TEGEN-DEMONSTRATIE CHOLERA in Nw.-Guinea Twee Amsterdammers ait voorzorg gevaccineerd Waarschijnlijk volgen nog meer inentingen Verkiezing van Concilie commissies uitgesteld Bisschoppen willen zich eerst heraden over de kandidaten van de Curie Frans-Duitse motie direct aangenomen GELADEN VLAMINGEN MARCHEREN DOOR BRUSSEL Tienduizenden betogen voor rechten van het Nederlands FRANSTALIGEN HOUDEN „Er heeft Waals bloed gevloeid in Brussel Reeds 40 mensen overleden Eerste zitting binnen een uur geëindigd Veroordeelde uitgebroken Het weer FELLE BETOGINGEN DEDEN DENKEN AAN „SCHOOLSTRIJD" EN „KONINGSKWESTIE" HONDSDOLHEID /IV AMSTERDAM? MAANDAG 15 OKTOBER 1962 86ste JAARGANG No. 31258 BRUSSEL, 15 okt. Tienduizen den Vlamingen hebben gisteren deelgenomen aan de tweede Mars op Brussel die door het Vlaams Actiecomité Brussel en taalgrens was georganiseerd ter verdedi ging van de belangen der Neder landstalige cultuurgemeenschap in België. Met hun ontelbare leeuwenvlaggen, hun spandoeken en draagborden vol slogans vorm den zij een bonte maar indruk wekkende optocht, die meer dan drie uur duurde en die langs de grote boulevards van het centrum de hoofdstad volledig doorkruiste. Hoeveel mensen daarin meeliepen was onmogelijk met juistheid te Schatten. Zelfs de „vaklui" bleken de tel te zijn kwijtgeraakt. Alleen 't beste... goed genoeg! Blnnenvering Schuimrubber Ziekenhuispersoneel heeft darminfectie Nieuwe patiënten worden voorlopig niet opgenomen Gedisciplineerd ROME, 15 okt. De eerste werkdag van het Concilie, zater dag, is met een verrassing begon nen. De bijeenkomst van de Va ders heeft nog geen uur geduurd Na de Mis van de Heilige Geest, waarmee elke vergadering aan vangt, verzocht de dag-president, kardinaal Tisserant, de leden over te gaan tot de stemming voor de leden der Concilie-commissies, tien maal zestien personen, uit hun midden. De bisschop van Rijs- sel, kardinaal Liénart, vroeg toen het woord voor een motie van orde. Het kwam hem voor, dat een onvoorbereide stemming niet tot resultaten zou leiden en dat het beter was de verkiezing uit te stellen tot dinsdag, opdat men in tussen tijd zou hebben voor on derling overleg. Kardinaal Frings van Keulen, mede namens kardi naal Döpfner van München en Freising, en kardinaal König van Wenen sloten zich bij deze motie aan. Het Concilie betuigde zijn instemming door applaus. Wij vernamen, dat ook de Spaanse bisschoppen tot een zelfde gevolg trekking waren gekomen. Daarop verzocht de president maandag de verlangens en de voorstellen voor kandidaten aan het secretariaat kenbaar te maken, waarna de zit ting werd opgeheven. De Franse kardinaal Liénart aan het woord tijdens de zitting van het Concilie van zaterdag. Suède dames- en herenjasjes Zelfde temperatuur Een foto die boekdelen spreekt. Een agent, die zijn helm heeft verloren en fanatiek, zij het zonder effect, met zijn gummi knuppel zwaait, wordt door een woedende demonstrant van achteren besprongen. Men lette vooral op het gezicht van de aanvaller. «UKSAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Brusselse correspondent) ®orw||l de Brusselse politie het aantal betogers ln een officieel communiqué beperkte tot 42.000, had de gendarmerie er, volgens een officieuze raming al thans, 85.000 gezien. Hunnerzijds kraai den de organisatoren op een achteraf gehouden persconferentie triomf met het cijfer 200.000. „Het aantal deelnemers bedroeg nu inderdaad meer dan het dub bele van vorig jaar", aldus de woord voerder van het actiecomité. Hoe dan ook, in velerlei opzichten was deze manifestatie van Vlaams zelfbewustzijn en Vlaamse geldings drang ongetwijfeld de belangrijkste die Brussel sinds vele jaren heeft beleefd. En misschien ook wel de demonstratie met de meeste incidenten. Op sommi ge ogenblikken riep zij zelfs herinne ringen op aan de meest beroerde da gen uit de tijd van de koningskwestie en de schoolstrijd, die twee andere brandende kwesties waarvoor de Bel gen bij herhaling de straat optrokken. Ook gisteren vielen er weer enkele harde klappen. Zij werden uitgelokt en meestal ook geïncasseerd door een paar honderd Franstalige tegenbetogers, die zich voornamelijk hadden opge steld rond het beursplein, halverwege het traject van de mars, en die daar vanachter de metalen barrières, waar mee de zijstraten voor het verkeer wa ren afgesloten, de Vlaamse betogers bekogelden met voetzoekers, rotte vruch ten en eieren. Als gevolg van de passiviteit van de Brusselse politie konden zij dat een he le tijd lang ongestraft doen. Tot de Vlaamse betogers het spelletje beu werden en vaak hardhandig begonnen te reageren, hun eigen ordedienst soms onder de voet lopend. En tenslotte was (Advertentie) HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN ENSCHEDE, 15 okt. In b r.-k. ziekenhuis kunnen hier voorlopig geen nieuwe patiënten worden opgenomen omdat een aantal leden van het ver- 6legend personeel aan een darminfec- e blijkt te lijden Het betreft hier een voorzorgmaatregel, die waarschijnlijk Van zeer korte duur zal zijn. een snel en efficiënt ingrijpen van de gendarmerie die reeds van het krieken van de dag af present was in de stad met zevenduizend manschappen plus een behoorlijk aantal overvalwa gens en waterkanonnnen noodzake lijk om de orde te herstellen. Grotendeels schenen de herrieschop pers te behoren tot de plaatselijke af deling van de uiterst linkse Mouvement Populair Wallon, hoewel de leiding an deze organisatie eerder had beloofd de mars der Vlamingen ongestoord te la ten verlopen. Maar ook de Mouvement Social Beige, een half-clandestiene en weinig aanzienlijke groepering van halve en hele fascisten, die wordt aan gevoerd door de gewezen SS-er Deb- baudt, had haar knokploegen uitge stuurd „om de Brusselaars zowel tel gen de Vlaamse als tegen de Waalse extremisten te beschermen". Tot laat in de avond, toen het aller grootste deel der Vlaamse manifestan ten alweer rustig huiswaarts was ge keerd, waren zij bedrijvig in de straten van de hoofdstad, telkens weer nieuwe botsingen met politie en rijkswacht ver oorzakend. Eerst wilden zij, aan de beurs zelf, een zogenaamde „herstel betoging" houden, „om de smaad uit te wissen die Brussel was aangedaan door de Vlaamse imperialisten". Toen zij daar waren uiteengedreven, rukten zij kort voor middernacht op naar de neutrale zone aan de Wetstraat, waar de parlements- en regeringsgebouw n zlJn gelegen. Maar ook dat werd hun belet. Balans van de dag: een twintigtaf gewonden, van wie er twee naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht; een vijftigtal arrestaties, waar onder tien wegens illegaal wapenbezit. Een der ernstig gewonden was een Waalse tegenbetoger, die op een ge- ."joment een tamelijk gevaarlijk tegen de benen kreeg ge- w? m6/1 daardoor heel wat bloed ver loor. Hetgeen een socialistisch volks vertegenwoordiger uit Namen, die aan het hoofd van een groep M.P.W.-mili- tanten stond, aanleiding gaf tot een merkwaardige uitroep:„Er heeft Waals bloed gevloeid in Brussel, dit is het einde van België!" zo schreeuwde hij opgewonden tot de journalisten. Minder dramatisch was gisteravond de commentaar van de regeringskringen in Brussel die er zich over verheugden dat de incidenten per slot van rekening toch geen al te grote uitbreiding had- 'Jfo genomen, ook al waren zij klaar blijkelijk doelbewust uitgelokt door be- paalde georganiseerde groepen". Afgezien van die enkele, trouwens gelokaliseerde relletjes verliep de mars op Brussel in feite zeer waardig en gedisciplineerd. Niet zonder reden mochten de leiders van het Vlaamse actiecomité zich achteraf verheug n over het indrukwekkende succes ervan, waarvan de meeste waarnemers uiter aard verwachten dat het niet zond-r weerslag zal blijven op de politieke evo lutie van het taalvraagstuk in België. „De eerste mars", aldus de voorzitter van het Vlaamse actiecomité op zijn persconferentie van gisternamiddag, „was een verrassing voor iedereen en een teken aan de wand voor al wie in België politieke verantwoordelijkheid draagt. Deze tweede mars is de mo kerslag op tafel ter intentie van de twijfelaars en de tegenstanders, die de Vlaamse eisen op de lange baan willen schuiven of eraan willen voorbijgaan." Voorts onderstreepte spreker het in derdaad belangwekkende feit dat voor de eerste keer verscheidene niet-katho- lieke verenigingen waren vertegen woordigd op de manifestatie, zoals het Brusselse vrijzinnige studentengenoot schap „Geen taal, geen vrijheid" en het Liberaal Vlaams Verbond. „Thans is het de beurt onder meer aan de sociale organisaties om in de Vlaamse strijdgelederen hun plaats in te ne men", zo zei hij nog. Tot de na de vastlegging van de taal grens nog overblijvende eisen van het Vlaamse actiecomité behoren allereerst de regeling van de taalverhoudingen in administratie en onderwijs, de verneder landsing van het bedrijfsleven in Vlaan deren, de normalisering van de toestand in de Brusselse agglomeratie, de decen tralisatie van 's lands bestuurlijk appa- raaen tenslotte dp aanpassing van het aantal parlementszetels aan de werke lijk demografische toestand. Momenteel zijn ruim een half miljoen Vlamingen niet vertegenwoordigd in het parlement. „Wij hopen", zo besloot de voorzitter van het actiecomité gisteren zijn uiteenzetting, „dat dit de laatste en beslissende mars is geweest. De politici moeten er nu de conclusies uit halen". Waarbij De Standaard heden ochtend opmerkt: „Vandaag luisteren de betogers naar de richtlijnen van een actie-comité, waarin de gematigden het beleid bepalen; vandaag is de dialoog nog mogelijk. Maar wanneer het ver zoenende akkoord tussen de twee taal gemeenschappen uitblijft, zal misschien morgen reeds een wilde vlam uitslaan en zou ook het federalisme een voorbij gestreefde formule kunnen zijn. De ge matigden mogen niet langer wachten. Zij moeten vooral rekening houden met de wil van het volk. Dat is niet alleen klaar voor de leiding van de Christelijke Volkspartij, maar voor alle partijen. Een derde mars op Brussel zou de Belgische staat niet overleven". HOLLANDIA, 15 okt. ANP De epidemie, die in het begin van deze maand is uitgebroken in een aantal dor pen rond Agats (Zuid-Nieuw-Guinea) heeft thans reeds aan meer dan veertig mensen het leven gekost. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de ziekte een be paalde vorm van cholera is. De eerste slachtoffers waren zes bewoners van de kampong Per. De ziekte heeft zich de laatste dagen uitgebreid over een groot aantal andere kampongs in de omgeving van Agats. Artsen en verpleegsters stellen alles in het werk om verdere uitbreiding te voor komen. In het besmette gebied zijn geen lan dingsstrips voor vliegtuigen aanwezig, zodat alle aanvoer over water dient te geschieden. De medische teams, die zjjn uitgerukt, ondervinden enorm veel hulp van de missie. Wegens de uiterst slechte verbindingen met het besmette gebied beschikt de gezondheidsdienst in Hollandia slechts over summiere gegevens over het ver loop van de epidemie. Medicijnen en vaccins zijn in grote hoeveelheden naar Agats gezonden. De V.N. hebben aan Indonesië verzocht een voorraad vaccin tegen cholera naar Nieuw-Guinea over te brengen. Dit moet volgens de V.N. worden gezien als een voorzorgsmaat regel. Langzaam en waardig trokken de Vlamingen aanvankelijk door de binnenstad van Brussel. De vechtpartijen kwamen later. AMSTERDAM, 15 okt. De GG en GD hebben gisteren hier een 55-jarige vrouw en een driejarig kind, die beiden vermoedelijk door dezelfde hond zijn ge beten, naar het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Bilthoven gestuurd om daar tegen hondsdolheid te wor den gevaccineerd. Vandaag zou nog een jongen uit Amsterdam daar ingeënt worden. Tevens zou vandaag worden beslist of vijf jongens die in het Von delpark door een agressieve hond wer den gebeten, ook gevaccineerd zullen worden. Deze maatregelen zijn genomen in verband met de mogelijkheid van het voorkomen van hondsdolheid in de hoofdstad. De hond die de vrouw en het kind beet is reeds afgemaakt. Het staat vrijwel vast, dat dit dier werd gebeten door de kleine witte hond die op 26 juli een driejarig jongetje hier (Van onze Romeinse correspondent) Toen wij, journalisten, ons zaterdag morgen omtrent kwart over tien bij de Bronzen Poort verzamelden voor een audiëntie bij de Paus, schuilden hon derden Concilievaders i* paarse toog, rochet, manteitje en bonnet als mussen onder de colonnade van Bernini tegen de regen en wachtten daar op hun auto's of autobussen. De zitting, die om negen uur begon, was dus al voorbij. Een ons bekende bis schop, die het beter begrepen had in de regentijd, kwam voorbij met een zwarte jas over de toog, een slappe hoed op en een koffertje, waarin de meer spectaculaire en regengevoehpe episcopale uitrustingstukken zaten. „Nu al vrij monseigneur", vroegen wij hem. „Het was een eerste oefening", zei hij lachend en liet verdei goed Concilievader, niets los. Van dé pers dienst hoorden wij later hoe bet gegaan was. Voor degenen, de buitenstaanders, die allang wisten, dat „de Curie" na tuurlijk de gehele stemming al pas klaar voorbereid had en de zaken /0 gespeeld, dat de Concilievaders a is goede schapen naar de eindeHjke stai" der Curie zouden komen, was dit be richt sensationeel Menigeen, die met de werkelijkheid van schorsing 'n na- de* overleg gecuni- „Ateid werd, sprak van een coüp d'état een overwinning van de progressieve vleugel. De psy chologen noemen zoiets „cognitoriscbe dissonanties". De werkelijkheid is, dat deze en tal van andere zaken nog open zijn en dat de Kerkvergadering in haar geheel haar praktische weg moet vinden cn dit ook wil. Een Concilie begint met een schone lei. Niemam heeft conciliaire ervaring en de voor beelden van Vaticanum 1 gaan zeer dikwijls niet op, omdat het huidige Con cilie reeds door de aantallen en de landen van herkomst der Vaders eer totaal verschillend en eigen karakter heeft. De vergaderenden hadden na een aantal schemata, het reglement en proeven van zuiver technische stem- methodes, een lijst ontvangen van alle deelnemers en een aparte lijst van de bisschopoen, die eerder deel uitmaak ten van de voorbereidende studiecom missies. Aan de ervaring van d' e laatsten, die mede-auteurs zijn der schema's van de concilie-onderwerpen, zullen de conciliaire commissies va >1 hebben, maar de vaders zijn niet aan hun namen gebonden. Het gerucht gaat, dat de door ul Paus benoemde voorzitter van de theologische commissie, kardinaal Ottaviani, voor zijn anderen zeg gen: vooralle commissie (s) een pre advies opgesteld zou hebben. Wan neer dit gerucht in de perswereld juist zou zijn gaat het in ieder geval om een formeel zuiver persoonlijk advies. Vast staat, dat de Kerkver gadering geen enkel officieel voor stel van de zijde van het presidium of van die der pauselijke ministe ries is gedaan. Zij is haar eigen weg gegaan. De wijze, waarop het overleg tot stand gaat komen tussen dt 2500 a 300U Concilievaders, tekent zich reeds in eerste instantie af. Het zpn de 42 lan delijke of inter'andelijke bisschopscon ferenties, die zich thans f£f.r voor zich en waarschijnlijk deelsgewij- ze ook al in onderling -ontact. Naast de bestaande groeperingen komen er natuurlijkerwijze ook andere, die van de vakgebieden". Het ligt voor de hand' dat door de Concilievaders-spe cialisten onder elkaar contact ordt opgenomen op het vlak bijvoorbeeld der liturgie, der religieuze orden, op het wijde gebied der missies en o verder. Men kan gevoeglijk aanne men, dat met de definitieve keuze r commissies nog enkele zittingen ge moeid zullen zijn Want ai hebben de :e '■ommissies geer rechten en zijn zij rth"de ci genen van het Conoüiin zijn plenaire raadsvergaderingen, de „„ui, zogenaamde „Generale Congregaties belangrijk zijn zij wel. Hun taak is de amendementen, aanwijzingen voor ver- anderineen of aanvullingen, door de Concilievaders naar voren gebracht, aan te brengen in de voorgelegde ont- werp-constituties en decreten. Ook dan heeft de Generale Congregatie het laat ste woord, omdat deze de veranderingen of toevoegingen moet" goedkeuren. Verschillende zaken voorts staan nog niet vast. Het is met name niet duidelijk of de keuze der commissie leden 160 in totaal, waarna de Paus er nog 80 zal benoemen zal gaan met een eenvoudige meerder heid der stemmen of met tweeder. het getal dat voor de aanneming van constituties en decreten is voor geschreven. Bij juridische botsingen en mogelijke tegenspraken in het reg lement beslist een administratief tribunaal. Ook het gewicht van 1 et presidium, dat uit tien kardinalen be staat, is nog onbekend. Wel bestaat het vermoeden, dat dit college zich tot een belangrijk orgaan van het Concilie zal ontwikkelen. Zo zijn er nog tal van vragen, die de Genei lc Congregatie in de praktijk zal moeten oplossen. Het is een overtrekken van de wer kelijkheid om van een „overwinning der progressieven" te spreken, omdat de stemming uitgesteld werd. De zaak js een doodgewoon technische, die iedereen, die met internationale ver naderingen te maken had, uit den treu- re kent. Het enige reële ount is, dat het Concilie niet gedicteerd blijkt worden, m:v" zelf beslist. Gister<*i heeft de Paus met het college der vice- voorzitters, het Concilie-presidium, ver gaderd. heeft gebeten, dat op 8 september over leed. De kleine hond werd, zoals uit eer. onderzoek is gebleken, op 28 juli in h asiel afgemaakt. Via de radio heeft de GG en GD de burgerij van de hoofdstad gisteren geadviseerd honden uitsluitend aan de lijn uit te laten. Als gevolg van de publiciteit over de brief aan de huis artsen over de mogelijkheid van het voorkomen van hondsdolheid hebben zich dit weekeinde zeer veel mensen die de afgelopen week door een hond waren gebeten, bij een dokter gemeld. Op een politiebureau is hier in zuid een hond, een jonge bokser, opgesloten, die een achttien jarige jongeman heeft gebeten. Deze heeft zich onder behande ling van een huisarts gesteld. De hond, die het eigendom is van een dame uit Eindhoven, die zondag hier op bezoek was zou vandaag door de inspecteur van de veeartsenijkundige dienst te Haarlem worden onderzocht. AMSTERDAM, 15 okt. Een gevan gene, die zes jaap moet uitzitten is za terdagavond uit de strafgevangenis te Leeuwarden ontsnapt. De man was van morgen nog niet achterhaald, alhoewel de Leeuwardense politie onmiddellijk na het binnenkomen van de meldi-.g, de stadsuitgangen onder bewaking heeft gesteld. Er is vermoedelijk niet meer dan twintig minuten verlopen tus sen het moment van de ontsnapping en de afgrendeling van de stad. Indien de uitbreker onmiddellijk er in is geslaagd met een transportmiddel de stad uit te komen, kan het zijn dat hij binnen een half uur op weg was naar Amsterdam. De Amsterdamse politie heeft bepaal de maatregelen getroffen om de man aan te houden mocht hij inderdaad een plan willen uitvoeren, waarvan de politie veronderstelt dat dat met zijn ontsnapping verband houdt. Tegelijk met deze ontsnapte inbreker uit Amsterdam heeft een andere gede tineerde geprobeerd weg te komen. Dat is evenwel niet gelukt. De man wist wel uit het venster te springen doch kwam gewond op de binnenplaats te recht. Daar werd hij gepakt. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 ceidsestraat (Bu koningsplein, Amsterdam tel 223510 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Op de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke bewolking. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofd zaak tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG: Zon: 7.05-17.46. Maan: 19.56-10.37. STOMEN STOPPEN VERVEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30- TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 VLAAMSE mars op Brussel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1