DE Moderne service iÉStÜil Opvoeden vraagt meegroeien Scholen voor ouders in Frankrijk Waarom vorderingen van de wetenschap negeren? Simonetta* Fabiani showen ïn Amsterdam MELK IN PLASTIC FLES Sterker vrouwelijk element in de Kerk Ook het wiegekind wordt omringd door snufjeszn CA1VÉ KATHOLIEKE GOEDKEURING VAN ORTHODOX SCHRIJVER BRIEVEN Leren houdt de geest beweeglijk r*A¥171? tomaten van lezers HUISVROUW HEEFT OOK EISEN WUilrJCt KETCHUP Castro hertrouwd T WOENSDAG 18 OKTOBER 1962 PAGINA 9 Meer en meer groeit het besef, dat bij de geboorte van een kind ook voor de ouders een nieuwe leergang is begonnen. Hebben we bij die leergang boe ken, advies en leermeesters nodig? Als we heel liefdevol, heel gedul dig, heel nederig kunnen luisteren naar wat de liefde voor dat kind ons ingeeft, misschien niet, maar wat is er op tegen om te profi teren van wat anderen ervaren, bestudeerd, te boek gesteld heb ben. Koppigheidsfase De middelbare leeftijd brengt ons soms in de verleiding om het „meegroeien" nu maar aan ande ren over te laten, om ons vast te zetten in een bepaalde levenshou ding. We hebben behoefte aan rust en we zoeken die rust in een ge voel, dat we het nu wel weten. Maar de enige rust, die we in dit leven kunnen krijgen, ligt in de overgave aan de eeuwige bewe ging, de groei, de ontwikkeling. Lerende ouders zijn levende ouders. Hun kinderen zullen later minder geneigd zijn om te zeg gen: „Ach, dat begrijpen ze toch niet meer", H. Sw. PIKANTERIEËN YIS-FESTUN LUCULLUS-HAPJB JSSSE.* *0 GEEN VET HAAR MEER! anti-vet watergolfversteviger Vrouwen en hef Concilie Wat hadden de mensen het in zekere zin vroeger gemak kelijk, toen ze nog hun kle ren wasten in de beek en van stomerijen niets wisten. Toen ze zich warmden bij een eerlijk hout vuur en niets te maken hadden met de misère van oliekachels. Toen ze zich wasten onder de pomp en niet hoefden thuis zijn voor een afspraak met de loodgieter (die niet opdaagt). Toen ze hun eigen interieur in orde hielden en zich niet hoefden ergeren aan een onbekwame dienstbetonende timmerman; in één woord toen de service" door buitenstaanders nog niet de ongecompliceerde zelf-zorg had overgenomen. Natuurlijk hebben we zelf schuld, want we maken het zelf zo ingewik keld. Móéten we op naaldhakken lo pen? Ze zijn om de haverklap ver sleten. Maar dis we dan de tijd en de moeite nemen ze naar de schoen reparateur te brengen, dan is het toch wel je goed recht, je te ergeren als de man ze nodeloos nog twee centimeter hoger maakt spronkelijk. Ze moeten dan weer rug en weer lager gemaakt en maakt de zaak tweemaal zo gecom kelder .dan het sljkken. En toch nlet„„ ie -je redelijke eisen steeds^lager ffoeten schroeven? Als e: je van de stomerij een jurk terug krijgt waarvan de rok voering een ge kreukeld vod is gebleven, dan is het je goed recht om daarmee terug te aan en er aanmerking op te maken. Jlke behoorlijke rok en wollen jurk van nu heeft een zijden voering. Als de perser van de stomerij dat niet weet, kent hij zijn vak niet. Natuur lijk zal de mijnheer of de juffrouw van het depot zeggen, dat het te genwoordig allemaal vlug 'moet, weet u wel" maar dat excuus hoef je niet te nemen. Iedereen moet in deze tijd Wen vlucr EN goed te werken. Het is natuurlijk gemakkelUker de onverzorgde voermgrok zelf ..maar hduTsvrSnWgeen eisen hebben. n,n+» „Ik heb nóg zo'n lastige klant zei de timmerman zonder blikken 01 blozen, toen hij met een rood formica blad voor een keukentafeltje kwam aanzetten, terwijl we een wit afge sproken hadden, en we hem daar een beetje beteuterd aan herinner den. We hadden een dergelijke „on regelmatigheid" kunnen voorzien. Een paar maanden eerder was hp de maat komen nemen van twee vensterbanken waar stukken board op moesten. Toen hij ze na drie da gen bracht, paste het ene niet, het rag als een rutschbaan. Hij had geen gereedschap bij zich om de fout te verhelpen. We hebben hem toen maar gezegd het zo te laten en zelf een handzaagje gekocht om het op maat te brengen. De zaag was waar schijnlijk net zo duur als het arbeids loon zou geweest zijn wanneer hij heen en weer had moeten gaan om zijn instrument te halen met inbe grip van alle sociale lasten. Maar de grootste ellende hebben wlu n 3Kste eeuwers in huis ge- "T?1 het fenomeen oliekachel, T,„^"Ïk Tet zün fijne mechaniek 1 huren wordt bijgestaan onkundige installateur. Het volgende is geen sprookje; er was eens iemand die een oliekachel in een tuinkamer liet plaatsen met al de bij behorende rompslomp van een tank in de tuin en het aanbrengen van de leiding. „Wat stinkt het toch als ik mijn hoofd uit het raam steek", dacht ze en hoewel de kachel lekker brandde verwenste ze alle olieboringen en alle oliekoningen die met deze makkelijke maar naar ruikende energie de damp kring vergiftigen. Tot het zomer werd en de arme roos tegen het huis met zijn eerste nieuwe blaadjes ziek werd en dood ging. De installateur was ko men ruiken en de olie-leverancier was komen snuffen, en niemand gaf de olielucht toe tot de tuinman die in het voorjaar kwam, ontdekte dat de leiding leste. Drup, drup, drup, was het gegaan, maanden lang. De hand die hau moeten aanschroeven was met he lemaal kundig geweest. Diezelfde zomer, nadat de installa teur de kachel zpn zomerbeurt had gegeven, stond er telkens een plas olie in de kachelpot. De „vakman" kwam om de paar weken er zijn hoofd over schudden, tot hij ontdekte, en eerlijk toegaf, dat hij verzuimd had een zeef in het binnenwerk aan te draaien! Goe de wil is niet hetzelfde als vakman schap, en het was dus wijs, dat de verzorging van de kachel in handen werd gegeven van een bekwame mon teur. Die verschoof de kachel bij een eerstvolgende reinigingsbeurt en wat er toen aan het licht kwam? Een brandplek op de vloer midden onder de kachel, waar de vloerbedekking ge schroeid en geblakerd was. De instal lateur had namelijk bij het aanbren gen van de gloednieuwe kachel ver zuimd de pootjes die zorgen voor de luchtcirculatie aan de onderkant, uit te schroeven. Het werd weer herfst en de tankwagen reed voor en de oliemannen vulden de ijzeren ton tot aan de uiterste rand. De winter staat voor de deur, dachten ze, laten We hem maar een slokkie geven. Maar voor de winter aanbrak kwam eerst de zon nog eens onverhoeds met volle Kracht.En de olie die uitzette stroom- Natuurlijk, in ieder gezin is de situa tie anders, maar er is toch ook een algemeen „gezinspatroon", waarin we ons eigen gezin kunnen herkennen. Nie mand stelt zich ten doel een slechte vader of moeder te zijn en in de prak tijk kan de werkelijke liefde vaak veel recht trekken, maar het komt toch ook voor, dat ouders met al hun goede wil de nederlaag lijden. Ze vervreemden van hun kinderen, ze moeten aanzien, dat anderen het vertrouwen krugen, waarop zijzelf hadden gehoopt Is er een punt geweest, waarop ze het kind anders tegemoet hadden moeten tre den, waarop het kind zich va" heeft afgewend, omdat ze het met Des grepen? Om al die dingen te bestuderen en te bespreken, kortom om zich te scho len in het vak van opvoeder, zijn in oktober in Frankrijk vele ouders weer naar school gegaan. Het land telt ze ventig scholen voor ouders, waaronder die van Parijs wel de oudste is. Bijna vijfentwintig jaar geleden werd hier het initiatief genomen om zo'n school op te richten. Men trok psychologen, medici (psychiaters en kinderartsen) en sociologen aan om cursussen te ge ven in gezinspsychologie en al spoedig bleek, dat daar een grote belangstel ling voor bestond. Te onzent staat de zorg voor de jeugd op een hoge trap. Bovendien hebben we onze medisch-opvoedkundige bureaus, die hun adviezen heus niet alleen voor de ernstige gevallen reserveren, maar de nadruk ligt dan toch weer op het speciale geval. Ouders schrikken er soms voor terug om bij zo'n instelling hulp te zoeken, omdat ze dat zien als een bewijs van onvermogen. Ook vre zen ze kritiek van buitenaf, van fami- lie of vrienden op een dergelijke stap. Psychologie is in de ogen van velen immers alleen maar een systeem om het eenvoudige ingewikkeld te maken. .Onze ouders braken ?1C" niet hoofd over onze opvoeding, zo rede neert men dan, „en z«n we daar soms minder om geworden Dan gebiedt de beleefdheid ons snel onze tevredenheid over de produkten van die opvoeding te betuigen maar diezelfde mensen hebben er geen be zwaar tegen een operatie te ondergaan voor een klein ongemak als bijvoor beeld een blindedarmontsteking, waar aan hun ouders of grootouders plachten te overlijden. Het is alleenoP^et '®d van pedagogie en psychologie, dat ze de wetenschap zo beslist van de hand wijzen. Bovendien waren die oudersof grootouders veel meer baas in eigen huis. Ze sloten de voordeur en bepaal- den wie er binnen mochten komen en wie niet. Tegenwoordig heeft «e we reld in onze huiskamers een gezicht en een stem. Het zijn met alleen de ouders die het kind opvoeden, de wereld draagt zijn deel bij. Een ander verschil: onze grootou ders, zelfs onze ouders rJe in een andere maatschappij, waar ae strijd om het bestaan iets anders De- tekende dan nu. Er worden tegen woordig hogere materiële en daaruit voortvloeiende hogere culturele eisen gesteld. Die verschillen zijn met Je negeren en de ouders, die benoene voelen aan een betere psychologische en pedagogische ondergrond zijn geen mensen, die moeilijkheden zoeken waar ze niet zijn. Integendeel, ze zoe ken nu een oplossing voor wat straks een complex en een niet te ontwarren probleem kan zijn geworden. De school voor ouders is ook daarom zo'n aan trekkelijk idee, omdat ze de opvoe ding als een algemene en gemeen schappelijke opdracht stelt, waarbij hulp even normaal is als bijvoorbeeld de kindertoeslag, waar ook gegoede ouders toch geen belediging in zien. Laten we een voorbeeld noemen: ieder kind maakt een koppigheidsfase door, een periode, waarin hp zijn eigen wil ontdekt en nee roept, zodra zijn ouders ja zeggen. Niets om bezorgd over te zijn, maar wel aanleiding tot eindeloze scènes, als de ouders denken, dat dit een specialiteit van hun telg is, die ze met vuur moeten bestrijden. Ge waarschuwde ouders besparen zichzelf en hun kind in zo'n geval niet alleen veel narigheid, maar ook veel energie verspilling. Naast de cursussen voor ouders bestaat er ook gelegenheid schriftelijk vragen te stellen of in contact te treden met een medicus, maar wat ons het meest aanspreekt, dat zijn de clubs voor ouders. Deze clubs organiseren bijeenkomsten voor onge veer vijftien mensen, die na een korte causerie of een film hun eigen moei lijkheden met elkaar kunnen bespreken, een initiatief, dat waard zou zijn hier overgenomen te worden. De ouderscholen hebben naast een betere verhouding tussen ouders en kin deren nog een tweede voordeel. Leren houdt de geest beweeglijk, de noodzaak om nieuwe feiten in zich op te nemen voorkomt de verstarring, die juist in deze tijd van veranderingen en snelle ontwikkeling gelijk staat met achterop- raken, niet-mee-kunnen-komen en die later een van de voornaamste oorzaken van vervreemding tussen de generaties kan zijn. Advertentie) P A R F U M E R I E T E L. 1 1.9 0.5 5 - KORTE LIJNBAAN - ZUIDPLEIN - OUDEDIJK - WEISSENBRUCHLAAN Het Italiaanse ontwerpers-echtpaar Alberto en Simonetta Fabiani, dat zich kortgeleden in Parijs ge vestigd heeft en met zijn eerste daar getoonde collectie voor de aan staande winter groot succes oogstte, zal diezelfde collectie aanstaand week einde in Amsterdam laten zien in het Carlton Hotel. In Rome, waar het echt paar tot voor kort woonde en werkte, had iedere partner een eigen salon en toonden zij een afzonderlijke collectie. In Parijs zijn zij tot samenwerking overgegaan en het resultaat was een waarlijk zeer mooie kleding-show, die uitmuntte door een verfijnde distinctie. Italiaanse vrouwen zijn dol op zwart, zo ook Simonetta, die er van uit gaat dat zwart een belangrijk deel van ieders garderobe moet vullen. In de collectie vindt men dan ook een keur van verfijnd-mooie zwarte cocktailtoi letten, die uitmunten door eenvoud van stijl Dat Fabiani altijd beroemd is ge weest om zijn mantelontwerpen blijkt ook uit de redingote-achtige modellen die hij voor deze winter gereed heeft. Simonetta is geboren gravin Simo netta di Césarö. Het couturevak was in haar familie geen traditie. Wel in de familie van haar man, Alberto, die van zijn achttiende jaar af in het familie bedrijf heeft gewerkt. Tot de cliënten die zich bij dit ontwerpers-echtpaar kle den, horen onder anderen Audrey Hep burn, Norma Shearer, Jacqueline Ken nedy en Josephine Baker. (Advertentie) Onze tijd beleeft, in tegenstelling tot andere, een gelukkige groei in waarachtige oecumenische gezindheid. Als een van de vele aanduidingen hiervan mogen wij wel terecht beschouwen het opzichzelf reeds merkwaardige feit dat de Neder- in.ndse vertaling van een boeK, ge- gchreven door een orthodox auteur, van katholieke kerkelijke z«dei de goed keuring (het imprimatur) meekreeg. Het is het boek van de RUMi«elte schrijver Paul Evdokimov dat in het Nederlands bewerkt werd doorZr. Dr M. Costanza, regulier kanunnikes van de priorij „Heilig Graf' te Maarssen. Anders dan de orthodoxe Kerk m Rusland zelf, het patriarchaat van Moskou, staat de Russische orthodoxe Kerk van de emigratie, die tot ae jurisdictie van het patriarchaat van Constantinopel behoort, in verhouding tot de overige christenheid, met name tot de katholieke Kerk en in het bij zonder tot die van Rome. Paul Evdoki- mov is geen priester; hjj is professor aan het instituut van orthodoxe theo logie St. Serge te Parijs. Serge Boulga- koff was zijn vereerde leermeester samen met wie ook hij een grote be kendheid geniet in Franse, Duitse, Anglikaanse en andere kringen van de oecumenische beweging. Zijn deskun digheid in allerlei theologische en kerkelijke aangelegenheden is zonder meer overal erkend. In deze tijd van het Concilie doen wij ook in Nederland er zeer zeker goed aan naar zijn gezagvolle stem te luisteren, nu hij zich door de Neder landse bewerking van zijn boek tot ons richt betreffende een onderwerp dat ongetwijfeld ook op bet Concilie ter sprake zal komen en dat reeds eerder in ons land de aandacht had. Het is het thema van „de vrouw en het heil der wereld" zo luidt ook de titel van het boek. Wie kennis van zqjsen heeft, is daardoor reeds bij voorbaat geïnteresseerd. Evdokimov heeft zich laten inspi reren, zoals hij zelf in een brief aan de vertaalster schreef, door de eigen lijk tragische en abnormaal te noemen situatie waarin de vrouw zich bevindt, niet enkel in de wereld, maar ook in de Kerk. Van deze zelfde constatering is destijds het rapport uitgegaan dat van Nederlandse zijde is overhandigd aan een betreffende Commissie ter voorbereiding van het Concilie. Dat het onderwerp inderdaad in brede kringen bij ons aan de orde van de dag is, zou men bovendien mogen af leiden uit de laatste aflevering, die van september, van het bekende maandblad G3 waar de kwestie „meer vrouwelijkheid in de Kerk" wordt aan gesneden. De hedendaagse psychologi sche gedachte houdt er zich op serieuze wijze wetenschappelijk evenzeer mee be zig—men denke aan het bekende werk van Buytendijk en het is juist hier van dat Evdokimov heeft willen pro fiteren om de theologische grondslagen van de roeping van de vrouw en van haar rol in de hedendaagse wereld terug te vinden in de anthropologie van de Kerkvaders. Oosterling als hij is, is de theoloog Evdokimov ten zeerste vertrouwd met de patristiek en toen hij zich verdiepte in een probleem als het onderhavige waarvan wel niemand de aktualiteit zal betwisten, stond hjj voor een even interessante als zware taak: de aan dacht te vestigen op een vraagstuk dat uitermate van belang is voor heel de structuur van onze menselijke samen leving. Het kwam er in de eerste plaats op aan het probleem op de juiste Wijze te stellen. Wie het verschijnsel in ziin omtrekken weet te zien, zal dan ook verrast zijn door Evdokimov ge wezen te worden op een boeiende dui ding vanuit de patnstisch-theologische hoek waarvan men eerder geen ver moeden had. Dit boek „De Vrouw en het heil der wereld" dat als ondertitel heeft „De charismata der vrouw bezien in het licht der christelijke anthropologie krijgt in het perspectief van het oecu menisch Concilie, na publikatie reeds in andere talen, ook voor Nederlandse lezers een grote betekenis. Iedere publikatie immers omtrent de oosterse christenheid heeft tegcnwoordig terecht de aandacht. Dit werk van Evdokiimov, in zijn Nederlandse uitgave verzorgd door De Forel te Rotterdam verdient die ten volle van allen die zich me een dwingende vraag als deze bezig houden. Dom H. J. SCHEERMAN O.S.B. Advertentie de lustig over, en wéér op de plan ten. Wat weten oliemannen ook van zon? Het sprookje is bijna uit. Toen de kachel de eerste kille dagen niet „lek ker wilde trekken", kreeg een vogel nest in de schoorsteen de schuld. De schoorsteenveger moest komen. En de schoorsteenvegers kwamen, met een grote auto en grote gebaren en een grote ladder en grote touwen en ge weldige knuisten. Ze rukten en duw den aan de kachel en ze trokken aan zijn oliebrein of ze er alles van wis ten. Toen weende de kachel tranen van olie, in de kamer, op de vloer d. ganse lange nacht. En de huisvrouw weende bijna. Over de ravage en de oliestank en de moderne „service' A. BGL. Vermeng gekookte miniatuur stukjes vis met gekookte rijst, doperwten en mayonaise met soja saus. Op toastjes leggen en afmaken met een sprankeitje tomatenketchup uit tube. eraan: om en om 1 blokje jonge kaas.een stukje ge kookte koude vis en I zilveruitje. Wentel bescheiden door Calvé Tomatenketchup. U MAAKT H O Wat de man aan de machine hier in de hand houdt is een plastic melkfles. Toekomst muziek? In ieder geval zal het met heel wat storende geluids hinder gedaan zijn als de rammelen de rekken met lege glasflessen, die een hele buurt 's ochtends uit de slaap kunnen houden, verdwijnen. De glasfles wordt al langer bedreigd, ook door de papieren, beter gezegd kartonnen verpakking voor melk, zoals men in Amerika uitsluitend kent. De plastic fles dient zich nu ook aan als concurrent. Maar het glas geeft zich niet zo gauw gewon nen al is het loodzwaar voor wie er mee sjouwen moet, al is het onder hevig aan breuk en al is het door zichtig wat de kwaliteit van de melk niet ten goede komt, want melk hoort in het donker. Willen de fabrikanten van de plastic melkfles hun produkt een kans geven, dan moeten ze de strijd aanbinden tegen de glasindustrie. En als de huis vrouw eens proefondervindelijk met melk in een plastic fles zou mogen om gaan naast het gebruik van de glazen fles, waaraan ze gewend is dan zou ze daar royaal de kans voor moeten krijgen, dan pas kan ze uit eigen ervaring oordelen, hoe het haar bevalt. De zuivelfabrieken die alle melk en melkprodukten de we reld insturen, beslissen over de ver pakking. En wat de huisvrouw graag wil heeft daarbij geen voorrang. Wie bijvoorbeeld graag melk in karton verpakking zou willen ontvangen, kan het in de plaats van inwoning lang niet altijd krijgen. En zou dat niet eigenlijk het geval moeten zijn? Maar nu staat de plastic fles in de belangstelling want deze week wordt in Utrecht de „Macro-plastic"-beurs gzhouden. (Advertentie) Alleen bij Uw kapper President Kennedy weet waarschijnlijk niet wat hij heeft ontketend met zijn pu bliekelijk geschommel voor televisiekijkend Amerika: zelfs de babybeurs Is er door besmet. Zo het kind niet wordt gebakerd in een schommelende stoel, dan moet het toch zeker rusten in een schommelwieg en wat later zitten op een schommelstoeltje of schom melen op een hobbel „paard" wilde u misschien al invullen maar dat is lang niet altijd het geval: het kan best een hobbel-Bamby of een hobbel-Donald zijn. En na tuurlijk Iaat het kind op zijn beurt de pop weer slapen en schonu-ielen in een witte smeedijzeren wieg. Het wiegeliedje, passend bij al dat „gedouwderidein", kan komen uit een hartvor mig plastic speeldoosje dat Mozart, Brahms en Schubert ten gehore brengt als er licht gedrukt wordt op een klein knopje. Per slot van rekening kan men niet vroeg genoeg beginnen met de muzikale vorming van de baby. Met de modieuze vorming ook niet: vandaar dat alle tendenzen van Chanel tot Charleston zijn vertegenwoordigd in de collectie die wij op de Baby Vakbeurs in Hilversum zagen van viiftien grote kindercon fectionairs. Omdat de kinde ren tegenwoordig zelf kiezen wat ze dragen en zoals de „hidden persuaders" al heb ben geconstateerd graag grijpen naar felle kleuren en glinsterende garnering, zijn inderdaad alle denkbare kleu ren verwerkt van geel tot oranje naar steenrood en blauw en niet te vergeten hardgroen met een glimmend knoopje hier en een twistket- tinkje daar, om vooral de klandizie van de kleine kie zers niet mis te lopen. Eén geluk: het is allemaal ge- De schommelwieg is weer modern. makkelijk te onderhouden omdat er veel kunstvezels zijn verwerkt. De garderob - hoeft op die manier ook niet bij zonder grootte zijn: 'savonds even wassen en 's morgens weer schoon aan naar school. Deze beurs geeft een goede kijk op onze moderne tijd waarin de jeugd naar de ogen wordt gekeken (na de teenager kri'gen nu de baby en de kleuter een hap uit de pap), waarin het geld los in de zakken zit getuige de als maar hogere kinderwagens en de alsmaar poeziger dekkus- sens. Deze tijd, waarin mei toegankelijk is voor grillei. als initialen van de ouders ol van het kind in smeedijzeren wiegen; waarin men het graag gemakkelijk heeft vanwege de vrije zaterdag en de vele wer kende moeders die blij zijn met de „easy-wear" materia len. De tijd ook van de klei ne woningen, waarin men voortdurend te kampen heeft met gebrek aan ruimte zodat alles opklapbaar moet zijn van het potstoeltje tot aan de kinderwagen, van de box tot aan de wieg en de commode. Op zo'n beurs, die tweemaal per jaar wordt gehouden, kan men niet steeds spectaculair nieuws verwachten. Er is ech ter tussen het kleine nieuws genoeg wat de moeite van het vermelden waard is. Een draagzitjc bijvoorbeeld dat tegelijk in de auto en op visite gebruikt kan worden; een wagenkussen dat gewas sen kan worden als de vulling er uit is; een harig knuffel beest dat wasbaar is omdat kunstvezels de basis vormen; de box zonder scharnieren zo dat er geen truitjes aan op gehaald kunnen worden om van erger nog maar niet te spreken; een commodeplank die op het kinderbed past zo dat er bij ziekte op gespeeld kan worden; een commode kussen met klitband waarop de handdoek blijft kleven zo dat deze niet steeds recht getrokken behoeft te worden. Praktisch is ook het kinder - kapstokje met er onder een gezellig gekleurde zak voor het opbergen van muts, shawl en handschoenen. Misschien ook een idee voor de kleuter school. Er moet een prakti sche geest schuilen achter het bed met verstelbare bodem zodat bij groter worden van de kleuter het gevaar van va"™ '"°t ee.r minimum vordt beperkt. We besluiten de„e beursbe- uchten met de aankondiging van een waterdicht kleuter- pak: Egyptisch katoen be kleed met plastic. Het be- -Üw ?en hfauterjack met schuine sluiting door middel van stevige drukknopen en uit een overbroek. Een zuid- Smvfir gGleidt dlt regenen semble waarin de kinderen b-gen een stootje kunnen. Im mers, al dragen ze nog zo'n regenjas, ze komen toch altijd op school met natte broekspijpen of maillot. G. S.-de W. MIAMI, 17 okt. (Rtr) Volgens Cu baanse ballingen in Florida is premier Fidel Castro van Cuba kortgeleden her trouwd. Zijn nieuwe echtgenote heet Isabel Coto en komt uit de Cubaanse stad Santiago. De Cubaanse leider is van zjjn eerste vrouw, Mirta Diaz Ba- lart, gescheiden. Plaatsing van ingezonden stukken („Brieven van Lezersbetekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zenden. In het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel af te wijken. Wanneer men in de krant leest welke betekenis eraan wordt gehecht, dat op het Concilie bisschoppen met zeer uit eenlopende milieu-achtergropden bneen komen, dan spreekt dat sterk aan De deelnemers aan het Concilie worden geconfronteerd met eikaars opvattingen, zij moeten tot een samenspraak komen, mi 1°Sedachtengang doorredenerend lij] t het me echter een groot gemis, dat bij die „choc des opinions" de stem breekt Vr0UW naSen°eg geheel ont- Biji de opening van het Concilie, die de T\ te zien gaf, trof het me hoezeer deze plechtigheid een mannen-aangele genheid was. Men kon dit natuurlijk al van tevoren weten, maar het viel toch weer op; dat in de Sint Pieter behou dens enige zusters geen vrouw te be kennen viel. Er zullen achter de scher men wel een paar vrouwelijke adviseurs aanwezig zijn, maar aan het eigenlijke heen-en-weer-spreken nemen zij, als ik het goed heb, geen deel. Het is, dacht ik, zo langzamerhand wel uit de tijd de vrouw een onlogische wijze van redeneren te verwijten. Zij heeft alleen een andere wijze van rede neren en die andere bijdrage zal in de gedachtenwisseling ontbreken. Wanneer de Kerk-in-concentratie zich bezig houdt bp voorbeeld met de huwelijksmoraal, 'Jf een nogal benauwende gedachte, dat in het gesprek zelf, in het plaatsen van zienswijze tegenover ziens- ^nz®' ete? van de twee siksen, dfè dit aangaat (en hoe) buiten de deur staat Dat de getrouwde man, voor zover ik weet, in de Concilievergaderingen ook met aan bod komt, vormt een reden te wen/. °T de afwezigheld van de vrou- line Znn ue ln §edachtenwisse- ongehuwde mannen als een genus te voelen. Men zal dan wel ver- waarbiinrierkhu v?orbereidende werk, waarbu de buitenstaanders hun opvat en konden aandragen, maar het fomst/nCh uiteindeli)k om de bijeen- Pmln TkWHaenri?PV, mt" de Zaken Zal Uit' aan hüwoiut hlefbll zeker niet alleen an nuwelijkskwesties, maar aan het schan de iT: de kathoüeke gemeen' werf bestaat V°°r de he,U u!t ni^„alreede °Pmerking: de televisie- uitzending van de opening van het Con- eihe was indrukwekkend, maar ze be angstigde mij ook en wel om de praal die hierbij vertoond werd. Een verea- dG™g van een wereldkerk kost vanzelf sprekend geld en ik heb ook wel beerin voor de historische achtergrond van de openingsplechtigheid, maar als ik ach- nrital!ëPzrelf vl6 ^rm°ede, bijvoorbeeld weJafrrfaó e dan vtaag ik me toch wel af of deze grootscheepse plechtig heid verantwoord is. Zou het zowel ten opzichte van de misère die in het ene dee' va",de wereld wordt geleden, als te opzichte van de materiële welvaart, e m het andere deel heerst, niet een veel diepere indruk hebben gemaakt ais de Kerk van Christus dit Concilie wat soberder was begonnen? J. ELIAS-ROEFS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9