in Sint van Applaus bij intrede Indrukwekkende gebeden van pastoor en dominee Pieter te Son hervormden Minister handhaaft voor de dienst te velde afgekeurde militairen Regering laat de Wester Suiker in de steek is Juniormode PeekjCloppenhurg Geef uw kruisje het kind een en zeg: is van de Paus Werk voor de gemeenten Voetballen en poëzie Ontslagen worden ongedaan gemaakt Felle kritiek van de voorzitter van de Kamer van Koophandel Miljoen woningen hebben woning nood nog niet opgelost Een dode bij auto botsing in Heeze Vijf gewonden bij auto-ongeluk in Den Haag Autarkische tendenties zegevieren Berispte studenten leggen bestuurs functies neer Nieuwe Kath. Kweek school in Hengelo Negen schilderijen in het Louvre beschadigd Alkmaarse kaasmarkt in Nijmegen Autoweg Harderwijk- Zwolle maandag open Stoffelijk overschot van Spanjaard gevonden Mej. mr. H. Revers VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 PAGINA 5 iedere dikte, elk^maat bouw- en meubelplaat „Ontoelaatbaar" Colbert costuums Regenjassen UW ASSURANTIEMAN WEET ER ALLES VAN SON, 12 ofet. De hervormden van St. Oedenrode, Son en Breugel hebben gisteravond onder applaus hun intrede gedaan in de katholieke kerk van St. Petrus Banden, waar bouwpastoor J. Klessens van Sint Oedenrode aan bouw- dominee J. de Pater een oorkonde over handigde, die zal worden ingemetseld «ij de eerste steen van de hervormde kerk in Son. Dé overhandiging van de oorkonde was een van de vele indruk wekkend momenten van deze oecume nische bijeenkomst, die een ontroerend hoogtepunt bereikte toen pastoor en do- ïnmee samen op één preekstoel voorgin gen in het gebed. »,Voor onze theologische twisten, voor ons gebrek aan geduld, schenk ons ver- ginenis o Heer", zo bad de dominee. ?°r de schuldige gewelddaden ten op- u i van medechristenen gepleegd, scnenk ons vergiffenis o Heer", aldus pastoor Klessens. „Voor onze hoogmoed en zelfoverschatting, voor ons tekort aan ■Wederzijds begrip" zo bad de dominee. Voor ons slechte voorbeeld", zo ver volgde de pastoor. En daarna baden bei den: „Geef ons eenheid o Heer". Voor die eenheid, en voor het wel slagen van het Concilie, had pastoor Pulskens van Son tevoren een H. Mis opgedragen. Na afloop hiervan betrat den de hervormden, enkele honderden In getal, het kerkgebouw, waar in het midden een blok voor hen gereser veerd was. Vicaris-generaal Rooyack- kers, dominee van den Akker en de burgemeesters van St. Oedenrode en Son behoorden tot de eregasten. ps. de Pater en pastoor Klessens Wiens kerk niet in Son maar in het nieuwe gedeelte van St. Oedenrode zal Verrijzen betraden ieder een preek stoel, terwjjl pastoor Pulskens en zjjn assistenten in liturgische gewaden ter zijde van het altaar plaatsnamen. Nadat katholieken en hervormden gezamenlijk het „Wilt heden nu treden" hadden ge- Zongen nodigde ds. de Pater de gelovigen Uit tot het bidden van het Onze Vader, waarbij beide groepen ieder hun eigen woorden gebruikten. De bouwpastoor be groette daarna de hervormden als „onze (Advertentie) mede-christenen" en herinnerde eraan dat gezamenlijk gebed destijds is vooraf gegaan aan het Pinksterwonder. „Gebed is voorwaardelijk voor de komst van de H. Geest". „U, mede christenen, hebt thans geen afweer houding meer, maar een verlangen naar eenheid, en wij katholieken heb ben samer. met u gebeden om verge ving voor onze schuld. De steen voor uw kerk bieden wij u aan uit de grond van ons hart en met de stille hoop, dat het een hoeksteen mag worden in de kerk van Christus", aldus pastoor Klessens. Wij hebben samen gezongen en ge beden", zo begon ds. de Pater zijn toe spraak, „kan dat en mag dat? Is dat wel mogelijk als we ons realiseren hoe veel verschillen tussen ons bestaan en als we terugzien op de bittere strijd en haat var. het verleden?" Ds. de Pater ant woordde hierop met een andere vraag: „Wat verwacht ge van de toekomst?" Herinnerend aan het woord van Chris tus zei ds. de Pater: „Als u alleen maar achterom kunt zien, bent u niet geschikt- voor het koninkrijk Gods. Wat ons bindt is het geloof, dat Jezus onze Heer ons dwars door wat ons scheidt zal leiden naar Zijn toekomst. Wij verlangen harts tochtelijk naar de toekomst. Wij willen leven naar die toekomst en niet blijven staan bij het verleden, want dan verste nen wij, dan verkillen wij, dan vervui len wij. Wij moeten, met het oog op God, risico's durven nemen, dat is ruimte vrijmaken voor de H Geest, die waait waar H\j wil", zo besloot ds. de Pater. De bouwpastoor las vervolgens de tekst van de oorkonde, behorende bij de eerste steen, die door de katholieken van St. Oedenrode, Son en Breugel wordt aangeboden voor de bouw van de hervormde kerk in Son, welke de naam zal krijgen van de Kerk van de Eenheid in Christus. De katholieken doen die steen vergezeld gaan van hun gebed en van de belofte dat zij de naastenliefde zullen stellen boven theologische geschil len. „Als wij onderling nog wedijveren, laat het dan zijn m naastenliefde en in de dienst aan ons beider Heer, aldus de pastoor. En de dominee zei het hem letterlijk na. De pastoor begaf z ch daarna naar de preekstoel van de domi nee voor het gezamenlijk gebed waar na de bijeenkomst met het Vem Crea tor besloten werd. In het ,£a u;eer" Zul- actie „Twee huizen voor één Heer zul len de Hervormden binnenkort de eer ste steen voor de katholieke kerk mSt. Oedenrode aan de bouwpastoor handigen. over- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 okt. De minister van Defensie heeft bepaald dat de vrij willig dienende militairen van de ko ninklijke landmacht, die in vredestijd nog in administratieve functies nuttig werkzaam kunnen zijn, in dienst gehand haafd kunnen blijven. Een uitzondering op deze regel zal worden gemaakt ten aanzien van degenen, die zijn afgekeurd wegens gebreken, waarbij handhaving in de militaire dienst gevaar voor eigen AMSTERDAM, 12 okt. (ANP) De voorzitter van de Kamer van Koop handel en fabrieken voor Amsterdam, mr. D. A. Delprat, heeft donderdag middag in de vergadering van de Ka mer kritiek geuit op het beleid van de overheid inzake de moeilijkheden by de Wester Suiker-raffinaderij, die, zo als bekend, kort geleden een gedeelte van het bedrijf heeft moeten sluiten. Mr. Delprat zei, dat de ontwikkeling bij de Wester Suiker niet geheel on verwacht is gekomen, maar dat die ontwikkeling niet onontkoombaar was. Het lijkt hem toe, dat de Wester Sui- ke door allerlei kunstmatig verwekte omstandigheden, o.m. door de bescher ming van de bietsuikercultuur, waar aan ons land braaf meedoet, in moei lijkheden wordt gebracht. „Ook speelt in deze affaire de tegenstelling tussen de coöperatieve en de niet-coöperatie- ve fabrieken een rol", aldus de voor zitter, die vervolgde: „In andere lan den blijven ondanks soortgelijke moei lijkheden zelfstandige suikerrafinaderij- en bestaan, omdat de betreffende re geringen bereid zijn deze raffinaderij en in het landbouwbeleid in te passen en hun in de moeilijkheden tegemoet te komen. Maar ins ons land hebben autar kische tendenties in het landbouwbe leid gezegevierd. Wanneer het hier niet een zogenaamde agrarische verdelings industrie betrof, zou de regering onge twijfeld ernstig hebben onderzocht of het mogelijk zou zijn geweest deze in dustrie tegen de dumpingpraktijken op de wereldmarkt te beschermen. Nu echter dit bedrijf, naar van landbouw- zjjde wordt gezegd, niet past in het landbouwbeleid, blijft men niet alleen passief doch ontneemt men de Wes ter Suiker bovendien het invoerrech- tenvoordeel. De wat wrange Ironie van deze aaak wil, dat de autarkische trekken van andere landen bij voortduring door Ne derland worden bestreden. Kennelijk is dit echter in onze landbouwpolitiek niet een kwestie van principe maar van opportuniteit." De heer Delprat merkte nog op, dat hie. een duidelijke vingerwijzing ligt voor andere agrarische verdelingsindus trieën. „Wanneer het in de kraam van het E.E.G.-landbouwbeleid en in dat van de Nederlandse boerenbelangen te pas komt, dat deze industrieën verdwijnen, dan mogen zij er niet op rekenen van onzt regering veel steun te ondervin den". aldus de heer Delprat. „Integen deel, één pennestreek zal doen, zoals hij de Wester Suiker, voldoende zijn om aan hun bestaan een einde te maken. Het ministerie van landbouw acht een in dustrialisatiebeleid voor ons land uit een oogpunt van werkgelegenheid en beta lingsbalanspositie blijkbaar niet moer nodig, hetgeen alle gevestigde industrie- en zich voor gezegd kunnen houden. Een ander minder verkwikkelijk aspect van deze zaak is, dat wanneer het om de aantrekkingen van nieuwe industrieën in de zogenaamde ontwikkelingsgebie den in Nederland gaat, de kunstmatige ingrepen niet worden geschuwd." De voorzitter besloot met te zeggen, dat het optreden van de minister van landbouw en visserij tegen een groot bedrijf als de Wester Suiker niet in overeenstemming Is met de zorgvuldig heid, die in het verkeer tussen overheid en bedrijfsleven in ons land gebruike lijk is en uiterst bedenkelijke discrimi nerende elementen in zich bergt. De voorzitter meende, dat een ernstig pro test hiertegen alleszins op zijn plaats is en tevens betreurde hij het uiter mate, dat het ministerie van economi sche zaken geen aanleiding heeft kun nen vinden te intervenieren in de wijze, waarop het ministerie van landbouw en visserij de zaak van de Wester Suiker heeft behandeld. De voorzitter drong er daarom met de meeste klem bp de regering op aan ernstig te willen over wegen op welke wijze het verder nog bestaande bedrijf van de Wester Sui ker alsnog kan worden gered. AMSTERDAM, 12 okt. De twee be stuursleden van de sociëteit NIA van het Amsterdamse Studentencorps, A. van B. en D. B., die door de senaat van het corps zijn berispt, hebben hun bestuursfuncties neergelegd. Zij waren beiden eerder gehoord tijdens een ver gadering van oud-bestuursleden van de sociëteit en hun werd krachtig geadvi seerd hun functies ter beschikking te stellen. De heer Van B. was praeses en de heer B. assessor-primus. Beiden blijven wel lid van het corps. De drie andere bestuursleden blijven aan tot de bestuursoverdracht die nor maal eind van deze maand zal geschie den. De vergadering van oud-bestuursleden heeft haar zeer sterke afkeuring uitge sproken over de door de betrokkenen gebezigde gezegden tegenover de groe nen (o.a. „Foeten houd je mond, an ders gaan we naar beneden in de kel der Dachau'tje spelen".). Deze uitlatin gen werden volkomen ontoelaatbaar ge acht. LEIDEN, 12 okt. De - .gemene se- naterivergadering, het. lichaam waarin het collegium en de senaten der erken de studentenborpora gebundeld zijn, stelt er prijs op te verklaren, dat ze de gedragingen van enkele Amsterdamse corpsleden ten opzichte van enige Jood se adspirant-leden van het A.S.C. vol komen ontoelaatbaar acht. Met de ,,il- lustrissemus senatus studiosorum Am- stellodamensium" betreurt ze het ge beurde bijzonder en spreekt ze er haar unanieme afkeuring over uit. Het komt de andere leden van de senaatsverga dering bovendien voor, dat de door de I.S.S.A. tegenover de betrokken corps leden getroffen tuchtmaatregelen niet in overeenstemming zijn met de ernst van het voorgevallene. Het schijnt hun toe, dat leden, die op deze wijze optreden hun plaats in de corpora niet kunnen rechtvaardigen en de verantwoordelijk heid voor een groentijd niet mede die nen te dragen. De algemene senaten- vergadering zal de I.S.S.A. horen naar aanleiding van zijn maatregelen met be trekking tot deze zowel binnen als bui ten een corps onaanvaardbare gebeur tenissen. of andermans gezondheid zou opleveren en voor de afgekeurden, die er de voor keur aan geven ontslagen te worden of met hun instemming reeds eervol ont slagen zijn. Met inachtneming van deze uitzonde ringsregel zullen de na 1 januari 1962 wegens medische ongeschiktheid ver leende ontslagen ongedaan worden ge maakt. De militairen, die op grond van hun gezondheidstoestand onder moeilijke omstandigheden niet meer ten volle dienst kunnen doen, moeten er rekening mee houden, dat zij in het algemeen geen promotie meer zullen kunnen ma ken. Hun handhaving in de dienst mag volgens de minister de bevordering of opleiding van de volledig geschikten niet in de weg staan. De thans door de minister van De fensie getroffen maatregel is het re sultaat van bezwaren, die door het ge organiseerd overleg voor de rechtstoe stand van militairen waren gemaakt tegen het ontslaan van vrijwillig die nende militairen, omdat zij in verband met hun gezondheidstoestand uitslui tend geschikt waren voor administra tieve functies en niet meer voor func ties te velde. Na periodieke keuringen waarmee op 1 januari van dit jaar een begin was ge maakt waren als gevolg van ongeschikt heid voor het vervullen van functies te veld-, reeds een veertigtal militairen op advies van de militair geneeskundige dienst eervol ontslagen. Anderen waren van het voornemen tot het verlenen van eervol ontslag op de hoogte gesteld. Een en ander brengt overigens geen wijzi ging in het ontslagbeleid ten aanzien van militairen van vijftig jaar of ouder, die in verband met hun leeftijd niet meer ten volle voor de dienst geschikt kunnen worden geacht. EDE, 12 okt. In een vergadering van de „vereniging van leidinggeven de ambtenaren belast met de uitvoe ring van de woonruimtewet 1947", die gisteren in hotel „De Witte Hinde" hier werd gehouden, heeft mr. A. A. P. Korthals Altes, burgemeester van Zeist, er met klem op aangedrongen de gemeentebesturen zelf te laten be slissen, hoe zij het hun toegewezen vo lume over woningwetbouw of bouw in andere sectoren willen verdelen. Sinds de bevrijding zijn een miljoen woningen verrezen, doch deze hebben geen oplossing voor de nood gebracht, omdat vijfhonderdduizend hiervan met premie of in de vrije sector wer den gebouwd. Over deze woningen kon den de huisvestingsdiensten niet be schikken en in vele gevallen onttrok zelfs de wijze van bewoning zich aan de waarneming. Het gevolg van deze regeling is, aldus burgemeester Kort hals Altes, dat men in de sector koop woningen vandaag de dag, zonder dat er een haan naar kraait, zelfs wel over twee woningen kan beschikken, terwijl er in de rubriek goedkope huur woningen nog de grootste nood is. Op deze laatste categorie is immers 80 procent van onze bevolking aangewe zen. Om de woningnood definitief te be strijden is het zaak, dat de gemeen tebesturen een betrouwbare inventa risatie van de woningbehoefte opma ken. Bij de indiening van plannen, bijvoorbeeld over een periode van vier jaar, moet dit documentatiema teriaal als basis dienen. Om eenvormigheid bij de inventari satie te bevorderen kunnen de colle ges van Gedeputeerde Staten en de Provinciale directies van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid ingeschakeld worden. De regering heeft dan tot taak de door de gemeentebesturen ingedien de voorstellen te verwezenlijken. HEEZE, 12 okt. Een autobotsing hier op de rijksweg Eindhoven - Weert .heeft gisteravond aan een inwoner van Haarlem het leven gekost. Een vrachtwagen, kwam door nog onbekende oorzaak op de linker weg helft terecht en botste daar tegen twee auto's op. De beide inzittenden van de eerste wagen bleven ongedeerd, maar de bestuurder van de tweede auto, de 45-jarige heer H. uit Haarlem, werd zo ernstig gewond, dat hij spoedig na aankomst in het Sint Jozefziekenhuis te Eindhoven is overleden. De bestuur der van de vrachtwagen is met een shock in hetzelfde ziekenhuis opgeno men. DEN HAAG, 12 okt. Bij een auto botsing hier, op de hoek Leyweg-Melis- Stokelaan. zijn gisteravond laat vijf personen ernstig gewond. Van de twee personenauto's, die bij de botsing be trokken waren sloeg er een over de kop en vernielde daarbij een knipper- lichtinstallatie. Uit de andere wagen werden twee van de drie inzittenden naar buiten geslingerd. De ene auto werd vernield, de andere zwaar be schadigd. Alle gewonden zijn Hage naars. (Advertentie) m Twenty style najaar 1962! In prachtige kamgarens. Kies uit moderne multicolours met briljant kleureffect. In de modekleuren blauw en bruin. 15 jaar O. Sportief kort juniormodel in prima, waterafstotende hawiflex. Voor dit najaar met een speciale streep- voering. Multicolours in blauw en bruin. c?>f75 kleine stijging per maat '5 jaar ij A. Engeland Het stoffelijk overschot van de Amerikaanse spion dr. Robert Soblen, die tijdens een verblijf in een Britse gevangenis zelfmoord pleegde, is gisteren in Londen gecremeerd. (UPI) (Van onze correspondent) HENGELO, 12 okt. Met de bouw van de nieuwe katholieke kweekschool aan de M.A. de Ruyterlaan alhier kan worden begonnen. Het ministerie van volkshuisvesting heeft bouwvolume toe gekend nadat het vorig jaar de bouw plannen door het ministerie van O.K. en W. reeds waren goedgekeurd. Het hoofdgebouw krijgt drie verdiepingen, de vleugels worden lager. De nieuwe school is geprojecteerd voor 250 leer lingen. (Advertentie) AMSTLEVEN LEVENSVERZEKERING ROME, 11 okt. Vanavond, aan het einde van de eerste dag van het Twee de Vaticaanse Concilie, heeft Paus Joan nes XXIH opnieuw gesproken. Nu niet zoals vanmorgen in de Basiliek, toen de Vaders mochten verwachten, da': elk woord van zijn allocutie met betekenis geladen zou zijn, maar hoog vanuit zijn eigen appartementen als een kleine fi guur, wiens levendige gebaren verkort en vertekend tot ons kwamen. Het was aan het slot van een plechtig heid, zoals alleen Rome die kent. Men moet zich dat voorstellen. Een fakkel optocht, waarvan ik weken geleden in Nederland heb gelezen en die ik mu nu aan het slot van een enerverende werk dag plotseling herinnerde. Waar is die optocht, vraag ik. Hoe laat vertrekt ze Wie neemt eraan deel? Wie organiseert haar en hoe laat moet men de aankomst op het St. Pietersplein verwachten? Ik wil niet overdrijven, maar ik ben twee uur bezig geweest. Ik heb vragen ge steld aan wie ik vragen stellen kon. Ik heb met behulp van velen, die het Ita liaans beter beheersen dan ik, een groot aantal kranten doorzocht, doch zonder resultaat. Ook allerlei telefoongesprek ken met lieden, die alles van het Con cilie behoren te weten, mochten met baten. Niemand in Rome, zo dacht ik op een gegeven ogenblik, weet iets van wat er vanavond gaat gebeuren. En dan gaat men op een goed moment zo maar naar net St. Pietersplein. Plotseling blijkt dan dat vele honderdduizenden uit allerlei delen van de wereld meer weten dan men zou kunnen achterhalen. Men be merkt, dat grote delen van de route zijn afgezet, dat tenslotte iedereen weet, dat er een fakkeloptocht wordt gehouden, maar dat niemand kan zeggen hoe laat deze optocht bij de Sint Pieter zal aan komen. Ik heb dat tenslotte over mij laten komen en mij gemengd onder de hon derdduizenden op het St. Pietersplein. Ik heb daar aan het einde van de eerste dag van dit Concilie mijn beste uren beleefd. Plotseling en ik heb op mijn horloge gezien dat het ongeveer om half zeven was schoot het hele St. Pieters plein vol licht. De koolspitsenlampen, die vanaf het einde van de Via della Conciliazione oplichtten, zetten koepel en gevel van de kerk in volle gloed en in die gloed trok een processie op, die tenslotte met duizenden en duizenden fakkels op het midden van het plein een kruis vormde. Voor die menigte en ik durf haar niet te schatten heeft Paus Joannes XXIII een geïmproviseerde rede gehou den. Hij verscheen hoog boven die me nigte voor een van de vensters van het Vaticaanse paleis en toen begon Hij te spreken. Wat een verschil met Zijn Voor ganger. Ik heb op dit plein gestaan tij dens het Heilig Jaar en met tranen in de ogen gekeken naar Paus Pius XII, die altijd voor ons verscheen als een leraar en een herder. Nu stond er Paus Joan nes XXHI. „Ik spreek tot u", aldus de Paus, „als bisschop van Rome, als uw eigen bisschop. Hoe moet ik u dat verkla ren? Wel", zo zei hij ongeveer, en de honderdduizenden Romeinen genoten ervan, „als u vanavond thuis komt en uw kind een kruisje geeft, zegt het, dat het het kruisje is van de Paus. Als u zich op dit plein, het mooiste dat ik in de wereld ken, vergaapt aan de grandioze verlichting kijk dan even omhoog en zie de maan. Ze,.'smpt vanavond. Is er één lamp,, die met haar kan wedijveren. Romani de Paus tenslotte, „ik ben Het gaat schop, het gaat met om TO om ons allen en w;j nal ™Sva. daag getuige zijn van dit Tweede ticaanse Concilie. Als iku nu zege zegen ik de ganse wereld Paus Joannes deed het. Zijn gebaar was boers en mannen die al jaren in Rome werkten zeggen mij, dat hij op zulke ogenblikken nog altijd rijn nattiur- lüke schroom voor het ambt met kan overwinnen. Ik weet dat met. Ik weet alleen dat h« tenslotte deze door de Ka tholieke Actie georganiseerde Plechtig heid met zijn zegen heeft getekend. Ik weet ook, dat hij na een paar minuten weer terugkwam en dat hü toen weer nieuwe gelovigen opnieuw heeft geze- genu. Ik heb alleen naar hem gekeken. Een kleine man in de verte voor een hoog venster. Ik heb naar hem geke ken: de Paus van Rome. ALBERT WELLING PARIJS, 11 okt. (UPI) Zondag avond zijn in het Louvre negen schil derstukken met een gezamenlijke waar de van twee miljoen nieuwe franks be schadigd. Een suppoost van het museum ont dekte het vandalisme maandagmorgen. Het personeel werd opgedragen ge heimhouding in acht te nemen. Van Corot zijn er drie doeken bescha digd: „De brug van Mantest", „Ge zicht op Saint Lo" en „Gezicht op Tivo- li". De directie van het Louvre meent dat de schilderstukken kunnen worden hersteld. Ze zijn van hun plaatsen weggehaald. De Hongaarse dichter Karoly Jobagi heeft gelijk: een poëet wordt, net als een profeet, in eigen land nooit helemaal goed ge- eerd. Althans niet zo goed als een voetballer. Ook ten onzent is het zo dat Abe Lenstra in breder kring bekendheid geniet dan bijvoorbeeld Bertus Aafjes. Het „Hup Abe" is een tijd lang niet van de lucht geweest. Het „Hup Bertus" is, bij mijn weten, nimmer vernomen. Overigens geloof ik niet dat Abe en Bertus het anders zouden hebben gewild. En ik weet niet of Aafjes ooit een voetbalwedstrijd heeft gezien, maar als dat wel zo is dan heeft Lenstra in ieder geval nooit een gedicht gelezen. Dat houdt mekaar dan in evenwicht. Hongaarse en Ne derlandse toestanden zullen elkaar in deze niet veel ontlopen. In een ander opzicht, geloof ik, wel. Karoly Jobagi zegt: „Ik ken een voet baller die al anderhalf jaar niet op zijn werk is verschenen. Zelfs niet om zijn salaris te halen. Dat laat hij zijn vrouw doen". Dat ligt hier anders. Ik ken althans één Nederlandse dichter, die alles door zijn vrouw laat doen, behalve zijn sala ris halen. Hup Jobagi! Me?'12 okt- Morgen zal hier op het plein voor het Waaggebouw j Alkmaarse kaasmarkt ehou(len. De pastoor van de studentenparoclne van de H. Geest, dr. Waesberghe S.J., zal deze kaas- di =^0r<K gehouden in het kader van de actie De Heilige Daad", mid- ?en de oSdo de NÜmeegse studen tin riiom» it\V00r inventaris van n'e™ te bouwen kerk bijeenbren- vil au'o.?6 eerstejaars studenten hen nrSï1 »Telemachus" heb- en -eh !|..van de kaasmarkt op zich genomen. Bij de muziek van een dr^1e°/cg0LZnifenhenighe Alkmaarse kaas kaasjes verkopen™ b6rries Edammer ZWOLLE, 12 okt. Het tweede ge deelte van de autoweg Zwolle-Harder- wijk zal maandag 22 oktober voor het verkeer worden opengesteld. Het be treft hier het traject van 't Harde, in de gemeente Doornspijk, tot Harder wijk. De minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. H. A. Korthals, zal bij de ingebruikstelling aanwezig zijn. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 12 okt. De rijkspo litie te water heeft gisteren in de Wes- terschelde het stoffelijk overschot ge vonden van de Spanjaard Ricardo Ru iz Palmo, die als verstekeling aan boord van het Spaanse vrachtschip Vizcaya op 1 oktober voor Terneuzen overboord is gesprongen. De 25-jarige Spanjaard, die in Casa blanca aan boord van het vrachtschip was gekomen, was voornemens in Ne derland werk te zoeken. De kapitein van het schip had hem echter verbo den van boord te gaan en wilde da Spaanse verstekeling terugbrengen naar Spanje. Griekenland In Athene is gisteren fel gevochten tussen politie-agenten en stakende bouwvakarbeiders, die een de monstratie hielden. Dertien agenten en dertig arbeiders werden gewond. (UPI) LA COURT1NE. In tegenwoordig heid van verscheidene burgerautoritei ten, onder wie de sous-prefect van Au- busson en luitenant-generaal Van der Veen, commandant eerste legercorps, is gisteren in La Courtine een weg in gebruik genomen, aangelegd door ge nisten van de vierde en de eerste di visie 7 december. De weg verbindt de dorpen Poussankes en Bousoeresse. (Advertentie) Een OLVEB verzekering uw levensbelang. Mej. mr. H. J. D. Revers zal door haar benoeming tot secretaris-generaal van de International Union of Local Authorities haar functie als directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten be ëindigen, maar dat wil niet zeg gen, dat zij ook haar bureau in het gebouw van de vereniging zal verlaten. Zij zal daar blijven zetelen, maar als een van de vijf directieleden zal zij niet meer optreden. Zij zal zich niet meer bezig houden met het werk voor de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, alleen met de International Union. Mej. Revers is al heel lang verbonden aan het bureau in de Paleisstraat no. 5 in Den Haag. Vóór de oorlog had zij o.a. ie maken met juridische en ste- debouwkundige aangelegenhe den, alsmede met de financiële verhouding tussen Rijk en Ge meenten, waarover zij ook een werk publiceerde. Na de oorlog specialiseerde zij zich meer in stedebouw en de wetgeving van de wederopbouw. Zij werd lid van het Dagelijks Bestuur van het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, lid van de Staatscommissie tot Herziening van de Woningwet en van de Staatscommissie betreffende de administratieve rechtspraak e' van de Grondwetscommissie Maar er gebeurde meer. Op 1 januari 1949 werd de'International Union van Belgie naar hier overgebracht, omdat Nederland een voor treffelijke organisatie had en er m België tijdens de oorlog de klad in was gekomen Prof Oud de toenmalige voorzitter van de verenging, ZtsPe?mtpgenerhaVl s^rw-generaal en mej. Revers' at De zaak is toen van de grond af weer opgebouwd. Er moest meer internationaal contact komen door het geregeld houden van congressen mv le,L- (?r/app0rten en discussies en door uitwisseling jan gedachten. Dit werk eiste steeds meer haar aandacht en zo is dit beIteuure«aT7m5fertePUnt °ewP.rden var> uitwisseling van ideeën. Er is nu een IetILZese landgennW°° l9BrS UU achtHen landen' onder wie viji uit hJhhl^ze9i ZV' Plan voor technische bijstand, dat wij j"0?', ontwikkeling zijnde landen. Dit is een Mntto. vN Zan steden onderling, met medewerking van de Verenigde 9ee't een voorbeeld.- in Bangkok heeft men b.v. een plan voor uiming. Nu helpt de ene stad de andere door het zoeken van 10 h.eeft zich zó uitgebreid, dat deze beide taken, nationaal .iw l ?let meer te combineren zijn. Daarom gaat mej. Revers, u el e van de tweede wereldoorlog vooral de buitenlandse gelegenheden behartigde, nu een scheiding maken. Zij heeft zich altijd oijzonder gewijd aan vraagstukken van gemeenterecht in de ruimste zin. ivu gaat zij dat internationaal doen. Vandaag heeft ze officieel afscheid genomen van de vereniging met een receptie en een huldiging. Daarna zal mej. Revers in hetzelfde gebouw blijven werken, maar dan met haar blik gericht over vele landen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5