De pony, die met Kerstmis kwam... Naar de 100.000 exemplaren! ■Bi BEATRIJS A e.&s-1 Ti OAS stelt aanslag op De Gaulle uit Chantage op kiezers nu van twee kanten Het briefje van de dokter SS-lui tenant ontspringt de dans: misdrijf is verjaard /i" Rubberbanden van tanks voldoen niet in terrein Jfe _/o Open een nieuw koffie-tijdperk BESTSELLER" VAN TIEN-JARIGE 1H ÏKT BANKBOEKJES Lappenleider stuurt verrassend telegram Het beroepsgeheim en de taak van de controlerende arts Voldoende ruimte voor havenmond Van Nelle's VACUUM Te Hohne oefende vierde divisie geteisterd door „atoomgranaat' WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 PAGINA ■MiI IN ENGELAND is thans een „best seller" geschreven door een meisje van tien jaar. Er zijn tot dusver dertig duizend exemplaren van verkocht. Zeer waarschijnlijk zal de verkoop er van tegen Kerst mis nog aanzienlijk toenemen. Er zijn optimisten, die menen, dat het een oplaag van minstens honderdduizend exemplaren zal halen. En toch beslaat de tekst slechts acht hladzijden en het verhaal was niet eens af, toen Susanna Reynolds stierfHet draagt tot titel „Snowy, de pony die met Kerstmis kwam" (Snowy, the Christmas Foal) en het gaat over een meisje, dat met Kerstmis dolgelukkig werd gemaakt met zo'n paardje en er heerlijke dagen mee door bracht Omdat het door een kind is geschreven, dat veel van sprook jes meldf-begint het als een sprookje: er was eens, niet eens zo lang geleden... en nog zoveel andere gezellige verhalen. Een der tekeningen, door Susanne Reynolds voor haar verhaal gemaakt. In het ziekenhuis K. H. F. VAN LANSCHOT-ANNO ANNO 1839 - VERMEER Co. Maak O/ meer rente van Uw geld rente Storten en opnemen ook per giro Folder op aanvraag verkrijgbaar V&vVi GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT Aartsbisschop Grieks- Orthodoxe Kerk te Londen overleden N atuurreservaat De Beer Nieuwe mélange Vers gemalen Vacuum-in-pak spoed sta en rupsbanden voor de tanks 99 f '-S j 'V, v. Xv. (Advertentie) NEDERLAND BOUWDE EEN MILJOEN HUIZEN Maar duizenden laven in krotten. PARANORMALE GENEESKUNST Wat is de waarde hiervan? ZEGELRINGEN Zinrijk stempel zonder einde. ELKE BABY EEN EIGEN BUITENHUIS Uniek idee van Groningse rts. DE ENE TULP IS DF ANDERE niet Elke week vele mode. en knippatronen; schoonheids- en doktersrubriekhuishou. delijke voorlichting, recep ten, kinderverzorging; ro- mantische verhalen en reportages. VERWEN U MET: NASSAULAAN 51, HAARLEM En niet zo heel lang geleden overleed Susanna aan kanker aan de lever, in het ziekenhuis, waarheen ze tenslotte was overgebracht, omdat de pijnen, die ze leed, ondraaglijk werden. Ze bloedde uit neus en mond, haar lichaam zwol op en het spreken viel haar steeds moei lijker. Enkele maanden te voren was ze een leuk, blond, levenslustig meisje geweest met heldere blauwe ogen, dat erg veel van de natuur en van die ren hield. Ze had van haar vader vorig jaar Kerstmis een pony gekregen, be taald van moeizaam opgespaard geld. Haar vader is nachtwaker in een muni tiedepot,. De pony was wel een heel grote uitgave voor hem. Maar bij zijn huisje midden in het land lag een grote weide en daar kon het dier grazen. Het onderhoud zou niet zo duur zijn. Susanna leerde de pony spoedig be rijden en trok er mede door de streek rond het afgelegen dorpje Slapton. Een gehucht, dat niet eens op de kaart voor komt. Twee honderd inwoners en een klein kerkje, een schooltje en bewoners, die midden in de natuur leven. Zó leef den ook Reynolds en zijn vrouw en hun twee kinderen, de elf-jarige Christopher en de tien-jarige Susanna. De twe kin deren waren onafscheidelijk. Susanna ravotte als een jongen, klom in bomen en liep met de jongens om het hardst. Maar ze verzorgde tevens met grote toewijding de bloemen in de tuin. ze plukte ze echter nooit. Bloemen móchten niet geplukt worden, vond ze. Een gewoon meisje, met meer fanta sie dan de meeste meisjes en jongens. Ze schreef af en toe een verhaaltje. Meestal maakte ze het echter niet af. Een intrige en een ontknoping waren te moeilijk voor haar Voor de rest was ze net als de anderen. Alleen op school wist de onderwijzeres, dat Su sanna een bijzonder fijngevoelig kind was, ontvankelijk voor indrukken en met een bijna te ver gedreven liefde voor de dieren. Alles, wat aan honden en katten over het land eenzaam rond zwierf, werd door haar mee naar huis genomen en ze verzorgde ze, tot ze er ergens een goed tehuis voor gevonden had. Het witte huisje en de tuin waren groot genoeg, om telkens weer extra bewo ners te herbergen. Sommige bleven voor altijd Het is misschien wel deze dierenliefde waardoor Susanna het hart der flegma tieke Engelsen veroverd heeft. Maar toch, wat Helen Green, haar onderwij zeres in het voorwoord voor „De pony, die met Kerstmis kwam" schreef over haar intelligentste en vlijtigste leer linge zal grotelijks bijgedragen hebben tot het enorme succes van een verhaal tje, bestemd voor kinderen, maar dat door volwassenen met ontroering gele zen wordt. Engelsen zijn grote dieren liefhebbers. „Ik schrijf verhaaltjes", zei Susanna altijd, „omdat bijna alle kinderboeken voor ons kinderen zo moeilijk te lezen zijn. Ze worden door volwassen mensen geschreven, die de dingen niet zo zien, zoals wij ze zien. We begrijpen hen lang niet altijd. „Zoals gezegd, het schrijven van een echt verhaal viel haar nog te zwaar. In zoverre was Susanna niet zulk een wonderkind als de negen-jarige, die ten onzent voor de televisie werd geïn troduceerd, maar wiens ouders zó ver standig waren, hem er niet voor te la ten optreden, teneinde te voorkomen, dat hij uit zijn geestelijk evenwicht we gebracht. Susanna Reynold heeft het verhaal van de pony, die met Kerstmis kwam op haar ziekbed in het ziekenhuis geschre ven, dat ook haar sterfbed werd. De medici vertelden haar ouders, het kind misschien door een operatie te kunnen redden, doch dat de kans op een mis lukking heel groot was. De kanker in de lever was dusdanig toegenomen, dai een genezing door een langdurige be handeling uitgesloten moest worden ge acht. Ze gaven hierna hun toestemming tot een operatie, er het beste van hopend en tevens, omdat ze het kind niet langer zo konden zien lijden. Dit was in september 1961- Susanna maakte nog enkele tekeningen voor haar verhaal en droeg het aan haar -li medeleerlingen in de school op. on derging de operatie en overleefde deze, doch het ingrijpen was tevergeets ge weest. Met Kerstmis stuurde ze "et verhaal met de tekeningen naar haar onderwijzeres. De kinderen zonden haar brieven en kaarten met een „Happy Christmas". Ze maakte nog een Zalig Kerstfeest mede, ofschoon ze steeds meer verzwakte. Enkele maanden later gaf ze de geest, op 2 februari van dit Jaar Miss Helen Green schreef naar het In stituut voor Kankeronderzoek te Londen over haar leerlingetj e, vragend, of het misschien mogelijk zou zijn, het verhaal van Susanna Reynolds te publiceren en ten bate van het Kankerfonds te doen verkopen. Men ging er toe over, met aanvankelijk een kleine oplaag. Echter, de belangstelling van de zijde van het publiek groeide als het ware elke dag en in een paar maanden tijd waren er tien duizend exemplaren verkocht! Susanna Reynolds werd op de kleine begraafplaats van het^ dorpje Slapton begraven. De leerlingen plantten tal van bloemen op en rond het graf en onder houden ze met grote toewijding. Haar onderwijzeres, die aan het verhaal van de pony, die met Kerstmis kwam, een slot maakte, waarvan ze meent, dat Susanna het óók goed zou hebben ge vonden, is van plan, het elk jaar op school met Kerstmis in alle klassen voor te lezen. Ze zal er dit jaar al mee beginnen (Advertentie) 1737 - BANKIERS s\ Amsterdam, Herengracht 199-201, Telefoon (020) 248486, Postgiro: 3656, Gemeentegiro A 13656 's-Hertogenbosch, H.Steenweg 27-31, tel. 2232 l.giro 1117570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 1130570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 114057Ö LONDEN, 17 okt. (UPI, Reuter) in een ziekenhuis alhier is maandag op r?"«?rise leeftÜ<* overleden de Grieks- urtnodoxe aartsbisschop Athenagoras, metropoliet van Thyateira. Hij was het noord van de Grieks-Orthodoxe Kerk in Midden-Europa; zijn zetel om- yf."e, gebied van de Noordpool M.t de Afrikaanse noordkust en van bpenje tot het IJzeren Gordijn. Sinds üt?r^e te Londen. Daarvoor was hp bisschop van Boston en metro poliet van Philadelphia. (Advertentie) ®e.n HAAG. Op het bureau van de .Stichting Vriendschapsband Lapland Nederland arriveerde gisteren een verrassend telegram. Vertaald uit het Laps luidde dit: „Na eeuwen bibbe ren eindelijk koude overwonnen stuur meer wonderdekens wjj betalen met rendierhuiden." Het bleek een dringend verzoek te zijn om méér 'draion' Good Night dekens, waarvan de Stichting de Lappenleider bij zijn bezoek aan ons land een exemplaar ten geschenke had gegevenMerkwaardig ver haal? U zult het onmiddellijk ge loven als u zelf eenmaal onder een 'draion' Good Night deken geslapen hebt. Wat een ongekende, weelderige warmte. En daarbij: wat een licht heid en zachtheid! Bovendien: geen gekriebel meer! Kóóp zo'n deken, vervaardigd uit Bayers beroemde textielyezcl .(in vele prachtige kleu ren) en ga béter slapen! (Van onze Parpse correspondent) PARIJS, 17 okt. Een op de Pa- rjjse redactiebureaus ontvangen mis sive, die de handtekening draagt van de beruchte ex-kolonel Argoud, bevat de mededeling dal het executief comi té van de „Nationale Verzetsraad" (alias de O.A.S.), hangende de uitslag van de volksuitspraak van 28 oktober a.s., besloten heeft de „operaties, be stemd om generaal De Gaulie physiek uit de weg te ruimen, op te schorten". Hieraan wordt toegevoegd, dat de Verzetsraad „zich de hervatting voor behoudt van de maatregelen tot be ëindiging van de tirannie indien, ais gevolg van de door de bewindhebbers georganiseerde talrijke pressies en knoeierijen, de volkswil wordt afgebo. gen of beroofd van de beslissing („neen"-zeggen, natuurlijk), die het volk niet zal nalaten met onmetelijke meerderheid te nemen". De liberale „Monde" tekent bij deze voor zichzelf sprekende tekst aan, dat dit een op het kiezerscorps gepleegde chantage temeer betekent, dit keer komend van de zijde van de O.A.S. Waarbij in de ogen van de „Monde" de andere chantage natuurlijk gepleegd wordt door presi dent De Gaulle met zijn dreigement dat hfj zal aftreden, indien de uitslag van het referendum negatief is. Het komt ons echter voor dat men van de „chantage" van de O.A.S. op goede gronden vermoeden mag, dat deze eerder geëigend zal ziin weife- (Van onze medische medewerker) In de oorlogsjaren kan het briefje van de dok ter wonderen werken. De meeste artsen had den in die tijd weinig scrupules bij het schrij ven van een zogenaam de geneeskundige ver klaring en er werd op grote schaal gebruik van gemaakt. Het was een hulpmiddel in de strijd tegen de bezetter. Onder de belangrijkste succes sen kunnen wij rekenen dat menig een er met een verklaring van zijn dokter in is geslaagd uit de handen van de vijand te blijven. Na de bevrijding moest de situatie opnieuw bezien worden. Vanzelfspre kend kon niet verwacht worden dat aanstonds weer strenge maatstaven zouden worden aangelegd voor het verstrekken van een geneeskundige verklaring. Het onafzienbare woning tekort en de langdurige voedselschaar ste maakten het trouwens voor de hand liggend de arts in te schakelen bij woning, voedsel en kleding-distributie. Waarom niet zou men zeggen en op pervlakkig bezien lijken daaraan wei- nij nadelen verbonden. Er zijn echter wel degelijk bezwaren, zeker niet in de eerste plaats omwille van de toch al zo talrijke administratieve beslom meringen van de medicus. De moeilijkheid betreft het ambtsge heim van de medicus dat in het ge drang komt. Wanneer een arts een ver klaring schrijft waarin hij aan derden mededelingen doet over een door hem behandelde patiënt loopt hij het risico zjjn ambtsgeheim te verbreken en bo vendien de intieme vertrouwensrelatie arts-patiënt aan te tasten. Reeds in de eerste jaren van de Ko ninklijke Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst is dit probleem gesteld en in de loop der jaren is het periodiek aan de orde gekomen tot dat na de verwarring van de oorlog in 1945 een nadere bezinning dringend nodig was. Het kostbare goed van het beroepsgeheim moest weer scherp gesteld worden terwijl de waarde van het doktersattest niet mocht devalu eren. De Maatschappij voor Geneeskunst is er na de nodige strubbelingen in '49 in geslaagd een besluit uit te vaardigen waarin aan de bij haar aangesloten artsen gedetailleerde voorschriften werden gegeven inzake het verstrek ken van geneeskundige verklaringen. In 1959 is het geheel nog eens bijge schaafd. Omdat de inhoud ook voor niet- medici („instellingen") van belang kan zjjn is het als het zogenaamde groene boekje (bijna 100 bladzijden!) verkrijgbaar gesteld bij het bureau van de maatschappij. Bijna dagelijks ervaart de medicus practicus dat tal rijke niet medici f zowel patiënten als „instellingen") slechts een vaag idee of in het geheel geen benul hebben van de regels waaraan de behande lend geneesheer zich in tegenstelljng tot de controlerend geneesheer heeft te houden. Als eerste en voornaamste regel geldt het reeds genoemde beroepsgeheim dat door het wetboek van strafrecht (art. 272) wordt gesanctioneerd. Wan neer in bepaalde gevallen een uitzon dering op deze regei moet worden ge maakt zal de arts toestemming res pectievelijk machtiging van de patiënt vragen in verband met zijn eigen ge weten maar ook met het oog op de mogelijkheid dat door zijn verklaring „het belang van de patiënt (of wat deze voor zjjn belang houdt) er door geschaad zou kunnen worden". Omgekeerd betekent een gegeven machtiging niet dat de behandelend arts dan verplicht is een verklaring te geven. Deze zal een verklaring met name weigeren als hij vindt dat zijn beroepsgeheim zonder dringende nood zaak geschonden zou moeten worden Het is begrijpelijk dat gemakkelijk précaire situaties kunnen ontstaan wanneer een patiënt vraagt om een verklaring waarvoor de arts onvoldoen de termen aanwezig acht of waartoe hi] zich incompetent acht. Hij moet tenslotte ook nog rekening houden met het algemeen belang. Een bekend voorbeeld van een ver klaring die de behandelend genees heer in het algemeen niet mag ver strekken is net briefje voor een betere woning. In een tijd van schaarste moeten er zijn de waarheid geweld aan te doen om hun doel te bereiken. De functie van controlerend ge neesheer houdt verband met de soms geringe arbeidslust van een deel der werknemers. Deze niet al tijd gewaardeerde figuur staat in dienst van werkgever of ziektever zekering. Tussen hem en de patiënt bestaat niet de vertrouwensrelatie als tussen behandelend arts en pa tiënt. De huisarts mag de werkge ver niet inlichten over ziekte of ge nezing van zijn patiënt. De controle rend geneesheer staat vrij tegen over de patiënt, hij kan derhal ve zonder gewetensbezwaar een oordeel uitspreken over de ar beidsgeschiktheid. De patiënt weet waar hij aan toe is. De controle rend geneesheer zou overbodig zijn als de mens niet tot het kwade ge neigd was. Hij dient ter bescher ming van werkgever èn gemeen- instanties zijn die er voor zorgen dat de schaarse artikelen in casu wonin gen zo rechtvaardig mogelijk worden verdeeld. Een huisvestingsbureau heeft een overzicht van de woningzoekenden en de beschikbare woningen. Vooral in de grote gemeenten is de medicus practicus hiermee niet op de hoogte en dus niet staat een voorrang aan te wijzen. In sommige gemeenten heeft men voor medisch urgente gevallen een niet onelegante oplossing gevonden door een centrale figuur, bijvoor beeld een arts van de G.G.D. een oordeel over dergelijke gevallen te laten geven. Deze is onpartijdig en kan zo nodig vertrouwelijk inlichtin gen vragen aan de behandelend ge neesheer. Voorts kan een maat schappelijk werkster worden inge schakeld om de situatie ter plaatse te beoordelen (bp voorbeeld hoge trappen, vochtigheid). De ervaring leert dat dit systeem bevredigend werkt. Een ander bezwaar tegen het ver strekken van briefjes door de be handelend arts is nog dat de patiënt die zijn arts (huisarts of specialist) om een briefje vraagt waarmee hij een of ander voordeel hoopt te berei ken hoe gerechtvaardigd dit ver langen ook is op zijn minst on willekeurig zijn zaak eenzijdig zal be lichten. En zal de arts die zijn pa tiënt graag wil helpen voldoende ob jectief zijn? Wanneer een patiënt zijn arts raadpleegt over een ziekte spelen dergelijke factoren geen rol en loopt de vertrouwensrelatie arts-patiënt geen gevaar. De onverkwikkelijke situatie, waarin een patiënt zijn dokter onder druk probeert te zetten om zijn briefje te verkrijgen, laat ik buiten beschou wing Hiervan is geen sprake wan neer een arts die geen binding heeft met de patiënt een oordeel of advies moet geven aan een instantie waar van de patiënt iets gedaan wil krijgen. Dat de gemeenschap resp. instel lingen in bepaalde gevallen waar de gezondheid in het geding is behoefte hebben aan een medische verklaring ligt voor de hand. Een rechtvaardige verdeling van een schaars goed bij voorbeeld is in ons aller belang. Bo vendien zijn er nu eenmaal mensen die afgezien van de genoemde subjec tieve kijk op hun eigen zaak, geneigd schap (het ziektegeld moet ergens vandaan komen) maar ook van het individu zelf (ledigheid is des dui vels oor kussen). De keuringsarts heeft tot taak om op verzoek van een aanstaande werk gever, pensioenfonds of verrekenings maatschappij (in wier dienst hij dan tijdelijk is) een onderzoek naar de ge zondheidstoestand van iemand in te stellen. Een behandelend arts (huis arts of specialist) mag een dergelijke keuring niet verrichten. Als een keu ringsarts iemand afkeurt wordt de vertrouwensrelatie huisarts-patiënt niet aangetast. Bovendien is de keu ringsarts op de hoogte van de eisen die worden gesteld in het te kiezen beroep. Aan een piloot of treinbestuur der worden andere eisen gesteld dan aan een boekhouder. Een keuring voor een bepaalde functie door een keurings arts is wel bedoeld als selectie voor de werkgever maar kan in feite ook in het belang van de patiënt zijn om dat een eventuele ongeschiktheidsver klaring niet inslui' dat d- gekeurde ook voor ander werk ongeschikt zou zijn. Het kan iemand aldus op de goede weg helpen. De controlerend of keu rend arts zal aan de werkgever of in stantie waarvoor hij werkt geen me dische gegevens verstrekken maar zich beperken tot een beantwoorden van de algemene vraagstelling: ar beidsgeschikt ja of neen, en voor een verzekering: gezond respectievelijk normaal of verhoogd risico. Er blijft nog een aantal gevallen waarin de behandelend geneesheer geen verklaring mag afgeven en ook geen controlerend geneesheer wordt aange wezen om de eenvoudige reden dat de betreffende instantie geen controle rend geneesheer heeft en/of geen be lang heeft b;j een controle. Dan kan via de huisarts de afdelingsvertrou wensarts worden ingeschakeld. De Maatschappij voor Geneeskunst is verdeeld in afdelirgen (districten). Elke afdeling heeft een eigen bestuur dat een of meer vertrouwensartsen aanwijst. Voorbeeld: wanneer iemand als getuige of verdachte voor de rech ter moet verschijnen en door ziekte of anderszins verhinderd is kan hem dit veel last bezorgen. In zo'n geval mag de huisarts geen verklaring af geven en moet de afdelingsvertrou wensarts ingeschakeld worden. S. laars tussen „ja" en „neen" in de richting van „ja", dus van De Gaulie, te sturen. De „Monde" maakt ook gewag van een door de pers ontvangen tweede missive van de Verzetsraad. Wat deze missive behelst lijkt in tegenspraak met de strekking van de eerstgenoem de. Het heet daarin, dat de Verzets raad voor het referendum geen be langstelling heeft. „Dat de keus moet gaan tussen De Gaulle en de partijen is een vals dilemma. Wij zullen in deze twist niet tussenbeide komen." Aangezien de Juiste interpretatie van deze afwijzing ongetwijfeld is, dat de „Nationale Verzetsraad" zijn eigen oplossing bü de hand heeft: te weten noch De Gaulie, noch de partijen, maar de O.A.S., is het heel aanneme lijk dat ook deze verklaring bij het re ferendum De Gaulle in de kaart zal spelen. Zulks dan bij die kiezers, die van een overwinning van „de partijen" en dus van een heengaan van De Gaulie slecht? een chaos duchten, die de O.A.S. dé beste gelegenheid zou verschaffen om haar slag te slaan. Hier staat tegenover dat overtuigde O.A.S.-sympathisanten onder de kie zers geen aanmoediging meer nodig hadden om een ,,neen"-stem uit te brengen, in de hoop dat het eerste resultaat van een negatieve uitslag juist de bedoelde chaos zal zijn. In het raam van de sinds maandag officieel geopende campagne voor het referendum zal generaal De Gaulie nog tweemaal optreden voor de Franse radio en televisie, een eerste maal aan de vooravond van het referendum om zodoende het laatste woord te heb ben. Daartussen zal dan als regerings spreker ook eerste minister Pompidou zich doen zien en horen. De vijf voor naamste oppositie-partijen (onafhanke- Ijjken en boeren, MRP, radicaal-socia listen. S.F.I.O. en de communistische partij) hebben ieder acht minuten zend. tijd gekregen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 okt. Minister Van Aartsen is van mening dat de industrie terreinen op het natuurreservaat De Beer voldoende ruimte openlaten voor werken aan de nieuwe havenmond ook wanneer op dit gebied beslag zou wor den gelegd voor de oprichting van een nieuw hoogoventerrein. Hij zegt dat, ook al is nog niet pre cies bekend hoeveel terrein de nieuwe havenmond zal opeisen, er niettemin rekening gehouden is met een maxi mum behoefte die door deze werken zal worden gevergd. Aldus blijkt uit het antwoord van de regering naar aanlei ding van vragen van het socialistische Kamerlid de heer Westerhout. Het na tuurreservaat De Beer kan in ieder ge val niet worden gehandhaafd, zo wordt gezegd. De regering wil de gronden van De Beer aan de gemeente Rotterdam over dragen. Alvorens echter tot verkoop over te gaan, zal de vaste commissie van de rijksdienst voor hat nationale plan advies uitbrengen over de zuidelij ke grens van deze gronden. Deze ad viezen zijn er nog niet. HAMBURG, 17 okt. (UPI) Willi Dusenschön, een gewezen ondercom mandant van het concentratiekamp Fuhlsbüttel in Hamburg, is gisteren vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij een Joodse kampbewoner tot zelf moord heeft gedreven. De 53-jarige Dusenschön stond terecht op de be schuldiging dat hij dr. Fritz Solmitz, li'.iek redacteur van de Liihecker Volksbote, had gemarteld tot het punt waarop deze zich in 1933 in Fuhlsbüttel het leven benam. De zaak was voornamelijk gebaseerd op het dagboek van dr. Solmitz, wiens weduwe Caroline thans in Philadelphia woont. In dit dagboek beschrijft Sol mitz hoe hij door een eerste luitenant van de SS werd gemarteld. Dusenschön was op dat moment de enige SS-luite- mant in Fuhlsbüttel. Bij het formuleren van het vonnis zei de president, dat de rechtbank niet gemakkelijk tot de vrijspraak had kunnen komen. De bewijsvoering tij dens het proces heeft volgens de presi dent aangetoond, dat de beklaagde in veel gevallen de gevangenen lichame lijk letsel heeft toegebracht en schuldig is aan afpersing. „Maar deze vergrijpen", aldus de president, „vallen jammer genoeg on der de verjaringswet". Hij gaf te ken nen dat een gevoelige straf op zijn plaats zou zijn geweest. „Hoe kunnen we na dertig jaar", zo vervolgde de president, „bewijzen wat de beklaagde op dat tijdstip voorne mens was te doen en of hij zijn daden met zorg overwoog om tot een be paald doel te geraken? Hoewel de vrij spraak bij veel mensen afkeer zal op roepen en het Hof en de jury deze afkeer kunnen begrijpen, heeft ook een man als Dusenschön recht op een behandeling volgens de normen, die in een rechtsstaat gelden." TILBURG, 17 okt. Door nog onbe kende oorzaak is de 47-jarige scooter rijder C. D. J. Bertens gisteravond op de weg Tilburg-Kaatsheuvel tegen een tegemoetkomende autobus gereden en ernstig gewond geraakt. Enkele uren na aankomst in het St. Elisabethzieken- huis is hij aan zijn verwondingen over leden. Advertentie) HOHNE, 17 okt. Tijdens de oefenin gen te velde, die op het ogenblik te Hoh ne in Duitsland worden gehouden, is gebleken, dat de rubber rupsbanden waarmee tanks van enkele onderdelen zijn uitgerust, in het terrein niet vol doen. De rupsbanden doen het uitste kend op de weg, maar in het terrein is gebleken, dat er beschadigingen op treden bij de sparwielen van de tanks. Er Zijn enkele deskundigen uit Nederland gearriveerd, die zullen nagaan of de gebreken, die aan de dag treden on eenvoudige wijze zijn te verhelpen In afwachting van de uitslag van dit on derzoek worden twee eskadrons tanks op het ogenblik niet gebruikt. Inmiddels heeft de commandant van de vierde divisie opdracht gegeven met uit Nederland naar Hohne over te bren gen, opdat de tanks in ieder geval de volgende week te houden oefeningen op brigadeniveau kunnen meemaken In een onderhoud, dat de comman dant van de vierde divisie, generaal- majoor Heimei gistermiddag had met enkele Nederlandse journalisten, die in Hohne yerblpven, sprak hij zijn grote voldoening uit over het feit, dat het nu voor de eerste maal mogelijk is geble- ken met een volledige divisie te velde te oefenen. De vierde divisie, die nor maal in ons land verdeeld over acht plaatsen is gelegerd, heeft nu volop de gelegenheid als eenheid op te treden Generaal Heimei acht deze oefening vooral ook voor de logistieke (verzor gende) eenheden van de onder zfin bevel staande divisie van groot belang Over de mogelijkheden, die het oefenterrein biedt is de generaal zeer tevreden. Naar zpn mening is Hohne een van de mooi ste oefenterreinen van Europa mooier nog en meer mogelijkheden biedend dan La Courtine.' Over de totdusverre gi houden oefeningen toonde de heer He mei zich bijzonder tevreden. Gisteren werd een deel van het oefen terrein bestookt met een „atoomgra naat 150 liter benzine, 4 kilo trotyl en 3o liter afgewerkte olie, tezamenge- bracht in een drum van tweehonderd liter, waren_ de bestanddelen waarmee zeer realistisch de explosie van zulk een granaat was nagebootst. Van de mannen van een compagnie pioniers en een compagnie commando's, die zich diep hadden ingegraven, heeft een deel, zo vermeldt het draaiboek van de oefe ning, de explosie van het a-wapen over leefd. e- ei-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13