Twaalf oorlogsmisdadigers voor Westduitse rechtbank Wegens moord op 70.000 Joden en zigeuners ssssssa? «n* Loch Ness: een fictie of niet Politieke partijen keuren de Mars op Brusselaf Imam Mohamed is nog in leven Koning Hoessein ontving een telegram van hem Een pijp is goed voor vaders! I Pijproken geeft rust en voldoening Colin Jordan veroordeeld GROOTSTE PROCES SINDS NEURENBERG Kennedy's iëöe&mcn Walen zien er steun in voor hun federalistisch streven eerste Congres Hotel Trier in Soestdijk: „Adieu Tristesse' NAKAARTEN IN BELGIË Arnhem beloont trouw Zelfbedienings-garage DINSDAG 16 OKTOBER 1962 PAGINA 5 KOBLENZ, 16 okt. (UPI) In Koblenz is gisteren een proces begonnen tegen twaalf mannen, die ervan worden beschuldigd dat zij in de tweede wereldoorlog 70.000 Joden, zigeuners en andere vi,janden van het derde Rijk in Rusland hebben doodgeschoten, vergast of levend verbrand. De hoofdfiguur in dit drama, het grootste proces tegen oorlogsmis dadigers sinds het proces in Neu renberg, is de 49-jarige Georg Heuser, die tot zijn arrestatie in juli 1959 hoofd was van het poli tiekorps in Rijnland-Palts. Hij persoonlijk wordt verantwoorde lijk gesteld voor het doden van 30.356 personen uit Minsk en om- geving. Zes van de twaalf ver dachten bevinden zich reeds enige tijd in voorarrest. fantasievest Modieus :T OP HET DELftWft ETIKET* BONBONS Dagtaak gedaan? Dan even tijd voor de wonderlijke kabouterver halen van uw kleintje... En steek er een pijp bij op! Die lichte, geurige wolkjes, dat rustige roken - het ontspant u... en het brengt de sfeer van gezelligheid en thuis-zijn. C00PVAERT brandt kalm en rookt koel! De beste manier om van een pijp te ge nieten; stop hem met Coopvaert! Een veelzijdige, moderne mélange van ge selecteerde tabakken. Door-en-door rijp, brandt langzaam en rookt heerlijk koel. Britse nazi-leider Ben Bella ontvangen op het Witte Huis ,4 ij STAUPANT HOTEL TRIEvfST Om de twee jaar worden er in Amarika Congresverkiezingen gehou den. Vandaag over drie weken is het Weer zover. De Amerikanen gaan dan naar de stembus voor de samenstel ling van het 88ste Congres, dat in januari 1963 voor het eerst bijeen zal komen. Intussen heeft het 87ste Con gres, dat in januari 1961 was aange treden, zijn werkzaamheden reeds beëindigd. Als men na wil gaan wat dit Congres in de afgelopen twee jaar gepresteerd heeft, moet men eerst afrekenen met een hardnekkig misverstand: het idee dat een Ame rikaanse president met zijn wetgevend programma van succes verzekerd is, als hij in het Congres maar een meerderheid van partijgenoten heeft. Bij de verkiezingen van 1960 werd, mèt een Democratische president, een Congres gekozen dat in meerderheid Democratisch was. Dat dit Congres BUITENLANDSE Kennedy's plannen lang niet altijd kroniek heeft overgenomen, J komt vooral, omdat de zuidelijke De mocraten herhaaldelijk de zijde heb ben gekozen van de Republikeinen. Kennedy heeft in de eerste helft van Zijn ambtstermijn verscheidene zware nederlagen geleden, al heeft hij ook enkele overwinningen geboekt. Het programma dat hij heeft ontvouwd in Zijn twee boodschappen over de „State of the Union heeft hij slechts ten dele kunnen verwezenlijken. Drie belangrijke projecten van de president werden door het Congres Verworpen: Kennedy had een plan opgesteld voor federale subsidie voor openbare lagere en middelbare scholen. Het Congres heeft dit plan niet willen aanvaarden. Zo heeft het Congres ook gewei gerd de instelling van een ziekenfonds xoor bejaarden goed te keuren, omdat mej. Kleiin een vorm van „socialized me icine zag. De president had aan getoond, dat jn Amerika vele ouden van dagen hun ziektekosten niet Kunnen betalen, maar dit pleidooi heeft niet mogen baten. Tenslotte is Kennedy er niet in ge slaagd machtiging te krijgen voor de vorming van een ministerie van Ste delijke Zaken, als tegenhanger van het ministerie van Landbouw. Dit departement zou zich met de toene mende verstedelijking van het Ameri kaanse volk moeten bezig houden. Kennedy had een neger aan het hoofd van dit departement willen plaatsen, die dan de eerste neger in het Amerikaanse kabinet zou zijn geweest. Kennedy heeft drie andere voor stellen wel door het Congres gekre gen: De hoogst belangrijke „wet op de uitbreiding van de buitenlandse han del" werd kort voor het einde van de tweede zitting van het 87ste Congres aangenomen. Het Congres heeft de president ook toestemming gegeven voor een bedrag van honderd mil joen dollar V.N.-obligaties te kopen. Dit betekent een verlichting van Oe Thants financiële zórgen, die veroor zaakt werden door de V.N.-operaties in het Midden-Oosten en de Congo. Ook een plan van de regering Voor hulp aan het buitenland werd aangenomen, maar het Congres wilde hiervoor minder geld uittrekken dan Kennedy had voorgesteld. Het oor spronkelijke bedrag van 4,7 miljard dollar werd teruggebracht tot 3,9 miljard. Kennedy hoopt nu dat hij bij de verkiezingen van 6 november aan staande meer geestverwante Demo- oraten in het Congres krijgt, Heuser, in een vaal bruin pak, een uilebril op de neus deelde het Hof op besliste toon mee dat hjj zich „ge deeltelijk schuldig" achtte. Op de vraag of hij zich schuldig achtte op alle punten van de aanklacht, ant woordde hij: „Nee". De verdachte ver telde dat hij in 1938 was toegetreden tot de Sicherheitsdienst (SD) „omdat ik er niets voor voelde lid te worden van de Gestapo". De doctorstitel, die hij na de oorlog gebruikte, had hij naar zijn zeggen van zijn meerderen gekregen voor verschillende verhande lingen, die hi; over het werk van de politie heeft geschreven. Heuser gaf toe dat hij na de oorlog documenten had vervalst om zijn aanspraken op de doctorstitel kracht bij te zetten. Heuser gaf ook een uiteenzetting van de wijze, waarop hij de na oorlogse de-nazificatie doorkwam. Hij vulde („zoals 80 procent van alle Duitsers") valse antwoorden in op de vragenlijsten. Hij probeerde werk te vinden bij een aantal particuliere bedrijven. Na een korte periode van werkloosheid solliciteerde hij bü de politie, „omdat ik had gemerkt dat vrienden met succes dezelfde weg hadden gevolgd". Zijn aktiviteiten tij dens de oorlog had hij „in het midden gelaten", aldus Heuser. Heuser werd snel bevorderd tot in specteur bij de politie van Ludwigs- hafen. Vandaar werd hg overgeplaatst naar Heidelberg om een einde te ma- gen aan de prostitutie. Begin 1955 werd hij hoofd van de recherche aldaar. Zijn loopbaan bij de politie bereikte een hoogtepunt toen hij in 1958 werd benoemd tot hoofd van het politiekorps van Rijnland-Palts. Een jaar later werd hij tijdens een vakantie in Bad Orb gearresteerd. Men verwacht dat het proces zeker drie maanden in beslag zal nemen. Liefst 197 getuigen zijn opgeroepen, alsmede twee deskundigen. Twee an dere verdachten, die aanvankelijk ook terecht zouden staan, maar de rechts zitting niet bij kunnen wonen, zullen afzonderlijk worden berecht. BONN Een voormalig kolonel van de S.S., Otto Bradfisch, die een ge vangenisstraf van tien jaar uitzit we gens het doden van Joden tijdens de tweede wereldoorlog, heeft gisteren in het proces tegen de 45-jarige Wilhelm Döring in Bonn verklaard, dat Hein- Advertentie) rich- Himmler, destijds hoofd van de S S hem had meegedeeld dat alleen Hitlèr volledig verantwoordelijk was voor de uitroeiing van de Joden. Döring staat terecht op beschuldi ging van moord op 100 Joden onder wie kleine kinderen. Hij was als luite nant-kolonel van de S.S. verbonden aan een speciaal „moordcommando Brad fisch die in de oorlog commandant van Döring was, deelde het Hof mee: ,Toen Himmler mijn onderdeel in Minsk bezocht, in het voorjaar van 1941, nam ik hem apart en vroeg hem. Wie geeft opdracht tot deze dlI}gen en Wie rfranrn de verantwoordelpkheid? Himmler zei: Dit is een bevel van de Fiihrer Voor u betekent dat hetzelfde als een wet. U moet gehoorzamen, met de verantwoordelijkheid dragen. Die berust bij de Führer." Advertentie ROBIJN; een verfijnde combinatie van ananas parfait met amandel, i 1.20 p. 100 gr. FORT ANGUSTUS, 16 okt. (UPI) Een groep van twintig onderzoe kers heeft zich aan de oevers van het Schotse Loch Ness geïnstalleerd om te trachten door een nauwkeurig onderzoek, dat twee weken zal du ren, voor eens en voor altijd uit te maken of het legendarische monster van Loch Ness bestaat of niet. De groep heeft zich verenigd in „het bureau voor onderzoek naar de ver schijnselen in Loch Ness". Men zal met een uitrusting ter waarde van enkele duizenden ponden het meer grondig afzoeken, vierentwintig uur per dag. Al vele jaren melden Schotten en toeristen dat zij het monster heb ben waargenomen. Soms heeft het een bult, soms twee of drie, of een lange staart, waarmee het de gol ven van het meer tot schuim kan slaan. Vele foto's zijn ervan geno men, maar die kunnen evengoed een boomstronk of een stuk drijvend veen voorstellen. Het 41-jarige conservatieve par lementslid David James uit Brigh ton, een van de oprichters van de groep, verklaarde gisteren tijdens een persconferentie dat hij ervan overtuigd is dat zich meer dan één monster ophoudt in de donkere diepte van het Schotse meer. „Waar schijnlijk geen zoogdier", aldus Ja mes, „misschien een soort reptiel." James deed een beroep op de verslaggevers de onderzoekers met rust te laten bij hun werk. Hij zei dat men het raadsel door middel van nieuwe methodes wil trachten op te lossen, 's Nachts zal men met een boot over het meer patrouilleren, gebruik makend van krachtige schijnwerpers om het geheimzinnige monster, of monsters, naar de op pervlakte te lokken. Tot dvlsverre hebben alle middelen, waaronder peilingen, radar, onderwatercame ra's en netten gefaald. James noemde zijn groep van technici, ingenieurs en belangstel lenden de grootste expeditie die ooit heeft getracht het raadsel van Loch Ness op te lossen. (Advertentie) (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 16 okt. Zoals de voor zitter van het Vlaams actie-comité het ze zondag, na afloop van de tweede Mars op Brussel", had aangeraden mars op Brussel. Een van de belang wekkendste beschouwingen kon men vin den in „La Wallonië" het orgaan van de Luikse socialistische vakbonden, waar van tot aan zjjn overlijden, een paar "MoS hwrtsteen beslissen- maanden geleden André Renard de di- 1 J ,i,.i„ reeteur was De Vlaamse betoging werd de betoging van dit soort geweest, de politici moeten er nu de passende les sen uit trekken" hebben de voorzit ters van de drie nationale Belgische partijen gisteren hun conclusie getrok ken uit de indrukwekkende maar inci dentrijke manifestatie van de Vlamin gen in de Belgische hoofdstad. Deze conclusie wijkt echter sterk af van het geen het Vlaamse actiecomité, overigens zonder zich veel illusies te maken, had gehoopt. In vrijwel eensluidende verkla ringen gaven zowel Van den Boeymants van de Christelijke Volkspartij als Col lar d van de socialistische partij en Van Audenhove van de (liberale) Partij voor Vrijheid en Vooruitgang uiting aan hun strenge afkeuring van de gebeurtenis sen van zondag. „Het is de taak van de nationale paftijen gezamenlijk een gezonde op lossing te zoeken voor de taalkwestie in dit land", aldus de kern van hun commentaar, dat weinig verschilde van de officieuze mededeling, die zon dagavond reeds werd verstrekt door i kabinet van de eerste minister. Hier- in werd onder meer beklemtoond dat „de straat niet bepaald het meest ge schikte ontmoetingsterrein is om deli cate vraagstukken als de Vlaams-W aal- se verhoudingen in een geest van goe de wil op te lossen". Alleen het bestuur van de Vlaamse Volksunie verklaarde zich ten zeerste verheugd over het succes van de twee de mars, hetgeen haar ongetwijfeld by- val zal bezorgen in bepaalde Vlaams-na tionalistische kringen. Zijnerzijds pleit te de minister van binnenlandse zaken, Gilson, gistermiddag voor de microfoon van radio Brussel (Frans) voor „een nieuw compromis van de Belgen", dat hij noodzakelijk acht voor het instand houden van de unitaire Belgische staat en dat hjj gebaseerd wil zien op we derzijds begrip, verstandhouding en to lerantie tussen Vlamingen en Walen. Inmiddels besteedde de Belgische pers uiteraard vele kolommen aan de LONDEN, 16 okt. (UPI) Uit ge zaghebbende berichten, die in Londen zijn binnengekomen, blijkt dat het zui den en zuid-westen van Jemen in han den is van de revolutionaire leider Ab- doellah Sallal, maar dat het noorden wordt beheerst door stammen die prins Seifal Hassan hun trouw hebben betuigd. Tegelijkertijd is door het E- gyptische persbureau van het Midden- Oosten (Mena) gemeld, dat imam Mo hamed de aanval op zijn koninklijke galeis in Sanaa heeft overleefd en zich i Saoedie-Arabië bevindt. Wij maak ten daarvan reeds melding in een deel van onze vorige oplaag. Volgens de correspondent van ME NA in Sanaa is de imam bij de aan val van de revolutionairen ernstig aan een been gewond. De revolutio naire regering heeft altijd volgehou den dat de imam en zijn gezin om het leven zijn gekomen. Mohamed zou per vliegtuig naar Dahrein zijn overgebracht waar hij in een zieken-1 ga. huis van een Amerikaanse olie-maat schappij (Aramco) zou worden ver pleegd. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren een telegram van de imam ontvangen, waarin hij zegt dat hij zich in veiligheid bij zijn „trouwe volgelm- fen" bevindt, na op 26 september uit anaa ontsnapt te zijn, aldus heeft de regering in Amman bekendgemaakt. Imam Mohamed zei in zijn telegram ervan overtuigd te zijn, dat president Nasser in Cairo een complot aan het smeden is tegen Jemen. Hij verzocht koning Hoessein de tussenkomst van Nasser in Jemenitische aangelegenhe den wereldkundig te maken, evenals Nassers onrechtmatige inmenging in de Arabische Liga en zijn schending van de doctrines van Bandoeng. Volgens een woordvoerder van de Jordaanse rege ring heeft imam Mohamed verklaard dat hij een klacht heeft ingediend bij het secretariaat van de Arabische Li- reeteur was. De Vlaamse betoging werd door het Waalse dagblad, in overeen stemming met zjjn eigen politieke oog merken, in een federaal perspectief ge plaatst, hetgeen overigens geen scheef getrokken beeld kan worden genoemd, aangezien verscheidene vooraanstaan de leden van het Vlaamse actiecomité eveneens naar een federalistische oplos sing voor de Belgische moeilijkheden neigen. Als overkoepelend orgaan van een vijftigtal culturele verenigingen met de meest uiteenlopende filosofische ge zindheden heeft het Vlaams actiecomité als geheel zich echter uitdrukkelijk moe ten distanciëren van de federalistische slogans, die zondag door verscheidene groepen van betogers werden meegedra gen. „La Wallonië" betrapte de leiders van het Vlaams actiecomité op een inder daad zeer merkwaardige dubbelzinnig heid, namelijk dat de organisatoren van de mars op Brussel enerzijds de volle yt gelijkberechtiging van de twee taal- .•meenschappen in het Belgische staats verband als één van hun voornaamste eisen naar voren brachten, maar an derzijds tevens aandrongen op een par lementaire „zetelaanpassing". Zoals be kend zou een dergelijke aanpassing, mocht zij ten uitvoer worden gelegd, het Vlaamse volksgedeelte een verplet terende meerderheid bezorgen in Kamer en Senaat, zodat de minderheidspositie van de Walen definitief zou zijn beze geld ,Hoe kan men deze contradictoire eisen anders inwilligen dan op federa listische grondslag?" aldus de Luikse krant. LONDEN, 16 okt. (UPI) De lei- der van de Britse nationaal-socialisti- sche beweging, Colin Jordan (39)is gisteren in Londen tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden op twee punten van de aanklacht inzake de vorming van de organisatie „Speerpunteen tak van de beweging die met geweld moet kunnen optreden. Behalve Jordan werden drie andere leden van de nationaal-socialistische heweging voor het gerecht geleid. John Tyndall (26), de nationale secre taris van de beweging, kreeg zes maan den gevangenisstraf. Roland Kerr-Rit-1 hie (42) en Denis Pirie (23) werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van, drie maanden. Een woordvoerder van de nationaal- socialistische beweging zei dat de be klaagden in hoger beroep zullen gaan. De woordvoerder zei ook dat de Ame- i rikaanse Nazi-leider George Lincoln Rockwell de leiding van de wereld unie van nationaal-socialisten v n Jordan zal overnemen. „Rockwel zal ons bevelen geven", zo verklaarde hij. Rockwell werd onlangs als ongewenste buitenlander uit Engeland gezet. WASHINGTON, 16 oct. (Rtr) De' Algerijnse premier, Ben Bella, is gis teren met groot militair ceremonieel op het Witte Huis ontvangen. De Ame rikaanse president zei tot Ben Bella, dat de Verenigde Staten en Algerije de wens tot handhaving van de natio- nale onafhankelijkheid en de wereld- vrede gemeen hebben. De Algerijnse leider bracht president Kennedy dank voor diens steun aan de Algerijnse na-1 tionalisten. Hotel Trier in Soestdijk, leeg en vervallen en herdoopt in „Hotel Triest". Hotel Trier in Soestdgk! Deuren ingetrapt, ruiten aan gruzelemen ten gegooid, elke kamer is een grauwe ravage van flarden be- hang, stukken plafond, stukgetrokken leidingen en mishandelde meubels; op zolder liggen tientallen lege bierflesjes. Dit is er over van wat eens een ge renommeerd hotel was. Iemand heeft de naam al ontluisterd in Hotel Triest Met gapende wonden staat net voormalige hotel aan de Amsterdamse Straatweg tegenover het zonnige Paleis Soestdijk af te wachten wat de plano logen met het straks vrijkomend stuk grond van plan zijn. Wie zal dan nog weten, wat Hotel Trier voor Nederland heeft betekend? Ruim zeventig jaar geleden liet de Tsjech Franz Trier het hotel bouwen. Een voorname, sjieke zaak, waar zes tien kellners en vier koks de adellijke gasten en de deftige forensen bedien den. Franz Trier, kwam uit Pilsen waar het onvergelijkelijke Pilsner Ur- quell wordt gebrouwen. Als goed gast heer wilde hij zijn Nederlandse gasten daarvan laten genieten. Hij liet uit Pilsen een indrukwekkende batterij va ten Pilsner per trein naar zijn hotel komen en sloeg ze op in een keldet met vloer en binnenmuren van mas sieve ijsblokken. Het eerste glas Pils ner in Nederland werd in Hotel Trier getapt. Vandaag de dag is het Neer- lands populairste biertje. Toen na het overlijden van konin gin Emma het paleis Soestdijk leeg kwam, verliep het hotel. Trier had zich daar toen overigens al uit teruggetrok ken. Korte tijd beleefde het hotel nieuwe bloei toen het Koninklijk Paar zich in Soestdijk gevestigd had. De laatste weken van januari 1938 heerste er in „Trier" zelfs topdrukte, toen tal rijke binnen- en buitenlandse journa listen en fotografen in afwachting wa ren van de geboorte van het eerste kind van koningin Juliana en prins Bernhard. Een kortstondige drukte, veroorzaakt door een rumoerig pu bliekje, in niets te vergelijken met ds statige deftigheid van voorheen. Na de Tweede Wereldoorlog wilde het niet meer, welke eigenaar ook trachtte er weer iets van te maken. De loop was er uit. In 1961 lanceerde een nieuwe eigenaar grote plannen. Het ho tel zou worden afgebroken en er zou een modern restaurant voor in de plaats komen. Rijkswaterstaat haalde edhter een streep door de plannen. Het werd nog slechts eenmaal druk in „Trier", toen de inboedel werd geveild: een verdrietige drukte, voor wie „Trier" in zijn glorietijd had gekend. Ook binnen is de ravage groot. Sedertdien is in en om het hotel de stilte gevallen, slechts wrang geaccen tueerd door vandalisme van jeugdige benden, die er huis houden als ratten op een mesthoop. Straks zal de slopers hamer klinken als de weemoedige groet; „Adieu Tristesse." Gisteravond vóór de aanvang van het Caecilia-concert in Musis Sacrum is het Concertgebouw orkest in het Provinciehuis te Arnhem gehuldigd door het provinci aal bestuur van Gelderland en het ge meentebestuur. Deze huldiging had in zeker opzicht een bijzonder facet, om dat Arnhem de eerste provincieplaats is, waar het Concertgebouw-orkest reeds het eerste seizoen na zjjn stich ting optrad. Na verwelkoming door de commissaris der koningin, mr. H. W. Bloemers, zei wethouder J. Bronkhorst namens de burgemeester, dat Arnhem trots gaat op zijn veelvuldige relaties met het Concertgebouw-orkest, aan wie het kunstenaars heeft geleverd als Eduard van Beinum, Herman Kreb- bers, Jo Juda en de gebroeders Bres- ser. Namens het bestuur van Caecilia biacht de voorzitter, mr. J. H. Smits, dank aan het orkest voor de trouw, waarmee het driekwart eeuw onafge broken meermalen per jaar in Arnhem is opgetreden. Hjj bracht bijzondere hulde aan Willem Mengelberg, die het orkest zijn wereldroem schonk, aan diens voorganger Willem Kes en aan Mengelbergs opvolgers, Eduard van Beinum en Bernard Haitink. Tijdens het diner in de Zuid-galerij van het provinciehuis, zei de voorzit ter van het Concertgebouw, dr. G. M. Greub, dat het orkest tal van buiten landse aanbiedingen heeft afgeslagen, omdat het zich daartoe als nationaal orkest verplicht achtte. De binnen landse jubileumtoumee is tot dusver een enorm succes geweest, aldus dr. Greub. Een Tilburger heeft als eerste in Nederland een nieuw snufje op het gebied van de zelfbedienings garage toegepast. De heer Gust de Beer kwam onlangs op het lumineuze idee van zijn service-be drijf voor automobielen over te stap pen op een „zelfbedienings-systeem". Deze „doe-het-zelf-inrichting" is be schikbaar voor iedere auto-liefhebber, die zelf aan zijn vervoermiddel wil „sleutelen". Echter niet voor wat het tanken betreft, dit blijft als van ouds; maar wel zijn de wasplaats, de door- smeerput en zelfs de spuitinrichting opengesteld voor de „amateurs"-auto- monteurs. Tegen een kleine vergoe dingkan de eigenaar van een auto aan zijn wagen in deze bedrijfsruimte de nodige reparaties verrichten. Bij de entree wordt hem een set gereed schap ter hand gesteld. Wenst iemand een andere kleur aan zijn „wagen tje" te geven, dan kan hij rustig Je spuit hanteren om de gewenste tint aan te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5