Treffende samenkomst van Paus met waarnemers Aanwezigen knielen neer om zegen te ontvangen vóór het scheren CONCILIE VADERS BIJNA ONDER DE VOET GELOPEN Audiëntie bij de Paus voor de pers tegelijk ontroerend en onwaardig Socialisten niet te vlug weer in kabinet halen Vervoering brak los na zegen; wanorde bij betreden en verlaten van Sixtijnse Kapel kOSRAM Friese prijs voor niet-Fries Paus bezoekt kerk in de stad Rome Clandestiene toehoorder Een proef zal U overtuigen: maakt elektrisch scheren volmaakt! Hl Vrouw steekt haar man met mes dood Nederlandse zeelui in Deense cel ft MINISTER ZIJLSTRA OP A.R.-CONVENT Na echtelijke ruzie Jongen mishandeld en beroofd Extra verlof voor werknemers G.S.W. Schouwburgnieuws per telefoon MAANDAG 15 OKTOBER 196* De Paus begroet tijdens de receptie voor waarnemers van niet- Tcatholieke kerken de beide vertegenwoordigers van de Russisch- Orthodoxe Kerk, Vladimir Kotliarov en Vitali Borovoi. lampen Een overzicht van de ontvangst der journalisten door de Paus in de Sixtijnse kapél. De Paus zit op de troon op de achtergrond. ROME, 14 okt. In een gloei end hete Sixtijnse Kapel, waar meer dan duizend journalisten (of wat daarvoor door wilde gaan) als haringen in een ton stonden opeengepakt, heeft Paus Joannes XXIII zaterdagmorgen op zeer persoonlijke wijze zijn gedachten ontvouwd over de taak en de ver- antwoordelijkheden van de jour nalisten, die het Tweede Vati caanse Concilie verslaan. Ik zal mij deze plechtigheid om vele en zeer verschillende redenen lang blijven herinneren. Om te begin nen was daar de toevallige coïn cidentie, dat de honderden jour nalisten juist de eindeloze trap pen, die van achter de bronzen poort tot in het hart der Vati caanse paleizen leiden, bestegen op het moment, waarop de eerste werkvergadering van het Concilie na een zeer korte zitting onver wacht en plotseling eindigde. Dit leidde tot een botsing tussen de naar beneden komende Vaders en de opdringende journalisten, die bovendien onmiddellijk nieuws ro ken en probeerden in de menigte juist hun bisschop te vinden, die zij het „geheim" van die eerste zitting wilden ontfutselen. Ik moet zeggen, dat duurde dan ook geen drie minuten men zie het arti kel van onze Romeinse correspon dent maar de chaos, die daar ontstond, was onbeschrijflijk. Ik vrees, dat als deze situatie zich zou herhalen, vele vooral oudere Vaders de deelname aan dit Con cilie met hun gezondheid moeten betalen. Sommigen van hen wa ren de uitputting nabij en het ge lukte hun begeleiders slechts met de grootste moeite hen door de opstopping heen naar veiliger oor den te brengen. Dat veiliger oord was in eerste instantie het im mense Sint Pietersplein, waarop de Vaders tenslotte aan alle kan ten uitzwermden. ^edertZwTb^vorder^n'Ss Dl*. M. P. VRIl Buijteneil (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 15 okt. De Paus heelt Zaterdagavond een naar zijn eigen zeggen ,,diep treffende" samen komst gehad met de gedelegeerde waarnemers van christelijke kerken, onder wie prof. Van Holk uit Leiden en prof. Maan uit Amersfoort, en met de speciale genodigden-waarnemers, de zogenaamde gasten van het secretari aat voor de eenheid der christenen, on der wie de Nederlandse hoogleraar dr. Berkouwer. Te half zeven ontving de Paus hen in de zaal van het consistorie ten Vaticane. Het aantal afgevaar digden-waarnemers van kerkgenoot schappen en federaties en van de Wereldraad der Kerken bedraagt thans 31, met negen plaatsvervangers en acht gasten van het eenheids-secre tariaat. Kardinaal Bea, de leider, en de secretaris, mgr. J. Willebrands, stelden de heren, voor wie de oude bisschop van Rome bjj de openings ceremoniën van het Concilie als enigen een ernstige buiging had gemaakt, aan de Paus voor en deze onderhield zich geruime t(jd met ieder hunner afzon derlijk. Daarna leidde kardinaal Bea de H. Vader in enkele woorden bij de waarne mers officieel in. „Uwe Heiligheid," zo eindigde de kardinaal, „moge welwil lend onze gevoelens en onze verlangens en ook de dank van ons allen aanvaar den voor hetgeen Uwe Heiligheid in deze jaren zelf heeft willen doen om het verlangen van Onze Heer, dat allen één mogen zijn, te verwezenlijken." Hierop antwoordde de Paus in een franse toespraak, die naar zijn wil ge tekend was door hoogachting en een- v°Ud. „Het woord, dat uit mijn hart op stijgt. is een gebed: Gezegend zjj de «eer alle dapon, Hjj draagt ons, de God van ons heil." De Paus sprak niet in de wü-, maar in de ik-vorm. God draagt ons," dat is de ervaring van zijn lange leven in Italië, de Balkan, Tur kije, in Parijs, in Venetië en nu op de Stoel van Petrus. „Hij draagt ons, zo als wij zijn en met dat wat wij hebben: met Zijn rijkdommen in ons en met onze ellende." „Wat mijn bescheiden persoon aangaat, ik houd er niet van mij op bijzondere ingevingen te beroepen. Ik houd mij aan de gezonde leer, dat alles van God komt." Wel getuigde de Paus, dat hij de dag, waarop hij op de gedachte kwam een Concilie bijeen te roepen, inwendig sterk bewogen was. Twintig gelukkige jaren, zo zei de Paus had hij doorgebracht in Sofia, Is tanboel en Athene en daar vatte hij grote vriendschap op voor zovele men sen van allerlei rang en leeftijd. In het Parijs van kort na de oorlog werkte hij samen mot personen van verschillen de geloofsovertuiging om de lijdenden bij te staan. „Wij onderhandelden niet, wij praatten, wij redetwistten niet, maar waren elkander goedgezind." „Uw zo vriendelijke tegenwoordig heid hier," besloot de Paus, „de ont roering in mijn priesterhart, dat van de „bisschop der Kerk Gods", de ont roering van mijn medewerkers en ze- Advertentie) ROME 15 okt. (UPI) De Paus beeft gisteren een bezoek gebracht aan de kerk van St. Augustinus in Rome, na eerst de menigte van 15.000 gelo vigen en toeristen op het St. Pieters plein te hebben gezegend. In de kerk waar hij bij een beeld van de H. Maria ging bidden waren ongeveer zeshonderd gelovigen verza meld. Toen hij, gezeten op een troon voor het hoofdaltaar, een rede wilde uitspreken, begonnen de gelovigen te jui chen. De Paus stak vermanend een vin ger op en zei: „U moogt niet juichen in aanwezigheid van God, u kunt jui chen, wanneer u op het plein staat". Hü kondigde aan, dat hij in februari een bezoek zal brengen aan de kerk van de H. Apolinarus. KOPENHAGEN, 13 okt. Drie le den van de bemanning van de Gronin ger kustvaarder „Kars", de kapitein, de eerste stuurman en de machinist zijn hier aangehouden wegens smokke len. Zij zfjn zondag door een politierech ter veroordeeld tot tien dagen hechte nis. .De mannen werden er van beschul digd dat zij samen met vier Denen 500.000 sigaretten en 300 a 400 flessen sterke drank Denemarken hebben binnengesmokkeld. De drie Nederlan der hebben ontkend. De vier Denen zijn Clangs op soortgelijke beschuldigingen Veroordeeld. Volgens het Deense blad „Politiken" Zou de contrabande in een raceboot Kan wal zijn gebracht. Om de douane te misleiden zouden zij de artikelen door de vier Denen van boord hebben Jaten halen nadat de boot uit de haven ï^n 'Kopenhagen was vertrokken. De J^énen brachten dan de smokkelwaar *"®t de raceboot hier binnen. ker ook die van u brengen mij ertoe u de wens van mijn hart toe te ver trouwen. Het brandt ervoor te wer ken en te lijden voor het naderbij- komen van het uur, waarin voor al len het gebed van Jezus in de zaal van het Avondmaal in vervulling gaat. Maar de christelijke deugd van het geduld moge de omzichtigheid, niet schaden. Laat het „Gezegend zij God alle dagen" voor heden genoeg zijn. De Katholieke Kerk is aan de arbeid, sereen en met edele gedach ten. Wilt gij uw taak van waarne mers vervullen met levendige en wel willende aandacht." Aan het einde van de audiëntie stond de Paus op het punt gewoontegetrouw zijn zegen te geven, toen hij bedacht moet hebben, dat dit wel eens niet door allen op prijs zou kunnen worden gesteld. Hij keek aarzelend rond, maar toen er aanwezigen begonnen te knie len, gaf hij zijn zegen. Aartspriester Vitali Borovoi, een der waarnemers van de Russisch orthodoxe kerk, verklaarde later: Het was werkelijk een bisschop pelijke zegen. ROME, 15 okt. (AFP) Het „extra omnesdat excommunicatie met zich meebrengt voor alle buitenstaanders, die debatten van het Concilie bij wonen, waarop het „extra omnes" van toepassing is, was zaterdag niet van kracht bij de eerste plenaire bij eenkomst van het Concilie. Verschei dene journalisten maakten van de ge legenheid gebruik om de grote aula van de Sint Pieter binnen te gaan. Maar bij de opening van de debatten trokken zij zich alle terug behalve aan Amerikaan. Hoewel deze aan de aandacht van de wacht ontsnapte had hij geen voordeel van zijn clan destiene aanwezigheid, daar hij het Latijn, de taal waarin elke discussie wordt gevoerd, niet machtig is.... (Advertentie) Blett Een bijzonder actief ingrediënt in Blett richt het baard haar op een speciale manier hoog uit de huid op. Hierdoor kunt U zich nu veel dieper uitscheren dan normaal! Bovendien scheert U zich vlugger, lichter en vooralbeter! Door Blett blijft U veel langer glad geschorenU ziet er 's avonds nog even schoon uit als 's morgens. Van Dij) Zoon N.V. Dordrecht Tel. (01850J-6834 (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 15 okt. De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, heeft op het convent van zijn partij verklaard dat hij achter degenen staat, die het zouden betreuren wanneer na deze parlemen taire periode de huidige regeringscombi natie (christelijke coalitie met V.V.D.) uiteen zou vallen. Men kan aannemen, dat dit zal geschieden wanneer de P.v.d.A. weer deel zou gaan uitmaken van het in 1963 na de verkiezingen te vormen kabinet. In dat geval, aldus proi. Zijlstra, kan welhaast van een poli tieke mislukking worden gesproken van het regeren zonder socialisten. De minis ter wilde daarmede het betoog onder strepen, dat de voorzitter van de A.R. op hetzelfde convent had gehouden. Prof. Zjjlstra vindt, dat de socialisten nog altjjd de juiste kijk missen op de verdeling van de beschikbare middelen. Hjj acht het van urgente betekenis, dat goed wordt overwogen hoeveel voor col lectieve bestedingen aan de particuliere middelen mag worden onttrokken. Een goed financieel beleid moet allereerst dwingen tot het maken van een keuze tussen de verschillende wensen. Het moet zo doorzichtig zijn, dat men ook steeds de klemmende eis van deze keuze voelt, aldus de minister. Men moet be reid zijn deze zaak op langere termijn te bezien en te aanvaarden, dat gemid deld genomen het nationaal inkomen niet veel meer kan stijgen dan vier pro cent per jaar. Bereikt men dat zonder inflatie, dan is dat al zeer veel, zo be toogde prof. Zijlstra. De overheidsmiddelen kunnen mee- of tegenvallen. Valt het mee, dan is er geen enkele reden om niet als een goed huisvader op te treden. Zeer zorgvuldige vaststelling van prioritei ten is steeds vereist. Wanneer men mijn voorzichtige belastingpolitiek ziet als een „kille adem van financiën", dan stel ik daar tegenover dat het niet anders is dan een eerlijke pro bleemstelling, een technisch hulpmid del tot het bedrijven van een waarach tige politiek, aldus de minister. Hij gaf toe, dat de regering nog alleen maar de weg had geopend tot het ver lagen van de belastingen en dat tot dus ver concreet niet meer is gedaan dan het afremmen van de automatisch ver der gaande progressie. Maar hij vroeg begrip voor zijn stelling, dat een belas tingverlaging nooit verantwoord is als ze niet past in de heersende conjunctuur De belastingverlaging van 1956 noemde hij „slecht getimed". Daarin zag hij dan ook een van de oorzaken van de beste dingsbeperking, die in de jaren 1956-'57 is ontstaan. „Ik erken dat ik voor die gang van zaken mede verantwoordelijk heid heb gedragen, zij het niet als mi nister van Financiën, maar op een an dere post in het kabinet. Maar ik heb er in ieder geval veel van geleerd", aldus prof. Zijlstra. Volgens zijn oordeel kan het kabinet- De Quay wat de collectieve voorzienin gen betreft, zich meten met voorgaande kabinetten. Degenen, die met de socia listische fractieleider dr. Vondeling van mening zijn, dat belastingverlaging bijna onfatsoenlijk zou zijn gaf hij de waar schuwing, dat het bjj de belastingverla ging thans niet gaat om de allerhoogste inkomens, maar juist om verlichting voor degenen die al loonbelasting moe ten betalen. Ook met betrekking tot de loonpolitiek stelde minister Zijlstra de eis dat niet de weg van de minste weerstand wordt gekozen, maar dat de ontwikkeling be perkt blijft binnen de grenzen die wor den aangegeven door het financieel-eco- nomisch evenwicht. Hij wees er op dat het aandeel van de werknemers in het nationaal inkomen sterk is toegenomen, terwijl van de andere kant prijsstijgin gen werden voorkomen, terwijl een uit monetair oogpunt waardevolle revalu atie werd doorgevoerd, gezonde finan ciën konden worden bereikt en dit al les binnen een prioriteitsschema, waar bij defensie, onderwijs en verkeer voor op zijn gegaan. Prof. Zijlstra heeft zijn besluit om zich niet meer als Kamerlid beschik baar te stellen voor zijn partij uitvoerig toegelicht. Na de tien zware jaren als lid van de kabinetten vindt hij het nodig om enige tijd afstand te nemen van de politiek. Dat hjj zich geen „homo eco- nomicus" acht, zoals hü in zijn brief aan het partijbestuur van de A.R. heeft laten weten, bracht hij vooral in ver band met zijn leeftijd. Hij vindt zichzelf op 44-jarige leeftijd nog niet rijp genoeg voor het aanvaarden van de consequen ties om als lijstaanvoerder op te treden. „Ik voel mij nög niet geroepen", aldus prof. Zijlstra, met de nadruk op nog. Een onvergetelijk gezicht; 2500 felle paarse strepen in het toch al zo veel kleurige palet der honderdduizenden in die ruimte. „De school gaat uit", zei een bisschop ik mag zijn naam niet noemen opgewekt en lachend. „En hoe het geweest i«? Net als iedere an dere eerste schooldag. Er is niet ge werkt". Het tweede opvallende feit was de wonderlijke sfeer in de Sixtijnse Kapel Het was er gloeiend heet en het ging er bepaald minder ordelijk toe dan vrijdag bij de ontvangst van de diplomaten of die der waarnemers. Alle journalisten werden in met rode koorden afgezette vakken gedreven en moesten daar mannetje aan mannetje bijna een half uur wachten tot de Paus overigens precies op tijd verscheen. Ik heb van vele vooral Engels-spi e- er is ook nog een ander moment ge weest. Toen de Heilige Vader zijn re de had uitgesproken en ons, onze vrou wen en kinderen had gezegend, een s- gen waarbij hij dat prachtige Bijbel woord: „de zegen van de Vader schraagt het huis van de kinderen" ge bruikte, stond hij een ogenblik onbeweeg lijk stil. Een kleine, dikke man, het rode schoudermanteltje over het witte opperkleed en de handen in alle rust wat laag gevouwen voor het lichaam. Toen hebben diezelfde journalisten, die hem even later bijna omver zouden lo pen, hem toegejuicht, zoals ik althans van collega's niet eerder heb mee gemaakt. Het duurde lang en het was zo ontroerend, dat ik de Paus met een onhandig gebaar naar zijn zakdoek zag zoeken om de tranen, die achter zijn ogen brandden, te bedwingen. Die hulde had hjj overigens verdiend, want hoe eenvoudig en hoe menselijk had hjj gesproken. Hjj was komen binnen wandelen zoals een bejaard man zijn huis betreedt, zonder een spoor van ge wichtigdoenerij en met ogen, waarin de pret twinkelde van de goede ver staander. Ik begreep, dat hij wel ver moedde, wat wij dachten. Een gelegen- heidsspeech natuurlijk, heren, en u kent uw vak. U weet wel wat ik zeggen ga. Zo ging hij ook zitten, zette zijn gou den bril op, probeerde zijn papieren tus sen de microfoon door te wringen en toen dat maar matig gelukte, moet hij volgens mijn Italiaanse collega's half luid iets hebben gemompeld in de geest van „die eeuwige microfoons ook". En toch hield hij daarna geen ge:e- genheidsspeech. Natuurlijk heeft hij iets gezegd over de journalistieke verantwoor delijkheid, maar dat had dan ook de kracht van een definitie. „Uw verant woordelijkheid, chers messieurs", hij sprak in het Frans en had er kenne lijk niet op gerekend, dat bijkans een derde van zijn gehoor uit dames zou te- staan „is groot. U staat in dienst van de waarheid en alleen in de mate, waarm u haar trouw bent, voldoet u aan de verwachting der mensen. En wij zeggen met opzet „de mensen", heel al gemeen, want wij leven nu in een tijd waarin het de pers klaarblijkelijk ge- lukt is de gedachten, ervaringen en hartstochten van een groot deel van de mensen richting te geven en de ont wrichting van de waarheid door publi- citeitsorganen kan dan ook onbereken bare gevolgen hebben". Even keek hij toen op en zei toen: „Neem mij niet kwalijk, dat onze stem op het ogenblik niet zo goed is. Wij hebben in deze dagen al zoveel moeten spreken". Toen ging hij verder en waarschuwde de aanwezigen niet de juistheid van hun beriohten aan de snel heid op te offeren. „Een Oecumenisch Concilie", zo zei hij letterlijk, „biedt natuurlijk ook uiterlijke gezichtspunten van de tweede rang, die de nieuwsgie righeid van het opdringende publiek kun nen verzadigen. Ook dat kan op langere termijn een gelukkige invloed hebben op de betrekkingen tussen de mensen >p het sociale en zelfs op het politieke terrein, doch het gaat toch voor alles om een groot religieus gebeuren En daarop heeft hij heel sterk de nadruk gelegd om vervolgens te waarschuwen tegen onvolledigheid, waardoor vooroor- titel over ons schrijven kunt: „Hij vas een priester voor God en voor de vol keren, een toegewijd en oprecht vriend van alle naties". Toen is hij opgestaan. „En nu willen wij u zegenen", zei hij, en het Bijbel woord gebruikend, dat ik boven reeds vermeldde, ging hij verder: „Dit is een gedachte, die ons vertrouwd is en die een hoogbejaarde vader, zoals wij, zich kan veroorloven als hij met liefde een blik op zijn zoon richt". Het applaus, dat daarop losbrak leek op een pande monium. Er was niemand, die er niet aan deelnam. Ook niemand van de col lega's, die in het begin zo kritisch rea geerden. Een ongecompliceerde oude man had het hart der wereldpers ge stolen. Rest mij nog te vermelden, dat zon dagmorgen mgr. Felici, de secretaris generaal van het Concilie, in de kapel van de voormalige Vaticaanse universi teit, de Sapientia, een speciale Mis voor journalisten heeft gecelebreerd. Zijn preek was gebouwd op de eerste woor den van de introitus: „Da pacem Domine". Verbreidt die vrede, zei hij, en eerlijk aan het openluchtont- bijt daarna leek zij althans tussen de persvertegenwoordigers van ontelbare landen een feit. Verder geen nieuws. Rome ziet zw„rt van de vreemdelingen, die zich in de middaguren, als de Sint Pieter even open gaat, bij tienduizenden verdringen om een blik te slaan in de aula, waar de Vaders hun moeilijke arbeid verrich ten. „Da pacem Domine". ALBERT WELLING (Van onze correspondent) HOENSBROEK, 15 okt. Na een echtelijke twist, waarbij de vrouw ver schillende hoofdwonden opliep, heeft de 47-jarige echtgenote van een mijnwer ker haar man zaterdagnacht met een tafelmes doodgestoken. De vrouw werd ingesloten en zal maandag aan de offi cier van justitie te Maastricht worden voorgeleid. Volgens de officier, mr. P. Moors, die zich met het onderzoek heeft be last, zou de mijnwerkier zaterdagnacht kwaad zijn geworden omdat zijn vrouw hem na sluitingstijd had opgewacht vóór het café, waar hij in zijn vrije tijd als kelner werkte. Thuis ontstond hierover 'n vechtpartij, waarbij de vrouw verschillende wonden opliep. Op zeker ogenblik snelde zij in paniek naar achte ren en haalde 'n tafelmes uit de keuken la. Toen de man haar andermaal te lijf wilde gaan, stak de vrouw toe. De mijn werker, die in de hartstreek werd ge troffen, was reeds overleden toen de dokter ijlings door de vrouw gewaar schuwd kort daarop arriveerde. HEERENVEEN, 15 okt. Naar de politie eerst thans heeft meegedeeld, is vrijdagavond tussen Ouwsterhaule en Scharsterbrug de zestienjarige zoon van een slager uit Joure door twee mannen neergeslagen en van ongeveer honderd gulden beroofd. De jongen was met zijn bromfiets op weg naar huis nadat hij enkele klanten een bestelling had thuis bezorgd. Hij werd gepasseerd door een donkere personenauto die aan het einde van de weg draaide en de bromfietser tege moet reed. Op een gegeven moment stopte de wagen, twee mannen stapten uit nadat de koplampen van de auto waren gedoofd en gaven de jongen een teken af te stappen. Deze negeerde dit. Vermoedelijk hebben de mannen toen het stuur van de bromfiets vastgegre pen, waardoor de berijder tegen het wegdek is geslagen. Na de jongen te hebben afgeranseld bonden de onverla ten hem de handen in zijn nek en wier pen hem in een droge sloot, waar zij hem met bladeren bedekten na hem van zijn portemonnaie met ongeveer hon derd gulden te hebben beroofd Na enige tijd kon het slachtoffer met veel moeite uit de sloot kruipen en om hulp roepen. Bij onderzoek bleek dat hij een aantal hoofdwonden had opgelopen die later door de huisarts met vijf kram men zijn gehecht. De jongen wordt in zijn ouderlijke woning verpleegd. DEN HAAG, 15 okt. De staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft bepaald, dat aan de werknemers, geplaatst onder de voor waarden der G. S. W.-regeling voor handarbeiders, op de maandagen 24 en 31 december extra verlof zal worden gegeven met behoud van loon. (Van onze correspondent.) TILBURG, 15 okt. Omdat er re gelmatig buiten de kassa-uren wordt opgebeld voor kaartjes of inlichtingen in te winnen heeft de directie van de stadsschouwburg een antwoordapparaat op de telefoon aangesloten, dat wanneer de kassa niet bezet is, automatisch de telefonerende vertelt of er nog kaartjes zijn en ook allerlei mededelingen over de schouwburg verstrekt wat betreft de programma's enz. (Advertentie) Een OLVEH verzekering uw levensbelang. iiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiimiiimiiiiiiiimii iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"l"""""ii"l""""""l"l""""ii'i""niiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiinuiimiiin kende niet-katholieke collega's nogal wat gemopper gehoord. Zij voelden zich eigenlijk tekort gedaan en won den zich nogal op om wat men inder daad een kleine „kermis der ijdelheid" zou kunnen noemen: het naar voren halen van enkele geselecteerde jour nalisten, die aan de Paus zouden wor den voorgesteld. Daarvan is overigens niets terecht gekomen. Toen de Paus was uitgesproken en twee collega's de hand gedrukt had „Ik bid elke dag een tientje van de rozenkrans voor uw werk' zei hij liet de we- reldjournalistiek zich van haar slecht ste kant zien. Zij drong over koorden en banken naar voren, zodat de man nen van de edelgarde de grootste moei te hadden de Heilige Vader door de dringende, duwende journalisten zo gauw mogelijk naar buiten te leiden. Een onwaardige vertoning, die zich nota bene voltrok voor het oog der al les registrerende televisie-camera': Ik mag het hierbij niet laten, want delen kunnen ontstaan, die de kerk gro telijks schaden. „Wij stellen het op prijs", zo ging hij verder, „en wij willen u daarvoor ge lukwensen, dat u eergisteren voor het eerst in de geschiedenis der wereld door uw vaak zo moeilijke arbeid wist de Paus, dat w|j in de Sint Pieter hebben moeten vechten? het heeft mogelqk gemaakt, dat de hele wereld aan de opening van het concilie heeft kunnen deelnemen". Het slot van 's Pausen toespraak was bepaald treffend. De hele Six tijnse Kapel heeft er zachtjes en be grijpend bij gelachen. Want opnieuw even van zijn papieren opkijkend - zei Joannes XXIII: „V/at ons betreft hebben wij alle reden tevreden te zijn met de eerbiedige sympathie, waa - mee u in het algemeen over onze be scheiden persoon heeft gesproken. Ou der alle omstandigheden is het vol doende, dat u als enige en echte ere- rjf/ anneer een niet-Fries W/ een Friese cultuurprijs TV krijgt, dan mag men toch wel veronderstel len, dat er iets heel bijzonders aan de hand is. In het faaie stadhuis van Bolsward heeft de commissaris der koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan vorige week de dr. Joost Halbertsma-prijs uitge- rijkt aan Ar. M. P. van Buijte- nen. Deze prijs wordt een maal in de twee jaar door het pro vinciaal bestuur van Friesland uitgereikt aan een geschiedkun dige, die zich op het gebied van de Friese „geakunde (heemkun de), bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. En dat is met dr. Van )uijtenen ongetwijfeld het geval. Dr. Van Buijtenen neemt in de provincie Friesland een uitzon derlijke plaats in. Hij is rijks archivaris van de provincie, Sta tenlid voor de K.V.P., voorzitter van diverse katholieke organisa ties, waaronder „Frisia Catho- lica en bestuurlid van het Thymgenootschap, dat de weten- 1939 vertoeft deze in 1911 in Rot- J,r terdam geboren geschiedvorser al in de provincie Friesland. Dr. Van Buij tenen studeerde filosofie en theologie in Venray en Wychen en later rechten (tan de rijksuniversiteit van Groningen. Hij was toen al als ambtenaar aan 4e provinciale archiefinspectie in Leeuwarden verbonden, y an 1945 tot 1647 was hij tevens waarnemend gemeentearchivaris en m 194) werd hij benoemd tot rijksarchivaris van de provincie Friesland. In Groningen had de heer Van Buijtenen vooral interesse m de rechtsgeschiedenis. In 1949 deed hij zijn doctoraal examen. Vier jaar later promoveerde hij in Amster dam op het proefschrift: „De grondslag van de Friese vrijheid Inmiddels waren er al tal van boeken van de hand van deze Friese „Sherlock Holmes" verschenen. Zijn inventaris van het archief van Hin- deloopen werd onmiddellijk 9^voJ-ddr door een „heemschut -boekje: Hinde- toopen Frieslands elfde stede". 1942). Precies zo ging dr. Van Buijtenen te werk j de inventarisatie van de gemeente Idaarderadeelmaar toen verscheen tevens een rechtshistorische en waterstaatkundige studie: „De Leppa" (1944). De manier, waarop deze m Friesland zeer geziene Rotterdammer aan het onderwerp voor zijn dissertatie kwam is een verhaal apart. In 1950 studeerde hij enkele maanden m Rome. Hij liep college aan de Vaticaanse archiefschool en zocht er tevens handschriften over de Friptp geschiedenis. Hij deed toen een belangrijke ontdekkinghij slaagde erin in de „Friezenkerk" te Rome een inscriptie zodanig te interpreteren, dat de kern van de fameuze „Magnus-sage kon worden blootgelegd en dat be tekende de grondslag van de Friese vrijheid. De Maanus-saae verteh namelijk, dat de Friezen tegen alle verwachtingen in onder leidina van hun aanvoerder Magnus, Rome hadden veroverd voor Karei de Grote Deze verleende hun aaarvoor onder meer een uit zeven artikelen bestaam, privilege, dat hen vrij maakte en hen bovendien een aantal rechten schonk ^TuerVlTel^S ITbA* disserrtatie ^VeTwX^nen^ Ook hierna bleef Hij publiceren. In 1956 verscheen het biizonder be- L^Brvke,.Westergo slJselmeerdijken", geschreven in samenwerking met hS'aehieri in A die ?aren in Friesland echter niet alleen op Friese K V P tart. f :0, aCef deweest. Als Statenlid voor de kleine tnese K.v.P.-fractie heeft hij een naam hoog gehouden. Als er aesve- doeken en "niet^lleeV1 ?P FV/1 korn'en' d?e£ hij die kaarfijn uit de 'n™ j"et, dUeen glashelder, maar gekruid met een hee' speciale rï? F humor staat hij trouwens bekend. ,„T,"e unr\ezfn'.en 00k allen buiten de provincie die de Friese zaak een _fI^9en mnden> dat hij zijn onderscheiding dubbel en dwars tl Men kan de Halbertsma-prijs misschien ook wel zien als een afscheidscadeau van een dankbaar Friesland. Want over niet al te lange tijd zal dr. Van Buijtenen zijn werkterrein verleggen naar Utrecht. Hij kan er zeker van zijn, dat Friesland hem met lede ogen zal zien vertrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5