Ordening in flesjes-chaos en controlewet hoog nodig Procureur-Generaal eist boeten tegen bejaarde chirurg en verpleegster IAATADOr Ruim zestig kinderen met huidziekte MODIEUZE FIETSWEDSTRIJD IN PARIJS i Schot blijft zijn vriendin niet in arrest Du Pont gaat derde fabriek bouwen in Dordrecht Verkoopprognoses nodig bij uitstippelen van het beleid HET K0MFL0T Verkeerde injectie met dodelijk gevolg Verkoop van diep- vriesbraadkuikens beneden kostprijs IMMHi Officier van justitie in appèl tegen beslissing rechtercommissaris Kopenhaags hotel weigert kamer aan A'dams antiquair Moeilijkheden in bestuur van consumentenbond Kredietverlening verder gestegen NEEM DAN r lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 PAGINA 4 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 11 okt. Me vrouw E. de Heer-Meewis over leed op 8 september 1960 op de operatie-tefel in het Centraal Is raëlitisch Ziekenhuis in Amster dam. De 74-jarige chirurg F.C. en zijn twee verpleegsters deden de verschrikkelijke ontdekking dat zij in plaats van het verdovende novocaine het dodelijke vergiftige adrenaline hadden ingespoten. Zuurstof, kunstmatige ademha ling en tegenspuiten mochten niet meer baten. Door de rechtbank werd de chirurg in maart vrijge sproken. i - y In Amsterdam-noord Prinses Beatrix óók naar V.S. en Canada Arbeider verdrinkt in sloot Geen controle Maatregelen Bijkomstigheid In groot winkelbedrijf: Franse produktie van ruw staal gestegen „DE SILVEREN SPIEGEL" Marihuana in hun kamer gevonden Wegens huidskleur Concentratie bij het Ripolin concern Tournee van organist Marcel Dupré Voorzitter treedt af Gunstiger resultaat voor De Korenschoof Sinds 1941 Investeringen door buitenlanders in V.S. verdriedubbeld Holland Canvas Trading Nieuwe deelneming van Blydenstein/Willink Franse industriële produktie in 10 jaar tijds verdubbeld Daarnaast verdere uitbreidingsplannen Nat. Grondbezit 12J (v.j. 10%) interim VLAANDEREN /V ewer 'J huis mnmussen oe stoel ree eh-ah.ja.francine.Yoalv A, Slechts de verpleegster die de ver keerde giltige stof uit de medicijnen- kast had gehaald werd veroordeeld. En wel tot honderd gulden i>oete, sub sidiair tien dagen gevangenisstraf. De officier ging voor wat de vrijspraak van de chirurg betreft in hoger beroep. Van- (Advertentie) zwace shag zwaar? NIEMEYER AMSTERDAM, 11 Okt. In Amster dam-noord zijn op het ogenblik vrij veel kinderen, volgens een grove schat ting van een huisarts ruim 60, die met een huidinfectie zijn besmet. Dit komt overigens niet alleen in dit stadsdeel voor. De besmetting wordt via bacte riën overgebracht. Deze huidinfectie komt vaak seizoensgewijs voor, vooral na een vochtige periode of als er veel galbulten voorkomen. Dit laatste is thans het geval. Er zijn meer kinderen met galbulten dan normaliter. De besmetting kan door direct con tact of via contactvoorwerpen worden overgebracht In deze wijk werd be weerd dat vanuit de open zandbak op een speelplaats de huidinfectie verspreid kan zijn Daarom heeft de afdeling Volksgezondheid van de Amsterdamse G.G. en G.D. deze laten onderzoeken. Een en ander heeft deze dienst echter geen aanleiding gegeven tot het nemen van enigerlei maatregel. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, IX okt. Alvorens naar Nederland terug te keren brengt prinses Beatrix na haar Azië-reis een privé- bezoek aan de Verenigde Staten en Ca nada. De prinses heeft vanochtend .en be zoek gebracht aan het Instituut voor Sociale Studiën (in het voormalige Pa leis Noordeinde) in Den Haag, dat deze week jjjn tienjarig bestaan viert. Prinses Beatrix woonde u.a. een dis cussie bil, die naar aanleiding van een lezing onder leiding van Drof. De Vries werd gehouden. Daarna gebruikte z(j met de studen het instituut ten en de staf van lunch de DEN HAAG, 11 okt. Vanmorgen is in een van de sloten bij de school tuinen aan het Hildebrandplein de 37- jarige los arbeider J. Veerman uit Co Deimanstraat verdronken. Vermoede lijk is hij onwel geworden en voorover in de sloot gevallen. morgen verschenen de bejaarde chirurg en de verpleegster, die eigener bewe ging beroep had aangetekend voor het hof. De chaos in de medicijnkast, de ge lijke vorm van de flesjes en het feit dat zij meende gelezen te hebben op het flesje „novocaine" ook al las zu in feite adrealine waren voor de ver pleegster de motieven. Zij vond de ver oordeling „grove nalatigheid met meer of mindere verzachtende omstandighe den" niet gerechtvaardigd. ,,Ik had niet anders kunnen doen dan kijken en le zen", zo verdedigde zij zich vanmorgen. Vanmorgen bleek ook weer dat de chirurgen tot aan de fatale dag nooit of te nimmer hadden gekeken en ge controleerd of hen wel door de assi stenten de goede stof werd aange reikt. „Wij vormen een team. Wij ver trouwen op elkaar. Het controleren zou zelfs een vorm van wantrouwen zijn". Er is geen eenheid in de fles jes. Chirurgen betrekken van ver schillende apothekers, bovendien ne men patiënten vaak de middelen mee Ndie zij van het ziekenfonds krijgen. De getuige-deskundige prof. dr. I. Boerema verklaarde derhalve: „Deze chaos maakt dat morgen weer kan ge beuren wat in 1960 is geschied". Van overheidswege is men bezig iets aan de willekeur die vergissingen en verwar ringen in de hand werken te doen. De bejaarde, gepensioneerde chirurg R. Harrenstein verklaarde als getuige-des kundige zelf nooit controle te hebben uitgeoefend. „Waar blijft het eind. We zouden ons zorg moeten maken over de steriliteit van het linnengoed en van de rubber-handschoenen". De president achtte dit overdreven. „Het gaat hier niet om slonzigheid maar om puur menselijke vergissingen. Men kan aan het begin van een nor male operatie toch wel kijken of men de goede stof in handen heeft". De eerste spuit bevatte in dit geval de goede materie. Maar voor de vol gende had de verpleegster een ander flesje gepakt. „De restjes moeten toch ook op", meende zij. De restjes-flesjes bevatten echter pure adrenaline. Het was dr. Harrenstein die na liet nood lottige gebeuren de mogelijkheid was gaan bestuderen om de flesjes beter te kenmerken. Hjj had contact opgenomen met de pharmaceuten. Hjj had voor gesteld om de zwaar-giftige stoffen te bewaren in ruwe flesjes. „Wanneer men deze aanraakt voelt men reeds bjj aan raking met giftige stoffen te doen te hebben". Via de Nederlandse Maatschappij voor Geneeskunde zouden onderhandelingen worden gevoerd. Nu al is gebleken dat de pharmaceuten er weinig voor voelen. Zij menen dat de mensen onverschil lig zouden worden ten aanzien van glad de flesjes, terwijl deze ook zeer ge vaarlijke stoffen kunnen bevatten. De proc.-gen. achtte het wenselijk dat er op korte termijn een wet zou komen waardoor het een plicht zou zijn voor de chirurgen en verpleegsters om te con troleren. Althans bij de eerste injectie. De procureur-generaal mr. Aberson meende dat de beoordeling of de chi rurg nalatig is geweest en voor deze nalatigheid gestraft dient te worden een puur individuele is. „De rechtbank heeft hem vrijgesproken. Ik twijfel niet aan de enorme goedwillendheid van deze chirurg die zijn hele leven in dienst van de mensen heeft gesteld. Ik meen niettemin dat hij nalatig is geweest. Hij heeft verzuimd te contro leren. Men kan er over discussiëren of dit een verzuim is. Een feit is dat de patiënte is overleden." De straf acht te hij slechts een bijkomstigheid. Had de officier van justitie tweedui zend gulden boete, subsidier tien dagen gevangenisstraf geëist, hij vorderde duizend gulden, subsidiair vijf dagen. AMSTERDAM, 11 okt. Een groot winkelbedrijf in Amsterdam, dat 63 fi lialen bezit in het gebied boven de grote rivieren, is in vrijwel al die winkels begonen met de verkoop van diepvries- braadkuikens voor ƒ2,98 per kilo, een prijs die beneden de kostprijs ligt. Het betreft braadkuikens van een export slachterij in Barneveld. Enige tijd geleden zijn andere detail listen al begonnen met de verkoop van diepvries-braadkuikens voor de genoem de prijs. ZO betrekken ze van een be- drüf in het zuiden des lands, dat het produktie- en verwerkingsproces van broeden tot en met diepvriezen in één hand houdt. Het Amsterdamse grootwinkel bedrOf, dat zelf geen vestigingen beneden de Moerdijk heeft, deelde ons desgevraagd mee dat het met deze actie, die het een flinke tOd hoopt vol te houden, niet in de eerste plaats een concurren tie tegen het Zuidnederlandse bedrijf beoogt, al is een zeker concurrentie- element wel aanwezig. Hoofddoel is ech ter, de consumptie van kip te stimu leren. Sinds als resultaat van de diepvries container, het aantal verkoopplaatsen van kip is vergroot, is die consumptie al omhoog gegaan, maar ze kan nog verder stijgen, meent het bedrijf. Op het ogenblik maakt diepvrieskip een achtste deel uit van de tot„le consump tie van diepvriesprodukten. PARIJS, 10 okt. De Franse pro duktie van ruw staal is in november tot 1.492.000 tor» gestegen, aldus is door Het Franse Genootschap voor de Staal industrie bekendgemaakt. Om dezelfde redenen eiste hij tegen de verpleegster die de verkeerde, en fatale greep uit de niedieijnenkast had gedaan vijftig gulden boete. De verpleegster was op de dag van de operatie uitgesproken moe. De drukte in verband met. vakanties was overstelpend. Zij had de laatste nach ten slecht geslapen, men opereerde in een voor haar vreemde en in ver band met reparaties slechts tijdelijke kamer. Bovendien meende zij gele zen te hebben: „Novocaine". De psy choloog dr. M. Montessori verklaar de dat dit zeer wel mogelijk was. „Men leest wat er niet staat". De procureur-generaal echter stelde daar tegenover: „Ik verwijt gebrek aan concentratie bij het kijken. Deze ver gissing kan nooit worden goed ge praat." Mr. Joh. K. Mathuizen, verdediger van de chirurg en mr. H. Keune. verdediger van de verpleegster, bepleitten vrij spraak. Mr. Mathuizen stelde dat ver dachte door de controle na te laten niet meer of minder deed dan al zijn vak broeders. Bovendien gaf de eerste in jectie die hij toediende de gewenste uitwerking. Uitspraak 25 oktober. (Advertentie) Tel. 246589 - Kattegat 4 - Amsterdam VOOR UW RECEPTIES EN INTIEME DINEET.1SS ■s ZONDAGS GESLOTEN Jacques Heim,, een van de groten uit de wereld van de haute couture, geeft hier het startsein voor een fietswedstrijd, waaraan nu eens niet door transpireren de mannen, maar door charmante meis jes wordt deelgenomen. Al deze meisjes zijn door Heim voorzien van uiterst doeltreffende en fraaie kleding en het organiseren van zo'n wedstrijd (in Parijs natuurlijk) leek hem een uitste kende manier om een en ander aan iedceen, die maar wilde kijken (en wie wilde niet?) te laten zien. AMSTERDAM, 11 okt. In Amster damse politiekringen heeft men met enige verwondering kennis genomen van het feit dat de rechtercommissaris wel gevolg heeft gegeven aan het ver zoek van de. substituut-officier van jus titie, mr. W. K. baron van Dedem, tot inbewaringstelling gedurende zes da gen van de 24-jarige Schotse drukker M., maar dit ten aanzien van zijn 21- jarige Londense vriendin heeft afge wezen. Het tweetal werd vorige week aangehouden, omdat het in bezit was van een pond uit Tanger afkomstige marihuana. In het toilettasje van het meisje, dat samen met de Schot voor enkele dagen logeerde in een pension aan de Wete ringschans, zijn sporen van marihuana KOPENHAGEN, 11 okt. (UPI) On langs werd een Amsterdamse antiquair S. A. Thompson, een broer van de Gha- nese minister van landbouw, wegens zjjn huidskleur niet tot een hotel in Ko penhagen toegelaten. Dit incident zou nauwelijks zijn opge vallen wanneer het radicaal-liberale blad „Poiitiken" en de poiitie zich niet met deze zaak bemoeid hadden. Thompson verzocht een Deense za. kenvriend, de heer Olson, voor hem een hotelkamer te reserveren. Olson gal gevolg aan het verzoek en enkele da gen later voordat de antiquair zou aan komen, belde hij een hotel op en kreeg de bevestiging dat de kamer was ge boekt. Toen de broer van de Ghanese mi nister in het hotel aankwam werd hem uitdrukkelijk, doch beleefd, gezegd dat de kamer ..helaas" al bezet was. Olson nam zijn vriend toen mee naar een an der hotel waar hij werd ondergebracht. De directeur van het desbetreffend hotel heeft bevestigd dat de receptio nist volgens de instructies had gehan deld toen hij de Afrikaan weigerde een kamer te geven. De hoteldirecteur voegde er echter aan toe dat dit verbod om zekere re denen alleen gold voor alleenstaande niet-blanken doch niet voor een niet- blank echtpaar. Met het oog op het feit dat de pu bliciteit van zun notel wellicht door dit incident een slechte naam zou krijgen heeft de hoteldirecteur later er op ge wezen dat hij zal trachten een soepeler houding te betrachten met betrekking tot de niet-blanke gasten. Hjj betuigde zijn spijt dat zijn ondergeschikten de beschaafde 45-jarige Ghanese zakenman de deur hebben gewezen. Volgens artikel 10 van het Deense wetboek is iedere hoteleigenaar ver plicht op elk uur van de dag reizigers onder te brengen en hen maaltüden te serveren. De politie verklaarde dat het nog te vroeg is om te voorspellen of deze zaak tot een proces zou leiden. HILVERSUM, 11 okt. Aandeelhou ders van de Verffabrieken S. A. Le Ri polin te Parijs en Georget et Fils te Nantes besloten een 'usie aan te gaan door een aandelenruil van 8 aandelen Ripolin op negen aandelen Georget. Het nieuwe concern Ripolin-Georget neemt geiilktiidig met negentig procent deel in de verffabriek Sodété B^lga te Dijon. Reeds in augustus heeft Le Ripolin negentig procent der aandelen van de verffabriek Bernard et Cie te Parijs ver worven. Door deze concentratie wordt Ripolin-Georget het op één na grootste verfconcern in Frankrijk, zonder reke ning te houden met de omzetten der bui tenlandse vestigingen van Le Ripolin. Deze concentratie heeft plaats gevonden met het oog op de ontwikkelingen in de EEG. Het van oorsprong Nederlandse Ripolin-concern, met eei belangrijke vestiging in Hilversum is hiermede uit gegroeid tot een van de grootste verf- ondernemingen in West-Europa. De fusie is een nieuwe poging om een hecht Frans front te vormen tegen buiten landse penetratie op de Franse verf- i markt. gevonden. Op grond daarvan werd ook de inbewaringstèlling van de vrouw gevorderd, omdat in ons land het in bezit hebben van marihuana reeds strafbaar is. De officier van justitie heeft nu bij de Amsterdamse rechtbank appèl aan getekend tegen de beslissing *-an de rèchtercommissaris. Verwacht wordt, dat dit appèl vrijdag of volgende week dinsdag zal worden behandeld. De vrouw is thans ter beschikking van de vreemdelingendienst van de politie ge steld. Het Britse paar blijft volhouden dat de marihuana bestemd was voor eigen gebruik. Mr. Van Dedem heeft gisteren een memorie van grieven tegen de beslis sing van de rechter-commissaris bij de griffie van de rechtbank gedeponeerd. Naar wij vernemen, zou zijn voornaam ste grief zijn, dat de vrouw, die als medeplichtige wordt gezien van het misdrijf, waarvoor de drukker werd gedetineerd, zich aan berechting zal onttrekken. Dit zou onbillijk zijn tegen over de hoofdverdachte. AMSTERDAM, 10 okt. De 76-jarige Fransman Marcel Dupré, die als orga nist van de St. Sulpice te Parijs sinds drie decennia de roemrijke tradities van zijn leermeesters Guilmant en Wi- dor voortzet, maakt een korte toumée door ons land en na de Grote of St. Bavokerk in Haarlem was hedenavond de hoofdstedelijke Oude Kerk getuige van een bijzonder orgel-evenement: want dat een meesterhand aan het werk was, werd men onmiddellijk ge waar in zjjn zeer persoonlijke vertol kingen van enige standaardwerken uit het repertoire als Fantasie en Fuga in G kl. van Bach of het Tiende Orgel concert van Handel. Opvallend en intrigerend was hierin het verschijnsel, dat Dupré zich in zijn interpretatie enige grilligheden en inconsequenties t.a.v. zön vroeger be leden artistieke principes veroorlooft: weke intonaties, onverwachte ritmische wendingen, subjectieve accenten of spectaculaire pompeuze registratie-ef fecten, die een streng stijlgevoel en een ontledende helderheid van opbouw soms naar de achtergrond drongen. Een con cessie aan zichzelf of aan de verwach. tingen van zijn publiek, dat blijkens de grote opkomst wel een bijzondere stich ting, ontroering, sensatie of hoe men het noemen wil verwachte? Na een penetrant geregistreerde Franck-fantasie speelde Dupré zijn eigen Symfonie-Passion, een groots op gezette poging om in klanken een soort couleur locale te scheppen rond titels als: „De wereld in afwachting van de Verlosser, Geboorte, Kruisiging, Verrij zenis". Met de volle uitrusting van zijn fantastisch kleurend vermogen tracht Dupré hier de uiterlijke gebeurtenissen en zijn subjectieve reactie daarop In klanken te vatten: bepaalde manieren, monotone motiefherhalingen, al te sim plistisch realisme zijn hier zijn piëtis tische verbeelding te hulp geschoten in een soms wat naïeve programma mu ziek, waar een hoger reikende inspira tie hem tekort schoot. Ook zjjn slot- improvisatie op een thema van Piet van Egmond verliep enigszins in deze stijl en mentaliteit, met ongemeen fraaie en geraffineerde klank bö mo menten, maar toch te gewild en op pervlakkig van opzet. Een grootse in druk met gemengde gevoelens heeft de vermaarde organist hier achterge laten. M. A.-Vr. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 okt. Er blijken moeilijkheden te zijn gerezen in het da gelijks bestuur van de Nederlandse con sumentenbond. Naar in het jongste num mer van de consumentengids wordt ge meld is de voorzitter, mevromv Scha- dee, tijdens een bestuursvergadering van 5 september afgetreden. Zij heeft dit gedaan op „unaniem verzoek van de overige leden van het dagelijks be stuur", zoals het in een kort berichtje in de gids wordt geformuleerd. Mevrouw Schadee is vorig jaar door de bondsraad voor de tijd van vier jaar als voorzitter herkozen. Toelich ting op dit bericht was vanmorgen niet te krijgen. Het enige wat men wilde zeggen op het bondsbureau was: „Het heengaan van mevrouw Schadee heeft niets met verschillen van inzicht over het vergelijkend warenonderzoek te ma ken". Tot de eerstvolgende bondsraad vergadering zal de vice-voorzitter, jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal, het voorzitterschap waarnemen. UTRECHT, 10 okt. Meelfabriek „De Korenschoof" heeft het boekjaar 1961-1962 afgesloten met een iets gun stiger resultaat dan het jaar daarvoor. De produktie kon op de gebruikelijk vlotte wijze worden afgezet, terwijl ook het verbeterde bruto-maalloon heeft bij gedragen tot het hogere resultaat. Blijkens het zo juist verschenen jaar verslag beliep het voordelig saldo van de exploitatie van de n.v. en de stich ting 406.552 (375.796). De exploitatie der panden leverden 24.529 (16.142), terwijl uit deelnemingen een winst ver kregen werd van 34.874 (59.259). Het bruto-resultaat komt hierdoor uit op ƒ465.955 (451.196). Na aftrek van af schrijvingen, in totaal, ad 35.639 (49.492) en toevoeging van 170.000 (onv.) aan de reserve voor belastin gen, alsmede dotatie van de vernieu wingsreserve met 100.000 (onv.), res teert een winstsaldo van 160.316 (146.704). Zoals bekend wordt voorgesteld hie - uit een dividend van 8 pet. uit te keren op de gewone aandelen. Vorig jaar be droeg het dividendvoorstel 7 pct„ maai ter vergadering werd besloten dit per centage met een V* te vermeerderen zodat de uitkering over het vorig boel' jaar tenslotte Vh pet. heeft bedrage' Het door de stichting nehaalde e pioitatiesaldo is hoger geweest dan hei geen in het voorgaande jaar werd be reikt. Het is niet te voorzien, zo bericht de directie of deze gunstige verhou dingen zich onder de vigeur der E.E.G. zullen handhaven. Op korte termijn voorziet men evenwel nog geen directe moeilijkheden. WASHINGTON, 10 okt. De recht streekse investeringen van buitenlan ders in zakelijke ondernemingen in de Verenigde Staten zijn sedert 1941 ver driedubbeld en bedragen thans ruim -7.5 miljard dollar, zo blijkt uit een veelomvattende studie die is gepubli ceerd door het bureau voor bedrijfs economie van het Amerikaanse Minis terie van' Handel. Het onderzoek is in gesteld bij alle Amerikaanse bedrijven waarin het buitenlands belang meer dan 25 procent bedraagt. In de jaren 1950-61 namen de investeringen met on geveer 4 miljard dollar toe. Zij be stonden voornamelijk uit herinvesterin gen van winsten. De invoer van kapi taal bedroeg in die periode 1.6 mil jard dollar. Vijf miljard van alle buitenlandse in vesteringen in het Amerikaanse be drijfsleven is afkomstig uit Europa. Het aandeel van het Verenigd Konink rijk hierin is het grootst en bedraagt 2.5 miljard dollar. Ongeveer 1 miljard dollar hiervan werd geïnvesteerd in Amerikaanse financierings- en verzeke ringsmaatschappijen. Canada, de op één na grootste bron van rechtstreekse investeringen, heeft volgens de studie voor 2 miljard dollar belang bij Amerikaanse bedrijven. De helft hiervan bestaat uit industriële bedrijven, het Nederlands bezit in de Verenigde Staten bedraagt 1 miljard dollar en het Zwitserse 800 miljoen dol lar. Eind 1961 bedroegen de buiten landse investeringen in de Amerikaan se industrie 2.8 miljard dollar, die in de financierings- en verzekeringsbe drijven 2 miljard en die in de olie-in dustrie 1.3 miljard dollar. 'g-GRAVENHAGE, 11 okt. Blij kens de hoofdposten van de gecombi neerde balansen van de 32 representa tieve handelsbanken, medegedeeld door het C.B.S., gaf de kredietverlening in augustus ten opzichte van de vooraf gaande maand een lichte stijging te zien. De post overige debiteuren is na melijk toegenomen van 6.027,9 min. tot 6.088,1 min. Ten opzichte van januari vertoont de kredietverlening aan particulieren een toename van 410,9 min. De kredietverlening aan de overheid is opgelopen van 383,0 min. in juli tot 456,3 min. De vier grote banken hebben aan de particulieren voor een bedrag van 3.659,5 min. aan kredie ten verleend tegen 3.633,9 min. in juli, hetgeen dus een kleine teruggang be tekent. Aan de overheid werd door de vier banken 355,0 min. aan kredieten verleend (in juli ƒ294,9 min.). Bij de 32 banken is de post kas in augustus tot 1.021,5 min. (juli 1.368,2 min.) gedaald. De post deposito's gaf een daling te zien tot 3.776,0 (3.785,3) min. en de post spaargelden een stij ging tot 1.354,9 (1.340,8) min. AMSTERDAM, 10 okt. Hebox-Hol- land te Boxtel, Weverijen van D. van Leyden en Zoon te Krommenie, Ko ninklijke Weverij v.h. J. Meijerink en Zonen te Hengelo, Winterswijk, en Blij- denstein-Willink te Enschedé, hebben gezamenlijk besloten tot °en samenwer king op het gebied van de export van zwaardoek, tentdoek en aanverwante artikelen. Met dit doel hebben zij he den besloten tot de oprichting van d» Holland Canvas Trading N.V. Deze n.v. houdt zich in eerste instan tie bezig met de exploitatie van een Duitse maatschappij, genaamd Textil- werke Hildesheim Vertriensgesellschaft Zij streeft ernaar haar activiteiten cok tot andere markten uit te breiden. PARIJS, okt. Dat meer dan 70 procent van de Franse goud- en devie zenreserves (van 3,53 mid. dir.) uit goud bestaat, komt hoofdzakelijk door de gun stige betalingsbalans van Frankrijk. Zo wel de tendentie als de cijfers waren voor de eerste acht maanden van dit jaar bemoedigend, aldus deelde de Franse minister van Financiën mede. De export naar andere E.E.G.-landen stabiliseerde zich op 43 procent van de totale buitenlandse leveranties. Aanzien lijke vooruitgang "'erd bereikt bij de export naar andere industrielanden, in het bijzonder naar de Verenigde Staten. De export van kapitaalgoederen heeft in de eerste acht maanden van dit jaar de recordomvang bereikt van 22 procent van het totaal, tegen 18 procent in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Giscard d'Estaing zei voorts op een persconferentie, dat de laatste tien jaar het indexcijfer voor de Franse indus triële produktie verdubbelt Dit index cijfer is voor het eerst, op basis 1952 is ÏOO. boven de 20O uitgekomen. Het be. droeg voor juli-augustus 201 en lag 8 procent hoger dan dat voor de overeen komstige periode van het vorige jaar. AMSTERDAM, 10 okt. De direc teur van Du Pont de Nemours (Neder land) N.V. heeft bekend gemaakt, dat zijn maatschappij bü naar bestaand fa briekscomplex te Dordrecht een nieuwe fabriek gaat bouwen waar „Lycra" elastomeervezel vervaardigd zal wor den. Met de bouw van de fabriek zal SP°®" 'ig worden begonnen. Verwacht wordt it zij eind 1963 haar produktie zal jnnen beginnen. Het aantal werkne- ners zal ongeveer 250 bedragen. Dit is de derde fabriek waarvoor door Du Pont (Nederland) in de afgelopen drie jaar bouwplannen werden aange kondigd. De fabriek voor de vervaar diging van .Orion" acrylvezel werd in april jl. officieel in gebruik gesteld. DEVENTER, 11 okt. De Neder landse Vereniging van Commerciële Di recteuren heeft in de Deventer Schouw burg een ledenvergadering gehouden waarin een viertal inleiders het ond'er- werp „Voorsp lling en werkelijkheid in de verkoop, problemen van de verkoop prognose" aan de orde stelden, s Mor gens maakten de in flinke aantallen op gekomen deelnemers een excursie naar de bedrijven van Thomassen en Dra ver Blikemballage N.V. Voorzitter Sicco Meyer deelde in zijn openingswoord mede, dat het leden aantal van de vereniging, dat kort ge leden nog 700 bedroeg, nu bijna 900 be draagt. Het merendeel van de leden komt echter uit de Randstad Hol land en met name de belangrijke in dustriecentra Twente en Salland zijn in verhouding nog te weinig vertegen woordigd. Mede daarom had men deze vergadering in Deventer belegd. De directeuren van Blikman en Sar- torius N.V., Turmac Tobacca N.V., He- ma N.V. en de N.V. Gerofabriek resp. de heren J. Y. Hosbach, H. H. de Mik, M. G. Weyer en H. Zeiler, waren het er in hun inleidingen over eens dat een verkoopprognose een onontbeerlijk ele ment is voor de bepaling van het be leid op korte en lange termijn en als een maatstaf voor ae bedrijfsvoering in verschillende sectoren. Men zag de verkoopprognose als een stimulans tot vooruitzien en als een dwang tot ge bruikmaking van alle aanwezige mid delen. Ook het psychologisch effect op het gehele bedrijf mag niet worden onderschat, terwijl met de prognose de mogelijkhijd tot directe resultatencontro- le werd geschapen. De heer Weyer, de enige detaillist in het gezlschap meende dat ook voor het moderne winkelbedrijf een goede prognose noodzakelijk is en het daar aan bestede geld ruimschoots waard is. Ook de kleine detaillist heeft dit z.l. nodig voor een effectieve bedrijfs voering. Dat deze dat niet zou kunnen betalen noemde spreker onjuist. Het Instituut voor de middenstand beschikt over een schat van gegevens, waarvan gebruik kan worden gemaakt. De overi ge sprekers lieten uitkomen dat het Centraal Bureau voor de Statistiek veel meer gegevens kan verschaffen dan ge woonlijk in de publiciteit komen. Men verwacht dat de fabriek voor het verwerken van „Delrin" acetaai kunsthars in 1963 met de produktie zal kunnen beginnen. Als alle drie fabrie ken in produktie zijn, zullen zij aan ca. 800 mensen werkgelegenheid bieden. Du Pont_ (Nederland) heeft ook nog verdere uitbreidingsplannen in Dor drecht. Men kan echter op dit moment nog niet zeggen in ivelke richting deze zullen gaan. De vestiging van Du Pont in Dordrecht heeft alleszins aan de ver wachtingen voldaan en derhalve zal de daar nog aanwezige vestigingsruimte in de toekomst zeker benut worden. „Lycra", een door Du Pont in Ameri ka ontwikkeld produkt, is een geheel synthetische elastische vezel, die rekt als rubber. In de V.S. werd dit jaar door Du 1 ont een fabriek voor „Lycra" in bedrijf gesteld, terwijl Du Pont Cana da haar eigen fabriek voor deze elasto meervezel in aanbouw heeft. „Lycra" wordt vooral gebruikt voor foundations, maar ook voor steunkousen en badkle ding, terwijl de waarde voor andere toepassingen op textiel- en industrieel gebied wordt onderzocht. Het ligt in de bedoeling dat de „Ly- era"-fabriek in Nederland in de toe komst vooral de Europese en Afri kaanse markt gaat beleveren. Du Pont heeft tot uit. 1961 in Europa in totaal geïnvesteerd voor een bedrag van 85 miljoen dollar. De fabriek voor „Lycra" te Dordrecht is sinds 1956 het vijftiende project dat in Europa door Du Pont in aanbouw wordt genomen of in bedrijf wordt gesteld. Behalve in Nederland heeft men bedrijven in Bel gië. Zweden, Noord-Ierland, Frankrijk, Duitsland en Spanje. DEN HAAG, 10 okt. Nationaal Grondbezit heeft besloten om in min dering van het te zijner tijd door de algemene vergadering vast te stellen dividend over het boekjaar 1962 een interim-dividend uit te keren van 12'/t pet. (vorig jaar 10 pet.) over het door aandeelhouders verplicht op hun aan delen gestort bedrag (voor de per 31 augustus 1962 uitgegeven aandelen A, genummerd 9001 t.m. 12000, bedraagt het interim-dividend 6)4 pet.). Tot verhoging van het interim-divi dend is overgegaan, omdat de ontwik keling van het concern en de tot 30 september 1962 behaalde resultaten tot voldoening stemmen, zo deelt de direc tie mede. PRMftND, WAT KUN NEN WE MON 5IEUR VLR8NDE- REN VERTELLEN OVER DIE JALADIN? FRANK KR6EG BEVRIJDINGS COMITÉ LAATSTE MANDEN NIET GE5IGNA TER DOOD VER OORDEEL D DOOR REGE RING 0NDF i?RE5l DENT AKRAMIN M-*)IA WEGENS LANDVERRAAD - MAAR WIST TE ONTSNAPPEN.... SPMKS, wmiNHET QFLUISTBMPPMMT ZITMONSIEUR. DEZE KAMER MOET N0DI6 EEN BEURT HEBBEN. OM TE BEGINNEN MOETEN DI6 FAUTEUILS EENS SGH00NGE- MAAKT WORPEN. .JE WILT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4