Lottgering Regering volst advies commissie-Prees Duur van gevangenschap globaal criterium Voorrang voor bejaarden bij uitkeringen Geval van hondsdolheid in Amsterdam? RUSSISCHE WAARNEMERS NAAR ROME Vorstendom van Rainier NIET lang er een belastingvrij paradijs De prins keert haastig terug van vakantie in... Parijs PRINS BERNHARD IN DE MODERNE MONARCHIE OUDE PRIJSSIGAREN Smith's Potato Chips Concilievaders oriënteren zich Driejarig jongetje overleden na beet van hondje Politie waakzaam CH-bewindslieden niet kandidaat bij verkiezingen Gevangene springt uit rijdende trein Varkensdiefstal was de aanleiding van het bloedbad Kardinaal Alfrink ontvangt pelgrims Vrouw verdacht van moordpoging op haar man Droog maar koud weekeinde Velen zoeken contact met kardinaal Alfrink Nog een Nederlandse Concilievader Generale overste van de ^ontfortanen naar Rome Rondschrijven aan artsen Aantal zittende Kamer leden keert niet terug Koningin Juliajia met Deense koninklijke gasten in Amsterdam Met haar vriend in arrest Douaniers aan grens van Monaco PEUGEOT SKODA GARAGE VERBEEK N.v. MBÊ ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 86ste JAARGANG No. 31257 C ommissiever kiezingen Hondengeleider Afwikkelingsbureau Juridisch zwak BANANEN PARIJS, 13 okt. tUPI) Het is afgelopen met het belasting- loze paradijs, dat Monaco in de loop der tijden was geworden. Frankrijk heeft, na het mislukken van de o: trhundelingen over een nieuwe tolunie, de knoop doorge hakt. Sinds vannacht twaalf uur kan men vanuit Frankrijk slechts toegang tot het vorstendommetje krijgen via Franse douaneposten Vanaf dat ogenblik kwamen de 30.000 rijke Monegasken en de, vanwege de belastingvrijdom, in Monaco gevestigde handelsfirma's binnen het bereik van de Franse fiscus. FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnerr^nten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severity NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT IET ARIEL 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents oer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht vooi advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uui 's avonds tel 21544. ROME, 13 okt. De verkiezingen v.an leden van de tien Concilie-commis- j"es, waarmede het Concilie de eerst komende tien dagen doende zal zijn, •everen de Concilievaders nogal wat Jh°eilijkheden op, omdat zij maar be trekkelijk weinig personen kennen van t^er deskundigheid en overige ge schiktheid zij overtuigd kunnen zijn. vele Vaders zijn daarom reeds begon- "en met onderlinge besprekingen over eventuele kandidaten, die met elkaar ®en afspiegeling van de verscheiden heid in het katholieke denken over de gehele wereld in die commissie zou tten vormen. Het secretariaat heeft al tfel een lijst verstrekt met namen van vroegere bisschoppen, leden of consul teren van de voorbereidende commis sies, maar men wil ook gaarne ruim baan maken voor frisse ideeën en jong bloed. Ook tussen groepen bisschoppen van verschillende nationaliteiten pro beert men tot onderlinge uitwisseling van kandidatenlijsten te komen en wat daarbij opvalt is het streven naar contact met de Nederlandse bisschoppen en speciaal kardinaal Alfrink, wiens advies van vele kan ten wordt ingewonnen. (Advertentie) ïiurrtn GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 B'NNENWEG 137 - TEL. 36432 li£°M®. 13 okt. (KNP) - Aan de derIa«Hn Concilievaders is nog een Ne ro TT .dSr toegevoegd, namelijk pater M-jSgiligers. generaal overste van del rale !?,rt!lnQn- "ij behoort tot de gene tics aiora vnn 26 priestercongrega- S?°r '1". Pauï extra zijn uit- <roncHio-a ï,7,". ■"■•'■««"s extra zijn un- de-ovefsten de bissch°PPen an or- DM 125 miljoen voor nazi-slachtoffers (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, okt. BI) de memorie van antwoord inzake het Algemeen Ver drag met de Westduitse Bondsrepubliek is thans ook aan de Tweede Kamer overlegd het advies, dat de commissie- Drees in april van dit jaar aan de Re gering heeft uitgebracht. Deze commis sie had de opdracht te adviseren over de regels, volgens welke een bedrag van DM 125 miljoen verdeeld zou moe ten worden onder de Nederlanders, die om redenen van ras, geloof of wereld beschouwing door nationaal-socialisti- sche vervolgingsmaatregelen getroffen zijn. De verdeling van dit bedrag, op genomen in het financiële verdrag niet Duitsland, wordt overgelaten aan Neder land zelf. De commissie werd gevormd door dr. W. Drees, minister van Staat, prof. dr. G. H. J. van der Molen, hoogle raar in het Volkenrecht aan de Vrije Universiteit, en mr. H. A. M. T. Kolf schoten, burgemeester van Den Haag. Het advies is samen te vatten in de volgende punten: 1. Tot de „vervolgden om redenen van ras, geloof of wereldbeschouwing" zou den gerekend moeten worden al dege nen, die te lijden hebben gehad van na- tionaal-socialistische vervolgingsmaatre gelen wegens de bezetter niet welgeval lige handelingen, feiten of gezindheid. Daartoe behoren ook gijzelaars en slachtoffers van represaillemaatregelen (Putten). Oorlogsslachtoffers in ruimere zin, zo als krijgsgevangenen (die soldij hebben ontvangen over hun gevangenschaps- AMSTERDAM, 13 okt. Alle huisart sen in Amsterdam zijn door de G.G.D. attent gemaakt op het mogelijk voor komen van hondsdolheid in de hoofd stad. Hun is verzocht in hun praktijk na te gaan of er in de laatste twee maanden sterfgevallen zijn voorgeko men, waarbij het ziektebeeld aan ence phalitis deed denken en of in deze ge vallen sprake is geweest van verwon dingen door het bijten van een dier. Deze maatregel is genomen naar aanleiding van een door het rijksinsti tuut voor volksgezondheid te Utrecht op verzoek van de officier van justitie te Amsterdam ingesteld onderzoek naar de oorzaak van de dood van een driejarig jongetje A. Egthuizen, dat op 26 juli in Amsterdam door een hond werd gebeten en op 8 septem ber overleed. Gezien de verschijnse len en de voorgeschiedenis heeft de behandelende huisarts het toen beter geacht politie en justitie in te lichten. Vervolgens is op last van de officier van justitie sectie verricht op het lijkje, waarna het onderzoek door het rijks instituut is begonnen. De eerste fase van dit onderzoek, het virologisch ge deelte, heeft een positieve reactie opge leverd en op grond daarvan wordt er rekening mee gehouden, dat de kleuter tengevolge van hondsdolheid is overle den. Mocht na voltooiing van het onderzoek blijken, dat hier inderdaad zich een ge val van hondsdolheid heeft voorgedaan, dan kunnen maatregelen worden geno men op grond van de veewet, o.m. de verplichting om honden en katten in huis te houden en de dieren te muilkor ven. Het betrokken hondje moet, indien het inderdaad met hondsdolheid was besmet, reeds lang zijn overleden. Overigens heeft zich sinds mensenheugenis in Am sterdam geen geval van hondsdolheid meer voorgedaan. Naar aanleiding van de maatregelen die de wethouder van openbare ge zondheid heeft genomen is ook de Am sterdamse politie nu waakzaam. Men heeft een deskundige, een hondegelei der, permanent gereed om bjj eventu ele meldingen direct te kunnen ingrij- Sen. Vrijdagavond bijvoorbeeld rukte de ondegeleider uit om een geval van een bijtende hond te beoordelen. Er was echter geen sprake van hondsdolheid. Het hierboven genoemde jongetje is gebeten door een klein wit hondje met •en touwtje om zijn nek en met wond- J*« aan zijn pootjes. Het jongetje werd door zijn broertje naar het hoofdbureau van politie gebracht, waarna de portier de wondjes van het jongetje heeft schoongemaakt. Ook in het Wilhelmina- gasthuis, waarheen het jongetje werd overgebracht, is dit gebeurd. Het kreeg ook een injectie en de huisarts heeft het nog enige malen behandeld. Niette min is het later aan een hersenaandoe- ning overleden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 13 okt. De Christe lijk Historische Unie heeft meegedeeld, dat de ministers mr. A. C. W. Beer man (Justitie) en drs. J. W. de Pous (Economische Zaken), alsmede de staatssecretarissen M. R. H. Calmeyer (Defensie) en mr. Scholten (O. K. en W.) geen plaats op de C.H.-kandi- datenlijst voor de Tweede Kamerver kiezingen van het volgend jaar ambi ëren. De redepen, die zij hiervoor heb ben aangevoerd, worden door het hoofdbestuur van de partij volkomen gerespecteerd, aldus de mededeling De C.H.U. maakt voorts bekend, dat behalve dr. H. W. Tilanus ook de he ren J. de Ruiter en dr. J. J. R. Schmal geen nieuwe kandidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Ka mer zullen aanvaarden. Verwacht wordt, dat de heer H. M. Gerbrandy, die vorige week als opvolger van de heer F. H. van de Wetering als Ka merlid is beëdigd, evenmin zal terug keren. ZWOLLE, 13 okt. Een 28-jarige inbr ker, die ter beschikking van de regering was gesteld, is hier donder dagavond ontsnapt. Een bewaker zou hem naar Groningen brengen, maar kort na het vertrek uit Zwolle, sprong de man uit de lijdende trein. De bewaker durfde de sprong niet na te doen en er zat voor hem niets anders op, dan tot Meppel te blijven zitten. Daar waarschuwde hij de poli tie, maar tot heden is de man nog voortvluchtig. tijd), gesneuvelden, bij razzia s gevor derde Nederlanders en gedwongen in Duitsland tewerkgestelden zouden buiten de regeling vallen, hoe schrgnend deze gevallen op zichzelf ook mogen zijn. De genen, tegen wie de bezetter optrad we gens economische delicten of commune misdrijven zijn niet aan te fis vervolgden wegen ras, geloof ot wereld beschouwing. 2. De uitkeringen aan nog in leven zijnde vervolgden dienen volgens de commissie-Drees in het algemeen te worden berekend naar gelang van de duur van de ondergane vrijheidsbero ving; daarbij worde gebruik gemaakt van een verhoudingsgetal, gelijk aan het aantal volle weken, dat in gevangen schap is doorgebracht. In verband met de repatriëringsmoeilijkheden, die zich hebben voorgedaan, wordt voorgesteld één algemene datum aan te houden vooi het einde van de gevangenschap, namelijk 1 juli 1945. Er zouden geen uit keringen worden gegeven voor een ge vangenschap, die korter dan drie maan den geduurd heeft. Extra-uitkeringen worden voorge steld voor gevallen van sterilisatie (ook zogenaamde „vrijwillige" sterilisatie buiten de kampen; en voor degenen, die verplicht waren een „Jodenster" te dragen (ongeacht de vraag of men de ster inderdaad gedragen heeft en hoe lang). Ook bij deze uitkeringen wor den bepaalde verhoudingsgetallen aan bevolen. 3. Het advies wil deze uitkeringen al leen verstrekt zien aan vervolgden, die bij het indienen van de aanvrage zelf nog in leven zijn. Voor een litkeriig wegens overlijden komen in aanmerking de directe nabestaanden van de over ledene, namelijk de echtgenoot, bij ont stentenis daarvan de kinderen (voor zover op 1 mei 1945 nog minderjarig) en indien de vervolgde ongehuwd overleed zonder kinderen na te laten de nog in leven zijnde ouder (s) va de vervolgde. Een hertrouwde echtge noot wordt geen aanspraak toegedacht. Men wil er van uitgaan, dat een overlijden tijdens vrijheidsberoving ver oorzaakt is door de vrijheidsberoving. Niettegenstaande de talrijke evidente gevallen is het opleggen van een be wijslast ondenkbaar. Aangenomen wor de derhalve, dat de vervolging de hoofdoorzaak van de dood is geweest. Men rekent daarbij ook ongevallen op transporten e.d. Voorts wordt gead viseerd oorzakelijk verband te veron derstellen bij een overlijden binnen een jaar na de invrijheidstelling. 4. Zij, die zich in de bezettingstijd blijkens een uitspraak van een bijzonde re strafrechter, een Tribunaal, een or gaan van de bijzondere rechtspleging of een zuiveringsorgaan misdragen hebben, dienen van uitkeringen te wor den uitgesloten Voorgesteld wordt ai te sterke cum' - latie van uitkeringen in één hand te voor komen door de verhoudingsgetallen aan een maximum te binden. 5. De staatssecretaris 'an Financiën heeft de commissie-Drees medegedeeld, dat de gedachte uitkeringen geen aan leiding zullen geven tot beffing van in komstenbelasting. Er zal ook geen successierecht verschuldigd zijn, tenzij de rechthebbende overleden is nadat het hem toekomende bedrag is vastge steld. In een interim-advies, dat reeds tn maart 1961 werd uitgebracht, heeft de commissie-Drees voorgesteld het Cen traal Afwikkelingsbureau Duitse Schade Uitkering te Amsterdam (ressorterend onder het ministerie van Financien) te belasten met de administratieve be handeling van de uitkeringen Organisa ties van belanghebbenden zouden m een Raad van Advies hun stem kunnen la ten horen over algemene vraagstukken, die zich bg de uitvoering van de rege ling voordoen. Binnen twee maanden na het tot stand komen van de regeling (dit hangt dus samen met de inwerkingtreding van het Verdrag) zouden de belang hebbenden een aangifte moeten doen, daarna kan voor bijzondere ge.alien nog twee maanden clementie worden. Voor personen, die in het oui- tenland wonen, stelt de commissie een aangiftetermijn van twee maanden voor. Er zou een onpartijdig college moeten komen waarbij tnen tegen de afdoening in beroep kan gaan. De commissie acht het gewenst, dat de Staat de kosten van de afwikkeling voor zijn rekening neemt. De Nederlandse gemeenschap is deze dienst moreel aan de slachtoi- fers verschuldigd. Bovendien wordt dan voorkomen, dat bij tegenslagen in het afwikkelingstempo de gedachte postvat als zou een deel van de beschikbare gelden door het afwikkelend apparaat worden „weg-geadministreerd". Tenein de het lichtvaardig instellen van beroep tegen te gaan zou het echter wel goed zijn als hierbij een klein legesbedrag (b.v. 5,-) wordt gevraagd. Geadvi seerd wordt de' regeling vast te leggen in een Algemene Maatregel van bestuur- Regeling in de vorm van een wet wordt ontraden: hierdoor zou een vertraging ontstaan, die bij deze toch al zo lang slepende zaak niet meer te verant woorden zou ziin. De commissie beveelt in het ahï6" meen aan de afwikkeling vlot en niet perfectionistisch te laten verlopen. Zg is dan ook uitgegaan van enkele een voudige praktische beginselen. Wanneer er al in 1945 reden was geweest een systeem te ontwerpen, dan zou men een min of meer gedifferentieerde regeling met individueel onderzoek hebben kun nen opstellen. Het zou echter irreëel zgn nu de gevolgen van de voortschrijdende tijd te miskennen. Er bestaat thans vóér alles behoefte aan een spoedige verde ling en uitbetaling van de beschikbare gelden en daarbg dienen de uitkerin gen gereserveerd te worden voor de wer kelijk ernstige gevallen van vervolging. De commissie heeft de belangen van allerlei categorieën benadeelden (gijze laars, invaliden, verzetsmensen, onder duikers, „Arbeitseinsatz"-mensen enz.) tegen elkaar afgewogen. Het advies geeft in de desbetreffende paragrafen nog eens een schrijnend beeld van de na- tionaal-socialistische vervolging. Als een globaal criterium voor de ernst van de vervolging is de duur van de vrijheids beroving genomen. Verder valt onder „vervolging" bijvoorbeeld ook het geval van iemand, die om het leven werd ge bracht zonder vooraf van zijn vrijheid te zjjn beroofd (o.a. die zogenaamde ,,Silbertanne"-moorden). De commissie- Drees is er zich van bewust, dat de omstandigheden in de onderscheidene kampen en gevagenissen sterk verschil den. Men acht het echter niet mogelijk hiermee rekening te houden bij de uit keringen. Het bedrag van DM 125 miljoen zal in drie jaarlijkse termijnen worden ont vangen. Men zou in verband hiermee ook kunnen denken aan een zekere tem porisatie in de uitkeringen, maar dit wordt ontraden Over het algemeen staat de commissie afwijzend tegen het verlenen van voorrang aan bepaalde gevallen; wel wordt aanbevolen perso nen van 61 jaar en ouder voor te laten gaan. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer verklaart de regering zich met het advies van de commissie- Drees alleszins te kunnen verenigen en het advies te zullen volgen. Tengevolge van andere regelingen en uitspraken is de Nederlandse onder handelingpositie op het stuk van de vergoeding aan nazi-slachtoffers in juridisch opzicht van de aanvang af uiterst zwak geweest. Eerst nadat de kwestie van dt uitke ringen aan nazi-slachtoffers prealabel was gesteld en de Nederlandse dele gatie haar wederpartij ervan had we ten te overtuigen, dat de Bondsrepu bliek Duitsland op zuiver morele gron den verplicht zou zijn een geste te doen, bleek een vergelijk mogelijk. Het leed en de krenking van morele normen, die de nazi's ons nebben aan gedaan zijn niet in geld af te meten. Vergeleken met de uitkeringen aan an dere staten kan de regeling voor Neder land echter de toets der kritiek door staan. aldus de Memorie van Antwoord. (Zie ook elders in dit blad.) Advertentie i HOLLANDIA, 13 okt. (UPI) Te oordelen naar wat Australische zende lingen hebben verteld is een varkens diefstal de aanleiding geweest voor het bloedbad, dat wilde Dani-stammen hebben aangericht m een aantal ge kerstende dorpjes van de Baliem-val- lei in westelijk Nieuw-Ginnea. Een var ken stelen is voor een Dani ongeveer de ergste misdaad, zoals paardendief- stal dat destijds was onder de Indian nen. De twee waarnemers van de Russisch Orthodoxe Kerk bij het Concilie tijdens een- kort oponthoud op het Parijse vliegveld Le Bourget onderweg naar Rome. Links op de foto Vitali Borovoidie zijn Kerk vertegenwoordigt bij de Wereldraad van Kerken te Geneve, en rechts Vladimir Kotliarovplaatsvervangend hoofd van de Russisch Orthodoxe missie in Jerusalem. (Telefoto). (Advertentie) Dinsdagmiddag a.s. verkoop restanten GROOTHANDEL JAC. v. d. LAAN AMSTERDAM, 13 okt. Koningin Juliana heeft haar vorstelijke gasten uit Denemarken, koningin Ingrid en de prinsessen Margaretha en Benedik te, gistermiddag in Amsterdam rond geleid. Na een bezoek aan het Rijksmuseum voer het hoge gezelschap met een rondvaartboot naar de Amstei van waar de tocht per auto werd voort gezet naar de ijabij gelegen diama t- slijperij van de n.v. Asseher's diamant mij. Daar vertoefde het vorstelijke gezelschap ruim anderhalf uur. De koninklijke stoet vertrok om ongeveer kwart voor zes naar paleis Soestdijk. (Advertentie) Zwanenberg vlees- en groentenconserven GROOTHANDEL JAC. v. d. LAAN ROME, 13 okt. In het Nederlands College hebben de Nederlandse bisschop pen onder leiding van kardinaal Alfrink gisteravond de ruim honderd Neder landse pelgrims, die thans in Rome zjjn ontvangen. Bijna allen hadden de ope ning van het Concilie bijgewoond. Daar op zinspeelde de kardinaal toen hij in een korte toespraak verzocht de herin neringen aan deze opening mee naar Nederland te nemen en tegelijk de ge dachte aan het Concilie vast te houden. In een nawoord op de toespraak zegde de leider van de Nederlandse bedevaart mgr. Th. van der Bom de kardinaal toe, dat alle deelnemende priesters H. Mis voor het welslagen van het Con cilie zullen opdragen. Na het overhan digen van een geschenk kregen de aan wezigen gelegenheid de kardinaal per soonlijk te begroeten. LOSSER. 13 okt. De Rijkspolitie heeft hier gearresteerd een 38-jarige vrouw, verdacht van een poging tot moord op haar man, een veertigjarige invalide textielarbeider. Zij heeft inmid dels bekend enkele maanden geleden haar man te hebben willen doden door zijn soep met een vloeibaar insecten middel te vergiftigen. De man proefde een vieze smaak, kreeg argwaan en gooide de soep weg. Pas in de afgelopen week is aangifte gedaan. De vrouw werd in gezelschap van haar vriend, een 26-jarige trans portarbeider uit Glanerbrug gearres teerd. Haar vriend wordt er van ver dacht van het voornemen van de vrouw op de hoogte te zijn geweest. Via een sociaal werkster deed de echt genoot aangifte bij de politie. De vrouw was toen reeds met haar Glanerbrugse vriend naar Hilversum vertrokken. De drie kinderen van het echtpaar van 13, 7 en 2 jaar oud waren bi' de vader ge bleven. Dezer dagen probeerde de vrouw in gezelschap van haar vriend haar jongste kind op te halen. De poli tie werd hiervan onmiddellijk op de hoogte gesteld, waarna het tweetal werd gearresteerd. Na haar bekentenis kreeg de vrouw vrijdagmiddag een zenuwin storting, zodat zij in een Enschede's ziekenhuis moest worden opgenomen. De crisis werd gisteren een feit, toen de besprekingen tussen de Franse en Monegaskische delegaties over een nieuwe formule voor de coëxistentie tussen beide landen definitief vastlie pen. Voor prins Rainier III, die op dat ogenblik met zgn gezin op vakantie was in Parijs, was dat reden genoeg om snel naar zijn 1,57 vierkante kilo meter „grote" land terug te keren. Zijn gemalin, prinses Gracia Patricia Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 Bloemendaal Telefoon 52301 Prins Bernhard heeft gistermiddag op paleis Soestdijk de Amerikaanse auteur Alden Hatch ontvangen om hem in de nolenpnheid te stellen hem het eerste exemplaar van de Nederlandse uitgave van „H.R.H. prince Bernhard of the Ne- thllinnds" dat hier uitkomt onder de titel „Prins Bernhard, zijn plaats en functie m de moderne monarchie", aan te theriana bieden. Op de foto zien we de prins terwijl hij het boek bekijkt. en hun beide kinderen, zullen hem waarschijnlijk vandaag volgen. Het nieuws over het misiukken van het overleg heeft Parijs verrast. In Franse kringen hoopte men dat de Monegasken op het laatste moment akkoord zouden gaan met dt' eisen, die de Franse regering aan de in het dwergstaatje gevestigde buitenlandse firma's wil stellen. Maar dat is niet gebeurd. Prins Rainier hield voet bij stuk, met als gevolg dat het voor Frankrijk theoretisch mogelijk is nare maatregelen tegen Monaco te nemen, zoals bijvoorbeeld het afsnijden van de elektriciteitstoevoer. Men verwacht in Parijs overigens niet dat het zo'n vaart zal lopen. Maar wel zullen de 30.000 belastingplichtigen in Monaco zich nu bij de Franse belastingbetalers moeten voegen. De oude thans niet meer geldige overeenkomst tussen Frankrijk en Monaco dateert van 1951. Sinds dat jaar hoefden de Monegasken officieel êeen belasting te betalen. Dat kon 'e Gaulle (die persoonlijk de ruzie van thans heeft doorgezet) niet scheien. Waar hg echter wéi be zwaar tegen had. was tegen het feit dat steeds meer Franse en andere firma's zich in Monaco vestigden om op die manier de belastingen te ontduiken. Aan het begin van dit jaar maakte de Franse regering bekend dat het verdrag zou aflopen en niet zou wor den verlengd. Zes maanden hadden de Monegasken toen de tijd om een nieuw verdrag tot stand te brengen en dat ultimatum is nu verstreken. Tijdens de besprekingen stemden de Fransen toe in blijvende belastingvrij heid voor de Monegasken zelf, maar de besprekingen, liepen telkens vast op de Franse eisen tot belastingplicht voor de in Monaco wonende Fransen en andere buitenlanders, die zich niet al leen om van de zon te genieten in Monaco hebben gevestigd, maar voor al ook om buiten de grijpgrage klau wen van de fiscus te blijven. De hoofdkantoren van veie buitenlandse firma's vestigden zich in Monte Carlo. Er verrezen zelfs complete fabrieken. Vele van deze firma's laadden gister avond al hun vrachtauto's en bestel wagens vol om vóór middernachtelijk uur nog zoveel mogelijk goederen douane-vrij uit Monaco te krijgen. Sinds twaalf uur vannacht is ook dat afge lopen nu staan aan de grens de Franse douaniers en de schone Middel landse Zee zal nu veel van haar aan trekkelijkheid verliezen voor handige zakenlieden, die in Monaco gingen wonen onder het motto dat het daar altijd zulk prachtig weer is... (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 leidsestraat (Bi; koningsplein: Amsterdam tel 223590 DE BILT, 13 okt. De temperatuur is de laatste twee dagen belangrijk lager geworden. In zuid-Limburg werd het gisteren niet warmer dan 8 graden C. Het hogedrukgebied met het centrum bij Schotland neemt langzaam in bete kenis af en trekt zich in de richting van Ierland terug. Toch zal het bij ons ge durende het weekeinde nog droog en rustig weer brengen bij een afnemende oostelijke wind. Vrij veel wolkenvelden drijven over, zodat het weekeinde over wegend somber zal blijven. Zondag zon: 7.0117.50 maan: 18.517.52 Maandag zon: 7.03—17.48 maan: 19.21—9.16

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1