Regering zou het gemengde boerenbedrijf willen helpen Landbouwschap spreekt met enkele ministers DAGPUZZLE L L H L KV P - Kamerleden wel bij behandeling aardgasnota K.N.B.T.B. BEZORGD OVER LANDBOUWSITUATIE DE GOUDEN WATERBLOEM 7/ HET WOLVEN JONG E Alfredo SPINWIEL Het tegoed van de banken is zeer ruim gebleven Avontuur aan de Rivièra Luxe passagiersdiensten Maenen keert zich tegen verwijten Mijnwerkersbond je ware WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 MGINA 4 Geen toezegging over landarbeidersionen li 2 12 3 k 5 5 6 Trèveszaal van Genua-Napels Cannes en Lissabon Noord- Zuid en naar Centraal Amerika en de Pacific Hoyman Schuurman's Scheepsagentuur N.V. Omzet en winst 10 hoger bij Kempkes Agrarisch inkomen KVP Arnhem- Nijmegen zendt telegram aan minister raad door LUKACS yjA(W/j/v vAoee. /SPE k&tVtMGr [/Atv HerMcee' in beweging. Het is inderdaad een trieste behuizing, die ze daar voor zich zien. Tot overmaat van ramp begint er uit de loodgrijze hemel een miezerige regen neer te druppelen... Een grauwe hond blaft schor, wanneer ze over een krakende plank de nederzetting betreden. Zwijgend ziet Egil toe, hoe een der mannen de poort in de palissade ZÓrgVUMig Sluit. „Ziezo, hohoho!" buldert de aanvoerder, „ik zeg, welkom op Agors burcht... breng het gastvertrek voor de prinsin gereedheid, Borne!" Bulderend van het lachen slaat hij Egil op de schouder, maar de blik in de ogen van de jongen ziende buigt hij zich opeens voorover en gromt dreigend: „Je bent hier nou, en je blijft hier, ik zeg je blijft hier, zolang Agor dat wil. Versta je? Ik heb nog een klein plannetje met jou." door W. GELDOF (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 11 okt. De regering; staat niet onverschillig tegenover de gedachte van financiële steun aan de gemengde boerenbedrijven, die door de slechte resultaten van het afgelopen jaar in moeilijkheden z(jn geraakt. Dit is gebleken tijdens een bespreking van het dagelijks bestuur van het Land bouwschap met enkele ministers. Voor de vergadering werd gebruik gemaakt van de historische Tr&veszaal, waarin iedere week het kabinet pleegt bUeen te komen. Van de zijde van de regering waren aanwezig de minister van Land bouw, mr. Marijnen, de ministers prof. Zijlstra (Fin.), dr. Veldkamp <8oc. Zaken), drs. De Pous (Ec. Zaken) en staatssecretaris Roolvink (Soc. Zaken), Het was geen vergadering waar beslis singen konden worden genomen maar het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft ruim de gelegenheid Sehad zijn standpunt uiteen te zetten. bespreking duurde van gisteren drie uur tot over zessen. De vertegenwoordi gers van het Landbouwschap hebben een aantal wensen op tafel gelegd: financiële steun aan de gemengde»be- drtjven en een verhoging van de land- arbeiderslonen. Bü dit laatste punt schuilt de moei lijkheid hierin dat de landarbeidersio nen zouden zjjn achtergebleven bU de algemene loonontwikkeling (in het land bouwschap is die achterstand wel eens op zestig procent gesteld), maar dat veie boeren financieel niet in staat zijn een loonsverhoging te betalen als zij niet meer geld voor hun produkten kunnen krijgen. HierbU komt dus het gehele loon- en prijsbeleid aan de orde en dit verklaart de aanwezigheid van de mi nister en de staatssecretaris van Socia le Zaken en de minister van Econo mische Zaken. Omdat de o.a. gevraag de verhoging van de melkgaranties en de financiële faciliteiten voor het ge mengde bedrijf een niet onaanzienlijke verhoging van de rijksuitgaven zouden betekenen, was ook de minister van Financiën aanwezig. Dezelfde wensen waren ook reeds ter sprake gebracht tijdens een eerdere bespreking van het dagelijkse bestuur van het Landbouwschap met minister Marijnen. De bewindsman kon toen uiteraard geen toezeggingen doen zon der beraad in het kabinet. Het Land bouwschap heeft toen bü de regering een audiëntie aangevraagd en de bespre king van gisteren was daarvan het ge volg. De Indruk is wel gewekt, dat het Landbouwschap daarmee als het wa re „in beroep'1 zou zijn gegaan na een weigering van minister Marijnen om aan de wensen tegemoet te komen. De minister zei gisteren nog eens met nadruk, dat deze zienswijze on juist is. Tijdens zijn bespreking met Het Landbouwschap kon hl) eenvou dig geen toezeggingen doen, zoals ook de vergadering van gisteren niet tot definitieve resultaten kon komen, omdat het gehele kabinetsbeleid met de gevraagde maatregelen gemoeid zou zijn. Het gesprek was dan ook niet meer dan een oriëntatie in de standpunten van beide „partijen". Minister Marijnen verwierp ook het commentaar dat het blad van de KNBTB, „Boer en tuinder" heeft ge wijd aan de uitkomsten van het ge sprek tussen de minister en het Land bouwschap. In dit commentaar werd de minister verweten, dat hij zich er (,met een Jantje van Leiden" zou heb- LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden Invullen 1 vreemde munt; 2 draadloze telegra fie; 3 zoogdier; 4 muziekinstrument; 5 voornaam; 6 Europees land. Oplossing van 16 okcobjr Horizontaal: 1 hansworst; 2 Arizona, uk; 3 daimio; 4 zigzaglijn; 5 Maine, nis; 6 karn, ruwen; 7 aga. Nero; 8 n.o., flair; B kattekop; 10 as, rijm. Ede; 11 snood. Oran. Verikaal: 1 Harz, Kansas; 2 ar, Imago, in; 3 Niagara; 4 Suez. zin. faro; 5 Wodan. altijd; 6 onager, atm.; 7 rail. unie; 8 mijnwerker; 9 tuinier, Oda; 10 Ko, snoe pen. ben afgemaakt en de verwachting zou hebben uitgesproken dat als gevolg van de harmonisatie van het landbouw beleid in de E.E.G. alles vanzelf wel op zijn pootjes terecht zou komen. Minis ter Marijnen zei gisteren, dat hü de in druk had gekregen dat ook het bestuur van de KNBTB het commentaar in „Boer en tuinder" niet dekt. Hoe „informatief" van aard het ge sprek van gisteren ook geweest moge zijn, de ministers hebben er deson danks geen twijfel aan laten bestaan, dat zij niet bereid zijn grote gaten in het algemene loon- en prijsbeleid te boren terwilie van de wensen van het Landbouwschap. Heel anders is het met de steun aan het gemengde bedrijf. De boeren op deze, vooral kleine ge zinsbedrijven zijn in moeilijkheden ge raakt omdat zij grote schulden hebben, vooral bij de veevoederleveranciers, die zij niet kunnen betalen vanwege de lage opbrengsten van o.a. de varkensfokke- rg en de pluimveehouderij. Het verlenen van faciliteiten aan deze boeren lijkt op het eerste gezicht op moeilijkheden te stuiten omdat het E E.G.-beleid de mogelijkheden tot steunverlening aan de landbouw heeft afgesneden. Het schijnt echter wel mo gelijk om achteraf toch nog financiële steun te verlenen over de periode voor de inwerkingtreding van het E.E.G.-be leid. Vanzelfsprekend moet hier wel heel voorzichtig worden gemanoeuvreerd om geen ongewenste reacties op te roe pen bij de E,E.G.-partners en de Euro pese commissie. De regering lijkt echter wel bereid om hiervoor een oplossing te zoeken. Die indruk bestond trouwens reeds na de eerste vergadering van minister Marijnen met het Landbouw schap en hij is versterkt na de bespre king van gisteren. De nadere uitwer king en de regeling van andere kwesties zoals de vaststelling van de garantie prijs en het gegarandeerde quantum voor melk er is nog geen E.E.G.- beleid voor melk zal moeten worden gevonden in het komende nieuwe over leg tussen minister Marijnen en het Landbouwschap. Intussen ziet het er niet naar uit, dat het Landbouwschap tevreden is met wat dinsdag werd bereikt. Een vertegen woordiger van de N.V.V. landarbeiders- bond zei bij het verlaten van de Trè veszaal: „Het regeringsbeleid is nog niet veranderd, afwachten maar". Hoe wel deze opmerking misschien niet he lemaal de opvattingen van het dage lijks bestuur van het Landbouwschap weergeeft, ook bij andere groeperingen in de georganiseerde landbouw blijft toch wel ook na de vergadering van gisteren de mening overheer sen, dat de regering onvoldoende be reid is aan de wensen van de land bouw tegemoet te komen. De regering zou het gemengde boeren bedrijf willen helpen. Voor de radio zei gisteravond de voorzitter van de K.N.B.T.B. de heer Mertens. te hopen, dat de wensen van het landbouwschap ingewilligd zullen worden. De voor zitter van het schap, de heer Bieuwen- ga, zou vandaag in de openbare ver gadering nog nadere mededelingen doen. (Advertentie) *---» T+" "-»• SOCfETA' PER AZIONI Dl NAVIGAZIONE Reserveringen itoor de Generaal Agente voor Nederland: Rokin 80-82 I Amsterdam en door de erkende paitagebureaux. (Van onze correspondent) HEERLEN, 17 okt. Aan het begin van een maandag hier door de KVP ge houden forumavond heeft het Limburg se KVP-Kamerlid de heer Jan Maenen zich gekeerd tegen de verwijten, welke de secretaris van de Katholieke Mijn werkersbond, de heer Palmen, zondag heeft geri- ht aan het adres van de Lim burgs KVP-afgevaardigden in de Twee de Kamer met betrekking tot hun „af wezigheid" tijdens de openbare Kamer behandeling van de gasnota. De heer Maenen stelde dat de KVP- Kamerleden uit Limburg wel degelijk de behandeling van de gasnota heb ben bijgewoond. „Dit blijkt overigens uit de Handelingen van de betreffende Ka merzitting", aldus de heer Maenen. „Tot het laatst zijn de Limburgse Kamerle den present gebleven, maar toen was de kern van de zaken welke in de gas nota aan de orde waren gesteld, uit puttend behandeld. Wanneer nu ge- WADDINXVEEN, 16 okt. De direc tie van Kempkes Meubelfabrieken n.v. deelt mede dat de omzet over het eerste halfjaar 1962 ruim tien pet. hoger ig ge weest dan over dezelfde periode 1961. Ook de winst is met hetzelfde percen tage toegenomen. Indien zich geen bij zondere omstandigheden voordoen mag worden verwacht, dat het resultaat over het thans lopende boekjaar niet hg dat van 1961 ten achter zal blijven. Over 1961 bedroeg het saldo der ex ploitatierekening 479.068, en werd er een dividend van 6 pet. uitgekeerd. DEN HAAG, 17 okt. Het bestuur van de Katholieke Nederlandse Roeren en Tuindersbond (K.N.B.T.B.) heeft zich, tezamen met de hoofdbesturen zij ner gewestelijke organisaties, tijdens een in Arnhem gehouden vergadering uitvoerig beraden over de uiterst zor gelijke situatie waarin het jvergrote deel van de gemengde bedrijven gedu rende de laatste anderhalf jaar is ko men te verkeren. De vergadering was van oordeel, dat deze situatie het gevolg is van een sa- menloop van omstandigheden. De be langrijkste hiervan zijn: de relatief ho ge voergraanprgzen, de zeer lage eier- prüzen, mede als gevolg van de West- du'tse minimum-invoerprijzen, de ma tige tot slechte varkensprijzen, en het massale optreden van mond- en klauw zeer. Het bestuur constateerde aan de hand van cijfers van het landbouw econo misch instituut, dat het arbeidsinkomen v«ut de boer op de gemengde bedrij ven in 1961-1962 plusminus 2500,- la ger was dan het jaar tevoren. Het was daarbij van oordeel, dat dit inkomen beduidend ligt beneden een aanvaard baar inkomensniveau in Nederland, ze- ke indien gelet wordt op de aanmer kelijke stijging van de welvaart bij na genoeg alle overige bevolkingsgroepen. De vergadering kwam tot de conclu sie dat op zeer korte termijn maatre gelen van overheidswege getroffen die nen te worden teneinde in deze zorge lijke situatie althans enige verlichting te brengen. De vergadering meende, dat naast een spoedige uitbetaling van de normale graarr- en zuiveltoeslagen en een juiste naleving van de E.E.G.-re geling een tweetal overbruggingsmaat regelen ten uitvoer gebracht dient te worden. Deze maatregelen zouden moe ten inhouden een financiële tegemoet koming in de vorm van een uitkering aan daarvoor in aanmerking komende gemengde bedrijven, en een aanvul lende regeling op het gebied van de credietverlening, welke regeling facili teiten zal bieden ten aanzien van rente, zekerheid en aflossing. zegd wordt, dat tien van de 150 Kamer leden de behandeling van de gasnota hebben bijgewoond kan dat alleen slaan op het laatste hall uur". „De KVP-energie-expert drs. M. Jans sen heeft de minister nadrukkelijk ge vraagd naar zijn mening terzake van de coördinatie van gas, kolen en olie, juist ook vanwege de gevolgen van de aard gasexploitatie voor de Limburgse ko len", zo vervolgde de heer Maenen. die voorts zei, dat de P.v.d.A.-woordvoerder, de heer G. Nederhorst. naar zijn me ning in het geheel niet opgekomen is voor Limburg en de mijnen en niet die hulde verdient, die de secretaris van de Katholieke Mijnwerkersbond hem meende te moeten toezwaaien. NIJMEGEN, 17 okt. De kring Arn hem en Nijmegen van de KVP Is ernstig verontrust over de financiële resultaten in belangrijke groepen van het agrari sche, maar speciaal van het gemengde boerenbedrijf. In verband met deze economische si tuatie iii de landbouw heeft hp zich in een telegram gericht tot de ministerraad met het verzoek maatregelen te treffen opdat deze bedrijven, na het ongunstige boekjaar 1961-'62, althans in hpt lopende jaar een redelijk deel van het nationaal inkomen zullen verkrijgen. 22. Op het strandje gaat de troep na een fluisterend gesprek uit elkaar. Slechts drie mannen blijven bij Agor en nadat deze de geboeide prins een stevige lederen riem om de hals heeft gelegd en die ver volgens aan zijn eigen gordel heeft gebonden, begeeft het viertal zich op weg. Om Egil bekommert zich ogenschijnlijk niemand, maar het ontgaat Erwin niet, dat de aanvoerder de jongen geen minuut uit het oog verliest. Langs een smal modderig pad, dat zich door het dichte geboomte kronkelt, bereiken zij een kleine open plek en daar wijst Agor met een breed gebaar op een verzameling armoedige hutten. „Kijk goed, jongen, ik zeg kijk, want daar hebben we Agors burcht, hohoho!" Voor de tweede maal slaakt de jongen een diepe zucht en steun zoekend wisselt hij een snelle blik met Erwin. Deze haalt berustend de schouders op en met een por in de rug zet Egil zich als een slaapwandelaar weer M0C0 C0PIIIHH (Advertentie) JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V.v SCHIEDAM - SEDERT 1776 AMSTERDAM, 17 okt. De verdere inkrimping van de chartale circulatie heeft, blijkens de weekstaat van de Ne- derlandsche Bank per 15 oktober, in de afgelopen week f 66 min bedragen, waardoor de stand is gekomen op f 5.258 min. De goud- en deviezenvoor- 16 George behoefde echter niet ver te lopen, want het eiland was slechts enkele hectaren groot. Reeds na dertig meter stootte hg op een tweede prikkel draadomheining, waarin wel enkele gaasdeuren wa ren aangebracht, maar deze bleken op slot te zpn. Achter de tweede omheining was een open vlakte met lage struiken en een bungalow in het midden. Zich verbergende achter de struiken begon George een omtrekkende beweging te maken. Toen hü hel prikkeldraad enige tientallen meters had gevolgd, kon hij de „La Galerne" er zien liggen. Van de aanlegsteiger liep een grintpad naar de bungelow, maar verder was er weinig aan de natuur ver anderd op dit eilandje. Het gebouw zelf was verve loos en zag er schamel uit. Om de intense zonne hitte te weren waren alle vensters gesloten. Toen George weer wat verder was gelopen zag hg, dat in de schaduw achter het huis enkele meisjes van twaalf tot veertien jaar speelden. Alles zag er zeer vredig uit en een diepe teleurstelling begon zich van Teorge meester te maken. Hier was niets bij zonders aan de hand. Had hij zich daarvoor zo druk gemaakt? Zeker, het eiland was afgezet met prik keldraad, maar was dat iets bgzonders? Op andere eilander had hij hier en daar eveneens prikkeldraad gezien. Misschien was het wel een overblijfsel uit de oorlog, toen hier militaire steunpunten waren gevestigd. Men had met echte Zuidfranse gemakke lijkheid het opruimen van palen en prikkeldraad aan de natuur overgelaten. George besloot, met dezelfde onverklaarbare kop pigheid als zoëven op zee, door te lopen. Hij kwam nu recht voor de achterzijde van het houten ge bouw, aan de schaduwzijde. Aan deze kant waren de luiken open en de ramen ver opengeschoven. Met een schok herkende hjj twee figuren, die aan een welvoorziene talel zaten te eten. Périn en Ducroix! Toen hij even wachtte, zag hij tevens een man, die hen bediende» Ook die herkende hij gemakkelijk: het was dezelfde als de uitkijkpost op de „La Ga lerne". Opnieuw bekroop hem de twijfel. Het mocht dan wonderlijk zijn om hierheen te komen vanuit Cannes, maar was Périn niet vrg om zo te doen'. En toch... toch was er iets in dit toneeltje, de twee etende mannen aan de tafel vóór het raam, de drie spelende meisjes achter het huis, dat George niet beviel. Hij besloot weer een eindje door te kruipen en nu ontdekte hü nog een zevende figuur; een vrouw van middelbare leeftüd, maar met harde trekken, die in een ligstoel achter een bloeiende heester een sigaret lag te roken, maar steeds naar de meisjes keek. De meisjes... daar was ook wat mee aan de nand. Z\j speelden, zeker, maar niet spontaan. Hun bewegingen waren vermoeid en lusteloos. Zó speel den geen normale kinderen van die leeftüd. George's instinct zei hem, dat er iets met hen aan de hand was. Maar wat? Hij vermoedde, dat het geen zusjes waren. Daar voor waren de verschillen tussen deze drie te groot De oudste was slank en blond, de middelste had ravenzwart en gekruld haar en was iets gezetter, de derde en jongste was een soort tussenfiguur, donkerblond haar en gewoon postuur. Er was ook iets in de manier van spreken van de meisjes, dat George, taalleraar als hü was, erop wees dat dit geen zusjes waren. Nauwgezet luisterde hg toe, of hg uit hun woorden verder iets zou kunnen op maken, maar hun gesprek had slechts betrekking op het balspel dat zg speelden. De zon raakte al de kim, toen George opstond nacht zou hg gemakkelgk terug kunnen komen. Hg kon proberen ook over de tweede prikkeldraadver sperring heen te komen en het huis nader beküken. Weliswaar zou dat een gvaarlgk karwei zijn, om dat hü in geval van ontdekking onmogelijk snel weg zou kunnen komen, maar door hier te blijven zit ten schoot hü ook al niet op en hü begon honger te krggen. Toen gebeurde er iets, dat hem in één flits de ogen opende. De kinderen hadden hun balspel gestaakt en waren gedrieën op een klein bruinverbrand grasveldje gaan zitten, op enige meters van de omheining. En nu gaf hun gesprek George alle inlichtingen die hg wenste. „Bah!" sprak de oudste. „Het is hier om gek te worden! Als papa dat geweten had, was ik hier nooit naar toe gestuurd!" Fluisterend vervolgde zij: „Vertrouw die juffrouw Amélie maar voor geen cent. Dat mens is zo gemeen als rattekruid!" De andere twee keken met grote ogen naar hun oudere speelkameraadje. Toen zei de jongste: „Ik heb je toch al zo vaak gezegd: dat mens is een doodgewone kinderdief! Jazeker! Waarom moesten ze mü ophalen zonder dat papa of mama erbij waren!" „Dat hebben ze mg ook gedaan!" zei de middel ste bedrukt „En wist ik maar waarvoor! Geloof jÜ dat het bü ons thuis ineens niet veilig meer is en dat wij daarom weg moesten? En alle drie zonder dat we iets van onze papa en man>a moch ten horen?" „En geloof er ook maar geen barst van", zei de oudste, „dat Louise werkelgk naar huis terug is gegaan! Dat zeggen ze hier. Maar ik geloof"... Op dat ogenblik was de als juffrouw Amélie aan geduide dame opgestaan. „Kom kinderen!" ze klapte in de handen. „Het is tgd om te eten en dan naar bed! Niet bü mekaar kruipen om onzin te vertellen! Aliez, opschieten!" Als bange honden gingen de drie meisjes het huis binnen. George wist nu wel genoeg. Eén ding stond als een paal boven water: die kinderen wer den hier tegen hun zin vastgehouden door die vrouw. En dat die in opdracht van Périn en Ducroix handel de, stond eveneens vast. Was zij de vrouw van de uitkükpost, die wellicht straks de „La Galerne" weer naar dit eiland terugbracht? Niet onmogelijk! Even dacht George nog na over het lot van de kinderen. Dat zg stuk voor stuk ontvoerd wa ren, was zeer waarschijnlijk. Maar met welk doel? (Wordt vervolgd) raad nam in deze periode toe met 14 min tot 6.254 min, waarvan ongewü- zigd 5.698 min aan goud. Het beta lingsverkeer met de schatkist onttrok 50 min aan de markt. Dit is de resul tante van aflossing van vlottende schuld door de staat en betaling van belas tingen aan de staat. De stand van de schatkist is gestegen tot f 639 min. De kaspositie van de banken was de vorige week zeer ruim. Hiervan heb ben zij gebruik gemaakt om de opge nomen „dure voorschotten" praktisch geheel af te lossen. Deze post daalde van 125 min tot het uitzonderlflke la ge bedrag van 6 min. Het tegoed van de banken verminderde met 88 min, als gevolg van de verschillende mutaties, tot 566 min. Ook op dit ni veau hebben de banken een ruim sur plus ten opzichte van het verplicht aan te houden kasreservegemiddelde. Van 14 oktober af behoeven de banken geen deposito's aan te houden, wegens het overschrijden van het kredietplafond. in t ïooo Activa: Goud BUtenl vord goud en deviezen Bult öetaalmidd Vord buttenl gld Wiss in disc Wiss gekocht Voorsch rek crt. Voorsch Rl|k Nederi munten Diverse rek Passiva: Bankbiljetten Rgks schatkist Saldi Bank in Ned Saldi andere ingezet Saldi buit circ bl. Saldi and niet-ing Saldi bult gelds Diverse rek Nederi schatk pap bult circul banken Muntbilj dooi de itaat in circulatie gebracht Tot goud en dev W v conv dev netto Percentage goud en deviezen 8/10 15/10 5.697.557 5.697.557 741.383 743.766 226 233 166 7.066 330.579 335.711 125.337 6.005 18.887 19.129 9.745 10.350 5.324.113 5.258.227 589.321 638.954 654.887 566.431 161.020 164.712 129.400 117.831 8.126 5.882 17.186 17.281 49.604 51.202 54.200 54.000 62.770 62.545 6.239.420 6.424.275 724.423 726.718 93.52 95.14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4