Weinig landen willen V.S. helpen bij blokkade Cuba Vooral de Britten gekant tegen Amerikashouding Scheepvaart - wereld is verontrust Student met hockeystick op het hoofd geslagen RIJNVERKEER ONTAARDT IN EEN CHAOS WIÊÈÊmÊMi^in Concilievaders stemmen commissieleden over Zaterdag wordt openings mis opgedragen door de bisschop van Rotterdam ONDERGRONDSE VERKEERSWEG IN LONDEN Rusland wil gesprek met Amerika Kandidatenlijsten tekenend voor diverse stromingen WAAROM WEL AMERIKAANSE BASES IN TURKIJE EN GEEN RUSSISCHE OP CUBA? ONTGROENING A.S.C. Moet studie worden beëindigd Het weer Ontgroeningsexcessen Curatoren dreigen met afbreking van contact met A.S.C. r„,¥» Hartverlamming treft man bij begrafenis verkeersslachtoffer ■Mi PERMANENT SOUPLESSE WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 86ste JAARGANG No. 31260 LONDEN, 17 okt. (AFP, Rtr., UPI) De Amerikaanse rege ring heeft weinig succes met haar pogingen de NAVO-bondgenoten over te halen tot een economische blokkade van Cuba. Met name de Britse regering weigert, beleefd maar vastbesloten, de Britse re ders te verbieden goederen naar Cuba te vervoeren. Tót nu toe hebben nog maar enkele NAVO- landen, waaronder West-Duits- land en Turkije, positief gerea geerd op de herhaalde Amerikaan- te verzoeken een embargo in te stellen op de handel met Cuba. Onredelijk Zware druk Wantrouwen 2T™.ne Br.,,1» ,n illliilp; ROME, 17 okt. Nog is men er niet aan gewend dat, zoals gis teren het geval was, omtrent half elf het Pietersplein en omgeving vol waren van bisschopen in paar se togen, rochet, manteltje en bonnet, tweeduizend en meer die wachtten op auto's, taxi's en spe ciale bussen om hun huiswaarts te voeren. Maar reeds werpt de oude Romeinse ervaring en ge- wendheid van eeuwen zijn scha duw vooruit en volgende week is men waarschijnlijk al gewend aan de kleurrijke verschijning der Concilievaders en dra is het geen nieuwtje meer, geen object van fototoestellen en dankbare kleu rendia's. Het spectaculaire gaat er af, maar het begrip van de ge concentreerde ernst van het Con cilie krijgt meer ruimte. Op de agenda van het Concilie stond gisteren het begin van de keuze der leden van de Concilie commissies, van zestien maal tien personen dus. Nadat de H. Mis van de Heilige Geest gecelebreerd was en het evangelieboek plechtig was neergelegd op het altaar tus sen twee brandende kaarsen, wer den enkele interpellaties gedaan over de wijze van stemmen. j Brillen eindelijk ook in Haarlem goedkoper WASHINGTON, 17 okt. (Rtr.) Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat president Kennedy donderdag, op verzoek van de Russische regering, een onderhoud zal hebben met de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko. Deze woont mo menteel de Algemene Vergade ring van de V.N. in New York bij. ieè MORRIS before you (my! Suède dames- en herenjasjes Weinig verandering BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnerrsnten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW.Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEI" 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Zlisteren is bovendien in Londen duidllUk gebleken hoe de internationale scheepvaartwereld over deze kwestie 5«nkt Vertegenwoordigers van Enge land Indië, Nederland, Duitsland, Noorwegen, Finland, Japan en de Ver enigde Staten woonden daar een bijeen komst bi) van de Internationale Kamer van Scheepvaart. Alle aanwezigen, uit gezonderd de Amerikaan J. Marshall Gaffney, gaven uitdrukking aan hun „grote bezorgdheid" over de door de Amerikaanse regering voorgestelde maatregelen tegen schepen, die op Cuba varen. De afgevaardigden weigerden ook in te gaan op het Amerikaanse ver langen dat schepen van landen, die bij de Kamer zijn aangesloten, niet meer naar Cuba mogen varen. De regeringen van de verschillende lan den moeten zelf beslissen of zij al dan niet maatregelen tegen Cuba wensen te nemen, zo meent de Ka mer. Het ligt niet op de weg van de Kamer de regeringen in deze van advies te dienen. „Als reders indivi dueel of op nationaal niveau tot een dergelijke actie willen overgaan, dan is dat hün zaak." Het voornemen van de Verenigde Staten om aan alle schepen van een land de toegang tot de V.S. te ontzeggen, als ook maar één onder de vlag van dat land varend schip wordt betrapt op het transport van wapens naar Cuba, werd door de Internationale Kamer van Scheepvaart zonder meer veroordeeld. „Dit zou neerkomen op een collectieve bestraffing, hetgeen voor de internationale scheepvaart een ernstig en verstrekkend precedent zou scheppen", aldus het bestuur van de Kamer in een na afloop uitgegeven communiqué. Bovendien zegt het be stuur: „Wü betreuren de dreigende bemoeienis van de ILA (Amerikaanse hond van havenarbeiders) in de vorm van een boycot van alle schepen, die AMSTERDAM, 17 okt. Het college van curatoren van de universiteit van Amsterdam heeft zich in zijn laatste vergadering o.a. bezig gehouden met de gebeurtenissen tijdens de jongste groen tijd van het Amsterdams Studenten corps. Deze bespreking gaf het college aanleiding tot de volgende verklaring: „Curatoren der universiteit van Am- iterdam zijn geschokt door hetgeen ruchtbaar is geworden omtrent ontoe laatbare toestanden tijdens de laatste groentijd van het A.S.C. Zij delen de gevoelens van verontwaardiging weerzin die deze allerwegen gewekt". „Curatoren hebben het volste ver trouwen dat de rector-magmficus, aan wie krachtens de wettelijke bepalingen de handhaving van de tucht onder a studenten is opgedragen, de vereiste maatregelen zal weten te treffen zo dra het thans in gang zijnde onaei- zoek zal zijn voltooid. Het staat naa het oordeel van curatoren immers vasi dat door hetgeen is geschied het Da- lang der universitaire gemeenschap ernstig is geschaad. Curatoren vertrou wen, dat de betrokken studentenvere niging in het gebeurde aanleiding zal vinden op korte termijn het nodige te doen om herhaling, in welke vorm ook, voorgoed onmogelijk te maken. In dit verband wensen zij daarenboven in al le duidelijkheid uit te spreken dat zij met een organisatie, die onverhoopt onmachtig of onwillig zou blijken '.n dit opzicht orde op eigen zaken te stel len, ieder contact zouden moeten ver breken". op Cuba varen." (Het is reeds enkele malen voorgekomen dat Amerikaanse havenarbeiders weigerden een schip te lossen, dat goederen naar Cuba had vervoerd.) Het gezaghebbende Engelse zondags blad „The Observer" zette deze week uiteen, waarom men er in Londen niets voor voelt de Amerikanen bij hun eco nomische blokkade van Cuba te helpen. Engeland heeft op geen enkele manier een conflict met Cuba, aldus het stand punt van „The Observer", en er is dus geen enkele reden waarom wq geen goederen naar Cuba zouden ver voeren. De banden, die Cuba aanknoopt met het communistische blok, noemt het blad „volkomen legaal". Bovendien is het onredelijk van de Amerikanen zich op het standpunt te stellen, dat de Sovjet-Unie geen bases mag aanleggen in Cuba, terwijl zijzelf bases hebben aangelegd langs de grens van Rusland, zoals bijvoorbeeld in Turkije. Vooral omdat volkomen vaststaat dat de wa pens, die Rusland tot nu toe naar Cuba heeft gebracht, van defensieve aard zijn (met de geleverde Russische raketten kan niet eens Florida worden bereikt) meent het Britse blad, dat de Amerikaanse opwinding over de Russi sche steun aan Cuba een volstrekt on begrijpelijke zaak is. In haar politiek ten aanzien van Cuba staat de Amerikaanse regering onder zware druk van allerlei vooraan staande rechtse persoonlijkheden en groeperingen in het land, die aandrin gen op „actie nü" tegen Cuba. De kwestie is ook van electoraal belang, nu de Congresverkiezingen voor de deur staan. De Republikeinen hebben niet geaarzeld van „Cuba" een twist punt in de verkiezingsstrijd te maken. President Kennedy ™eent echter, dat een actie tegen Cuba pas gerecht vaardigd is als duidelijk kan worden aangetoond^ dat de Ruwent op Cuba gPpn defensieve, maar een louter agressieve militaire macht opbouwen. Van veel belang is ook de houding Mexico) gekant zijn binnen- mengmg van buitenai mei landse problematiek ^an landen menen dat alle La^ns-Amen kaanse landen vrq zijn te doen en te laten wat zq willen, zonderdatanderen VioTYinoiPTI. i aS ai«s J7 lQcl zich daarmee bemoeien. Castro en de zqnen daadwerkelqk po gingen zouden ondernemen hun re\ o u tie gewapenderhand naar aJld®r® den op het westelijk halfrond te expor teren, is er voor de leden van Organisatie van Amerikaanse ötaien aanleiding iets tegen Cuba te onaer- nemen. Het diep-ingewortelde wantrou wen van vele Latijns-Amerikanen tegen de Verenigde Staten (die in het ver leden dikwijls rechtse dictaturen op net westelijk halfrond hebben gesteund) speelt bij dit alles natuurlijk een grote rol. (Van een verslaggever) HAARLEM, 17 okt. Vorige week donderdag werd op de Rijksstraatweg de 14-jarige scholier W. Kroezen uit Haarlem door een bus aangereden en zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Gisteren is de jongen begra ven. Daarbij was ook de chauffeur van de bus, de 34-jarige G. L. Zantvoort, aanwezig. Hij werd op het kerkhof niet goed en moest door een collega naar huis worden gebracht. Daar is hij kort na aankomst aan een hartverlamming overleden. Zuid-Rhodesië Een kerk van het Leger des Heils en een klaslokaal van de katholieke missie in de Zuidrhode- -;sche stad Salisbury zijn gisteren afge brand. Vorige week wérden ook enkele geliouwen van het Leger des Heils en de katholieke missie een prooi van het vuur. Zij lagen alle in Afrikaanse wij ken (Rtr.) en hebben (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 17 okt. - Eerst nu is bekend geworden, dat een asp'rant- lid van het Amsterdamse Studenten Corps vier weken geleden tijdens de ontgroening vrij ernstig met ©en keystick aan het hoofd is verwond. Een neurologisch onderzoek heeft uit gewezen, dat door de harde sl?S <'e hersenen zijn gekneusd. Hoewel de uit slag van een tweede onderzoek nog niet bekend is moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de jongeman au jaar niet zal kunnen studeren en mis schien zelfs helemaal van zijn studie zal moeten afzien. Het gebeurde is reeds ln opdracht van de rector magnificus van de Am sterdamse Universiteit, prof. dr. J. Kok, intern onderzocht. Tijdens dit onderzoek zijn onder meer de exces sen, die bekend zijn geworden als „Da- chautje spelen", aan het licht geko men. De student heeft de klap niet opgelo pen in de N.I.A.-sociëteit, maar tijdens een kennismakingsbezoek aan een dis puut, het zogenaamde „fleuren". Vol gens de ouders heeft een oudere jaars student daar op een gegeven ogenblik een bal op het hoofd van hun zoon ge legd, om die er met een hockeystick af te kunnen slaan. De student raakte niet de bal maar wel het achterhoofd vai. de noviet. De klap kwam zo hard aan, dat hij bewusteloos ineenzeeg. Men heeft hem pp een bed gelegd en toen hij weer bijkwam naar huis ge bracht echter niet voordat de betrok ken ouderejaars hem op het hart had gedrukt thuis te vertellen, dat hij zijn hoofd had gestoten. „Toen mijn zoon thuis kwam", zo vertelde ons zijn moe ier, „zag ik dat zijn achterhoofd rood was. Hij beweerde, dat het geen bloed was maar rode verf. De volgende mor gen was zijn kussensloop doordrenkt met bloed en pas toen kwam hij met het verhaal, dat hij zijn hoofd had ge stoten. Dit heeft hij niet alleen tegen over ons, maar ook tegenover de dok ter, die het direct al niet vertrouwde, volgehouden. Hij wist echter niet dat wij door een anoniem telefoontje van een van de medestudenten al volledig op de hoogte waren. Wij hebben toen de rector van de senaat gevraagd bij ons thuis te komen. Zijn uitleg heeft ons alleen maar kwader gemaakt. De rector bestond het om te zeggen, dat hij het eens was met de methode van ontgroenen ook al konden daardoor ex cessen ontstaan". De vader van de student heeft met de huisarts, die het gesprek met de rector had bijgewoond, een klacht in gediend bij de rector-magnificus, die de zaak heeft laten onderzoeken met het bekende gevolg. De betrokken oudere jaars student heeft na het gebeurde drie maal opgebeld, maar de moeder van de noviet wilde hem niet ontvan gen. Uiteindelijk heeft de vader hem na een brief toegestaan een bezoek te brengen. De student wordt nog steeds behan deld door een neuroloog. „Hij is", al dus zijn moeder, „nog met genezen, want iedere ochtend als hij wakker wordt heeft hij hoofdpijn". Volgens haar heeft de neuroloog verklaard, dat als de klap iets lager zou zijn aange komen, de jongen op slag dood zou zijn geweest. Het was ons nog niet mogelijk, bij de senaat van het corps een commen taar op het gebeurde te krijgen. v'V sPéési#® ln de omgeving van Koblenz in West-Duitsland heeft het water van de Rijn, omdat er al maandenlang geen regen is ge vallen, een zó laag peil bereikt dat de meeste schepen maar de helft van hun gebruikelijke lading kunnen vervoeren, anders lopen ze op de grond De vaargeul is bovendien zo smal geworden dat er regelmatig ernstige verkeersopstop pingen ontstaan, zoals deze foto er een in beeld brengt. Op de achtergrond Koblenz. (Van onze Romeinse correspondent) Van het presidium leidde kardinaal Tis- serant de vergadering. Hij deelde mee, dat ieder der Concilievaders tot lid van een der commissies verkozen kon wor den, met uitzondering van de leden van het presidium, van het secretariaat voor bijzondere zaken, van het admi nistratieve tribunaal en uiteraard de tien reeds door de Paus benoemde pre sidenten der concilie-commissies. Bo vendien maakte de voorzitter de namen bekend van de door de Heilige Vader aangewezen vier onder-secretarissen van het Concilie. Ieder der stemgerechtigde leden van het Concilie had een boekje ontvangen dat als stembiljet tien bladzijden be vatte, elk met per pagina de naam van een commissie en zestien blanco regels. Ieder vulde op de betreffende plaats de namen der door hem voorgedragen kan didaten in. Uiteraard blijft igedere stemgerech tigde vrij de personen van zijn keuze op het stembiljet voor te dragen. De Londense „onderwereld" heeft ^/^rTa'ëopend door de Hertog van Wellington, bij Hyde Park Corner, die deze week werd geoven^ vlak bij Hyde Park staat. _a_ heinrwriike uitbreiding bijgekregen: deze imposante ondergrondse verkeersu een oe y jeen afstammeling van de „lron Duke", wiens Terwijl de vaders de 160 namen op schreven, werden mededelingen van technische aard gedaan over de aan staande bijeenkomsten. De volgende zit ting van de generale congregatie zal in afwijking van het oorspronkelijke plan pas zaterdag plaats vinden. Voor de viering der openingsmis op dio dag werd aangewezen de bisschop van Rotterdam, mgr. M. Jansen. Duide lijk is, dal het presidium de Concilie vaders ruim tijd wil ueven om de eer ste uitslag van de stemming te bestu deren en daarover gezamenlijk in de gegeven structuren der bisschopscon ferenties en die der deelgebieden van gedachten te kunnen wisselen. Het is een opmerkelijk feit, dat de mededelingen gedaan werden in zes talen; naast het officiële Latijn klonk uit de luidsprekers ook het Spaans, Frans, Engels, Duits en Italiaans. Het valt dus nog al mee met het rigorisme op taalgebied, door velen gevreesd met in het achterhoofd steeds de gedachte aan een streng en overheersend curiaal systeem, dat langs duizend en een lij nen het Concilie zou moeten brengen in de door de Curie gegraven beddin gen. Verder werd bekendgemaakt, dat de agenda der afzonderlijke zittingen ten minste vijf dagen tevoren zal worden aangekondigd, opdat ieder der Concilie vaders ruimschoots de tijd zal hebben zijn opmerkingen en voorstellen tevo ren aan het secretariaat bekend te ma ken De norm hiervoor is gesteld op drie dagen, het minimum, dat tot heden het praktisch en efficiënt verloop der vergaderingen vereist. De Vaders is reeds bekendgemaakt, welke ontwerp-decreten en constituties het eerst in behandeling zullen worden gebracht. Volgende week, zo deelde kardinaal Tlsserant gisteren mee, be gint men met de uitgebreide constitu tie over de liturgie. Wij hebben voorts het gerucht opgevangen, dat het Con cilie op het methodologisch vlak ertoe neigt langs verschillende kanalen, waar van de bisschopsconferenties zeer be langrijk zijn, zo nodig adviezen en op merkingen in te sturen, vóór afzonder lijke ontwerpen stof van bespreking worden in de Generale Congregaties. Men dient het woord democratie in het Concilie met voorzichtigheid te gebrui ken. Het is daar slechts een relatief begrip. Intussen echter breken reeds thans zekere „democratische" metho de zich baan, die stroken met het leven en het rechtsgevoel van deze tijd. Sinds enige tijd is er ook in Haarlem een brillenspeciaalzaak, waar iedereen dus ook particulieren 30-45% korting op de normale prijzen van monturen en glazen krijgt. Ziekenfondsleden krijgen de glazen op voorschrift zonder bijbeta ling. Vrije keuze uit ca. 500 modellen van de beste fabrikaten. 2 jaar gratis verze kerd tegen breuk en verlies. Onze zaak is dan ook enig in Nederland! Brillenspecialist HAAGSMAN Jansstr. 56 t/o Gerechtsgeb. - Tel. 10180 Filiaal: Amersfoort: Zonnehof 3 A Het Anerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken maakte later bekend, dat bij het onderhoud tussen Kennedy en Gromyko ook de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Rusk, aanwezig zal zijn. 's Avonds zal een „werkdiner" voor de Russische minister worden gegeven. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat op dit diner waarschijnlijk de kwesties Berlijn, Laos en de ontwapening ter sprake zullen komen. De voormalige ambassadeur van de VS in Moskou, Llewellyn Thomp son, de onderminister van Europese za ken, William Tyler, en de functiona rissen Martin Hillenbrand en Robert Creel zullen eveneens aanzitten, Gro myko zal vergezeld worden door de Russische onderminister van buitenland se zaken, Semenov, en de Russische am bassadeur in Washington, Dobrynin. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Bewolkt met opklaringen en droog weer. Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Zwakke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DONDERDAG: Zon: 7.08-17.41. Maan: 21.27-12.58. (Advertentie) wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winde rig klimaat ROME, 17 oktober (KNP) De kan didatenlijsten voor de Concilie-commis sies die de verschillende episcopaten hebben ingediend werpen een in teressant licht op de instelling, waarmede de bisschoppen de stem ming tegemoet getreden zjjn. Terwijl buitenlandse bladen en ook Italiaanse kranten spreken van een opzienbaren de blokvorming van de Centraal- en Noordeuropese bisschoppen, toont juist de gezamenlijke lqst van die groep, (bestaande uit de episcopaten van Duitsland, Nederland, België, Frankrijk Oostenrijk en Zwitserland), dat deze niet alleen eigen mensen naar voren hebben willen brengen, maar deskundi ger uit geheel de wereld hebben voor gesteld. De lqst van deze bisschoppen- groep bevat voor iedere commissie zes tien kandidaten, zodat zij een brede ba sis voor iedereen vormt. Maar wat vooral opvalt is de brede visie en mon diale kennis, die zij ten toon spreidt. De 160 voorgestelde kandidaten zou- den afkomstig zqn uit ten minste dertig verschillende landen of groepen van landen, en wel uit Latqns-Amerika tien, uit Afrika zestien, uit Frankrijk veer tien, uit Noord-Amerika twaalf, uit Duitsland elf, uit Italië tien, uit Spanje tien, uit Engeland acht, uit België acht, uit Nederland vijf, uit Polen vijf, uit Joegoslavië vier, uit Canada vijf, uit Australië vijf, uit Noord-Afrika twee, uit Zwitserland vier, uit Oostenrijk drie, U1» ^uid-Afrika drie, uit Indië zeven, Si™' twee- uit Syrië drie, uit erland vier, uit Japan twee en voorts een kandidaat uit Luxemburg, de Oe kraïne, Egypte, Indonesië, de Philippü- ner en Portugal. De Italiaanse bisschoppen zouden ook kandidaten hebben ingediend, doch uitsluitend Italianen. Het staat vast, dat niet alle Italiaanse bisschoppen een uitsluitend Italiaanse lijst gewild heb ben. De bisschoppen van het Verre Oosten zouden uitsluitend kandidaten uit het Verre Oosten naar voren heb ben gebracht, doch meestal slechts twee of drie kandidaten voor elk der com missies afzonderlijk. Voor de commis sie der missies echter worden zeven bisschoppen uit het Verre Oosten ge noemd. In de commissie voor de ge loofsleer zou kardinaal Santos naar vo ren gebracht zijn. De Afrikaanse bisschoppen hebben, ook blijk gegeven van een zeer brede kijk, toen zij hun namen lijst hebben ingediend. Naast bis schoppen uit Afrika stelden zq de kan didatuur van prelaten uit Oostenrij! Canada, Nederland, België, Frankrq Indië, Italië en Polen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1