. In som mige landen, vooral in de Verenigd® Staten, worden zeer grote bedragen t>e- steed aan psychologisch onderzoek voor de strijdkrachten. Dat zou voor ons land mogelijk, noch wenselijk zjjn; de kans op dubbele onderzoekingen zou er alec-hts door worden verhoogd. Toch zou Nederland met de beschik- bare, beperkte middelen nog meer kun nen presteren. Professor Van der Gies sen Hoopt dat de nieuwe organisatie van het onderwijs bij de K.M.A. tot hogere prestaties zal stimuleren. Onder de belangstellenden bevonden zich directeuren van Hoogovens en bur gemeester J. G. S. Bruinsma van Be verwijk, in welke plaats prof. Van der Giessen woonachtig is. (Advertentie) Anegang 38/40 HAARLEM HEREN: le klasse: BMHC—Laren. Overgangsklasse: Be FairBMHC 2, AllianceTogo 2. Promotieklasse: BMHC 3Schaerwey- de, ScheybeeckAmsterdam 4, Eechtrop Be Fair 2, VoordaanStrawberries, HBSPinoké. 2e klasse: Te WerveBMHC 4, Lei den 3—HBS 2, BMHC 5—Kraaien. Alk maar 2Strawberries 2, Eeohtrop 2 Alliance 2, HermesZandvoort, BMHC 6Fit, Ever SwiftHurley 2. 3e klasse: Alliance 4Wilhelmus, Kie viten 4Saxenburgers, HBS 3Leiden 6, Strawberries 3Alkmaar 3, Rood Wit Be Fair 3, HBS 4Alliance 3. 4e klasse: Te WerveBMHC 7, Lei den 7HBS 5, Siseo 2Ever Swift 2, Zandvoort 2Rood Wit 2, Strawberries 4Alkmaar 4, Alliance 5Eechtrop 3, Hermes 2Scheybeeck 2, Strawberries 5Myra 2, Amsterdam 7Zandvoort 3. Dlstr. Comp. le klasse: Ever Swift 4 BMHC 8, Strawberries 6Alkmaar 5, Alliance 6Eechtrop 4, Terriers 2— Scheybeeck 3, Alliance 7HBS 6, Rand- wijck 5Ever Swift 3. 2e klasse: Scheybeeck 4Hoorn 3, Strawberries 7Alkmaar 6, BMHC 9 Sarto 1, Saxenburg 3Rood Wit 3, Alli ance 9Hurley 6, Eechtrop 5Rood Wit 4. DAMES: le klasse: Be FairBDHC, Alliance HBS. Promotieklasse: BDHC 2Rood Wit. 2e klasse: HHYCBDHC 3, Rood Wit 2Kieviten 3, Ever SwiftLeiden, Ech- tropRandwjjck, StrawberriesHilver sum 2. 3e klasse: BDHC 4Zuidwjjck, Kievi ten 4—Strawberries 2, HBS 2—Leiden 2, Zandvoort—Siseo, Strawberries 3—Alk maar 2, Terriers 1—HBS 4, Hermes— Scheybeeck, Alliance 2—Be Fair 4. Randwjjck 2—HBS 3. 4e klasse: Zandvoort 2BDHC 5, Rood Wit 4—Alliance 4, Leiden 4—HBS 5, Al liance 3Eechtrop 2, Amsterdam 4— Ever Swift 3. BDHC 6—Fit 2, Hoorn— Alliance 5. Distr. Comp. le klasse: AMVJ 3— Strawberries 4, Saxenburgers 1Eech trop 3, HIC 6—Scheybeeck 2, Rood Wit 5Strawberries 5. Hurley 4—Ever Swift 4. 2e klasse: HBS 6Eechtrop 5, Schey beeck 3AMVJ 4, Eechtrop 4Pinoké 8, BDHC 7Sarto 2, Randwjjck 4Ever Swift 5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2