4 Voorzitter v.d. Wal: Verkeer - relatief - iets veiliger Kritiek op autowrakken en verkeer saanduidingen SMOKE THE BEST TWEEDE KAMER AKKOORD MET PARKEERM ETERS AR FN LEZEN ACHTER DE MAAIERS Tweede Kamer aanvaardt „vrij heids"-onderwij swet Minister Cals is bereid tot open overleg Contra-actie nodig tegen levensmiddelenbedrijven HOOFDPIJN ASPRO VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Gevaarlijke slordigheid Lugubere berekening Voorzitter kath. werkgevers in elektronische branche „Aaneensluiting Uitwassen bij handel in tweedehands auto's on derschat, wanneer wij ons vasthouden aan het feit, dat slechts een gering per- centage van de verkeersongelukken uit Twee schoenfabrieken gaan samenwerken Vrouw door kolendamp om het leven gekomen U ééntuteeb Drs. Peters keert in 1963 niet terug in Tweede Kamer WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 PAGINA 5 1r.VlSSEE S. van den Bergh: „Dat komt niet van de Planta" Verplichte keuring Ervaring de sfeer van Parijs in een glas Dubonnet and pre: GO FIRST CLASS neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. Neem 2 ASPRO'* Nieuw opleidingsinternaat voor kraamverzorgsters DORDRECHT, 11 okt. Op de jaar. vergadering van het Verbond voor Vei lig Verkeer heelt de voorzitter, dr. G. van der Wal, gistermiddag vastgesteld, dat het verkeer relatief in Neder land iets veiliger is geworden. „Dat is hoopgevend", zo zei hij, „evenals het feit, dat de beangstigende trend, die zich vorig jaar in de ontwikkeling van de absolute cijfers manifesteerde, niet heeft doorgezet". Hij was verheugd over de onlangs op het Internationale Verkeersveiligheidscongres te Salzburg genomen besluit, te gaan zoeken naar een internationale vergelijkingsbasis voor ongevallen-cijfers. „Verkeerstechniek, verkeersopvoeding en verkeerswethandhaving zullen nog meer samen moeten gaan", aldus dr. Van der Wal, die er bezwaar tegen had, dat er over het juiste gebruik van ver keerspleinen nog steeds geen internatio nale regel bestaat. Hij toonde zich een voorstander van de in enkele steden van ons land (o.a. Dordrecht en Delft) toe gepaste straf, de betrokken weggebrui kers naar een verkeerscentrum te stu ren met de speciale opdracht, zich daar de nodige voorschriftenkennis te ver schaffen. „Men kan zich afvragen, of deze tot nu toe incidentele toepassingen, geen regel moeten worden en als zodanig ook in de nationale straf- c.q. verkeers- wetgeving hun basis zullen moeten krij gen, gelijk in de Oostenrijkse Straszen- Verkehrsordnung 1960 is geschied", al dus de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer. Hij acht het verheugend, dat in ons land een begin is gemaakt met het onderzoek naar ongevalsoorzaken en ongevalsverloop, dank zij de onlangs opgerichte Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Het is rw, dat de resultaten van de on- vlnol?kingen van verstrekkende in- Verbonri j z^n °P datgene, wat het lichting E1 vorm van verkeersvoor- zal mieter ?vearkopen"WeggebrUiker sluitend uit een technisch mankement van het voertuig voortvloeit Want daarbij vergeten wij, dat mis schien héél wat ongelukken gebeuren, waarbij een betere technische staat van het voertuig het ongeluk óf had kunnen corrigeren, óf het ongevalsverloop gun stig had kunnen beïnvloeden. Het is be angstigend, dat er in ons land honder den auto's rondrijden, die hier als „total loss" uit Duitsland zijn ingevoerd en op gelapt. Naar mijn mening zou voor der gelijke automobielen onder geen voor waarde een kentekenbewijs mogen wor den afgegeven, indien niet eerst bij een grondige keuring is gebleken, dat de auto aan alle veiligheidsnormen voldoet. Het zelfde geldt voor auto's, die hier in Ne derland na een verkeersongeval door de assuradeur als „constructieve total loss" worden beschouwd. Het zou de verkeersveiligheid ten goede komen", al dus dr. Van der Wal, „als dergelijke wrakken uit handen van de „oplappers" zouden kunnen worden gehouden. Ook uitte hij zijn bezorgdheid over bepaalde uitwassen, welke zich rond de handel in tweedehands automobielen manifesteren. „Overal in den lande wer pen zich lieden op, die gebruikte auto s in hun voortuintje of op een stukje weiland zetten en deze daar aan de man trachten te brengen, zonder daarbij aan de koper ook maar enige garantie te bieden. Ik vraag mij af, of de rijksover heid hier terwille van de verkeersveilig heid niet veel strenger op moet toezien en met beperkende bepalingen c.q. een strengere toepassing van het betreffen- de Vestigingsbesluit dit groeiende euvel krachtig zal moeten tegengaan. „Het wordt hoog tijd", aldus de voor zitter, „dat Nederland een voorbeeld neemt aan Engeland, Frankrijk en Duitsland, waar auto's, die ouder zqn dan bijvoorbeeld tien jaar, aan een strenge periodieke keuring worden on derworpen. Ik acht het niet ondenk baar dat ons thans groeiende landelij ke apparaat van de „Periodieke Vei ligheidsinspecties" bij dit alles een be langrijke taak op zich zou kunnen ne men. Kritiek had de heer Van der Wal op het gebrek aan nauwgezetheid, dat men soms kan waarnemen bij tijdelijke ver- keersaanduidingen. „Uit eigen en an dermans ervaring weet ik, hoe het voor komt dat bijvoorbeeld vergeten wordt het bord „Einde inhaalverbod" te plaatsen. Of om inhaalverbods- of lang- zaamrijden-borden weg te nemen ogen- Advertentie) n H UGMNOE MAPCUE D€ rflWCt Hoe drinkt U Dubonnet? Dubonnet puur en kondheerlijk! Dubonnet tonic met ijsfas en opwekkend Uthshmutt Qt/AUTE eafCtpi* KtONNET gric* auchoix ét w 1 «<*rins(/e/iqueur llat eensW* Vllitteu avtc un rast» ét r/tojM» Oin. Cognac. Chtrry. tic J y Ma*on Fondénen j|4# Puik en blikkelijk zodra het werk dat toelaat. Deze aanduidingen staan er maar al te dikwijls veel langer dan nodig is. Soms ook zijn de bordjes door afmeting en aantal niet voldoende om de attentie bij de weggebruiker op te roepen. „Hier nu", aldus dr. Van der Wal, „doet de verkeerstechnicus teniet, wat de verkeersopvoeder met veel moeite heeft aangekweekt: namelijk eerbied voor zinvolle verkeersaanwijzingen. De wegenbouwers, en ook de politie zullen nog meer op deze zaken moeten letten. Ik vraag de overheid met klem: houd de verkeersaanduidingen begrijpelijk en zinvol". Tenslotte toonde dr. Van der Wal zich een voorstander van het in Frankrijk geïntroduceerde parkeerprincipe (helft van de maand rechts van de weg) dat hij „borden-sparend" noemde, en zei hij het Italiaanse voorbeeld om het mee voeren van een goed reflecterende drie hoek voor automobilisten verplicht te stellen ook voor Nederland zeer aanbe velenswaardig te achten. Tenslotte brak hij een lans voor verplicht verkeerson- derricht, ook op de scholen van voortge zet onderwijs. WAALWIJK, 17 okt. De schoenla- brieken Anita N.V. en H. J. V. Bladel N.V., beide gevestigd te Waalwijk, heb ben besloten tot een nauwe samenwer king. De economische ontwikkelingen van de laatste tijd maken een bunde ling van krachten in het algemeen nood zakelijk. Ook in de schoenindustrie zal een con centratie van bedrijven de positie van alle belanghebbenden kunnen verster ken. De directies van Anita en van Bla del zijn ervan overtuigd, dat hun sa mengaan tot een gezonde ontwikkeling in de schoenenbranche kan bijdragen, j Tijdens de jaarvergadering van hel Verbond Voor Veilig Verkeer heelt de voorzitter, dr. Van der Wal, kri tiek laten horen op de slordigheid, die men bijvoorbeeld bij wegopbre- kingen meer dan eens kan signaleren ten aanzien van bordjes. Hij staat met deze kritiek niet alleen. Soms wordt vergeten bet belachelijk klei ne, maar daarover een andere keer bord „Einde Inhaalverbod aan te brengen, zodat de gehoorzame weg gebruiker nog vele kilometers lang in de waan verkeert, dat hij niet mag inhalen. Een andere keer staat de aanduidinp „opspattend split er nog a s het wegdek alweer bijna versleten is. Het gevolg van dit alles is, dat de weggebruiker met minder respect op de bordjes reageert. Terecht zegt dr. Van der Wal, dat hier de verkeers technicus teniet doet hetgeen de ver- keersopvoeders met veel moeite heelt aangekweekt. De weggebruiker moet vertrouwen kunnen hebben in de bordjes; het zijn voor hem signalen van levensbelang. Daarmee kan men niet correct genoeg zijn. Vandaag bezinnen wij ons op de onveiligheid van het verkeer en ma" ken wij opnieuw de lugubere bere kening: in Nederland 2000 doden per jaar, in Europa 40.000 per jaar. Over de gehele wereld: 100.000 per jaar. Oorzaak: het verkeer. Het is een klein lichtpunt dat, zoals de voor zitter van het Verbond Voor Veilig Verkeer gisteren constateerde, het verkeer in Nederland relatief gezien iets veiliger is geworden. Maar wat is veilig? Nederland behoort in de rij van de Europese landen niet tot de onveiligste en niet tot de veiligste landen, als men rekent naar het in wonertal. Per miljoen inwoners vielen in Nederland in 1960 175 doden, in Duitsland en Zwitserland respectieve lijk 265 en 237, maar in Italië en En geland 164 en 157. Gevaarlijk Zwit serland, zal men nu zeggen, maar het is een toeristenland en het aantal ongelukken met buitenlanders is mee geteld. Daarom is men thans bezig met het zoeken naar een internatio nale vergelijkingsbasis voor ongeval len-cijfers. In de formule zal ook een plaats moeten worden ingeruimd voor de stijging van de verkeersintensiteit en de bezetting van bet wegennet (in Nederland het dichtst van heel Euro pa). Eerst als deze „waterdichte" for mule is ontworpen, zullen leerzame vergelijkingen kunnen worden ge trokken. Voor de statistieken zijn we dan een stap verder. Jammer genoeg zijn de ouders, de echtgenoten, de kinderen en de vrien den die achterblijven daarmee niet gebaat. Voor hen gelden alleen de abso lute doden. Een kapot leven; altijd onverwacht. En een leed, dat niet te meten is. (Advertentie) Philip Morris - the Of Qll rrrs APPINGEDAM, 17 okt. De 69-jari- ge weduwe J. Siertsema-van Voren is hier gistermiddag door buren dood in haar woning aangetroffen. De vrouw bleek door kolendampvergiftiging om het leven te zijn gekomen. IN EVERY COUNTRY SMART PEOPLE PAY A LITTLE EXTRA TO (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 okt. De Tweede Kamer heeft haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp dat het gebruik van parkeermeters mogelijk zal maken. Zij hebben ten doel te voorkomen, dat plaatseri die voor kort parkeren zijn be stemd, worden misbruikt door automo bilisten die hun wagen daar te lang laten staan. In welke omvang de par keermeters zullen worden ingevoerd en hoe hoog de tarieven zullen zijn, zal af hangen van gemeentelijke verordenin gen die nader moeten worden getroffen. Er zal uniformiteit moeten worden nagestreefd, verklaarde minister Kort hals, maar de Kamer was er niet hele maal zeker van dat dit ook zal gebeu ren. De minister veronderstelt, dat de meters, die geen extra bron van ge meentelijke inkomsten mogen gaan vor men, zonder verlies geëxploiteerd kun nen worden tegen een tarief van tien a vijftien cent indien de toegestane par keertijd niet langer is dan een half uur en twintig a vijfentwintig cent indien deze langer is. De gemeentebesturen kunnen ook met parkeerschjjven werken. Daar voor is geen wetswijziging nodig, om dat deze schijven geen extra kosten medebrengen voor het gemotoriseerd wegvervoer. Voor de parkeermeters heeft de Kamer via dit wetsontwerp de belastingwet op motorrijtuigen moeten veranderen. Men deed dit zonder hoofdelijke stem. ming, al was iedereen, ook de minister, het erover eens, dat parkeermeters en -schijven niet dé oplossing kunnen vor men van het hand over hand toene- (Van onze onderwijs-redacteur) DEN HAAG, 17 okt. Minister Cals heeft gisteravond in de Tweede Kamer verklaard, dat de onderwijsorganisa ties, naar hem gebleken is, bereidheid tonen op basis van de mammoet-wet met O.K. en W. samen te werken. De minister bracht een variant aan in een uitspraak van mevr. Van Someren- Downer (WD), die gezegd had, dat de mammoetwet bij een goede uitvoe ring toch nog een nationale wet zou kunnen worden; minister Cals acht het mogelijk, dat de mammoetwet voor de WD nog een nationale wet wordt. De mammoetwet kwam herhaalde lijk ter sprake Dij de behandeling van het wetsontwerp tot het verlenen van grotere vrijheid van inrichting van het onderwijs. Het vijf jaar geleden inge diende „vrijheidswetje" had aan de mammoetwet vooraf moeten gaan, het komt er nu achteraan. Mej Knol (KVP) zei dan ook, dat zij zich voelde als ,Ruth, die aren leest achter de maai ers" Zij is inmiddels van oordeel, dat de stagnatie de behandeling wel wat vergemakkelijkt heeft. Van de andere kant vroeg zij zich echter af of een experiment nog wel zuiver is als men va:: tevoren weet waar men uitkomt. De woordvoerder van de PvdA, dr. Tans, merkte op, dat bij het uitstel len van de behandeling van het vrij- heldsontwerp sommigen gehoopt schijnen te hebben, dat de mammoet wet de eindstreep niet zou halen. Die verwachting is niet in vervul ling gegaan, maar inmiddels heeft men wel bereikt, dat de realisering van de mammoetwet vertraagd zal worden omdat niet tijdig begonnen kon worden met experimenten ter in leiding van de mammoetwet. Mevr v. Someren-Downer wees het beeld van een obstructie voerende Ka mermeerderheid van de hand. Men moest alvorens over het wetsontwerp voor de vrijere onderwijsinrichting te kunnen oordelen eerst weten hoe de mammoetwet er uit zou zien. Thans sraat het erom hoe de mammoet volgens de voorstanders een visie volgens de critici een blauw druk gevuld kan worden. Aan de Nieuwe Uitleg geeft men geen onder wijs' dit gebeurt in de scholen. Expe- rin enten hebben alleen kans van sla- een als degenen, die ze moeten uit voeren, erin geloven. Mevr. v Some ren vroeg een toezegging, dat bij deze materie voortdurend een open overleg met de onderwijsorganisaties gevoerd zal worden. Mej. Knol vroeg de mi nister om meer contact dan met de paedagogische centra alleen. Minister Cals verklaarde zich gaar ne bereid tot open overleg met het onderwijs. Hij noemde in dit verband de paedagogische centra, de besturen bonden en de lerarenorganisaties. Het verheugde hem te kunnen mededelen, dat hij onlangs door de Raad van Le- rftren benaderd is over ^iiet vrijheids- wetsontwerp. De Raad wilde graag be trokken zijn bij de uitwerking. Met de heer Tans betreurt de minis ter het, dat het onderwijs vijf jaar niet heeft kunnen beginnen met expe rimenteren. Mr. Cals acht het zeer wel mogelijk, dat er experimenten worden ondernomen, die vallen buiten datgene wal men nu als hoofdlijn ziet. Nie mand weet hoe het met het HAVO- onderwijs zal gaan. Als de experimen ten in een andere richting gaan, dan moeten we dat aanvaarden. Van CH- en AR-zijde werd bij mon de van respectievelijk de heren Ti- lanus en de heer Van Bennekom in het debat bezwaren ontwikkeld tegen de beslissingsbevoegdheid van het departement bij de grotere vrijheid van het onderwijs. De heer Tans vroeg waarom men zich zo druk -aakt over de rol van de overheid bij de vrijere inrichting. Er is zelfs gesproken van „staatspaedagogie", maar een school behoeft toch niet met een experiment te beginnen? De minister vroeg zich af waarom men er van uitging, dat de regering een verkeerd vrijheidsbegrip zou han teren. Het gaat erom het onderwijs zo goed mogelijk te ontwikkelen. Garan ties voor toepassing van de wet in deze of gene zin zijn niet te geven. Men mag niet van absurditeiten uitgaan; er moet nu eenmaal gekozen worden tussen het vinden van iets nieuws en het stellen van strenge wettelijke hekjes. Het is een kwestie van vertrouwen en dat zal men moeten schenken. Ook de over heid kan obj'ectief toetsen, aldus de minister. Er lagen twaalf amendementen ter tafel. Het merendeel daarvan is inge trokken; enkele amendementen in één geval na een verandering wer den door de minister overgenomen. Het wetsontwerp inzake het verlenen van grotere vrijheid van inrichting van het onderwijs is tenslotte zonder hoofdelij ke stemming aanvaard. mend parkeerprobleem. Maar de extra lasten die aan het autoverkeer zullen worden opgelegd, zijn in zoverre ver antwoord, aldus minister Korthals, dat er althans enige verbetering komt in het kostbare en tijdrovende gezoek naar parkeerplaats, waarmee .edere automo bilist dagelijks te maken heeft. De heer Roolvink (KVP) wees op het gevaar voor de middenstand in onze ste den, wanneer grootwinkelbedrijven aan de rand van de gemeenten grote par keerruimte bieden als trekpleister voor de klanten. Hij vond deze beperkte wet dan ook een welkome, zij het bescheiden poging om de binnenstad wat minder ontoegankelijk te maken. De heren Bommer (PvdA) en V.d.Peijl (CH) we zen op de noodzaak om ook voor lang- parkeerders terrein aan te leggen en zelfs garages te bouwen, zoals in Duits land veel geschiedt. Het bedrijfsleven zal moeten worden ingeschakeld bij de financiering daarvan. (Advertentie) Een OLVEH polis nü, een OLVEH pensioen straks. 'S-HERTOGENBOSCH, 17 okt. Uit buiting van de oorspronkelijke voor delen op het grootwinkelbedrijf, geza menlijke publiciteit en reclame, verbe tering van de distributie-methoden en vooral economische samenwerking zijn volgens drs. J. F. ten Hacken, voorzit ter van de Nederlandse katholieke bond van elektrotechnische werkgevers „St. Antonius", de wapens waarmee de elek trotechnische branche de actie van de grote levensmiddelenbedrijven moet be strijden. De heer Ten Hacken zei dit in zijn rede, waarmee hij de algemene leden- Advertentie) BAARN, 17 okt. Gistermiddag heeft mr. H. Leenen secretaris-generaal van de Federatie Het Wit-Gele Kruis hier een Centraal Opleidingsinternaat voor kraamverzorgsters van het Wit-Gele Kruis in Noord-Holland en Utrecht ge opend, waarmee dit systeem van op leiding bp deze organisatie als proef in 1950 in Noord-Brabant begonnen voor ons land zijn afronding heeft ge. kregen In het Centraal Opleidingsinsti tuut wordt gedurende drie maanden met een uitsluitend theoretische opleiding aan de persoonlijkheidsvorming van de cursiste aandacht besteed. Daarna krijgt zij gedurende een jaar een meer praktische opleiding in een plaatselijk internaat om tenslotte in het centrale internaat geëxamineerd te worden. vergadering van Sint Antonius alhier opende. De voorzitter pleitte voor uitbreiding van de vorig jaar op initiatief van Sint Antonius opgerichte coöperatieve ver eniging. Voor groepen van kleinere za ken is daarbij, aldus de heer Ten Hacken, uitbreiding van de te vormen combinaties tot een aantal van honderd of meer mogelijk, voor groepen van grote bedrijven zou de combinatie be perkt moeten blijven tot bijvoorbeeld 30 of 40 zaken. De combinaties zouden met name op het gebied van de afzet hun „eigen gezicht" moeten kunnen to nen door middel van gezamenlijke re clame, assortiment, etalage enz. Drs. Ten Hacken was van oordeel, dat de aanval op de elektrotechnische markt wel degelijk kan worden ge pareerd, mits men de voorgestelde uitbreiding van Veretap verwezenlijkt. De voorzitter van Sint Antonius merk te op, dat bij de branchevreemde pre mie-aanbiedingen alle beperkende maat regelen listig zijn omzeild. Wel wordt zeker in strijd met de geest van de wet gehandeld, aldus drs. ten Hacken. Hij ivas ook van mening, dat „in de reclame-campagnes rond de stuntacties uitbundig wordt geschermd met dik wijls overdreven voordelen, terwijl de nadelen volledig worden versluierd". „Als je het spelletje van Albert, Si- mon en Piet gadeslaat dan vraag je je onwillekeurig af waarom deze jongens van nationale klasse of zelfs interna tionaal steeds de bal buiten spel schop pen en er zelfs mee gaan lopen. Voort durend koken ze naar de scheidsrech ter wat of nog toelaatbaar is en ter wijl de scheidsrechter in de spelre gels zoekt, halen ze kunstjes uit die het publiek doet fluiten, maar de deskundi ge reporter het hoofd laat schudden, om deze beeldspraak te vervolgen, üo5)r de tegenspelers ingebrachte protesten worden „in behandeling" ge nomen „voor onderzoek", met andere woorden op de lange baan geschoven, ponder aan de uitslag iets te verande- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 okt. Het Limburg se Tweede Kamerlid de heer W. 3. G. Peters zal in 1963 niet meer in de Tweede Kamer terugkeren. Hij heeft dit besluit gisteren aan het partijbestuur van de KVP meegedeeld. Het berust op redenen van persoonlijke aard. Drs. Peters is sinds 1956 lid van de Kamer geweest. Hij is ,'oorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Noord-Limburg en bestuurslid van de Katholieke Limburgse Midden standsbond. In de Tweede Kamer heeft hij algemeen economische en met name middenstandskwesties behandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5