Aandelen Vereenigd Bezit van 1894? risicospreiding* deskundig beheer, rendement Geen onaangenaam gevolg voor suikerverwerkende industrie Heffingenstelsel van regering volgens coöperatieve kringen noodzakelijk E dagpuzzel Noodsituatie op rivieren DE GOUDEN WATERBLOEM HET WOLVEN JONG m Alfred» ff BEHAAGLIJKE WARMTE Avontuur aan de Rivier a PETROLEUM t Marine laat vier fregatten bouwen in v. Speyk-klasse Lage waterstand maakt verkeer bijna onmogelijk Minister YAMIN overleden 8 voor moderne mensen Produktievermindering Westersuiker Bromfietser omgekomen INDONESIË 24 bemanningsleden van Nederlands schip in Japan aangehouden W ethouder sr umoer in Waspik DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 PAGINA 15 iJ. ram Schenk Uzelf en vrienden eens een FRANSE wijn. U brengt daarmee iets van de Zuidelijke 2on en de Franse sfeer in huis. kruiswoordraadsel totaal vermogen ruim f 40.000.000,- FISCALE VRIJSTELLINGEN door LUKACS ERIC DE NOORMAN 23. Wat voor plannetje Agor heeft, komt Egil niet te weten en hoe meer hij zijn ogen de kost geeft, hoe minder nieuwsgierig hij daarnaar Is. Niet alleen is het hem lelijk tegen gevallen, dat Agor het niet op een gevecht met Koning Eric aan durft te laten komen, diens hele ma nier van doen lijkt vrijwel niets op dat, wat de jongen zich van een held heeft voorgesteld. Tenslotte vormt de plaats, waar deze „held" woont, nog de grootste teleurstelling. Geen rijke burcht met nobele krijgers, maar een armoedig stel hutten, waar schrale varkens nauwe lijks een goed onderkomen vinden. Nog pas enkele uren in dit haveloze oord, besluit Egil reeds, zo gauw mogelijk te verdwijnen. Hoe? Dat is geen probleem voor hem, want talloze malen is hij uit vaders sterke burcht ontglipt. Wat hem doet aarzelen is Erwin. Weliswaar heeft deze hem een paar maal lelijk dwars gezeten, maar hij is toch de zoon van de Noorman. Een held dus, en van een heel wat beter soort dan Agor. „Geen plaats voor een echte held," mompelt hij terwijl hij onopgemerkt toekijkt, hoe twee lompige kerels Erwin een kom drappig eten brengen in zijn vieze kerker. En daarmee is Egils besluit genomen. Diezelfde naeht staakt de wachter die Agor voor alle zekerheid op post gezet heeft argwanend zijn gedrentel langs Erwins hut. Uit de kleine schuur, waar Egils slaapplaats is, klinken rare geluiden. Een soort dof gekweld gekreun. Nieuwsgierig begeeft de schildwachter zich naar Egils hut. door W. GELDOF natuurlijk een oliehaard gestookt met SCHOON ZUINIG WARM (Advertentie) DEN HAAG, 18 okt. (ANP) Het uit vallen van een gedeelte der produktie van de Mester Suiker Raffinaderij be- C°ku *»een onaangename gevolgen te nebben voor de suikerverwerkende in dustrie, 20 wordt van coöperatieve zijde meegedeeld. Volgens de van deze zijde verstrekte inlichtingen beschikken de beetwortelsuikerfabrieken over een pro- duktie-apparaat, dat volledig in staat is te voldoen aan de vraag naar bijzondere suikersoorten voor de verwerkende !n- dustrie. Structurele wijzigingen zijn vol gens dp zegslieden de oorzaak van de Moeilijkheden bij de raffinaderijen. Door de gewijzigde techniek kunnen de beetwortelsuikerfabrieken thans in óón produktiegang op economische wijze Jvitsuiker produceren van prima kwali teit zodat inschakeling van een raffina derij niet meer noodzakelijk is. Deze ontwikkeling, die overigens niet van de I Advertentie) CoPyrixht Stichting Wijnpropajanda 1 234567 89 10 Horizontaal: 1 levenslot; 2 baby-arti- Kel, antilope; 3 vlijtig, plaats in Gelder land; 4 storen; 5 lengtegraad, aanw. vnw.; 6 Engels lidwoord, Oostenrijkse stad aan de Donau; 7 baarsvis, voor (in samenst.); 8 werk van de modinette, oinnen; 9 New York, dientafel op pries terkoor; 10 uitvoerder van vonnis; 11 zoen, dun. Vertikaal: 1 Rotterdamse diergaarde, Plaats aan de Amstel; 2 kwaad, halfedel steen; 3 opschik, uitroep, maanstand; 4 vader van Abraham, batterij; 5Ierland, Grieks landschap; 6 grootse gemene de ler, hennepbraak; 7 ewicht, bewoner van bepaald Amsterdams stadsdeel; 8 traagheid, samengestelde klinker; 9 on gaarne, toegang; 10 volstrekt niet. Oplossing van 17 oktober noUriTe Belgfë.0' 3 0kapi: 4 pian°: 5 laatste tijd is, heeft zich niet alleen in ons land voorgedaan maar ook in het buitenland. Daardoor is ook het verede- lingsverkeer, waaronder wordt verstaan de invoer van ruwe suiker welke na raffinage weer wordt geëxporteerd, van steeds minder belang geworden. In ver schillende landen heeft de suikerindus trie daaruit de konsekwenties getrokken en het feitelijke raffinaderjjbedrijf ge liquideerd. De Nederlandse bietsuiker industrie, ook het coöperatief georgani seerde gedeelte, aldus de mededelingen, heeft gedurende een reeks van jaren belangrijke financiële offers gebracht teneinde het raffinaderijbedrijf in stand te houden. Onder de huidige omstandig heden is het echter niet meer verant woord deze politiek voort te zetten, zo meent men in deze kringen. Men is verder in coöperatieve kring van opvatting, dat een verlaging of li quidatie van de heffing bij invoer van suiker tot resultaat zou hebben dat er voor beide industrieën de beetwortelsui- kerindustrie en het raffinaderijbedrijf. ceen bestaansmogelijkheid meer zou zijn. De suikervoorziening van ons land zou dan geheel geschieden met ingevoer de witsuiker. De buitenlandse witsuiker wordt immers aangeboden tegen prijzen, welke ver beneden het kostprijsniveau liggen. Vrjje invoer van deze suiker be tekent dat de verbouw van beetwortelen in Nederland niet meer mogelijk is, daar de beetwortelsuikerindustrie niet meer in staat zou zijn een enigermate lonende prijs aan de teler te betalen. Dg grondstof voor de raffinadery, de ruwe suiker, is duurder dan de buiten land: witsuiker, hetgeen tot gevolg heeft dat dit bedrijf niet in staat is op enigerlei wijze in concurrentie te treden met de Ingevoerde witsuiker. In het ktuler van de gevoerde land bouwpolitiek welke beoogt de boer een redelijke prijs te geven voor zijn bieten is het bestaande heffingenstelsel abso luut noodzakelijk. De exportindustrie van suikerhoudende goederen onder vindt hiervan geen enkel bezwaar, daar deze industrie de benodigde suiker kan betrekken op basis van de buitenlandse prijzen, eventueel betaalde reehten wor den bfl uitvoer gerest'tueerd. Aldus de mededelingen, die van coöpe ratieve zijde gedaan werden. (Van onze correspondent) VLISSÏNGEN, 18 okt. In opdracht van de staatssecretaris van Defensie (Marine) zullen voor de Koninklijke Nederlandse Marine vier fregatten in de van Speyk-klasse worden gebouwd. Twee ervan worden gebouwd bij de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen, en twee bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam. De sche pen zullen in 1965 voor de proefvaart gereed zijn. Bij de uitvoering van deze marine- opdracht zullen voorts medewerking verlenen de Rotterdamse Droogdok- maatschappij, de Dok en Werfmaat- schappij Wilton Feijenoord en de N.V. Werkspoor te Amsterdam. Deze bedrij ven zijn met de Schelde verenigd in de N.V. Nederlandse Verenigde Scheepsbouw Bureaux voor marine- opdrachten. De van Speyk-klasse zal gebouwd worden conform de Engelse Leander- klasse, aangepast aan de wensen van de Koninklijke Marine. In het Engelse ontwerp worden dus enige wijzigingen aangebracht, o.a. verbetering in de ac commodatie van de schepelingen. Bo vendien yvorden voor een deel Neder landse radar- en vuurleidingsinstalla ties toegepast. De gehele voortstu wingsinstallatie voor deze schepen wordt in Nederland vervaardigd. Het betreft hier schepen met een lengte van 113,8 meter en een standaard wa terverplaatsing van ca. 2200 ton. Vol geladen is de waterverplaatsing ca. 2800 ton. (Van onze corrpondent) TETERINGEN, 18 okt. Op de Oosterhoutseweg is gistermiddag de achttienjarige bromfietser C. van Se- ters door een hem achterop komende vrachtauto met aanhangwagen aange reden en zo ernstig gewond dat hij kort na aankomst in het St. Ignatius- ziekenhuis in Breda is overleden. De bromfietser had bij het Inhalen van wielrijders het rijwielpad verlaten en was op de rijweg gekomen. NIJMEGEN, 18 okt. Hoog boven aan het verlanglijstje van alle schippers, scheepsbevrachters en werfdirecteuren in het stroomgebied van de grote ri vieren staat: regen, ontzettend veel regen. Want alleen dit kan een einde maken aan de noodsituatie, die langzamerhand is ontstaan. De schepen varen, in ver hand met de geringe toegelaten diep gang, met slechts fracties van de hoe veelheden lading, die zij zouden kunnen vervoeren. Schaartste aan grondstoffen en prijsverhogingen in diverse delen van het land zyn het gevolg, doch ook arbeidsstagnatie op (1e werven. Zelfs is het bij enkele werven al onmogelijk af gebouwde nieuwe schepen van de hel ling te laten glijden. Ze liggen kant en klaar te wachten np de regen, die de waterspiegel moet doen rijzen. De best bevaarbare rivier is nog steeds de Waal, waar in het vak van Millingen tot St. Andries éen minst gepeilde diep te van 2.10 is vastgesteld. Maar bij de sluis bij Weert b.v., die toegang geeft tot het Maas-Waalkanaal, ligt een drem pel, die de diepte al reduceert tot 1.92 m. Bij Nijmegen is de diept van de Waal 578 centimeter boven NAPHier mee is op dertig centimeter na de laagste waterstand bereikt, die in het beruchte droogtejaar 1989 werd geno teerd. De andere rivieren zjjn er nog slechter aan toe. In het riviervak van de Rjjn tussen IJsselkop en Heveadorp be draagt de diepte nog slechts 1.80 meter en tussen Heveadorp en het Am sterdam-Rijnkanaal is het nog erger; daar is de diepte al tot 1.20 meter terug, gevallen, In de IJssel tussen Doesburg en Zutphen is de situatie precies geljjk. Het riviervak tussen IJsselkop en Does burg dreigt voor schepen van enige af meting zelfs totaal onbevaarbaar te worden, nu daar nog slechts een diepte van 1.15 meter wordt gemeten. Voor dit gedeelte van de rivier is daar ook een nachtvaarverbod afgekondigd, En intus sen kunnen de meteorologen nog geen enkele hoop geven dat de geleidelijke voortdurende val plaats zal maken voor enige was. DJAKARTA. 18 okt. (Rtr) De In donesische regeringsradio heeft meege deeld, dat de minister van voorlichting, prof. Mohammed Yamln, is overleden. Hij was 88 jaar en reeds enige maanden ziek. Verleden week werd hjj opgeno men in een militair hospitaal. Behalve minister van voorlichting was Mohammed Yamin in het Indonesische kabinet ook plaatsvervangend premier, minister voor speciale zaken en coör dinator tussen de verschillende rege ringsinstanties. Hij speelde een rol in de revolutie van 1945 en heeft sindsdien vele ambten bekleed. Hij was verschei dene keren minister, o.a. van Justitie. TOKIO, 18 okt. (AFP) Bij aan komst van het Nederlandse vrachtschip Tegelberg van de KJCPL in de Japanse havenstad Kobe zijn gisteren 24 Chinese bemanningsleden gearresteerd op be schuldiging van smokkelarij. In de hut ten van de Chinezen zijn driehonderd transistorradio's en Japanse, Chinese en Amerikaanse deviezen aangetroffen. (Advertentie) BELEGGINGSFONDS ONROERENDE GOEDEREN (B.O.G.) anno 1947 Vraagt inlichtingen bij uw bank of commissionair of bij de H.B.B. Keizersgracht 708, Amsterdam-c tA/ygr (sf/er <Uoo/ iexit WASPIK, 18 okt. Tjjdens een gister avond In dit 3700 inwoners tellende Brabantse plaatsje gehouden raadsver gadering is nogal rumoer ontstaan rond de verkiezing van de beide wet houders. Na langdurige discussie werd met ze ven tegen vier stemmen besloten het vertrouwen in een van de wethouders, de heer Op de Weegh (Kath. Midden stand) op te zeggen. In de volgende raadsvergadering zal, na een tevoren schriftelijk ingediend voorstel tot ont slag, zjjn beleid in discussie gebracht worden. (Advertentie) 17 Om losgeld te eisen? George had de laatste tijd de kranten goed gelezen, maar hij herinnerde zich geen geval waarin ontvoerders losgeld hadden ge- eist. Maar dat hoefde hij niet uit te zoeken, dat kon hij met een gerust hart aan de politie over laten. Hü had genoeg gezien en gehoord. Voor hem was het voldoende, als hij heelhuids in Cannes terugkeerde en alles aan de politie vertelde. Waar schijnlijk zou dan zjjn verblijf in „Au Lion d'Or" spoedig eindigen, maar dat was van geen belang. Belangrijk was, dat die meisjes niet langer op zo n eenzaam eiland werden vastgehouden tegen hun zin. Het was inmiddels donker geworden, maar de maan was opgekomen en toen George voorzichtig door het nog warme en schemerige bos terug was gewandeld kon h(j alweer veel onderscheiden. Hij verknoeide een uur met het zoeken naar het rots- plateautje, maar toen hij eenmaal ervoor stond, was het klimmen over het prikkeldraad het werk van een ogenblik. Maar in zpn opwinding keek hij niet goed üit en hü haalde zijn armen en benen lelijk open aan de prikkels. Toen hij weer op de rots aanwezig was, besloot hij eerst even uit te rusten, want in de verte hoorde hij licht motor geronk naderen en hij wilde niet worden opgemerkt. Te laat besefte hij echter, dat hij op de kale rots geen verstoppertje kon spelen en dat hij in het maanlicht vanaf het water maar ai te goed zicht baar was. Het enige wat hij kon doen was plat op de grote steen te gaan liggen en te bppen dat men hem niet zou opmerken. Tijd om wee:r terug te klimmen over het prikkeldraad had hu met- Maar het noodlot scheen zich aan h«n te vol trekken Hij werd wèl opgemerkt. Hvj h<wrde hoe het jacht dichterbij kwam. Recht vóór de rots werd de motor afgezet en hoorde hij stemmengernompel. Het werd echter overstemd door feKtp „aken de golven. Hi) durfde geen beweging te malren. Had hij dat wèl gedaan en opgekeken, dan zou hg gezien hebben, dat iemand zich va"fet jachtje overboord liet glijden en op hem to^wo™„ ^aa toen hij het geluid hoorde van iemand, die zich tegen de rots ophees, keek hij op.klaarom over eind te springen en zijn belager te lijf te gaan Maar toen hij opkeek was hi) zóverbaasd, dat hij vergat overeind te komen. Druipend van het zeewater, het haar piekerig van het vocht om het hoofd geplakt, lag voor hem op haar knieen Jane Eastbourne. De zucht die hij slaahijL delijk hoorbaar, maar zyn gevoel voor humor kwam onmiddellijk weer boven en dus hleef hüI liggen en zei: ,,In aanbidding verzonken voor de held harer dromen!" Haar stem was echter hees van angst „George. ^UodeUjk" gzeJ°hij>' terwijl hij langzaam overeind kwam. „Maar praat asjeblieft wat zachter, ze'Kun nen ons mijlen ver horen. Ik heb nog net genoeg fut over om naar dat oorlogsschip van jou toe te zwemmen. Kom me dus maar achterna en als we een goed eindje van dit onzalig oord vandaan zun zal ik je wel eens vertellen hoe laat het 1S- Me open mond staarde ze hem aan maar np plompte onmiddellijk het water in en begon met krachtige slagen naar het jachtje van Jane en naar tante te zwemmen. De laatste zette grote ogen op, toen George zich aan de rand ophees en aan boord stapte, maar hij legde de vinger op de lippen en hees zonder veel omwegen Jane aan boord en Duis terde„Rechtsomkeert asjeblieft en vlug. „Jongeman!" begon de oudere dame. „Ik zou nu eindelijk wei eens willen weten..." „Ik ook, miss Eastbourne! En juist omdat ik hel wilde weten ben ik hier verzeild geraakt en u waar schijnlijk ook! Kijk. als u hier linksaf slaat, ja toe maar, om dat roer, dan komen we er wel. Eventjes nog geduld, Nu hier tussen de rotsen door... schit terend gedaan, Jane. Zet nu de motor maar af en gooi om dat roer, dan kom je precies naast die ouwe schuit daar terecht!" Inderdaad schuurde het kleine Jachtje zich even later vriendelijk langs de oude visserschuit van Jeröme. „Jongeman!" begon de oudere dame opnieuw. „Ik vind..." „Dat vind ik ook!" zei George opgeruimd. „Moet u eens even luisteren St!" Werktuigelijk hielden de anderen zich nu ook stil. In de roerloze nacht was een zagend geluid hoorbaar. Het was Jeróme, die bezig was zijn roes uit te slapen. „Dat is mijn bootsman", legde George uit. „Ik zal hem nog een lief slokje laten drinken, dan blijft hij wel doorzagen tot we weer in Cannes zijn. In tussen zal ik mij van avondkleding voorzien, miss Eastbourne en dan mag u gaan jongemannen zo hard al u wilt! Tot straks!" Vrolijk hees George zich weer aan boord van de vissersboot. Hij slaagde erin de oude Jeröme nog wat van net door hem aanbeden drankje te laten slikken, droogde zich daarna af en begon be hoorlijke kleren aan te trekken Intussen had Jane onder de misprijzende blikken en verwijten van haar tante hetzelfde gedaan en even later sprong George vrolijk terug in het kleine jachtje. „En nu zal ik uw nieuwsgierigheid niet langer op de proef stellen, miss Eastbourne." Kort en dui delijk vertelde hij van wat hü aan het strand in Cannes had ontdekt, wie en wat hü was en hoe hü er tenslotte in geslaagd was Périn te volgen, alsmede wat hü meende ontdekt te hebben. Allen hadden ademloos geluisterd. „En nu", besloot hü, „nu zou ik toch wel eens willen weten hoe jullie zover van huis verzeild bent geraakt en wat jullie hier zochten!" IV „Daarop kan Jane het beste antwoorden!" zei miss Eastborne vinnig. „Die heeft mü met kunst en vliegwerk zover gekregen, dat ik tenslotte in dit onzalige oord terecht ben gekomen. Als zü haar verhaal doet kom ik er uiteindelük óók eens achter hoe ze tot deze waaghalzerü kwam". (Wordt vervolgd) liliiiiiiiillliiiliiiiiiiii,,,,,, Minimm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 15