Lichamelijk gehandicapten eigen zwemuur in Stoop's Geslaagd initiatief van Invaliden- bond dank zij medewerking van gemeente en andere instanties hebben Bad— voor Cili Wang danst en vertelt JWORDÊRVRÊUgD" HEEFT EIGEN CLUBHUIS EXPOSITIES IN HAARLEM Poëtische verbeeldingen van Hans Mulder en verrassend werk van een anonymus ZWEMMEN IS ZALIG. NIET ZWEMMEN ZIELIG I Husqvarna ENGEL Speeltuin aan Planetenlaan Vooral dank zij de hulp van vrijwillige krachten GROEN Co. i Koninklijk zilver voor J. J. Bert v. Emmerik neemt in groep 1 leiding over ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 PAGINA 3 JIÉI ÏÏm '.•Mv/.ï Haarlem, 13 okt. Hun n.arr»en doen niets ter zake. Wat 2lJ Precies mankeren en hoe het Zlekteverloop is geweest, zullen evenmin gaan openbaren. far bat de jongens, meisjes en Volwassenen, die wij onlangs in het Sportfondsenbad en in Stoop' mocht fotograferen tijdens hun zwemuurtje, voor het merendeel ernstig invaliden waren, consta teerden we pas toen zij weer op het droge waren. De hoge stem men van twee jongetjes, die als ratten door het water spartelden, weerkaatsten tegen de wanden van het bad, dat alleen voor hen was. We willen maar zeggen, dat de Haarlemse invalidenbond onder leiding van de twee en tachtig jarige heer Philippo, die al zijn vrije uren aan dit prachtige werk besteed, het enorme zwembad had afgehuurd uitsluitend en alleen voor de zwemlustige invaliden van de stad en wijde omgeving. Men begrijpt, dat zoiets niet mogelijk zou zijn zonder steun van de gemeente en in dit opzicht is de invalidenbond erg verwend, want er zullen weinig gemeente besturen in ons land zijn, die zo gul zijn en begaan met het lot van minder valide burgers als men dat in Haarlem is. Maar er zijn nog meer instanties, die zich op dit terrein verdienstelijk maken. Het Rode Kruis ontbreekt nim mer met manschappen, de zwem meesters en instructrices, de bus chauffeurs, die de invaliden van huis halen en weer terug brengen. Kortom een klein leger van be hulpzame mensen spant zich iedere maandagavond en iedere donderdagavond in, het de invali den mogelijk te maken, te genie ten van het koele, groenig glan zende water. - Drie jonge kereltjes die gehandi capt zijn in hun bewegingenmaar in het water voelen ze zich als een vis. De zwemmeester heeft er ple zier in en als het even wil wordt er even plezierig gestoeid als door kinderen die het zoveel eenvoudi ger hebben. CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS Kapelaansbenoem-ing ini Zandivoort Kapelaan G. Verberne verlaat Haarlem Rode Kruishelpers brengen invaliden naar het water. Daar kunnen $e rustig aan hun lot over worden gelaten, want daar redden ze zich Wél. Het wekelijkse zwemuurtje is iets, waar de invaliden en gehandicapten zich al dagen tevoren op verheugen. Schaken Het Witte Paard' Neem bij voorbeeld eens de drie jongetjes rond de badmeester. Het zijn stuk voor stuk kwajongens, Heerlijke kwajongens, die net zo veel van stoeien houden als hun leef tijdgenoten die wat gemakkelijker uit de voeten kunnen dan zij. Maar in het water, dat hun werkelijk ver trouwd is, staan zij hun mannetje. De badman leert hun hier hoe zij van de springplank moeten duiken. De eerste keer ging het wat stunte lig, maar vooral het knulletje met de sproetenneus in het midden, was een kleine durfal. Toen we hem later in het natte element fotografeerden, keek hij vol trots in de lens. Zwemmen is zalig, niet zwemmen is zielig. Zo denken de polio-, spast- sche, rheumatische of door verkeers- Advertentie) BLOEMEND AAL TELEF 54855 ongevallen gedeeltelijk verlamde zwemmers er ook over. Neem eens het meisje, dat geholpen door een verpleegster, voorzichtig naar de rand van het zwembassin loopt. Zij traint en traint haar spieren en dank zij de wekelijkse zwemuurtjes komt er verbetering in haar toestand. En wat te zeggen van het opge togen lachende gezicht van de jonge man, die door twee rode kruis- helpers het zwembad wordt inge dragen. Hij kan niet op eigen ge legenheid uit zijn stoel, maar zijn uitje naar het overdekte bad heeft hij nodig als brood en water. Wat later zagen we deze zelfde jongeman te water gaan en hij genoot zichtbaar van de sport, die hem een stuk zelf vertrouwen heeft terug gegeven. Onlangs nog heeft een invalide vrouw van vijfenzeventig haar zwem diploma behaald en zonder angst een duik van de ,hoge' genomen. Het was een evenement voor haar, maar evenzeer voor de mannen en vrou wen, die achter de schermen en ano niem zich occuperen met het lot der invaliden. „Wij kunnen ons zwemuurtje niet missen. Wij verheugen er ons al da gen van te voren op." Dat vertelden zij ons allemaal: Jantje uit Zand- voort met zijn magere poliobeentjes, Lies je uit Haarlem met haar ver lamde heupspieren, Adri uit Over- veen met zijn kromgetrokken rug, een moeder van vijf kinderen met haar spastische armen en benen. Het is goed daar eens aan te denken, wanneer we op zomerse dagen achte loos een duik in de golven van onze zee nemen. W.B. HAARLEM, 12 okt. Vanmorgen is de heer J. J. Bert, die 6 september 40 jaar in dienst was bij de N.V. Vernhout en Sluyters Drukkerijen, het laatst als chef lithograaf, in de kantine van het bedrijf door de burgemeester van Haar lem, mr. O.P.F.M. Cremers, de ere medaille in zilver, verbonden aan de huisorde van Oranje-Nassau, opgespeld. De directie en het voltallige personeel waren daarbij aanwezig. Nadat de burgemeester de heer Bert gelukgewenst had, en hem geprezen had om zijn werk als toegewijd secre taris van de Haarlemse aquariumver eniging, lieten de leden der directie, de heren W. J. Meyer en J. H. Meyer, hun waarderende woorden voor de on derscheiden jubilaris vergezeld gaan van een kleinbeeldcamera en een pro jector. Het bijbehorende scherm kreeg de heer Bert aangeboden door de voor zitter van de personeelsvereniging, de heer A. Jung, die de jubilaris dankte voor zijn werk als secretaris van de vereniging. Mevrouw Bert kreeg bloe men aangeboden. ZANDVOORT, 12 okt. Kanelnan J. P. M. Alleman van de Sint I|atha- parochie is tot kapelaan benoemd in de !ma C1u"ora"par°uChie te Nibbixwoud. Sinds 1959 was hy in Zandvoort werk- zaam. In zpn plaats is nu benoemd ka pelaan J. N. Duin. Deze is de laatste twee jaar werkzaam geweest bij mer Blomjous in het bisdom Mwanza in Tanganyika, Afrika. Daarheen trok hij destijds om enkele jaren te assisteren bü het missiewerk. Hp is nu naar zijn vroegere bisdom teruggekeerd In de foyer van de Haarlemse stadsschouwburg troffen wij deze week mevrouw Cili Wang. Een klei ne vrouw met een scherp getekend gezicht, dat met een klein trekje een vriendelijke ironie uitstraalt. Die iro nie is haar kracht. Zij leeft ervan. Zij hanteert de spot niet als een scherp wapen. Daarvoor is haar toon te mild en zijn haar gebaren te har telijk. Ironisch en irenisch, zo is Cili Wang. Vanuit dat karakter heeft zij haar kunst opgebouwd, een heel eigen kunst, die feitelijk in geen vak jes is onder te brengen. Jarenlang werkt zij als parodistisch danseres of dansend parodiste. Zij speelt met de hoogst ernstige dingen van het leven. Zij hekelt ze niet, ze maakt ze betrekkelijk. In de loop der jaren heeft zij zich honderden vrienden gemaakt onder schouwburgbezoekers in binnen- en buitenland. Die vriendschap al thans van de zijde van het publiek is slechts aarzelend gesloten. Zij zegt dat zelf. De mensen komen niet gauw, vertelt ze. Ze weten niet, wat ik breng en wie ik ben. De mannen blijven weg. Ze houden niet van dat gedans of „wat het dan ook is". Maar tenslotte worden ze door hun vrouwen naar de schouwburg ge sleept. En dan? Dan worden de mannen de trouwste bezoekers. Cili Wang is dus geen onbekende Aneer. Haar nummers zijn populair geworden. Denk maar eens aan het befaamde Vogeltje en aan het speel se Wereldtoernooi. Zij praat er met plezier over. Met een licht accent, dat haar Weense afkomst verraadt. Zij is in Wenen geboren, maar sinds 1952 door naturalisatie Nederlandse. Wenen is na tuurlijk in haar hart blij ven leven. En niet minder de door haar bewonderde Weense volksdich ter Johann Nestroy, die honderd jaar geleden stierf en ter wiens ere in Wenen talrijke herdenkingen wor den gehouden. Nestroy begon als opera-zanger. Op 22-jarige leeftijd kwam hij naar Amsterdam, waar hij van 1823 tot 1825 aan de Duitse Ko medie verbonden was. Hij oogstte daar groot succes. Hij ging naar We nen terug, waar hij enorme populari teit verwierf met zijn „Possen", sa tirische voordrachten, die hij rond een centrale figuur schreef en die actuele onderwerpen behandelden. Hij zelf was in die voordrachten de hoofdfiguur. De franje er om heen had niet veel te betekenen. Ze dien de slechts tot accentuering van de „solist". Later veranderde hij van taktiek. Zijn hoofdpersoon bleef, maar ook de bijfiguren gaf hij ka rakter en persoonlijkheid. Zijn sati res zijn beroemd geworden, zijn voor- Cilly Wang als de schooljongen Willibald, die het beter weet dan zijn meester. bij de draehten-in-versvorm werden Weners zeer geliefd. Om haar aandeel te leveren in de Nestroy-herdenkingen heeft Cili Wang, die zelf in van Nestroy's stukken heeft meegespeeld, enkele van die voordrachten op haar pro gramma geplaatst. De onderwerpen van die voordrachten hebben nog niets van hun actualiteit verloren. Zo voert zij Willibald ten tonele, een ondeugende schooljongen, die alles beter denkt te weten dan de mees ter. Zij geeft er natuurlijk een eigen sfeer aan, zoals ook aan de persi flage op de Weense walsen, die des tijds heel het Weense leven op zijn kc,p zette. Wenen danste zich naar een faillissement toe. De Wiener Grinzing is een al even dankbaar on derwerp tot milde spot. Cili Wang stelt zich er veel van voor. Ondanks de Duitse tekst, die zo nodig vooraf verklaard zal worden, is zij er van overtuigd, dat het Nederlandse pu bliek er zijn plezier aan zal beleven. Donderdag 18 oktober brengt zij de première in Haarlem. Na de pau ze komt zij met enkele parodieën in het bekende genre. Nieuwe num mers, waarvan een de zelfingeno menheid van de gastdirigent op de hak neem en een ander Cili Wangs visie op Adam en Eva ten beste geeft. Het is voor het eerst, dat Cili Wang met een gesproken tekst op het Haarlems toneel verschijnt. „Ik praat liever dan ik dans" zegt ze eerlijk. Wij horen haar graag praten en zien haar net zo graag dansen. (Advertentie) iwtoiNaiNoitsa* Grote Houtstr. 181 HAARLEM HAARLEM, 12 okt. Na vie jaar werkzaam te zijn geweest in de paro chie van de H.H. Petrus en Paulus in Haarlem-noord is kapelaan C. Verberne overgeplaatst naar de parochie van de H. Maria Magdalena in Amsterdam. Uit die Amsterdamse parochie vertrekt pater J. A. M. Rijkers M.S.F., die daar assistent was. Pater Rijkers wordt nu kapelaan in de Petrus en Paulus. Nieuw werk van de Haarlemmer Hans Mulder wordt in de okto bermaand tentoongesteld in de expositieruimte van „In 't goede uur". Geen pentekeningen deze keer, maar tempera's en enige schilderijen; naar het onderwerp minder dromerige verbeeldingen dan die leven in mijn herinnering aan zijn vorige expositie. Gebleven is dat Hans Mulder zich op zettelijk beperkt in zijn middelen, waar door hij in de meest elementaire vor men een wereldbeeld oproept, dat het platte vlak als speelveld krijgt. Zijn materiaal is heel bewust voorzichtig en zorgvuldig op landschappen, mensen en huizen gecultiveerd. Gebleven is ook de poëtische benadering van zijn onder werpen en daarom blijft de droom toch niet geheel achterwege. Verbeeldingen zoals Zwervende eilanden, Belevenis in 't groen en Zomerdag stijgen door de overdracht van een menselijke erva ring boven het louter decoratieve uit, een ervaring die ook ten grondslag ligt aan de dingen die op de grens liggen van een wat cynisch soort humor en sceptische uiting. De enkele schilderpen die aan de col lectie zijn toegevoegd hebb®n d? tpit van de tempera s met gehaald. en interessante biedt „De Ark' L.T. tentoonstelling met een aan- tal ongesigneerde schilderstukken, kennelijk door één hand geschil derd maar de naam van de schilder wordt nergens vermeld. Naar verluidt is het nagelaten werk dat door de fa milie van de overleden schilder ano niem voor expositie beschikbaar ge steld werd. Bij de beoordeling doet de naam van de schilder niet ter zake; het intrige rende in dit geval is echter dat er in Haarlem of omgeving een schilder van dit gehalte werkzaam is geweest, die zijn bezigheden buiten de openbaarheid heeft gehouden. Wie hij ook moge zijn: het was een rasechte schilder en een bekwaam tekenaar. Zijn oeuvre moet groter zijn dan het hier thans ter be zichtiging gestelde; met uitzondering van een drietal stillevens beweegt dit Hans Mulder in tempera van „De parochie werk zich op een gelijkmatig hoog ni veau. Om de opvatting van de onbekende schilder aan te duiden zouden wij kunnen denken aan de omgeving van Schutte en Luttge, en enkele maal is er een verwijzing naar Ab Loots en ook wel verwantschap met Spieren burg. Figuurcomposities, portret en stille ven waarvoor een soms gedurfde, .In 't goede uur". ongebruikelijke opstelling werd gekozen zijn fors geschilderd met een zeker heid die voortkomt uit vakmatige aan pak. De kleur is klankrijk en ontspro ten aan echt schilderlijke visie, die de plastische kwaliteiten van de vaardige tekening terugdringt in het vlak. Deze verrassende expositie, tevens een der beste in de historie van De Ark, blijft te bezichtigen tot 3 novem ber. L.T. De speeltuinvereniging „Noorder vreugd" aan de Planetenlaan behoeft zich volstrekt geen zorgen te maken of haar tuin-accommoilatie wel genoeg toereikend is. Het is op deze tuin alle maal prima in orde, vooral nu „Noor- dervreugd" over een eigen, nieuw ver enigingsgebouw op de tuin zelf be schikt. Dat had het namelijk tot voor kort niet. Het was eigenlijk het enige dat nog ontbrak. Een tuin is niet com pleet, wanneer bij onverhoeds slecht «eer - en lioe dikwijls gebeurt dat in ons land niet - de in hun spel gestoorde kinderen niet direct in een smaakvol ingericht huis kunnen «orden onderge bracht. „Noordervreugd" bestaat in zijn huidige status pas een goed jaar en tot voor kort moest men noodgedwon gen gebruik maken van een oud ge bouwtje op het vroegere terrein van de tuin. Het huisje waarin jaren geleden oefeningen werden gehouden door de Haarlemse afdeling van het Roode Kruis, voldeed ten enemale niet aan de eisen. Het was er bar ongezellig en beslist geen gelegenheid voor kinderen om er zich thuis te voelen. Bitter realiseerden de bestuursleden van „Noordervreugd" zich dit. Het ge mis van een zo belangrijk trefpunt op de tuin vergalde eigenlijk al de vreugde bij de heropening van de tuin in de zomer van het vorige jaar. Ja, plannen waren er in overvloed. En de goede wil was er ook. Maar de financiële middelen ontbraken. Pas begin dit jaar kwam men tot een oplossing. Met fi nanciële hulp van de gemeente, enkele Haarlemse bedrijven en particulieren zou men er wel komen. Ook sloot men een lening. Het lukte. En dat is niet het minst te danken aan het doorzet tingsvermogen van de voorzitter van „Noordervreugd", de heer C. Janssen, die al bijna dertig jaar „bij de tuin" is en zijn collega-bestuursleden. Dag in dag uit verzetten zij onder de deskundi ge leiding van de technisch adviseur van de Katholieke Vereniging voor het Gezin, de heer B. Jonckbloedt, in vrije middag- en avonduurtjes met kwast en hamer bergen werk. Zonder hun vrij willige hulp zou er weinig van terecht gekomen zijn en zou het charmante gebouwtje beslist niet zo snel te voor schijn zijn gekomen. Als een paddestoel kwam het rood bruin geverfde huisje uit de grond. Eind juni begon men met de eerste «'erkzaamheden. „Beroeps" verricht ten de fundering en het eigenlijke optrekken. Het schilderwerk, de af werking en het aanbrengen van het interieur namen de vrijwilligers op zich. Zij verdienen alle lof. De speel tuin een van de best geoutilleerde in Haarlem, mag zich gelukkig prijzen met de vriendelijke aanwinst. Trots laat de heer Janssen zijn hou ten huisje zien, van binnen en van bui- ,eiV Liters verf, roodbruin voor de buitenkant en blauw, rood en grijs voor het interieur, is hij er tijdens zijn verl-uurtjes aan kwijt geraakt. Elke plank kent hij nu. Op 3 november zullen ne wethouders Voskuil en Schippers de officiële opening verrichten. Maar de kinderen mogen natuurlijk nu al eens een uurtje naar binnen. Zij hebben er lang genoeg op moeten wachten. Er is plaats in overvloed aan de lange, dege lijke tafels waarop straks vurig gete kend, geboetseerd en gehandwerkt zal worden. Het bestuur heeft veel plannen voor de toekomst. Zo zullen er bijvoor, beeld voor de kinderen geregeld „in stuiven" en ontspanningsbijeenkomsten worden georganiseerd. Iets waarvan men zich veel voorstelt. Natuurlijk zullen Ook de ouders en het bestuur van de tuin voor vergaderingen en der gelijke 's avonds van het gebouwtje ge bruik maken. En op het kleine, modem ingerichte buffet zal dan beslist een kan dampende koffie klaar staan. HAARLEM, 12 okt. Doordat Brohet, die geen weerstand kon bieden aan de opmars van v. Emmerik en Huyboom, ditmaal in Ran een tegen stander van formaat te bekampen kreeg, waardoor hun partij in een nog zeer onoverzichtelijke stelling moest worden afgebroken, nam v. Emmerik in groep 1 de leiding over. Hopman stond in zijn partij geruime tijd beter, verslapte daarna zienderogen, hetgeen voor v. d. Stoop jr. voldoende was om de volle winst te verkrijgen en naar de 2e plaats op te rukken. V. d. Velde behandelde de opening niet nauwkeu rig genoeg, waardoor Reeuwijk zijn eerste overwinning kon laten aanteke nen. De strijd tussen Haverkort sr. en v d Berg ging goed gelijk op en toendé grote stukken van het bord verdwenen waren, werd de vrede getekend en tot remise besloten. Ouddeken en v d Velde waren goed tegen elkaar opge wassen en ook hier werd remise het eindresultaat. Hoogland kreeg reeds vrij spoedig moeilijk spel en moest dan ook tenslotte de eer aan Pancras la ten. De partij tussen Bleekemolen en Haverkort jr. kwam nog niet tot beslissing. Laatstgenoemde heeft ter verreweg de beste kansen. In groep 2 kwam de overwinning van v. d. Bosch op Bottelier zeer zeker als een verrassing. Eveneens was dit het geval met v. Schie, die door een pat" een half puntje aan Joosten ontfutselde. Nu Lunenburg er eens goed voor ging zitten betekende dit tevens zyn eerste zege. Sanders gaf traditioneel weer een stuk weg, zeer tot genoegen van Buts, die nu op de volle winst beslag legde. De uitslagen waren: v. d. Stoop jr.- Hopman 1-0, Bleekemolen-Haverkort jr. afgebr., v. d. Berg-Haverkort sr. Vt-'/t, Brohet-v. Emmerik 0-1, Ran-Huyboom afgebr., Hoogland-Pancras 0-1, v. d. Velde-Ouddeken '/j-1/- v. d. Velde-Reeu- wijk 0-1, Buts-Sanders 1-0, v. Schie Joosten Yz - lASchol ten-Hol tkamp 0-1 Banken-Cornelissen 0-1, v. d. Bosch Bottelier 1-0, Cobelens-v. d. Stoop 0-1, Lunenburg-Puts 1-0. een ech-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3