—KENNISMAKING MET TURBO DART— Personenauto met TURBINE motor met langer een droom Blue Water begint in diepte van zee en oceaan Voortaan boringen tot op meer dan driehonderd meter onder water Wegverkeer wacht gretig op goede aanbieding Nautisch gedrocht kan nieuwe rijkdom ontginnen ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 PAGINA 9 Dezer dagen hebben wij op het circuit van Montlhéry voor de eerste maal in ons leven de sensatie ondergaan, te rijden in een auto, die nu eens niet werd aangedreven door een conventionele benzine-verbran- dingsmotor, maar door een tur binemotor. Straks, over vijftig of misschien wel vijentwintig jaar zal men er wellicht om lachen, dat dit in 1962 nog een sensatie werd genoemij Want dat de tur bine een kans maakt om de con- In de Golf van Mexico ploetert een vreemdsoortig wezen, dat over de brede en schuimende golfruggen schijnt heen te stap pen. Hoog boven de lange deining uit doet het sterk denken aan een of ander nautisch gedrocht, dat traag en bedachtzaam zwaait met zijn lange poliepen. In werkelijk heid is het de allernieuwste vin ding op het gebied van zeeborin gen, een soort wandelend eiland dat met zorg en overleg de zee- b°dem aftast en er zo nu en dan fens duchtig in prikt. De Ameri- aben spreken met eerbied en ,m2ag over hun „Blue Water", JLv9orlopig al.s enige Jn staat is z. F.n aan een diepzeebooravontuur te wagen. Tot op 300 meter en meer nog kan hij de boorbeitel lanceren, ver onder het water oppervlak de grondlagen verken nen op zoek naar het vloeibare goud van de olie. Ook hier is de „cost" voor de „baet" uitgegaan in een veelvoud van miljoenen en het blijft uiteraard de bedoeling dat dit er binnen de kortst moge lijke tijd uitkomt. Afstandbediening Een dure snik ventionele benzinemotor eens, voor de ogen van miljoenen auto mobilisten, van de troon te stoten, is wel zeker. In de luchtvaart is de turbine al geaccepteerd: het wegverkeer wacht gretig op een goede aanbieding. Moeilijkheden Gloeiende gassen Kandidaten ^MmbI HH» •-• v- 2' BRANDSTOF BOUGIE (ALLEEN VOOR STARTEN) HETE GASSEN ONDER HOGE DRUK 1ste TUR8INEWIEL (DRIJFT OE COMPRESSOR AAN) COMPRESSOR Pe „Blue Water", als een vreemd nautisch gedrocht op de kabbeling in de Golf van Mexico. Ondanks wtnd en gojg Kan dit nieuwe booreiland ih de juiste positie boven elke plaats van de zeebodem worden gehouden, terwijl de bonngen de put doorgaan. En dan tot op een diepte van driehonderd meter en meer. (Van onze verkeersredacteur) (Van onze speciale verslaggever) De „Blue Water" is geboren in het bezige brein van de Amerikaanse Shell Oil Company. Zeven jaar lang heeft men erover gepiekerd, proeven geno men en plannen uitgewerkt. Daarbij probeerde men verschillende types van onderwaterapparatuur en maakte te vens een gedegen studie van de golfbe wegingen en -krachten, zowel boven als onder water. Als een der resultaten hiervan ontstond de constructie van een nieuw soort booreiland, dat in staat zou lijn een fikse portie slecht weer zonder moeilijkheden te verwerken. Daarom ook zit het grootste gedeelte dat het drijvend vermogen moet leveren onder het wateroppervlak. Het boor eiland is in feite een open rooster, dat Werd opgebouwd uit grote holle cylin ders. Op de vier hoeken van dit rooster bevinden zich dertig meter lange, even eens cylinder vormige kolommen, die bet geheel een opmerkelijke stabiliteit geven Met behulp van ballast-tanks kan men de diepgang en de trim van de „Blue Water regelen. De proeven hebben uitgewezen dat dit systeem te- t?n heel wat vuil weer is opgewassen, ij windsnelheden van meer dan 100 km. per uur en ruim acht meter ho ge golven beperkte men het stampen en slingeren van de Blue Water binnen de vijf graden. De acht ankers van tien ton hielden het booreiland goed op zijn plaats. Tot grote verbazing en gerust- Stelling ook van de veertig man, die de „Blue Water" als regel bewonen. Tot nu toe was het noodzakelijk dat duikers hun aandeel leverden bu de zeeboring en de afwerking van boorput ten op de zeebodem. Zij daalden regel matig af om op de aangewezen plaat sen de nodige installaties aan te bren gen. De „Blue Water" heeft geen dui ker meer nodig. De gehele apparatuur, nodig voor boren en afwerken, moest tot dusverre boven water worden op gesteld. Nu kan men deze volgens de nieuwe methode uit het booreiland neer laten op de put boven de zeebodem. Geheel met afstandbediening wordt zij daarop vastgezet en vervolgens in be drijf gesteld. Die afstandbediening is gebaseerd op oliedruk, die via hoge- drukslangen naar de apparaten op de zeebodem wordt overgebracht. Die ap paraten worden op hun plaats gebracht door vijf van gleuven voorziene buizen, die op een zeshoekige grondplaat zijn aangebracht, en tezamen een soort ge- Ieidings- en richtconstructie vormen. Ook deze wordt neergelaten op de zee bodem. Door dit apparaat kunnen de nodige gereedschappen en zelfs tele visiecamera's, om precies te zien wat er gebeurt, naar de putmond worden geleid. Het boren van olie en aardgas onder het wateroppervlak dateert uit de der tiger jaren. De Amerikanen, volkomen in de ban van hun oil-rush", zijn er mee begonnen. Zij haalden uit hun rij ke bodem de olie in grote hoeveelhe den. In de staat Louisiana bijvoorbeeld. Maar daar stelden de uitgestrekte en on diepe moerassen hen voor enorme pro blemen. Daar was op de normale ma nier eenvoudig niet te werken. Men construeerde nu een boorinstal latie op het dek van een platboomd- vaartuig, hetzij een zolderschuit, hetzij een bak. Men sleepte dat vaartuig naar de hoorplaats in het moeras. Daar liet men de platbodem net zolang vollopen tot deze zonk en met de onderkant op de moerasbodem bleef staan. Men had gezorgd voor een platform op het vaar tuig, met behulp waarvan men vol doende boven de drassige brij uitbleef om te kunnen werken. Na te hebben geboord, pompte men de bak leeg, zo dat deze weer ging drijven en naar een volgende hoorplaats kon worden ge sleept. Men was het erover eens, dat dit systeem voor ondiep water de op lossing was. Zo gauw er van dieper water sprake bleek, lag de zaak ech ter anders. En met name ondervond men nu ook de invloed van de instro men. Men zag zich genoodzaakt op het. vaartuig een paar stalen poten te plaatsen, waarlangs men een ..zoge naamd tweede dek omhoog kon vijzelen bn vloed en weer omlaag bp eb. Wind ên golven maakten deze zaak echter bijzonder riskant. Er moest dus een be ter systeem komen. En dat heeft men tenslotte gevonden in het „zelftuiende dek". Er is ook dan weer sprake van een drijvende bak met erop een boorinstal latie Aan die bak of ponton zitten vier stevige verticale poten, die men met Olveoutten kunnen nu overal ter zee, ongeacht de diepte van het water en de atstand uit de kust, door middel van afstandbediening worden afgewerkt en in aebruik gesteld. Dit geschiedt met behulp van nieuwe methoden en apparatuur, die door Shell Oil Company in Amerika zijn ontwikkeld Daarbij wordt gebruik aemaakt van een geleidings- en richtconstructie, die bestaat uit vijf van gleuven ZTziene buizen op een zeshoekige grondplaat, zoals op deze foto afgebeeld. De constructie kan de nodige gereedschappen en zelfs televisiecamera's naar hun constru juiste plaats op de putmanden brengen. behulp van de vijzels tot op de bodem kan laten zakken en waar dat nodig is zelfs door de zachte lagen heen- drukken tot op hardere grond Langs dpzp zelfde poten kan de bak ook om- hoog klimmen, een gelijkmatig staaltje van paalklimmen tot boven de hoogste e-olven uit. En op die poten staat zij darT stevig genoeg Want in de loop der iaren hebben booreilanden tai van orkanen en wervelstormen, gepaaid gaande met de krachtigste golven, door- ftaan Maar in hun aktiviteiten zijn zij be^rkt De maximale werkdiepte is zestig meter. Het oude en het nieuwe systeem van boringen m zee staan op deze tekening afge beeld. Op de linker afbeelding ziet men het nog steeds gangbare typewaartoe ook de v^qr onze kust opererende Tritonbehoorde. Dit type booreiland, rust op palen, waarlangs het omhoog kan klimmen. Voor ae putten, die hiermee worden geboord, zijn ingewikkelde constructies nodig, die vanaf de zeebodem tot boven het wateroppervlak moeten reiken om de noodzakelijke apparatuur te plaatsen. De maximale werkdiepte van dit booreiland is zestig meter. Op de rechter afbeelding ziet men het systeem, waarmee de Amerikanen hun „Blue Water" hebben uitgerust. Men kan er nu in volle zee olie- en gasvelden mee Ontsluiten, dank zij een methode voor het afwerken van putten door middel van afstandsbediening. De in de cirkel afgebeelde apparatuur wordt achtergelaten Het eiland is weggesleept. Met behulp van ballasttanks kan men de diepgang en de trim van dit wonderlijke vaartuig regelen. Nederland speelt in de olie- en aard- gaswinning een bescheiden rol, t ste als men liet vergelijkt met de co ryfeeën van het vloeibare goud. zoals Amerika en de a.uJ'"nTen;een"qfnHs landjes van het Midden-Oosten, binds 1924 toen de Dienst der Rijksopsporing van Delfstoffen aardolie ontdekte bu Winterswijk bedroeg de geproduceerde hoeveelheid in Nederland tot 1961 ruim 14 miljoen kg. ton. Men weet in de omgeving van Schoonebeck en de kus i streek van Rijswijk treft men ac<-ieve olievelden aan. Natuurlijk, men haalt eruit wat erin zit, maar op de duur zullen deze bronnen uitgeput raken en de opbrengst geleidelijk ..aan teruglo pen. In het veld van Rijswijk, dat in toenemende mate begint te verwateren, zijn daarvan de eerste tekenen al merk baar. Men mag verwachten dat hier de Texassfeer in de naaste toekomst zal worden opgeheven. Ondertusse; is men druk verder gegaan met zoeken, niet alleen in de vaste grond, maar ook op de zeebodem. Daarbij werd van de nuchtere veronderstelling uitgegaan, dat zo'n olieveld, als dat achter de kust van Rijswijk, nu echt niet per se bij de vloedlijn hoefde op te houden. Twee jaar lang werd de zeebodem voor onze kust afgezocht en men vond daarbij structuren waarin olie aanwezig zou kun nen zijn. Men waagde de kostbare stap en engageerde het booreiland „Triton" van een Venezolaanse oliemaatschappij. Voor de meest noordelijke zeeboring ter wereld werd de „Triton" ingrijpend verbouwd. Nauwkeurig werd de zeebo dem onderzocht, waarin de poten zou den worden geplaatst en de boorbeitel zich een weg zou moeten banen. Om vangrijke maatregelen werden getrof fen voor de veiligheid van de beman ning en het platform. De bemannings leden moesten speciale cursussen vol gen, o.a. in zwemmen, het eiland werd voorzien van reddingsvlotten, zwemves ten, vele reddingslijnen, een uitgebreid brandbeveiligingssysteem, vuurpijlen en levensgrote navigatielichten. Het grote avontuur begon bij Kijkduin, niet ver van de plaats, waar ooit De Ruyter het land redde in een van de meest spec taculaire afweerslagen uit onze vader landse krijgsgeschiedenis. De „Triton" heeft voor onze kust binnen de terri toriale wateren de bodem afgetast. Grondig en secuur "an men zeggen. De boringen hebben geen aanleiding ge geven tot het plaatsen van een zoge naamd produktieplatform. De felbegeer de spuiters" werden niet gevonden. In dat opzicht is de „Triton" onlangs met een dure snik van teleurstelling in de Rotterdamse Eemhaven terugge keerd Technisch daarentegen waren deze boringen in de Noordzee een suc ces En bij de Nederlandse Aardolie Mii in Oldenzaal is men thans druk doende de verschillende grondmonsters aan een nader onderzoek te onderwer pen Daarvan zal afhangen of men nog verder met de „Triton" m zee wil gaan een tweede fase aandurft in het grote' avontuur van de zeeboringen, dat door de „Blue Water" en straks onge twijfeld vele nazaten, nieuwe perspec tieven heeft gekregen. De voordelen van de turbinemotor als krachtbron voor een moderne per sonenwagen zijn niet te onderschatten. De turbinemotor heeft maar twintig procent van het aantal bewegende de len van een zuigermotor en is daar door dus veel beter bestand tegen slij tage. De turbinemotor heeft géén ra- diateur nodig en géén koelvloeistof en vraagt slechts één bougie (om mee te kunnen starten). De motor loopt prak tisch trillingsvrij en heeft geen last van hoge of lage buitentemperaturen. En bovendien; de turbinemotor vraagt géén dure brandstof. Zeker: hij loopt óók op parfum en oude klare, maar is reeds tevreden met kerosine, petroleum of dieselolie. Hij heeft alleen een hekel aan som mige loodhoudende brandstoffen, maar daar is tenslotte rekening mee te houder Om met dit experimentele modeb de geweldige moeilijkheden moeten over- waar men reken inf mee moest hou- den bij de materiaalkeuze. Blik onder de motorkap van de Turbo-wagen. De motor telt slechts vijf bewegende De twee turbinemotoren draaien met delen. Deskundigen van Chrysler vertelden ons op Montlhéry, dat dit experimen- snelheden tot 50.000 omwentelingen per (eje model alweer een opvolger heeft gekregen: een gasturbine die kleiner en minuut en krijgen de gloeiende gassen lichter is. te verwerken. Om te voorkomen, dat voor deze schoepenwielen zeer dure (en moeilijk verkrijgbare) metalen moes ten worden gebruikt (nikkel en kobalt), heeft Chrysler zélf een metaallegering ontwikkeld. Het schijnt, dat deze vin ding in de praktijk uitstekend voldoet. Een groot probleem werd hierdoor op gelost. Ook de moeilijkheid van de ge- vaarijjke hete uitlaatgassen heeft men, S> met behulp van roterende trommels, I onder de knie gekregen. Het is onze ervaring dat men, staande vlak achter de auto, van de „lopende" motor wei- nig meer voelt dan een warme, niet hinderlijke luchtstroom. De uitlaatgas- Een andere moeilijkheid vormde het ontbreken van de mogelijkheid, op de L motor te remmen. Chrysler heeft dit opgevangen door aan de turbine ver- - smaFr' JÊKdP stelbare schoepen aan te brengen. Via UNPF jf het gaspedaal kan men de stand van de schoepen en daardoor de „gang"' - *r*: van de gasstroom (automatisch) leiden. fSPSpP^" XÏV': Aflli Als we de werking van de turbine- |§P^ motor eenvoudig schetsen, dan komt het hierop neer: de lucht wordt door "'w~ de turbinemotor aangezogen, samenge- .^^BPPfPwIP^ perst door het schoepenrad in een trom mel en daarna doorgestuurd naar de Op het circuit van Montlhéry bij Parijs maakten wij kennis met de experimentele verbrandingskamer, waar de brandstof gas-turbine-wagen van Chrysler, de Dodge Turbo Dart. Gemakkelijk en geruisloos wordt toegevoegd. Het zo ontstane haalt de wagen een snelheid van 180 kilometer per uur. zonder haperingen en ook dat is weer een voordeel boven de conventionele zuigermotor. Wel voelt men het (automatisch) schakelen, maar dat komt, omdat het proefmodel nog is uitgerust met een conventionele bak. Een zeer bijzondere ervaring is het, tijdens de rit op de toerenteller te lezen, dat de „motor" 40.000 omwentelingen ner minuut maak' tiiiiiiiiiiHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiMiiiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiHimiiiiiiiiiiiHiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiminminui mengsel verbrandt terstond. De stroom gloeiende gassen botst vervolgens te gen een schoepenrad, dat in beweging wordt gebracht en weer nieuwe lucht aanzuigt. Een tweede schoepenrad drijft, via een versnellingsbak, de wa gen aan. De gassen gaan daarna in een roterende trommel om af te koe len De gemiddelde automobilist zal nu knikken en vragen: „Mij best, alle maal, maar hoe rijdt nu zo'n wagen?". Wel, men komt er niet overstuur vi n thuis. Het meest opvallende "*s het ge luid In de met lichtblauw leer beklede cabine hoort men een vreemd en voor de automobilist geheel nieuw zacht, fluitend geluid. Wie wel eens met een met turbinemotoren uitgerust vliegtuig heeft gevlogen, kent het. Het chaufferen geschiedt overigens vrjj con ventioneel. Men heeft de beschikking over twee pedalen: een gaspedaal en een rempedaal. De bestuurder behoeft slechts de hefboom in de positie „neu traal" te zetten en aan het contact sleuteltje te draaien, om de motor op gang te krijgen. Daarna zet men de hefboom op drive-in en drukt men het gaspedaal in. De wagen schiet voor uit; de acceleratie geschiedt vloeiend, KOELE UITLAATGASSEN WARMTE UITWISSELAAR HETE GASSEN ONDER LAGE DRUK GECOMPRIMEERDE LUCHT LUCHT HETE GECOMPRIMEERDE LUCHT - VERBRANDINGSKAMER- NAAR ACHTERWIELEN 2de TURBINEWIEL (DRIJFT DE ACHTERWIELEN AAN) Zo werkt de turbine-motor van de Dodge Turbo Dart. Het is moeilijk te voorspellen, of de turbinemotor in de toekomst de ben zinemotoren zal verdringen. Het is zelfs moeilijk te voorspellen of hij ooit aan bod zal komen. Dat hij een kans maakt, is zeker. Maar ook de rotatiemotor streeft naar de gunst van de automobi listen. De Wankelmotor bevindt zich weliswaar nog steeds in de laboratoria, maar men dient de kansen van deze eveneens veelbelovende krachtbron niet te onderschatten. Of zal het tenslotte de brandstofcel zijn, die ons tegen hel einde van deze eeuw energie verschaf voor onze voertuigen? Voorlopig dient onze kennismaking met de nieuwe krachtbronnen beperkt te bljjven tot de turbinemotor, die de moderne schoepen-rad-wagen over de weg jaagt, simpeler en geluidlozer dan voorheen. Een interessante kennisma king, al behoeft u de afschrijvingster mijn van uw zuigermotorwagen onder invloed hiervan beslist niet te vervroe gen, want het zal nog wel vele jaren duren vóór de turbinemotor in kwali teit en kwantiteit gereed zal zijn om de strijd met de benzine-motoren' te kun nen aanbinden. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliMiiiiiiiiiiiiiiiiinil, Uiterlijk ziet de door Chrysler vervaar? digde experimentele turbine-wagen er vrij normaal uit: de geheimen schuilen onder de motorkap. 33 -ftV"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9