Kamer verontrust door ontgroeningskwestie Minister Cals: „Ik vrees meer dan een incident - EEN SYMPTOOM" POLITIEKE GEVANGENEN OP NIEUW-GUINEA VRIJ SN* Reeds zestig mensen tegen hondsdolheid gevaccineerd PRINS IN ANNE FRANKHUIS Politieagent schromelijk nalatig Concilievader, overleden H nieuw HET K0MPL0T vS Gebeurtenis in Amsterdam geen uitzondering? Dierenbescherming: gevaar voor angstpsychose onder eigenaars Sfeer scheppen rond dans-rol In Den Haag géén hondsdolheid Deel van ballet ontslagen „Dienst zit er op!" schoonheid is zichtbare gezondheid fg§i m SPOEDZENDING SERUM UIT AMERIKA AANGEKOMEN Mascha ter Weeme Uitkering aan nazi slachtoffers pas over enige tijd Dieren kunnen wel worden ingeënt Free as Air Prins Bernhard opent „Westermarkt" TWAALF JAAR voor havenarbeider Tweejarig zoontje om het leven gebracht nu ook TWEN cosmetica, speciaal voor jonge mensen tvUENSDAG 17 OKTOBER 1962 PAGINA 2 'n JAN JAARSMA haard! Er moet iets gebeuren (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 16 okt. Van daag is de G.G. en G.D. begonnen met de vaccinatie van een groot aantal mensen die na september door in hoofdzaak onbekende honden zijn gebeten. De vacci natie geschiedt in overleg met en op advies van de huisarts. Tot nu toe zijn deze vaccinaties niet ver plicht gesteld. Men adviseert slechts. Tot nu toe heeft niemand nog geweigerd. In de loop van de ochtend werden in totaal zestig mensen ingeënt tegen de gevaar lijke ziekte. Hiervan werden er vierenvijftig voor de eerste maal gevaccineerd en zes mensen voor de tweede maal. Onbekende honden Angstpsychose Muilkorven Amsterdams Studentenhuis -:>:<• PAUL VLAANDEREN gezegd! (Van onze onderwjjsredacteur) DEN HAAG, 16 okt. „Als het ge beurde bij de ontgroening in het Am sterdamse Studentencorps de gedachte oproept aan „Dachautje spelen", dan is dit reeds een ernstige zaak, ook al zou de bedoelde uitdrukking zeil niet ge bruikt z(jn", zo verklaarde de minister var O.K. en W., mr. J. Cals, vanmid dag in antwoord op vragen, die de heer Vermooten (PvdA) in de Tweede Kamer heeft gesteld. De minister zei: ik vrees dat we hier niet alleen met een incident, doch met een symptoom te maken hebben. De zuivering van de groentijd acht de bewindsman op de eerste plaats een taak van de studenten zelf. Hij zei de studentenorganisaties de gelegenheid te willen geven met voorstellen dienaan gaande te komen. De kwestie van de ontgroening bleek vele Kamerleden te verontrusten. Na dat de heer Vermooten gevraagd had om het Instellen van een commissie van onderzoek, kwamen ook de Kamerleden Schouwenaar, Vondeling, Geertsema, Engelsman, Nolte, Roemers, Stokman en Lankhorst met vragen. Advertentie Minister Cals zei blij te zijn zijn ver ontrusting te kunnen uiten. De laatste dagen heeft hij mede door het gebeurde in Amsterdam nog verscheidene andere klachten ontvangen, die doen vermoe den, dat het incident niet als een abso lute uitzondering gezien moet worden. Het krijgt hierdoor een ernstiger aspect. Op de vraag van de heer Vermooten of het gebeurde niet de grenzen van het strafbare nadert, dan wel overschrijdt, had mr. Cals nog niet direct een ant woord. De minister wees wel op de grote moeilijkheden bij een groeiend aantal novieten. Niet altijd zijn er vol doende ouderejaars met tact, die de ontgroening met de wapens van de geest kunnen voeren. Er moet in deze situatie inderdaad iets gebeuren. De minister juicht het toe, dat het rectorencollege de zaak deze week zal bespreken. Curatoren van Amsterdam zullen een herziening van de groentijd eisen. Ik wil mij nader beraden over wat er verder moet ge. beuren, aldus de bewindsman. Minister Beerman voegde hieraan toe, dat de excessen meer op het ter rein van het universitaire tuchtrecht dan op dat van het strafrecht liggen. De justitie kan moeilijk ingrijpen, om dat haar zelden klachten bereiken. Het duwen en stoten bij de ontgroening leidt dikwijls tot zodanige gevolgen dat dit niet beantwoordt aan de regels van fairheid, aldus de minister van Justitie. Mr. Beerman acht de in Amster dam ingestelde commissie van on derzoek voldoende objectief. Daarop werd uit de Kamer o.m. de vraag gesteld of het onderzoek naar een strafbaar feit afhankelijk dient te zijn van de omstandigheid, dat in de com missie van onderzoek toevallig een substituutofficier van justitie zitting heeft. Zijn aanwezigheid is niet toevallig, zo antwoordde mr. Beerman. Mej. Nolten vroeg waarom studenten politieel en justitieel anders behandeld worden dan anderen. Dit gebeurt niet, aldus minister Beerman-.wanneer er strafbare feiten aan het licht komen, zal er een vervolging worden ingesteld. „Wat in groentijd gebeurd, kan niet worden losgemaakt van de geheel eigen sfeer daarvan," zo zei minister Beer man. ,,Ik praat het gebeurde niet goed, maar men heeft het gevoel dat de kwetsing op het moment waarop ze ge uit wordt niet voorop staat." Vermoedens van een zekere vorm van klasse-justitie op grond van de aan wezigheid van de substituutofficier in de commissie van onderzoek wees de minister van justitie van de hand. Een aantal van 121 gevangenen die om politieke redenen door het Nederlandse bewind op Nieuw-Guinea waren veroor deeld, zijn maandag vrijgelaten. Toen de mannen de gevangenissen van Biak en Hollandia verlieten werden zij buiten begroet door vrouwen die hen bloemen slingers in de Indonesische kleuren rood en wit omhingen. Balletdansers en -danseressen zijn het lastigste soort mensen dat er bestaat. Hun fanatisme komt natuurlijk grotendeels voort uit het besef, dat ze maar zo kort de tijd hebben carrière te maken en hun idealen in ver vulling te zien gaan. Anders- zijds zijn het idealisten, zij heb ben zelden of nooit het beroep gekozen omdat er veel „brood in zit" en stellen artistieke vol doening of goede teamgeest vaak hoger dan een geweldige sala riëring. Wat dat laatste betreft is er wel heel wat veranderd in ons land. Toen wij (dat zijn Max Dooyes, Florrie Rodrigo, Bob Nijhuis en ik) in 1947 het Ballet der Lage Landen begonnen, was er in Nederland geen geld, geen publiek, geen literatuur, geen traditie. Datgene, wat Yvonne George vóór de oorlog bereikt had was verloren gegaan. Bij hadr had ik mijn scholing door gemaakt, de uitvoeringen bij de Nederlandse Wagnervereniging, de seizoenen met de Italiaanse opera, zelfstandige voorstellingen in het Kurhaus in Scheveningen heb ik meebeleefd. Maar het was een moeilijk bestaan zonder financiële achtergrond: het Ne derlandse volk houdt van muziek en schilderkunst, erg theaterminded is het niet.'" Want dat ballet voor een goed deel onder de theaterkunst gerangschikt behoort te worden, daarvan is Mascha ter Weeme ten volle overtuigd. Ons bezoek bij de kleine vrouw met haar fijnbesneden gelaat, haar kritisch peinzende ogen en rode, met een framboise gloed overtrokken coiffure, geschiedt naar aanleiding van haar verjaardag vandaag. Hoeveel maal zij deze reeds gevierd heeft moge de lezer slechts gissen, het dunkt ons het goede recht van een ballerina haar geboortedatum met een beschermende pirouette te bedekken. Het was in elk geval in Amsterdam, dat de kleine Mascha het levens licht aanschouwde. Haar vader was kunstschilder. De wanden van haar ruime, met veel antiek en kunstzinnige voorwerpen ingerichte woning aan de Nicolaas Witsenkade zijn overvloedig behangen met zijn doeken, hoe wel de Amsterdamse joffers en (natuurlijk!) dè balletschilder Claude Degas vertegenwoordigd zijn. Een boekenkast met uitgebreide ballet- en muziek literatuur, drie poesen („die kleine Siamees kreeg ik van Hans Snoek, van het Scapino-ballet") en een grote kooi met kanarievogels behoren voorts tot de eerste in het oog vallende zaken. „Muziek, décors, kostuums, belichting, requisieten, het zijn allemaal on ontbeerlijke factoren bij een voorstelling. Tegenwoordig wordt wel eens tè zwaar het accent gelegd op de techniek, het gaat dan om lichaamslijnen en bewegingen in trainingspak tegen een zwarte achtergrond; het gaat ge vaarlijk de richting uit van acrobatiek, circuskunst, men mist de emotie, de romantiek, de menselijke achtergrond". Deze woorden klinken niet ver wonderlijk uit de mond van Mascha ter Weeme, de dramatische danseres bij uitstek, die haar principes gedurende het bestaan van het Ballet der Lage Landen aan de jongere dansgeneratie heeft overgedragen en daar mee de Nederlandse balletkunst een onschatbare dienst heeft bewezen. De debutanten die hun opleiding voltooid hebben zijn vaak toegerust met een prima techniek en voeren hun plié, fouettê en arabesque onfeilbaar uit. Theaterallure, toneelhouding, gebarenexpressie, karakterisering van de uit te beelden figuren zijn echter nog heel andere zaken, en dit „sfeer schep pen" rond een rol, dit dienstbaar zijn van de persoon aan het gehele en semble, óók in het kleinste rolletje, dat heeft zij altijd benadrukt, ddarin heeft zij school gemaakt „Spectaculaire gebeurtenissen? Ach, ieder uitvoering is altijd weer een pnnnend evenement. Onze heerlijkste herinnering is wel de voorstelling !9 mei 1957 in de Stadsschouwburg in Amsterdam ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Ballet der Lage Landen, waarbij de Koningin ons met haar aanwezigheid vereerde. Wij voerden toen „De notenkraker" van Tsjaikowski uit, ingestudeerd door Walter Gore, en twee moderne oaletten: „Hoepels" van Walter Gore en „Het Geschenk" van Peter Darrel. Het was een onvergetelijke avond". In 1959 werd een eind gemaakt aan het bestaan van het Ballet der Lage Landen. Het zette zich gedeeltelijk voort in het Amsterdams Ballet, in 1961 gereorganiseerd tot Nationaal Ballet. Het is hier niet de plaats de overbe kende fusies en ruzies in de vaderlandse balletregionen te memoreren. Wél heerst er volgens Mascha ter Weeme, aan wie in opzet de leiding van de Operaballetten is toevertrouwd, op het ogenblik verschil van mening over de taakverdeling. De ballettomanen in Nederland mogen mét haar aan nemen, dat dit door de betrokken instanties uit de weg geruimd zal worden. Het zou een passend verjaardagsgeschenk zijn! verschillende politiebureaus in te stad kwamen meldingen van bijtge- vallen binnen. Men mag hieruit niet concluderen dat de honden meer bijt- lustig zijn dan anders. Sinds de tjersfe berichten van hondsdolheid meldt zich nagenoeg elke gebetene, hetgeen voor heen in de meeste gevallen werd nage laten. Zo werd twee weken geleden op het Singel een vijftienjarig meisje door een herdershond aangevallen en gebeten. De eigenaar van de hond is inmiddels ont dekt. Ook werd een man, die in de Kat- tenburgertussenstraat op een bakfiets reed, gevolgd door een hond die hem in de broekspijpen en later in zijn been beet. De eigenaar van deze hond is bekend evenals die van het pincertje dat in bet Westerpark een kind heeft gebeten. Op de Koninginneweg werden door ditzelfde driftige hondje nog twee andere kinderen aangevallen en gewond. Onbekend gebleven honden, waarvan soms een vaag signalement bekend is, beten een jongen in het Vondelpark, een man op de Postjesweg en e^n wandelaar in de Sibogastraat. Eind september werd bij het Am- stelstation de 22-jarige J. Krul door een herdershond gebeten. Begin ok tober moest het slachtoffer met on bekende ziekteverschijnselen in het O. L. Vrouwegasthuis worden opgenomen. Volgens een arts is hondsdolheid niet waarschijnlijk, maar anderzijds ook niet uitgesloten. De eigenaar van de bijtgrage herdershond is bekend. Ook een agent werd gebeten. En wel door een diensthond die was vastge bonden aan een paal op het bureau Overtoom. Eveneens kwam bij de poli tie een geval van „hondenruzie" binnen. In de Anjelierstraat gingen twee honden elkaar te lijf. Een van hen kreeg een gevoelige beet. De jonge boxer, die zondag een achttienjarige jongeman heeft gebeten en daarna in een politie bureau in Amsterdam-zuid is opgeslo ten, is maandag door een inspecteur van de veeartseniikundige dienst onderzocht. De conclusie luidt: geen spoor van honds dolheid. Toch blijft de boxer ter obser vatie nog twee dagen in het nolitiebu- reati opgesloten. Op Schiphol is vandaag een spoed- zending van 50.000 eenheden anti-rabies- serum uit de Verenigde Staten aange komen, afkomstig van de Amerikaanse chemische fabriek „Americain Cyana- mid". Het rijksinstituut voor -Ie volks gezondheid te Bilthoven had zich maan dagochtend, nadat de eerste gevallen van hondsdolheid in Amsterdam waren geconstateerd, tot de Nederlandse ver tegenwoordigers van de Cyanamid-la' - ratoria gewend met het dringende ver zoek zo snel mogelijk een zending se rum naar Nederland te zenden. Het anti-rabies-serum vormt ien oe- langrjjke aanvulling op het vaccin van Pasteur, dat het Rijksinstituut voor volks gezondheid op het ogenblik gebruikt voor bestrijding der hondsdolheid. Terstond na aankomst werd het overi gens opvallend kleine pakje door een vertegenwoordiger van de pharma Che mie uit Haarlem ingeklaard en naar Bilthoven gebracht. Daar wordt het se rum in gekoelde staat bewaard. Het secretariaat van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, afdeling Am sterdam, heeft verklaard dat er door de berichten in de pers betreffende honds dolheid te Amsterdam een angstpsy chose onder hondeneigenaren dreigt te ontdaan, waardoor de neiging op komt zich van zijn hond te ontdoen. Ge valle dat men de hond wil laten afma ken of zonder meer op straat zetten komen de vereniging ter ore. Voor dergelijke maatregelen bestaat gee, enkele reden, aldus het secreta riaat. Besmetting kan alleen plaatsvin den na bijten door een besmet dier. Uit voorzorg kan men z(jn hond tegen hondsdolheid laten inenten, hetgeen iedere dierenarts kan verrichten. Af gezien hiervan wordt dringend aange raden op straat geen honden los te laten lopen. Mocht een hond worden gebeten of twijfelt men aan ziin ge zondheidstoestand dan is het wenselijk een dierenarts te raadplegen. Het muilkorven van honden die op straat komen is, voor wat betreft ge vaar van besmetting, momenteel nog niet nodig, maar wordt, als daar reden voor is, te zijner tijd door de overheid voorgeschreven. De afdeling Amsterdam van de vereniging tot be scherming van dieren heeft over dit DEN HAAG, 16 okt. Ter vermijding van misverstand wijst de Rijksvoorlich tingsdienst er op dat de regeling van de uitkering aan nazi-slachtoffers overeen komstig het rapport van de commissie- Drees door de regering aan het parle ment is overgelegd en nog in de Staten- Generaal moet worden behandeld. Hier mede zal nog enige tijd gemoeid zijn. Eerst daarna zullen mededelingen wor den gedaan over de verkrijgbaarstelling van aanmeldingsformulieren. Het heeft derhalve geen zin reeds nu verzoeken tot het centraal afwikkelingsbureau Duit se schade-uitkering of aan enige an dere overheidsinstantie te richten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 okt. Naar door de dierenbescherming alhier wordt mede gedeeld, leed de jonge herdershond, die vorige week donderdagavond in zijn ag- gressiviteit in de Hobbemastraat enkele mensen heeft gebeten, aan hersenvlies ontsteking. Een onderzoek heeft uitge maakt dat dit de oorzaak was dat de hond zo van streek was, en niet, „oals de geruchten wilden, hondsdolheid. Vandaag is men overigens in de poli klinieken van de dierenbescherming te Den Haag begonnen met het inenten van honden tegen hondsdolheid. Wie zijn huisdier wil laten vaccineren, kan voor vijftien gulden in de klinieken terecht. Men acht echter bij de dierenbescher ming geen gevaar voor een hondsdol heid-epidemie aanwezig. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 17 okt. Gisteren is de helft van het ballet van de musical Free As Air door de directeur Joop Klein Essink ontslagen. Dit ontslag geldt in totaal zes personen, die al meermalen Wijlt <-n van tegenwerking hadden gegeven. Het gaat hier, volgens een zegsman van Free as Air, slechts om een be drag van 20 waarover de dansers moeilijkheden maakten. Het ballet zal nu opnieuw worden ge formeerd zodat er in de voorstellingen reeks in de Groote Schouwburg geen stagnatie zal optreden. Het bezoek wordt tot nu toe „vrij behoorlijk" genoemd en neemt steeds toe. Een aanlooptijd acht men voor elke musical normaal. Nieuw-Guinea De Verenigde Na ties hebben bekend gemaakt dat in westelijk Nieuw-Guinea 121 politieke gevangenen zijn vrijgelaten. (UPI). Nadat Prins Bernhard dinsdagmiddag in Amsterdam de opening had verricht van het studentenhuis „Westermarkt", gelegen aan de rand van de Jordaan onder de befaamde Westertoren, bracht hij een bezoek aan het aangrenzende Anne Frank huis. De foto laat zien hoe de Prins in het kamertje van Anne Frank de door het meisje achtergelaten foto's en afbeeldingen met grote aandacht bekeek. AMSTERDAM, 17 okt. Prins Bern hard heeft gisteravond hier het nieuwe studentenhuis „Westermarkt" aan het gelijknamige plein geopend door een teken te geven, dat doorgegeven werd aan de bespeelster van het carillon van de Westertoren, mej. R. Pieffers, die daarop het „Io Vivat" inzette. Nadat enige toespraken waren gehou den o.a. door prof. mr. A. D. Belinfante, de voorzitter van de stichting voor stu dentenhuisvesting, maakte de prins een rondgang door het gebouw en sprak met enige studenten. Ook heeft hij het ernaast gelegen Anne Frankhuis bezich tigd, dat grote indruk op hem maakte. Bij zijn bezoek waren deputaties van de Amsterdamse studentenverenigingen aanwezig, behalve van het Amsterdams Studentencorps. Prof. Belinfante merk te naar aanleiding hiervan op: „Het is misschien niet onverstandig, dat het A.S.C. hier niet is", waarop de prins knikte. Verenigde Staten President Kenne dy heeft gisteren de Amerikaanse ruim tevaarder Walter Schirra op het Witte Huis ontvangen en hem met zijn ge slaagde vlucht gelukgewenst. Schirra werd vergezeld door zjjn vrouw en kinderen. (Rtr.) ROTTERDAM, 16 okt. In de zaak tegen een 42-jarige havenarbeider, die aangeklaagd was wegens moord op zijn tweejarig zoontje, het plegen van on tucht met een veertienjarig buurmeisje en het stichten van brand in zijn wo ning, sprak de rechtbank hier vanmor gen het vonnis uit van twaalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte de moord niet bewezen, evenmin als de opzettelijke brandstichting, maar baseerde het von nis op de subsidiair ten laste gelegde doodslag en de wel bewezen ontucht. Bij het bepalen van de strafmaat hield de rechtbank rekening met het psychiatrisch rapport dat verdachte vrij sterk verminderd toerekeningsvat baar acht, én met de rol die zijn vrouw in deze zaak had gespeeld door haar man en kinderen in de steek te laten en te weigeren terug te keren. Dat de man zich daarna aan drank te buiten was gegaan, werd hem als een verzwarende omstandigheid aange rekend. De officier van justitie had 15 jaar gevangenisstraf en ter beschik king stelling van de regering geëist. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 17 okt. „De dienst tijd zit erop, meneer," was het wat vermoeide en tegelijkertijd bevreem dende antwoord van een hoofdagent, die gisternacht werd gewaarschuwd door een man in verband met een in braak. De agent was op weg naar huis, nadat hij zijn dienst op het bureau Lin- naeusstraat had gedaan. De late, ac tieve voorbijganger gaf hij nog het ad vies mee: „Belt u even vijf-maal-acht." Door de laksheid van deze agent kon den inbrekers die in het confectiebe drijf van Vos aan het Delflandplein ope reerden op tijd verdwijnen. De hoofd agent is gisteren door hoofdinspecteur K. Heyink uitvoerig gehoord. Reeds eerder was bij het confectie bedrijf ingebroken. Toen werd voor en kele duizenden guldens aan textiel ge stolen. Gisternacht waren de inbrekers het bedrijf binnengedrongen nadat zij een glazen deur hadden geforceerd. Een vijftigjarige man, die juist terugkeerde van een feestje, zag hoe de heren lap pen stof in hun auto laadden. Deze nachtelijke verhuizing kwam hem ver dacht voor en hij ging op zoek naar politie. Enkele straten verder kwam hij de hoofdagent tegen, deed zijn verhaal en kreeg het merkwaardige advies. De man verloor de moed niet en slaagde erin de politie te alarmeren. De naar het Delflandplein gestuurde politie-auto's kwamen echter te laat. De ondervraagde hoofdagent heeft bekend te zijn aangesproken door de voorbijganger. Hij had echter de in druk gekregen dat de diefstal al een voldongen feit was. De agent was op weg naar zijn nieuwe woning. Een fietstocht van zeker dertig minuten. De korpsleiding van de Amsterdamse politie is echter van mening dat de agent ook als de diefstal al een voldon gen feit was geweest en de inbreker» verdwenen waren minimaal de recher che had kunnen opbellen. ROME 16 okt. (UPI) - Mgr. Joseph A. Burke, bisschop van Buffalo in de Ame rikaanse staat New York, is vandaag op 76-jarige leeftijd in een Romeins zieken huis aan een hartkwaal overleden. Mgr. Burke was een der Concilievaders. (Advertentie) ALLEEN COSMETICA OP MEDISCHE BASIS kunnen Uw huid ge zond en daardoor langdurig mooi houden. Het is daarom dat met de moderne Dr.v.d. Hoog cosmetica - afgestemd op het Nederlandse klimaat - vaak zulke opvallend goede resultaten -worden bereikt. -:.v^ Een jonge huid heeft een bijzondere ver zorging nodig. Daarom ontwikkelde het' Dr. v.d. Hoog laboratorium de TWEN-serie. Nieuwe schoonheidspreparaten speciaal afgestemd op het eigen karakter van de jonge huid. De serie omvat: voor reiniging: Twen milk, voor voedingTwen nightcream, voor stimulering: Twen lotion. Mooie kleurreproduc- tie van onze klassieke vaas. GRATIS verkrijg- .baar bij elke Dr.v.d. 'Hoog depositaire, die ook enkele interessante brochures over huid verzorging en make-up voor U heeft. DR. v.d. HOOG COSMETICA-VERKOOPKANTOOR - POSTBUS 8-BUSSUM DRRROM werp ik NAAR PARUS GELOKT, NIET? ZODAT JE BENDE. U NIET UW VR0ÜW OPGEBELD IN LONDEN ONVERSTANDIG Z'JN MONSIEUg WE5T VROUWKON ONTVOEREN! MONSIEUR EHMET, IK DENK DAT W'J 0 KUNNEN AF DROGEN, POPULAIR GEEN GEWELD, ALSTUBLIEFT. DAT KOMT MEVROUW VLAANDEREN NIET TENGOEDE SLUWE DV!V£L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2